Nederland. 7. Overdracht concessie tot aanleg en exploitatie stoomtram weg Alkmaar-Beverwijk. De Holl. IJzeren Spoorweg'Maatschappij en de Société Anonyme Beige de Tramways Neerlandais hebben in een adres d.d. 2 Sept. te kennen gegeven, dat de eerste ver zoekster den tramaanleg met alle daarbij behoorende con cessies, vergunningen, rechten, enz. van de tweede heeft gekocht doch dat voor die overdracht der vergunning de goedkeuring van den raad wordt vereischt. Zij ver zoeken daarom die goedkeuring te willen schenken onder bepaling, dat de beide aan de gemeente door de vroegere concessionaris in pand gegeven certificaten, ieder groot duizend gulden thans aan de H. IJ. S. M. overgegaan als waarborg blijven verbonden voor den aanleg en het onderhoud van den stoomtramweg, voor zoover de werken op grond der gemeente zijn aangelegd. B. en W. meenen dat tegen de inwilliging van dit verzoek geene bezwaren bestaan en stellen voor de voor dracht goed te keuren. Conform beslotenmaar op voorstel van den heer Kraakman is bepaald, dat de goedkeuring wordt verleend onder de vroeger gemaakte bepalingen en voor schriften. 8. Bouwplan voor een terrein ten Zuiden van de Hoevervaart en ten Westen van den Wester neg. De heer H. G. T. Mann daartoe gevolmachtigd door de heeren N. A. Conijn te Nijmegen Th. van Spall M. Gouverne, A. de Vries en mr. H. Boelmans ter Spill alhiereigenaren van een terrein ten Zuiden van de Hoevervaart, heeft d.d. 1 Sept. een adres ingediend strek kende om te willen goedkearen een plan van bebouwing van genoemd terrein en te besluiten tot, de overname van de daarin aan te leggen straten. Burg. en Weib. berichten, dat in bet plan is rekening gehouden met de eischen gesteld in de desbetreffende verordening. De commissie van bijstand is gehoord en behoudens enkele uitzonderingen is in het ontwerp- raadsbesluit met hare opmerkingen rekening gehouden. Die uitzonderingen betreffen voornamelijk wenschen die óf overbodig of voor den eigenaar te bezwarend moeten worden geacht. B. en W. stellen voor tot de goedkeuring van het bouwplan en de overname der straten ie besluiten o. a. onder voorwaarde a. dat de straten ten minste 8 M. breed zijn en ter- weerszijden voetpaden worden aangelegd van 1.50 M. Langs de Westlaan moet op gemeentegrond een voetpad worden gelegd ter breedte van 2 M.; b. langs de Westlaan moeten voortuintjes gemaakt worden ter diepte van 4 M,, die langs den openbaren weg voorzien zijn van ijzeren hekjes; c. de huizen moeten aan de Westlaau een huurwaarde hebben van f 250 's jaars, aan de andere straten respectie velijk eene van f 130, f 104 on f 75, en mogen alleen met toestemming van B. en W. voor twee woningeD, hetzij boven of naast elkaar worden ingericht. d. de aan te leggen kunstwerken, riolen enz. moeten zijn ter goedkeuring van B. en W. en volgens door hen omschreven plan. Een der vorige voorwaarden luidtdat adressanten zich moeten verbinden om gedurende vijf jaren een stuk grond van hoogstens 1000 M2 te reserveeren ten verkoop aan de gemeente om daarin indien het noodig mocht blijken een schoolgebouw te kunnen stichten. De grond zal alsdan aangekocht worden voor f 2,50 per M2. Bij dit punt werd tevens behandeld het adres van den heer Mann (zie onder de ingekomen stukken). Een langdurige discussie ontspon zich over deze zaak, waarvan we alleen het belangrijkste opnemen. De algomeene beschouwingen leverden niets anders op, dan dat de commissie van bijstand althans de leden Uitenbosch, de Groot en Vonk verklaarden, dat ze den wensch bleven uitspreken dat van alle hoekperceelen hoeken moeten worden afgesneden datalthans indien het terrein bebouwd isschuttingen moeten worden geplaatst langs de Hoevervaart en dat het bouwterrein zoo moet worden ingericht, dat de tonnen van den reini gingsdienst niet door de huizen behoeven te worden in- en uitgedragen. Verder gaven deze beschouwingen aan leiding tot een bespreking van de overgelegde kaarten waartoe zich de heeren om de tafel van B. en W. vereenigden. Overgaande tot de puntsgewijze behandeling der voor waarden betoogde de heer Kraakman, dat het niet wenschelijk is, het voedpad van 2 M. te doen leggen op gemeentegrond. Spreker had er bezwaar tegen daar een nieuwe comminicatielijn te maken, hij zou ongaarne het geboomte daar zien wegnemen on stelt voor dat men blijve op eigen terrein. De Voorziter brengt hierbij in herinnering dat de heer Mann verzoekt, dat voetpad voor rekening der gemeente aan te leggen. De heer Bosman is er togen de straten door te trekken tot aan het paardenpad in den Westerweg hij zou ze willen doen eindigen bij don grens van den gemeentegrond de Westlaan moet de toegang worden. Blijkt later de behoefte om ze door te trekken, dan kan dat altijd geschieden. De Voorzitter koestert de vreesdat men dan een toestand zal krijgen als vroeger aan den Stationsweg. De heer de Groot bestrijdt het voorstel Bosman de doorgangen naar den Westerweg vindt hij noodzakelijk evenals de heer van den Bosch die de Westlaau geen geschikte toegangsweg vindt, daar zo spoedig kapot zal worden gereden. Het voorstel Bosman, door den heer Kraakman ondersteund wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen, voor de heeren Bosman Cohen StuartKraakman en Glinderman. De heer Boelmans ter Spill nam noch aan de discussie, noch aan do stemmingen over dit punt der agenda deel. Het voorstel Kraakman om het voetpad te doen aanleggen op eigen terrein werd niet ondersteund. Betref fende het verzoek van den hesr Mann om het voetpad voor rekening der gemeente te doen aanleggen, verklaart de heer van den Bosch dat hij daartoe wel zou kunnen medewerkeu; een voorstel in dien geest door hein ingediend vindt echter geen steun. Aangaande de huur prijzen is door den heer Mann verzocht de huurwaarde van f 130 ook te brengen op f 104. De heeren Glinder man en van den Bosch zijn daar voor daar het voor de bewoners voordeeliger is met het oog op de belasting. De heer de Wit, zou er in kunnen meegaan indien dan die van f 75 ook op f 104 werd gebracht. De heer Vonk echter wil, evenals de andere leden der commissie van bjjstand de huurwaarde van f 75 be houden er is behoefte aan goedkoope woningen, en het verschil in huurprijzen meent hij moet grooter worden naarmate het terrein minder is. Wenscheljjk is het, dat in de onmiddellijke nabijheid der huizen van f 250, hui zen van f 130 staan. De heer Bosman steunt het voorstel de Wit. De heer Vonk moge zeggen, dat er behoefte is aan huizen van f 75, hij gelooft dat niet, en meent dat er allerminst behoefte is aau bewoners, die geen hooger huur kunnen betalen. In het belang der bewoners zou hij ook een verhooging tot f 104 gewenscht achten. De heer Uitenbosch verdedigt nog de huurwaarde van f75 op grond, dat tengevolge van de invoering der woningwet, dergelijke huizen noodig zullen blijken. Als het rapport van de afdeeling van den Volksbond, die daarmede wel wat haast mag maken, onder de oogen komt, zal het blijken, dat er vele krotten moeten wor den afgekeurd en waar moeten die menschen dan heen Hij zou zelfs f75 nog wel willen verminderen tot f70, daar de bewoners dan vrij zijn van belasting. Door den heer de Wit wordt opgemerkt, dat dat niet noodig is, in de f 75 is de waterleiding begrepen, die voor de belasting van de huurwaarde wordt afge trokken. De heer van den Bosch is het met den heer Vonk niet eens, dat het zoo wenschelijk is, dat bjj huizen van f250 perceelen van f130 staan, men behoeft niet bang te zijn dicht bij arbeiders te wonen. De heer Bosman bestrijdt den heer Uitenbosch en is vau gevoelen, dat men voor f75 geen flinke, gezonde woningen kan bouwen. Wil men de menschen opheffen en gezond hebben, dan moet men ze een goede woning geven. De heer Uitenbosch »Geef ze dan geld, om goede woningen te kunnen betalen." De heer de Wit wijst er nog op, dat hij alleen tot verhooging van 75 tot 104 zou willen overgaan, indien f 130 tot datzelfde bedrag mocht worden teruggebracht. Het voorstel van den heer van den Bosch om f 130 te vervangen door f 104 wordt in stemming gebracht en verworpen met 9 tegen 4 stammen. Voor de heeren van den Bosch, Glinderman, Moens en Luiting. De huurprijzen worden daarop vastgesteld op 250, 130, 104 en 75 gulden. De heer Uitenbosch merkt nog op, dat het wenschelijk is, dat de huizen van f 75 worden ingericht voor één gezin, eene opmerking waarmede B. en W. be loven rekening te zullen houden. Het voorstel van den heer Vonk om van de hoekhui zen een hoek te doen afnemen wordt na eenige discussie aangenomen met 9 tegen 4 stemme». Tegen de heeren van den Bosch, de Lange, Luiting en de wit. Bij do bepalingen omtrent de rioleering maakt in de eerste plaats een punt van bespreking uitde daartoe noodige uitdieping van de Hoevervaart. 't Voorstel is dat dit moet geschieden op kosten van concessionarissen. Door verschillende leden wordt de noodzakelijkheid der uitdieping betoogd. De heer van den Bosch trekt ze echter in twijfel. Een voorstel door hem ingediend om de bepaling te schrappen wordt evenwel niet gesteund, zoodat ze dus gehandhaafd blijft. Een andere bepaling in zake de riolen isdat ze nimmer onder de huizen mogen worden gelegd. De heer Mann verzoekt in zijn adres om ook deze bepaling als voor de eigenaren te bezwarend te laten vervallen. De heer Vonk verdedigt de handhaving van deze voorwaarde. In het. plan komt geen enkele steeg voor overal staan de huizen onmiddellijk aan elkaar. Een dergelijke toestand komt hem niet wenschelijk voor. 't Moge voordeeliger zijn voor de eigenaarsdoch de gemeenteraad heeft niet, in de eerste plaats daarop te letten. De heer van den Bosch vraagt, ofindien er stogen komen deze het eigendom der gemeente worden. Op het ontkennend antwoord van den V oorzitter geeft hij als zijne meeningdat dan deze bepaling meer bezwaar heeft dan voordeeldaar niet als in de Stuart- straat de perceelen alle aan één Maatschappij zuilen be- hoorendoch verschillende eigenaars zullen hebben. Daarom acht hij afzonderlijke riolen beter dan gemeen schappelijke riolen door gemeenschappelijke stegen. Ieder zorgt dan voor het schoonhouden van het zijne. De heer de Wit meentdat de bouwverordening ook voorziet in het schoonhouden van gemeenschap pelijke riolen. De heer van den Bosch acht dit heel mooi in theorie doch in de practijk heeft dat veel bezwaar. De heer Uitenbosch zou het betreuren als deze bepaling verviel. Komt het terrein in handen van bouw- speculanteD, dan geeft hij de verzekering, dat uit hygëaisch oogpunt, de rioleering onder de huizen veel meer be zwaar zal hebben, dan een enkele verstopping of over strooming, die bij een gemeenschappelijk riool wel eens voorkomt. Het voorstel-van den Bosch om de bepaling te schrap pen, wordt niet gesteund. Bij dit punt meent de heer Bosman, dat gevoeglijk kan worden opgenomen, dat het terrein zoo moet zijn ingericht, dat de tonnen van den reinigingsdienst nim mer door de huizen bobooren te worden uit- of inge dragen, ea doet een voorstel daartoe, dat met 11 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Ook de bepaling, dat langs de, Hoevervaart moeten worden gemaakt steenen walmnren, hetgeen de heeren van den Bosch en Bosman zonden willen laten vervallen, en waartegen ook in het verzoek van den heer Mann bezwaar is gemaakt, wordt met 8 tegen 5 stem men behouden. Vóór het doen vervallen daarvan en het maken van een honten schoeiing stemden de heeren de Lange, Lniting, Bosman, van den Bosch en Glinderman. In zake de voorwaarde, dat voor de gemeente moet gereserveerd worden een terrein van 1000 M2, om daarop eventueel een openbaar schoolgebouw te kunnen stichten, heeft de heer Mann verzocht, dat de gemeente terstond dat gedeelte zal overnemen tegen f 2.50 per M!. De heer de Wit, die wel iets voelt voor het bezwaar, dat gedurende 5 jaar dat stuk voor de eigenaren ren teloos zal blijven stelt voor om gedurende die jaren de rente voor de helft te vergoeden. De heer Kraakman is er tegen dien grond voor de gemeente te reserveeren daar hij 't voorshands niet noodig acht daar een school te stichten. Er kan zoo noodig bij andere schoolgebouwen bijgebouwd worden. De heer Uitenbosch verklaart er zich ten sterkste voor, dat de grond aan de gemeente komt en reeds thans voor haar wordt gereserveerd daar men anders later ze ker het dnbbele zal moeten betalen. De heer Cohen Stuart ondersteunt ook de bepa ling uit overwegingdat niet bepaald voor een school gebouw, doch ook voor andere doeleinden een volks- badhuis of openbare speelplaats, de beschikking over een dergelijk stuk grond, voor de gemeente van belang is. Na eenige discussie doen B. en W. het voorstel om de woorden, »om daarop indieu het noodig mocht blijken, een openbaar schoolgebouw te stichten* te doen verval len en te bepalen dat voor ieder jaar beneden de vijf jaar, dat de grond niet in gebruik wordt genomen te vergoeden een rente van 3 pet. Over dit voorstelwaartegen zich vele leden verklaren, wordt in den breede gediscussieerddoch zonder resul taat daar ten laatste op voorstel van den heer Cohen Stuart wordt besloten dit punt aan te houden tot de volgende vergadering opdat men in de gelegenheid zij, deze zaak nog eens goed na te gaan. 9. Overnemen van straten. Met de bijdragen van talrijke belanghebbendenis de Tuinstraat en omgeving van gemeentewege in overeen stemming gebracht met de eischen der Verordening houdende bepalingen omtrent beperking van den eigen dom in betrekking tot erven zoodat thans kan worden overgegaan tot het nemen van een besluitstrekkende om deze ïn eigendom en onderhoud bij de gemeente te doen overgaan, waartoe B. an W. thans het voorstel doen. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Uitenbosch vestigt er de aandacht op, dat het verbod van rijden in de Hnigbrouwersteeg, alle voertuigen, dns ook handkarren betreft, doch dat er thans een bordje is aangebracht met de woorden: verboden in te rijden voor rijtuigen". De Voorzitter belooft een onderzoek te zullen instellen. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering te ongeveer kwart voor zes gesloten. Uitslag velling, gehouden door Notaris M. GOUVERNE, Op Maandag 2 Novomber 1902. De Rijtuigfabriek met magazijn en woonhuis te Alkmaar aan den Achterweg is in bod gebracht, te weten 1. De fabriek groot 123 c.A. op f 3610. door W. Woudsent. 2. Het magazijn groot 214 c.A. op f 3310. door V. S. Ohmstedo. 3. Het woonhuis met tuin groot 182 c.A. op f 3400. door H. Jansen. No. 1 niet verhoogd. 2 verhoogd met f 450 door v. d. Waal. gecombineerd. Ns. 1 en 2 aangehouden. No. 3 verhoogd met f 425 door Huiberts q.q. Zieke en behoeftige Inwoners te üamarang. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het Neder- landsche snb-comité voor zieke en behoeftige Inlanders in de residentie Samarang f 1000 doen toekomen. Verliezen In Atjeh en Djambl. Blijkens nit Indië ontvangen telegraphisehe berichten ziju sedert de jongste madedeelingen dienaangaande in de Staatscourant" van 4 October 1902, no 232, bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en onderhoorigheden, verdronken, de korporaal der cavalerie J. G. Haan (no. 49702) en de cavalerist G. Eeringa (no. 50990)gewond, de kapi tein der infanterie W. Kramers, de sergeant P. G. Th. Stinissen (no 43902), de korporaal E. Brom (no. 51232) en de fuselier Ohr. van Dijk (no. 53607). b. in Djambi, gesneuveld, de soldaat-ziekenver pleger J. Sneevlied (uo. 35638), en gewond, de fuse liers B. van der Bijd (no. 51197) en W. Priem (no. 49045). (»St.-Ct.") In de gemeente Ggmond aan Zee doet zich een eigenaardige quaeetie voor. Ü8 grond in en rondom het dorp behoort aan den heer Gülcher, burgemeester van Hilversum. De gebouwen staan bijna alle op grond, die in erfpacht is uitgegevenslechts enkele stukjes grond hebben een anderen eigenaar dan den hoer Gülcher. Genoemde heer iB in den jon.sten tijd niet genegen nieuwe gronden in erfpacht te geven, noch om die te verkoopen. De gemeente, die zich sterk uitbreidt, wordt daardoor in haar groei belet. In den gemeenteraad is nu het besluit genomeu, te trachten de gronden in en rondom het dorp, die geschikt zijn voor bouwterrein, te onteigenen op grond van de woningwet. In het belang van deze ge meente zou die onteigening zeker zjjner is bonwlust genoeg, maar er is geen bouwterrein te verkrijgen. (N. R. Ct.) Sehagen. Alhier is eene vergadering gehouden der vWesttriesche Kanaalvereeniging". Overwogen werd de intrekking van een adres aan den Raad in zake sub sidie enz. van een kanaal naar de Stolpen. Besloten werd het verzoek niet in te trekken. Mocht de Raad evenwel eene afwijzende beschikking nemen, dan ligt het op den weg der vereeniging eene binnendijksche vaartverbetering in overweging te namen, met het oog ook op de nienw ingestelde kaasmarkt. Haringcarspel. Den 4 dezer vergaderde het be stuur van het onderling veefonds alhier, tol het opmaken der rekening over de maanden Aug. Sept. en October. Verzekerd waren in dat tijdvakl 175 runderen, de schade bedroeg voor zeven gestorven dieren f 493.225, de om slag werd bepaald op 43 cent per rund. Drukkerjj v. Herms. Coster en Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6