No. 134 derate blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 9 NOVEMBER. Verkiezing van een lid yan den Gemeenteraad. Amsterdamsche Brieyen. Laatste Berichten. r»AARDBNMARK.T. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt, Rins da g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f O, SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën i Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vlh. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de tot invulling bestemde for mulieren voor de opgave van candidaten voor de ver kiezing van één lid van den Gemeenteraad, ln bet le district, welke zal gehouden worden op ©on derdag den 3© November a.s., van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 ure, ter secretarie dezer gemeente kos teloos verkrijgbaar zijn gesteld van heden af tot en met den dag dor verkiezing, op alle werkdagen van 's mor gens 9 tot 's namiddags 2 ure. Alkmaar, De Bargemeester van Alkmaar, 6 Nov. 1902. G. RIPPING. BURGEMEESTER en ^WETHOUDERS der gemeent e Alkmaab brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar No. 150 van 1902 is opge nomen het besluit van den Raad dezer gemeente van 29 October 1902, waarbij is vastgesteld eene Verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening, zooals die is vastgesteld bij raadsbesluit van 3 April 1889 (Gemeenteblad No. 15) en gewijzigd bij raadsbe sluiten van 6 Augustus 1890, 29 Juni 1891, 24 Mei 1893, 1 April 1896, 4 Augustus en 13 October 1897, 16 Augustus 1899, 18 en 25 September 1901 en 2 Sep tember 1902 (Gemeentebladen Nrs. 26, 31, 38a, 52,69, 73, 102, 138, 139 en 147). Welke verordeningheden afgekondigd gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente-secretarie, en aldaar tegen betaling van vijf cents in afdruk is verkrijgbaar gesteld. De bepalingen dezer verordeningen luiden als volgt Artikel 36a. De jaarlijksehe paardenmarkten worden gehouden op den Dijk, op Torenbnrg, en op den Achterweg. Zjj eindigen te 5 nnr des namiddags, op welk tijdstip de marktterreinen moeten zijn ontruimd. Artikel 36è. Het is verboden a. De ter markt aangevoerde paarden op de in artikel 36a genoemde marktplaatsen los aan de hand te honden; b. Hen elders te doen uitdraven dan op de door burge meester en wethouders daarvoor aangewezen plaatsen. Artikel 36c. Bij overtreding van het bepaalde bij alinea 2 van art. 36a wordt de eigenaar of beheerder gestraft met eene geldboete van ten hoogste tien guldenovertreding van een der bepalingen van artikel 36b wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vjjf gulden. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 8 Nov. 1902. C. D. DONATH, Secretaris, XXIX. De dagbladen hebben gemeld, dat in »Zeemanshoop" een vergadering van de afgevaardigden van een dertigtal Amsterdamsche vereenlgfngen is ge bonden ter voorbereiding van een groote openbare samen komst tot ondersteuning der beweging voor een Rijkswet tegen de verdachte huizen. Ei werd besloten, dat deze samenkomst zou worden gehouden op Woensdag 26 Nov, in een der grootste zalen van de stad. Door bet voorloopig comité, bestaande uit mannen en vrouwen van uiteen loopende richting op godsdienstig en maatschappelijk gebied werd medegedeeld, dat zich bereid verklaard hadden om als sprekers op te treden ds. H. Pierson, dr. A. Schaep- man, mevrouw Wijnandts Prancken, de rabijn A. S, Onderwijzer en ds. G. Wisse. Bij het lezen van dit bericht heb ik de vraag niet kannen onderdrukken, ol men met dat anti-prostitutie- gedoe wel op den goeden weg is. In de laatste jaren heeft de overheid te Amsterdam vrijwel gedaan wat door de organisatoren van deze nieuwe meeting als wenschelijk werd betoogd tegen de meening van vele deskundigen in heeft zjj de plaatsen bestookt, waar de prostitutie bedreven werd en in het algemeen heeft zij allerlei maat regelen genomen, die blijk geven van een ernstigen wil om het kwaad te bestrijden. Dat streven is loffelijk in de oogen van de theoretici, maar dat daarmee eenige werkelijke uitkomst ten goede is bereikt zal door den man van de praktijk niet kannen worden toegegeven. Hij zal u verzekeren, dat men de prostitnées uit de woningen heeft gedreven, waar zij haar ellendig bedrijf ten minste uitoefenden zonder iemand aanstoot te geven, en dat zij nu baar toevlucht zjjn gaan nemen tot den openbaren weg, waar zjj inderdaad voortdurend ergernis geven aan de mannen, die niet van haar gediend zijn. Dit laatste is de absolute waarheid. Waar vroeger een wandelaar slechts werd lastig gevallen in zekere gedeelten der stad en dan nog maar alleen in de avonduren, kan hij nn verwachten, dat hp overal en op klaarlichten dag zoogenaamde dames tegenkomt, die hem in het voorbijgaan allerlei onknische woorden toefluisteren. Hoe later 't is des te grooter wordt haar onbeschaamdheid en dit is op de hoofdwegen al even erg als in de zijstraten. Het toppunt van brutaliteit wordt echter bereikt wanneer heeren tesrenwoordiu aan het Centraalstation aankomen en naar den Dam wandelen. Op het Stations plein en verder langs den geheeleu weg staan mannen, die den voorbijgangers kaarten en biljetten in de handen stoppen. Vroeger waren dat aankondigingen van uifver- koopen of reclames van goedkoope magazijnen. Aangezien die dingen mij niet interesseeren neem ik nooit zoo'n stukje papier aan. Van de week echter maakte ik daarop een uitzondering, omdat de Sandwichman zoo dringend tegen mij zei»Lees dit vooral meneer, ze zitten op u te wachten." Ik bekeek toen het kaartje, dat een zak- spoorboekje bleek te zijn met opgave van het vertrek van alle treinen nit Amsterdam in de verschillende rich tingen. Een ding zóó bruikbaar, dat men onwillekeurig geDeigd is 't bij zich te steken. Wel begrijpende, dat de menBchlievendheid zich niet zóó ver uitstrekt om iemand gratis het reizen gemakkelijk te maken, Dekeek ik het kaartje ook eens aan den achterkant en toen kwam de aap uit de mouwdaarop stond het adres van een »hotel" met, .internationale damesbediening'' en heel onderaan de mededeeling.Netter Gemüthlicher Aufent- halt." Ik vond dit zóó frappant, dat ik mij de moeite gegeven heb, ai wandelende naar den Dam, eens alle kaarten aan te nemen, die mij onderweg werden aange boden. 't Is een werkelijk merkwaardige verzameling. In alle biljetten wordt de .elegantie", de .smakelijkheid" en de .fijnheid" van de dames-bediening aangeprezen, alleeu laat het eene etablissement wat meer tusscben de regels lezen dan het andere. Ook kreeg ik in mijn bezit een paar adressen van een Nelly en een Rosalie met vermelding van de uren, waarop zi] thuis waren te treffen. 't Zon geen moeite kosten aan dergelijke dingen een humoristisch tintje te geven, maar eigenlijk is de zaak daarvoor toch te ernstig. Hadden dergelijke ondernemin gen geen sncces, dan zon de exploitant wel spoedig ein digen met zich de kosten van drukken en verspreiding te getroosten het imiteeren daarvan bewijst echter maar al te goed, dat zwakkelingen zich op deze wijze in den val laten lokken. Wat baat nn al dat strijden tegen de prostitutie, wanneer degenen, die daarvan leven, met zoo danige brutaliteit reclame mogen maken. Men zou 't verschrikkelijk gevonden hebben, wanneer de bordeelen vóór de sluiting in de dagbladen zouden zijn gaan adver teeren, maar feitelijk bestaat daartusschen en tusschen hetgeen eiken dag op het Damrak en in andere stadsgedeelten geschiedt niet meer dan een gradueel verschil. Hoe de politie zulke dingen toelaat, is mij een raadsel. Af-en-toe gaat zij jacht maken op winkels, waar plaatjes met onkiesche voorstellingen liggen geëtaleerdmaar, mij dunkt, dat het zooeven geschetste bedrijf nog veeleer dieDde te worden belemmerd en tegengegaan. Ik heb verschillende andere Earopeesche hoofdsteden bezocht maar nooit is 't mij gebeurd, dat ik in tien minuten na aankomst aan het station een ruime keuze had tusschen allerhande inrichtingen, waar de vrouw zich voor geld van een zoo weinig nobele zijde doet kennen. Bij de fcegrootlngsdiscussiën in den gemeenteraad had men daarover wel eens een woordje mogen spreken. Maar dit jaar zijn al dergelijke aangelegenheden erbij ingeschoten, omdat men al zijn aandacht had te wijden aan pogingen tot bezuiniging, hoewel die van te voren tot mislukking waren gedoemd. Den kinderen van de armenscholen heeft men de belooningen ontnomen en toen is de burgerij veroordeeld om het hooge percentage voor de inkomstenbelasting te betalen. Aan de verwach ting, dat het geld voor deze belooningen op andere wijze ten goede zon komen aan het arme kind, b.v. door daar aan schoolpantoffels te verschaffen, is wreedelgk de bodem ingeslagen. Tegen dat laatste was nog in te brengen dat 't een nieuwigheid was en daarvan kon men zeggen, dat de staat der geldmiddelen niet veroorloofde iets in te voeren, waarbniten men 't tot hiertoe ook altijd had weten te stellen, maar de schoolprijsjes waren er al sinds jaren en het niet langer uitreiken van dit aanmoedigings- middel is daarom dubbel hard. Voor de ouders van kin deren op le on 2e klasse-scholen waren die prijzen, wijl op deze inrichtingen van onderwijs geen rapporten wor den uitgereikt, het eenige middel om vlijt en vorderingen te controleeren dat had men hun werkeljjk wel mogen laten behouden. Natuurlijk is met dit votum de zaak nog niet nit. En begrijpelijkerwijs zullen ook de voorstanders van 't ver strekken »an schoolpantoffels 't hierbij wel niet laten Wanneer we eerst maar eens een paar maanden vei der zijn, dan denkt de Raad niet meer aan de geldzorgen die hem bij deze begrooting zoo dwars hebben gezeten en dan zal de oude royaliteit wel weer boven komen Dat moge ook tot troost zijn voor hen, die met schrik gezien hebben, dat de heer Satorius heeft voorgesteld de Beursbelasting zoo enorm te verhoogen. Was daarover bij de begrooting gestemd, dan zon er groote kans zijn geweest, dat bet voorstel was aangenomen als de geld impressies maar eerst wat zijn verzwakt, zal 't daaren tegen moeilijk vallen voor zulk een forschen maatregel een meerderheid te vinden. Op hoi geslagen. In het begin dezer week reden twee bereden agenten van de Amsterdamsche politie in den Baiksloterham polder. Voor hen uit ging een polderwagen en een til bury, waarachter de heer J. Duinker, machinist en opzichter over dijken en wegen van den polder, liep. Het paard van een der bereden agenten schrikte en sloeg op hol. Da beangste berijder moet, naar ooggetuigen vertellen, wel driemaal tegen den machinist Duinker ge roepen hebben Denk er om, pas op 1" Doch deze scheen doof. Mogelijk was het geraas van de beide wagens in het kiezel de oorzaak, dat hij niets van het geschreeuw hoorde. Een oogeluk was nu ocvermjjdeljjk. Paard en ruiter stortten zich op den ongelukkige, die evenals de politieagent gewond werd en onmiddellijk bewusteloos was. Dadelijk schoten eenige voorbijgangers toe om te helpen. De politieagent en het paard waren in staat na een half uur naar de stad terug te keeren. De toestand van Duinker was echter zeer ernstig. Hij bleef bewusteloos. Men bracht hem per brancard naar het Binnengasthuis, waar hij den 6 overleed, zonder bij kennis te zijn geweest. Duinker was een oppassend, oprecht en degelijk man, die hoog in aanzien stond bij zijne supérieuren, het be stuur van den Buiksloterhampolder. Bond van Nederl. Onderwijzers. Tot lid van het hoofdbestuur van bovengenoemden bond werd gekozeu de heer M. van Assen te Enschede met, 1169 van de 1951 stemmen, tot redacteur van De Bode (vacature —de Vries) de heer J. Joosse met 1240 van de 1872 stemmen. Bidder Bagimet van Schagen. Den 16en zal te Schagen de eerste uitvoering plaats hebben van bovengenoemde operettegedicht door M. Visser, muzikaal bewerkt door L. A. Schouten. De heer Schout n zal zelf de begeleiding spelen, terwijl ds heeren B. Ranke, bariton, en C. Roggeveen Jr., bas, als Bolisten welwillend zullen medewerken. Het geheel belooft den kunstbeminnaars een genotvolle avond. Schagen. Op het convocatiebillet voor de veree- niging Algemeen Belang alhier komt als punt van be handeling voor bespreking herdenking 300-jarig bestaan der Juni paardenmarkt. Wlerlngcrwaard. Zeer veel kinderen lijden hier aan hevige keelpijn. Binnen den tijd van een week zijn twee scholieren bezweken aan diphtneritis. Ben wonderpef. Men schrijft nit Soest, dd. 4 dezer aan »De Neder lander'' Lotingsdag. Een angstige dag voor vele ouderswat zal de avond brengen Gelukkig degenen die een middel hebben wairdoor ze verzekerd zijn van een goeden uitslag. Zoo ging 't hier met eene De R. Zijn zoon zou zeker een vrij nummer halen. Ü8 oudste zoon was vrijgeloot, en de 2e had, door de pet, die de oudste op den lotiugs- dag gedragen had, op te zetten, een vrij nummer gehaald voor de derde dus niet gevreesd, de pet was er nog. Toch was het vader eenigszins angstig te moede en be sloot hij derhalve mee te gaan (misschien wel om te zien of zoonlief 't bevel zijDer onders wel nakwam en de be wuste pet wel ophield), 't Kwam evenwol goed uit. Zoon deed zijn plicht en de pet volbracht zijn taak. Vrijgeloot. Nu de pet, weer opgeborgen. Over enkele jaren is no. 4 en daarmede de laatste aan de beurt. Wat zal voor lief hebbers dan zulk een pet een waarde hebben. Oudkarspel. Thans komen alhier wederom ge vallen van dyphteritis voor. Gelukkig echter zonder doodelijken afloop. Schoort. De collecte, alhier gehouden ten behoeve van Zuid-Afrika, heeft opgebracht de som van f 115,99. De niijnwerkstaking ln Frankrijk. PARIJS, 7 Nov. De arbitrage voor het kolenbekken van het Noorderdepartement heeft tot volkomen denzelf den uitslag geleid als die voor het bekken van Pas de Calais. De overwegingen zijn een premie van 30 pCt. in overeenstemming met den kolenprjjs en de belofte van 2 November tot verhooging van de pensioenen met Janu ari a.s. is ondergeschikt gemaakt aan de handhaving van de tegenwoordige premie. In Pas de Calais ia de staking bijna algemeen en was de nacht woelig. De stakers van Henin-Liétard en van Lens hebben hun gedelegeerden voor het congres van morgen mandaat gegeven tot stemming voor voortzetting van de staking tot het uiterste. Het Uultsche tarlefontwerp. BERLIJN, 7 Nov. In den Rijksdag lichtte de afge- vaardige Stadthagen in een redevoering van 41/2 uur de sociaaldemocratische amendementen op par. 5 van het tariefontwerp toé. Na een opgewonden debat over de orde van den dag verkregen de rechterzijde met het centrnm onder rumoer van de linkerzijde Je Blniting van de discussie over par. 5. De sociaal-democraten en de linkerzijde stelden acht hoof delijke Btemmingen voor. Het voorstel der sociaal-democraten tot verdaging van den Rijksdag werd bjj hoofdelijke stemming verworpen. Voor de daarop volgende hoofdelijke stemming over het eerste sociaal-democratische amendement op par. 5 ver lieten talijke sociaal-democraten opzettelijk do zittingzaal. Bij de stemming bleek dat het Huis door het gering aan tal leaen, tot geen beslissing kon komen. De voorzitter bepaalde de voortzetting van de beraad slaging op Maandag.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1