Nederland. Buitenland, Laatste Berichten. Markt- en Beursberichten. B li RW E RL U K fi lSÏ V hoopt dat het gevolg daarvan zal zijn dat op 5 Dec. op St. Nicolaaa de bnrgerij van Alkmaar de stakenden, zal verrassen met een flinke suprise (Applans). De heer Uitenbosch slnit daarna de vergadering de collecte voor de stakers aanbevelende overtnigd als is van de volle sympathie der aanwezigen en doet ten slotte een beroep op de solidariteit der arbeiders. „Dient elkander door de liefde" In het afgeloopen jaar werden door de Vereeniging »Dient elkander door de liefde'' weer vele herstellende kranken van alle gezindten versterkende middelen ver strekt, bestaande nit eieren, melk, rookvleesch, soep (door een der leden bereid) of iets anders, wat tot hunne ver kwikking noodig was. Bovengenoemde Vereeniging wenscht ook in den winter die aanstaande is, met haar liefdadig werk door te gaan, en zal, ter verkrijging van de geldmiddelen een dezer dagen lijsten laten circuleoren. Het Bestaar verzoekt ons deze lijsten bij onze lezers aan te bevelen, hetgeen wij volgaarne hierbij doen. Wij hopen met het oog op het nuttige doel, dat een beroep op geldelijke medewerking krachtigen weerklank zal vinden. Verkiezing Ultwaterende Sluizen. Door de algemeene vergadering van't West-Priesche Ambacht »Geestmer-Ambacht", 12 dezer te Alkmaar gehouden is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een Heemraad van dat Ambacht, (vaca- ture-Daijn benoemd tot Dijkgraaf), K. Blom Dz. te St. MaartenS. Zuurbier te Spierdijk (Berkhout)en D. Schuitemaker te Noord-Scharwoude. In diezelfde bijeenkomst is benoemd tot hoofdingeland bij 't College der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland vanwege Geestmerambacbt, (vacature H. Hart Cz., benoemd tot Heemraad), de beer D. Wagenaar te Broek op Langendijk. Candldaat Gemeenteraad. In de op den 14 dezer gehouden vergadering der Liberale Kiesvereeniging «Eensgezindheid*, is met groote meerderheid van stemmen gekozen tot Candidaat voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad in het le dis- J. W. W lelie vink, arts. Cadetten echoot. Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1903, znllen als leveranciers der menages optreden de navolgende personen voor rund- en kalfsvleesch varkensvleesch aardappelen en groent'n geconserveerde groenten bier boter kaas kruidenierswaren melk brood voor de Cadetten eieren thee trict, de heer Dr L S. van Thijn. D. de Groot. C. J. Erkamp. R. de Groot. K. Olij. R. de Groot. A. Henneman. A. O. Vaessen. J. Ilalff. H. v. d' Wal. G. H. Stokman. LauDirkzon en E. Huneman. GEBOREN. 13 Nov. Paulina Christinad. van Wouter Kok eri An- tonia Fredrika Rjjniera Bot. 14 Anna Geertruida, d. van Jacobus Cornelia Du- burg en Jonkvr. FrederikaWoltera van der Wijck. OVERLEDEN. 14 Nov. Aleida Antonia Bos, wed. van Hendricus Blek- kingh, 70 j. ea 10 m. 15 Gerardus Meijroos, 77 j. en 10 m. ken opllchtster. Justina Margaretha Flink, een 26-jarig voormalig dienstmeisje, gaf zich uit voor mevrouw Sloet tot Everlo en de menschen geloofden het althans eenigen tijd. Zjj begon de rol van groote dame te spelen met het koopen van een perronkaartje aan het Centraal-Statiou to Amsterdam. Met dat kaartje gewapend kwam zij de con- tiöle door en liet zij zich door den conducteur van het Ameri can Hotel naar het onnibusje van dat hotel geleiden. Daar huurde vrouwe Sloet tot Everlo uit Hilversum 2 kamers, één voor zich zelf en een voor haar kindermeisje. Daar bleef »de baronnes" tien dagen tot haar op 4 October werd aangezegd dat ze kon vertrekken. Inmiddels had de baronnes getracht slachtoffers te maken onder de Amsterdamsehe winkeliers. De firma Bahlman had baar geleverd een reformcostunm, en werd natuurlijk niet be taald. Van bet American-hotel (alwaar haar nota werd vol daan door een vriend) stapte de juffrouw het Weesperpoort station binnen om als mevrouw Jordens Molière met haar kamenier daar weer uit te stappen en een plaats te nemen in het busje van het hotel Pays Bas. Op den laastgenoemden naam W8rtien goederen besteld bij verschillende winkeliers. Aan den directeur van het Hotel Pays Bas bleek spoedig hetzelfde wat aan zijn col lega van het American was duidelijk geworden met het zelfde gevolg. Toen ging het naar het Bible-Hotol. Het eenige ver schil was dat de naam ten derden male werd verwisseld, thans in dien van mevr. Wansdronk Wichers. Omtrent de woonplaatsen van de beklaagde bleek, dat zij een Arnhemsche smidsdochter, eerst dienstmeisje was te Hilversum, en daarna op kamers woonde eerst in Den Haag en vervolgens te Amsterdam op verschillende plaat sen en eindeijjk in de Balthazar Floriszstraat, alwaar zjj van de woning werd gezet, omdat zij de huur niet be taalde. Dien avond ontmoette zij den heer O., iemand werkzaam in het diamantvak, die haar onder dak bracht in het Dam-Hotel. Bskl. had hem toen een geheel verdicht ver haal gedaan. Dr. S. t. E., te Hilversum haar vader, zou van zijn vrouw zjjn gescheiden, waarna haar moeder was hen trouwd met. een meneer Flink. Haar vader de dokter zou zijne dochterdie oorspronkelijk ziekenverpleegster in bet Kinderziekenhuis was, hebben genegeerd, toen zij verkeerde dingen was gaan doen, en daarom had zij zich toen maar Flink genoemd. Op den avond van het Dam-Hote!ötel had bekl. hem verteld, dat zij geen geld had maar dat zij te Hilversum sa t 7000 moest gaan halen. De heer O. betaalde toen haar wi. logies in het Damhotel. str d. Een paar dagen later was get. C. baar weer tegen ge komen en toen inviteerde zij bem in het American Hotel. In dat Hötel vertelde zij, aan den portier, dat meneer" overgekomen was en eenige d»gen zou blijven. Alsvorens meneer" weer vertrok vond de administratie van het Hdtel het echter raadzaam hem te vragenof hij de rekening van mevrouw wildo betalen, aangezien hij toch haar echtgenoot was. De heer vertelde toen, dat hij niet dr. S. t. E. was en evenmin de echtgenoot was van juffr. 8. t. E., en maakte zijn waren naam bekend. Hij betaalde inmiddels do hotelrekening groot f 157.50. Den volgenden dag zou de heer O. »mej. S. t. E." vergezellen als zij te Hilversum bij haar vader, den dok ter, de f 7000 ging halen, die zij nog altijd niet had. Toen het evenwel zoover was maakte de juffrouw aan het station bezwaar. De get. O., die verklaarde tot nu toe alles geloofd te hebben, ging toen alleen. Bij dr. S. E. gekomen bleek evenwel, dat hij de dupe was ge worden van zijn goedgeloovigheid. Dit alles werd door bekl. erkend. Zij bekende ook vol mondig haar schuld aan de oplichting van de firma Bahlmann, het eenige feit dat haar was ten laste gelegd. De officier van Justitie eischte onder aanneming van verzachtende omstandigheden 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Aseeher gaf al zijne meening te ken nen, dat bekl. niet toerekenbaar was. Uitspraak op 27 November. (Handelsblad.) Barslngerhorn. Den 18 zal de afd. Kolhorn van den Bond voor Staatspsnsioneering eeae open bare vergadering honden. Als spreker zal optreden do heer D. van Krevelen van Anna Paulowna. De toegang vrij voor vrouwen zoowel als voor mannen. Het getal leden dezer afdeeling is thans 105. Den 20 zal te Kolhorn vanwege het Nutsdepar- tement eene Volksvoorlezing worden gehouden. Als spre ker zal optreden de heer ds. Proost van Koog-Zaandijk. St. Pancras. In de vergadeiing der afdeeling St. Pankras der Landbouw- Handelsvereniging voor Lan- gedijk en Omstreken, 14 dezer te St. Pankras gehouden, verkozen tot lid van het Hoofdbestuur der genoemde Vereeniging van wege die afdeeling de heer A. Nobel akkerbouwer albier en zulks ter vervanging van den heer L. van de Vijzel, die wegens voortdurende ongesteldheid voor die betrekking bedankte. Sijbekarspel. Onze algemeen geachte gemeaente- bode en veldwachter W. Kniper heeft tegen 1 Januari 1903 eervol ontslag gevraagd uit deze functies en ver kregen. Als zijn opvolger zijn op de voordracht geplaatst: P. Zwagerman, gepasporteerd kwartiermeester bij de K.N. Marine en J. Zwart, agent van politie te Hoorn. Het bestuur van het „Friesch Rnndveesfam boek" heeft besloten voortaan in de stamboeken van de ingeschreven koeien aanteekening te houden van de melk- en boteropbrengst. Veeziekte. Da schapenschurft breidt zich meer en meer uit, niet alloen te Sloten en te Haarlemmermeer maar ook in de IJpolders, Schoten en boven het Noordzoekanaal komt die besmettelijke ziokte thans voor. Te Ueeuwarden hebben twee onbekenden, de een f 5000 en de andere f 1000 aangeboden voor de kosten van aanleg van het Volkspark, waarvoor onlangs de heer en mevrouw Mr, W. J. van Weideren baron Ren- gersLooxrna een stuk land bij de Spanjaardslaan aan de gemeente hebben ten .geschenke gegeven. Voor hetzelfde doel heeft vroeger de Voogdij van het St. Anthony-Gasthnis f 5000 en het Bestuur der Spaar bank f 2500 gegeven. Te llpentlam is de molenaarsknecht J. de J., bij het op den wind zetten van den molen, door een wiek gegrepen. Hij viel bewusteloos neer en is weldra aan de gevolgen bezweken. EWGEIjABID. De »Daily Chronicle" meldt het vol gende aangaande het onderhond der Boeren-generaals met Chamberlain. De conferentie werd voornamelijk gevoerd tnsschen Botha en Chamberlain, en had tot onderwerp de vervulling der vredesvoorwaarden, die naar Botha deed uitkomen, door de Engelschen niet volkomen waren nageleetd. Hij overhandigde Chamberlain een omvangrijk document, dat door de drie generaals was opgesteld, en waarvan Botha een uiteenzetting gaf. Botha zeide, dat de generaals om dit onderhoud hadden gevraagd, wijl zij hoopten dat Chamberlain bij zijn bezoek aan Zuid-Afrika de feiten in dit document aangegeven, nauwkeurig zou onderzoeken. Vervolgens werd de quaestie van den terugkeer der gedelegeerden, Wessels, Wolmarans en Fischer besproken, aan wie nog steeds het permit''daartoe wordt geweigerd. Botha wees er op, dat Kitchener bij het opmaken der vredesvoorwaarden zeide, dat die terugkeer vanzelf sprak, en dat dit niet behoefde geformuleerd te worden in de voorwaarden. Chamberlain beloofde de zaak te zullen overwegen doch de Daily Chronicle" acht het niet waarschijnlijk dat de gedelegeerden voor Chamberlain's terugkomst in Engeland vergunning znllen krijgen om naar hunne plaat sen ta gann. Ten slotte werd de financieele steun der Boeren door Engeland bosproken. Botha zeide dat die volkomen onvol doende is, en noemde vooral de voorwaarden der leening, zooals die thans zijn, zeer ongunstig. Chamberlain be loofde ook hieraan in Afrika zijn aandacht te znllen wijden. Daarmede was het onderbond geëindigd. In het Lagerhuis deelde minister Chamberlain mede, dat de krijgsgevangenen, die voor het uitbreken van den ooilog Britsche onderdanen waren, niet in dezelfde positie verkeeren als Transvaalsche burgers en daarom krachtens de voorwaarden van overgave geen aan spraak kunnen maken op terugzending naar Zuid-Afrika. Engeland kan geen enkele naturalisatie op of na 29 Sep tember 1899 erkennen. De minister sprak de hoop uit, dat in het begin van het volgend jaar alle krijgsgevangenen, die onder de voorwaarden van overgave vallen, teruggebracht zullen zijn. Brodrlck aver SEuid Afrika. LONDEN, 14 Nov. In een ledevoering te Dewsbury zeide minister Brodrick dat elke mogelijke poging werd gedaan om Znid-Alrika weer op dreef te brengen. Er zijn 36000 dieren in gebruik voor het vervoer van de terngkeerende Boeren90,600 runderen, schapen en paarden zijn beschikbaar voor de wederaanvulling van den veestapel. Do heer Brodrick wees er op dat toen de sluiting der concentratiekampen begon, aan 42,500 Boerenkinderen onderwijs werd gegeven, tegen 24,000 toen de Boeren republieken onafhankelijk waren. In antwoord op de bewering dat het slagen der kam pen te danken was aan de buitenlandsche vrienden der Boeren, verklaarde spr. dat deze laatste 2646 pakken onde kleeren en 562 pond sterling gaven, »joist genoeg om in de behoeiten der kampen voor 6 uren te voorzien. Uit Marokko. TANGER, 14 Nov. Ooder bevel van Kaid Bagdah is een expeditie vertrokken om de oproerige stammen om Fez te straffen. GIBRALTAR, 14 Nov. De drie krnisers, die naar T etnan zijn gestoomd, zijn hier terug ekeerd en rappor- t eeren dat de ongerustheid geweken is. BAjIiGEIü. Van verschillende kanten is in de laatste dagen verzekerd dat de graaf Van Vlaanderen (Koning Leopold's broeder) reeds eenigen tijd geleden afstand heeft gedaan van zijne rechten op den troon ter wille van zijn zoon Albert die in verband daarmede ook reeds herhaaldelijk den Koning bij sommige gelegenheden heeft vertegenwoordigd. In de Belgische Kamer heeft, toen de Regeering voor stelde aan Koning Leopold door eene commissie uit de Kamer aan Z. M. de deelneming der Vsrtegenwoordiging in het afsterven der Koningin over te brengen, de socia listische Afgevaardigde Hector Denis hiertegen verzet aang'teekend. Geen zijner partijgenooten, zeide hij, wenschto althans deel uit te maken vau zoodanige deputatie, nu de Koning zijne dochter heeft belet bij het overschot harer moeder te bidden, terwijl het verlies den Koning zeiven trouwens geheel en al onverschillig is. Zwijgend heeft do Kamer deze woorden aangehoord en daarop tegen de stemmen der socialisten en een ander lid in, besloten de deputatie te zenden. BUITSCUliAAB. In den Dnitsohen Rijksdag werd don 13 behandeld bet vooretel-Aichbichler tot wijziging van het Reglement van Orde. De afgevaardigde Spahn van het Centrum zette zonder omwegen het doel van dat voorstel uiteen: »Het tol tarief-ontwerp is van zoo hooge economische beteekenis, dat op ons de plicht rust, er voor te zorgen, dat het zoo snel mogelijk wordt aangenomen; want die aanneming verschaft oen zekerheid, die noodig is voor het economische laven van hot Rijk. De linkerzjjde wil echter het ontwerp tot een leuze voor den verkiezingsstrijd maken zjj be weert dat de kiezers uitspraak moeten doen. Dat is ondoenlijk. Vandaar deze gelegenheidswet, die wij noo dig hebben voor het bespoedigen van den gang van zaken." Gelijk te voorzien was, vond het voorstel heftige be strijding .an do linkerzijde. Na eindelooze debatten werd het voorstel-Aichbichlei' mst 197 tegen 78 stemmen en twee blanco's aangenomon. Dat zal dus vermoedelijk de laatste hooideljjke stemming door oproeping van de pre seutielijst ia den Rijksdag geweest zijn. Daarop volgden de stemmingen over art. 9 met de amendementen, waarvan verscheidene op verlangen der linkerzijde wederom hoofdelijke stemmingen waren. Art. 9 en 10 werden ten slotte volgens de redactie van het Regeeringsvoorstel aangenomen. Alkmaar, 14 Nov. Kleine kaas f 28.50, commissie 28,50, Middolbare f 28.50. Aangevoerd 290 stapels, we gende 104546 Kgr. Alkmaar, 14 Nov. Aangev. 3640 mudden. Tarwe f 6, 6.50, rogge f 5,50 a 5,60 gerst (chev.) f 4.75 a 5.10, haver f 3.25 a 3.60, paardeboonen f 6.125 a 6.50, bruine id. f 9,50 a 12, citroen id. f 11,50 a 12.50, witte id. f 14.— rood mosterdzaad f 14.50 a blauwmz. f 12,a karweizaad f 11.erwten groene f 14 a 16. grauwe f 13,75 a 16,vale id. f 12.a 14.dui- venbooneu f 0.a 0. Alkmaar, 15 Nov. Aangevoerd 5 paarden f 70 a 100, 9 koeien en ossen f 170 a 250, 26 nuchtere kalveren f 14 a 24, 0 ezel f a 0.269 magere schapen f 12 a 20, 62 magere vark. i 16.— a 18. 298 biggen f 6.50 12.14 bokken en geiten f 2 a 6, 0 bokjes f 0. f 0. 60 a f 0.70, a 0.kipeieren 0.—, boter, s middags 12 urea), aangevoerd 3064 P., Grasboter f 0. 1.75 en 1.87J per 25. De prijzen dor Aardappelen f Amsterdam 14 Nov. waren heden als volgt Friesche Borgers f 1 25 a 1.40, dito Franeker f 1.75 a 2.25, dito Blauwe f 1.70 a 1.90, Zeeuweche Spui- sche Jammen f 2.25 a 2.60, dito Poters f 0.75 a 1. dito Flakkeescbe f 0.a 0.dito Blanwe f 2.10 a 2.25., Geld. Blanwe f 1.75 a 2.10, dito Gele f 0.— a 0.Pr. Hamburge s f 3.a 3.25, Fr. D. jammen f 1.50 a 2.25, alles por HL. Delft, 13 Nov. Boter. Per 1ji vat f 50.— a 61. Kg. f 1,25 a 1.52. Aangevoerd 129 achtste en 26 Per zestiende vaten, wegende samen 2840 Kg. Meppel, 13 Nov. Boter, ïperj'/s vat le soort f 24.50, a 2o soort f 23.50 a 3e soort f 22.50 a per 1.5 Kg. f 1.80 a 2.Aangevoerd 4500 Kg. Edam 13 Nov. Aangevoerd 47 stuks boter 65 a 67 ct. de Kg. kipeieren f 7.a 7.50 per 100. Leedwarden, 13 Nov. Boter f 48.—. (Aangevoerd 18 vierde, 14 achtste en 5 zestiende vaten. Kaas. Nagel f 18.a 25.—. aangevoerd 22769 K.G. Leiden 14 Nov. Aangevoerd 0 paarden t a 0, 7 stieren f 64 a 324, 271 kalf- eu melkkoeien f 121 a 269, 106 varekoeien f 92 a 241,487 vette ossen koeien f 122 a 274 of f 0.54 a 0.68 per Kg. 192 31 vette ido. f 42 a f 135, 16 nucht.. id. f 9.a 22. a 31.50 of f 0.45 a 0.48 per - a 24.lammeren f a 220 magere varkens f 15 a 33 of 42 a 44 ct. per Kg., 414 biggen f 5 50 a 14.1063 rnnderen, 47 kalveren, 1682 schapen, 0 venlens f a 0. en graskalveren f 23 a 62, f 0.80 a 1.— per Kg., 1007 vette schapen f 17. Kg., 675 weide dito f 13-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2