N ationale Militie. De Dorpsapostel. No. 138 Honderd en vierde jaargang. 1902. Laatste Berichten. BEOEDEEDIEMST Woensdag 19 ÏVTov. a.s., Buitenland. Aan belanghebbenden wordt in herinne ring gebracht, dat het onderteekenen der stnkken, opgemaakt voor vrijstellingen wegens moet geschieden ten Stadhnize alhier op des voormiddags ÏO ure. FEUILLETON Deze Courant wordt Dlns da g-, Donderdag' en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©»8®franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,0G. Afzonderlijke nummers 3 ets. WOENSDAG Telefoonnummer 3. 19 NOVEMBER. Prfls der gewone advcrtentlën Per regel f O,ld. Giooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. De Koning bad niets wan den aanslag gemerkt. Onmiddellijk na den aanslag begaf de minister-president zich naar het paleis om den Koning uit naam van het ministerie zijn verontwaardiging te betuigen en namens het geheele land geluk te wenschen met zijn ontsnapping. Bij zijn verhoor heeft Rubino verklaard dat hij van Londen kwam, waar hjj tevergeefs werk had gezocht. Hij was door het Italiaansche gezantschap aan geld ge holpen en had zich vervolgens door de Italiaansche Regee ring laten aanstellen om de anarchisten na te gaan. Hij werd evenwel ontslagen, omdat hij in de kaart der anar chisten speelde. Te Brussel vond hij geen werk en besloot daarom esn grooten slag te slaan. Hij bevestigde dat hij Zaterdagochtend naar de St. Gu- dulekerk was gegaan met het voornemen op den Koniug te schieten, maar uit de kerk wegliep omdat hij bang was bij het schieten soldaten te zullen raken. Daarop vatte hij post in de Rne Royale om het voorbijtrekken van den vorstelijken stoet af te wachten. Toen hij zich gereed maakte om te schieten, gingen de rijtuigen juist in den draf over, ten gevolge waarvan hij het derde rij tuig trof. Hij betreurt zijn daad niet en verklaarde geschoten te zullen hebben op eiken sonverein welks ook. In zijn zak werden gevond n prentbriefkaarten met afbeeldingen van den Koning en de leden van het vorstelijk hnis. De man beweerde geen medeplichtigen te hebben. Bij een huiszoeking ten zijnent werden ook enkele anarchistische bladen gevonden. Rnbino bekende voornemens te zijn geweesteerst aanslagen op de Koningen van Engeland en van Italiö te ondernemen maar ten gevolge van allerlei moeiljjk- heden had hij die plannen opgegeven, en Koning Leopold als slachtoffer gekozen. Ondanks de besliste ontkenning van Rubino gelooft de politie dat hij op last van het Londenscbe anar chistische comité handelde. Rubino's geboorteplaats is Bitontoin de provincie Bari. Hij is gehuwd en vadar van een kind van vier jaar dat te Londen is. Bij Namen is ten gevolet van een verkeerden wis selstand een goederentrein op een personentrein geloopen. Een waggon 3e klasse van dezen trein werd op een tweeden personentrein geworpen, van welken vier wagens omvielen. Zeventien reizigers zijn gewond van wie drie zwaar. MSI€}MIjA.SrD. Keizer Wilhelm verliet den 15 Sandringhamom een bezoek te brengen aan lord Lonsdale. De »Daily Mail" verneemt uit Johannesburg, dat de val der mijnaandeelen kunstmatig veroorzaakt wordt door financiers. Het blad zegtdat dit geschiedt om de oorlogsbelasting te ontwijken, ofschoon de mijnen een reusachtige waardeverhooging ondergingen; de Daily Mail" noemt deze manoeuvre monsterachtig. De »Times" heeft dmrentegen een artikel van zes en een halve kolom waarin wordt betoogd dat Transvaal geen oorlogsbelastiog moet betalen doch Engeland omdat alleen de mijnindoslrie die belasting zou moeten opbrengen daar de Boeren niets hebben om te betalen. In een hoofdartikel steunt de »Times" deze opvatting. De oogst-voornitzichten in Britsch Indië zijn vol gens de laatste berichten van dan Onder-Koning over het geheel gonstig. Het aantal noodlijdenden die onderstand ontvangen is aanmerkelijk verminderd. Het bedraagt nu 58,000. De aanslag op den Koning van België. BRUSSEL, 17 Nov. De Brusselsche politie heeft heden bij het onderzoek, ingosteld in verband van den aanslag op den Koning gepleegd, hedenmorgen gearresteerd in het notei Waterloo, Keir Hrrdie, lid van het Lagerhuis, ver moedelijk zonder identiteit te kennen. Niettegenstaande het protest van den Engelschen socialis- tisehen afgevaardigde die aanbood zjjn identiteit te be wijzen, werd hij naar het bureau van politie geleid. Toen op het politiebureau zjjn identiteit was vastge steld, werd Keir Hardie onmiddellijk vrij gelaten. Hij begaf zich toen naar de Eugelsche ambassade om protest aan te teekenen. Hardie vertoefde sedert verscheidene dagen te Brussel en was voornemens zich naar Dnitschland te begeven hij kwam nit Frankrijk. BRUSSEL, 17 Nov. De »Patriote" deelt mede dat Rnbino verklaard heeft aan een bewaker daf het niet in zijn bedoeling lag Koning Leopold te treffen. Toen hij in Londen was, wilde hij Koning Edward dooden. Het Lon denscbe volk alleen verhinderde het mij. Ik zon vermor- seld zijn wanneer ik den Koning gedood zou hebben. Ik dnrfae niet." Chamberlain te Birmingham. LONDEN, i7 Nov. Een groote geestdrift heerschte hedenavond te Birmingham ter gelegenheid van het hul debetoon dat deze stad bracht aan minister Chamberlain, ter oere van zijn aanstaand bezoek aan Zuid-Alrika, aan welk huldebetoon alle politieke partijen deelnamen. De lord-mayor leidde den feestmaaltijd gegeven in het Stadhuis dat kwistig versierd was. In antwoord op een dronk op zijn gezondheid zei de heer Chamberlain, dat zijn reis diende om zaken te doen, niet om parade te maken. Hij had een nationale geen partij-zending te vervullen. Vervolgens zeide de minister dat de [regeering van Zuid-Afrika een intergrearend deel wenscht te maken van het rijk, waarop allen zoo trotsch zijn. Nu moet men niet verwachten dat alle bitterheid zal verdwijnen, maar hij kon uit naam der regeering verklaren dat zij alle lijden wenscht te verlichten. Bovenal moeten zij die aan onze zijde hebben gestaan, edelmoedig en met wijs beleid worden behandeld en mogen wjj niet vergeten wat dezen leden. Een tweede, bijna even belangrijke plicht is deze, dat zij die tegenover ons hebben gestaan, gebracht moeten worden tot berusting in hun lot als bnrgers van het rijk. Ten slotte merkte spr. op dat de oorlog veel heeft ge kost maar een nog zwaardere taak wacht. Da Regeering «■BMnegayiawfffnBiyBcrinf.wETi 'ar. na Kamer van Koophandel en Fabrieken. VORKIliZIlftt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter voldoening aan art. 10 al. 4 van het alge meen reglement voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter kennis van belanghebbenden, dat de ver kiezing, tengevolge der periodieke aftreding van de heeren A. Prins Az., S. de Lange P.Bz., II. P. Ibink Melenbrink en Th. van Spall, als leden dar Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, is bepaald op Donder dag 3© STovember a.s., van des voormiddags ÏO tot des namiddags 1 ure, in een der lokalen van het stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 15 Nov. 1902. C. D. DONATH Secretaris. BFlaBIE}. Dan 15 is door een anarchist, den Italiaan Rnbino, getracht een aanslag te plegen op Koning Leopold. Niemand werd gewond, 's Morgens had eene plechtige rouwdienst plaats ter eere der nagedachtenis der Koningin. Bij het uitgaan der kerk werd door iemand nit de volks menigte drie revolverschoten gelost op een rjjtu'g waarin adjudanten en hofdames zaten. De graaf d'Oultrement werd in het gezicht getroffen door enkele glasscherven, die echter geene wonde veroorzaakten. Do gendarmes chargeerden dadelijk op de menigte en maakten zich meester van den dader, die naar een gang van het gebouw der Barque de Brnxilles werd geleid; hij werd daar ondervraagd en verklaarde Rubino te beeten en Italiaansch onderdaan te zijn. Inmiddels had zich een dichte menigte verzameld voor het bankgebouw; voortdurend kloDk de kreet: »Dood hem!" De dader werd in een rijtuig, door gendarmes en politie agenten omringd, naar het dichtbijzijnde bureau van politie geleid. Het rjjtuig werd gevolgd door een dichte menigte die riep: »Dood hem! leve de Koning!" Toen het rytuig bij het politiebureau aankwam moesten de gendarmes te paard opnieuw de menigte uiteendrijven, om den toegang tot het bureau vrij te maken. Roman naar het Duitseh van LUDWIOH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECHT te Amsterdam verkrjjgbaar f 4,50 bij de Uitgovers dezer Courant. 61) »Nee, nee Daar pas ik wel op 1 Mijn geld da's me heilig weet je 1" Zij keerde het zakje geheel om en een glin sterende golf van goud- en zilverstukken kletterde over de tafel. »Rijk hier, bocheltje 1 Kijk bier 1" Met haar dorre handen krabbelde zij in het geld en grinnikte: »papierig hè'we ze me uitbetaald, die Oosterijkers weetje 1 Maar 'k heb 't dadelijk omgewisseld. Eu nou met je hand, hier, bocheltje, nou krijg je je geld!" Hanspeter strekte do rustige handen nit, en daarop telde de loterijbodin hem lachend, doch eenigszins on vast, vijf gouden kronen op de harde eeltvlakken. »Daar he-je ze weer, je vijftig markies! Je wot niks verliezen, non je mij 't geluk gebracht bebtJe bent 'n goeie kerel ja Bent mij de liefste Ze grinnikte »'n bietje angebrarid bè-je wel, weetje Je had een van die nummers verrajen I De liefde is uitgekommen Op dertien, ja 1 Maar de liefde hè je doorgestreken. En bij de anderen he'je d'r naast gestapt Maar ik nou heb ik uitgezorgd, woet je ik heb op twee nommers ge zet, achthonderd mark hè'k gewonnen op 'n twaalf en op 'n negen. Die he'j me in de gedachte gebracht, jjj I De twaalf is 't apostelgetal... en de negen is voor de aangebranden, die niet tot tien kunnen tellen Die he jij me in de gedachte gebracht I Daarom mo' je' 'r niks bij verliezen Lachend greep ze naar hem op en streelde zijn aschvale wangen. »God vergelde 't je bo cheltje I God vergelde 't je duizendmaal 1" Gichelend strompelde zij naar de tafel en begon den geldhoop weer in het zakje te doen. Hanspeter hielp nog steeds de handen met do vijf goudstukken uitgestrekt. De oogen brandend, de lippen krjjtwit, zei hij maar neen dat was geen menscheu- spraak, 't leek eer een heesch geblaf: »nee, 't kan niet waar wezen wa' je me daar zegt dat mo' je me bewijzen, jij 1" Lachend, een paar maal er naast tastend, haalde de loterybodin nit haar strooien taseb de Insbrticker krant te voorschijn, schoof die Hanspeter onder den neus en zei»Kyk dan zelf, a'je lezen kuntdaar staat 't I" De hand om de vijf goudstukken sluitend, waggelde Hanspbter naar de tafel en boog het ontstelde gelaat er over. Onderwijl de bodin grinnikend de koord om den hals van het welgevulde zakje wond, spelde hjj, zonder geluid de lippen bewegend. Daar stonden ze zwart op wit, de nommers der laatste Inbrücker trekking 13 en 9, en 12, en nog twee andere. Bevend richtte Hanspeter zich op, opende de hand, liet de vijf goudstukken op den vloer rollen, en zonder voider een enkel woord te sprekeu, waggelde hij de kamer nit. En achter hom ging het vrooljjke gegrinnik der lo- terij-bodin. Toen hij buiten kwam in de duisternis, zag hij op naar de fonkelende sterren. En hij lachte heesch. «We reldbolletjes! Wereldbolletjes!... 't Zal wel zoo wezen Och ja Hij kwam bij de Woudhoeve, staarde de stille muren langs opwaarts en keerde weer om. Hij kwam bij het huisje van vrouw Altenöder, staardè de met luiken gesloten vensters aan en keerde weer om. Het veld in. Over weiden en akkers, zonder weg en zonder dool steeds in een kring rond als een arm arm, ljjdend dier, dat kolderig geworden is. Hij kwam voorbij de hooistelling waarin zjjn moeder geslapen had; hij sprong over de akkerslooten, waarin de »droppel-Maru8Chka" ten middagtijde had gerust en haar brood in eenzaamheid gegeten had. En op de woud- grens stond een rijshoop, een zwart wangedrocht gelijk. Hanspeter hief de vuist op en schreeuwde: »denk je soms, da'k bang voor je ben voor jon 1Menschen- duivel!... Voor jou beu 'k nog lang niet bang!" Met slaande vuisten, met het gansche gewicht van zijn lichaam wierp hij zich op het donkere monster. Toen de krakende rijsknssen vielen kwam bij half tot bezinning en stortte snikkend op den grond neer. Boven hem de vonkelende sterren. Om hem heen de schoone lentenacht. XXI. In den vroegen morgen van groenen donderdag 't was nog grauw bniten, en jnist lei de keukenmeid aan den open kenkenhaard het vnur aan kwam van den anderen kant der hffsdeur een Btap, zoo zwaar, dat alle gerei in den gang er van begon te trillen. Hanspeter stapte op den keukendrempel, en zijn ge bogen lichaam vulde het geheele deurkozijn. «Keukenmeid wi'je me een stuk brood geven, ja?" In de eerste oogenblikken was de meid zoo geschrok ken, dat ze zich haast bekruist zou hebben. Zijn stem had zij niet herkend die was heel anders als anders en in bet twjjfelachtige licht van den vroegen mor gen zag hjj er totaal zwartgrauw uit, terwijl het on aangenaam vertrokken gelaat en het onhebbelijke lichaam o ver togen werden door het schrille licht der haardvlammen. Doch midden in baar schrik begon de meid te lachen. »Wat wou je Een stuk brood »Dai mo'je me geven." Hanspeter lachte, heel merk waardig hoog en dun. »Om der liefde wil mo'je me dat geven, weet je... want de liefde is gekommen... nou hebben ze ze, de menschen «Loop, malle kerel 1 Zog je al in de vroegte je heilige spreuken op!" Zij sneed van het groote biood een stuk af, nog dikker dan de plank, waaruit Hanspeter den stoel voor mijnheer Feliciauus geschaafd had, en reikte die hem over, zeggende: «daar he'j 'tas je niet kunt wachten op de pap Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1