Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Staósberichten. No. 6737 f 5000 ns. 3734 en 11104 f 1500 nr. 11969 f 1000; nr. 5027 f 400; nr. 10525 f200; ns. 3673, 5390 7087 en 19060 f 100. BEHjKIH, In de Kamer werd den 18 door den voorzitter aan de leden in warme bewoordingen mededee- ling gedaan van den aar slag tegen den Koning. Alle le den stonden op met uitzondering der socialisten. De Smet de Nayer. chef van het kabinet, sluit zich namens de regeering bij de door den voorzitter uitge drukte gevoelens aan. Woeste, namens de rechterzijde, Nenjean, namens de liberalen, sluiten zich bij de geuitte woorden aan. Yan de Velde zegt uit naam der socialisten, dat hun republikeinsche gevoelens bekend zijn, maar dat zij uit eerbied voor alle menschelijke leven, zich aansluiten aan de woorden van den president, daar de verdachte antece denten van den dader van den aanslag niet veroorlooven dezen in verband te brengen met eenige doctrine hij protesteert tegen de willekearige aanhoudingen van anar chistische weiklieden en van Keir Hardie en hoopt, dat de Bilgiscbe regeering haar leedwezen zal uitdrukken tegenover de Engelsche regeering. Het zenden van een adres aan den Koning wordt aan genomen alleen de social.sten onthouden zich. De Kamer besluit dank te betuigen aan de Italiaansche Kamer voor de door haar gezonden ad'es van deelneming. Het proces tegen Rabino zal in December plaats hebbeD. Tot nu toe gelukte het der politie niet het be staan van een complot te ontdekken. Den 18 is generaal De Ja Rey te Brussel aange komen, van uit Londen op zijn doorreis naar Berlijn. Hij vertelde aan een verslaggever van de »Petit Bleu" dat de generaals besloten hebben hun reis door Europa af te breken en naar Afrika terug te keeren, ten einde daar aan minister Chamberlain den toestand uiteen te zetten. De generaals zullen den minister te Pretoria ontmoeten. Omtrent een event.ueelen terugkeer der Boerengeneraals naar Europa is nog niets bepaald. Generaal De la Rey bevest gde ook het bericht, dat Botha te Londen vrij ernst:g ongesteld is. BlVGHIiABIO. Zooals te verwachten nas, zijn de ge denkschriften van Kruger door de jingo-bladen op de gewone wijze ontvangen, aan ver achtmakingen van den schrijver en beschimpingen van zijn werk geen gebrek 1 De «Daily News" wijdt een hooidartikel aan Krnger's boek en zegt daarin o.a. «Deze gedenkschriften zullen door Eugel'schen met ge mengde gevoelens worden gelezen. Maar wij gflooven, dat de felste Boerenvijand eenigen spijt zal gevoelen over het feit, dat de schrijver een vijand van het Britsche volk moest worden. Wij weten niet, zegt de „D. N." verder, of later een rjjper oordeel in Erigeland Kroger niet hooger zal stellen dan Chamberlain, omdat hij grooter en edeler was, en zelfs in zijn toeleg beter geslaagd is. 5EUID-AFRIKA. Generaal De Wet is den 18 hier aangekomen. Hi] ziet er goed uit. In een interview ver klaarde de generaal dat de reden voor zijn plotseliDgen terugkeer was gelegen in ziekten van zijn familieleden te Heilbron, Hij wenschte niet weder naar Europa te gaan, omdat daar zooveel verplichtingen waren te vervullen en zoovele bezoekers de generaals kwamen zieD, dat deze zelfs niet konden slapen. In het belang der veefokkerij is te Pretoria eene ver ordening uitgevaardigd. waarbij voor den tijd van twee jaar het slachten van koeien, vaarzen en kalveren in Trans vaal op boete verboden is. Uit Amerida wordt een ernstig diligence-ongeluk gemeld, dat bij Ouray in den staat Colorado is gebeurd. De post wagen tnsschen deze stad en Red Mountain is in een 150 meter diepen afgrond gestort door het breken van den rem vijftien reizigers kwamen bij ongelak om het leven en vier andere bekwamen znlke zware kneu zingen, dat hnn toestand hopeloos is. Pedlr. De correspondent van de »N. R. C.'' te Batavia seint: «Bij het -zoeken naar den pretendent-sultan in Pedir werden licht gewond de luitenant der infanterie Hackstroh en de luitenant der cavalerie De Brnin. De vijand liet elf dooden achter." Het blad teekent aan, dat wel bedoeld zullen zijn de luitenants A. Hackstroh en C. L. C. de Bruin. Hea ongeluk door wijn. In een dorpje van den Rbaingan zijn vier personen door wijndampeu omgekomen. Een land trouwer bemerkte dat in den kelder een der mat jongen wijn gevulde vaten bij het gisten overliep en haalde oen kan om nit te scheppen. Toen bij wat lang wegbleef ging zijn vronw in den kelder maar kwam evenmin terng. Daarna begaf de 28-jarige dochter zich daarheen en toen nog een kleinkind dat bij de groootonders op bezoek was. Toen eenige uren later de beide zoons van het land thnis kwamen en niemand vonden gingen zij met de bnren aan het zoeken en vonden eindelijk in den kelder de vier lijken. Zwitserland en de Boeren. Het hoofdbestuur van het Zwitsersche genootschap van het Roode Kruis heeft besloten van het bedrag groot 659,620 fr.dat overbleef van de gelden, uitgetrokken voor de Zwitsersche expeditie van het R. K. naar Zuid- Afrikaaf te dragen aan de Boerengeneraals ten bate van hun nooddruftig volk. Ben noord In de haven van Athene. De »Loreley", het wachtschip der Dnitsche marine te Konstantinopel, lag sinds 14 dagen in den Piraens om herstellingen te ondergaan. De manschnppen bewoonden onderwijl een hnis aan den wal, de officieren hadden in de hotels hnn intrek genomen. De wacht op het schip werd geregeld afgelost. Toen Zondagmorgen om vier unr de aflossingspatroelje het dek betrad, vond z jj den onderofficier Pitrifiski en don matroos van de wacht Kokier verdwenen en bloedsporen op den grond. Het bed in Pitrifiski's vertrek was omgehaald en met bloed bevlekt, terwijl de groote ijzeren kast in de commandantskamer en een barkas gestolen bleken. De Grieksche autoriteiten vatten het onderzoek met groote energie aan. Duikers doorzochten de haven en haalden weldra het lijk van Pitrifiski naar boven. De barkas werd aan den rotsachtigen oever gevonden en ook de kast, dien de misdadigers vergeefs getracht hadden te openen. Volg ns latere berichten heeft de politie den matroos Kokier, van de Loreley, in hechtenis genomen. Aanvan kelijk meende men dat deze een slachtoffer was, terwijl nn is gebleken dat hij inderdaad de moordenaar is van den kwartiermeester Pitrifiski. De Dnitschers willen niet toegeven dat een man van hnn equipage tct zulk een misdaad in staat zou zijn. Hun houding gaf aanleiding tot een kleine betooging voor het politiebureau, waai bij men riep »Leve Griekenland Chamberlain en de Boerengeneraals, LONDEN, 19 Nov. Minister Chamberlain deelde heden in de zitting van het Lagerhuis mede, dat bij niet voor nemens is verder in bespreking te treden met de Boe rengeneraals, alvorens bij naar Zuid-Afrika vertrekt. Opheffing van de krijgswet. BLOEMFONTEIN, 19 Nov. Een buitengewone Staats courant van heden kondigt de opheffing van de krijgs wet at en stelt daarvoor in de plaats een dergeljjke ver ordening als in Transvaal is afgekondigd. In een bijge voegde memorie wijst de gouverneur erop dat de permits blijven bestaan, maar getracht zal worden het stelsel zoo weinig mogelijk lastig te maken. Uitspraak van Reitz. Uit Londen, 19 Nov. In een artikel in de »North American Review" vei klaart Reitz, dat de vrede niet bindend is voor het geweten van mannen, die hem tee kenden om hunne vrouwen en kinderen te redden, wien het mes op d keel waB gezet. Het is duidelijk de plicht van zijne landgenooten in Znid-Afrika aan de wetten ge hoorzaam te zijn, maar als rechtskundige sprekende zegt Reitz, dat een opgedwongen contract niet bindend is. Voorts betoogt hij, dat aangezien de Britten hun woord niet hielden, de andere partij daarom ontslagen is. Bennlngbroek. Den 17 werd alhier de algemeene vergadering gebonden der afdeeling Mid woud-Sijbekarspel van het Witte Krnis. Uit verschillende mededeelingen bleek, dat de afdeeling vooral in Midwoud zeer gesteand wordt en dat van de hulpmiddeleoaanwezig in het magazijn, een gepast gebruik wordt gemaakt. Met 't oog op het nadeelig saldo enz. over het afgeloopen jiar kon de meerderheid in de vergadering zich niet vereenigen met het vooistel om exemplaren aan te schaffen van een werkje, handelende over de behandeling van het kind in zijn eerste jaar. In het bestuur hadden de volgende mntatiön plaats In plaats van ds. P. Groot, vertrokken, werd de heer J. Koster le Midwoed gekozen, de heer J. Avis, voorzitter werd herkozen. Voor de heeren J. Groot en Hnygens te Sijbe- karspel werden gekozen de heeren Honter en Jongert te Sijbikarspel. Voorts werd de heer Hoygens als plaats vervangend afgevaardigde aangewezen. Provinciale Stalen. ficlioorl. Maandag j.l. vergaderde de kiesvereeni- ging alhier, tot het stellen van een candidaat voor de provinciale staten. Als zoodanig werd gekozen de heer K. Breebaart Jz. te Winkel. Schagen. Als cnndidaten in dit district (vacatnre Kalff) werden den 10 devolgeide heeren opgegeven G. Bos, kath., Oudoip, K Breebaart Jz., liberaal, Winkel, A. Eriks, soc. dem., Petten, en H. Feisser, vrijz. dem Schagen. kaasmarkt. Schagen. De markt, den 19en alhier gehouden, is weer goed geslaagd. Aangevoerd 66 stapels, wegende 26861 K. G. kleine f26,5, middelbare f 25,5, commissie f25. Wegens de voist konden de motoren niet varen. Er waien echter genoegzaam wagons aan het station alhier aanwezig, die voor reeds gemeld verminderd tarief de kaas naar Haarlem en Rotterdam vervoerden. Het vervoer naar het station, voor rekening der gemeente, ge schiedde geregeld en lag. den ongeluk. Den 18 gebeurde te Nieuwediep een ernstig onge luk. Diie officieren der infanterie liepen nabij het fort »Dirks Admiraal" langs de spoorlijn, toen er een loco motief met een wageD achter hen aan kwam rijdeD. Door den harden wind bemerkten zjj het te laat. Twee hunner konden nog juist bijtijds ter zijde springen, maar de derde de pasbenoemde 2e-lmtenant der infanterie Engers, strui kelde, zoodat zijn voet onder den wagen Swam en ver brijzeld werd. De voet moest worden afgezet. IJS. Uit alle streken van 't land komen berichten van harde voist en de belemmering die het verkeer daar door ondervindt. De haven van Muiden is door het ijs geheel afge sloten. Met spoed moest eene vaste bezetting naar het fort Pampus gebracht worden. De stoomboot van het fort kon op den terugtocht de haven niet meer binnenkomen en moest over Amsterdam en Weesp naar Maiden. Het geheele Monnikendammergat ligt met ijs be dekt. Zooals gevreesd werd, kon het verkeer met het eiland Maiken niet doorgaan. Alle corresponded ie is voor- loopig verbroken. In do provincie Groningen wordt op slooten on plassen leeds schaatsen gereden. Uit Enkbuizen meldt men ons Langs de kast dor Zuiderzee vertoont zich reeds drijtijs. In de Biesbosch is de scheepvaart grooterideals ge stremd. Vele met suikerbieten geladen vaartuigen zitten tnsschen het ijs buitendien is op het oogenblik de water stand zóó laag, dat de vaart in de meeste killen stil zon moeten staan. De IJselstand bij Kampen in buitengewoon laag de aan stadszjjde liggende vaartuigen zitten meest aan den grond. De scheepvaart kan als gestremd beschonwd wordenook de nachtbooten van en naar Amsterdam kunnen niet meer varen. Door de vorst is de scheepvaart naar de Friesche venen gestremd. Ds. Van Broekhulzen eu President Kruger. Men meldt uit Dordrecht aau De Nederlander In een partic. schrijven van ds. v. Broekhuizen aan een zijner vrienden schrijft hij van nit Mentone o.a.»De President maakt het Gode zij dank bijzonder goed en zit eiken dag een paar nur in den tuin en geniet van het heerlijke klimaat, en loopt ook nog al wat bni'en rond. Zijn geloof is wonderlijk en zijn kracht uaarzijn onder- dom uitstekend 1 Wij zijn hier een klein klompje Afri kaners bij elkander en genieten van elkaais gezelschap." Ds. v. Broekhuizen blijft ng een paar weken de gast van President Krnger en vertrekt den 13 Dec. via Sout hampton per Briton naar Z.-Afrika. -* Barslngerhorn. Den 18 werd door de afdeeling Kolhorn van den Bond voor Staatspensionneoring eene openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad ds. van Krevelen van A.-Panlowna. De opkomst was, tengevolge van het zeer ongunstige weder, zeer klein, slechts een 60-tal personen hadden den scherpen oosten wind getrotseerd. Jammer, zeer jammer, mag znlks heeten want met gloed en overtuiging werd de zaak «staatspensiooneoring" besproken en verdedigd. Opgewekt werden de aanwezigen, om als lid toe te treden, waaraan door bijna alle niet ledeDhier aanwezig, word gevolg gegeven. Het debat bepaalde zich tot zaken van hnis- hondelijken aard. De eene wilde met een lijst rond, om leden te winnen, een ander wilde dat eens gesproken zou worden in onderdeelen der gemeente. Beide voorstellen werden door hot bestnur dankbaar aanvaard. Ds. Briede zette nog uiteen, dat de financiöele kwestie, aan staats- pensionneering onvermijdelijk verbonden, bet beste was op te lossen, door invoering eener afzonderlijke pensioen belasting zoover mogelijk uit te strekken, tot zelfs onge huwde, dienstboden en knechten. In tegenstelling met bestaande belastingen zou z.i. zulke belastingen, voor zulk doel, goed en voor ieders draagkracht geheven, door elkeen met, genoegen worden betaald. Oorrespondent is hiermede volkomen eens en is daarbij nog van gevoelen, dat het pensioen ook hierdoor door de meest eergierigen, de fijngevoeligsten als recht, als vol lecht, zonder iets wat naar vernedering zweemt, kan worden aanvaard, elkeen toch heeft dan aan het scboone doel medegewei kt. In den nacht van 1819 November heett de hevig invallende vorst duizende guldens schade toegebracht aan de veldgewassen in de polders Waard en Groet, voorn. aan de voeder-snikerbieteD. Hensbroek. Door den gemeenteraad is in de ver gadering van den 19 tot hoofd der school benoemd de heer Hazelhof onderwijzer te Spanbroek. Oudcarspel. Tot lid van 'het Dagelijksch Be stuur der banne Ondcarspel is benoemd de heer A. Eecen Pz. Heerhugowaard. De rederijkerskamer «Har monie" gaf den 16 en 18 dezer eene openbare uitvoering bjj den heer Pijper. Beide avonden werden gegeven het stuk »Aan Flarden" en het blijspel «Een uurtje wonder dokter", waarvan het talrijk opgekomen publiek inzon derheid zondagavond onverdeeld heeft genoten. Het luide applaus was een welverdiende hulde aan de spelers. 371e Staatsloterij. le klasse 3e lijst, 19 November. 4e klasse 4e lijst, 20 November. No. 18668 f 400. Verkiezing Hamer van Koophandel en Fabrieken. Den 20 had alhier de verkiezing plaats voor vier leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de plaats van de heeren A. Prins Az., S. de Lange P.Bz., Th. van Spall en H. P. Ibink Meienbrink die met 1 Januari 19u3 periodiek behroren af te treden. Het aan tal kiezers bedraagt 230 uitgebracht 18 stemmen van onwaarde geene geldige stemmen 230 volstrekte meer der heid 10. Uitgebracht op de heeren Th. van Spall 18, H. P. Ibink Meienbrink 16 S. de Lange P.Bz. 16 en A. Prins Az. 15 stemmen, zoodat de vier aftredenden zijn herbenoemd. Gemeenteraad. Bij de behandeling van de gemeentebegrooting, dienst 1902, werden ter sprake gebracb: de minder goede geruchten omtrent den toestand der Huishond- en Indus trieschool. Door den heer Kraakman werd ten ge noegen van den raad aangetoond, dat wat de verstand houding tnsschen directrice en leeraressen en het tegen woordige bestuur betreft, deze niets te wenschen overlaat, en men mag vertrouwen dat de toekomst beter verzekerd is. De subsidie van t 2500 werd daarop zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Over een voorstel van den heer Kraakman om de voorgestelde geldleening, ter voorziening in het kastekort van f 25,000 (de vordering op D. Poll, gewezen gemeente ontvanger) te schrappen, en het bedrag op dezelfde wijze a's 't vorig jaar onder de inkomsten te brengeD, staakten de stemmen, zoodat in de volgende vergader ng een nienwe stemming moet plaats hebben. De begrooting kon dus ook nog niet worden vastgesteld. Professor Huilens. De specialiteiten voorstelling in Harmonie" op Woensdagavond was helaas niet druk bezocht en dat mag zeker jammer heeten. In meer dan één opzicht toch deed bovengenoemde heer zich kennen als een handig goochelaaren hoewel enkele nummers wellicht niet onbekend waren, wekte de kalme en accurate wijze der vertooning aller bewondering. De meest interessante toeren waren: die der verdwijnende en terugkeerende dame, en het slot, wanneer naar eene dame, die met uitgespreide armen tegen een beschot staat, met een zestal scherpe messen wordt geworpen, die alle op verschillende plaatsen in het hout komen te staan, ter wijl zij ongedeerd blijft. De heer Mullens schijnt voor nemens hier en in den omtrek meer voorstellingen te geven, die we dan gerust durven aanbevelen.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2