Honderd en vierde jaargang. Vrijdag 21 Nov. 1902. „Een slag om den arm houden." Stadsberichten. Nederland. Arrondissenients-Reehtbank te Alkmaar. NO» 139» Tweede blad. Van deze uitdrukking valt heel wat méér te vertellen dan 'k ergens vond opgeteekend in deze woorden dit wordt eigenlijk gezegd van een touw, dat men niet ten einde toe laat vieren. Vandaar zich niet onherroepelijk en stellig vóór iets verklaren, maar zóo dat men altijd nog terug kan." Mij gaf het gezegde een en ander in de pen. Daar staat een redenaar te oreeren met vuur en geest drift. Aandachtig luistert de schare. Iu den loop der week vangt ge allerlei oordeelvellingen over 's mans rede op. Men twist en debatteert over den zin en de bedoe ling zijner woorden. De een beweert »dit heeft hij ge zegd" en d' ander »neen 1 dót heeft hij bedoeld" en 'n derde bepleit weer 'n gansch anderen eedaebtengang. Nu is het volkomen waar, dat goed luisteren en zuiver weer geven een zeer moeilijke kunst is en er is geen spreker ot hij ondervindt het jammerlijke van misverstaan wor den. Menigeen laatniet altoos te goeder trouw een mensch zeggen wat hij niet gezegd heeftWie nimmer misverstaan en verkeerd begrepen w:l worden, doo beter met te zwijgen. Doch niet altijd hoe vaak het ook wèl zóo is ligt de schold aan het gehoor. Wie iets beweert, doe het duidelijk, ondubbelzinnig en schenke »k!aro wijn." Hij spreke zoó »glasholder", dat men niet verkeerd verstaan kan worden, teuzij boos opzet in het spel is. Erger wordt het, als iemand »'n slag om den arm" houdt, d. w. z. zóo met »slangenvoorzichtiqheid", met slim overleg, met wandelingen om de kwestie heen" zijn woorden kiest, dat A er ieta anders in lezen kan dan B en deze weer iets anders dan C en ieder van hen zijn meening kan verdedigen. Dót is een vonnis over den spreker, die frasen, nitdrnkkingen en termen ge bruikt, welke voor allerlei uitlegging vatbaar zijn of zóo spreekt, dat alles afhangt van den nadruk, dien men op 'n woord laat vallen, van den toon waarop het ge zegd wordt. Zóo is men altoos gedekt en kan men hem nooit vatten op zijn woorden. Waarom niet een onbe wimpeld ja of neen, vóór of tegen, 'n »aldus is mijn meening. Er worden heel wat «slag om den arm" gesprekken gevoerd en raadgevingen uitgedeeld. Ge verwacht een duidelijk antwoord op uw vraag, maar er worden zooveel woorden ten beste gegeven, dat ge bijna »eveu wijs" naar buis gaat als ge kwaamt. »Wat dunkt u", »wat zoudt gij zeggen ot doen in zulk 'n geval aldus vraagt iemand, rekenend op 'n beslist antwoord, maar jawel men praat er om heen en geeft eigenlijk allerlei ant woorden, want men mocht zich eens op u beroepen en dan kan men er zich, zoo noodig, altijd uitredden, met 'n »ja, maar zoo heb 'k het nu niet gezegd", »dót was nu juist niet miju bedaeling." Een ellendige manier van spreken, welke nooit precies zegt waar 't op staat. Geen ja en neen tegeljjk Er is »slag-om-den-arm" stijl eu dito politiek. Van alles kan men uit de woorden, de beschouwingen lezen en opmaken, zoodat aanhangers van onderscheiden richtingen zich op eenzelfden persoon beroepen en zeg gen kunnen hij is onze man." De slag-om den-arm" methode getuigt van gemis aan eigen welbesliste opvat ting, van wankelen en weifelen, van gemis aan moed, van de zucht om met allen op goeden voet te staan,van gemis aan karakter". Wie spreekt of schrijft, moet willen, dat allen zijn bedoelingen ^vatten, dat allen er éenzolfde gedachte in lezen. Men kan niet te duidelijk zich uitdrukken, want altijd zijn er menschen, die onze woorden anders trachten op te vatten dan ze in ons leefden. Recht door zee", top den man af", dat zijn gulden woorden, welke wij op ons vaandel geschreven moeten hebben. Uit ons spreken en schrijven moet men ons zeiven leeren kennen. Men noeme ihet kind hij zijn naam." Wordt 't ons euvel geduid »wat nood 1 Als wij maar oprecht zijn. Daarop komt het aan. Had men altoos naar rechts en links gekeken en daar naar ingericht, de wijze van zich uitdrukken, de wereld ware geen stap voornitgegaan door die karakterloosheid Strijd is voorwaarde van ontwikkeling, van nienw leven 't Is niet anders. Wie duidelijk zijn beginselen bloot legt, vindt bestrijding en maakt zich vijanden, doch hij dwingt tot hooren, tot nadenken en de aanvallen getuigen van belangstelling, van niet slapen. Wij moeten een tiemand" zijn en ons zeiven durven wezen tegenover allen Maar dit is een zware eiscb, want de menschen zijn er zoo aan gewend elkaar na te praten en na te doen, dat wie het nooit beproefd heeft, niet weet hoe moeilijk het is zich zeiven in woord en daad en gedragingen nit te spreken en 'te geven. En als men nagaat, hoe dikwerf populariteit bij de massa gewild is, maar gekocht wordt vaak ten koste van onafhankelijkheid, hoe men daarvoor schipperen en laveeren moet om jjdelheid te ontzien en ergernissen te voorkomen, hoe zij ook menigmaal gepaai d gaat met opoffering van vrijbeid van overtuiging, met vleierij en snaar de oogen kijken", kortom, hoe zij me- nigwerf verworven wordt door afstand te doen van alles wat het mooiste en het edelste is in een mensch, dan is natuurlijk dat gebrek aan populariteit en succes juist wat men het liefst aan iemand moet toeweoschen. Kan impopulariteit, niet »gewild-zijn' voortkomen uit hoogheid en hooghartigheid, dit neemt nooit weg, dat menschen, die in haar deelen, niet zelden zijn zeer oprechte per sonen, die nu eenmaal niet de knnst verstaan eu ook niet pogen te leeren zich aangenaam te maken door dubbelzinnigejtaal, door hnn woorden zoo in te kleeden, dat zij voor allen een welaangename klank zijn. Ver bergen wij in ons hart geen gedachten tegenovergesteld aan die, welke wij voor de menschen uitspreKen en ver anderen wij niet als de p>liep op zijn rots, ons ka rakter naar ge'ang van de plaats en de personen te mid den van wie wij ons bevinden, maar streven wij naar oprechtheid en zeggen wij wat in ons hart is. Klanken teruggeven gelijk de fonograaf doet, geleiden overbrengen langs telefoon en telegraafdraad, dit wordt genoeg gedaan, ook in overdracbteljjken zin. Maar zelf een toon aangeven, te durven breken met soms dwaze vormen, met bedenkelijke meeningen, waar te zijn i.e.w dat moeten wij leeren. Wij hebben te veroveren de" moed en de zedelijke kracht om ons zelf te zijn, wars van alle vleierij en kruiperij en oogendienst, De besten wier oordeel alleen ons veel waard is hebben we aan onze zijde en dat is bemoedigend tegenover bet zoo vaak waardeloozo oor deel van het publiek. Vergeten wij niet dat odzo lafheid, onze vrees voor mogelijke gevolgen van het zich zelf zijn, lafaard doet geboren worden, terwijl aan deu anderen kant de fi rheid der oprechten kloeken kweekt en karak ters vormt en dezen alléén brengen de mouschheid voor waarts. J. F. T. A. Hnnst zij ons doel. In aansluiting met onze vroegere mededeeling kunnen we thans aankondigen dat de Expositie der collectie Aquarellen uit don Kunsthandel der firma C. M van Gogh te Amsterdam, zal gehouden worden op Zaterdag, Zondag en Maandag, 22, 23 en 24 November a s. in den Foyer der „Harmonie" alhier. Deze collectie omvat een 60-tal teekeningen in water verf van de beste kunstschilders en varieert in den prijs van flOO f6500. Zij bestaat uit werken van Aug. Allebé, v. Anrooij, v. d. Sande Bakhuijzen, M. Bauer, D. Bles, Th. de Bock, J Bosboom, Bruckman, Cabianca, Ducbatel, Eerelman, Gidding, O. van Gogh, Groenewegen, Harpignies G. C. Haverkamp, Haverman, Herzon, v. Hoijtema, Jorris, J Maris, M. Maris W. Maris, A. Mauve, G. Muller W. H. v. d. Nat, Joz. Neuhuijs Geo Poggenbeek, P. Rink, W. C. Rip, Rivoire Ch. Rochussen, Roder, W. Roelofs, C. Springer, Wm, Schütz, mej. Suij, van Tricht, Jan Veth en Wm. de Zwart. Deze namen spreken voor zich zelf en beloven den bezoeker veel kunstgenot. De pogingen van bovengenoemd Genootschap om hier ter stede op het gebied der schilderkunst wat goeds te geven, mogen dan ook wel gewaardeerd worden door een druk bezoek. Dat door de Kunstlievende leden een en ander op prijs wordt gesteld, daarvan ontving de lo Secretaris, de heer J. Coek, tijdens de voorloopige onderhandelingen om zich van het slagen dezer expositie te verzekeren een zeer aangename verrassing, daar hem namens de heeren J. F. Moens C. Bosman, Dr M. N. J Moltzer, Mr. W. 0. Bosman, Mr. A. P. H. de Lange, A. J. P. Oort, en Mr. H. Boelmans ter Spill, allen kunstlievende leden, den geldel jken steun werd toege dacht, die noodig was om deze tentoonstelling tot stand te brengen en wel als een blijk van waardeering voor de vele goede zorgen welke hij in het belang van ge noemd Genootschap, voornamelijk door he' houden van tentoonstellingen steeds heeft aangewend. Eu dit blijk van wardeering bestaat hierin, dat zij hem persoonlijk wensehen aan te bieden de aquarel die moet worden aangekocht, om de leden van „Kunst zj ons doel" in het genot te stellen een zoo belang- rjke portefeuille te kunnen bezichtigen. Dat weer velen, door kennismaking met dit Genoot schap tijdens deze expositie, en aangetrokken door wat dezen winter nog op kunstgebied door haar ten beste zal worden gegeven, zich geroepen mogen gevoelen om als Kunstlievend lid, tegen f2 sjaars toete treden Onder meer zal op 12 December a.s. een Kunstbe schouwing worden gehouden uit de circuleerende por tefeuille van het schilderkundig Genootschap „Pulchri Studio" te 's Gravenhage, op 16 Januari uitdievan de Maatschappj „Arti et Amicitiae" te msterdam en op 8 Februari van het Genootschap „Kunstliefde" te Utrecht. Yerder belooft het nog een Lezing, met aan schouwelijke toelichting, over „Etsen en houtsnj'den" door den heer Ph. Zilcken. Om ook niet-leden in de gelegenheid te stellen met deze werkza mheden kennis te maken, zoo hebben de Kunstlievende leden steeds het recht van introductie en wordt bovendien, om deze belangrjke hierboven genoemde Expositie onder ieders bereik te brengen, op Zaterdag 22 en Maandag 24 Nov. een ent ee van 25 cent en op Zondag 28 Nov. van slechts 10 cents geheven. Zj is gedurende den geheelen duur dagelijks geopend van 's morgens 10 tot 's namiddags 4 uren. Na nog te hebben meedegedeeld, dat de le Secretaris gaarne bereid is voor den verkoop der aquarellen de noodige inlichtingen te verstrekken, wensehen we „Kunst zj ons doel" van harte succes en hopen dat een en ander mag bjdragen tot bevordering van den kunstzin en tot groei en bloei van het Genootschap. Zitting van 18 Nov. 1902. J. N. jS., Alkmaar, mishandeling, f 10 boete, sobs. 5 dagen hecht. N. R., als boven, miehandoling, f 8 boete, subs. 8 dagen hecht. P. B., Broek opHangendjk, atrooperij met een vaartuig, 8 dagen pev. A. P., Hilversum, mishandeling, 14 dagen gev. F. v. O., Wervershoof, bj verstek, strooperj met een vaartuig, f 3 boete, snbs. 2 dagen hecht. P. A., Andjk, bj verstek, strooperj met een vaartuig, f 3 boete, snbs. 2 dagen hecht. S. B., als boven,bj veisteb, hetzelfde gepleegd, f 3 boete, snbs. 2 dagen hecht. P. D., Bovencarspel, mishandeling, 7 dagen gev. J. D. en J. M., als boven, hetzelfde gepleegd, behan deling heden te vervolgen. P. jL. H., Haarlem, mishandeling, f 25 boete, snbs. 5 dagen hecht. J. M. S., M'demblik, eenvoudige beleediging van een ambtenaar, beüandeling te hervatten 25 Nov. 1902. B. S., O. W. en 0. de V., Enkhuizen, wederspannig- heid door drie personen, de le en 3e ieder 3 weken gev., de 2e 2 weken gev. J. de J., Helder, eenvoudige beleediging van een amb tenaar, f 10 boete, snbs. 10 dagen hecht. K. S. en 0. W. J., beiden te Helder, mishandeling, ieder f 6 boete, snbs. 6 dagen hecht. H. K., den Burg op Texel, bj verstek, mishandeling, 5 dagen gev. Benoemingen. Tot secretaris penuingmees er der binae Partner- land is benoemd de heer G. Kat Lz. Tot hoofdingelanden van den polder Aggendelft zjn gekozen de heeren J. Dekker Jz. an K. Kramer J Ez Jr. Als hoofdingeland van de banne en den polder Sehagen is herkozen de heer D. Smit, te Sehagen. Door den polder Burghorn is herkozen tot hoofd ingeland van het Ambaeht van West-Friesland, genaamd de Schager en Niedorper Kogge, de heer P. Buis Jr., te Schag n. De kiesvereeniging te Haringkarspel heeft na eenige discussie besloten, de candidatuur te steunen van den heer K Breebaart, te Winkel, naar aanleiding van een schi jven van de kiesvereeniging te Sehagen. Aan die vereeuiging zal mededeeliug worden gedaan van dit besluit, wijl de heer Breebaart de candidatunr wenscht te anuvaarden, wanneer daaraan van elders genoegzame stenn wordt, gegeven. Op Texel zjn horkozen als hoofdingeland der 30 Gemeenschappelijke Polders de heer 0. Kejser Pz. met 263, en de heer K. Roeper met 257 stemmen. Schapenfokkerij. Door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen is eene missive gezonden aan het Nederlandsch Landbouw-Comité, te 's-Gravenhage, over den invoer van Engelsche fokra urnen. Ze zegt daarin, dat op het oogen- lik de gelegenheid gnnstig is om de verbetering van bet Nederlandacu scbapenras krachtig ter hand te nemen, want de verbodsmaatregelen tegen den invoer van levend vee uit Argentinië en het daarmee in verband staande ophouden van de vraag naar rammen door dit land, heeft de markt bjzonder gnnstig gestemd voor het aankoopen van zuivere Engelsche fokrammeu. De prjzen varieëeren van f 48 tot f 60 per stuk, en deze zouden allicht, wanneer een belargtjk aantal lam meren tegeljk werd gekocht, niet, ver boven het minimum- cjfor komen. Met de onkosten er bj zou de ram, in Neder land ingevoerd, op ongeveer f 72 liomoD. Men kan dan deze rammen in Nederland pnbliek ver- koopen, opdat iedere schapeuhouder op de verkooping zich zou kuunen voorzien van het benoedigde aantal. Dit is beter dan de nu in Nederland bestaande gewoonte rammen ter dekking beschikbaar te stellen en hiertoe niet alleen of in de voornaamste plaats direct uit Engeland aangevoerde die en te gebruiken, doch ook de door een reeds éénmalige krnising verkregen afstammelingen van een in een vroeger jaar ingevoerden Eugelschen ram. Elke streek toch vraagt eene eigen soort. De schapen- boader zal moeten leeren, welko soort voor zjn district het best kan dienen voor het creëeren van een nieuw geslacht. Wanneer een pnbliek lichaam in Nederland kon be sluiten eeü aantal goede Engelsche rammen in te voeren en op de Nederlandsche markt beschikbaar te stellen, dan zon zeker van die gelegenheid door veel schapen- houders gebrnik worden gemaakt. Natunrljk moeten dan in de notitiën der veiling het ras en de streek van herkomst vermeld kunnen worden, opdat de schapenhouder zou kunneu oordeolen of die be paalde soort het meest geschikt ware voor kruising met zjn ooien. Met belangstelling zien ongetwijfeld de Nederlandsche landbouwers uit naar hetgeen het Nederlandsche Land- bouvr-Comitè iu deken zal meeneo te moeten doen. (N. v. d. D.) Scliernierhorn. Herbenoomd tot hoofdingrland van den pold- r Mjzen, voor de gemeente Schat mei horn den heer J. Klerk. De op Maandag bepaalde feestavond van de Tuinbouw-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5