Door flen Oost-Mistó ArcMpel, Zitting van den Gemeenteraad eene kunstreis op Woensdag 19 Nov. 1902 BOEïBLHAIVDEILj N. V. Boek- en Handelsdrukkerij HUGO V. PEDERSEN. jfc*rijs f 10,»0. vereeniging vSchermerhorn en Omstreken" kan in all0 opzichte geslaagd heeten. De heer en mevrouw Oarels, Hollandscha karakter-duettisten van Amsterdam, die voor dien avond waren nitgenoodigd door hun samenspel het genoegen der aanwezigen te verhoogen, brachten een fees telijke stemming onder de leden, waardoor de avond prettig werd doorgebracht. Dit echtpaar is voor zulke gelegenheden in het bij zonder aan te bevelen. VAST ALKMAAR, 's namiddags 1 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer G. Kipping. Secretaris: de heer C. D. Donath. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Stoelwegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. JHededeellngen en ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen a. Brief van het Burgerlijk Armbestuur in zake de bedeeling van roggebrood. Het armbestuur beeft de vraag of het wenscbelijk is het roggebrood door tarwe brood te vervangen overwogen, docb meent daartoe nia' te moeten overgaan, daar het roggebrood langer versch bljjft., de bedeelden zijn er op gesteld het te behondec en Gnanciëel maakt het geen noemenswaard verschil. Voor kennisgeving aangenomen. b. Brief van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs met een aanbeveling voor personen ter benoeming van een lid der commissie. Gesteld in harden van B. en W. o. Dankbetuiging van mej. Kooijker voor da te harer gunste genomen beslissing in de raadszitting van 5 Nov. j.l. Voor kennisgeving aargenomen. d. Brief van Ged. Stiten houdende bericht van ont vangst van de verordening tot wijziging der politiever ordening. Alsvoren. e. Brief van Ged. Staten houdende bericht van ont vangst van de vastgestelde verordening op het Stads ziekenhuis. Alsvoren. J. Brief van Ged. Staten ter goedkeuring van het le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1902. Alsvoien. g. Verzoek van A. Asjes Ez. en andere bewoners aan de Westerhontlaan, om verbetering aan te brengen in de verlichting aldaar. Gesteld in handen van B. en W. 2. Stembureau ter verkiezing van een ltd van den Gemeenteraad. Na herhaalde stemmingen worden tot leden be oemd de heeren de Sonnaville en Moens, tot plaatsvervangende leden de heeren Uitenbosch en Janssen. 3. Voortzetting van het voorstel van B. en W. In zake de bebouwing van een terieln nabij de Hoevervaart en den Westeiweg. In de zitting van 5 Nov. j.l. werd de behaudeling van dit pnnt geschorst bij het artikel der voorwaarden waarbjj werd bepaald, dat een oppervlakte vau 1000 M2. moest blijven gereserveerd voor do gemeente, om daarop eventueel een openbaar schoolgebouw te kunuen stichten. De Voorzitter deelt thans mede, dat in een ver gadering met de commissie van bjjstaod is besloten voor te stellen het geheele artikel uit de voorwaarden te lichten. De heer Kraakman vereenigt zich gaarne met dit voorstel. De heer Cohen Stuart vraagt echter of het bij B. en W. een punt van overweging blijft voor de ge meente op dergelijke wjjze grond te reserveeren. De Voorzitter antwoordt daarop bevestigend, terwjjl de heer Kraakman iu dat opzicht B. en W. geen opdracht zou willen doen, daar de noodzakelijkheid voorshands nog volstrekt niet bestaat. De heer Cohen Stuart gelooft, dat zijn eenvoudige vraag volstrekt die bedoeling niet beeft. Het voorstel wordt daarna goedgekeurdevenais de volgende voorwaarden. Nog deelt de Voorzitter mededat in dezelfde vergadering met de commissie vau bijstand in betrekking tot de in de vorige zitiing aangenomen bepaling dat de huizen zoodanig moeten worden ingorichtdat de tonnen der reiniging niet door de buizen behoeven te worden in- en uitgedragen, de wenschelijkheid is betoogd om hieraan een kleine toevoeging te maken en wel deze, datvoor zoover het betreft de woningen van een huur prijs van f 104 en minder. De heer Kraakman begrijpt de bedoeling biervau niet. De tonnen znlleB alzoo wel mogen worden gedragen door hnizeu van grooteren omvaug. Voor die huizen bestaat toch hetzelfde bezwaar. Als de verzoekers deze bepaling zoo aanvaa den, zal hij er niet tegen zijn, maar het komt bem voor, dat het nog al öezwarend is. Verder vraagt hij of door deze b -paling do huizen niet duurder zullen worden. Indien de heer Uitenbosch daarop »neen" schudt dan wil hij wel aannemen dat het niet zoo is, doch acht men uit een sanitair oogpunt de bepalii g noodig voor huizen van f 104 en lager, dan kan men ze om dezelfde reden eiscben voor duurdere huizen. De Voorzitter geeft eenige nadere toelichting. De buizen van f 2 en minder bunr per week zullen zoo worden ingericht dat de g <ng niet doorloopt met een zoogenaamde halve gang dnszoodat de tonnen dan steeds door de woonkamer moeten worden gedragen. Daarom hebben ook belanghebbenden zich er mee ver- eenigd. De huizen van f 250 en hooger hebben in den regel een doorloopende gang. De heer Kraakman vraagt of er dan niet aan alle bezwaren wordt tegemoet gekomen door te bepalen, dat de inrichting der huizrn en privaten zoodanig moet zijn, dat de tonnen nimmer door de woonkamer behoeven te worden gedragen. De heer Bosman merkt op datdaar er bepaald is dat de riolen niet onder de huizen mogen liggen er toch achter de huizon een steeg zal moeten komen. Hg begiijpt dan ook niet, waarom men de bepaling omtrent de tonnen niet zou kunnen handhavenook voor de duurdere huizen. De Voorzitter maakt nog de opmerking, dat wel bepaald is de minimum- maar niet de maximum-huur waarde, zoodat het mogelijk is, dat er pereeelen worden gebouwd met een tweede privaat boven, daarvoor zou bet verbod bepaald een bezwaar zijn. Ook de heer de Sonnaville wilde daarop wijzen, terwijl de heer Kraakman er de aandacht op vestigt, dat er ook huizen met bovenwoningen kunnen worden gebouwd. Hij meent dan ook daarom dat zijn amen dement alle bezwaren ondervangt. Het amendement wordt aangenomen nadat nog bij stemming is uitgemaakt dat men in plaats van woon kamer zal lezen vvertrek", een wijziging waarop de heer Cohen Stuart nog al gesteld was. 4. Aanleggen van een paardentram Groote Kerk—Alkm. Hout. Het bestuur der Naamlooze Vennootschap Alkmaarsche Tramvcreeniging'' heeft zich bij adres dd. 2 April 1.1. tot den riad gewend met het verzoek een tramlijn te mogen aanleggen 1». van de Groote Kerk (met een draaischijf in bestaande lijn) door de Koorstraat, het Ritsevoort, over de Heiloërbrug, langs de westzijde van den Rijksweg, door het zandpad ten oosten van de Harddraverslaan met een eindpunt bij de Groote Kruislaan in den Hout 2°. van de Steenenbrug, door de Huigbouwersteeg, de Laat, langs Limmerhoek naar de Bierkade. Bij' adres dd. 17 April d. a. v. werd echter d >or voor noemd bestuur verzocht de iu de tweedr plaats genoemde aanvraag voorloopig niet in b-htndel ng te willen nemen. In verband hiermede had een inmiddels ingekomen adres, van d« bewoners van de Huigbrouwersteeg, bet Verdronkenoord en de Kraaubuurt, om deze tram niet door de Huigbrouwersteeg te laten rijden, zijn belang verloren. Dienende van bericht en raad omtrent de sub 1° aan geduide aanvraag, deelen B. en W. mede dat door hen aan de Vereeniging is bericht, dat er hunnerzijds bezwa ren bestond-n tegen het doen van e>n voorstel aan den Raad om die lijn het zandpad te laten volgen oostelijk van de Harddraverslaan tot de Groote Kruislaan. Zij meenden dat het gemeentebestuur uit een oogpunt vau welstand de vergunning tot het leggen van rails met verder zou mogen uitstrekken dan tot de steenen palen, staande aan begin van de Harddraverslaan. De Tramvereeniging was echter van oordeel, dat een lijntje met het B. en W voorgestelde eindpant niet zou kunnen rendeeren en bljjft, dus vasthoude.. aan haar plan, alleen zon zij, indien de Riad diartegen overwegend be zwaar mocht maken er deze wijziging in willen brengen, dat de ra ls nies over, doch langs de westzjjde van den Kennemerstraatweg en het Schelppad werden gebiacnt met een eindpunt bij den koepel der familie de Lauge. Onder deze omstandigheden wenBChen B en W. den Raad te laten beslissen of aan de aanvraag zooals zjj is ingekomen, al of niet zal worden voldaan. Zij blijven echter van meening, dat een tramlijn tot de Groote Kruislaan den Hont in hooge mate zal ontsieren, om niet te spreken van het gevaar, 't welk voor wandelaars en wielrijders door deze tramlijn zal ontstaan. Lischte het algemeen belang hier een verkeersmiddel zij zouden zich het leggen van rails in den Hout en liet maken van een steenen pad in het schoone zandpad moeten laten wel gevallen. Doch het wil bun voorkomen dat da noodzake lijkbeid daartoe vooralsnog niet bestaat. Daarom stellen zij voor te besluiten aan het bestuur van de »Alkmaarsehe Iramvereeniging te berichten, dat de Raad oereid is concessie te verb-eueu tot het aanleggen van een tramlijn van de Groote Kei k, door de Koorataat, en het Ritsevoort over de Heiloër brug tot de steenen palen, staande aan het begin van de Harddraversiaun, doch dat bij niet genegen is in te gaan op het verzoek om die lijn doer te tiekken tot, de Groote Kruisluau in den Hont, of zelfs met een eindpunt bjj den koepel van de familie de Lange. In de zitting van 23 Juli werd na eenige discussie dit punt aangehouden, eensdeels om de commissie voor de plantsoenen de gelegenheid le geven haar gevoelen mt te spreken, anderdeels in verband met de geruchten omtrent een vernieuwing der Heiloërbrug. De Voorzitter deelt mede, dat het resultaat van de couferentia met de commissie voor da plantsoenen en den heer Springer is, dat ontraden werd een tramaanleg door een der lanen langs de Cadettenschool, doch dat zou kannen worden toegestaan de tramlijn te doen leg gen langs bet schelppad naast den Heiloërstraatweg ol langs den daaraan grenzenden graskant. B. en W. stellen daarom voor te besluiten, dat de raad goed kan vinden de lijn door te trekken nevens den Kennemerstraatweg onder nader te bepalen voorwaarden. Nadat den heeren op de kaart nadere inlichtingen zgn verstrekt, vraagt de heer Bosman, of het eindpunt niet moet worden aangewezen, waarop de V oor zit ter antwoordt, dat dit later kan geschieden bij de vaststellu g der voorwaarden. De heer Kraakman meen', dat het vooistei uiet juist, is, dat duidelijk moet uitgesproken worden, of het eindpunt al of niet bij den koop 1 kan worden gemaakt, -terwjl da heer Cohen Stuart ook meent, «lat hei advies der commissie van do plantsoenen uiet juist is weergegeven. Bij doortrekking langs het Schelppad kon volgens haar meening hot eindpunt wel kernen aan de Viorstaten, bij doortrekking langs don graskant niet ver der dan den koepel der familie de Lange. De Voorzitter zon dat in de voorwaarden wiilen opnemen, waartegen de heer Cohen Staart bezwaar heett. De Voorzrtter gerft thans iu overweging te be palen, dit men in begins-'l tegen bet doortrekken tot, ilsn koepel geen bezwaar heeft, en daarna een nieaw plan in te wachten, of zooals de heer CohenStuart verbetert, in overweging zal willen nemen. De heer de Wit meent, dat er bepaald gevraagd wordt doortrekking tot deu koepel. Hij zcu wilmn be richten, dat de raad daar bepaald bezwaar tegen maakt en de vereeniging in overweging geeft een ander plan in te dienen. De heer Cohen Stnart gelooft, dat nog niet is uitgemaakt, dat de raad er tegen is, dat het eindpant zal zijn bij den koepel, terwijl de heer de Wit een dergelijk voorstel achtte in den geest der vergadering. Na tenige discussie wordt ten slotte op voorstel van den heer Kraakman in overeenstemming met het ge voelen van den heer Boelmans ter Spill besloten aan de Tramvereeniging te berichten, dat men bet ver zoek om de tram te mogen verlengen langs de Harddra verslaan tot de Kruislaan bepaald afwijst, doch een ander plan gaarne in overweging zal willen nemen. 5. Begroot'ng Burgerweeshuis, voor het jaar 1903. De door regenten van het b rgorweeshuis ingediende begroo'iDg v or het jaar 1903 sluit in ontvang en uitgaaf op f 12485.13ï. Het nadeelig saldo der rekening over 1901 ad f 429 33j. Het grooter aantal weezen en de hoogere kosten van voeding zijn oorzaken, dat deze begrooting niet sluitende is te maken zonder een bedrag van f 1963.34J uit te trekken, opnienw te vinden door eene openbare inzame ling van gelden of door daarin op andere wijze te voorzien. Hoewel dit financiëele resultaat de commissie tot de belastingzaken, enz. met eenige zorg voor deze instelling vervult, heeft een onderzoek van de cijfers haar geene aanleiding gegeven tot het maken vau bedenkingen waarom zij voorstelt te besluiten lo. de bezrooting van het burgerweeshuis voor 1903 vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 12485 13j 2o. het bedrag der schadeloosstelling voor veipleging van niet tot het huis beboorende weezen voor het jaar 1903 te bepalen op f 153 per wees; 3o. het bedrag der verhaalbare verplegingskosten over het jaar 1901 te bepalen opM 133.52 per wees. Goedgekeurd. 6. Begrooting gemeente gasfabriek voor het jaar 1993. Het eindcijfer dezer begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf f 152940, f 2675 meer dan op de begrooting voor 1902. De raming van de opbreugst der gasproductie is f 10950 hooger dan voor 1902, in verband met eene geraamde vermeerdering van het gasverbruik met 10 pet. en een gas rijs van 6 cent per M3. Wegens bijproducten wordt een verminderde opbrengst geraamd van f 8360. Voor aankoop van 7500 ton steenkolen wordt f 73500 uitgetrokken of f 6374 minder dan voor 1902, in ver band met eene verlaging van den prijs der steenkolen en minder aankoop. Voor aankoop van 50 muntmeters wordt weder f 3250 geraamd, evenals het vorig jaar. Aan uitkeering aan de gemeente wegens reooinitio voor v"or het l-gg-n der bnizeti in gemeentegrond wordt f 22500 of f 7981 meer uitgetrokken dan voor 1902, in v-rband met eene verbooging van die recognitie van 50 75 ets. per strekkenden meter gasleiding. Door de com missie voor de gasfabriek wordt daarbij de mededeeling gevoegd, dat, ondanks die verhooging, met vrij groote zekerheid mag worden aangenomen, dat de gasprgs niet temin onveranderd kan blijven De commissie tot de belastingzaken enz. stelt voor de begrooting goed te kenren. Conform besloten, nadat door den heer de Lange is opgemerktdat in de tweede alinea 1902 moet zijn 1901 en de V o o r z it te r er heeft bijgevoegd dat in de 4e alinea de woorden »en minder aankoop* abusie velijk daè,r staan en dus moeten vervallen. 7. Begrooting voor het Gasthuis, voor het jaar 1993. De uitgaven voor dit gest-ebt worden weder tot een aanzienlijk bedrag, n.l. f 1297 50, hooger geraamd dan voor 1902, in verband waarmede de aangevraagde gemeen telijke subsidie met f 1248 wordt verhoogd en daarvoor een bedrag van f 11923 onder de ontvangsten wordt uitgetrokken. Met de door regenten voor de uitgetrokken verhoo- gingen aangevoerde beweegredenen waar die betr-fDn verhorgde uitgaven voor onderhoud der gebouwen, brand' stoffen voeding der patiëntenadministratiekosten en eene verhooging van het salaris van de directrice, benevens van een oj twee leerling verpleegsters wordt door de com-, missie tot de belastingzaken enz. genoegen genomen. Zij stelt dan ook voor de begrooting voor bet gasthuis voor het jaar 1903 in ontvaDg en uitgaaf vast te stellen op f 16901.50 met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van f 11923. Goedgekeurd. 8. Begrooting voor de Stadsapotheek, voor het jaar 1903. De uitgaven worden geraamd op f 6780, f 51.75J minder dan in 1902 Waar in laatst genoemd jaar de begrooting echter kon aanvangen met een batig saldo van f 221.75J, is voor 1903 geen saldo beschikbaar, zoo dat eene toelage uit de gemeentekas wordt aangevraagd van f 5715, f 145 meer dau voor 1902 werd genoten. Het totaal der ontvangsten wordt geraamd tot gelijk bedrag als van de uitgaven. Voorgesteld wordt de begrooting voor de stads-apotheek voor her, dienstjaar 1903 goed te keuren in ontvang en uitgaaf op f 6780, onder toekenning van eene toelage uit de gemeontekas van f 5715. Goedgekeurd. Vervolg in het eerste blad. Juist verschenen en voorbanden in den voorb. HERMs. COSTER ZOON. VAN Voor Nederland beweikts door S. KaLFF. Met 8 gekleurde Platen, 159 Illustraties en talrijke tekstversieringen. Druk Herms. Oostei Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6