No. 140. fierste blad. Honderd en vierde jaargang» 11)02. ZONDAG 23 NOVEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar Buitenland. Nederland. 1. JANSEN. J. M. Forestusstr. 2. WIOHERINK. Dr. J. W. Langestraat. ALKMAARSCHE COURANT. Daze Courant wordt Dinsdag, Donderdag- en B a°t erdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs par 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 8 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertenttën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER St ZOON, Vootdam 0 9. op Woensdag, SO November 1992, des namiddags te één nnr. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stokken. 2. Voortzetting der b h indeling van de ontwerp-ge- meente begrooting, dienst 1903. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de Burgerschool. 4. Benoeming van bot onderwijzend personeel aan de Herbal «n gescholen THKHIHZlIin, De BURGEHEESTER van ALKMAAR Gelet op a't. 53 der Kieswet maakt bikend dat de bjj hem op den 20 November 1902 ingeleverde opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeente raad in het le district ter Secte;arie der gemeente, van af heden voor een ieder ter inzage ziju nedergelegd terwijl af chriften dier opgaven tegeu betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zgn gesteld. Afschrift der ingeleverde ó'pgavn: No. NAMEN DER CANDIDATEN. Voorletters. Woonplaatsen. Alkmaar den 20 Nov. 1902. De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kannis der ingezetenen dat bij hem invekomen en aau den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven: de kohieien der bedrijfsbelasting Ns. 6, 7, 8 en 9, voor het diensijaar 1902, executoir verklaard door den Direc teur der directe belastingen in Noordholland te Amster dam den 17 en 18 November 1902 dat ieder verplicht is zgn aanslag op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, deD 20 Nov. 1902. G. RIPPING. BfiLOIfi. Koning Leopold ontving den 20 de depu tatie, die hem kwam gelukwenschen met zijn ontkomeu aan Rubino's aanslag. In ziju antwoord zeide de Ko ning o.a. »De tijden zijn zeer dnister. De raddraaiers trachten zich te doen volgen en de orde te verstoren, die voor alle openbare vrijheden is gewaarborgd. Buiten de orde bestaat slechts de bandeloosheid, die noodwendig tot het despotisme leidt. Zij willen ons beangst maken, doch zij zullen daarin niet slagen. Zelfs wanneer zij een staats hoofd zouden vellen, wat nood, hij zoo weldra vervangen zgn. Ik sta aan het einde van mijn leven en ik weet niet hoelang ik nog zal leven, maar ik kan u verzekeren, dat alles wat ik nog zal hebben te leven besteed zal worden, binnen de grenzen van mijn constitutioneel ver mogen tot bet welzijn des lands en tot bescherming van zijn vrijheden". De toespraak des Konings maakte een diepen indruk. Op aandringen van zijne omgeving heeft Koning Leopold besloten voortaan slechts uit rijden te gaan in zjjn gepantserd tijtuig, hij heeft dan slechts opeen knopje te drukken om zijn coupé in een waren stalen kooi te veranderen. Ook 's Konings automobiel zal op dezelfde wijze worden ingericht. DUlTSCHEiAlVI}. Keizer Wilhelm heeft den 20 Engeland verlaten en werd den 21 in Duitschland ver wacht. Het laatst was bij de gast van lord Roseberry. De moordzaak op de Loreley is nu geheel opge helderd. De matroos Kokier heeft bekend dat hij den kwartiermeester vermoordde om de geldkist te stelen. Voor den commandant van het Duitsche wachtschip heeft deze moord nog eenige niet zeer aangename gevol gen gehad. In zijne eerste verontwaardiging niet kun nende gelooven dat een van zijne zeelieden een moorde naar was, schijnt hg te hebben gezegd: »Dat kan niet zijn; Duitschers zijn geen Grieken!'' De Atheners waren over deze beleedigendo uitdrukking bitter verontwaardigd en de bladen verschenen met artikelen, getiteld »Grie- ken zjjn geen Duitschers". De .Neo Astu" zegt: »De Duitschers hebben in de Piraeus een welverdiende les in wellevendheid en gerechtigheid gekregen. Om de gemoederen der Atheners te kalmeeren heeft de commandant van de >Loreley" een audiëntie bij den Koning aangevraagd en dezen verzekerd, dat hjj de hem toegedichte, voor het Grieksche volk smadelijke woorden niet gebezigd had. De Duitsche gezant heeft de Grieksche Regeering ziju dank betuigd voor de arrestatie van den matroos. IDNïGEI»A.flfD. Minister Brodrick heeft onlangs in het Ligerhais verklaard in antwoord op de bewering dat bet slagen der kampen te darken was a tn de buitenland- sche vrienden der Boeren dat deze slechts 2646 pakken oude kleeren en 562 pond sterling gaven juist genoeg om in da behoeften der kampen gedurende zes u en te voorzien. Deze bewering van den minister heeft natuurlijk veel wederlegging gevonden en wat niet minder natuurlijk is verontwaardiging gewekt op 't v-steland. Door het Handelsblad werd dadelijk aangetoond dat minister Brodrick zich in zijne mededeeling deerlijk vergist had. Uit Nederland toch, en volgens een ruw opgemaakte berekening werd reeds meer dan 43,500 pond sterling, of tachtigmaal meer gezonden dan minister Brodrick mededeelde. Hierbij zijn riet gerekend de goederen in natura, kleederen en andere giften, door Neierlandsche cimité's verzonden, en evenmin de bedragen door de Fransche, Duitsche en andere buitenlandscho comité's ver zonden naar Afrika. Hofberichten. Do vorstelijke familie keert den 6 of 8 December terug op 't. Loo. Bene verklaring van den heer Reltz. Ten aanzien van de onde'handelingen voorafgegaan aan den vreie met de Zuid- Afrika-tnscha Republieken heeft de Regeermg aan de leden dar Tweede Kamer overlegd de volgende verkliring van len heer F. W. Rdtz, ond- Staats-secretaris der Zuid-Afrikaansche Republieken. »Ik verklaar, dat niet alleen ik, maar dat al mijne landgenooten, die ik ooit gesprokea heb, van oordoel zijn, dat de N deilandschu Regacing, door wat zij gedaan heeft in verband met de Vredesonderhandelingen en de Nota die aan Engeland is gezondeu, ons volk een weidaad heeft betoond. Wij zijn allen overtuigd, dat, in acht g-nomen de om standigheden waaronder wij verkeerden, het noodzakelijk was, dat vrede moest gamaaki worden dat door het vooitzetten van den oorlog ons volk groot gevaar liep uitgeroeid te wordeu, vooral wat vrouwen en kinderen betreft. Het was de Nederlandsche Nota, die gemaakt beeft dat de Engelsche Regeering ons de gelegenheid om tot onderhandelingen te komen, zelf heeft aangeboden, een gelegenheid, waar wgroedslangnaargezocht hadden In verband hiermede rustte mijne overtuiging dat het voortzetten van den oorlog onredelijk zou zijn geweest op hetgeen Grotins in zgn werk »De Juie Belli ac Pacis", daarvan zegt, dat een volk, dat gevaar loopt te vergaan, en de keuze heeft zijne vrijheid te ver liezen of te vergaan eer zynvrijheid moest opofferen. (w. g.) F. W. REITZ. 22 Sept. 1902. Urootschcrmer. Jl. Dinsdag werd een vette koe van den hoer J. S. alhier, door ten geweerschot afge maakt. Het beest, dat eerst in de nabijheid van het dorp liep te grazen, bleek dol te zijn geworden en was het dorp ingerend. Om onheilen te voorkomen, besloot men het op die manier te dooden. Benoemd tot secretaris van Dr6Chterland de heer C Winkel, te Hclloo. Te Smllde (Dr.) heerschen in hevige mate de mazelen De ziekte is zeer kwaadaardig. Binnen enkele dagen zijn in het gezin van den heer H. Fokkons dr o kinderen daaraan overleden, terwijl men vreest voor het behoud van bet vierde. Botsing. Da sneltrein 160, welke 8.36 van Enkhuizen ver trekt, is te Hoogkarspel op een goederentrein geloopen. Gelukking is niemand gek west, doch de materieelo scande is nogal belangrijk. De trein had een oponthoud van bijna 2 uur. In plaats van 9.02 vertrok de trein kwart over 1L van Hoorn. Den 21 's avonds moest goedertrein 3305 (uit niet minder dan 52 wagons bestaaude) te Halfweg op zij spoor rijdeti om een volgende personentrein te laten pas Beeren vermoedelijk door do volle vaart die de trein aan het station had, waar bet sein werd gegeven, of wel door het opdringen der vele wagons op het afgaande spoor, kwam de machine met zoo'u vaart tegen het stoot- juk, geplaatst op het einde van dat spoor, dat hetzelve gebeel werd vernield en het gevaarte met tender op de berm en talud van de spoorbaan terechtkwam, alleen den eersten wagon van de rails sleurende; machine-en trein personeel bekwam geen of geringe kwetsuren de belde hoofdsporen bleven geheel vrjj. Te Kaamsdonk werd Woensdag een werkman vermist. Na lang zoeken vond men zijn lijk in een bootje, dat in de vaart rond dreef. Vermoedelijk is de arme man daarin doodgevroren, toen hij 's avonds van zjjn werk huiswaarts heelt willen keeren. IJs. Men schrijft uit de Haarlemmermeer: De onverwachte strenge vorst heeft aan menig land bouwer in Haarlemmermeer groote schade aangebracht. Het vervoer dor bieten te water is gestremd. O-tzag ijke hopen liggen nog op bet land, maar ook nog verschei dene H.a. staan ongerooid. Die laatste kan men dan ook wel als verloren beschouwen. Tal van bloemkweekors in en om Haarlem hebben door de invallende vorst groote schade geleden. Onder meer zijn bij -elen chiysanthen die nu in vollen bloem os rtonden, dood gevroren, omdat de kweekers niet bedacht waren op zulk een snerpenden oostenwind als Zindag en Maandag woei. De schade, hierdoor veroorzaakt, is zeer groot. Uit Spaarndam meldt men In het Noorderspaarne liggen een 10-tal groote schepen .ingevroren" de schippers loopen van hun vaartuigen naar de wal, zijnde een 80 meter. Uit Velsen meldt men Het Noordzeebanaal ligt met een ijskorst overdekt, zoover het oog reikt, alleen in 't midden blijft een vaar geul open voor de voortdurende vaart. Op het zuideljjk deel der Zuiderzee is de vaart door het ijs gestremd. De van Friesland en Groning n naar Amsterdam en Rotte dam bestemde vrachtbooten nemen hun weg thans door bet Noordhollandsch kan-ial en langs Nieuwediep. Ook is de Zuiderzeehaven te Edam niet meer voor booten toegankelijk. De Goudzee is ook gebeel dicht. Wan eer de vorst blijft aanbonden, dan kan men waar schijnlijk Zondag reeds van Monnikendam naar Marken loopen. Op de rivieren is het sol driifiis. He vorst. De plotseling ingevallen vorst heeft onberekenbaar veel schade toegebracht aan de te veld staande gewassen. Iu de polders van Holl. Noorde kwartier zij- ettelijke hectaren beetwortelen geheel waardeloos geworden, terwijl in andere streken duizenden kolen bevroren zijn. De stoombootdiensi ZaandamDe Rijp is wegens het (ja gestaakt. Doodgev roren. Door ae postboot van Urk werd gisteren gered de schipper Foppen, van Harderwijk, die half bevroren werd gevonden in den mast van de Dinsdag in het E khoizer zand gezonnen tjalk. De knecht Barend was doodgevroren. Brand. In den nacht van den 20 omstreeks half 3 werd de Scheveningsche brandweer gealarmeerd tot het blnsschen van een grooteu uitslaanden brand in eene werkplaats van nelten, hoepels, tonnen, touwwerk enz., eigenaarP Knoester. Het was bij de strenge koude voor de brandweer geen gemakkelijke taak te blnsschen, te minder daar bij haar verschijnen op bet terrein de licht ontvlambare massa reeds in lichtelaaie stond. Met 5 slangea op de waterleiding werd water gegeven, en te kwart voor 6 uur was de brandweer het vuur geheel meester. Pui-merend. Iu zijne heden gehouden vergade- pering besloot de gemeenteraad tot het aangaan van eene geldleening ad f 100.000 rentende 3} pet., tegen den koers van 97} pet., ter bestrijding van de kosten van aitbreiding der gemeeDte gasfabriez vorgrooting vee markt en de kosten van het aangelegde communaal telephoonnet. Sehagen. Den 21 vergaderde de af 1. Schagen van Hut Witte Kmis alhier. Tot bestuurslid, vacature Vla ming die bedankt had, werd gekozen de heer S. Keet Dz. Besloten werd de door h-t hoofdbestuur aanbevolen c-mdidaten voor de hootdbestunrsverkiezing te stemmen. Voor lid van de commissie van beheer voor het her stellingsoord zal worden gestemd op den heer P. J. v. Eldik Thieme. Tot afgevaardigde werd gekozen de beer W. Oudenhoven, tot plaatsvervanger de heer G. Hujjs. Besloten werd de ijshut, die nog ijs bevat, zoo spoedig mogelijk te doen vullen. Bergen. De heer S. Bonga, ouderwijzer alhier, is benoemd als onderwgzer met hoofdacte te Anna Pau- iownapolder. Wlerlngerwaard. De onverwachts ingevallen vorst heeft nier en vooral in 't naburige Anna Paulowna voor duizenden guldens schade berokkend vooral, door dien de suikerpenen en de witte en roode kool óf nog niet geborgen of nog te veld staan. Gelukkig kan de gevreesde diphtberitis hier weer als geweken beschouwd worden dank zij wellicht ook de flinke maatregelen, door het gemeentebestuur hier tijdig genomen. De school, dio gehe 1 ontsmet is, wordt maan dag wser geopend. Barsingerhorn. Van afKolhorn, ligt de Zuiderzee zoover het oog reikt, vol ijs, op de haven wordt al schaatsen gereden. Da kunstlichten worden niet meer ontstoken. Te Kol horn liggen nog drie schepen ingevroren, beladen met suikerbieten. De boveaiast is bevioren, nu moeien de bieten weder ontscheept worden, en por spoor naar de fabriek te Halfweg worden gezonden. Iu bevro ren to stand kannen ze dan nog worden verwerkt, on- dooid zijn ze waardeloos, zoodat, op opening der vaart, niet kan worden gewacht. Oterleek. Tot onderwijzeres te Ooetzaan, Zuider- school, is benoemd mej. Ohr. Sander alhier.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1