No. 141 Tweede blad. Honderd en vierde jaargang, Woensdag 26 Noy. 1902. Buitenland. Laatste Berichten, Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. OUITSCJHLAMD. Da wereldberoemde kanonnen- koiing Krnpo is den 22 op zijn buiten bij Essen plotse ling overleden. Hij was eerst 48 jaar oud en hoewel de bladen thans spreken van een kwaal, waaraan hij reeds lang geleden zoude hebben, brengt men dit geheel on voor zien sterfgeval in verband met de zeer ernstige besehul digingen, enkele dagen geleden door het socialistische blad de «Vorw&rts" uitgesproken. Dit blad. dat zeer goed geredigeerd wordt en gewoonlijk goed is ingelicht be helsde dezer dagen een heftig artikel, waarin vermeld werd, dat Krupp nit Italië uitgewezen was, omdat hij zich aan ontnchtige handelingen zonde hebben schuldig gemaakt. Krnpp liet deze aantijgingen tegenspreken en stelde een vordering wegens laster in, maar, waar zelfs deze stappen zijnerzjjds niet in staat waren de publieke opiuie zich krachtig te zijnen gunste te doen uitspreken, ligt het voor de hand dat zijn plotselinge dood menigeen aan de onthullingen van de «VorwSrta" geloof doet slaan, die zich tot nog toe daarover geene opinio geves tigd had. In Krnpp verliest Dnitschland zijn grootste indostrieel en een zijner merkwaardigste mannen. Niet minder dan 40 50,000 man werkte in zijn fabrieken, te zarneD met hntne gezinnen een bevolking van circa 20t),000 uit makende, die zijn brood at. Als patroon werd bjj zeer geprezen, niet slechts het stoffelijke doch ook het intellectueel welzijn zijner werk lieden lag hem na aan het hart, en op zijne terreinen was naast hospitalen, nitspanningslokalea, zwem-, gymnastiek- en scherminrichtingen, plaats voor bibliotheken en lees zalen. Krupp laat geen zoon na, een neef zal hem ver moedelijk opvolgen. BHASBLASID. In het Lagerhuis vroeg de heer Labon- chère den 21 met bet oog op het feit dat Nederland alleen f 1,325,510 gaf tot ondersteuning van de Boeren vrouwen en kinderen gedurende den jongstea oorlog, van welke som een bedrag groot f 498,161 in geld of goe deren gedurende het laatste tijdperk van dien oorlog naar Zuid-Afrika we d gezonden, of minister Brodrick, waar hij de bijdragen van het buitenland tot ondersteuning in de concentratiekampen raamde op 562 en 2646 pakken kan mededeelen wat geworden is van de rest van het geld en de goederen door Nederland en andere vreemde landen gezonden en in wiens handen deze reSt is gevallen. Minister Brodrick antwoordde dat de cijfers 562 en 2646 betrekking hebben op inlichtingen welke de Regee ring ter harer beschikking heeft. Wat betreft de bijdrage door het buitenland gegeven aan de concentratiekampen heeft de Regeering geen inlichtingen omtrent de genoemde cijfers tot haar beschikking. De berichten omtrent Botha's toestand luiden zeor geruststellend. De particuliere correspondent van het «Handelsblad" te Londen seint den 24 Botha's secretaris, Van Velden, zegt dat bet bericht dat Bjtba aan do nieren lijdt, onjuist is Commandant Joubert heeft juist mevrouw Botha gesproken, die hem mededeelde dat de toestand van den generaal goed voor- nit gaat. De berichten omtrent den opstand der Waziris in Engelsch Indie zijn met zeer bevredigend voor hen, die meenen, dit Engeland een tijdperk van vrede uitstekend te stade zou komen. Kolonel Tonnochy is pekwetst bij den aanval op een toren te Gumatti, die door zes »rij- bniters wanhopig verdedigd werd. De kanonnen hadden weinig uitwerking, totdat 's avonds de toren bestormd en alle verdedigers gedood werden. Kapitein White sneu velde terwijl hjj de storm-colonne aanvoerde. Drie andere Britsehe officieren en 8 inlandsche soldaten werden ga- wond. De andere colonnes ontmoeten geringeu tegenstand. Een van haar maakte 250 gevangenen. Volgens later bericht is kolonel Tonnochy aan zijn wonden bezweken. FKA1VKIUJK, De eerste Kamer der Parijsche recht bank heeft de drie directeuren van het dagblad »Le Jour" elk veroordeeld aan kolonel Picquart 10,000 f ancs schade vergoeding te betalen wegens laster en tot openbaarmaking van bet vonnis, aangezien «de loop der gebeurtenissen boven allen twijfel heeft gesteld dat de aantijgingen tegen den kolonel aangevoerd, valsch zijn." De »Humbert"-zaak laat de laatste dagen weder veel van zich spreken. Talrijk zijn de geruchten, dat de justitie de gevluchte aartsoplichters op het spoor is, en hunne aanhouding slechts een questie van tijd is, minder goedgeloovigen denken dat zij dat wel blijven zal. Het zoeken naar hen en wat daarbij kwam, heeft vol gens »le Petit Parisian" reeds 200.000 francs gekost. ITALIË. Opnieuw heeft de Koningin haar echtge noot een dochtertje geschonken. Ziomin als de Czar van Rusland heeft Koning Humbert tot dusverre het voor uitzicht dat eenmaal zijn scepter door zjjn zoon zal wor den gevoerd. VEKIEZUEI<A. De berichten worden thans hopeloos verward. In de laatste weken was president Gastro steeds over winnaar, gaven de revolntionnairen zich bij duizendtallen over, en na blijkt dat de monding dor Oronico nog ge blokkeerd wordt. De Amerikaansche kanonneerboot «Ma rietta" voer deze rivier af en bemerkte dat Cindad Balivar werkelijk geblokkeerd was. Engeland stunr.ie de schoener de Orinoco op. De re geering van Venezuela heeft krachtig tegen deze maat regel geprotesteert. Uit Willemstad wordt geseind dat generaal Matos nog in het veld is met 5000 man, die goed gewapend zijn. Hij wacht slechts op ammunitie, om den strijd weer te beginnen. Er bestaat das geen enkele reden om te zeggen dat do opstand uit is. Uit het Britsehe Lagerhuis. LONDEN, 24 Nov. In het Lagerhuis werd heden ge vraagd of het waar is dat een predikant van de Ned. Gereformeerde Kerk in de Kaapkolonie van zijn bestaan is beroofd, omdat hij loyaal is geweest en een ander predikant genooizaakt is verontschuldigingen te maken, omdat hij gepoogd heeft den vrede te bevorderen, en voortB of schadevergoeding is gegeven aan de rebellen, terwijl de loyalen geboyeott worden. Minister Chamberlain antwoordde, dat de berichten omtrent de predikanten juist zijn en voegde erbij «Ik betreur dit optreden zeer. Niets kan meer strekken om de eendracht en den voorspoed in Zuid-Afrika te vertragen. Te meer betreur ik dit optreden, omdat het blijkt te zijn uitgegaan van een kerkeljjk lichaam. Ik ben overtuigd dat de berichten omtrent het boycotten overdreven zijn, er bestaat echter zonder twijfel reden toi kla en en ik zal de zaak nauwkeurig onderzoeken. «Wat de schadevergoeding betreft, bepaalt de laatste wet door het Kaapscne parlement aangenomen, dat het toegekende bedrag in de eerste plaats zal worden besteed ten bate van hen die loyaal gebleven zjjn gedurende den oorlogals er nog wat overblijft nadat hun eischen zijn afgedaan, zal men hnn schadevergoeding geveu die zich bij de eerste rebellie aansloten, zich vervolgens overgaven en loyaal bleven, voor vdrliezeu geleden terwiji ze loyaal waren. De Britsehe regeering zal niet toelaton dat geld nit 's rijks schatkist of nit Transvaalsche middelen zal be steed worden voor schadevergoeding aan rebellen". (Toe juichingen). Uit Zuid-Amsrlka. CARACAS, 24 Nov. Twesdnizend opstandelingen onder bevel van generaal Cobiras vielen Donderdag over de Oolumbiaansehe grens Venezuela binnen. Columbia was de opstandelingen de baas af, zoodat daar geen schade is aangericht. Typhus. Te Goedereede hebben zich binnen enkele dagen 23 gevallen van typhus voorgedaan verdeeld over 15 huis gezin nen. Verdronken. Even buiten Voorburg zijn de twee broeders van Wijk in een wak gereden en verdronken. Den 24 werden hunne lijken opgehaald. Overreden. Nabij Heerenveen is een junkman, A. K. genaamd, door de stoomtram overreden. Zijne beide beenen zijn afgezet en zijn toestand is ernstig. Het ongeval was niet te wijten aan de tram. Den 25 vertrekt de heer Wessels van Den Haag met zijn gezin via Londen naar Zuid-Afrika. Ook het verirek van den heer Wolmarans is aanstaande. DieDS gezin blijft te 's-Graveuhage omdat de heer Wolmarans voornemens is aldaar terng te keeren na regeling van zijne zaken in Zuid-Afrika. Oterleek. Den 23 voerden ensgezindheid" drie stnkjes op blijspelen. 1. De zeven ea dertig stuivers van den heer Middelburg. 2. Dn inkwartiering of zes jaren de Bruid. 3. De sjaal van Mevrouw. Publiek was er niet veel, 't slechte weer had misschien eenige thuisgehouden. M-n amuseerde zich goed den heelen avond; niet het minst na afloop op 't bal. Een paard van den Rustenburger schipper Wonder viel Vrijdagmiddag vlak bij 't dorp Oterleek voor den wagen dood. Harlngcarspel. Den 24 dezer vergaderde de Raad dezer gemeente. Na verschillende mededeelmgeu die alle voor kennisgeving werden aangenomen, werd als stemlokaal voor stemdistrict II aangewezen de school te Waarland. Voor de a. s. Statenverkiezingen, benoemde de Raad als stemopnemersin district I de heeren J. Swan voorzitter, J. Schoorl en C. Bijpost leden en C. Groot plaatsvervanger in district II de heeren W. Keesom voorzitter W. de Joagh en J. B. Boekei leden en D. Plaatsman plaatsvervanger. Aan mej. C. H. H. Schaafsma verleende de Raad met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag als onderwijzeres te Waarland. Voorts werd eene gratificatie toegekeud aan den Rijksveld wachter J. ten Cite tijdelijk alhier gedetacheerd van f 7,50. Schagen. De aid. Schagen van den Bond van Nederl. Onderwijzers benoemde den 23 tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Groningen de heer C. Polling en tot diens plaatsvervangor den heer J. C. Visser, beiden te Schagen. Platteland en stad. Schagen. Den 24 zouden de heeren Bouwmeester en Malherbe alhier eene kunstavond honden, 's Morgens kwam er echter bericht: «Bouwmeester ziek." De lokaal- houder berichtte dit in den kom der gemeente door mid del van den omroeper, maar ook van buiten af konden bezoekers komen. Er waren zelfs al heel wat plaatsen besproken. Wat. doet men dan ten plattolande Een rij tuig nemen dat bij kasteleins rondgaat, die in andere gemeenten verder wonen en voor verdere verspreiding van de treurmare zorgen en ten laatste nog komt de fiets te hulp om enkele verst afwonendendie plaatsen be sproken eene teleurstelling te besparen. Wat een telegram op het platteland een beweging kan maken Barslngerhorn, De hear K. Breebaart Jzn., te Winkel, is door de liberale kiesvereeniging alhier can- didaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Noord-Holland. Ook te Wieringerwaard is die heer als zoodanig geproclameerd. Den 23 gaf het fanfarekorps «De Eendracht" te K o 1- horn, voor een goedgevulde zaal, een welgeslaagde uit voering. Ter afwisseling der muzieknummers werden een paar tooneelstukjes opgevoerd «Armoede en Eerzucht" (drama in drie bedrijven) en «de gedroomde Schoonzoon" (kluchtspel in één bedrjjf), welke eveneens in de smaak van het publiek vielen. De vereeniging «Deuk en doe" te K o 1 h o r n tracht te die plaatse een kiesvereeniging op te richtan in libe ralen geest. Groothuizen. Om de strenge en vroeg ingevallen koude zooveel mogelijk te verzachten, heeft de Diaconie sommigen der P. G. huisgezinnen reeds bedacht, met eenige provisie en brandstoffen. De tot de arm voogdij behoorenden, verkeeren nog gestaag in hoopvolle doch onzekere afwachting. Het IVederlandsch Paardenstamboek. Den 24 werd te Rotterdam de algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging «Het Nederlanasch Paardenstamboek", onder leiding van den heer J. Bree baart Hzn. Door den secretaris, den heer Herman P. Bultman, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit o. m, bleek dat het ledental in het afgeloopen jaar is gestegen tot 1467 over de verschillende provincies verdeeld. Dat van Noord-Holland is het grootst met 430. Het aantal in geschreven paarden was 248. Besloten werd den gevraagdan steun te verleenen aan de iu het volgend jaar te 's Gravenhage te houden ten toonstelling van de Ned. Vereeniging tot verbetering van de Paardenfokkerij. De rekening over 1901 sluitende in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 1264 51 en met eeu batig saldo van f 238,93, dat op de rekening van 1903 kan worden overgebracht, werd goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel der afdee- ling Noor d-H o 1 1 a n d. De afd. Noord-Holland stelt voor het hoofdbestuur op te drageu zieh tot de Regeêring en Volksvertegenwoor diging te wenden met ernstigen aandiang om da wet van 21 Juni 1901 («Stbl." No 156) houdende bepalingen be treffende de Staatszorg voor de Paardenfokkerij, zoodanig te wijz gen, dat de keoring op cornage niet verder dan tot 5 jarigen leeftijd als reden voor afkeuring mag gelden De afdeeling licht het voorstel toe, waarnit blijkt, dat zij van meening is, dat de wet het doel voorbijstreeft. De hooge cornagetermjjn ontneemt aan de fokkers den lust om goed tokmaterieel in te voeren. In Daitschland en Frankrijk bestaat ook zulk een hroge termijn niet. Zuidholiand verzet zich tegen het voorstel, wijl zij het piaematunr acht. De wet is nog te kort in wer king om nu reeds tot verandering over te gaan. Boven dien zou men met het voorstel toch niet slagen. Gelderland verzet zieh ook tegen het vorstel, wijl in hot afgelc-opan jaar slechts 2 hengst _n boven de 5jarigen leeftijd wegens cornage zjjn afgekeurd. Door den 8 Cretans, den heer Bultman, wordt evenwel het voorstel Noordholland gesteund, omdat de paardenfokkerij achteruitgaat in ons land. Alles moet in het werk ""c den gesteld om alle belemmeringen tot het looneDd maken van dit vak, nit den weg te ruimen. Want het is geen loxe-vak maar een broodwin ning. Trouwens deze spreker zou de geheele wet zeer gaarne verdwenen zien. Dit laatste werd door den heer Breebaart bestreden. De wet kan integendeel nuttig werken en heeft blijkens de opinie van den afgevaar digde van Gelderland ook reeds nut gesticht. Van verschillende andere zjjden wordt nog voor het voorstel Noordholland gepleit. Vooral de practische fok kers merken op, dat door de tegenwoordigs wet het goede doel wordt voorbijgestreefd. Reeds zijn door de strenge keuring op cornage, drie beste hengsten aan de fokkerjj onft,ronken. Desniettemin wordt het voorstel Noordhol land met 15 tegen 9 stemmen verworpen. Het bestuur brengt daarop de vragen in bespreking. a. Hoe is de werking van de wet op de Staatszorg voor de Paardenfokkerjj in het algemeen b. Geeft de wijze van keuring aanleiding tot aanmer kingen daarop? c. Bestaat er ernstige vrees voor een tekort aan heng sten in de naaste toekomst De^ afgevaardigden van Noord-Holland Zuid Holland en Gelderland klagen over fraude door het slechte toe passen van de wet, in verband waarmede meer merriën door ongkeutde en afgekeurde hengsten worden gedekt, dan door goedgekeurde. De afgevaardigden van Overijsel eu Limburg daaren tegen zijn met de wet vrijwel tevreden alleen klaagt uio van Overijsel over de ontzettende administratie en omhaal en de ellenlange missives van het ministerie, die uit de wet voortvloeien. De heer Bultman klaagt over de wet als ingrijpende in het landbouwbedrijf wegens het uitsluiten der eerste kruisingsproducten, omdat er geen appèl van de uitspraak der keurmeesters is en ook wegens de ongelijkmatigheid der keuring, districtsgewijs. Het komt nu voor dat een hengst in de eene proviücie goed-, in de andere afgekeurd wordt. Dat is onjuist. Men moet zich alleen afvragen Is een hengst al of niet goed en zieh niet laten leiden door de bijzondere eischen van bepaalde districten. Unaniem sprak men zich uit voor een gestrengere toepassingevan de wet en betere contiöle. Ais zoodanig werd aanbevolen het opvragen der dekbewijzen van de merriehouders. Tevens werd aangenomen het, voorstel- Zuid-Holland om te protesteeren tegen het ingrijpen van regeeringswege op de fokrichting en dat tegen de nadruk kelijke verklaring van dan minister Goeman Borgesius in. Dat ingrijpen blijkt uit het verbod om premies toe te kennen aan de e rste kruisingsproducten van koud en warmbloedige paarden. Ten aanzien van pnnt b weiden verschillende klachten geuitmet name werd genoemd dat in Gelderland de commissie baar eigen paarden kenrde of pairden uit haar bezit gefokt. Tevens werd ook de onpartijdigheid der militaire leden in twijfel getrokken hetgeen echter van

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5