Stadsberichten. andere zyden werd weersproken. Hieromtrent werd echter geen conclusie genomen. Pnnt c werd ontkennend beantwoord. Om dit zoo te doen bljjven werd aangedrongen op het verhoogen der regeeringssobsidie van f 75,000 op f 100,000, opdat aan de hengstenhonders eene grootere bijdrage kan worden verstrekt, wegens het risico aan het bedrijf verbonden. Tevens werd aangenomen een voorstel Noord-Holland, volgens hetwelk ook zal woiden aangedrongen op het toekennen van eene subsidie aan den eigenaar van een hengstdie na drie jaren aan alle eischen te hebben voldaan, bij de vierde keuring op coinage wordt afgekeurd. De begrooting voor 1903 werd goedgekeurd. De volgende vergadering wordt eveneens te Botterdam gehouden. (Handelsblad.) Ijsbond „Hollands Noorderkwartier." Zondag den 23 werd in 't café »de Nachtegaal" van den heer H. van der SLezen de algemeene verga dering gehouden die weder flink bezocht werd. Van de 50 aangesloten afdeelingen waren 11 niet vertegen woordigd en 2 daarvan nl. Hoorn en Uitgeest wegens ongesteldheid verhinderd, maar de overige 39 afdeelingen waren present en voor 't meerendeel vertegenwoordigd door een tweetal afgevaardigden. De voorzitter, de heer S. Th. Minnema opende de vergadering met een har telijk welkom en zou omdat er later zeker nog zooveel kwam daarbij alleen dit vooraf zeggen Ik weetmet 't Bestuuren ieder weet dit ook voor zich zelfwat en hoeveel er is gewei kt in eigen kring, en ten gevolge daarvan hebben we ook reeds in sommige bladen met lof iets gehoord over den IJsbond ons kind, over de wijze waarop het werkt en hoe men haar werk mot waardoering erkent en waarneemt. Dit is een verblijdend teeken, maar: er is een spreekwoord, dat zegt: adeldom verplicht en dat beteekent voor ons: zorg er dus voor, dat ge die waardeering bevordert en onderhoudt. We zijn verplicht zóó te handelendat we dien adeldom verdienen. Men mag niet zeggen »'t marcheert nu wel" en 't werk laten rusten of aan anderen overlatenwant dan wordt bet spoedig weder een vergeten land edelman- netje. Dat mag nietde schrift zegtdis niet meer doet dan hij doen moetis een onnatte dienstknecht. Wjj moeten werk zoeken en dan zullen wij 't werk vin den want er is nog veel te doen. We zullen werk vinden en 't zal dan nog steeds beter gian dan zullen we ondervinden dat het ons niet alleen verplichtmaar ook sterk maakt. Onze werkkring ligt straks t'huis en als allen hun plicht doen grijpt het goed in elkaar en gaat alles van zelf. Deze laatste waarschuwing is het gevolg van ondervinding want nog gisteren is my een tekortkoming geblekendaar er slechts 5 in plaats van 50 berichten omtrent 't ijs in 't »Nienws v. d.-Dag'' werden aangetroffen. Een waarschuwend bericht: »de banen zijn niet goed", is ook nuttig en noodig en zeker beter, dan geeu bericht, of alleen een als er gezegd kan worden het ijs is goed. 'k Won dat ik u allen kou aansporen tot het zenden van die eenvoudige brief kaarten, want ik ben er van overtuigd als allen inzenden dan zon men zeker nog meer respect er voor krijgen en dat is noodig. We hebben rekening te honden niet enkel met de leden maar vooral met het groote publiek en zulk oen briefkaart is toch zoo eenvoudig alleen door halen wat niet zóó is1 cents postzegel er op want dan blijft het drukwerk 't ding in de bus gestopt en ziedaar morgen kan ieder die wiler van profiteeren. In de hoop dat u deze en nog menige goeden wenk, die zeker komtzult willen opvolgen open ik de ver gadering en geef 't woord aan den lsten secretaris, den heer H. S. de Vries, voor 't lezen der notulen van de vorige vergadering. Hierop en ook op 't verslag daarvan in de »Alkmaareche Courant" geen aanmerking zijnde worden ze onder dankzogging goedgekeurd. Nu volgt pnnt 3 van de agenda, mededeelingen Wervershoof had gewenschtde vergadering zoi mo gelijk niet op een Zondag te doen plaats hebben eu op de bestuursvergadering was blijkens de notulen daar ook ernstig over gesproken. De bezwaren tegen een dag in de week waren echter zoo algemeen en van zoo over wegenden aard dat het ten minste na nog onmogelijk anders kon. Er was wel degelijk rekening gehouden met kerkelijke plichten en verre moeielijke reizen en dat bleek ook hieruit dat de vergadering heden later dan gewoonlijk was begonnen. De voorzitter hoopte, dat allen en ook Wervershoof van hnn goeden wil en po gingen overtuigd zonden zijn trouwens de tegenwoor- woordlgheid op de vergadering was hem een bewijs er van. (Geen opmerkiDg). Schoorldam krijgt 't woord en vraagtuit naam van de Kennemer IJsclub bestaat er zekerheid, dat de klaar gemaakte banen beschikbaar zijn alleen voor de leden V Antwoord van den voorzitter neen alleen de dragers van een kaart zijn vrij van betalen de anderen niet maar ook voor die is de baan vry anders kan 't niet. De vrager meendeook nit naam van een ander die 't kon weten, dat 't wel kon in overleg of met verlof van den minister van waterstaat, wanneer zij bijv. aanvroegen daar een baan te mogen maken voor eigen gebrnik. De voorzitter bewijstdat 't niet kan wel kan men zooals reeds op andere plaatsen geschiedt't beheer krijgen over de baan maar verder niets. De afgevaardigde van W ervershooj komt er tegen op dat hem niet de gelegenheid tot discussie werd gegeven en anderen wel. Hij vindtde zondag moet geëerbiedigd worden. Hy is van de behoudende partij en niet zooals vele anderen liberaal. Het was te wenschen dat de Regee ring daarmee ook wat meer rekening hielddat ieder zijn plichten moet en kan doenook wat den Zondag betreft. Dat blijft zijn opinie en als 't dus niet verandert, zal hij en de anderen dan niet meer komen. Koedijk merkt op »we doen hier niet aan politiek mijnheer de voorzitter mag ik u verzoeken, tot de orde van den dag over te gaan.'' Wervershoof vindt 't kwajongenswerk hem in de rede te vallen, en de voorzitter, die hem tot kalmte aanmaant, zegt: conservatisme of liberalisme komt er niet bij te pas. Hjj bewijst nog eensdat 't niet anders kon en nit het stilzwijgen had opgemaaktdat ook Wervershoof daarvan overtuigd was. Nu bleek echter op minder prettige manier van niet, en nogmaals wilds hij dos dit punt later wel eens ter sprake brengen misschien was de uitkomst daD een andere. Bangert. Het doet den voorzitter genoegen dezen naam op de agenda te zien omdat daar een complimentje achter steekt. Ieder is verplicht zijn banen goed te onderhonden maar als men evenals Bangertmet zoo tal van bezwaren als bruggen en wellen die daar ge vonden worden, heeft te kampen en dat nog bij 't bezoek van 't bestuur een pluimpje krijgt, is dit zeker verdiend. Zulk een voorbeeld verdient navolging. De afgevaardigde van Bangert is er dankbaar voor en licht toehoe men daar een baan van 4800 M. lang moet onderhouden, met op 1000 M. 27 bruggen, terwijl men de gaten, door wellen veroorzaakt, niet met schotsen onderstopt zooals de voorzitter mededeelde maar met houten beunen, die 't verder toestroomen van water be letten. Men ziet dus dat wehoewel bijna noodlijdend, toch heel wat moeite doen en ook vrij wat ten koste leggen. (Applaus). St. Maartensbrug heeft de statuten gewij'igd en ook de koninklijke goedkeuring verkregen. Dit wordt door deD voorzttter ook andere afdeelingen aangeraden en daarbij tevens den wenk gegeven over een en ander wat men in 't belang van ijs en rjjders vindtbij tijds met het gemeentebestuur in overleg te treden dan zal men allicht voor de vaststelling van nieuwe bepalingen daarmede rekening houden. Omtrent de ijskaart is 't algemeen oordeel zeer gnnstig, ook wat den prys betreft. Ze is natuurlijk voor verbe tering en aanvulling vatbaar van de 3000 exemplaren zijn reeds 2000 in omloop, zoodat 't wel te voorzien is, dat spoedig een tweede oplage noodig zal zjjn. Voor opmerkingen en aanvullingen, desnoods overplakt en ge- teokend op calqueerpapier, houden de beide vervaardigers de heeren J. Cock en H. J. ten Have zich steeds aan bevolen. Omtrent 't punt propagandazegt de voorzitterzijn we sinds de vorige vergadering heel wat gevorderd. We hadden zeker niet gedacht, dat Hoogkarspel zoo spoedig gereed zou zijn. Een woord van dank en hnlde dus aan dien districts-voorzitter den heer K. Koster, die niet rustte voor de geheele Oosthoeü aangesloten was. Niet allen waren zoo gelukkig en uit de volgende mede- deelingen bleek, dat er nog heel wat te doen was ter navol ging van het voorbeeld van Hoogkarspel, b.v. Purmerend moet nog langs Nek en Wijde Worrner om verbinding te krijgen met de Zaan en is ook nog niet met Edam ver bonden evenmin als met Ilpondam en Landsmeer. Nog ontbreken verbindingen van Wormer naar Spijkerboor, van Groot Schermer en Schermerhorn naar de Rijp van Koegras naar den Helder, van Alkmaar, Oterleek, Ursem en Schermerhorn naar Oudorp en Stompetoren, tnsschen Spanbroek-Opmeer-Hoogwond en deNiedorpen, van Hoorn naar Medemblik, terwijl Wieringerwaard nog moet zien Kolhorn en Barsingerhorn te bewerken. Dit meende de voorzitter voorloopig zeker wel als taak te mogen opgeven. Volgens opgemaakte rooster moesten van de waar nemende distriets-voorzitters nu aftreden Ursem en Hoog karspel, 't volgend jaar Zaanstreek, Purmerend en Hoorn, en in 1904 Schagen en Alkmaar. Op de vraagHoe moeten we die Koninklijke goedkeuring verkrijgen, werd aan Schelliukhout meegedeeld dat er gedrnkte formu lieren voor bestaan die duidelijk aangeven hoe eu wat men moet doen en op de regels aanwijzen, hoe en wat men beteokenen moet. Ze zijn steeds op aanvraag bij den secretaris te verkrijgen. Nn volgt de voorlezing van 't jaarverslag door den heer H. S. de Vries, le seci. Uit den aard der zaak meende spr. kon dit niet zoo belangrijk zyn als hjj het wel wenscbte en hoofdzakelijk teugevolg6 van den betrekkelijk korten winter van 1901— 1902, waarin maar heel weinig schaatsen werd gereden en dus niet veel nienws was op te teekenen. Alleen merkwaar dig was de toetreding van weer 11 nieuwe afdeelingen waardoor 't aantal nu juist 50 was. Nog kon hij enkele feiten constateeren betreffende de goede werking van Districts-verdeeling. Met enkele waardeerende woorden werd den steeds jjverigen secretaris P. H. Melen brink herdacht en tevens op loffelijke wijze gesproken over diens plaatsvervanger den heer J. Cock, die bereid was de functie over te nemen en zich als zoodanig reeds had onderscheiden. Nog vestigde hij de aandacht op het toegezonden boekje metverzamelde stnkken den IJsbond betreffende die zeker zeer lezenswaardig zijn. Een feit van beteekenis was ook bel verschytsen der ijskaart, die wel lang op zich deed wachtenmaar nu toch stellig door velen reeds bewonderd werd. Den minder gunstigen toestand der kas, was voor een groot deel te wijten aan het vele drukwerkmaar dit gebeurt niet ieder jaar zoodat hier weder hoop op beterschap is. Ten slotte merkte hij op iets verder gegaan te zijn, dan gewoonlijk en wel om het ongewone geval dat men na op den 20 Oct. reeds ijs had. Met den wensch, dat het nog eenigeu tijd mocht duren en de winter van 19021903 voor den IJsbond een gunstige moge zijn werd het jaarsverslag besloten. Onder luid applaus en dankzogging van den Voorzitter wordt dit verslag geaccepteerd. Ontrent de na volgende stemming merkt Wervershoof op, dat hij liever nie; nit een voordracht, maar zoo maar, nit alle leden zou willen kiezen. De voorzitter stelt nu voor de verkiezingen te gelijk te doen afloopen en benoemt daarvoor de ver schillende groepen als stembureau. De uitslag is, de heeren P. S t a d t en B. H. J u r g e n s als lid van het D. B. herkozen met 48 en 36 en evenzoo de heeren J. H i 11 e en K. K o s t e r, met 5 eu 7 stemmen voor de districten Ursem en Hoogkarspel. De vier heeren aanvaardden onder dank zegging weder hnn functiën. De rekening en verantwoor ding wordt nagezien en goedgekeurd, volgens mededeeling der afgevaardigden van Purmerend die ze mede had ge controleerd, was de ontvangst f601,62^ en de uitgaaf f592 03, zoodat er een batig saldo was van f9,59), waarbij nog kwam f 88,71 van 't spaarbankboekje, te zamen dus f 98,30). De begrooting word in oLtvang en uitgave voor 't a.s. jaar vastgesteld op f 605,80). Op de vraag, of iemand hierover iets heeft te zeggen of inlich tingen te vragea wordt door Heerhugowaard gevraagd of 't niet gotd kon zyn, een nittieksel der begrooting en der rekening en verantwoording op den beschrijvings brief te zetten. De Voorzitter gevoelt wel iets daarvoor, hjj zal met het Bestuur in de vergadering deze zaak nader bespreken en dan moet ook door eene commissie een of twee maanden voor de algemeene vergadering de rekening en verantwoording vooraf worden nagezien, 't Zoa in elk geval de zaak ten goede komen en het werk bespoedigen. Nn is aan de orde punt 8 van de agenda: »Is een eigen orgaan voor IJ. H. N. mogelijk en noodig?'' in te leiden door den heer J. M. Schellekens, van Egmond a/d Hoef. Vooraf dient gezegd, wat alle aanwezigen toegaven, dat spr. een schitterend pleidooi hield voor deze zaak. Als ik zelf den titel had gekozen verzekerde hij, bad ik dien zeker omgekeerd en eerst gevraagd of het noodig is, om daarna de mogelijkheid te bunnen bewjjzen. Zeker hebt ge allen wel een exemplaar van »de Ijsbode" ontvangen en genoten van het artikel »Aau onze lezers," waarin het nuttige en noodige wordt aangetoond. Als dit zoo iszal veel van mijn betoog overbodig zijn. Maar hebt ge niet er over nagedacht, dat de band tusschen bestuur en hoofdbestuur hier vrij los is, die zou zeker in de eerste plaats door zulk een algemeenen vriend aangehaald en versterkt worden. Het is waar we hebben een courant waaraan we de berichten kunnen opzenden, maar geschiedt dit Vijf van de 50 berichten is zeker geen bewijs daarvoor. En waaraan zou dit geweten kunnen worden? M.i. beschouwt men het N. v. d. D. niet als een door iedereen gelezen courant. Vraag dan wat nntziterdan in Zon het dan niet beter zijn te hebben een werkelijken Huisvriend Zou dat geen prikkel zijn wel de berichten in te zenden? En dan ais we een eigen courant of orgaan hebben, zal de losheid van den band zeker ophouden. Ik zon willen conclndeeren I. 't Is hoogst noodig. II. 't Is een krachtig geestelijk onderdak en III. waarom gevoelt men zich daaronder t'huis? De voorzitter sprak van propaganda. Nn, waarin kan men beter zyn doel en streven, zijn leven enz. bespreken, dan in een eigen orgaan Wat er in en aan verschillende afdeelingen nog gedaan moet worden kan- en wordt dan gelszen. Ik weet wel dat er veel moeielijkheden aan verbonden zijn maar die wegen niet op tegen het bezit van een eigen orgaan. Juist in den winter verschijnt het en 't zal dus altijd nienw en frisch kannen en moeten zijn dus heeft 't ook reden van bestaan en levensvatbaarheid. Nog ietsde flink bezochte vergaderingen bewijzen belangstelling en populariteit en 't zal dos niet zoo spoedig zijn eigen dood sterven. Hiermede het nuttige te hebben aangetoond, begon spr. over de mogelijkheid en dan kwam allereerst ter sprake de prijs per 3- ja 6000 exemplaren die zou varieeren bij verschillende drukkers van 60, 37 en 30 galden, waarbij dan nog moet gerekend worden voor verzending bij iedere oplaag 12'/2 gulden.In Öit laatste kan, zooals spr. meent, veel worden uitgewonnen door verzen ding per pakje als postpakket aan dejvei schillende afdee- lingen en ten slotte zou meende hjjelk 1 id zich die halve cent voor zijn eigen orgaan wel getroosten. In elke afdeeling zou wel iemand te vinden zjjn, die als correspondent of lid van de perscommissie wilde optreden en anders schuilden zeker aan de bestnurst.afel nog vele niet genoegzaam bekende of gewaardeerde krachten. De exploitatie zon evenals dit bij andere couranten en vak bladen, hem bekend, gebeurt, gemakkelijk plaats vinden vooral als elke afdeeling slechts wilde zorgen voor een paar advertentiën per week Hjj twijielde niet aan het welslagen on mocht het totaal mislukken, dan zou, bij gemeenschappelijk overleg, de proef den Bond het leveu niet kosten. Na eenig wachten rezen do bezwaren van verschilllende kanten. De afge vaardigde van Krommenie verwondert zich over de lage kosten ook meent bij dat eeD weekblad hier onvoldoende en een dagblad als 't »N. v. d. D bier zeker beter en meer volledig zou zjjn. Obdam vindt een cent voor iedereen nog geen kleinigheid 't blijbt hem daaruit dat men 50 cent als lid nog te veel vindt en al kan men 't missen, toch liever, net als een ander, 25 cent betaalt. Ook kan hij niet beloven telkens twee advertenties te zullen krjjgen. De heer A. J. Stikkel van Alkmaar gelooft dat 't »N. v. d. L)." er zelfs wel voor te vinden zal zijn, iets voor eik berichtje te vergoeden, al was 't maar 10 cent. Dit zon aangewend kunnen worden tot stijving van de kas. De vooizitter vraagt of spreker daarover eens met het »N. v. d. D." zou willen correspondeeren wat deze belouft. Koedijk merkt opdat men zal zeggen't »N. v. d. D." wordt niet door allen gelezen en de »IJsbode" door de leden dan wel. Doch als 't alleen in de »IJsbode" kwam, zoa 't weer door vele anderen niet gezien worden, als 't niet in 't »N. v. d. D." kwam en dat zou zeker jammer zjjn. Ook ziet hjj de verschillende perscommissies nog niet aan 't werk hy voorziet groote moeieljjkheden. De heer C 1 o e c k van Alkmaar deelt die bezwaren niet, ook niet wat advartontiën betreft en 't zou z. i. een groot gemak geven voor de convocaties. De heer Jurgens en nog anderen raden 't allen af en men blijft beweren ook na 't ontvangen bericht dat 't »N. v. d. D." nog steeds zijn kolommen voor den Bond openstelt, dat dit voor 't oogenblik de meest piactische en goedkoopste manier is. Spreker trekt na zoo tal van bezwaren die men vooralsnog ook na zjjn voorstel om een drukker te vin den die de risico voor zich zelf neemt zjjn voorstel om er over te stemmen, in, op voorwaarde dat er evenwel later op terug gekomen wordt. De voorzitter dankt den inleider voor zjjn keurig pleidooi, hoewel hjj toch ook niet gelooft, dat de spreker deze zaak zoo maar dadelijk goed van stapel meende te zullen zien. Voor 't vervolg hoopt bij, dat de vruchten van zjjne inleiding nog eens voor allen zichtbaar en heerljjk zullen zjjn. (Applaus). St. Maartensbrug is maar een klein plaatsje, zegt de afgevaardigdemaar voor de communicatie oamisbaar. Kan nu niet het hoofdbestuur eene Koninkljjko verorde ning krjjgen, waarbjj 't aan schippers verboden is, het ijs te vernielen, als 't reeds zekere dikte heeftdit is bij ons bepaald een last. De voorzitter wil deze zaak wel met den heer Stadt aanhangig maken. In aansluiting daarmede meent Oter leek dat het bestuur geen succes zal hebben, een voor beeld daarvan verleden jaar te Amsterdam heeft dat ge leerd. Een voorstel van den voorzitter om de politie, die zich op het ijs beweegt, overal vrij te laten, werd met appi&ns begroet. De pogingen van Oudendijk en de raad dientengevolge aan allen gegeven om toch op de baan de barsten dicht te maken geven als algemeen gevoelen, dat volg;eten

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6