Honderd en vierde jaargang, 1902. V R IJ D A G 28 NOVEMBER. Nationale Militie. Rijks-Telephoon. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. NO. 142. Eerste blad. ALRMAARSCHE COIIIAM. Deze Courant wordt Dinsdag, Donderdag- en a't erdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8» j franco door het geheele rgk f 1, 3 Nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr(Js der gewone advertentlën t Per regel f ©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordim 0 9. Zitting van den militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR breDgen ter kennis van de lotringen dezer gemeente van de lichting 1903, dat de zitting van den Militieraad in het 3e district van Noordholland zal worden gehouden ten raadhaize te HOORN en wel voor zooveel de gemeente Alkmaar betreft, op maandag, 8 December 1903des voormiddags ten t© are. Volgens art. 74 der Militiewet 1901 moet in die zitting verschijnen de lotelingdie vrijstelling verlangt wegens zieke- lijke gesteldheid of gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte. De loteling, die wegens ziekte oi gebreken buiten slaat is voor don Militieraad te verschijnen wordt onderzocht op de plaats waar hij zich bevindt, mits deze binnen het Rijk gelegen zij. Elk loteling moet verschijnen voor den militieraad, binnen wiens rechtsgebied hij voor de militie heelt ge loot, tenzij op zijn verzoek, de heer Commissaris der Koningin in de provincie, waarin hij heeft geloot, het verschijnen voor een anderen militieraad heeft toegestaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 21 Nov. 1902. C. D. DONATH, Secretaris. De DIRECTEUR van het RIJKö-TELEGRAAPKAN TOOR te Alkmaar vestigt de aandacht van belangheb benden op de nieuwe uitgaaf (No'ember 1902) van den R|)ksglds voor den lntercommunalen en den Internationalen Telephoondlenst, die tegen betaling van f 0.50 per ex mplaar (de bijbehoorende ver schenen en nog te verschijnen supplementen inbegrepen) ter ai haling aan het kantoor voorhanden is. Alkmaar 26 November 1902. lie Directeur voornoemd E. J. VELD HU IJZEN. BELG1E. De wedrit van Belgische en vreemde offi cieren van Brussel naar Ostende, waarvan eenige maanden geleden znlke schandelijke staaltjes van dierenmishande ling gepubliceerd werden, is den 25 in de Kamer ter sprake gekomen. De minister van Oorlog verklaarde de beschrijvingen en bijzonderheden dienaangaande voor zeer overdreven. De dood van enkels paaiden, zeide hij, zal ni«t zonder nnt ge weest zijn. De proefneming is ten aanzien van 't volhar dingsvermogen der paarden afdoende geweest en zal in de toekomst vele dieren het leven redden. De interpellant (de heer Berloz), de socialist Van der Velde e. a. bleken niet overtuigd. Maar toen het tot stem men over de motie zon komen, waren er niet genoeg leden tegenwoordig. Uit Brussel werd het bericht verspreid, dat het Boeren-driemanschap Fischer, Wessels eo Wolmarans nu toch eindelijk toestemming Lad verkregen om naar Kaap stad te vertrekken mits het den eed van trouw aflegde. Doch de .Standard" beweert, volgens informatie uit Brussel, dat bet drietal zich naar Kaapstad zal inschepen en hoopt, dat Chamberlain bij zijn aankomst in Zuid-Ahlka hen niet langer zal weigeren aan land te stappen. BFITSCHKAND. Den 26 heeft de begrafenis van Krnpp op zijn landgoed te Essen plaats gehad. De plech tigheid moet zeer indrukwekkend geweest zijnKeizer Wilhelm volgde den lijkwagen te voet van het sterfhui, tot aan het berkhof. De toekomst der Kruppfabr eken is door den overleden eigenaar testamentair geregeld. De firma zal voor rekening van mevronw de weduwe Krnpp als eenige erfgename worden voortgezet. De gezamenlijke bezittingen mogen in de eerste 25 jaar noch in een aandeelenmaatschappij worden omgezetof worden vervreemd. Na den dood der tegenwoordige eigenares moeten de fabrieken in eigendom aan de oudste dochter van Krupp overgaan. Aldus zal deze grootste indnstrieele onderneming ter wereld, welker Btichting niet aan een maatschappij, maar aan het genie van één man te danken was, ook in de toe komst in één hand blijven Ook een naasting door den Staat kan niet gebeuren door de bepalingen in hei testa ment; en dit is voor de Krnppfabrieken zeer goed, want de Duitsche Regeering zou wel kunnen fabriceeren voor inlandsch gebrnik, maar niet voor het buitenland, waar door de afzet der fabrieken sterk achteruit zon moeten gaan. Heeft de regeering in zake de tariefwetten een schik king weten te treffen met de meerderheid in den Rijksdag? Eenige dagen geleden beantwoordden de Duitsche bladen die vraag belist ontkennendthans evenwel schrijft het »Ber). Tageblatt" Het wordt bevestigd, dat de Rijkskanselier namens de verbonden regeeringen een micimnm-recht voor brouwgerst van vier mark (de regeeriogsvoorstelleu bepaalden 3 mark) aan de meerderheid heeft aangeboden, onder voorwaarde dat een minimnm-recht voor voedergerst niet in de tarief- wet zal worden opgenomen. De meerderheid, met de natio- Daal-liberulen, hebben in hunne fractievergaderingen over dit aanbod onderhandeld. »Het Cenrrum heeft zich, naar beslist wordt verklaard, eenstemmig voor dit aanbod nitgesproken. Bij de derde lezing zal het centrum stemmen voor do aldns gewijzigde regeeringsvoorstellen De groote meerderheid der nationaal- liberalen zal den rijkskanselier stenoen in zijn verzoeniugs- staa'knnde. .Men gelooft dat tnsschen de gevolmachtigden der meer derheid eu den Rijkskanselier woldra een formeele over» eenkomst zal worden aangegaan. De beraadslagingen over het tarief zullen dan met stoom worden voortgezet." ENGEIiAND. Den 25 vertrok Chamberlain mat zijn echtgenoote nit Londen naar Portsmouth, om aldaar naar Zuid-Afrika scheep te gaan. Annul- Balfour en andere ministers en vele leden van het Parlement waren aan het station bijeen. Chamberlain reisde in den koninklijken trein, dte door koning Edward tot zijn beschikking was gesteld. Generaal Manuing en de vliegende colonne onder kolonel Cobbe zijn den 17en dezer te Ganero, in Somali land, aangekomen, dit is een paat ongeveer 96 kilometer van Baras en ongeveer 80 kilometer ten noordwesten van Bohotla gelegen. FRANKRIJK. Uit Marseille seint Renter van den 25: Generaal Maritz is hedenmiddag met de pakketboot .Djennah", de postboot van Madagascar, vertrokken iD gezelschap van commandant Van Brummelen. Gedurende v f dagen was Maritz de gast van president Kruger, wien hij in goeden welstand veiliet. Volgens hem ziet d pres - deut met bevrediging de emigratie van zijn landgenooten naar Madagascar aan Als de generaal slaagt in zijne zending, welke hierin bestaat dat hij zal tracaten van den gouverneur-generaal groote conce8siëa van terreinen te verkrijgen ten einde die te exploiteeren zal bij de Boeren uitnoodigen over te komen. Maritz heeft een brief van president Krnger voor generaal Gallieni bij zieh. Ondervraagd over de plannen van Krngerzeide de generaal dat de president nooit naar Transvaal zal terug- keeren. Een blikken bruid. Aan de Belgische grenzen kwam onlaugs een rijtuig met een vroolijk brnilottsg izt-lschap. Op de voorste bank zat de bruidegom, in fluisterend gesprek met zijn biuid, die, achter haar witten sluier, stil en half in gepeins verzonken naar hem scheen te luisteren. De grensbeambten visiteerden het rijtuig vrij vluchtig, maar tceu het hem zou rijden, merkte een hunner op, dat de bruid zoo onbeweeglijk stil zat. Hj riep haar iets toe, maar hij kreeg geen antwoord en zij bewoog zich niet. Toen sprong hij op de trede van het rjjtnig, rnkte den sluier der bruid af eu zag dat de bruid een pop van blik was, welke waarschijnlijk met sterken drank was gevuld. Hg had echter geen gelegenheid zijn vermoeaen om trent de blikken bruid nader te bevestigen, want het rijtuig rolde in snellle vaart been en was weldra nit het gezicnt. IJlt het Iiondensohe Polltle-rapport. Het poliiierapport voor het afgeloopen jaar is open baar gemuakt, en bet geeft een overzicht van Lond«ns misdadenlijst. 109,534 personen werden gedurende het jaar aangehouden, 1739 beschuldigd van huisbraak, 17,433 diefstallen hadden plaais en 24 moorden. De veroordeelingen namen toe met 1522 eu de vrij spraken verminderden met 667. Er waren 15977 politieofficieren en agenten. Dezen kosten 1.720,896 en hun d.enst strekt zich nit over 2445x/a mijlen straten. Brand. Er woedt een schrikkelijke brand in de petroleum- werken bij Boryslaw, een der voornaamste middelpunten van petrolenm-productie in Oostenrijksch Galic.ë. Keizer Wilhelm over de aanvallen op Krupp. ESSEN, 26 Nov. Voor zijn vertrek sprak de Keizer de leden van het Directorinm en de vertegenwoordigers van de arbeiders der Krnppsche werken toe. Hij zeide boe diep het sterven van Krupp de Keizerin heeit ge troffen en ook hem dio zich een vriend mag noemen van den overledene en zijn gezin. De bijzondere omstandig heden welke de treurige gebeurtenis omgaven, zijn aan leiding geweest dat de Keizer als hoofd van het Duitsche Rijk naar Essen gekomen is. De Keizer wees op den fijagevoeligen, ontvankelijken aard van den overledene, die teer pnut bood voor een aanval dis hem doodeljjk heeft getroflen. De Keizer vervolgde »Er is een daad bedreven in het Duitsche land, zoo zoo gemeen, dat aller harten in opstand zijn geko men. Deze daad met haar gevolgen is niet anders dan een moord. Er bestaat geen verschil tnsschen den gif menger en hem die nit de veilige schuilplaats van een redactie-bureau met vergiftige pijlen en lasteringen een medemeusch zijn eerlijken naam ontrooft. Do menschen die znlk een scbandaad begaan hebben, zijn den naam van Duitscher onwaardig." Zieh wendende tot de arbeiders spoorde de Keizer hen aan, de eer van hoi patroon te beschermen en zijn aan denken tegen verdachtmakingen te verdedigen .Wie niet het tafelkleed in tweeëu snijdt tnsschen zich en die menscheo, laadt in zekeren zin een zedelijke medeplich tigheid op zich." Barslngerhorn. De vorst der vorige week heeft het stallen van het hoornvee zeer bespoedigd geen leest is meer in de weide. Sommige boeren hadden echter nog zoo overvloedig gras dat ze thans maaien en op stal voederen. Ander groen voeder als bieten lof enz. is door de vorst geheel te loor gegaan. Ten behoeve van h t schoolfeestfands zal te Kol- horn door de 1 den van .Denk en doe< wederom eene tooneel voorstel ling orden gegeven. Opgevoerd zal wor den de candidatnur van Bommel." In de den 24 te Amsterdam gehouden veiling van handschriften, nagelaten door de heeren Dozy, De Roever e. a., bij den heer R. W. P. de Vries, is een be langrijk nummer voor f 635 overgegaan in handen van de firma Prederik Mnlier Oo. Het is een eigenhandige brief, geschreven door Jonas Michaelis, de eerste predi kant van de Ned. Herv. Kerk te Nieuw-Amsterdam, (het tegenwoordige New-York), aan Mr. Johannes Foreest, secretaris van de Gecommitteerde Raden van Holland's Noorderkwartier. Deze merkwaardige brief, voor de ge schiedenis der eerste kolonisten van zeer groot belang, is gedateerd »wt het Evland van Manbatos (d. i.Man hattan) in Nieusv Nedermnd', 8 Aug. 1628. Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen. Te Amsterdam houdt den 1 December boven genoemde vereeniging eene vergadering, waarin zal worden behandeld: ballotage van den beer Jhr. Mr. C. A. Elias. burgemeester van Zaandam, en verkiezing van een be stuurslid, wegens periodieke aftreding van den Heer Mr. D. E. van Lennep. Door den heer De Wit, burgemeester van Watergraafs meer, zal worden ingeleid Wethouders-verkiezing, artt. 83 of 84, al. 2, der Gemeentewei." Voorts komt aan do orde een voorstel van den heer W. Vetter, secretaris van Hoogwoud, om een verzoek te richten tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tot nieuwe regeling van de bezoldiging van de burgemeesters en secretarissen. Verwonding met doodelljken afloop. In de Rijks werkinrichting te Veenhulzen is de onderbaas-ver pleegde Hief door den verpleegde Visser, met wien bij twist kreeg, doodeljjk met een mes ge troffen. Hief kreeg het mes in den hals, waardoor de groote slagader werd afgesneden. Een hevig bloedverlies was hiervan het gevolg, dat niet tijdig genoeg is gestild kannen worden zoodat de getroffene aan verbloeding spoedig na het onsyeval is bezweken. De verpleegde V. is in hechtenis genomen. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. Benoeming. Tot voorzitter van den polder Schellinkhout is benoemd de heer K. Hoek Spaans; tot hoofdingeland de heer J. Houter tot lid van het Dageljjkscb Bestuur de heer D Koster. Als vooizitter van het bestuur van den Noorder-IJ- en Zeedijk is gekozen de heer D. F. Pont te Edam. Oudkarspel. Benoemd tot lid van het bestuur van den .Nieuwen Polder" de heer K. Kroon K, Az., alhier. llrsem, Tot korkvoogd bij de Ned. herv. ge meente alhier is herkozen de heer J. Wonder. De stoombootdienst Enkhulzen Stavoren is den 25 gestaakt door het vele dryfijs. Postzegels. Te Amsterdam is opgericht eene vereeniging van postzegelverzamelaars onder den naam van Hollanüia. Oudheden. Het Egyptisch graf, dat in 70 kisten door de ffrma Cook en Zonen van Caïro naar Leiuen werd over gebracht, is zoo groot, dat waarschijnlijk de uitbouwing van het Museum noodzakelijk zal zijn. In de Kotterdamsche diergaarde is een ijsbeer geboren. Het jongreeds 14 dagen oud scnijnt in goeden welstand te verkeeren. De moeder verzorgt het met bijzondere liefde. Hoogst zeiden, wellicat nooit, heelt men noch hier te lande noch in het buitenland ec-n in gevangenschap geboren ijsbeer in het loven kunnen houden; men hoopt met dit dier, nn het reeds een aantal dagen langer in leven is gebleven, gelukkiger te zullen zjjn.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1