Stad sberichten. Nederland. (N. v. -d. D.) De V oorzitter wil die inlichtingen gaarne geven. Bij gelijke geschiktheid meenden B. en W. den heer Prins No. 1 te moeten plaatsen, als oud-Alkmaarder, terwijl het is gebleken, dat hij vele jongelieden opleidt voor examens en ze brengt waar ze moeten zijn. Benoemd worden thansA. de heer List met 14 stem men tegen één stem op den heer Grnndlehner B. de heer Prins met 8 stemmen tegen 7 op den heer Selle- mans C. de heer van Woerknm met 14 stemmen tegen één stem op den heer Tinholt. Herhalingsschool voor meisjes. A. 1. Mej. J. Kijlstra. B. 1. I. Prins Az. 2. G. Bakker. 2. H. Sellemans. C. 1. Mej. G. H. Pronk. D. 1. Mej. A. H. Hoek. 2. J. de Vries. 2. G. Bakker. Benoemd worden A. Mej. Kijlstra met 11 stemmen tegen 4 op Mej. Bakker B. de heer Prins met 10 stem men, tegen 5 op den beer SellemansC. Mej. Pronk met 15 stemmen en D. Mej. Hoek met 14 stemmen, tegen één stem op Mej. Bakker. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering gesloten. Cadettenschool. Den 22 werd de directie over de Cadettenschool door den tot kolonel commandant van het 3e regiment, infanterie, benoemden lnitenant-kolonel Jhr. C. K. van der Wjjck, overgedragen aan den nienw benoemden direc- tenrden majoor J. H. P. de Lille Hogerwaard. Daartoe waren de onder-officieren korporaals en sol daten opgesteld in de schermzaal en hadden zich heeren officieren en leeraren vereenigd in de receptiezaal. Nadat de kolonel van der Wijck in de meest harte lijke bewoordingen voor het front het bevel had over gegeven trad de adjudant-onderofficier de Vink naar voren om Z.H.Ed.Gestr., mede namens het personeel onderofficieren en minderen hartelijk dank te betnigen voor de hnmane wijzewaarop de kolonel gednreide drie jaren het bevel had gevoerdwaardoor zij zeker nimmer die jaren zollen vergeten. Als blijk van sym pathie en dank voor het behartigen hunner belangen deelde deze mededat de oi derofficieren eene groep hadden laten vervaardigen, die zij Z.H.Ed.Gestr. wensch- ten aan te bieden. De kolonel was hiervoor zeer gevoelig en aanvaardde de fotografie met groot genoegen. Daarna werd van heeren officieren en leeraren afscheid genomen en bij die gelegenheid was het voor den kolonel een zware taak mede te deelen dat het hem moeielijk viel eene betrekking, die hij lief had gekregen, te moeten vaarwel zeggenen dal daarmede noodwendig gepaard moest gaan afscheid nemen van heeren offfi eieren en leerarendie hem steeds in zijne moeielijke betrekking zoo tronw ter zjjde hadden gestaan, waardoor hem het bevel over de Cadettenschool zoo gemakkelijk was gemaakt. Na hen ten slotte daarvoor te hebben dank gezegd en den nieuwbenoemdrn directeur te hebben toegewenschtdat de directie over de Cadettenschool voor hem even gemakkelijk zou worden gemaakt, waar door deze inrichting zeker zou bloeien, betuigde de kolonel zijn oprechten dank voor het door heeren officieren en leeraren aangeboden souvenirhem geschonken bij het neerleggen van zijn bevel. De kapitein Spieringhscommandant der cadetten- compagnie dankte daarop namens allen den kolonel Van der Wijck voor de hartelijke afscheidswoorden en tevens voor da aangename verhouding, die steeds tusschen officieren en leeraren had bestaan. Vervolgens werd in de schermzaal het cadettencorps overgegeven en de verrassing die hieibij plaats vond trof velen en niet het minst den kolonel. In een zij vertrek hadden zich eenige soldaten behoorende tot het muziekcorps onder leiding van den sergeant boomer geplaatst, om een marsch te spelen, die de jongste zoon van den kolonel Van der Wijek had gecomponeerd bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Landbouwschool te Wageoingen.- De majoor de Lille Hogerwaard nam daarna het woord en deelde mede, dat de belangen van bet geheele per soneel der Cadettenschool door hem zooveel mogelijk zouden »Gooi toch niet zoo alles door mekaar De biechtstoel en de bruiloft op de Woudhoeve, dat zijn twee heel ver schillende zaken 1 En nou, wees u nou verstandig heer pastoor, en laat u raden »Katharina De heer Felicianus werd deftig sNuis het genoeg 't Is gedaan ...- Verlaat nu de kamer Hoer je Aangezien Katrien echter het slagveld niet verlaten wou, greep de hoogeerwaarde heer met bevende hand naar zijn mutsje gooide de deur open en wandelde den tuin in om lacht te scheppen. Van den kiezelweg tusschen de jonge kwoiseboomen kon hij ver de dorpstraat langs naar beneden zien. En toen hij daar het christelijk bruidspaar ontwaarde, dat hij een half jaartje bedenktijd gegeven had was in een oogenblik al zijn boosheid verdampt, en de handen op zijn rog leggend, lachte hij met geheel zijn rimpelgezicht precies als een slecht mensch in leedvermaak. Daar beneden langs den straatweg gingen Roman en Jnlie zonder een woord te zecgeu nevens elkaar, de ge zichten naar links en naar rechts, zooala de tweekoppige Oostem ijksche adelaar ook doet. Doch terwijl op Romans naar rechts gekeerd gelaat eon uitdrukking van kalm nadenken lag alsof hij zich met de door het Consistorium gewenschte strengheid reeds hall verzoend bad gloeide het naar links gekeerde gezichtje van de zachte Julie van woedenden toorn. Daaibij sprak uit hare oogen iets als radelooze ontsteltenis, het trilde en beefde om haro bleeke lippen, alsof zij op het punt stond te schreien, tel kens scheen zij een aanloopje te nemen om te gaan spreken, doch telkens weer bleef zij zwijgen en boorde haar oog in de doomheg, uit welker takjes de kleine lichtgroene blaadjes reeds losgebroken waren. Thans hadden zij den tuin van de Woudhoeve bereikt. Maar eer zij nog aan het open hek gekomen waren, hief Jnlie eensklaps het gelaat op, klemde de be de banden in Romans bnispanden en versperde hem den weg, alsof het thans moest komen tot een strijdwaarin zijn zege slechts kon behaald worden over haar lijk. En toch sprak worden behartigd en spoorde de cadetten en het personeel, onderofficieren en minderen aan om hun plicht te blij ven doen. Kolonel Van der Wijck bood het cadettencorps zijn geëncadreerd portret aan hetwelk in de cantine zal worden opgehangen. Den 24 des namiddags vertrok de kolonel naar Bergen op Zoom en werd daarbij uitgeleide gedaan door officiereu en leeraren met hunne dames en de niet in dienst zijnde onderofficieren terwijl op het perron nog vele vrienden en kennissen aanwezig waren. Een deputatie nit het cadettencorps bood mevrouw Van der Wijck een bouqnet aan. Naar wij vernemon hebben de korporaals en soldaten insgelijks een groep doen vervaardigen dien zij hun vertrokken chef zullen aanbieden. Noordholl. Bond vau Kader- en Oud-kader leden der d.d. schutterijen. Den 23 werd door bovengenoemden Bond alhier in de Nieuwe Doelen eene vergadering gehouden. Bij de opening door den voorzitter, den heer Pool, nit Hoorn wees deze op de heilzame werking, als kame raden steeds eensgezind arbeiden aan het schoone doel, door den Bood beoogd hij dankte vooral de bestuurs leden voor den steun hem verleend en hoopte, dat de besprekingen zonden leiden tot versterking van den Bond. Daarna werden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en na een kleine aanvul ling (op verzoek van Alkmaar) goedgekeurd. De penningmeester bracht alsnn verslag uit over de geldmiddelen. Het bleek dat de uitgaven do ontvangsten hadden overschreden met een bedrag van rnim f32, wat hoofdzakelijk was te wijten aan een hoog bedrag voor drakwerk, als eerste uitgaaf, noodig. Daarop werd de rekening en verantwoording door eene commissie nagezien welke commissie tot, hare groote tevredenheid alles in orde hevond on aan de vergadering voorstelde den penningmeestor een woord van dank te brengen voor zijn gehouden beheer, 't welk onder applans geschiedde. Daarna bracht de penningmeester de begroo ting voor 1903 ter tafel, welke in ontvang en uitgaaf bij ramiDg sloot met f 210. Hierop werd de wedstrijd besproken en met aigemeene stemmen Hoorn als plaats daarvoor aangewezen. De wed strijd zelf zal nagenoeg hetzelfde verloop hebben als in 1902, met dit onderscheid, dat zoo mogelijk een korps- wjdstrijd zal worden uitgeschreven voor geweer M 95 op 200 Meter. Het nar van opening werd in plaats van 8 nnr op 8 nnr gesteld, met het oog op de aankomst der treinen te Hoorn. Door de meeste der aanwezigen werd de maand Juni als dc geschikste maand voor den wedstrijd geacht en aangenomen; de datnm zal echter later worden vastgesteld. Een der leden deed de vraag of het ook gunstig zou werken, wanneer de wedstrijd in plaats van op zondag, op maandag werd gohonden, doch het bleek spoedig, dat dit onmogelijk was, daar de meeste leden dienstbaar zijn en de patroons hen niet kannen missen wordt de Bond echter zoo sterk, dat één dag te weinig is, dan kannen zij, die bezwaren hebben, om op zondag te schieten, 's maandags komen en het is te hopen, dat het zoo ver komt. Hierna kwamen de reglementen ter tafel een aardig boekje bopaald ter naleving aan de leden aanbevolen en tegen den prijs van 10 ets. bij den penningmeester te verkrijgenliet de kas het toe, dan werden ze gratis verstrekt, maar op 't oogenblik ging dat niet. De voorzitter reikte daarna de diploma's nit, behoorende bij de medaljes, behaald in do korpswedstrijden, waartan er twee aan Alkmaar ten deel vielen. Na rondvraag sloot da voorzitter om rnim 3 nar do vergaderingdie niet drnk was bezocht. Hpldemlc In Grobogan, De correspondent van het Hndbl. nit Batavia seint Volgens het officieel verslag zijn or in de afd. Gro- bogan (res. Semarang) duizend patiënten aan koorts (cholera P), Als de ziekte toeneemt, verwacht men veel ellende en kunnen de sawans niet beplant worden." zij geen woord, Alleen de ontstelde blik harer oogen alleen het stomme gebeef om baar mond spraken. Roman beproefde half boos, half verlegen zijn bnispan den te bevrijden en op een toon, alsof zij op den geheelen weg van de pastorie af tot. hiertoe een heeten wooidentwist gevoerd hadden waarin eindelijk eens bet. laatste woord moest gesproken worden op znlk een toon kwam er bij hem uit»Nou helpt geen praten meer Dat mo'je nou toch inzien 1 En wat kan i k daar dan au doen Ha'jij je catechismus dan maar beter ge leerd 1 Non molton we wel hot halve jaar wachten Hij zag hoe bleek zij werd en haar vriendeljjk rond kniltjesgezicht, begon er bijna akelig uit te zien in dien angst, die al haar trekken verai derde en misvormd». sNon ja Romans stem werd oen weinig kalmer. Was er een aandoening van medelijden in hem gewekt? Of had hij red-n, om zich zeiven een verwijt te doen? Want zijn blik was schuw, en hij kon Julie niet meer aauzien. »Nou ja... zoo heel erg mo'je dat non ook met opnemen an 't end ben 'k 't in t, geheel niet waard dat je 'r zooveel verdriet om hebt 1 En 'n half jaartje wachten. ik mreu, dat was toeh nog lang t ergste 'r niet van En 't kon ook zijn dat je moeder 'r zich er over verheugt... omdat zo je nog hou-on kan, den heelen zomer. Want weetje, j3 moeder, die houdt zooveel van je En groet die van me, zn'je En God zegen je non, God zegen je dan altoos 1 Alsof 't een schroef was had Roman zijn baispanden uit Julie's bevende handen gedraaid, en nu ging hij met flinke stappen naar de hnisdenr toe. Op den drempel wierp hij, als een schuldige, nog een sohuwen blik over zijn schouder. Buiten voor het tuin hek stond Jnlie nog steeds op dezelfde plek, met uitge strekte handen, radeloos in de leege rnimte starend en Roman deed, alsof dat stomme beeld van een ge krenkte meisjesziel met opgeheven vuisten achter hem aanliep, een wijden sprong de gang in en drukte de deur achter zich toe. Maar d-ar vernam hij uit de kenken de stem der keukenmeid »'k breng je dadelijk het eten 1 Provinciale Staten van Ufoordholland. De Staten hébben subsidies verleend van f 200 gedurende 1902, 1903 en 1904 aan deafdeeling Amsterdam van de Vereeniging tot bevordering van Fa- brieks- en Handwerksnijverheid, voor eene vakschool voor schoenmakers f 310 voor 1902 aan den omnibnsdienst „de drie Bg- uiondcn"; en verhoogden de subsidie aan de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw en de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noor derkwartier voor een zuivelcoDsnlent tot f 1500 's jaars voor de jaren 1904, 1905 en 1906. Voor de uitbreiding van de Zeevaartschool te Ter schelling werd een bijdrage tot f 3400 verleend en bet jaarlijks subsidie van f 2250 op f 3250 gebracht, onder voorwaarde van gelijke bijdragen van gemeente en Rijk. Afgewezen werd het verzoek om subsidie ten behoeve van de »Vereeniging voor Spraakgebrekkigen", te Am sterdam. Overeenkomstig de voordracht van Gedep. Staten achtte de commissie het verzoek niet voor inwilliging vatbaar, wijl de inrichting geheel van particulieren aard is en voor rekening van den directeur, den heer J. L.* Kingma, beheerd wordt. Eveneens werd afwijzend beschikt op het adres van de kerkelijke administratie der Hervormde Gemeente te Oude Schild, op Texel, om subsidie voor het herstellen van de kerk en de pastorie, wijl de gebouwen geen his torische waarde bezitten. Beslot.on werd de kasgelden der provincie rentegevend te beleggen bij de Kaavereeniging, te Amsterdam. Het onlangs medegedeelde voorstel tot herziening van het reglement van orde lokte eenige bespreking nit. Ten slotte werd het voorstel tot afschaffing van het gebed verworpen met 54 tegen 16 stemmen en het ge wijzigde reglement behoudens enkele redactieverbeteringen goedgekeurd. Over het ontworpen pensioenreglement voor de amb tenaren van den provincialen waterstaatsdienst had een uitvoerige bespreking plaats. Ten slotte werd met 41 tegen 27 stemmen aangenomen een amendement van de meerderheid der commissie van onderzoek, waardoor de ambtenaren niet voor hun pen sioen znllen behoeven bij te dragen. Aangenomen werd het voorstel tot den bonw van een tweede krankzinnigengesticht te Oastricnm, nadat op het wenschelijke van gezinsverpleging gewezen was. De voorzitter, mr. G. van Tien hoven, deelde mede, dat er reeds meer dan 700 krankzinnigen buiten een gesticht verpleegd worden. Hjj eindigde mot een woord van hnlde aan de Prinsos Von Wied, van wie de Pro vincie een alleszins geschikt terrein verkregen heeft. Goedgekeurd werd de voordracht tot wijziging van de >verordening op de inrichting en het gebruik van tram banen op of langs de voor het publiek verkeer open staande wegen en bruggen in de provincie.' De voordracht tot wijziging vau het algemeen regle ment van bestnur voor de waterschappen in Noord-Hol land en de verordening, regelende het toezicht der Staten en van Gedep. Staten op de waterschappen in Noord- Holland, werd aangehouden tot de aanstaande zomerver gadering, met diligent-verklaring van de commissie van onderzoek, terwijl de voordracht aan Gedep. Staten zal worden terngpezonden, teneinde de voorgestelde wijzi gingen ter kennis van de waterschapsbesturen te brengen. Bij het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot van f 150.000 voor een spoorweg over Schel- linkhout—Wijdenes Oosterleek—Ham —Venhuizen met Blokker en Grootebroek als eindpunten in aansluiting aan den spoorweg Hoorn—Enkhuizen, werd aange nomen een amendement van den heer Sanders, om een renteloos voorschot ta verleenen tot een gelijk bedrag als de door het Rijk te geven steun, echter tot een maxi mum van f 150.000. Aan het einde der vergadering stelde de voorzitter voor de commissie in zake den bouw van hot krankzinnigen gesticht te Oastricnm diligent te verklaren. De wintervergadering werd daarop gesloten. wmujjjiw VaD daag zal 't je smaken, hè?" »La' me met vree, jij 1" viel Roman woedend nit, veegde met zijn mouw zijn voorhoofd af en ging de kamer in. Waldbofer, die met den bril op den neus en met een actestnk in de hand aan tafel zat, keek lachend op, en vroeg: »nou? Is alles in orde?" »Nog lang niet! Nee!" Roman ging achter den haard en trok het bnis nit. Wat Langzaam nam de onde den bril van zijn neus en stond op. »Non, waar hapert 't 'r dan an, jongen An 't Consistorie, denk 'k Mijnheer de pastoor kan 'r niks an doen... 't Consistorie wil eenmaal zoo... en daarom hét ie 't non 'n bietje streng met 't examen nemen motten. Ik, natuurlijk ik heb mijn zaken opge zegd alsof 't van 'n leien dakje ging! Maar bij Jnlie bèt 't an de katechisuins gehaperd. Daar hèt veel an ge an- keerd, ja... en daarom hét 'r mijnheer de pastoor 't consent niet gegeven." Na kwam het bewijs, hoezeer Juffer Katr'en met hare donkere vermoedens in het rechte spoor was. Want Wald bofer, de oude, sloeg de zware bcerevnist op de tafel dat het blad kraakte en het inktstel oen sprong deed. »Wel sak re 1 Duivel en nog eens! Wat beeldt zich dan die pastoor daarboven in Die weet zeker heelemaal niet, wie Waldhofer is? 01 denkt ie misschien dat zijn katechismus gewichtiger is dan die van den burgemeester? En zóó een laa'k uit de gemeentekas de glasrekeuing betalen Zóó een as die is 1 Dèn kon 'k z e 1 f de ramen nog 's ingooien Dèn En Jnlie! Mari' en Jozef!" Hij greep met beide handen in zijn haar. Zoo'n meisje zoo'n'lief! wat mot dat arme meisje z ch geschandvlekt voelen Ja waar he'je dan Julie Julie Julie Dat riep Waldhofer in de kamerdeur, die hij had open- gurukt. Eu omdat hij het arme lieve meisje niet in het voorhuis vond, rende hij de deur nit, den hof in. Jnlie Jnlie Wordt vervolgd. Drukkery v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6