Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 30 NOVEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. Nb. 143. Eerste blad. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken, ALKMAARSCHE GODRAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- sn Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers S ets. Prijs der gewone advertentlën s Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voord m C 9. Telefoonmunuraier 3. Herliallngsonderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor gemunte Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat het bovenbedoelde onderwijs zal aanvangen op Maandag 1 December a.s., voor de jongens des namiddags 6 are, in de 3e gemeenteschool aan den Koningsweg en voor de meisjes des namiddags 5 ure in de bur gerschool aan de Brillesteeg. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. 0. D. DONATH, Secretins. Haas en graanmarkten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de weke- ltjksche kaas en graanmarkten dit jaar inpUats van op Vrij lag 26 December (2de Kerstdag) zullen worden grh >nd«n op Woensdag 84 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 29 Nov. 1902. C. D. DONATH Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS wn ALK MAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoekmet de bijlagen van P. S. VONK, wonende aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene sigarenfabriek met eene iurichting tot het drogen van sigaren, in het perceel aan den Koningsweg, wijk B, No. 76, en dat op Vrijdag 12 December 1902, 's voor middags te elf uur, ten stadhuize gelegen be d wordt gegevenom tegen net oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 Nov. 1902. C. D. DONATH, Secretaris, FUAKHU1JH. In den Senaat heeft de minister van oorlog André zeer breedvoerig gesproken over de ongun stig" sterftecijfers in het Pransche leger. «Ik moet tot li ijn droefheid toegeven zeide hij o.a. dat het steifteeijfer in het Duitsche leger zeer veel lager is dan in het onze. Wjj hebbed de ciifers ernstig onderzocht, en zijn daarbij tot -ie overtuiging gekomen, dat het sterfte cijfer in Frankrijk 4.17 per duizend is, tegen 1.41 per dnizend in het Duitscha leger. Wanneer men de oorzaken nagaat, dan ziet men dat twee ziekten bij ons bijzonder moordend zijnde tuberculose en de typbns. De typhus heeft in het jaar 1900 in het Fransehe leger 600 slacht offers geëiscbt, in het Duitsche 87, de tuberculose 14 5, tegen 129. Aan ziekte dsr ademhaling-werktuigen stier ven in ons leger 390 mensehen, in h«t Duitsche 197." »In de kazernes zijn alle maatregelen genomen die maat denkbaar zijn voor de watervoorziening. Maar het legerbestuur kun niet verantwoordelijk worden g stdd, wanneer de gemeenten niet eveneens voor goede water leidingen zorgen. En het aantal dier gemeenten is groot. De soldaat, die in de kazerne beschermd is tegen het ge bruik van water dat schadelijk voor de gezondheid is, wordt niet langer beschermd zoodra hij da kazerne ver laten heeft. Daar ligt het kwaad. Aan mijn departement worden maatregelen voorbereid om de garnizoenen op te heften in plaatsen waar niet de noodige voorzorgen ge nomen worden voor de gezondheid der troepen." DUIT8CHD4.HID. Ten slotte schijnt de Regeering er toch in geslaagd te zijmet de meerderheid in den Rijksdag over de tariefwetteu een schikking te treffen die voor beide partijen aannemelijk is. De hoofdpunten van het compromis zijn de volgende Het minimum-tarief voor bronwgerst zal op 4 mark worden verhoogd, het minimam tarief op vee en vleesch zal onder nog mede te deelen bepalingen vervallen, en zekere induslneele tarieven znllen verminderd worden. In de voorstellen van het Centrum betreffende de be steding van de meerdere opbrengst der rechten op voe dingsmiddelen voor weduwen- en weezenverzekering zou zijn toegestemd, evenals in het voorstel tot opheffiing van de stedelijke octrooien. Bovendien zou hoofdzakelijk in aanmerking komen, dat de door de tariefcommisaie besloten vei hoogingen als grondslag zullen dienen bij het aanstaande algemeene tarief. In de zitting van den 27 is er heltig gestreden over de vraag of de aanneming van geheel toltarief tegeljjk niet in strijd is met het reglement van orde, De voort zetting der debatten over dit punt werd tot de volgende zitting verdaagd. Uit Kiel wordt geseind, dat aldaar van het depar tement van marine telegrafisch bevel is ontvangen dat de drie kruisers »Ao azone", Ariadne" en »Niobe'' onmid dellijk op oorlogsvoet moeten worden nitgernst met be stemming naar Venezuela. De noodige bevelen voor het ontvangen van de noodige uitrustingsstukken zijn reeds ontvangen. Tegen het midden der volgende week zullen deze schepen gereed zjjn voor vertrek. Mevrouw Krupp heeft ter nagedachtenis aan haar overleden echtgenoot een fonds van 3 miliioen mark voor arbeiderskassen gesticht. M5fGED4SfD. Tusschen Engeland en Venezuela dreigt het tot een breuk te komen. De regeering van laatgenoemd land, men zon zoo zeggen dat zij de handen vol moet hebben met den opstand; nog gezwegen van de dreigende moeielijkheden met Daitschland be klaagt zich over schending harer sonvereiniteitsrechten door Engeland, o.a. door verbreking van de blokkade door Engelsche schepen. President de Gastro, die tegelijkertijd beweert de opstan delingen geheel onder de knie te hebben, beroept zich op de Monroe-leer (geen inmenging van Europeesche mogendheden in Amerikaansche Staten) en hoopt op dien grond op stenn van de Ver, Staten. Het schijnt echter dat de Regeering der Unie in deze geen termen v.ndt haar kleiner zusje te beschermen, en de Cistro, wiens zetel toch reeds niet zoo heel vast is, loopt groot gevaar iu ernstige moeielijkheden te komen. Een Renter-telegram van 19 dezer uit Aden meldt, dat de vliegende colom e onder Manning Bobotle heeft onzet, en na daar een voldoende strijdmacht achterge laten te hebben, naar Garrero zal terugkeeren. Van het garnizoen van van Bohotle lijdt 35°/0 aan malaria. Uit den Kijksdag. BERLIJN, 28 Nov. Het debat werd levendig, toen Bassermann verklaarde dat de natiouaal-liberalen voor de ontvankelijkheid van het voorstel Kardorff zijn, omdat zij tegenover het land niet de verantwoordelijkheid wil len dragen van het mislukken van het tariefontwerp en de overwinning van de obstructie der sociaal-democraten. De meerderheidspartijen juichten deze rede levendig toe, de sociaal-democraten seh eenwden en floten. Liebermunn-Sonnenberg van de hervormingspartij achtte het voorstel formeel en materieel onontvankelijk. Het optreden van de sociaal-democraten heeft echter be wezen dat hat noodzakelijk is b -t reglement te wijzigen. Toen daarop B tchem van het Centrum het woord voerde, schreeuwde de sociaal-democraat Stadthagen voortdurend daartusschen. Hij werd te vergeefs door den president tot de orde geroepen, doch sloeg met de vuist op de tafel, totdat ten slotte zjjn partijgenooten hem tot kalmte brachten. Bachom werd bij zijn uiteenzetting van de vertragings tactiek van de linkerzijde herhaaldelijk door luide uit roepen van de sociaal-democraten gestoord. Toen de spreker er op wees dat de Vrijzinnige Ver- eeniging den socialisten handlangersdienslen bewees en duidde op de benaming welke do sociaal-democraten nog onlangs daaraan hadden gageven, liepen de socialisten Stadthagen, Ulrich, Bmerht en Reiszau schreeuwend en gesticuleerend op den spreker toe, verlangend dat deze de uitdrukking zou noemen. Gotheim die tnsschenbeide kwam, werd van de trap gestooten. Vice-president Biismg werd g-stadig overschreeuwd, op zijn roepen tot de orde werd in de verwarring niet gelet. Bachern nam gedurende het geheele tooneel een kalm afwachtende houding aan. Toen de sociaal-demo craten hem de woorden «schoft" en «hond" toeriepen, schorste de vice-president de zitting gedurende een half nar. Bij de hervatting der zitting betuigde Bliising zijn misnoegen over het tooneel van woest rumoer, gelijk in den Rijksdag nog ni t is voorgekomen. Toen de heer Bi„.em zijn rede wilde voortzetten, maakten de sociaal-democraten zooveel ramoer dat hij moest ophouden. Ten slotte werdon de beraadslagingen tot morgen verdaagd. Heerhugovraard. De heer W. van Slooten, raats lid dezer gemeente, geraakte den 27, door het schrikken van het paard met een driewielde kar op hol. Nabij zijne woning slingerde hij van het voertuig en bekwam zeer ernstige hoofdwonden, waarvoor geneeskundige hulp onmiddellijk vereischt werd. Het angstige dier holoe voort en geraakte met het gehavende rijtuig aan het einde van den Basseweg te wa'erwaaruit het werd gered. De toestand van den heer Slooten is gelukkig thans zeer bevredigend. Verkiezing Provinciale Staten. In ons nummer van Vrijdag, den 21, waarin wer den opgenomen de candidaten voor de Provinciale Staten, district Schagen, werd de heer A Eriks, te Petten, op gegeven als zijnde de candidaat der sociaal-democ aten. Blijkbaar is onze correspondent hieromtrent geheel on voldoende ingelicht, daar in eene in dit blad voorko mende advertentie, de heer Eriks zeif de bewering van onzen correspondent tegenspreekt. Door de IJsclub «Volharding" te Oudkarspel, is besloten om, indien de z. g. n. »Marketenters" zich schuldig mochten maken aan het schenken van sterken drank op het ijs, dezen te verbaliseeren en den toegang tot het ijs gedurende één week te ontzeggen. Bij herhaling dier overtreding zullen zij zich den ge heel »n winter niet meer met hun tent op kmt ijs mogen vertoonen. Burgemeester en Weth luders zullen tot het uitvoeren van dien maatregel (zoo noodig) hunnen stenu verleenen- Paaschtentoonstell'ng Schagen. Den 18 December zal door b ivongeaoemde ver- eeniging eene vergadering worden gehouden, waarop ook de viering van het tienjarig bestaan der vereeniging in 1903 zal worden ter sprake gebracht. Bond vara Aiederl. Onderwijzers. Het voorstel vau het hooi dbestuur van bovenga- genoemden bond tot stenn van den ontslagen onderwijzer H. Meijer te Bonrtange werd met 952 tegen 919 stem men bij referendum verworpen. Met 064 tegen 891 werd den gevraagden stenn aan de eveneens ontslagen onder wijzeres m»j G A. Groen, thans te Bearta, toegestaan. Scherraerhorn. Door deelhebbers van het vee fonds voor Urseoa Schermerhorn Avenhorn, Oterleek en omliggende gemeenten w«rd over het 2e kwartaal 1902/1903 eene contributie betaald van 70 cents per stuks voe. Verzekerd was op dat tijdstip 900 stuks vee. Politie. Den 1 Dac. a.s. herdenkt Ch. J. Brouwer, thans agent van politie le klasse alhier, den dag waarop hij voor 25 jaa- in politiedienst trad. Vroeger agent van politie te Utrecht, werd hij den le Oetobe 1881 aangesteld lot agent van politie dezer ge meente. Godsdienstoefening. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag den 30 de dienst in de kapelkerk des mo gens te 10 uur, vervuld zal worden door den beer A. Snethlage, candidaat tot den H. Dienst te Amsterdam. Opera Willem Teil. Wij m 'ken onze lezers en vooral hen die het voor nemen hebben, en dat znllen er ongetwijfeld zeer vden zijn, om Miandag 1 December a.s. van de opera «Willem TelT' te genieten opmerkzaa op eene in dit nummer voorkomende annonce waarin wordt aangek ndigd dat het gordijn precies om 7J nni' wordt opgehaald en niet ten 8 nre zooals veelal de gewoonte is. Ex elsïor. Voor het concert dat bovengenoemde maunen- zangvereeniging D nderdag den 27 jl. in de zaal »D li- gentia'' heeft gegeven had het bestuur de welwillende medewerking verkregen van mejuffrouw Rujjgh Krens en de heeren C. Bijloos en W. H. Slinger. De slem (sopraan) van mej. R. die wij sedert eeuige jareu niet hoorden heeft niets vaD hare frischheid verloren en is nog steeds glaszuiver. Zij zona de ana »Höre Israël" nit het oratorium »Eiias'' van Mendelssohn Bartholdy «Allerseelen" van Ed. Lassen, «Adelaide" van Beethoven, «Liodeke" muziek van S. «Ave Maria" van Franck en met haar echtgenoot een mooi dnet van Hol: «Uw naam". In het nummer van Beethoven dat met klavier en viool geaccompagneerd werd en in het «Ave Maria* van Fianck, speelde de heer Bjjloos verdienstelijk de viool pat tij met zijn solo's: «Romance" van S'eudseu, «Ber ceuse" van Slinger en «Spaansche dans" vaD Moszkowski was hij minder gelnkkig. Beide solisten hadden zeer veel succes het noopte mej. R. tot een toegift. De heer Slinger accompagneerde hunne voordrachten. Het koor onder leiding vau den heer J. F. do Haas droeg voor: «Wijding van 't lied" van Mozart, «Opwaarts" van Hol «Vaarwel mijn vaderland"-, boor met bariton- solo van Letzer en «Harmonie" van Heinze. Wanneer men mezzo-forte of forte zingt is de klank veel beter dan in het piano. Dit laatste werd ook wel eens wat erg overdreven uitgevoerd. De uitspraak was duidelijk. «Das einsame Röslein" van Hermes, «Nachtlied" van Schnltz: «Droomend" van Steenhnis, alle dnhbelkwartetten klonken zeer aardig, vooral nummer één. In het openingswoord van den voorzitter dar vereeni ging werd onder meer gezegd dat «Excelsiox-" niet veel kunstlievende leden heelt hij hoopte daarom dat velen in de panze zich als zoodanig zouden aanmelden. Op de achterzijde van het programma was vermeld dat het kunstlievend lidmaatschap f 1 per jaar bedraagt, naar verkiezing te voldoen in ééu of vier termijnen. Gezinsverpleging. Den 27 werd s avonds 8'/2 uur de lste algemeene vergadering der «Vereeniging voor Gezinsverpleging ge houden. De voorzitter, de heer ds. J. F. Ternooy Apèl, opende haar met een woord van welkom aan de leden die door hun opkomst blijk van belangstelling hadden gegeven. Nadat de begrooting voor het dienstjaar 1903 was goedgekeurd, werden de heeren dr. J. W. Wicherink en dr. J. C. Overdain benoemd om in de in Maart te honden vergadering verslag uit te biengen over den toe stand der kas en het beheer der geldmiddelen. Beide heeren verplichtten de Vereeniging door hanne benoe ming aan te nemen. Op de vragen die van verschillende zjjden werden

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1