Onderwijzer Mil Mmwï Maters. No. 144. eerste bi»d. Honderd en vierde jaargang. 1902. Nationale Militie. Donderdag, den 4en December Buitenland. Nederland. ALK1AARSCHE COURANT. Frp der gewone advertentlën t Per regel ff O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. W OENSDAG Telefoonnummer 3. g DECEMBER. Deze Courant wordt Ulnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f ©,80franco door het geheele rijk f I, 3 Nummers f Q,Ott. Afzonderlijke nummers 3 ets. Aan de Burgerschool te ALKMAAR (hoofd de heer P. J. AUKES) wordt, wegens splitsing van klassen, gevraagd een bevoegd tot het geven van onderwijs in vak j. De aanvangsjaarwedde bedraagt f 700,die na 5, 10, 15 en 20 jaren dienst in de gemeente telkens met f 50 kan worden verhoogd. Het bezit der hoofdakte geeft aanspraak op eene verhooging met f 100,—. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór 15 December a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze opde verlofgangers van de militie te land binnen deze gemeente verblijf houdende aan wie uitstel van het onderzoek bedoeld bij art. 125 der Militiewet 19ol tot een bepaalden datum is toegestaan om zich op dezes jaarsdes voormiddags te elf uren te laten vinden ten Raadhuize dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en uitrustingstukken, benevens zakboekje en verlofpas. Deze verlofgangers worden daarbij herinnerd aan de navolgende bepalingen der Militiewet 1901. Art. 117. Het Crimineel Wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijzsvolk te lande zijn op de manschappen der Militie te land die zich onder de wapenen bevinden van toepassingen met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de Militie te land ingelijfden. De manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn 1°. zoo lang zij zich bij hun korps bevinden; 2°. gedurende den tijd dien het in art. 125 bedoeld onderzoek duurt 3°. in het algemeenwanneer zij in uniform zijn gekleed. Art. 127. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof mede gegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 128. Behoudens het bepaalde in art. 117 kan een arrest van twee tot zes dager, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den Militie Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger. 1°. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2°. diedaarbij verschenen zijndezonder geldige reden niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding. of uitrastingstnkken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende als de zijne vertoont. Art. 129. Is de verlofgangerwien krachtens het voorgaand artikel, arrest is opuelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd ge leide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde strafdan wordt hij op schrif telijke aanvrage van den Militie-Commissaris te richten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlof ganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring overgebracht. Art. 130. Onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplichtop den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tjjd en plaats, en op de in art. 129 voorgeschreven wijzevoor hem te ver schijnen om te worden onderzocht. Art. 131. De verlofgangerdie zich bij herhaling schuldig maakt aan het feitsub 4°. van art. 128 be doeld, of niet overeenkomstig art. 130 voor den Militie- Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert snb 2°. en 3°. van art. 128 vermeldt, wordt in werkelijke dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van deze dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. Art. 133. De verlofganger der Militie die niet vol doet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Nov. 1902. C. D. DONATH Secretaris. WUITSCHliAKU. Zooals in ons vorig nummer ge meld is, zijn in den laatsten Rijksdag ernstige ongeregeld heden voorgevallen bij de behandeling van het voorstei- Kurdorff, dat betoogt het Toltarief en obloc te behandelen en zoodoende alle disenssiëa en vertragingen daardoor te vermijden. Nu echter gebleken is, dat de linkerzijde zich daar met alle kracht tegen blijft verzetten, en zoo als den 29, zelfs eene verdaging der zitting noodzakelijk kan maken, doordat alle sociaal-democraten gemeen schappelijk de zaal verlieten, zoekt de zooveel krach tiger partij van het Centrum naar andere wapenen en meent die gevonden te hebben in eene nieuwe wijziging van het reglement van orde. Zooals het nn is, laat het reglement van. orde niet toe, dat de meerderheid haar zin kan doordrijven, het onlangs aangenomen wetje Aichbichler heeft dat ook niet kannen bemerken, en in alle ernst wordt door de meerderheidspartijen nu voor gesteld het reglement van oide eenvoudig zoo te ver beteren, dat de oppositie d»r linkerzjjde geheel vernietigd wordt. Maar of dit zoo eenvoudig zal zijn, de Oentroms- bladen zien geen bezwarenmaar van andere zijden wordt met ernst gewezen op het groote onrecht, dat op deze wijze zon worden aangedaan aan de minderheid en het deel van het volk door haar vertegenwoordigd. Bij de inwjjding van de Ruhmes balie te Görlitz heelt Keizer Wilhelm een toespraak gehouden, waarin hy er op wees, dat de eenheid van het vaderland slechts mogelijk was geworden door een geweldigen arbeid van geest en lichaam. Hij vervolgde »Het tegenwoordig geslacht schijnt minder ontvanke lijk te zijn voor den plicht om voort te zetten wat de arbeid der vadereu beeit, gewrocht. Wij staan echter op den drempel van de ontwikkeling van nieuwe krachten en onze tijd eischt een geslacht dat deze begrijpt. De vrijheid van het individu wordt bepaald door de onder geschiktheid aan het geheel. Moge het toekomstige ge slacht dit beseffeu Ik wensch het Duitsche volk de vrij heid van gedachte, de vrijheid van godsdienst, de vrijheid van het wetenschappelijk onderzoek toe, maar niet de vrijheid om zich naar eigen believen slecht te regeeren. EWWËIiAAO. In het Lagerhuis heeft de financieele secretaris van oorl g, de heer Stanley, verklaard, dat de Britsche troepen, thans in Zuid-Afrikaongeveer 5501 0 man sterk zijn, waaronder eenige die naar Indië staan overgebracht te worden. De berichten nit Somali-land luiden niet zeer gunstig. Het Engelsche expeditie-corps, dat te Bohotle ligt, in afwachting van voldoende versterkingen om den veldtocht tegen den Mullah mogelijk te maken, heeft veel te lijden van het klimaat en de stertte onder het garnizoen is groot. De Mullah vestigde sterke posten in rijen rondom Bohotle, op afstanden van 1000 yards tot 4 Eng. mijlen de voorposten wisselen daarmede schoten. Den 1 is het boek van Generaal De Wet verschenen. De Daily Graphic" wijdt er een waardeerend artikel aan en De Wets publicatie der notulen van de beraad slagingen te Vereeniging besprekend, zegt het blad dat die merk waardig zijn door den ernst en den staatsmansgeest der redevoeringen. Het Boerenvolk mag trolsch zijn over dit waardige en all-s overtreffende verhaal hnnner onderwer ping, dat de kroon zet op hun hopeloozen en toch schit terenden strijd in het veld. De »Daily News" noemt De Wet, een der dapperste mannen, die tot nog toe in de wereldgeschiedenis zijn voorgekomen. Hij voegde een nieuwe figuur bij de geschie denis dier helden als L^omdas, Andreas Hofer en Crom well. Sedert de verdediging van de Thermopylae door Leon das is er niets gebeurd wat zells vergeleken kan worden bij De Wets inval in den Vrjjstaat met 250 man, optrekkende tegen ongeveer 50,000 soluateri, wien hij slag na slag toebracht. De »Datiy Chronicle" zegt: Dit boek is een nobele aanwinst voor de geschiedenis van Zuid-Afrika. Het toont ons een soldaat van aangeboren genie, en open baart een karakter, d,.t in elke loopbaan zon geslaagd zijn, waarin onuitputtelijke wilskracht, snelle besluit vaardigheid en een juist overzicht van den toestand noo- dig zijn. De hoeren Schalk Burger, Wessels, Wolmaraus en De Viliiers vertrokken naar Southampton op weg naar Zuid-Airika. Tal van vrienden waren op het perron om afscheid te nemen. FUAIVKR1JK. Te Marseille is een werkstaking uitgebroken onder de werklieden aan de reederijen. Het syndicaat vaD de koopvaardij reeders heelt, over wegende dat de stakers door het neerleggen van het werk, zonder voorafgaande kennisgeving, de monsteringsover eenkomst n en de wettelijke bepalingen hebben over schreden en dat ze door hun eiscben getoond hebben zich aan de overeenkomst van 1900 niet meer te willen hon den, verklaart dat het de overeenkomst beschouwt als opgezegd en daarvan akte neemt. De minister vat) marine heeft last gegeven twee paket- booten uit te rusten om de lotelrngen naar Algerië te brengen. De werkstakers hebben de bemanningen der sleepbooten overgehaald om te staken. Soldaten bewaren de orde. ZIID-AFRIKA. Offic'eel wordt bekend gemaakt, dat voortaan permits om naar Transvaal of Oangia te gaan, alleen zullen worden uitgegeven in de Zuidafrikaan- sehe havens. Aanvrage daartoe moet gedaan worden aan het sTransvaalland Orange Colony Permit Office" in de haven waar de reiziger voornemens is te landen. Het is raadzaam dat personen die naar Transvaal of Orangia wenscben te gaan, zich vóór hun vertrek zekerheid ver schaffen bij het betreffend Permit Office, of bun permits znll»n gegeven worden, aangezien personen die Transvaal of Orangia binnenkomen zonder permit, kunnen gelast worden te vertrekken indien zij daaraan nret gehoor zamen, stellen zij zich bloot aan boete of gevangenisstraf. De »Times" behelst het antwoord van de Transvaalsche regeering op het adres van vertegenwoordigers van de Ned. Gereformeerde Kerk in zake het onderwijs. In het antwoord wordt, naar het bericht van de »Times'', gezegd »De Hollandsche taal zal worden onderwezen aan kin deren wier ouders daarom zullen hebben gevraagd. Zoo veel mogelijk zal de Hollandsche taal worden gebezigd bij hot onderwijs van die taal, doch er zullen niet meer dan drie nren per week aan worden besteed. »Als de ouders wenecben dat de Hollandsche taal zal worden gebruikt bfi het godsdienst- en bij belonderwys, zal ook aan dezen wensch wordeD voldaan, doch in Set geheel zullen aan h-t onderwijs van de Hollandsche taal, den godsdienst en de bijbeische geschiedenis niet meer dan vijf uren per werk worden gewijd." Uitbarsting van de Mout Pelée. - Een den 28 te St. Thomas aangekomen vaartuig heeft bericht dat Woensdagmorgen de Mont Pelée in volle uitbarsting was. Ontzettende brand te Rat Portage. Te Londen is bericht ontvangen nit Montreal, (Canada) dat volgens berichten uit Rat, Portage daar een ontzettende brand heerscht, Vijf en twintig millioen voeten timmerhout, een scbeepstimmerwerf, zes stoom schepen, twee lichters, elf huizen en verschillende pak huizen zijn alreeds verwoest. Vrouwen en kinderen zoeken naar schuilplaatsen terwijl de mannen pogen de rest van de stad te behouden. Werkeloosheid In Eionden. Het is geblenen, dat zich op bet oogenblik te Londeü meer dan driehonderdduizend personen zonder werk bevinden meer dan dertigduizend menschen slapen eiken nacht onder de bruggen over de Theems. Een en ander wordt beschouwd als een gevolg van den stilstand in zakep, door den oorlog veroorzaakt, i Dlrectenr-Weneraal Posterijen en Te legraphle. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Decem ber 1902, de majoor der infanterie G. J. 0. A. Pop, die met iDgang van dezelfden datum eervol ontslagen is uit den r ilrtairen dienst, belast met de waarneming van de betrekking van directeur-generaal der posterijen en tele graphic, en hem den titel verleend van directeur-generaal der posterijen en telegraphie. De afdeeling voor de verpleging van Israëlieten aan het Sanatorium te Hellendoorn is thans ook geopend. Hiertoe is eene Israëlitische verpleegster aan de inrichting verbonden. Verdronken. Een treurig ongelnk gebeurde den 29 te Amster dam aan den Zeeburgerdijk. Een 11-jarig knaapje. Willem Straalstra, had zich op het ijs gewaagd vaD het loozings- kanaal, hetwelk natunrljjk niet te vertrouwen was Immers, stoommachines honden het water daar steeds in beweging. Het ijs brokkelde dan ook onder de voeten van den knaap af en binnen enkele oogenblikken was hij naar de diepte verdwenen. De 19-jarige W. Hamme, met zijn broeder in de buurt aanwezig, zagen het ongeluk. De eerste waagde zich ook dadelijk op het ijs, doch ook hij zakte er in. Zijn broeder Gerrit snelde nu toe met een ladder, welke hij op het ijs legde. Weer brokkelde het ijs af en nu zakte hij er ook door. Een uur later werden drie lijken opgehaald. Men kan zich begrijpen hoe ontzettend bedroefd de ouders waren toen de lijken naar de woningen vervoerd werden. De gebroeders Hamme waren zeer oppassende jongelieden. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van den polder Wijdenes en Oosterleek is gekozen de heer C. Man tel Dz, tot hoofdingeland de heer J. Bakker. Stompetoren. Gedurende de maand November is aan het bulpkantoor op de Rijkspostspaarbank inge legd f 1352,en terngbetaald f 395, Schermerhorn. Voor de gemeente Ur sem is herkozen tot hoofdingeland van den polder Mijzen de heer J. Kos.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1