Graan- en Zaadmarkt geregeld WEKELIJKS De Dorpsapostel. No. 147. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 10 DECEMBER. te ALKMAAR, Buitenland. Nederland. DOORG a.an. FEUILLETON. ALKMAARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt I» I n s da g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,0G. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertenttën t) Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden, dat krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1888 de en de gedurende de maanden Januari, Februari en Maart Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. 0. D. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 9 Dec. 1902. DOTTSCMiAtfD. 's Keizers redevoering, den 5 te Breslau gehoudenis natuurlijk niet onbesproken ga- bleven. Het Berl. Tsgeblatt vestigt er de aandacht op, dat waar de sociale wetgeving in het Dnitsche rijk tot een der beste in Europa behoort wat betreft de verzor ging van den vierden stand de Keizer wel degelijk het recht heeft een woord van opheldering en vermaning te spreken tot de Doitsche arbeiders. Ernstige af keuring heeft het Tageblatt echter voor den keizerlijken raad aan de arbeiders gegeven een hunner kameraden naar den Rijksdag te zenden, echter niet als sociaal-democraat, maar als vrtegenwoordiger van den Duitechen Werk mansstand. De vrjjzinnige volkspartij te Breslau heeft daaraan onmiddellijk gevolg gegeven door den leider der arbei dersdeputatie den smidsgezel Karl Klammt candidaat te stellen voor de aanstaacde Rijksdagverkiezing in de verwachting dat ook de conservatieven op grond der Keizerrededie candidatuur znllen steunen. Het Tageblatt heeft daar op zich zelf niets tegen maar wijst er met nadruk op, dat het Parlement geen ver tegenwoordiging is van rangen en standenzooals de Pruisische Landdag van vóór 1848het parlement is naar de Grondwet zegt: »de vertegenwoordiging van geheel het volk". En de leden »stemmen naar hunne Yijje overtuiging en zijn niet gebonden aan instructies of opdrachten". En deze grondstellingen van de parlementaire werk zaamheid werden bij de keizerlijke raadgevingen niet in het oog gehouden. Niet het optreden van leiders in het belang van de eene groep, in tegenstelling van eene andere partij maar een samenwerken waarby de volksvertegen woordigers het beschouwen als representanten van het volk is het ware parlementarisme. Den 7 is te Essen een plechtige kerkdienst gehou Roman naar het Duitsch van LUDWIOH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECÜT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 69) Juffer Katrien stond op den drempel, verhit en buiten adem, alsof zij reeds het gansche dorp door was gehold van hnis tot huis, om haar geestelijken heer te zoeken. Daarbij nog de schrik, dat zij den hoogeerwaarde hand in hand aan eene tafel met de huisjesflikster zien moest, die toch algemeen bekend was as zóó een 1 Het. scheen echter wel, alsof de meid voor den kwaden zegen, die haar dreigde, weer de plaat poetsen wou. Zij retireerde over den drempel doch plotseling deed zij een paar flinke moedige stappen de kamer in. Uit haar blik sprak echter een angst, zooals nit de onraste oogen van een moeder koe, die uit bezorgdheid voor haar bedreigd kalfje midden den brandeoden stal in-holt. Hoogeerwaarde 1" riep zy met een schrille stem, »ik bid u godsdnizendrnaalkom u toch thuis, heer pastoor Kom dadelijk met me mee naar huis! Waldhofer is 'r met zijn zoon! Kom thuis, heer pastoor! Kom thuis Hier hebt u niks te zoeken hier Mjjnhser Felicianns rees achter de tafel overeind en heete toorngloed vloog over zijn rond rimpelgelaat. Hij vloog op Katrien toe, pakte haar bij den arm, trok haar de gang in en fluisterde tusschen de tanden »jou domme ganswat haal ja nou weer uitHe'k je niet gezeid, da'ja me met rnst laten sondt Maak, da'je wegkomt Wa'k hier te doen heb, da's me veel gewichtiger dan die WaldhoforsDie mogen wat mij betreft wachten zoolang ze willen 1" denwaaraan vijf-en-twintig duizend arbeiders van de Krupp-fabrieken deelnamenter eere van den gestorven groot-industrieel. Na afloop der bijeenkomst werd een telegram aan den Keizer gezonden om erkentelijkheid te betuigen voor zijn optreden on hem van den onwan- kelbaren trouw der werklieden te verzekeren. Ook te Kiol had op de Germania-wei ven een soort gelijke dienst plaats ter oero van den overleden eigenaar. mHTDHEiAMirD. De werkeloosheid in Engeland is inderdaad onrustbarend en de zoo vroeg ingevallen en strenge wi' ter doet de groote armoede nog toenemen. In Londen wordt ontzettend geleden. In de tweede week van November werd te Londen van gemeentewege st.onn verstrekt aan 109,046 armen, tegen 101,728 in 1899, het eerste jaar van den oorlog. Alle liefdadige instellingen zijn overvol en velen die er hnlp zochten moesten afgewezen word°n. Het Leger des Heils, die n et allen onder dak kan brengen, werkt ijverig tot leniging vaa de ellende. Reeds lang deed het kosteloose ontbi.j!en verstrekken, en later stelde het 's morgens goede, waroie soep verkrijgbaar. Zoo werd Vrijdag in de vroege morgenuren in Stanhope-street aan 531 menschen zulk een ontbijt gegeven. Thans laat het Leger ook 's nachts in de armste wyken op straat groote vuren aaneggen, waarbij de zwer vers zich althans in de nijpende kou wat kunneir warmen. De heer Williams, lid van den Londenschen Graaf- schapsraad, of County Council, zal in dien raad het voor stel doen tot samenroepen vao een Conferentie van Graafschappen doc. r het geheele land, ten einde gezamenlijk te beraadslagen over maatregelen om in den nood te voorzien door hst verschaften van aan houdend nnttig werk. Hjj rekent dat het aantal werkloozon In Engeland wel 500,000 bedraagt. FRANKBIJH. Den 6 is ia de Kamer de interpel latie vai de zaak Humbert behandeld. Heftige tooneelen zijn daarbij voorgevallen. Na een ernstige woordenwisse ling, waarbij den minister vac justitie verweten werd medeplichtigheid der regeering a»n de groote finantieele rampen, wilde de minister de tribune verlaten. Er ont stond nu een algemeen gevecht, waarop de president de tribunes deed ontruimen. Tot tweemaal werd de zittiDg daarna hervat, maar iedere keer opnieuw geschorst tot eindelijk bjj de derde heropening het minister Vallè mogelijk was omstandig de maatregelen uiteen te zetten, genomen om de Hum berts te vatten. Er schuilt geen politiek achter deze zaak. De minister bracht in herinnering, dat hij zelf de eerste klacht tegen de Humberts indiende. Da eenvoudige orde van den dog werd met 335 tegen 207 stemmen verworpen. Met 336 tegen 136 stemmen nam daarop de Kamer een motie aan, verklarende dat zij da medodealingen der regeering goedkeurt en overtuigd is dat de minister van justitie ten volle zijn plicht heeft gedaan. De Monl Pelee heeft de vorige week onafgebroken gewerkt. De vulkaan wierp veel asch nit en deed een dof Waldhofer hier en Waldhofer daarnou gaat u met me mee, heer pastoor 1" Katrien pakte den hoogeerwaarden heer bij zijn talaar en zocht hem naar de huisdeur te trekken, »Is heb 't dadeljjk wel gedachtvandaag haalt ie nog wat doms nit 1 Vertel mij non 's hoe ka'je nou in zoo'n hnis gaan U, mijnheer de pastoor 1 En daar zitten bjj zoo'n onchristen, die men nooit in een kerk ziet! Weet u dan in 't geheel niet, wat de lui alzoo zeggen Kjjk u dan toch 's buiten de huisdeur, hoe de buurlui de neuzen overal tegen de ruiten drukken 1" Toornig rukte de heer Felicianns het pand van zijn talaar uit Katriens handen, »aü, zooo bedoel je 'tl Dat is je Waldhofer »Kom n naar hnisNa dadelijk op stel en sprong U hitst 't geheele dorp tegen de pastorie op 1 En mor gen kan de glazenmakor weer kommen 1 Of nieuwe boomen zult u kunnen koopen 1" sKatiien 1" Mijnüeer Felicianns richtte zich op: »Nou wil ik je wat zeggen 1" Ljj was heel bleek geworden en zijne stem beefde: »Hier sta ik als priester 1 Versta je! En maak nou, dat je wegkomt 1', »Ik ga niet 1 Nea 1 En ik ga nietOf ik neem u mee 1 Bij zoo iemand laat ik mijn geestelijken heer niet blijven 1 Er klonk uit de kamer een goedige lach en de stem van vrouw Altenöder spiak»wacht, heer pastoor, ik breng u hoed en stok naar buiten 1" Verschrikt keken zij beide, die in de gang stonden, naar de kamerdeur, die open gebleven was. Moeder Nannemie verscheen op den drempel en zei lachend: »Uw keukenmeid hèi gelijk, mijnbeer do pastoor 1 De menschen zijn lu eenmaal woedenu 1 En zelf hebt u ommers gezeid: >n kont ze met geweld niet anders maken, Wikkel u daarvoor mijnentwege niet in ongelegenheid 1 Laat u naat hnis geleiden door jufier keukenmeid.... bij mij richt u toch Liks nit!" In de oogen van den hoogeerwaarden heer stond het glinsterende water. Zwijgend nam hij hoed en stok uit de handen van vrouw Altenöder, zag Katrien aan en wees met den stok naar de huisdenr. Toen Katrien niet gerommel hooren. De middelste krater stond geheel gloeiend, groote stukken smolten of stortten naar binnen, zoodat de vorm belangrijk gewijzigd is. De rookwolken werden drie kilometer hoog gedreven. Tegen het einde van de week verminderde de uitbarsting een weinig. Hofberichten. Den 6 is met een extra-trein het Koninklijk Echt paar nit Meclenburg op Het Loo ternggekeerd. De Koningin en de Prins begaven zich terstond in het gereedstaand gesloten rijtuig en reden daarmede naar het paleis. De berichten omtrent den toestand van den Minis ter van Marine luiden dat er aenige beterschap valt waar ie nemen. Mijnongelukken. In de mijn Oranje-Nassau te Heerlen had een droevig ongeval plaats. Een opzichter is by het optrekken der lift en schacht bekneld geraakt met het ongelukkig ge volg, dat de mau als het ware vermorseld werd, Toen men hem vond, waren de levensgeesten reeds geweken. Ia de mijn Maria te Kerkerade had eveneens een treurig ongeluk plaats. Door eene onbekende oorzaak stortte daar den 5 een groote massa kool op eenige arbeiders die hen geheel en al bedekte. Reeds gernimen tijd heeft men naar hen gezocht maar nog niet gevonden. Hoogst waarschijnlijk zijn ze reeds overleden, meldde de»L. K,« van den 6. Benoemingen. Benoemd tot heemraad van het Ambacht van West friesland genaamd de Vier Noordar Koggen vanwege de Wognnmmer Kogge, K. Commandeur Az. te Wognum, en vanwege de Middelkogge, J. H. M. Huygens te Sijbe- karspeltot hoofdingeland van Westfriesland, vanwege het Ambacht, genaamd de Vier Noorder Koggen, C. Pijper, te Hoogwoud tot hoofdingeland van Westfricg- land, vanwege het Ambacht genaamd de Schager- en Nkdorpsrkaggen G. Spaans Hz., te Barsingarhorn en tot hoofdingeland-plaatsvervanger van Westfriesland, van wege het Ambacht, J. Breebaart Kz., te Winkel, en K. Rezelman, te Schagen tot dijkgraaf van den polder Kat wonde, C. de Wit te Katwoade. Bundvleesch ln lüngeland. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben van den consulent voor landbouwzaken in Engeland de mededeeling ontvangen, dat, wegens het uitbreken van mond- en kLuwzeer onder het vee in eenige gedeelten der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, de invoer in Engeland van Blachtvee nit de Staten Maine, New-Hampshire, Vermont, Manachusetts, Connectient en Rhode Island verboden is. Stijging der vleeschprijzen kan nu den invoer van goed rundvleesch uit Nederland voordeeliger doen worden. Generaal De la Rey te Leiden. Den 6 heeft het vroeger reeds voorgenomen maar dadelijk begrijpen wou, zei hij: .versta je me niet?" Zulk een stem had Katrien sinds dertig jaren niet van mynheer Felicianns vernomen. Heelemaal door schrik bevangen boog zij het hoofd en schoot de huisdeur uit. Moeder Nannemie lachte. Hierop wendde de heer Felicianns zich tot haar »Gy moet niet lachen vrouwtjeDit is een treurig uurtje voor mjj 1 Maar ik merk zelf weldat ik vandaag niets meer nitricht. 'k Beet me ook liever zeil de tong afals dat 'k na zoo'n onwaardige komedieals die Katrien me daar gespeeld heeftnog het goede woord Gods zou willen prediken 1 En heden nog wel I Ik weet wel, waarom ik niks teweegbreng. Vandaag op den h. goeien vrijdag heb ik al gevloekt, en 't hart is mij reeds in de schoenen gezakt. Hoe zou ik dan nog een zegen kannen oogsten op den akker Gods Vandaag ben 'k in 't geheel geen pastoor vandaag ben 'k een zwak en dom mensch evenals ieder ander. Daarom willen we 't voor vandaag er maar bij laten 1 Ik kom een ander maal terug God zegen je 1" Mynheer Felicianns wischte zich dikke tranen van de plooiwangen en ging naar de huisdenr. Op den drempel wendde hjj het gezicht weer om om te zeggen 'k Mot je nog wat zeggen 1 Treurige dingen heb je me verteld, 't Leven heeft je hart belast met onrecht en bitterheid geen ladderwagen had 't uitgehouden Zoodoende wordt 't iemand moeielijk om de christelijke berusting te bewaren, en ik begrijp 't dat de vensters en het dak van je kerkje niet stevig genoeg waren. Binnen in je mot veel gebroken wezen veel scherven motten 'r liggen 1 Maar één ding in je heeft toch wel den aanval weerstaan 1 De moeder in je die is nog goed in baar geheelDie heeft nog steeds haar gezonde werkkracht en heeft nog steeds haar plichten 1 Is 't niet En die moet nit liefde voor haar kind toch altoos nog een sterk beetje gelooven en hopen 1 Anders gaat 't nietmoedertje 1 lk wil onzen lieven Heer niet vooruitloopen en ik wil niks zeggen en anduiden. Maar wie weet, of je meisje, je lief kind niet juist tegen woordig dat zekere lotsbeschikkingpadje bewandelt dat voert tusschen geluk en ongelnk door

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1