door omstandigheden uitgesteld bezoek aan Leiden plaats gehad. Door eene groote schare belangstellenden werd generaal de la Rey vergezeld van zijn schoonzoon en de heeren Feireira en Van Velden in de wachtkamer van 't station te Leiden opgewacht waar prof. de Goeye als voorzitter van de Zuid-Afrik. Vereeniging den gast wel kom heette en uitdrukking gaf aan de vreugde hem te mogen zien een van de groote mannen van het volk wie men in de dagen van strijd met zoo groote spanning gevolgd had. Hierna voerde de heer W. Pera als voorzitter van de Oollectantenvereeniging, het woord en overhandigde den generaal, uit naam van Leiden en eenige omstreken de som van pl. m. f 1500 waarop een driewerf hoezee volgde. Daarna werd een bezoek gebracht aan het Stadhuis waar het Dag. Bestnur en leden van den Raad den gast ontvingen en aan het gedenkteeken van v. d. Werf. Vervolgens werd nog een rijtoer gedaan het gedenk- teeken van Coster in den rnuar van het Academie be zichtigd om ten 2 uren naar de Stadsgehoorzaal te gaan. Hier hield prof. Blok eane zeer toegejuichte rede en na een rijtoer door de voornaamste gedeelten der stad en een bezoek aan de Studentensociëteiten, waar de generaal namens de studenten-afdeeling van de Ned. Zuid-Afri- kaansche Vereeniging f 20"0 werd ter hand gesteld keerden de heeren naar Den Haag terug. Het veitrek der Boerengeneraals. Het vertrek der heeren Botha en de la Reij uit Den Haag, ging allermit st onopgemerkt voorbij. In de gereserveerde wachtkamer le klasse van bet Staatsspoorstation waren tal van dames en heeren ver- eenigd om van de generaals en het gezin van generaal de la Rey een hartelijk afscheid te nemen. Nadat de generaals met ieder in 't bijzonder hand drukken hadden gewisseld, sprak dr. Blink, even voor 't vertrek van den treiD, een kort maar tredend afscheids woord tot de twee mannen, die de bewondering van zoovele dnizrnden wisten te wekken Hij hoopte, dat de generaals aan het Zuidafrikaansehe volk zonden vertolken de gevoelens, die men in Nederlaud zal blijven koesteren voor dat bewonderenswaardige volk en dat, al leeft men ginds voortaan onder andere vlag, de Nederlandsche taal daar zal behouden blijven. Waarop generaal Botha, zicht baar aangedaaD, verzekerde, dat vrees voor het te loor gaan van die taal zeker niet behoeft te bestaan, waar het Zuidafrikaansehe volk zich altijd zal blijven herin neren de genegenheid, hulp en offervaardigheid die het nergens zooals in Nederland heeft kunnen ondervinden en waarvoor Botha, op het punt staande Holland te verlaten nogmaals zijne diepste erkentelijkheid wenschte nit te spreken. Allen begeleidden de vertrekkenilen naar den trein. Op het perron hadden zich vele menschen verzameld, die een stillen, eerbiedigen afscheidsgroet brachten aan het beroemd geworden tweetal. Alleen bij het vertrek van den trein werd even een hoera-kreet aangeheven. (Handelsblad.) In den vroegen morgen van den 7 geraakte C. B., welke zich op het z.g.n. »Waardjet onder de gemeente Oudkarspel bevond, in het ijs. Niemand was daar ter plaatse aanwezig zoodat geen behulpzame hand kon worden geboden. Na aanhoudend lnid hulpgeroep, mocht het hem echter gelukken de aandacht te trekken van eenige Oudkarspelsche ingezetenen welke de voldoening smaakten B. uit zijn gevaarlijke positie te bevrijden. St. Maarten. Bij de op den 8 gehouden verkie zing van bestuursleden van den Ringpolder werden her kozen de heeren H. Kooij als molenmeester en P Bruin als hoofdingeland. Gebrek aan turf. Men schrijft uit Veendam Op het oogenblik is er groot gebrek aan turf in de veenkoloniën. Dit komt hoofdzakelijk door de zoo vroeg ingevallen vorst. Ternauwernood was de aardappelcam pagne geëindigd en waren de schippers op het punt, evenals andere jaren naar de venen te vertrekken, om turf te halen, toen de winter inviel, zoodat de scheep vaart gestremd werd. De prijzen der turf stegen daar door enorm. Voor lange tnrf, waarvoor men in gewone »Heer pastoor. De bezorgdheid wies indeoogen, van vrouw Altenöder. »Ja, moeder", zei de pastoor, »een heilig weggetje dat I Een stootje naar genen kanten men ligt in een diepe sloot een rukje naar dezen kant en men zit midden in 't geluk En hoe zou dan je dochtertje op haar levens weg haar lief tehuis vinden als haar moeder met God en wereld twisten en vechten wil Ieders menschenweg loopt door menschen heen En hoe de lui ook wezen mogen ten laatste moet men toch met hen zich ver staan zooals met de kat, die haar nagels heeft. Ver standiger is 'tdat men ze met geduld een beetje tam maakt dan vangt je het katje de muizen nit je kamer weg. Overleg dat eens bij je zelf, moedertje! Ter wille van je lief dochtertje 1" Mijnheer Felicianus ging over den drempel de open lucht in. Hij had op den h. goeien vrijdag gevloekt en het hart was hem »in de schoenen gezonken" maar de mooie goudroode avondzon omstraalde hem toch, zoo dat het leek alsof de heer Felicianus Boradam een ver bazend grootewonderbaarlijk stralende heilige aureool bezatdie niet alleen zijn hoofd omgaf, maar den geheelen, kleinen zwarten, ietwat ronden heer, van af den rand van zijn hoed boven, tot aan zijn zware laarzen beneden. »Zoo moedertje 1" groette hij nog. vGod zjj met je voor vandaag En as je morgen op stillen-zaterdag de weg naar de kerk te ver is in Godsnaam dan spat ik mijn beetje wijwater wel weer op het leege bankje Terwjjl vrouw Altenöder spraak- en bewegingloos in de huisdeur bleef staan wandelde de heer Felicianus den straatweg langs en groette heel in het oog vallend, maar niet bijzonder vriendelijk alle huizen in de buurtaan welker vensters een dozijn vrouwen en kindergezichten te zien waren. Van achter een staketsel kwam juffrouw Katrien te voorschijn en stotterde: »God zij dank, Hoogeerwaarde, dat n er weer is dat n niks overkomen is 1" daar Mijnheer Felicianus hief zijn hoofd op »spreek met mij vandaag niet »Maar lieve Hoogeerwaarde omstandigheden 30 a 35 et. de 100 betaalt, wordt nu 95 100 ct. besteed. Te Schiedam had de sleepersknecht H. v. d. Heuvel het ongeluk van zijn vlet in den Noordvestsingel te vallen. Onmiddellijk werd hjj op het 'droge gebracht, doch in bewnsteloozen toestand en het jjskouds water had hem zoodanig bevangen, dat hg door een hevige koorts werd aangegrepen. Nog denzelfden dag is de on gelukkige aan de gevolgen bezweken. Hg laat eene onver zorgde vrouw met negen kinderen achter. Uit I Jumlilcn wordt gemeld In den nacht van den 5 toen verscheidene visschers van hier aan het visechen waren op de hoogte van den Heider, is een boot midden door de visschers gevaren en heeft een botter van L. Bakker overstoomd met het treurig gevolg, dat de botter brak en een der opvaren den, een knecht van 27 jaren verdronk, nalatende eene weduwe met 4 jonge kinderen. IJs-ongelukken. Twee jongelui maakten van Meppel per schaats een ritje naar Genemniden vooibg Zwartsluis schoot een hunner in een wak. Niemand in de nabgheid zijnde, was zgn kamerand niet bg machte hem te redden. Te Oosthuizen geraakten tegen het vallen van den avond de drie broers Klaareribeek bg 't schaatsenrijden in een slop. De 17-jarige Karei kon nog intgds gered worden de twee andere broeders, 19 en 21 jaar oud, verdronken. Nsbij Haarlem heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Twee broeders, die aldaar met hun verloofden schaatsen reden, geraakten in de vaart plotseling in een wak. De beide meisjes zagen het aankomen en lieten tijdig los, doch een der jongelieden schoot onder het gs en verdronk. Da ander werd gered. Te Beerfa is den 12-jarige Jacob Goldhoorn zoo danig op het gs gevallen dat hg bgna onmiddellgk dood was. In de afdeeling Osdorp der gemeente Sloten is de 12-jarige zoon van den arbeider J. v. Diemen bg het schaatsenrgden in den polder in een wak gereden en verdronken. De heer J. R. 't Hoen, te Sliedrecht, is op treurige wgze om het leven gekomen. Terwijl hg en meer anderen zich op de Graaf vermaakten met schaatsenrgden, zakte hg plotseling door het gs en verdween in de diepte. Spoedige hnlp mochthelaasniet meer baten. Zgn broeder, die mede door het gs zakte, werd gered. De overledene was bgna 64 jaar oud en ruim 40 jaren onder- wgzer aan school III te Sliedrecht. Landbouw-Comlté. Ia de joDgstgebouden vergadering van het Dage- lijksch Bestnur van het Nederlandseh Landbouw-Comité deelde de voorzitter o.m. mede, dat de commissie voor de internationale land- en tuinbouwtentoonstelling heeft vergaderd. Deze commissie bestaat uit de heeren Jhr. Mr. L. H. J. M. van Asch van Wijek, K. Breebaart Jzn., te Win kel R. Dojes, te Meeden G. de Senarclens Baron de Grancy, te Vueht Mr. J. G. Ridder van Rappard, te Laren (G.) Jhr. P. J. J. Repelaer, te Dubbeldam Jan Trnyen, te Meynl. Een sub-commissie is benoemd, teneinde te rapportee ren omtrent terreinen na. ondeizoek in loeo. Naar aanleiding van de algemeene waardeering, die het rapport omtrent het tiendrecht ook bg de Reegeering heeft ondervonden, is besloten het vraagstuk der heerlijke jacht- reehten in verband met eene wgziging der wet op de jaeht en visscherg in studie en behandeling te nemen. Het rapport, dezer dagen uitgebracht door eene com missie, benoemd in de laatste vergadering van belang hebbenden bij en belangstellenden in eene algemeene rege ling der boter contiöle, waarin uiteengezet wordt do wyze waarop eene algemeene contióle in Nederland zal tot stand kunnen komen, zal zoo spoedig mogelgk nader worden behandeld in eene nadere vergadering van belang hebbenden. Besloten werd in den aanvang van 1903 eene buiten gewone algemeene vergadering van het comité te beleggen, ter behandeling van a. het ontwerp hnishondelgk regie- men b. de snikerwetgeving (snrtaxe.) (N. v. d. D.) Braad la dea BJ-polder. In polder VIII, een deel van den Noordar IJ-pol- der, aan den overkant van het IJ gelegen, brak den 6 tegen den avond brand nit in de boerderij van C. L. de Kok. Aangezien deze polder nog op het grondgebied der Gemeente Amsterdam staat, rukte de brandweer er heen met de drijvende stoomspuit. Het was e9n heele toer voor de brandweer om, met een stoomspuit en een hand spuit, langs de gladde dijkwegen, door den snerpenden, striemenden ijswind de brandende boerderij le bereiken, een afstand van wel anderhalf uur. De boerderij vao Kok brandde tot den grond afhelaas zijn daarbij vijf koeien en vier paarden in de vlammen »Noem me niet lief! Vandaag, bon ik in het geheel niet lief voor je!... Ja, kijk maar zoo!... Weetje ook wat je mij vandaag gedaan hebt Zijn stem beefde: »een ongelukkige menschenzleldie reeds half mij weer toebehoorde, die hè'je mij uit de handen ge grist en as zielzorger hè'js me geblameerd Ja Eu nou, ga naar huis En kook je goeie koffie! Maar drinken kan je anderen laten doen. Ik bedank er voor Wrevelig keerde de heei Felicianus zich van zijn dienst maagd af, stiet den wandelstok op den grond en zette de zware laarzen in krachtige beweging. Bedeesd eu angstig diaafde joffer Katrien achter hem aan. Doch haar berenw dunrde niet lang en week da delijk weer voor een nieuwe zorg. Want over de hekkon in de hoogte heen, zag zij don jongen Waldhofer de weiden opstijgen naar den woudzoom toe. »Mari' en Jozet 1" stamelde zij. »Nou fcèt den Wald hofer het wachten in de pastorie verveeld Daar, Hoog- eerwaaide, daar, kjjk n, eens 1 Daar boven draaft zijn jongen de weiden over naar boven 1" Mjjnheer Feliciacns bleef staan, lei de beide handen over zijn stok en keek in diep nadenken Roman Wald hofer na, die in de schaduw van de diep staande zon en te midden der roodglanzende weiden er zoo zwart als een neger uitzag. Wordt vervolgd. omgekomen de tjjd ontbrak om de dieren te redden' zoo snel had het vuur zich uitgebreid. Ook eenige land bouwwerktuigen en een aanzienlijke hoeveelheid aardap pelen en graan zijn verbrand. Hoe de brand ontstaan is, weet men niet. De bewoner van de boerderij was bp zijn zoon te Leiden en moest de tijding van de ramp hooren bij zijn terugkomst. Het verbrande was verzekerd. De brandweer had bij haar arbeid om de naastbij- staande gebouwen te beveiligen, een zeer moeilijke taak. Het water bevroor bijna in de slangen en de spniten waren met ijs bedekt. Barslugerhora. De vorige week werd in de Scha- ger Conr. vermeld, dat do Ijsbaan te Kolhorn zeer mooi was en de toegangswegen best te rijden waren, dat alle toebereidselen gemaakt waren, om het publiek te ontvangen. En wat bleek, dat niets in orde was, dat toegangswegen onberijdbaar waren, en de baan slecht was; dat de IJsclnb enkel maatregelen had genomen; om entree te heffen, en het publiek (van elders vooral) door dit bericht was misleid. Groote ontevredenheid wekte een en ander, en eene commissie werd gevormd, welke er den 7 toe overging aan de IJsclnb hare ver meende rechten te betwisten. Eene hardrijderij met hin dernissen voor mannen, om prijzen ter geldswaarde van f 24.werd door die commissie uitgeschreven, te hou den op de baan der IJsclnb. Deze wedstrjjd had den 7 plaats (niet zonder verzet van het bestnur der IJsclub) en werd door een groot aantal personen bijgewoond. 18 mannen namen aan dezen medstrijd deel.; De le prijs werd behaald door Plakman, van Schagende 2e door Fijnheer, Winkelde 3e door van Zoonen, Winkel, en de 4e door P. Pool Dz. van Kolhorn. In eene daarna gehouden vergadering der IJsclub weid de eensgezindheid hersteld de ontvangen entreé werden aan behoeftige we- dnwen afgestaan. Te wenschen is, dat deze harde wenk doeltreffend moge blijken P Westgraftdijk. Den 7 had bij de Doopsge zinde gemeente alhier de stemming plaats over een voor gesteld reglement. Evenals te Oostgraftdijk is aangeno men, dat de diakenen voor 3 jaar worden verkozen en dat jaarlijks '/s deM aftreedt. Verder werd bepaald, dat ook vrouwelijke lidmaten stemrecht zullen hebben. Het artikel, waarin werd voorgesteld om lidmaten van an dere gezindten zonder doop aan te nemen, werd met al gemeene stemmen verworpen. Heden had het zoontje van M. O. alhier het ongeluk door het fs te zakken in het Noordbollandsch kanaal. Met moeite wist men den jongen nog te redden. Daar de booten nog lang een vaargeul in het kanaal gehouden hebben, is het ijs in het kanaal niet overal te vertronwen. Bijp. De gemeenteraad alhier heeft in plaats van wijlen den heer dr. van Leeuwen tot gemeente geneesheer benoemd den heer Knaap, arts te Brouwershaven. President Steju. Over den toestand van president Steyn verneemt de »Dordr. Ct." uit een particulier schrijven dat die voor uitgaat. In den brief luidt het Hij heeft deze week een lichte keelontsteking gehad, maar is nu weer beter en ik geloot niet dat hij achteruit is gegaan. Wij zijn zeer tevreden hier, hebben een stille en rus tige woning, die in elk opzicht zoo geschikt voor den zieke is. Het weder is over het algemeen gunstig geweest, zoo dat met een paar uitzonderingen ae president dagelijks buiten op het balkou kon liggen, vanwaar hjj oen prach tig uitzicht op het meer eu de Alpen heeft. Wij hopen den winter hier door te brengen ea den zomer d.v. weer naar Holland terog te keeren. - Schoor!. De raad dezer gemeente heeft de sala rissen van het hoofd der school te Groet en den onder wijzer to Schoorl met f 50 verhoogd. De gewijzigde regeling der wouden is door Ged. Staten goedgekeurd. Oudkarspcl. Door het bestuur van den polder Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeersen) is het be langrijk besluit genomen, om den Oosterdijk, nabij het dorp Broek op Langendijk waarover een zijtak der H. IJ. S. is gelegd zoodanig te verbroeden en af te hekken, dat hot thans daar ter plaatse voor het verkeer bestaande gevaar, aanmerkelyk zal worden verminderd. Te Velseo worden weer proeven genomen met de stoompont sKetnemerlatd". Het vaartoig is nu eene ket ting pont geworden en verschilt hieidoor van do pont over het IJ bij Amsterdam, dat het in plaats van een ketting door het vaartuig, aan elke zijde er een heeft, die over een rondsel loopt, hetwelk op de plaats der weggenomen schepraderen is aangebracht. Het blijkt echter,dat twee kettingen de pont niet kuuneu vrijwaren tegen onzachte aanrakingen met de ducdalveti. BoosSge vroren. Bukhuizcu. Alhier is deze week een vronw, die gehuisvest was in het gebouw voor dakloozen, dat een eind buiten het bebouwde gedeelte der stad staat, op weg daarheen gaan zitten rusten en doodgevroren. Te Breskeas is een man doodgevroren gevonden. Waarschijnlijk was hij gevallen. De ongelukkige iaat eene vrouw met negen kinderen na. Bouwmeester te Schagen. Dezer dagen trad alhier in het Noord-Holl. koffie huis op de heer Bouwmeester met den heer Jan Malherbe. Niet velen waren opgekomen om van dezen kunstavond te genieten. Vooral in »De werkstaking" van Ooppéa en in een fragment nit »De koopman van Venetië" muntte de heer Bouwmeester nit. De heer Malherbe had veel succes met »Mija reiskoffer" door G. Feijdeau en »De feestrede" van Davidofski. De genoemde voordrachten troffen het meest, de anderen werden natuurlijk niet min der meesterlijk gezegd en uitgebeeld, maar maakten niet zoo grooten indrnb öf door mindere bekendheid er mee van het publiek óf door hare niet zoo hooge waarde. Schager ijsclub. Den 7 vergaderde alhier bovengenoemde veroeniHng. Van de ongeveer 90 leden waren 10 aanwezig. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er 81.32 op de spaarbank staat. Meegedeeld werd, dat het, beheer der ijsbanen weer was opgedragen aan de ijsclub. Besloten werd den 12 eene schoont ijderrj te doen plaats hebben van Schager paren met medailles als prijzen en lator in den winter eene voor paren ook nit andere gemeenten. Er zal zooveel mogelijk getracht worden goed berijdbare banen te maken ter verbinding mot andere plaatson. In

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2