Stadsberichten. Minister Kruijs. De toestand van den Minister van Marine is zeer zorgwekkend geworden. De krachten van den zieke nemen af. Het vertrek der Boerengeneraals. Met den sneltrein van 11.02 kwamen Maandagnacht te Vlissingen aan de generaals Louis Botha, wiens echt- genoote over Calais-Dover naar Engeland was vertrokken, De la Rey met echtsenoote, de heeren Ferreira met echt- genoote, De Villiers en Fischer. Zij werden verwelkomd door den heer T. M. Lncas, inspecteur bij de Stoomvaart-Maatschappij »Zeeland", die hen naar de nachtboot «Koningin Regentes" geleidde en hun de gereserveerde hutten aanwees. Een «Leve do helden van Transvaaldoor do aan wezigen op het ponton een 40-tal aangeheven, werd met het afnemen der hoeden door de generaals beantwoord. De heer H. J. Emous, N. Z. Voorburgwal 826, Amsterdam vraagt spoedige opgave van weduwen en weezen van in den Zuid-Afrikaanscho oorlog gevallen personen thans in Nederland of Europa woonachtig en van alle verminkten, die in het geheel of ten deele niet in staat zijn om in hun eigen onderhond te voorzien Bij die opgave wordt verlangd vermelding van volledig adres en een kort bericht der omstandigheden alles schriftelijk. De Nobel-prijzen. Blijkens de mededeeling in de «Malmoe-Tidningen" zijn de Nobel-prijzen toegekend aan de volgende geleer den professor Tbeodoor Mommsen te Oharlottenburg voor litteratuur professor De Martens te Petersburg, vreuespr jjs dr. Ronald Ross te Liveipool, voor genees kunde professor Emil Fischer te Berlijn, voor schei kunde de professoren Lorentz; te Lelden en Xeeman te Amsterdam, voor natuurkunde. Afwijking van den regel omtrent plaatselijke belastingen. Wetsontwerpen zijn voorgesteld, bevoegdheid ge vende om in 1903 ten behoeve der gemeenten Alkmaar, Edam, Hoorn en Pnrmerend wik- en weegloonen te beffen tot ten hoogste 60 cent per 100 kilogram. Voorts om gedurende twee jaar voort te gaan belasting op het ge distilleerd te heffen van de gemeenten Hellevoetsluis, Helder, Vlieland en Vlissingen. Mond- en klauwzeer. Ingevolge de wet van 20 Juli 1870 tot regeling van het Veeartsenijknndig Staatstoezicht en de Veeartse- nijkundige Politie heeft wjjl in de maanden September, October en November j.l, geene gevallen van mond- en klauwzeer hier te lande zijn voorgekomen de Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijverheid, bij beschikking van 9 December j.l., opgenomen in de »St.-0t." No. 289, ingetrokken de beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van 3 Mei 1898 (afdeoling Landbouw), waarbij met betrekking tot het mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens in de onderschei dene provinciën des Rijks verschillende maatregelen buiten toepassing waren gesteld. Ongeregeldheden. Den 10 is uit Den Haag een detachement Rijks veldwachters vertrokken naar de öoudsche Sluis bij Ai- phen, tot herstel van de orde, welke aldaar verstoord is naar aanleiding van het breken van het jjs vanwege ver schillende stoom boot-maatschappijen, hetgeen in hooge mate de ontevredenheid van het schaatsenrijdend publiek gaande maakte. Griezelige vondst. Toen den 9 trein 57 van Amsterdam naar Parijs de brug aan den Moerdijk gepasseerd was, vond de brug wachter een kistje, hetwelk door middel van een touw gesloten was en 2 kinderlijkjes bevatte. Naar alle kanten werd getelegrapheerd of reizigers ook iets bijzonders had den gezien, doch tot heden is geen dader gevat. Typhus. De febris typhoidea is te Goedereede epidemisch heerschend verklaard. Even buiten JVoordwiJk viel door de gladheid de 15-jarige Marie Smulders, juist toen de tram aan kwam. Het meisje weid zoodanig aangereden, dat zij kort daarna aan hare verwondingen is overleden. En Liesbeth die noch de stemmen daar buiten aan den woudzoom noch Romans stap, noch het breken der dorre takken had vernomen hoorde toch dat fijne, teere piepgeluid. Zuchtend hief zij het gelaat cp en zocht met de oogen. Daar zag zij den jongen Waldhofer staan en zoo ver schrikt vloog zij op, alsof er een ongeluk gebeurd was. De vink in de boomkruin werd stil. Men hoorde geen vleugelslag, toen hij wegvloog slechts over den goud gloed, die op den mosgrond lag streek bliksemsnel een heel klein schaduwtje. Stom als thans het wond stonden die twee tegenover elkaar en keken elkander aan als twee menscben, die allebei een slecht geweten hebben en waarvan de een bang is voor den ander. Toen Liesbeth zich eindelijk bewoog, bewoog ook Roman de schouders en stotterde half lachend: «zoo zoo?... Schrikken doe je?" Zich afwendend schudde het meisje het hoofd en bukte zich om de verspreidde boommos weer in haar boozelaar te verzamelen. En weer lachte Roman opgewonden en heesch «zoo zoo Ah ja He je kruien gezocht «Een bietje boommoa ja." «Boommos Zoo zoo Boommos Zijn lachen werd steeds vreemder en hij gluurde met schnine oogen naar elke mosvlok, die hot meisje in haar schort drukte. Heel onschuldig zag 't er uit, dat dorre verbleekte boommos en 't was gewis geen «kruien" zooals de Bchrjjnwerkersknecht het bedoeld had. Maar het onschul dig voorkomen hebben ze toch alle, die zekere middeltjes. Anders waren zij de lui niet zoo gemakkelijk en on gemerkt toe te stoppen en men was er dadelijk achter dat men 'r niks dan last van had en «onweer" en «droge hitte" 1" Wie kan 't weten waarvoor dat boommos wellicht goed is als iemand 't maar goed weet te ge- bruikeu. «Ja... ja... 't zal wel 't juiste wezen...je boom mos zei hij «wil je me niet zeggen, waar 't goed voor is Romans stem had een klank alsof de smid zjjn hals met een tang gepakt had: «Zeg? Is 'c soms goed voor 't ongelnk van andere lui Oudkarspel. Door het Bestuur der ijscïub «Vol harding" alhier is beslofen ijs en weder dieDende Zondag a.s. (14 December) op het z. g. n. «Waardje" een wedstrijd met hindernissen te doen houden. Ieder deelnemer zal moeten rijden metinde hand een blaadje waarop een bal. De prijs bedraagt f 10 de premie f5 Het inleggeld is vastgesteld op f 0.50 per persoon, terwijl deelnemers zich bij deD secretaris der IJsclnb, den heer Jb. Hart Pz knnnen aanmelden. -— Do heer M. Eecen Jz. heeft zijn candidatuur voor lid van den Gemeenteraad, aldaar, ingetrokken. ®twaag werd eenige dagen geleden iemand uit Blokker bewusteloos op den weg gevonden en naar de ziekeninrichting te Hoorn overgebracht. De ongelukkige handelt aldaar als een krankzinnige en weigert alle voedsel te gebruiken. Nabij Akersloot is in het Noordholland3ch kanaal een schuit, geladen met ammoniak, gezonken. In de suikerfabriek der firma Daverveldt, Binck Go., te^ Oudenboscli, werd de chef van de suikerkamer, Coroelis Saykerbnikj bij het doen van eanige werkzaam- heden, door eene in gang zijnde machine gegrepeD, zoo- dat hjj om de as werd medegesleurd. De ongelukkige was terstond dood. Het lijk is naar het gasthuis vervoerd. Den 4 zat oe rjjkspont aan de Uembrug zóó vast, dat deze eerst na twee uur werken loBkwam. De werklieden der rijksinrichtingen, die te Amsterdam wonen, kwamen halfbevroren op het werk. De kapitein, hoofd' der werkplaatsen, gaf hun gelegenheid om zich te ver warmen. Des avonds deed de kapitein een order voor lezen, waarin aan de te Amsterdam wonende werklieden I wordt vergund evenals aan de Ziandamsche voor reke ning van de fabriek eene reiskaart te ontvangen. Met groote erkentelijkheid werd deze mededeeling ont vangen, hetgeen nog verhoogd werd, toen het bleek, dat de boekbonder hun buitendien het reisgeld der drie laatste dagen zon uitbetalen. Blanus. f Men meldt aan «Het Centrum" uit Vianen Alhier is na een ziekte van eenige dagen overleden de nu vergeten, maar vroeger bij oud en jong bekenden circus-directeur Blanus. Toen Blanus nog in zijn goeden I was, toen zijn stal nog verscheidene paarden bevatte, hij doen met- verschillende wagens rondtrok en allerlei artisten I des avonds in zijn tent optraden, toen was (de onderen znllen het zich nog wel herinneron) Blanus de man, toen was hij beroemd, iedereen kende hem. Op kermissen was bjj onmisbaar, in groote scharen trok men naar zijn lin nen tent. Maar ook Blanus heeft zjjn tijd gehad. Andere paarden spelen zjjn gekomen, grooter, meer naar de eischen des tijds ingericht. En het circus van Blanns raakte in ver- val. De beste paarden werden verkocht, rijders en rijde ressen werden hun directenr ontrouw, zij konden op betere voorwaarden werken. Slechts met twee wagens en eenige oude paarden trok de oude directeur rond, tot hij te Vianen door een ziekte werd aangetast en de dood aan zijn veelbewogen leven een einde maakte. Door slechts enkelen gevolgd, is de onde directenr naar zijn laatste rustplaats geleid. - Bergen. Voor de betrekking van onderwjjzer alhier op een salaris van f "500 hebben zich twintig sollici tanten aangemeld. Barslngerhorn. Alhier werd aan de oudjes in het oude mannen- en vrouwenhuis een prettig St.-Nico- iaa8-ieest bereid. Door bestours- en raadsleden werden verschillende aardige stukjes voorgedragen, terwijl het fanfarecorps eenige muzieknummers ten beste gaf. Het was een ware feestavond, zooals vanzelf spreekt, werden de verpieegdon onthaald en werden St.-Nicolaas-gescben- ken uitgedeeld. Te Kolhorn werd, vanwege do IJsclub, den 9 eene hardrijderij met hindernissen gehouden. 14 Personen namen aan den wedstrijd deel. Pi ijzen werden behaald door: Plakman van Sehagen, een ongenoemd 16 jarig ventje van Winkel, P. Wagemaker van Sehagen, J. Bakker en J. Muleveld van Kreil (Barsingerhorn). Honderden toeschouwers bewogen zich op de bijbanen, f 24 in geld werd verreden. Oude Nledorp. Aan de Blokhuizen onder deze gemeente, branddo in den morgen van den 10 dezer de Liesbeth vloog van den grond op, zooals een overrom pelde doet die van achteren een verraderlijken steek in het hart kreeg. GaDseh bleek doodelijk geschrokken keek zij den jongen Waldhofer aan en schudde het hoofd, alsof zij het niet gelooven kon dat juist die het was van wien zij zulk een vraag hooren moest. «Wat scheelt jon dan Hé'je soms 't spreken verleerd? Zijn soms do woorden bjj jon zoo zeldzaam Weer lachte Roman en fronsde daarbij het voorhooid alsof dat lachen hem onder zjjn haar begon pjju te doen. «Kom doe 't is wat open je bekje 1 L iat me toch 's hooren zoo'n zeldzaam gezang 1 Den Hanspeter hé'je wel voorgekweeld den ganBchen dag en nacht 1 Je znlt toch wel een enkel woordje hebben voor mjj of niet Liesbeth zweeg en keek hem maar aldoor aan, terwijl rond die twee de laatste bleeks zonneglans verbleekte en koele schaduw op de stille boomen zonk. Voor Roman scheen er iets brandends heet aan Lies- beth's zwijgen. Het wekte zjjn toorn op, zooals gloeiend ijzer het water opborrelen doet. «Nou dan, wa^ is 't dan schreeuwde hij dat de aderen aan zijn slapen er van zwollen. «Moog je me niet zeggen wat ie doet je boommos P Stuurt ie 't onweer? Of..." Zijn schreeuw stem leek op snikken. «Of laat ie de hartworm uitkrui pen, dien 'n meusch z'n lachlust opvreet? Eu de opge wekte vreugd En 't geluk en alles De stille schrik in Liesbeth's oogen had zich veran derd in een blik zóó zwaarmoedig en zóó treurig, dat Roman zijn het-uitschreeuwenden toorn vergat toen die blik hem trof. Stil geworden schoof hjj den hoed ach terover en greep zijn baar op zijn voorhoofd, alsof onder het dakje zijner gedachte iets met in orde was. Met een bitteren glimlach om de lippen had Liesbeth het hoofd gebogen. «Zooas de anderen 1" zei ze zacht. De een zooals alle!" En zij wendde zich af en bukte zich weer, om de laatste bosjes van het verzamelde boom mos in haar boezelaar te drukken. Bjj het zien van haar rug begon Romans toorn weer te koken nog heviger dan te voren. En wat hij nu deed de twee drie stormpassen naar het knielende meisje, J boerenwoning, bewoond door J. Borst, tot den grond toe at. Het vee en een groot deel van den inboedel werd gered. HarlnSCarspel. Door ingezetenen uit de polders bcbagerwaard en Slootgaard is tot den gemeenteraad een adres gericht, waarin verzocht wordt weder een voetbrug te doen maken over de ringsloot tusschen de genoemde polders op de plaats, waar vroeger ook een dergelijke brug de communicatie tusschen die polders vergemakkelijkte. Niet alleen voor de ingezetenen uit die polders, doch ook voor den poetbode is de wederopbouw van die brag van het grootste belang. - Hijp. Den 9 is alhier op schaatsen een hardrijderij met hindernissen gehouden. De prijs werd behaald door den heer N. Legnit en de ie en 2e premie door de heeren J. Verver en J. de Groot. Verder werden nog kleinere prijzen behaald door de heeren J. Hoek, K. van Petten, A. Kemp en S. Hottentot. Lichtbeelden. Vrijdag, 12 Dec. a.s., zullen de heeren Jens en Meti, zendelingen der Utrechtsohe Zendingvereeniging, in het lokaal «Waakt en Bidt", eene voorstelling geven met lichtbeelden, betreffende hun arbeid op Nieuw-Guinea. De samenkomst met kinderen zal aanvangen te 5 uur en tegen f 0.05 entiée; de avond-bijeenkomst te 8 uur, tegen I 0.10 entiée. Wij wekken allo vrienden derzen- ding op om deze samenkomsten bij te wonen. ■üxaiuens Boekhouden. Mej. Anna Aeldhuijzen, cursus-leerlinge der Industrie- en Huishoudschool, alhier, behaalde 9 dezer te Amsterdam, het diploma boekhouden van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Bjj hot ou 22 en 23 October 1.1. gehouden examen vanwege den Natiocalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden in Nederland slaagde de heer N. van der Voort Jr. alhier (leerling van den heer I. Prins Az.) Boopsgczlnde Sierk. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op Zondag, den 14, de dienst in de Doopsgezinde Kerk zal vervuld worden door den heer Ds. Beulen, doopsgezind predi kant te Den Helder. Genieenschappciyk Grondbezit. Volgens eene in dit nummer voorkomende adver tentie zal Dr. Fred, van Eeden op Zaterdagden 13 des avonds ten 8 ure in het lokaal »H armooi e", van wege de vereeniging «Gemeenschappelijk Grondbezit" spreken. Dr. van Esden heeft als onderwerp gekozen «Gemeenschappelijk grondbezit". Bovengenoemde ver eeniging die in den laatsten tjjd nog al eens van zich doet spreken heeft o. a. eenigen tijd geleden nabij Apel doorn een stuk grond van 14 H.A zjjnde wei- en bouwland, aangekocht waarop reeds een boerderij staat. Te Amster dam is als nienwe groep der vereeniging opgericht de boek-, courant- en handelsdrukkerij «Voorwaarts", terwjjl te Bnssum een coö,eratieve winkel zal worden geopend. Verpachting. Den 11 is door B. en W. der gemeente Alkmaar in hef openbaar verpacht voor den tijd van zes jaren, ingaande 1 Januari 1903, de vlsscherij in de wateren, behoorende aan- en gelegen onder de gemeente Alkmaar. Het hoogste bod is gedaan door G. Hartiand, te Koe dijk, f 86,per jaar. Niet gegund. Bij de laatste ver pachting, bracht het f 156 op. I Jsfecst. Begunstigd door fraaihelder vriezend weder had heden het aangekondigde jjsfeest plaats der Afd. Alkmaar van den IJ H. N. Reeds vroeg was men in de weer om op het Paarden- wed de banen behoorlijk in te richten en hegeheel door vlaggenversiering een feestelijk aanzien te geven. Zeker verwachtte men een ruim bezoek van liefhebbersdie van alle omliggende plaatsen nu zoo geschiktnl. op de schaats Alkmaar kondon bereiken En hun aantal was dan ook later vrij groot. Terwijl velen op de bij banen zich in beweging hielden vergenoegden anderen zich mot van den kant af den wedstrijd soms met de grootste belangstelling te volgen. Voor de le afdeeling (schoonrjjden voor dames) had den zich 6 dames aangemeld waarvan mej. T. Blaau- boer don laten prijs, gr. zilv. med., mej. G. Uitenbosch, den 2en prijs, zilv. med., mej. A. G. Kaan, den 3en prijs, kl. zilv. med. verwierven. Voor de afdetling (schoonrjjden voor heeren) hadden zich 10 deelnemers aangemeld. Den leen prijs verwierf de heer P. Jongens, vaD Pnrmerend, den 3en prijs de heer R. O. Scheuk, IJpolder. Van den verderen wedstrijd, hardrijden en schoon rijden voor paren was de uitslag tijdens het afdrukken van dit blad nog niet bekend. Over de prjjsuitdeeling het avondfeest enz. een en ander in het volgend nummer het zich neerbuigen en de vuisten achter zich ballen het nitstooten met hijgenden adem van het eene vreemde- geluid na het ander het verbijten zijner woorden, dat zon niemand doen denken aan den «verstandzamen" Waldhofer Roman, maar. veeleer aan oen meDsch die een t lap van den molen beet heeft. «Zoo?..." hijgde hjj. «Je wilt heelemaal niks tegen mij zeggen Dadelijk heelemaal niks Jij En je kondt me zooveel zeggen 1Je kent alle krni-en Alles voor alle ellende, ja En enkel de slechten Of he'j 'r van de goeien ook geleerd Kom, zu'j 't me zeggen hè Ken je soms 't kruidje voor 't wisse geluk Liesbeth zweeg, zij keek niet op, maar een siddering voer haar door schouders en armen. «Dat kruidje, dat kon je me toonen, jij 1 Dat kon 'k gebruikenWant weet je een heesche lach brak zijn hijgend spreken af, «ik sta op 't trouwen morgen of... 'k weet niet waDneer... maar uitbljjven doet 't niet 1 Het staat mjj vrij daar kan geen catechismus wat andoen Nee En 'n woord is 'n woordEn mjjn Julie...Weer lachte hij. «Ken je soms mjjD Julie niet, mijn liefje?" Langzaam hief Liesbeth haar gelaat op, dat krijtwit was tot in haar lippen. En Roman hijgend, lachend, bevend in zjjn zinneloozen toorn boog zjjn gloeiend voorhoofd zoo diep tot haar neer, dat Liesbeth zich op haar kniiën al verder terugbuigen moest. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2