Nederland. Kardorff aangenomen en nn volgt onmiddellijk de derde en laatste lezing. Op de mijn Gneisenau in Derneontploften den 11 bij het lossen* 5000 tot 6000 kilogram dynamiet. Volgens de «Dortmunder Zeitung'' zijn vijf of zes menschen gedood en velen gewond. EGYPTE. De groote dam in de Nijl nabij Aasoean bestemd om voor betere bevloeiing van Egypte te zorgen, is na jaren ingespannen arbeid met alle daarbij beboo- rende waterwerken en sluizen ten slotte gereed. Geen wonder dat de inwijding van deze rëuzenarbeid, die voor den landbouw en welvaart van het land zoo ontzettend veel belooftmet groote plechtigheid plaats had. Tegen woordig waren het was den 9 'dezer de Khedive, de hertog en de hertogin van Connanghtlord en lady Cromer de Egyptische minister van openbare werken en alle vreemde hoogwaardigheidsbekleders in Egyptischen dienst. De plechtigheid slaagde volkomen. De sluizen en waterpoorten werkten prachtig. Hussein Pacha de minister van openbare werken, las een rede voor gericht tot den Khedive, waarin gewezen werd op het groote belang van de irrigatie voor het Nijldal en geheel Egypte, op de moeilijkheden waarmee het werk gepaard gingop da verplichtingen welke Egypte aan dezen vorst heeft. De Khedive, dankend voor deze vriendelijkheid, was hoogst ingenomen met de tegen woordigheid van den hertog en de hertogin. Hij herin nerde er aan dat de hertog van Connanght den eersten steeo gelegd had voor dit reuzenwerk. Eu das verzocht bij der hertogin den laatsten steen in te metselen. Zij kreeg daarop een zilveren troffel en metselde. Daarna was het woord aan den hertog van Connanght, die hulde bracht aan den Khedive aan Hussein Pacha en alien die medewerkten tot den bouw van deze water» keeiing. De sluizen gingen open nadat de Khedive op een knopje had gedrukt. In zeven minuten tijds stroomde het water vrij in den Nijl verder zonder eeeige be lemmering. BYGEIiAWlD. Een der Londensche correspondenten van het Franscne bfad de Matin" had een onderhoud met een Venezolaanrchen diplomaatdat zoo 't cok wel licht eenigzins partijdig gekleurd is en niet onbeperkt ver- tiouwen verdient, toch zeer waard is gelezen te worden, nu de Duitsche en En. elsche lezing van de toedracht der zaken in de pariemeuten dier beide rijken door de betrokken ministers gegeven is. Bedoelde diplomaat zeide o. a. »De jongste revolutie was ongemeeen lang en wreed en dat komt omdat zij aangestookt werd nit het buiten land, door Eogelschen en Dnitschers. Matos de leider van den opstand was verkocht aan de Duitsche en Engelsche kooplieden die hem groote geldsommen gaven om de revolutie aan den gang te honden. Wjj weten heel zeker dat de Disconto Geseilschaft en een revolutionnair comité te Londen achter de zaak zaten en dat zjj op het Engelsche eiland Trinidad hun hoofukwartier hadden. De vreemdelingen steunden hem uit eigenbelangzij hadden de voorwaarde gesteld dat zij bij zijn slagen be langrijke concessies zonden krijgen. Matos leed de neder laag en nn is het duidelijk, dat zjj ontevreden zijn en de groote sommen betreuren, door hen in zijn onderneming gestoken. Als men de eischen der Engelscben en Dnit schers eens aan het hof van arbitrage onderwerpt, zal blijken dat hncne rekeningen óf overdreven, óf heelemaal verzonnen zijn. »Stel n eens in de plaats van onze Regeering j men eischt van haar golden, die zij niet schuldig is, met woe- ker-rente erbijmen steunt Matos om de Regeering te be strijden Engeland maakt zich meester van het eilandje Patos en de Engelsche consul te Trinidad verleent steun aan de opstandelingen en aan de smokkelaars die hen van wapens en ammunitie voorzien. Aan welke zjjde is het recht? »Maar zelfs al waren de eischen van Engeland en Dnitschland gegrond", is het dan wel het goede oogen- blik om de beialing er van te eischen nn het land nit een oorlog komt, die drie jaar heeft geduurd nu het al zijn energie en al zijn hulpmiddelen noodig heeft om de sociale en economische toestanden te herstellen P Zou het bestreken wasvulde de heele kamer met een scherpe aangebrande reuk. «Kruissucrament 1 Duivel en Hel vloekte Roman de denr toe. »Nou heb 'k den kérel 's noodig en nou is ie 'r niet 1 Die is nou nooit te krijgenEn terwijl hij ternghaastte door de duistere huisgang, riep alweer: «Hanspeter, Hanspeter! Hans peter 1" Toen de onde Waldhofer dat moordgeschreeuw hoorde, kwam hij nit de kamerdeur gevlogen. «Wat is 'r toch Waar is 'r non weer brand? Zeg jongen 1 Wat hè'je toch?' »Dèn Hanspeter mo'k hebbenDen HanspeterOm Jezes wil, waar is ie dan naar toe »Wat weet ik 'r van Voor gekkenopzicht hèk geen tjjd «Hanspeter 1" hijgde Roman en snelde de huisdeur nit Dat ging boveD het gednld van den onde en hij begon zoo te foeteren, dat zijn stem door het geheele hnis dreunde. Maar Roman hoorde er niets van. Die was alweer op straat, snelde van het eene buurhuis naar het andere, klopte op alle ramen en riep: «Hé'je Hanspeter niet gezien?" «Nee antwoordde hem iemand, «en ook geen bonten Tnrk Op de pastorie luidde Roman juffer Katrien er uit en kreeg, toen hij naar Hanspeter vroeg, voor 't eerst een antwoord te hooren, dat niet als versiering op den hoed te zetten was. Maar toen des pastoors keukenmeid in het donker den jongen Waldhofer herkende, stotterde zij eene heilige verontschuldiging, won het «eervolle bezoek" bij zijn bnispanden de gang intrekken en 't fluisterend uit zicht geven, dat de «lieve hoogeerwaarde" zich zeer zeker nog wel bedenken zon betrekkelijk 't consent! «Slecüts een beetje geduld, een heel klein bietje! En ik bezorg 't je, het consent 1" «Och wat! consent!" Met een krachtigen rnk bevrijdde Roman zijn bnispanden. «Nou mo'k Hanspeter hebben Die is me van meer gewichtHy ijlde zonder groet weg, om Hanspeter in de kerk te zoeken. Bij neerdalen den nachtNiettegenstaande de kerkdeur reeds sedert avondlnien gesloten was (Wordt vervolgd.) niet meer in overeenstemming zijn met de beschaving, om een paar maanden te wachten «Venezuela kan zich natuurlijk niet meten met de beide landen, wier eskaders de haven van La Gnayra insluiten maar het zon mij niet verwonderen als de be volking van Caracas vreeselijke weerwraak nam, als er troepen ontscheept worden. «In elk geval doet het mij genoegen, dat Frankrjjk de onrechtvaardige eischen niet steunt. Wij hebben ook Fran- sche scbnldeischers, doch deze toonden zich edelmoedig en dat zal Venezuela nooit vergeten." VEYEZlIEIiA. Terwijl op één na alle oorlogs schepen van Venezuela door Engeland en Dnitschland in beslag genomen zijn, denkt president de Castro noch zijn volk er een oogonblik aan het hoofd te buigen. De proclamatie van den president luidt «Onbeschaamde voeten van vreemdelingen hebben den heiligen grond van Venezuela ontwjjd. Dat is een merk waardig leit in de geschiedenis der beschaafde volkeren, een feit, waarvoor geen grond van rechtvaardiging te vinden is. Het is een handeling van barbaren, een aanslag op de grondbeginselen van het volkenrecht. Een onedele daad, omdat zij het gevolg is van een onzedelijk en laf bewustzijn van kracht en trouweloosheid tevens. Eenige uren geleden namen de Engelsche en Duitsche vloot onverwacht en gelijktijdig drie onzer oorlogsbodems, welke niet in staat van verdediging verkeerden, omdat zij ter reparatie gedokt waren. «Voor de Venezuelanen is deze strijd ongelijk, omdat de aanval geschiedde door twee der machtigste volkeren, en omdat ons land nauwelijks bekomen is van een langen en moeilijken oorlog. En waarom heeft men ons zoo ver raderlijk behandeld? Veneznela mag zoo'n onbeschaamd heid niet onbeantwoord laten. Het recht is aau onze zijde. De God der volkeren, die Bolivar en andore helden gesterkt heeft, zal in het beslissende oogenblik met ons zijD. Hij zal ons helpen en leiden." Te Caracas hadden groote vaderlandsl evende betoo gingen plaats, hij het ontvangen van het bericht dat dc Veneznelaansche vloot was genomen. De menigte trok door de straten, er werden heftige redevoeringen gebonden. Het volk poogde de deuren der Duitsche legatie open te breken. De Regeering legde beslag op den Engelschen La Gnayra spoorweg en de Duitsche Krupp-Centraal- spoor. Alie Engelschen in Caracas werden in hechtenis genomen, behalve twee die ontsnapten en zich verborgen; 87 Dnitschers werden in hechtenis genomen. Ook de Belgische zaakgelastigde werd door een misver stand naar de gevangenis gebracht. De bevolking is zeer opgewonden de toestand wordt als hoogst ernstig beschouwd. De Duitsche en de Engelsche vlag werden in den loop van den avond verbrand. Minister Kruys. f De ernstige wending in de ziekte van den minister van marine in de laatste dagen liet weinig hoop meer. Den 11 is hij in den ouderdom van 64 jaren ontslapen. De heer Krnys is tweemaal minister geweestden eersten keer in het Kabinet-Maekayslechts weinige maanden, nadat hij den heer Dyserinck, die aftrad ren gevolge van de motie in zake het voorbijgaan van het Kamer-lid-Land voor den hooldofficiersrang bij de zee macht, was opgevolgd. De kapitein ter zee Krnys was toen chef van den marine-staf. Na zijn aftreden als minister werd bij commandant der zeemacht in Ned.-Indië en chef van het departement van marine daar te lande, totdat hij in 1898 in het moederland terugkeerde en zijn pensioen nam en verkreeg met rang van vice admiraal. In 1901 werd nij wederom tot den ministeriëelen zetel geroepen en wel in het Kabinet Knyper. Zgn voornaamste taak was de medewerking aan de ontwerpen voor het militair strafwetboek en het nog onlangs verkrijgen van het krediet voor het pantserschip. De heer Krnys was geen man van kerkelijke kleur, en werd gerekend de liberale richting voor te staan. De tucht in het marine-personeel, vooral het korps minderen, ging hem zeer ter harte. De overleden minister had by zijn uittreden uit de Nederlandsche marine een diensttijd van 40 jaren achter zich. In 1858 begon hg zijne studiën aan de Kon. Mil. Academie te Willemsoord, werd in 1856 adelborst en in 1858 luitenant ter zee 2e kl. Afwisselend dienende in het moederland en zijne Koloniën, bereikte hjj in 1878 den hoofdofficier ar aug, word in 1883 bevorderd tot kapitein ter zee, in 1891 tot schont-bij-nacht totdat hjj in 1894 opklom tot den koogsten rang in de marinedien van vice-admiraal. In 1894 werd hem hem hot bestnnr over de Indische zeemacht toevertrouwd als commandant der zeemacht en chef van het departement van marine in Ned.-Indië, welk beheer, gedurende hetwelk hij den vice admiraal en het commandeurskruis van den Ned. Leenw verwierf, hij tot 1898 voerde, het tijdstip waarop hij den zeedienst verliet en pensioen nam. Zijn welverdiende rust na een zoo werkzaam leven werd in 1901 afgebroken door zjjn benoeming tot minister van marine in het nit de toen gehouden verkiezingen voortgekomen ministerie. Aan dit ministerschap maakte de dood een einde. De overledene was, ondanks zijn uiteraard afwisselend leven en de zware taak, die het ministerschap hem op legden zeer gehecht aan den huiselijken kring. Zijn gezinwaartoe behooren 5 zonen, die allen het beroep van hun vader kozen en bij de marine dienen, 3 als zee officier en 2 als adelborsten, verliest in hem een goed, braaf en voorbeeldig huisvader. Minister Kruy3 was met verschillondo hooge onder scheidingen van vreemde orden begiftigd, o.a. met die van ridder le kl. van den Rooden Adelaar van Duitsch- land, hem door den Duitschen Keizer geschonken tijdens Z. M's bezoek in 1891 te Amsterdam. Schagen, Den 19 worcit alhier van wege het Nut de eerste volksvoordracht gehouden. De «Harmonie" van Schagen de heer Kronenburg van Schagerbrng als declamator, en de Damea-Zaugvereeniging «Euphonia" met «Magnus van Schagen" in concertvorm hebben hunne welwillende medewerking toegezegd. Onze Harmoniekapel geeft den 14 een concert in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier. Onder meer znllen twee solo's ten gehoore gebracht worden, een voor saxo phone-alto door J. Roggeveen Lz.Cantilena van G. Gol- terman en Romance van E. Fischer en een voor fluit door G. H. Hulsman: Fantaisie brillante sur des motifs de G. Verdi's opera «Rigolelto" van W. Popp. Van den heer G. H. Holsmann te Schagen zal eene nieuwe com positie worden gegeven: «Erica'', mazurka de concert. Barslngcrhorn. De postbus in den Waardpolder werd alieeds geplaatst en den 12 voor den dienst open gesteld. De dagelijksche lichting is bepaald op 9 ure (epoortijd) voor middags. De bas is geplaatst aan den Hoofdwegongeveer op de helft KolhornWieringer- waard bij de bouwhoeve Karei 17. De vereeniging «Denk en Doe" te Kolhorn wil pogingen aanwenden om aldaar een telephoonkantior ge vestigd te krijgen. Het naaste telephoonkantoor is Barsin- gerhorn (Westeinde), een nur gaans van hier verwijderd. Sijbekarspel. In de vergadering der Liberale Kiesvereeniging alhier werden tot bestuursleden gekozen de heeren G. Bossen, J. M. H. Hoijgens en C. F. Donker, terwijl de heer P. Bakker Jz. aangewezen werd de Kies vereeniging ter Centrale te vertegenwoordigen. Besloten werd in Februari van 1903 een buitengowone vergadering te beleggen waarin de heer van der Hoeven eene poli tieke rede zal houden en de heer Bossen zal spreken over «kiesbevoegdheid". Purnerend. In de den 12 gebonden raadsver gadering weid de gasprijs verhoogd voor lichtgas op 71/» en voor het kookgas op 6l/2 ct. per M3. Tot onderwijzeres aan school 3 (M. U. L.) werd be noemd mej. J. W. Ledeboer te Loenen a/d Vecht, No. 2 van de voordracht met 6 tegen 5 stemmen, icheruerhorn. Tot geneesheer belast met de armenpraktijk voor deze gemeente is benoemd dr. ten Veldhuis, te Stompetoren. I Jsberichten. Schermcrhorn. Zondag a.s. zal alhier een gsfeest gehouden wordenbestaande uit eene wedstrijd met hindernissen en ringsteken door parenwaarvoor fraaie prijzen woeden uitgeloofd. Purmerend. De gsclub «Pnrmersteijn" heeft voor Woensdag den 17 December a.s. een wedstrijd in het schoonrijden uitgeschreven voor heeren voor dames en voor paren. De paren zijn verplicht naast elkaar te rijden. Als prijzen worden fraaie kunstvoorwerpen ter waarde van f 200 uitgeloofd. Barslngerhorn. Den 10 vergaderde te Kol horn de ijsclub. 24 Leden ongeveer 1/s van 't geheel, waren aanwezig. Het bestnnr trad 'grootendeels afals gevolg der alieeds vermelde oneenigheden. Gekozen werden als voorzitter K. Klomp overigens P. Prempt J. Helder, H. Kaper en D. Pool. Besloten werd den 14 eene schoonrjjderij te houden om prjjzen en premiën in geld tot een bedrag van f 25. Schagen. Ter aanmoediging van de ingezetenen werd alhier den 12 eene schoonrjjderij van paren ge- honden. De le prijs, verg. zilv. medaille, werd gewonnen door mej. J. de Vries en den heer A. Zjjdewind; de 2e, zilv. medailledoor mej. C. A. Heddes en den heer hear B. Schenede 3debronzen medailledoor mej. D. Bnis en den heer A. Melker. Aan den wedstrijd werd door 7 paren deelgenomen. «De Wiel" zag zwart van rijdende en wandelende toeschouwers dame3 en heeren. Diefstal aan de Indische Handelsbank. De correspondent van het «Hbld" te Batavia seint Er is een diefstal gepleegd aan het hoofdkantoor der Ncd.-Ind. Handelsbank alhier, van gedeponeerde aandeelen: een waarde van dertig duizend gulden is verdwenen. Te Utrecht ging den 11 bij het uitrijden vaneen korporaal der veld artillerie het paard zoo hevig aan het steigeren, dat deze niet in het zadel kon blijven. Hg werd achterwaarts afgeworpen en het ongelnk wilde, dat hij juist voor d9 raderen van een in beweging zijnd stuk kwam te liggen zoodat dit over zijn borstkas ging die gedeeltelijk werd ingedrukt. Zwaar inwendig gekneusd werd hij ten spoedigste naar het militair hos pitaal gebracht. (»U. D.") Tot heemraad van den polder Bgmondermeer is in de plaats van den heer R. Groot gekozen de heer Bijman. Be Yelser Stoompont. Uit Velsen meldt men Onder toezicht van den Minister van Waterstaat en van hoofingenieurs werden den 12 oefeningen met de stoompont gehouden. De oefeningen gingen redelijk, be halve het aanleggen, dat maar niet goedschiks wilde lukken, zoodat men 3- 4-maal moest aanzetten voordat men aan wal kon komen. Een tal ijke menigte nieuws gierigen waren getuige van de exercitie, terwijl bij bok- kesprongeL een «hoezee" geroep werd aangeheven. In Friesland vielen in den nacht van den 11 door honger en felle konde een aantal vogels dood nit de lucht. Zijdewind. Den 10 brandde de boerenplaats van den heer J. Borst Pz. op de Blokhuizen alhier geheel af. Als oorzaak wordt genoemd het in brand geraken van den schoorsteen. Alles was verzekerd.Een klein huisje nabjj de plaats werd behouden. Ursem. Een concurrente van de petroleum heeft ook alhier op haar de eerste overwinning behaald. De secretaris der gemeente, de heer J. Hille, brandde den 10 voor het eerst acetyleengas. De he ren H. Trnyens en zonen te Spanbroek hebben de inrichting daarvoor in zeer korten tijd gesteld. Hun is dat werk ten volle toe vertrouwd. Alles zeit er keurig netjes en solide nit. Het spreekt van zelf, dat het „nieuwe licht", dat zeer goed voldeed, op het kleine plaatsje zeer veel bekijks had. Winkel. Op de voordracht voor hoofd der school te Winkel werden alfabetisch geplaatst de heeren H. Kolpa, onderwijzer aan een bijzondere school te Amster dam, C Polling, onderwijzer te Schagen en G. Zijlstra plaatsvervangend hoofd te Schagen. Heerhugowaard. De heer D. Tjalsma, komt voor op eene alphabetische voordracht voor hoofd der school te Hillegom. Brand te IJmulden. Bij het overgieten van spiritas ontstond den 12 brand in den drogistwiukel van den heer H. Sant te IJmniden. Hoewei de vlammen gevoed door de vele aanwezige brandbare stoffen, reeds duchtig om zich heen

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2