brandweer7 BUR G k lTj k e n ¥t aTd. - Gemeenteraad van Alkmaar Veiling van vaste goederen, Buitenland. Nederland. Arroudissements-fieclitbank te Alkmaar. De manschappen der brandweer aan de spuiten 1, 2 en 5, kunnen de hun over 1902 toekomende belooning in ontvangst nemen ten kantore van den gemeente-ontvanger, op Maandag en Dinsdag 22 en 23 Decèm- ber a. s., van 9—2 ure. slaan. Men kan 2 wegen inslaanden weg van het commnnisme en die der coöperatie. De laalste beveelt spr. aan om te beginnendan zal men laterde onder vinding hgpft het geleerdbeter tot het communisme kunnen overgaan. Dn als laatste woord zou hg er aan willen toevoegen, laat u niet bangmakeu door degenen die u toeroepen het zal u toch niet lukken! Voor de daad, voor het feit, wijkt ten slotte alle theorie en alle feleingeloovigheid. Eer de voorzttter nu de vergadering sluit vraagt de heer Grundlehner noghoe de spreker meent dat Domela Nieuwenhuis er toe kon komen om te zeggen dat het stelsel van «gemeenschappelijk grondbezit" is het leggen van een kapitalistisch ei in een sociale ge meenschap. De heer van Eeden zegt hierop dat de redenee ring van Domela Nieuwenhuis ook hem niet zeer duidelijk was doch hij geloofdedat het zoo moet worden op gevat dat D. N. vreesde dat de verschillende groepen kapitalistische neigingen zouden krijgen wat eenvoudig een kwestie van geloof is. De vergelyking met een ei neemt spreker over doch met deze wijziging dat het een ei is in het kapitalistisch nest doch een koekoekei; het kuiken zal de kapitalistische jongen uit het nest dringen. De heer G r o e b e sluit daarop de vergadering met een woord van dank aan den spreker. Hij hoopt dat wat men dezen avond gehoord heeft de harten heeft doen opengaan en ons nader tot elkander heeft gebracht. Mochten er zijn die zich zouden willen aansluiten bij Gemeenschappelijk Grondbezit dan geeft hij hen daartoe gaarne de gelegenheid terwijl hij mededeeltdat men zich ook kan vervoegen aan de adressen Laat 82 en Sint Annastraat 19. Alkmaarsche IJsclub. Door de Alkmaarsche IJsclub is besloten aan de Burger-IJsclub alhier een som van f 25 aan te bieden tot het uitreiken van prijzen in levensmiddelen, enz. voor een eventueel te houden gsfeest. Het bestuur meende, dat, waar de Alkmaarsche IJsclub met het Selskip »Friso" medewerkte tot het houden eener hardrijderij, het ook op haren weg lag om sympathie te betoonen en medewer king te verleenen aan het doel en streven harer zuster vereniging de Burger IJsclub. Vijfentwintigjarige echtvereenlglng. Aan den baanveger Butter, die jaren lang als zoodanig aan de Alkmaarsche IJsclub zijne diensten heeft verleend en op 15 dezer zijn zilveren huwelijksdag be leefde, werd door het bestuur, namens de IJsclub, een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden, benevens een begeleidend echryven, waarin hem hulde en dank werd gebracht voor de wijze, waarop door hem deze functie steeds met ijver en toewijding is waargenomen. Kunstbeschouwing. De gehouden Kunstbeschouwing, op Vrijdag, den 12, der portefeuille van het genootschap «Pulchri Studio", mocht zich in een druk bezoek verheugen. De inbond was in één woord prachtig te noemen en de opgekomenen waren er ten zeerste over voldaan. In de pauze viel, bij de verloting de twee aquarellen de le prijs «Terog van de Paardenmarkt'', door Fred. E. Lnitz, op no. 47 en de 2e prjjs «Leliën", door mej. Clazine Neuman, op no. 69. Door het genootschap »Kunst zij ons doel" werd voor de volgende verloting aangekocht dc aquarel «Wasehvrouw" door Stérre de Jong. De volgende kunst beschouwing zal in de maand Januari plaats vinden. Alkmaarsche IJsclub. Dat de Alkmaarsche IJsclub niet enkel ten ge- noege van schaatsenrijders bestaat, is reeds breedvoerig in deze conrant uiteengezet. Gelukkig begint de burgerij dit meer en meer in te zien en kunnen wij thans me- dedeelen, dat het ledental in acht dagen tjjd met meer dan de helft is toegenomen. Doch waar in de afgeloopen week een IJsfeest werd georganiseerd, dat, dank het goede weer, zoo uitstekend slaagde, nsaar toch ook de noodige offers vroeg, die lang niet opwegen tegen de ontvangsten, en daarbij bovendien enkel aan baanvegers f 123.30 werd uitbetaald, daar ban er niet genoegzaam op gewezen worden om nog meerderen steun en mede werking te verleenen door toetreding tot het lidmaat schap f 1. Ieder lid krijgt daarvoor een Bondskaart, die hem het recht geeft tot het vrije rijden op alle verkeerswegen der aangesloten Afdeelingen. Er waren hier op den dag van het IJsfeest echter enkele personen met Bondskaarten van andere aangesloten Afdeelingen, die in de meening verkeerden, dat deze kaart ook vryen toegang gaf op de afgesloten banen voor het IJsfeest bestemd. Dit is echter niet het geval 1 Iedere Afdeeling heeft, buiten de ver keerswegen, het recht in eigen kring naar goedvinden te handelen. Ook wat de posten of overloopen betreft, kan door de Afdeelingen aan de passeerenden om geld worden ge vraagd, enkel die posten, waarbij het consigne wordt gegeven om niet aan Bondsleden te vragen of waarbjj dit op een bordje is afgekondigd, geett de Bondskaart recht van vrjjen overgang. In de Afd. Alkmaar zijn al die overloopen vrij voor Bondsleden, daar het Bestuur van meening is dat, waar door de IJsclub voor banen wordt gezorgd, en zij daar door aan de houders der posten tegemoet komt, dezen daarvoor de Bondsleden niet mag lastig vallen. Daarom zullen op al die posten in het vervolg borden worden aangebracht met het opschrift«Bondsleden vrij." Aan de vele baanvegers op het Kanaal, die jaren her daar standplaatsen hadden, wilde de Alkmaarsche IJsclub niet zonder opgedane ondervinding dit privelegie ont nemen en gaf hun daarom eene tegemoetkoming, voor het niet-vragen aan Bondsleden, van 25 cent per dag. Doch daar het publiek klaarblijkelijk in de meening ver keert dat al deze baanvegers geheel en al door do IJsclub bezoldigd worden, zoo zyn hunne inkomsten, volgens eigen opgaven, te gering. Ook zijn er onder hen verscheidenen, die vragen om een baan, doch een dag geld bedoelen, want werken en in vereeniging de banen in voldoenden staat brengen en onderhouden, is gebleken niet op te gaan. Daar deze baanvegers in de afgeloopen week bjjna allen klaagden over te weinig ontvangst (en baanvegers klagen niet gauw 1 zoo heeft het Bestuur besloten om ook op het Kanaal in het vervolg een yaste ploeg te laten werken, waarvoor het een voldoend aantal werklieden zal kiezen uit de 20, die nu het Kanaal be dienden, vanaf den Omval tot aan de Spoorbrug. Alsdan is het niet langer een soort van bedeeling, doch eene meer rationeele werkverschaffing en hoopt het Bestuur daarmede het publiek geen ondienst te bewijzen en verwacht het, dat men door aansluiting bij de Alkmaarsche IJsclub het de noodige middelen daartoe verschaffen zal. Ook op de Hoornsche vaart en de Hoever vaart zal in gelijken geest gehandeld worden. Leger des Hells. De officieren van het Leger des Heils te Alkmaar zijn voornemens eene collete te houden, om van de op brengst aan arme kinderen een gezellig kerstfeest te be reiden en bij voldoende bijdrage op nieuwjaarsdag aan 100 van de armste kinderen een warm middagmaal te verschaffen. Badhuis Hitte Kruis. In de week van 8 tot 13 Dec. zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 31 kuipbaden, 51 regen- baden le kl. en 72 regenbaden 2e kl., tezamen 154 baden. Zitting van 16 Dec. 1902. G. K., Vel sen, F. S. en J. S., Castrieum, mishandeling, allen vrjjgesproken. W. F., Alkmaar, eenvoudige beleediging, f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. W. v. W., Helder, bij verstek, diefstal bij herhaling, 8 maanden gev. C. H., Audijk, bij verstek, strooperij met een vaartuig, f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. J. B,, als boven, bij verstek, hetzelfde gepleegd, f 3 boete, snbs. 2 dagen hecht. J. M., als boven, bij verstek, hetzelfde gepleegd, f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. M. A, B., Bergen, vernieling, 3 dagen gev. B. O., Hoorn, bij verstek, overtreding hondenbelasting, t 5 boete, subs. 1 dag hecht. P. M., Aartswoud, diefstal, 3 maanden gev. O. v. K., Grootebroek, bi] verstek, mishandeling, f 50 boete, subs. 10 dagen hecht. C. v. B., Hoorn, vernieling' f 10 boete, subB 10 dagen hecht. J. E., Hoogcarspel, mishandeling, 2 maanden gev. J. S. de J., zonder vaste woonplaats, wederspannigheid, het aangeteekend verzet vervallen verklaard. L. V., Spanbroek, mishandeling, 2 maanden gev. ONDERTROUWD. 13 Dec. Oornelis Brommer, wednr. van Ariaantje Slot en Trijntje Koning, wed. Simon Bakker, beiden te Oudorp, laatstgen. onl. alhier. GEBOREN. 14 Dec. Vrouwtje Anna, d. van Jacobus Johannes den Ouden eu Louise Wilholmina Tekker. 15 Aatje, d. van Jan de Beurs en Neeltje Appel. Trijntje, d. van Willem Abraham Timmer en Aaltje de Vries. 16 Aaltje, d. van Adrianns Molenaar en Marijtje Heilig. OVERLEDEN. 14 Dec. Christina Wolzak, wed. Jan Sirach Innemee, 72 j, Willem, z. van Gerardns van der Post en Fokje Knijper, 5 m. 15 Hendnna Everdina Molenschot, echtgen. van Jacobus van Bleisem, 43 j. en 10 m. Jacob Bakker, 63 j. en 10 m. 16 Marretje Stikkel, wed. Aris Martinus Knaap, 63 j. en 7 m. op Woensdag, 17 Becember 1903, des namid'ags te één uur. Onder de punten van behandeling behoort nog te worden vermeld: 11. Ontslag en benoeming van personeel aan de ge meentelijke normaallessen, (Bylage no. 106). 15 Decemher 1902, door den Notaris M. GOUVERNE, van de volgende perceelen te Alkmaar. 1. Het Winkel- en Woonhuis, waarin goud- en zilver- kashouderij, aan de Mient, groot 59 centiaren, Str. de heer B. A. v. Geenhnysen f 4625, 2. Het Heerenhuis met koepel en Tuin, ge naamd «Buiten —Rust", aan de Wilhel- minalaan, groot 270 centiaren, Str. de heer J. Mays 4055, De afslag heeft plaats op Maandag 22 December 1902, 's avonds 7 uur, in het Koffiehuis van den heer A. M. Hazes. BUIAhIJH. Volgens geruchten zou den 13 bij den ingang van het Koninklijk Park te Laeken op Koning Leopold die jnist uit Parijs teruggekeerd was, een schot gelost zijn. Van officieele zijde werd deze aan slag dadelijk beslist ontkend, doch niettemin houden eenige bladen vol, dat er inderdaad een aanslag op den Vorst geploegd is, BCITSCMLAIXB. Wat te voorzien was, is geschied; do tariefoctwerpen zyn na een zeer langdurige zitting (van 's morgens 10 uur tot den volgenden morgen 5 uur) met 202 stemmen tegen 100 aangenomen. De Rijkskan selier von Bülow hield een kort en onbeduidend rede- voerinkjo tot aanprijzing der geamendeerde voorstellen dat van de linkerzijde met protest, van de rechterzijde met luide toejuichingen begroet werd en alles wees op een spoedige afloop der zitting, toen op het laatste ooganblik de socialistische afgevaardigde Antrick het woord vroeg en acht, zegge acht uur onafgebroken doorsprak. Dat deze heldhaftige en energieke oppositie niet baten zou, was ook den spreker duidelijk, zijn eenlg streven was de stemming tot Maandag te doen verdagen, hetgeen hem echter niet gelukte. De «VorwHrts" bericht, dat Georges Graduauer, socia listisch afgevaardigde en Engène Geronus, socialistisch gemeenteraadslid van Napels, te Carpi hun enquête in de zaak-Krupp hebben ten einde gebracht. Volgens hot be weren van hel socialistische blad zouden zij bij bun onderzoek een aantal bewijzen hebben verzameld van de reeds bekende beschuldigingen: maar, zegt de »VorwB,rts", men zal een en ander bewaren tot het proces. HBfCUJIiANTD. Den 13 zijn Botha en De la Rey uit Londen naar Zuid-Afrika vertrokken Vele vereerders der vertrekkende generaals waren aan het station, order anderen John Beirns, het bekende parlementslid, Fischer en miss Emily Hobhouse. Pogingen om de generaals op het laatste oogenblik nog te interviewen, werden verijdeld. De Engelsche pors behandelt de Venezuelaansche quaestie met groote kalmte. Zij ziet in dezen plotseling uitgebroken oorlog geen groot voordeel, en schijnt nog het meest voldaan over het feit, dat in deze zaak de har monie met DnitBchland volkomen schijnt te zyn, terwijl er geen gevaar dreigt met de Ver. Staten in conflict te komer. Een expeditie naar het binnenland zal niet ondernomen, en de actie alleen beperkt blijven tot de kust Trouwens ook hiervan is niet veel heil te verwachten. Terecht schrijft de «Standard": «De toestand in Venezuela is alles behalve bevredi gend. Stonden wij tegenover een geordende Staat met een goed georganiseerde Regeering en een bedrijvig volk, dan zou de afsnijding van de buitenwereld en de belem mering van deu handel de Regeering tot toegeven dwingen. Maar ongelukkigerwijs hebben wij te doen met een onge regelde gemeenschap, die door- een clique avonturiers wordt beheerscht." Uit Berbera wordt nu gemeld, dat alles zoowat ge reed is voor de expeditie tegen den Mullah van Somali- landGarrero is ingericht tot vooruitgeschoven basis, met voorraden voor vier maanden, 2800 man troepen en 2000 kameelen. Dagelijks vertrekken kameelentransporten naar hot front; op de communicatielijnen bewegen zich 4000 kameelen. Men verwacht nu, dat zoo spoedig mogelijk een aan vang met den opmarsch zal gemaakt worden, zoodat in Februari da beide oprukkende colonnes elkaar zullen hebben ontmoet voor de gecombineerde beweging tegen den Mullah. De Mullah zond opnieuw een aanmatigend schrijven, waarin hij de noodzakelijkheid om vrede te sluiten be toogt, doch een concessie vraagt van een haven aan de noordknst en de erkenning van zijn sfeer van invloed, met de moreele beperking voor den invoer van goederen. De Mullah bluft op het gemak, waarmede hij vuur wapens verkrijgen kan. VKKKZUKIiA. Ook het laatste schip der Venezue laansche vloot is thans door de verbondeno mogendheden genomen. Wat staat er nu te wachten? Voorhands zeker niet veel bijzonders. Wel hebben de aanvallers Puerta Caballo gebombardeerd, als een bestraffing voor den aanval enkele dagen geleden op een Engelsch schip gedaan, maar verder dan dit bombardement, dat weinig schade aan richtte, schynt men voorloopig niet te willen gaan. De beslissing ligt öf in een mogelijk scheidsgerecht (waartoe de Regeering bij den Ameiikaanschen gezant Bowen stappen heeft gedaan), öf in den val van Presi dent Gastro. Deze heeft den generaals voorgesteld zich met hem tegen de vijanden de3 vaderlands te keeren geven zij hieraan gehoor, dan kan de blokkade nog lang vruchteloos volgehouden worden, maar weigeren zij, dan is de Castro zijn toch reeds wankelenden zetel ver moedelijk zeer spoedig kwijt en zal zijn opvolger zich zeker haasten aan de eischen zijner machtige vijanden te voldoen, vooral nu volgens de telegrammen Italië zich aan hun beider zijde scharen zal. Botsing. Te XHndhoven zijn op het stations-emplacement den 15 twee goederentreinen op elkaar gereden. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen, doch da mate- rieele schade is groot. Vee naar Kngelacid. Gedep. Staten van Friesland hebben van den con sulent voor landbouwzaken in Engeland, in verband met diens vorige mededeeling, kennisgeving ontvangen, dat thans gebleken is, dat het m. nd- en klauwzeer Blechts tot enkele gedeelten van Amerika beperkt blijft, en dat in de gedeelten, welke vrij zijn, voldoet:de vee aanwezig is om de markt te voorzien. Bovendien blijkt thans, dat de aangetaste Staten reeds de sluiting van de Engelsche grenzen hadden voorzien, en derhalve groote hoeveelheden vee naar Engelsche havens hadden gezonden, vóórdat het verbod van invoer wordt afgekondigd. Op dezen grorid is du consulent van oordeel, dat stij ging der vleeschprijzen niet in die mate te verwachten is, als aanvankelijk algemeen werd aangenomen. Snedenvergadering. Schagen. Den 14 vergaderde de afdeeling Schagen van de smedenve.eeniging «Hollands Noorderkwartier" in het lokaal Cérès alhier. Ruim 20 leden waren ter vergadering aanwezig. De vereeniging telt 51 leden en 14 begunstigers. In de plaats van de aftredende bestuurs leden, de heeren O. Bakker te Schagen, C. Boon te Zuid- Scharwoude cn A van Ree te Alkmaar werden gekozen de heeren A. Slot te Koihom, J. de Leeuw teSchoorl- dam en F. van Straaten te Harencarspel. De heer A. Slot werd tevens benoemd tot penningmeester. Aan den door de afdeeling opgerichten cursus voor vakteekemn werd dit jaar door. 7 personen deelgenomen. De reke ning der vereeniging wees een batig saldo van f 25.69 aan. In zake de ongevallenwet werd besloten, dat de leden zich zouden verzekeren bjj een maatschappij. Het gezamelijk betrekken van smeekolen was uitstekend be vallen en zal weer worden gedaan.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2