itair 'i N| V. Boek- en Handelsdrukkerij V|h HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9, Alkmaar. No. laf 3,75 No. 2 h f 2,50 No. 3 a f 2,50 UTalezers Voor alle nummers is gelegenheid tot aansluiting. Tevens wordt om de 14 dug en een ROMAN verstrekt, II en erf, een perceel water, drie perceelen weiland en water en twee perceelen weiland. De krijgsgevangenen van St.-Helena. Te Botterdam zijn den 10 aangekomen zeventien voormalige krijgsgevangenen (oud-Nederlanders) van St Helena, die door tusschenkomst van het Christelijk Na> tionaal Boerencomité, afdeeling Rotterdam, naar Nederland waren teruggehaald. Een commissie had zich naar Engeland begeven om hen af te halen en naar Rotterdam te geleiden, alwaar zij door den heer T. Tromp werden afgehaald en naar het gebouw »Caledonia'' gebracht. Zij werden hier ver welkomd met het zingen van Psalm 118: 8 en 7 en een toespraak van Ds. P. A. D. Sillevis Smit, voorzitter van het comité. De spreker herinnerde, dat het comité, na het lezen van een brief van één der krijgsgevangenen aan zijn vrouw besloten had deze mannen naar het Vaderland terug te brengen, ofschoon daaraan groote kosten verbonden waren Toen kwam opeens bericht van den Minister van Binnen landsche Zaken, dat een menschlievend landgenoot zich bereid had verklaard die kosten op zich te nemen, en was de firma Mlaler Co. bereid deze Hollanders kos teloos uit Engeland naar Rotterdam te brengen. Eén der teruggekeerde krijgsgevangenen, de heer An spach, dankte het comité en alle andere belangstellenden voor alles wat de Hollanders voor de krijgsgevangenen hebben gedaan. Te Mleuw-Dordrccht (Drente) was de 60-jarige heer B., hoold der school, bezig met een geweer, dat met een kogel geladen was, toen onverwachts het schot afging. De kogel trof hem in het hart en de ongelukkige was onmiddellijk dood. Inbraak. Te Haarlem hebben twee personen getracht in braak te plegen in de broodfabriek Volharding". In het benedengedeelte waren 20 man aan het werk, de dieven wisten echter het boven gelegen kantoor te be reiken, doch werden overvallen door den meesterknecht die door hen met een breekijzer werd mishandeld, zoodat de man ernstig gewond werd. De inbrekers wisten te ontsnappen. Haarlem. In de Molensteeg alhier is den 12 het echtpaar B. dood op de door hen bewoonde kamer gevonden De man was 37 jaar en de vrouw 27. Eerst werd aan vergiftiging gedacht, maar na onderzoek bleek dat de in beslag genomen spijzen geen vergift bevatte. Ver moedelijk is de dood het gevolg van verstikking door kolendamp. Er brandde geen kachel, doch het eten scheen warm te zijn gehouden op een komfoor met kolen waar uit zich vergiftige gassen ontwikkeld kunnen hebben. Botercontröle. Den 10 werd te Utrecht eene vergadering ge houden van belanghebbenden inzake boter-contröle. De vergadering werd bij afwezigheid van den heer dr. G, W. Bruynsma geleid door den heer P o t h u m a uit Assen. Aan de orde was de bespreking van het rapport der commissie, belast met samenstellen van een advies betreffende deze zaak. De heer H u 1 ka m a van Zuthpen, vroeg eenige nadere inlichtingen omtrent de meening der commissie dat eene goede contröle alleen mogelijk is als deze zoowel de han delaren als de producenten omvat. De beer Sjollema, van Groningen, meent dat de voorgestelde contröle zeer kostbaar zal wezen en boven dien niet geheel voldoende. Ook vindt hij dat te veel gecentraliseerd wordt. Do contröle is niet afdoende zijns inziens zoo lang de contröle geschiedt in particuliere stations, daar er geen contact ontstaat tusschen deskun digen in het buitenland, en de contröle hier te lande. De spreker geeft in overweging pogingen bij de Regeering aan te wenden dat deze zorgt voor eene gratis analyse UilII IHWhiMMl II Ihilll Met een onderdrukte kreet vloog Liesbeth uit haar kussen op, en klemde zich bevend aan den hals der oude vrouw. Snikken, alsof haar hart brak en verdofd ge stamel. Moedor, moeder, ik ben zoo ongelukkig 1 En ik hou van iemand hoeveel, ik kan 't je niet zeggen 1 En ik durf niet an 'm denkenEn nooit niet, moeder die kan 'k nooit krijgen 1 Dèn het 'n ander, en en 'k ben zoo ongelukkig, da'k dadeljjk zou willen sterven... 't liefste sterven I" En vrouw Altenöder jammerde onder het snikken van haar kind »0 gij h. Moeder al 't andere al en nou nog 't ergste 'r bij Mijn kind, mijn arm De woorden bestierven op hare lippen. Zij vroeg niets. Zij zocht geen troost. Zjj kon slechts sprakeloos streelen en vleien, en wischte aldoor met haar sidderhand de tranen van Liesbeths wangen. Zoo verliep voor beiden de halve nacht. Onderwijl Liesbeth. iets kalmer geworden, reeds weer in haar kussen lag en haar gelaat daarin begroef, zat vrouw Altenöder nog altoos rechtop in bed, met het hoofd in de handen. Op eens zag zij aan de deur een rood schijnsel door een reet dringen. Verschrikt sprong zij uit het bed en sloeg een rok om. Liesbeth vloog uit het kussen op. »Moeder4!" »Nee, nee, kind Vrouw Altenöder had de kamer deur reeds opengerukt. »'t Is niks... God zij dank! 'k Heb enkel de lamp laten branden. En 'k dacht aldat 'r wat anders brandde." Zij trok de deur achter zich toe, want de lamp bad gestoomd er was een onaangename reuk in de kamer en een ijle regen van roetstofjes viel op het tafelblad en het verongelukte kerkje neer. 't Was een vreemde blik, dien de oude vrouw uit haar betraande oogen op het half afgewerkte stuk speelgoed sloeg. Een pijnlijk lachje waaruit toch nog hoop scheen te spreken speelde om haar bleeke lippen. »Ja, waarlijk ja nou hèt ie gelijk Zij keek naar de deur, alsof mijnheer Felicianus nog op den drempel stond. Daarna liep zij naar de tafel draaide met de eene hand de lamp uit en beurde met de andere hand het kerkje op. Lang bekeek zij het kleine sierlyke ding en knikte voortdurend zette zich aan de tafel en begon te werken zocht betere latjes voor een nieuw dakje bijeen stak de spiritus onder de lijmpan aan en paste en ljjmde. .Moeder!" klonk het bevend van Liesbeth's lippen uit de slaapkamer. Wordt vervolgd. in dien zin b.v., dat in iedere provincie contröle-vereeni- gingen in het leven worden geroepen aan het hoofd waarvan dan b.v. een zuivel-consulent zou staan, die de analyse voor de Regeering verricht in ontvangst neemt, en daarna zijn controleur instrueert. De heer J. W. L u g a r d van Zwolle, secretaris van de commissie, zegt dat de commissie den handel in de controle heeft opgenomen, ten einde deze algemeener en krachtiger te maken. Den heer Sjollema antwoordt hij, dat de door de commissie in haar rapport voorgestelde controle niet meer gecentraliseerd is dan de controle die de heer Sjollema voorstelt. Bovendien is het niet duurder en zon bij toepassing van het andere stelsel aan de zuivel- consulonten veel werk worden opgedragen. De heer II y 1 k e m a zegt dat hy blijft gelooven dat, wanneer ook de handelaren worden toegelaten, eene goede controle moeilijker zal wezen. Ook meent hy, dat de in richting van de controle-stations op den duur te kostbaar zal blijken. Door den l^eer Bos uit 's-Gravenhage, wordt medege deeld dat de quaestie van de opneming van den handel in de controle is uitgegaan van het proefstation in Zuid- Holland, in welke provincie vele producten met den han del in onmiddellijke betrekking staan. Er zijn weinig personen, die uitsluitend in boter handelen, doch er zijn er velen die boter produceeren en tevens boter koopen. De heer Bos acht in verband met eventueeien steun van het Rijk ook opneming van den handel wenschelijk. Door den voorzitter werden hierna de volgende vragen aan de orde gesteld: 1. Is het mogelijk de controle alge meen te doen zijn 2. Moet er een verzoek uit deze vergadering gaan aan de Regoering om haar te vragen of zij bereid is de kosten van het uitvoeren van de analyses op zich te nemen De heer Lu gard meent dat het niet wenschelijk is dat door deze vergadering een verzoek aan de Regeering wordt gedaan als door den heer Sjollema bedoeld. Hij zou wel zijn voor het vragen van do opinie der vergade ring. Deze verklaarde zich eenstemmig voor het opnemen van den handel in de controle en op enkele stemmen na, tegen het doen van een verzoek aan do Regeering of deze bereid was do kosten van het uitvoeren der analyses voor hare rekening to nemen. Besloten werd dat het ge bied, waartoe elk station zijn werkkring zal uitstrekken, in overleg met den Bond van Controlestations zal be paald worden. Na eenige besprekingen werd in het rapport der com missie de wijziging aangebracht dat de leiding van het controle'station zal worden opgedragen aan een beëedigd directeur-scheikundige, die als scheikundige in Nederland een rijksexamen heeft afgelegd. Punt 9 werd gewijzigd in dien zin, dat alle boterver- zendingen voorzien moeten zijn van een wettig gedepo neerd handelsmerk. Hierna werden nog eenige kleine wijzigingen aange bracht, waarna het rapport word goedgekeurd. Besloten werd dat het rapport aan den directeur-gene raal van Landbouw zal worden aangeboden door eene commissie die dan tevens het verzoek zal doen dat de Regeering de in het rapport geuite wenschen in ernstige overweging zal nemen en zal overgaan tot het toekennen van een subsidie. (Handelsblad.) Mereenlging van Oud-lcerllngen der Bijhs- landbouwwlnterschool te Schagen. Op de den 17 door genoemde vereeniging te Schagen te houden 6e algemeeno vergadering zullen 0. m. de volgende punten worden ingeleid: »Het belang van de bessenteelt als bijverdienste" door 0. Smit Cz.»Het coDserveeren van vruchten en groenten met Wek's steri lisator", aanschouwelijk toegelicht door J. Best Nz. »Op excursie" door G. Nobel en „De landbouwwinterschool in gevaar door J. Best Nz. Het niet aangeven van leerlingen voor de landbouwschool maakt laatstgenoemd pnnt zeker wel tot een der belangrijkste. Reeds in de vergadering van Hollands Noorderkwartier werd dit punt ter sprake gebracht en evenzoo werd het aanhangig ge maakt bij het bestuur van Algemeen Belang" te Schagen. Bloedvergiftiging. Een dame, dentiste te Amsterdam, die een mond- operatie had verricht, raakte daarra een onbeduidend wondje aan baar lip aan. Dat veroorzaakte bloedvergif tiging met het treurige gevolg dat zij den volgenden dag onder hevige pijnen is overleden. Te Arnhem is de heer W., particulier, terwijl hij van een plat dak over een hekje naar beneden wilde kijken, door de gladheid uitgegleden en naar beneden gevallen. De ongelukkige was terstond dood. Influenza. In Friesland heerscht de influenza weer. Gebeele gezinnen zijn aangetast en moeten door buren of familie leden verpleegd worden. Kleine kinderen krijgen boven dien de zoogenaamde|»bof", gepaard met pijn aan hals, nek en aangezicht. Postdlefstal. Den 11 werd de politie te Amsterdam namens den directeur van het postkantoor te Amsterdam per telephoon in kennis gesteld, dat een aangeteekende brief met Dnitsch geld werd vermist. Den volgenden dag werd weer aan gifte gedaan, dat een aangeteekende brief, waarin ongeveer f 100 Hollandsch, ontvreemd was. Door de centrale re cherche werd een onderzoek ingesteld en dientengevolge is thans, naar het »Hdbld." meldt, een van de beambten aangehouden en in voorloopig arrest gesteld. Plicht-getrouwen. Naar »Het Volk" meedeelt zijn niet alleen uit Antwereen diamantbewerkers kiezers in Amsterdam dis trict III naar daar overgekomen om op mr. Troelstra te stemmen, maar ook deden dit twee beoefenaren van het zelfde vak uit Idar in Zuid-Duitschland. Zelfs een geest verwant uit Koningsbergen, heel aan de Russische grens bezocht Amsterdam om te gaan stemmen. Wel een 3terk bewustzijn, dat kiesrecht is kiesplicht. Hoorn. Meldenswaard mag het heeten, dat Vrijdag morgen het geheele garnizoen per schaats allerlei militaire oefeningen uitvoerde op do Zuiderzee, terwijl de militaire muziek zich van tijd tot tijd liet hooren. Een 01 gewoon schouwspel op 12 December. Als een bewijs van de groote hoeveelheid sneeuw in de omstreken van Hetslawler gevallen, kan dienen, dat Donderdagmorgen de eerste trein van Dokkum naar Metslawier, even voor laatstgenoemde plaats, vastliep in de sneeuw, niettegenstaande reeds den geheelen nacht was gewerkt om de baan vrij te houden. Een hulp locomotief werd uit Dokkum ontboden. De trein vertrok met circa 20 minuten vertraging naar Leeuwarden. In Friesland deed de 88jarige J. B. te Tjalle- berd, de oudste inwoner van het dorp met zjjn vrouw nog een tochtje op schaatsen. Het paartje reed nog flink en lustig langs de baan. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt naar aanleiding van een bij hem ingekomen schrijven van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie ter kennis van belanghebbenden dat het onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen der lichting 1903, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaam heid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide, zal plaats vinden tusschen 4 en 18 Januari 1903 dat het onderzoek voor elke ploeg in één dag afloopt en voor jongelieden uit de gemeente Alkmaar zal worden gehouden te Helder dat tot bet onderzoek uitsluitend worden toegelaten, zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lich ting 1903, en zich vóór of uiterlijk op den 20en December 1903 ter gemeente-secretarie alhier tot deelneming aan het onderzoek hebben aan gemeld- Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 9 December 1902 G. RIPPING, per kwartaal, (Maleazers f 1,75), bevat Gids. Elsevier's Maandschrift. Eigen Haard. Revue des Deux Mondes. Illustration. Tour du Monde. Magasin d'Educatiou. Nord und Siid. Illustrirte Zeitung. Gartenlaube. Fliegende Blatter. Cornhill Magazine. Graphic. Pnnch. per kwartaal, (Malezers f 1,35), bevat Gids. Elsevier's Maandschrift. Woord en Beeld. Nederland. Humoristisch Album. Eigen Haard. Fliegende Blatter. Gartenlaube. Ueber Land und Meer. London News. per kwartaal, (Malezers f 1,35), bevat Gids. Elsevier's Maand clirift. Woord en Beeld. Tijdspiegel. Humoristisch Album. Eigen Haard. Fliegende Bliitter. Gartenlaube. Ueber Land und Mee.. Illustration. worden ten allen tijde aangenomen. Voor hen, wien het er niet aan gelegen is of zij de tijdschriften wat later ontvangen staat TEM AM. EM T IJ DE de gelegenheid open eene portefeuille te ontvangen met de tijd schriften en romans No. 1 st f 1,75 en met die van Ns. 3 en 3 Af 1,35 per kwartaal. Voor geabonneerden bul ten de stad kanzoo noodig, de verwisseling van deze portefeuille op Zater dag worden bepaald. voor Mo. 1 ln de 1 moderne talenvoor Mos. 2 en 3 alleen Hollandsche. Het aantal lezers is in de Ns. 13 en 3 tot twintig beperkt en verdeeld in vier seriënzoodat ieder vijftal lezers een viorde deel der tijdschriften het eqrst ontvangt. De verwisseling der tijdschriften heelt des WOEN8DASI plaats. Druk Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6