Nederland. Laatste Berichten. Stadsb erichten. Gemeenteraad van Alkmaar. Voor de weezen der Boeren is te Kaapstad een comité opgericht om te verhinderen, dat zij eene geheel Engelsche opvoeding brijgen, welk comité reeds eene som van 31/,, ton heeft bijeengebracht. Hofberichten. Den 17 zijn H. M. de Koningin en Prins Hendrik in den Haag teruggekeerd. Aan het station werden zjj begroet door den burgemeester en den gouverneur der residentie. Het koninklijk echtpaar reed onmiddellijk naar het paleis van H. M. de Koningin-Moeder in het Voorhout tot het brengen van een bezoek. Te Breda kocht een vrouw in een water- en vnnr- nering een emmer kokend water en gooide daarin soda om te gaan wasschen. Zoodra zij den winkei verliet, werd zij, zonder dat er te voren iets was gezegd, door twee zusters aangegrepen en werd haar den geheelen kokenden inhoud over het lichaam gegoten. De vrouw heeft vreese- lijke brandwonden verkregen en tegen de zusters is proces verbaal opgemaakt. Overreden. Den 14 is te Bennebroek de bloemistknecht Uitendaal in aanraking gekomen met de stoomtram. Vree- selijk verminkt gaf hij eenige oogenblikken daarna den geest. Hij laat eene weduwo met zeven kinderen achter. Verdronken. De korporaal B. Wagner, behoorende tot de bezet ting van bet pantrerfort te IJmulden, is op weg van Wijk aan Zee langs het strand naar IJmniden, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Benoemingen. Tot bestuurslid der banne „Landsmeer en de lip" is benoemd de heer J. Tump Oz.tot hoofdinge land van het hoogheemraadschap Waterland'' de heer K. Kalftot secretaris-penningm. de heer J. M. van Beek, burgemeester te Landsmeer. Tot voorzitter van de bavne Graft van het heem raadschap van den Eilandspolder is gekozen de heer J. Mnijs te Blokker. Te Schagen zullen de wekelijksche veemarkten, van Donderdag 25 December en 1 Januari ditmaal ge bonden worden op de Woensdagen 24 en 31 December. Op dezelfde dagen worden dan tevens de wekelijksche kaasmarkten gehouden. De Vereeniging »De Tninbonw", gevestigd te Groo tebroek, welke hare veilingen houdt te Station- Bovenkarspel heeft in het afgeloopen marktseizoen een gezamelijken omzet gehad van f 763,322,77. Van het betaalde marktgeld wordt aan de leden 30 procent reductie uitgekeerd. Ursem. Dinsdagavond hield de heer Vis van Beemster ten huize van den heer K. Waal alhiereen voordracht over Staatspensionneering. De spreker schotse den toestand van vele ouden van dagen deelde mede wat reeds in andere landen geschiedde, sprak zijn instemming nit met het Doensche stelsel dat verre boven het Duitsche te verkiezen is en wekte de aanwezigen op, zich aan te slniten bij den reeds georga- niseerden Bond om ook in ons land het zoover te bren gen dat ieder man of vrouw, boven 65jarigen leeftjjd recht op Staatspensioen zoude hebben. Drie personen traden als lid toe. De vergadering waszeker tengevolge van het zeer ongunstige weder, slecht bezocht. Eigenlijk debat werd niet gevoerd. Wik- en Weegloonen. Schagen. De den 17 alhier gehouden vergadering in het vorig nummer gemeld, werd door een 70 belang stellenden of liever nieuwsgierige bezocht. De heer Metz hield een toespraak, waarin hij nog eens uitvoerig uiteenzette, dat het in het belang der boeren is de Scha- ger kaasmarkt te bezoeken. Wijl zeer weinigen iets en dan nog van minder belang na den heer Metz in het midden brachten, was de vergadering spoedig afge loopen en had zij om zoo te zeegen geen resnltaat. Velen waren opgekomen, omdat zij in de meening waren, dat de kaascommissie de vergadering had uitgeschreven. »iiP De heer Knaap, arts te Brouwershaven beeft voor de benoeming tot geneesheer alhier, bedankt. In zijne plaats heeft de gemeenteraad nn benoemd den heer Albedé, arts te Twello. Oudkarspel. Twee zoontjes van P. T., alhier, geraakten Zondag j.l. op het vWaardje'' in het ijs. De oudste wist zjjn broertje boven te houden totdat zekere P. B. zich gekleed in het water begaf, teneinde de klei nen te redden, waarin hij gelukkig mocht slagen. Hensbroek. In deze gemeente is, in vereeniging met de gemeente Obdam, eeDe Liberale Kiesvereeniging opgericht die 41 leden telt, uitmakende eene afdeeling van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het Kies district Enkhuizen en omstreken. Barslngerhorn. In eene den 15 gehouden ver gadering van de IJsclub Kol hom, werd besloten het vereenigingsjaar te veranderen van 1 Nov. tot 31 Oct., in plaats van 1 Jan. tot 31 Dec., als tot heden. Als voor zitter zal optreden de heer J. Helder, medisch student te Amsterdam, 's winters veelal te Kolhorn. Op den secre taris na, nam het geheele bestnur ontslag, alle hervor- vormingea zullen door het nieuwe bestuur worden inge voerd. Omtrent aansluiting aan den algem. bond »Holl. Noorderkwartier", zullen informaties worden ingewonnen. EER AT A. Benoeming Winkel. Tot hoofd der school te Winkel is benoemd de heer Oolpaonderwijzer te Amsterdam. In een gedeelte onzer vorige oplage werd abusievelijk de heer G. Zijlstra, te Schagen, als de benoemde vermeld. Be Venezolaansche quaestie. LONDEN17 Dec. In antwoord op verschillende vragen in het Lagerhuis met betrekking tot Venezuela zeide ministerpresident Balfour o.m. Het blokkade- vraagstuk is nauwgezet overwogen de voorwaarden zullen ver rechter tijd ter kennis van de onzijdigen worden gebracht en de uitvoering van de operaties zal zoodanig zijn, dat de onzijdige mogendheden daarvan zoo weinig mogelijk last zullen ondervinden. Er kan niet een zoogenaamde vredelievende blokkade zjjn want een blokkade sluit in zich het bestaan van den oorlogstoestand. De afgevaardigpe Healy vroeg of de toestemming voor de blokkade van de Vereenigde Staten verkregen was. Minister Balfour antwoordde dat onzijdige mogendheden niet geraadpleegd worden wanneer men in staat van oorlog is met een derde partij. NEW-YORK, 18 Dec. De »New-York Evening Journal'' publiceert een telegram uit Caracas, van den 17 December, waarin gemeld wordt dat Venezuela toestemt allen eischen in te willigen, behalve schadeloosstelling in grondgebied. De Amerikaansche gezant Bowen wordt voorgesteld als arbiter. 371e Staatsloterij. 3e kl., 3e lijst, 17 December. Ns. 13030 en 14052 f 1000; Ns. 3112 en 10574 f 400; Nr. 142P6 f 200; Ns. 11748, 18728 en 19436 f 100. 3e klasse 4e lijst., 18 December. No. 280 f 5000. Bemonstrantsche Gemeente. Men verzoekt ons mede te deelen dat op Zondag den 21, de dienst in de kerk der Remonstrantsche ge meente zal vervuld worden door den heer dr. A. H. Haen- tjes rem. pred. te Haarlem. Cadettenschool. Het kerstverlof der Cadetten vangt den 22 aan on eindigt den 2 Januari d. a. v. Kramen M. O. Mechanica. De heereu U. Mulder en W. Tlnkelenberg zijn den 17 te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Mechanica (M. O.). PromotieRechtsgeleerdheld. Te Leiden is onze stadgenoot, de heer H. A. P. Schaap*, bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap, na verdediging van stellingen. Vervolg van hei 3e blad. 9. Begrooting Huishoud- en Industrieschool, dienst 1903. Tor voldoening aan het bepaalde sub 2a van de voor waarden, verbonden aan de subsidie ten behoeve van de Huishoud- en Industrieschool alhier, werd door het be stuur dier school de begrooting voor het dienstjaar 1903 toegezonden. Een onderzoek van die begrooting heeft de commsssie voor de belastingzaken enz. geleid tot het maken van eenige opmerkingen. In de eerste plaats is bij haar de vraag gerezen Is al het onderwijzend peisoneel, waarvoor salarissen tot een totaal bedrag van f9110 zijn nitgetrokkeD, voor den goeden gang van het onderwijs wel noodzakelijk De commissie heeft daarbij voornamentlyk het oog opLde jaarwedden respectievelijk f800 en f750, beide voor onderwijzeressen in het koken, waarbij door de eene nog onderwijs wordt gegeven in voedingsleer en door de an dere in huishouden en strijken, benevens op een bedrag van f 300, uitgetrokken voor salaris van eene assistente. Verder vindt de commissie uitgetrokken een bedrug van f300 voor een onderwijzer in Nederlandsche taal en re kenen, De vraag rijst daarbij als van zelve: Is het les geven in deze vakken aan oene inrichting als de Huis houd- en Industrieschool nog wel noodzakeljjk na de oprichting in deze gemeente van eene herhalingsschool voor meisjes Een bedrag van f 360 wordt geraamd wegens »toe- lagen en salarissen voor de avondschool." Uit de ont vangsten is niet na te gaan welk bedrag daartegenover in ontvang is gebracht wegens bijdrage ten behoeve van dio avondschool. Bjj Hoofdstuk II »Rento, aflossing en huur" wordt o.a. een bedrag van 125 uitgetrokken voor huur van een stukje grond naast het schoolerf. De commissie wenscht ten aanzien van dit bedrag gaarne antwoord op de vraag Is dit stukje grond voor het te geven onderwys aan de school noodig Onder Hoofdstuk III wordt een bedrag van f750 ge raamd »voor dienstpersoneel en schoonhouden.'' Dit be drag komt der commissie, zonder nadere specificatie van den post, hoog voor. In afwachting van de beantwoording van deze vraag punten heeft de commissie geen bezwaar voor te stellen de begrooting, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 13683 voor kennisgeving aan te nemen, onder uitnoodiging aan Burgemeester en Wethouders het bestnur der Huishoud en Industrieschool omtrent de hiervoren besproken posten der begrooting inlichtingen te vragen en deze inlichtin gen aan den Raad alsnog mede te deelen. De heer Cohen Stnart zon de zaak willen om- keeren en eerst de ophelderingen willen vragen alvorens de begrooting voor kennisgeving aantenemen. Het verwondert hem dat de commissie tot de belas tingzaken thans denzelfden weg niet wil volgen als met de rekening destijds is gedaan. Hij merkt verder op dat op de begrooting voorkomt een bedrag van f 150, als salaris voor een schrijver. Dit acht wat hoog veel werk zal er niet zijn en een jongen op een kantoor die veel meer doetverdient hoogstens f 2,50 per week. 't Is niet zijne bedoeling te tornen aan de subsidie of het bestnur dier school te muilbanden, maar alleen zag hij gaarne ook, dezen post nader opgehelderd. Een andere opmerking betreft de ontvangsten. Daar onder staat f 150 als naailoon, dat kan alleen afkomstig zjjn van werk voor particulieren, terwijl in een vroegere discussie in den raad was betoogd, dat het werken voor particulieren niet gewenscht was. Ook daaromtrent zou hij graag worden ingelicht. De Voorzitter zal zich liever onthouden van een antwoord daar bij geen stellig antwoord kan geven en niet het gevaar wil loopen in een anoniem couranten artikel als leugenaar te worden uitgemaakt. De heer Cohen Stnart verlangt dat antwoord ook niet onmiddellijk van den voorzitter. De heer Vonk zon graag een andere inlichting willen hebben van het bestnur der school. In een couranten artikel heeft hij gelezen dat aan de huishoudschool les wordt gegeven door personen, die de vereischte bevoegd heid niet bezitten. Hjj acht het noodig dat de raad daaromtrent nadere informatiën krijgt, De Voorzitter geeft als zjjn gevoelen te kennen dat men niet kan afgaan op dergelijk ongeteekend schrijven als de heer Vonk bedoelt. Deze heeft namelijk het oog op een ingezonden stuk in de „Algemeene Gids." De heer Vonk acht dit alles toch moej dan een ge rucht, daar er personen met naam en toonaam in worden genoemd. De Voorzitter is er niet tegen deze inlichtingen aan het bestnur te vragen. De heer Boelmans ter Spill is het daarmede eens. De raad kan natuurlijk meerdere inlichtingen wenschen dan de commissie tot de belastingzaken heeft voorgesteld te vragen. Op hetgeen de heer Cohen Stnart heeft gezegd zou hij echter dit nog willen in het midden brengen. Hy zou het met den heer Cohen Stnart eens zijnindien de raad de begrooting had goed te keurendoch dat is hier de zaak nietde begrooting wordt alleen ter kennis van den raad gebracht. Het komt hem voor dat men niet eerst de inlichtingen behoeft, af te wachten. De heer Cohen Stuart drukt er nog eens dui delijk opdat bij hem allerminst de bedoeling bestaat om aan do subsidie te tornen. Van geruchten en ook langs een anderen weg weten wijdat er een storm is geweest in de inrichting, dat de directrice vervangen is, dat er nieuwe personen in het bestuur zijn. Daarom is 't goed dat men alles eerst tot kalmte laat komen. Maar dit neemt niet weg dat de gemeenteraad conttóle wil hebben op het financiöei beheer door kennisneming te verlangen van de rekening en de begrooting. Is het dan te veel gevergd als men nadere inlichtingen vraagt De heer Boelmans ter Spill is er niet tegen inlichtingen te vragen, dat is jnist heel goed, maar men kan dat anders doen, dan de heer Cohen Stuart dat wil. De heer Cohen Stuart begrijpt niet wat er tegen zijn voorstel is. De rekening was van veel minder belang 't geld was uitgegeven, en die heeft men terug gezonden om ophelderingen. Doet men dat met de begrootingdan kan het bestuur zijn voordeel doen met de gemaakte opmerkingen. De heer Vonk gelooft ook, dat het vragen van in lichtingen nu eigenlijk mosterd na don maaltijd is, de begrooting is eenmaal vastgesteld en de subsidie alreeds verleend. Het komt hen dan ook voor, dat het beter is, in 't vervolg eerst van de begrooting kennis te nemen, voordat over het verleenen van subsidie beslist wordt. De heer Cohen Stnart zegt nogmaals, dat hij alleen wil, dat men met de begrooting op dezelfde wijze doet, als met de rekening is geschied, terwijl de heer Boelmans ter Spill opmerktdat het den raad toch niets geeft en het verkeerd zon zijn, dat de raad den schijn op zich nam, alsof hij de begrooting bad goed te kenreD. De heer Cohen Stuart vindt het echter wel wat grappig, dat men inlichtingen vraagt, nadat de begroo ting voor kennisgeving is aangenomen. De heer de Lange zegt, dat de raad er toch geen wijziging in kan brengen, het eenig resultaat zal kannen zijn, dat men bij de uitvoering de gemaakte opmerkingen ter harte neemt. De heer Cohen Stnart handhaatt zijn voorstel om eerst de inlichtingen te vragen. De heer Kraakman vindt er niets tegen de in lichtingen te vragen, indien het maar zoo gedaan wordt, dat het bestuur der industrieschool er niet in het minst door wordt gekrenkt. Hij twijfelt niet of het bestnur zal die inlichtingen geven en heeft dan aan zjjn verplich tingen voldaan. Uitdrukkelijk wijst hij er opdat het zoo hoffelijk mogelijk moet gebeuren eu hjj kan er volstrekt niet in meegaan, dat men eerst inlichtingen gaat vragen en dan gaat zeggen we hebben een begrooting ontvangen. Dat is te gek. De heer Cohen Stuart vraagt waarom De raad heeft hetzelfde gedaan met de rekening, waarop de heer Kraakman antwoordtIs er een fout begaan dan behoeft men dat niet voor de tweede maal te doen. De heer Cohen Stuart zegt daarop ongeveerIs de raad bet met den heer Kraakman eens dat het inzenden van de rekening slechts een vorm is dan zijn ook al de opmerkingen der commissie niet noodig. Wil de raad dien weg op mij goedmaar dan constateer ik, dat de raad op onhoffelijke wijze heoft gehandeld met de rekening der school. Verder geeft hij thans in over weging aan B. en W. op te dragen naar aanleiding van de opmerkingen der commissie tot de belastingzaken en die der raadsleden, met de meest mogelijke hoffelijkheid de dames eenige inlichtingen te verzoeken. De heer Boelmans ter Spill vraagtof de begrooting dan moet worden teinggezonden hetgeen de heer Cohen Stnart niet noodig acht. De Voorzitter releveerende de opmerkingen ge maakt door de heeren Cohen Stnart en Vonk, vraagt of het de bedoeling is van den heer Cohen Stnart om de woorden »voor kennisgeving aan te nemen" te schrappen, dan zal hij dat voorstel in stemming brengen. De heer Kraakman zegt niet over oen bedoeling te kunnen stemmen en vraagt van den voorsteller een jnist geredigeerd voorstel. De heer Cohen Stuart dient thans een schriftelijk voorstel in, ongeveer luidende De raad noodigt B. en W. uithet bestuur der Industrieschool de inlichtingen te vragen door de com missie en de leden van den raad gewenscht. Hij wil weglaten dat de begrooting voor kennisgeving is aan genomen, daar hij meent, dat dit iets meer beteekent dan een eenvoudig bericht van outvangst. Het voorstel wo dt met 11 tegen 2 stemmen verworpen. (Do heer Van den Bosch had de vergadering verlaten). Vóór de heeren Vonk en Cohen Stuart. 10. Bezwaren tegen aanslagen In den boofdelijken ontslagdienst 1903. Behandeld in besloten zitting. 11. Personeel der gemeentelijke normaallessen. De heeren J. Eits en W. S. P. Hoff hebben om ge zondheidsredenon verzocht, de eerste geheel, de laatste voor een gedeelte, te worden ontheven van het geven van onderwijs aan de gemeentelijke normaallessen.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2