Stadsberichten. eene aangename melodie gezongen wordt, waarbij zij tevens tegelijk buigen. Insgelijks wordt bij mijn verlaten der school een afscheidsgroet op dezelfde manier door de kinderen gezongen. Deze versjes zijn van den volgenden inhoud Bij het inkomen. Dag, lieve Schoolopziener Gij, Bezoekt ons weer, wjj zijn nu big. Gij houdt niet op te zorgen (bis) Wees welkom dan, o brave man I Elk onzer zal, zooveel hij kan, Uw zorgen dankend loonen. (bis) Bij het uitgaan. Wij danken U voor 't onderricht, Dat gjj ons goeft van onzen plicht, Wij zullen vlijtig leeren (bis). Bezoekt ons toeh eens spoedig weer. Wij zien zoo graag U keer op keer. Dag, lieve Schoolopziener (bis). Ken nieuw /.uivel laMoratorium. /Nelis" uit de Purmer schrijft aan het Handelsblad: Tot biertoe had de bekwame en ijverige consulent voor Noord-Holland, dr. Scheg, het voormalige ijk-kantoor te Hoorn in gebruik, een hoogst gebrekkig lokaal. Toen echter op 20 December 1901 het nieuwe Landbouw proef station in gebruik werd genomen, nam de voorzitter der commissie voor de zaken van den zuivelconsulent, de heer Groneman te Wieringerwaard, (een van die kloeke figmen aan wie Noord-Holland's boeren zooveel te dan ken hebben) de gelegenheid er voor te ijveren, dat het vrijkomende gebouw voortaan zou worden gesteld ter be schikking van den zuivelconBulent. Het hoofd der gemeente Hoorn en de Baad werkten mede en verleenden subsidie voor de eerste inrichting en voor het jaarlijksch onderhoud, en zoo kon deze week de opening plaats hebben. Beneden is het lokaal voor laboratorium ingericht, met alle daarvoor benoodigde toestellenvele daarvan zijn vetvaardigd door den heer G. Scholten te Hoorn. Voorts is er nog een spoelweeg- en leslokaalde laatstbedoelde zaal is bestemd voor cursussen op landbouwgebied, die door verschillende specialiteiten (de hoeren Nobel, Hazeloop en dr. Seheij) zullen worden gehouden. Op de bovenver dieping vindt men de vergaderzaal, het bureau van dr. Scheg en nog een lokaal voor den adsistent. Bij de opening waren tegenwoordig de voorzitter der /Hollandscbe Maatschappij van Landbouw", de heer G. Vas Visser, een man die bijna een halve eeuw voor den landbouw werkzaam is de heer K. Breebaart, voorzitter der vereeniging /Hollandsch Noorderkwartier", en een wethouder der gemeente Hoorn de stad, die we mogen noemen: het vereenigingspunt van alleh, die land- en tuinbouw in Noord-Holland willen ontwikkelen. Voorts zagen wij de heeren Groneman, Trengs, De Boer, Calkoen en Brander, leden der commissie van toezicht. Staat het proefstation onder leiding van dr. Van der Zande, die met liefde en kennis van zaken zjjne groote werkkracht wijdt aan de hem opgedragen taak, het nieuwe zuivel-laboratorium zal, onder leiding van dr. Seheij, een zegen worden voor de boeren. Nu de chemische weten schap toepassing vindt in het landbouwbedrijf, moeten de bacteriologen behoorlijk hun werk kunnen doen. tiroetenteelt. Dezer dagen verscheen bij den uitgever W. E. J. Tjeek Willink te Zwolle een nieuw boek, waarvan wij met groote ingenomenheid de verschijning aankondigen. Het is een leerboek voor de groententeeit, door de heeren O. H. Glaasen en J. G. Hazeloop, resp. tuinbonwleeraren voor de provincies Zuid- en Nooidholland. Voor zooverre ons bekend, is dit het eerste leerboek God vergelde 't jekerelDe vrouw streek hem teeder over zijn haar. Vervolgens vroeg zij bezorgd: »Wat kosten ze /Twintig mark 's jaars." Hanspeter wendde zijn gelaat zijwaarts. /Is 't soms te veel /Goddank!" Dan he'k ze daar goedkooper als hier! Twintig mark Dat maakt 'k gemakkelijk Maar er is toch ook 'n keukentje bij O, zeker, ja 1" /En waar dan zeg zSchmidthammer heet zede boerin. Bij haar zijn ze in een klein huisje, de kamertjes..; de twee!" /Zoo Vrouw Altenöder vroeg niet verder. En dat scheen Hanspeter aangenaam, want hij slaakte een zucht van verlichting. Wat bij had doorgemaakt op deze beide winterdagen en dat men in Endsdorf Mitterwang en ook in Hirschbichl ook steeds van de huisjesflikster en haar /zwavelige vrindschap" afwist, dat men twee zzukke" niet graag onder zijn /eerlijk huisdak" nam, dat de ge- wikste vronw Sehmidthammer, als zij zich met die /zekere van f f f daar ginds" wou inlaten toch op zijn minst een goed zaakje hoopte te maken dat Hanspeter bij de /twintig mark" in het jaar heimelijk nog tachtig /bijpassen" moesten dat hij zijn zilveren /remontori», die eenige rijkdom zijns levens, /als zekerheid» bij vrouw Sehmidt hammer bad achtergelaten dat alles behoefde vrouw Altenöder toch niet te weten. Veel weten bezorgtnaar men weethoofdpijn. Daarom kon Hanspeter, toen hij wist dat moeder Nan- nemie voor het dreigende lijden bewaard was, met recht, ruimer ademhalen en weer een weinig aan zich zelf denken. Maar dat deed hijzonder het te weten. Hy keek slechts toen vrouw Altenöder het deksel van de pan lichtte, met strakke, verlangende oogen in den kringe lenden damp. zHè'je zure fisolen klaar gemaakt vroeg hij, ofschoon het naar erwten rook. /Een beetje erwtensoep voor van middag.» /Zoo zoo erwtensoep is wat goeds 1 Wat heel goeds ja Het beven zijner stem deed vronw Altenöder opkijken, en zij zag het verlangen, waarmee zijne oogen aan de pan hingen: /Lust je wat?» vroeg ze, zHé'je honger, vont /Honger? O nee! Zeker niet 1» stotterde Hanspeter. /Nou ja Zoo'n bietje dan maar gisteren, weet je gisteron in de vroegte, toen hè'k al wat gehad en mijn maag is een van 't soortdie wat nithouen Nee neelaat maar'k Wou Iisabeth niet graag berooven nee nee... laat maar, moedertje 1» Hij weerde met beide handen af. Wordt veivolgd. voor groententeeit, geschikt voor den practischen vakman. Alle andere tot heden verschenen boekjes de groententeeit behandelende, zijn hoofdzakelijk geschreven ter voorlichting van liefhebbers, die voor eigen gebruik en uit liefheb berg wat groenten kweeken. In de eerste plaats hebben de schrijvers de eigenschap pen van de hoofdgrondsoorten, als klei-, zand-, veen- en zavelgronden behandeld, daarna volgt de (bemestings leer, een zeer belangrijk onderwerp voor den groenten kweeker. De waarde van de voornaamste stalmest- en kunstmestsoorten worden in dit hoofdstuk gedetailleerd besproken. Vervolgens wordenop eene zeer duidelijke en voor iedereen bevattelijke wijze, de volgende hoofd stukken behandeld wisselbouw en tusschenteeltde be schutting algemeens middelen tot het vervroegen van groenten het zaad algemeeue werkzaamheden als spitten, schoffelen, wieden, aanaardeB, enz. enz.blad- en stengel groenten peulgew? ssen groenten, waarvan de opbrengst in de vruchten bestaatwortelgewassen handel. Wij zagen dit werkje reeds in verschillende vakbladen besproken en bet trof ons, dat al die bladen vol lof zijn over de degelijkheid en bruikbaarheid van deze uitgave, liet weesblad /Floralia" zegt o.a. /We kunnen dit leer boek aanbevelen zoodra 't eenmaal is genomen, zal het vanzelf zijn weg vinden en we zijn er zeker van dat men het niet onvoldaan ter zijde zal liggen. De heeren Claasen en Hazeloop, door de regeering aangenomen, om de tuinbouwende bevolking van Zuid- en Noordholland voor te lichten, tebben een goed werk verricht, nu ze, door dit hun geestesproduct, de tuinbouwers van heel Nederland gaan voorlichten". Wij hopen, dat iedeie groentenkweeker zich het boek zal aanschaffen ten zijnen voordeele en ter voldoening voor de schrjjvers, die ongetwijfeld door de samenstelling er van, velen aan zich habbon verplicht en besluiten met te zeggen, dat de uitgever voor eene nette uitvoering zorg droeg en den prijs op f 1,75 bepaalde. - Barsingerhorn. Den lsten Kerstdag zal in de Goref. Kerk het Kerstfeest worden gevierd, door kinderen der Zondagschool. Den 2den Kerstdag in de Noderl. Kerk, voor kinderen dier gezindten. In beide kerken hebben ouders en belang stellenden vrij toegang. - Den 18den werd te Kolborn, door de vereeni ging /Denk en Doe", een Vrijzinnige Kiesvereeniging opgericht, aanvankelijk mot 58 leden. - Het bestuur van de afdeeling Kolhorn, van den bo.--ö van /Staatspensionneering", het gevaar duchtende dat de ledon van den bond, bij verkiezingen van de Statcn- Generaal, in dubbelzinnige positie zouden komen stelde voor een artikel op te nemen, als volgtRekening hou dende met de vele afdeelirgen van den bond van/Staats pensionneering" in dit kiesdistrict, zoo zoekt de vereeni ging ook, en vooral hare kracht door de beginselen van dezen bond, als de hare te erkennen, welk artikol met algemeene stemmen werd aangenomen. Bedolven en gedood. - Te Rotterdam eijn drie kindei en. die in een tuin speeldeo, onder een instortenden muur bedolven. Hoewel dadelijk hulp aanwezig was bon men de kinderen niet meer redden. De zevenjarige knaap J. van Oudheusden werd dood gevonden, en de andere jongen had beide beenen gebroken. Het derde bind was slechts licht gekwetst. Btroopers. - Te Poppel bij de Belgische grens, ont dekte de jachtopziener van den beer V., aldaar, den 16 twee stroopers, de een met een geweer, de ander met den lichtbak. Op zijne sommatie om het geweer af te geven richtte de strooper zijn wapen op den jachtopziener en en schoot hem de volle lading in de beenen. De jachtopziener, beducht voor zijn leven, loste nu zijn geweer op den strooper, die terstond dood neerviel. De jachtopziener zal naar men vreest zijne beide beenen moeten missen. Bijtijd» gered. Te Haarlem zakte den 18 een achtjarige jongen door het ijs van den Oostsingel. Door het broertje ge waarschuwd, begaf de moeder zich op het ijs om hem er uit te halen, maar zij zakte er eveneens door. Hetzelfde overkwam hare 13-jarige dochter, die er gelukkig weer spoedig uit was. Het meisje riep toen haren vader, die nog van niets wist, en aan dezen gelakte het vrouw en zoon to redden. Vee In België. Verleden week werd in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers door den heer Bertrand eene interpellatie gehouden over de prijsverhooging van het vleesch en het gesloten houden van de grenzen voor Nederlandsch en Argentijnsch vee. Bij het antwoord op deze it-terpelïatie bleek, dat de Minister niet voornemens is vooreerst verandering te brengen in het tegenwoordige stelsel van invosr van vee uit Nederland en dat invoer nit Argentinië overwogen zal worden, zoodra Engeland zijne grenzen opent voor runderen nit dat land. Belgie bezit 86 stuks runderen en 60 varkens op 100 Hectaren. De Belgische veestapel is van 1846 tot 1890 van 1,200,000 stuks gestegen tot 1,650,000. In 1901 werden 15 pCt. stuks vee meer geslacht per duizend inwoners dan in 1896. De Minister van landbouw verklaarde, dat sinds 1880 de tarwe gedaald is met 40 percent, de aardappelen ook met 40 pCt., de boter met 13 pCt. Daarentegen is het levend vee gestegen met 2 pCt. en de steenkolen met 75 pCt.. Naar wij vernemen zal de Minister, naar aanleiding van deze interpellatie, overwegen den invoer van stieren uit Nederland gemakkelijker te maken. (N. v. d, D.) Stranding te ltolliim op Ameland. De 6 December berichtte de wacht van den vuur toren de stranding van een schip op het Bornrif, de later bekend geworden Zweedsche schoener /Elisabet", kapitein Herlitz, met zijne dochter en vijf manschappen. De redding dezer manschappen ging met velerlei moei lijkheden gepaard niet alleen was een dertig man noodig, om don weg naar het strand van sneeuw en ijs voor de boot te ontruimen, doch daar aangekomen stond men bijna voor het onmogelijke, want een onoverzienbaar ijs veld scheidde het schip van het strand. De tocht ging, nadat een twintig man tot aan het middel toe door het drijfijs de boot had vlot gewerkt, met afwisselende gevaren vergezeld, dèm voeten dik drijfijs, waarin met bovenmenschelijko krachtsinspanning moest worden gewerkt om duim voor duim te winnen, dè,n tusschen reusachtige ijsblokken door roeiende, die ieder oogenblik dreigden de boot te verpletteren, waar tusschen soms zeeën heeischten, verwoed als 't ware over de stui ting van haar loop door het ijs, zoodat de stortzeeën de bemanning besproeiden en hun nagenoeg in ijspyramiden herschiepen. Toch mocht 't den bootsman Jacob P. Visser met zijne steeds vaste bemanning (de held van 1897, in welk jaar Hare Majesteit onze Koningin hem een eere-medaille schonk en, op haar last, aan zijn man schappen hulde betuigd werd voor het redden van 123 schipbreukelingen seder 1886) gelukken de zeven schip, breukelingen aan strand te brengen. Hoewel uitgeput van inspanning, bedekt met ijs en met bevroren teenen en vingers, was de held gelukkig, dat hij nu met zijne manschappen 141 schipbreukelingen in de 16 jaar had gered, maar hy getuigde tevens, dat hij nog nimmer zoo'n moeielijken tocht volbracht had als deze. Eere dien stoeren mannen, kloek en volhardend als onze voorvaderen van voor vier eeuwen. (N. v. d. D.) Schermerhorn. Herbenoemd tot voorzitter van de banne /Noordschermer en Schermerhorn" van het heemraadschap de Eilandspolder de heer K. Rodenburg, alhierherbenoemd tot secretaris-penringmeester van die banne de heer K. Olij Dz. te Alkmaar. Te Hoorn zal de veemarkt van Vrijdag 26 December gehouden worden op Zaterdag 27 December. In de stallen der artillerie te Bergen-op Zoom is eene besmettelijke ziekte onder de paarden uitgebroken. Te Rotterdam is, door instorting van een stuk tuinmuur in de Diergaardestraat, waar eenige kinderen speelden, doodelijk getroffen de zevenjarige J. van Oud heusden, die onmiddellijk bezweek. De zevenjarige Cornelia Ketelaar brak de beide beenen Vereeniging van Oud leerlingen Rijkslandboutv-wlnterschool. Behagen. Den 17 vergaderde in het lokaal Oérès bovengenoemde vereeniging. Na opening en goedkeuring der voorgelezen notulen werd meegedeeld, dat zich weer ond-leerlingen als leden der vereeniging hadden aan gegeven. Do rekening en verantwoording werd goedge keurd en wees eene ontvangst aan van f 87.95, by eene uitgaaf van f 93.50J j nadeelig saldo f5.55 J. Tot bestuurs lid, voorzitter, werd gekozen de heer H. Eriks te Petten. De aftredende voorzitter, de heer J, Best Nz., was niet herkiesbaar; deze werd gekozen tot lid der commissie van toezicht op het /station voor melkonderzoek". Aan dit station werden in het boekjaar 1901/2 864 melk- monsters onderzocht. De ontvangsten hadden bedragen f 105.72, de uitgaven t 74.74; batig saldo f 30.98. Door de vereeniging waren van 5 koeien melklijsten aangelegd, waarvan de heer G. Nobel verslag uitbracht. De bestuurs voorstellen, tot uitloting van 5 obligatie-bedragen van het laboratorium voor melkonderzoek tot wijziging van een reglementsartikeltot het geven van f 25 aan het reserve fonds voor het laboratorium en tot het met f 12j steunen van de uitgave der brochure over de betaling op gehalte aan zuivelfabrieken, werden abc aangenomen. Door den beer C. Smit Cz. werd ingëleid /Het belang van de bessenteelt." Op onderhoudende wijze legde spr. de voordeeion van deze teelt uit hoe daarvoor eeD hoekje grond kon wor den aangelegd en hoe alles behandeld moest worden snoeien, wieden, mesten, enz. De heer J. Best Nz. be handelde zWek's sterilisator", een betel met flesschen, waarmee ieder met weinig omslag zelf vruchten en groen ten kan conserveeren. De heer G. Nobel gaf een verslag van de op 2, 3 en 4 Juni gehouden excursie naar Fries land en Groningen. Het nut van deze tochten ten volle beseffende, besloot de vergadering het bestuur op te dragen voor het volgende jaar weer zoo'n excursie voor te bereiden Alsnu leidde de heer J. Best Nz. het onderwerp in/De landbouwschool in gevaar Een drietal bestuur sleden van /Algemeen Belang" hoorde, als gasten, de behandeling van dit vraagstuk aan. Er werd veel gesproken, maar veel resultaten had dit niet tot gevolg. Ten voordeele der school werd alleen dit besloten lijsten aan te leggen van hen, die het volgende jaar in de termen zouden konten vallen als leerlingen tc worden toegelaten en die lijsten aan directeur eu leeraren te ver stekken. De vraagbus leverde niets op. Den aftredenden voorzitter werd onder applaus hulde gebracht door den heer G. Nobel. Tot eere-lid werd eindelijk nog benoemd dr. Seheij, die met raad en daad de vereeniging had bijgestaan in het oprichten van haar melkproefstation. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de heer Best de door 20 leden en eenige gasten bezochte vergadering. Doopsgezinde Berk. Men verzoekt ons mede te deelen dat op Zondag den 21, de dienst in de berk der Doopsgezinde Gemeente zal vervuld worden door de heer Ds. P. Plantlnga van Haarlem. S. W. A. P. Van wege de Sociaal-democratische Arbeiderspartij zal op Dinsdag den 23in het lokaal /Diligentia", op- tredon de heer Mendels, van Zaandam, die tot onderwerp heeft gekozen /De strijd der arbeiders". De welbekende heer J. 31. Polak, dans-onder- wijzer aan het koninklijk instituut van de Marine die reeds gedurende 19 jaren te Alkmaar onderwijs geeft, en aan wiec zeer vele onzer plaatsgenooten de edele danskunst te danken hebben, heeft den Helder metter woon verlaten en heeft zich te Watergraafsmeer gevestigd, De heer Polak blijft echter als onderwijzer verbonden aan het Instituut van de Marine. 't Nut. Vrijdagavond 19 December j.l. vergaderde ons De partement van 't Nut met dames. Als spreker trad op de heer Henri W. Rekking, uit Rotterdam zelf antenr, die nu echter niets van zich zelf gaf, maar op zeer artistieke wijze 't werk van anderen voordroeg. Vóór de pauze vertolkte hij een gedeelte van F. van Eeden's /De Broeders» of /De Tragedie van het Recht», en wel 't fragment t welke men het /menschdrama» kan noemen. /Vertolkte» is eigenlijk het woord niet want zoo ver mijne inlichtingen zich uitstrekkenbe grepen weinigen, wat dit fantastisch dramatische verhaal beteekende. Do meestal woeste, wreede, afschuwelijke tafe- reelen volgen elkaar op en verbergen meer dan dat ze

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2