geregeld WEKELIJKS itaials yoGÉpiii XJkkantoor. Graan- en Zaad markt ALKMAARSCHE COURANT. BRANDWEER K.AASMARK1T te ALKMAAR, Nederland. De manschappen der brandweer aan de spuiten 1, 2 en 5, kunnen de hun over 1902 toekomende belooning in ontvangst nemen ten kantore van den gemeente-ontvanger, op Maandag en Dinsdag 22 en 23 Decem ber a. s., van 9—2 ure. ui. No. 152. Honderd en vierde Jaargang. 1902. Kondag 21 ÜJec. 1902. Mierde blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter algemeeDe kennis dat het 1JU- KANTOOtt wegens het op handen zijnde Kerstfeest in plaats van op Donderdag en Vrijdag 25 en 26 De cember a.s., zal geopend zijn op Eilnsdag en Woens dag 23 en 24 Ileceinher a.s., telkens van 9 1 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Dec. 1902. C. D. DONATH, Secretaris. Haas- en graanmarkten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter algemeeue kennis, dat de weke- lijksche kaas en graanmarkten dit jaar inplaats van op Vrijdag 26 December (2de Kerstdag) zullen worden gehouden op Woensdag 24 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 20 Dec. 1902, C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR herinnoren belanghebbenden dat krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1888 de en de gedurende de maanden Januari, februari en Maart Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. 0. D. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 20 Dec. 1902. Hebben wij den vorigen keer een en ander medege deeld van het water, thans zullen wij een begin maken met de bespreking van de vaste stojfen van de droge stof der melk. Het is duidelijk dat waar het water- gehalte 88 pet. is het gehalte aan droge stof p. m. 12 pot. bedraagt. De droge stof bestaat voor ongeveer ]/t uit vet, melkvet het hoofdbestanddeel der boter. 100 Kilo melk bevat dus 3 kilo botervet. Dit botervet is in de melk aanwezig in uiterst kleine druppeltjes van verschillende afmetingen waarvan de grootste nog zoo klein zijn dat ze slechts met een zeer goed microscoop gezien kannen worden. Het vet verkeert, zooals 't in de geleerde wereld heet, in den emulsietoestand. Juist die fijne verdeeling van het vet maaktdat dit zoo goed verteerbaar is, zoo gemakkelijk geabsorbeerd kan worden zoo gemakkelijk in den stroom van voediugsvochtwelke door het lichaam circuleert kan worden opgenomen. Het vetdat door den mensch in en met andere voedingsmiddelen wordt opgenomen moet door bepaalde spijsverteringsvochten (gal en al- vleeschsap) gedeeltelijk eerst fijn verdeeld gedeeltelijk verzeept worden. Zoo lang dit niet gebeurd isbeeft de mensch er voor zijn voeding niets aan. De zuigeling en de jonge zoogdieren vindeD het vet iu de melk als 't ware pasklaar 7oor de voeding. In ICO kilo melk wij herhalen het en ook dat dit bijna 100 liter is vin don wij 3 kilo vet. Weet u welmevrouw wat u voor 3 kilo vet be taalt, als u boter, rundvet of ongesmolten renzel koopt? Ja, dat weet u, tenminste u denkt het. Meen niet, dat wij ons met keukenzaken willen bemoeien, maar vertrouw, dat wij n naar ons beste weten willen voorlichten. Goede boter bestaat voor 84 procent nit botervet; de rest is in hoofdzaak water en wordt voor het overige gevormd door een weinigje eiwitstoffen, een beetje suiker en een griezeltje van bepaalde zouten. Om 3 kilo boteruet te hebben, moet u rnim 3.57 kilo, laat ons zeggen rond kilo boter koopen. Bedenk wel, dat het vet in die boter precies hetzelfde vet is als in de melk. Voor die 3'/2 kilo boter betaalt n tegen f 1,20 per kilo in totaal f 4,20. Nu zult u wel zeggen, dat wij als maatstaf voor de vergelijking ook juist het duurste van alle spijsvetten hebben uitgezocht. Gednld, mevrouw en om met den marktschreeuwer te spreken er komt nog meer Rundvet, zooals de slager u dat thuisbezorgt, van het beste, dus niervet, bestaat voor 84 85 laat ons zeg gen voor 84 °/0 uit vet. De rest wordt gevormd door vliezen, klieren enz. Daarom hondt u ook nog wat over, als n vet door de keukenmeid doet uitbraden. Om evenveel vet te hebben als in 100 kilo melk aan wezig is, moet u alweder rond 3Vi kilo rundvet koopen. Dat kost n, berekend f 0,60 per kilo het kost n immers wel zooveel volgens Bartjes f 2,10. En hoe staat het nu met de reuzel. Ja, deze is om het maar eens niet mooi te zeggen nog vetter dan rundvet, want zij bevat maar 10 °/0 -vliezen, enz. Een eenvoudige berekening zal u weder leeren, dat u 31/, kilo renzel moet koopen om dezelfde hoeveelheid vet te bezitten als aanwezig in 3 kilo boter en deze boe veelheid reuzel mogen we bij de tegenwoordige prijzen van de vette varkens gerust schatten op een koopwaarde van f 2,67, dat is berekend tegen 80 cent per kilo. De gemiddelde prijs van een hoeveelheid spijsvet, over eenkomende met de hoeveelheid vet in 100 kilo melk, afgeleid nit de prijzen van goede boter, rnndvet en renzel is dus Va *an f 8,97 of f 2,99, zeggen we f 3. Als we dus het gemakkelijk verteerbare botervet iu voe dingswaarde gelijk stellen met de gewone spjjsvetten, dan bevat 100 kilo melk dat is voor een bedrag van f 8 alleen aan vet voor een som van f 3. Voor de andere vaste stoffen voorkomende in 100 kilo koemelk betaalt u derhalve f 5. Laat ons eens zien of dit duur dan wel goedkoop of misschien wel ongeveer jnist betaald is. Die andere vaste stoffen zijn eiwitverbindingen, melk suiker en asch of zonten. Bij onze berekening, mevronw, doen we u die asehbestanddeelen of zonten cadeau. Die willen we buiten berekening laten omdatja eerlijk gezegd, omdat we geen kans zien die voor n te vergelijken met iets, dat u goed kent on ook omdat die berekening uiterst moeieiijk is, daar de zonten een bestanddeel uit maken van onverschillig welk voedingsmiddel ook, waar door een bepaling der waarde in geld zeer moeieljjk, zoo niet geheel onmogelijk is. Welke die in melk voorkomende eiwitstoffen zijn Ze dragen de namen caseïne en albumine. Geleerde oomes hebben beweerd nog andere in de melk te hebben aange toond, maar tot zeer kleine hoeveelheid. De hoeveel heid der bovengenoemde twee eiwitverbindingen kan per 100 kilo melk in een rond cijfer wel op 31I2 kilo ge teld werden. Een vijfde deel hiervan is albumine, de rest caseïne. Laatstbedoelde eiwitstof vormt iu vasten toestand, een der grondstoffen van Edammer-, Gondsche- en Leidsche en de grondstof der Friesche kaas. Wij zeggen in vasten toestand, want in de melk komt zij noch in vasten, noch in opgelosten toestand voor, maar in een toestand vergeef ons dit bargoensch »tns- sehen hangen en wurgen'1. Wat haar voorkomen in de melk betreft, kan zij nog hot best vergeleken worden met zetmeel in den vorm van gekookte stijfsel. Als de kaas maker bjj melk van een bepaalde temperatuur stremsel voegt, gaat de caseïne (of eigenlijk een Bplitsingsproduct hiervan) in den vasten toestand over zij coaleert, zooals 't heet. Datzelfde gebeurt met de caseïne in de maag van mensch en dier. Door een in 't maagsap aanwezige stof gaat zij eerst in den vasten toestand over om later door datzelfde maagsap en het alvleeschsap opgelost, d. w. z. opneembaar gemaakt te worden. Dat zij in de maag stremt, alvorens op te lossen, hebben moeders wel eens waargenomen bij hun kindje, dat kort na het opnemen van melk een deel hiervan weder uitbraakte, voordat de gecoagnleerde caseïne tjjd had op te lossen. De albumine, waarvan normale melk betrekkelijk weinig bevat komt in de melk in opgelosten toestand voor. Den volgenden keer zullen wij de eiwitstoffen taxeeren. Men beware dit artikel om later met ons de eindbere- kening te maken. MELKMAN. Algemeen Aederlandsche Zuivel hond. Te Utrecht is de Algemeene Vergadering gehou den van den »Algemeenen Nederlandechen Zuivelbond", onder voorzitterschap van Baron Collot d'Escury, van Kloosterzande. In behandeling kwamen voorstellen betreffende de Onge vallenwet en Botercontröle. Het bestuur stelde voor eene onderlinge risieo-ver- eeniging op te richten, en in aansluiting bjj de Centrale Werkgevers-risicobank te Amsterdam. Tot aansluiting verklaarden zich bereid de bonden in Friesland, Gelderland en Overijsel—Drente. Betreffeude Boter-contröle werd aangenomen een voor stel van het bestuur om de zaak krachtig te steunen, en wel op de grondslag, aangenomen in de verleden week te Utrecht gehouden bijeenkomst. Oudcarspel. Bij de alhier gehonden stemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 206 stemmen van onwaarde 9. Hiervan verkregen de heerenM. Eeeen Jz. 15 K Kroon Jbz, 31, M. Rootjes 96 en J. Vis 55 stemmen. Herstemming alzoo tnsschen de heeren M. Rootjes en J. Vis. Fxportbiad voor Zuid-Afrika. Binnen enkele dagen zal bjj de firma J. H. de Bnssy te Amsterdam het eerste nummer verschijnen van »de Bussy's Exportblad voor Znid-Afrika", dat zieh ten doel stelt de voortbrengselen van de Hollandsche industrie op ruime schaal in Zuid-Afrika bekend te maken. Het blad zal ongeveer 16 pagina's tekst bevatten, gedeelteljjk Hollandschgedeeltelijk Engelseh. De verspreiding zal geschieden te Pretoria (door het filiaal van den heer de Bnssy) en te Kaapstad (door de Hollandsche Afrikaausche Uitgevers-Maatschappij) Rectificatie. Kijp, Benoemd tot gemeente-geneesheer alhier in plaats van den heer Knaap te Brouwershaven die bedankt heeftde heer W. A. Albertiarts te Twello. (Herplaatsing wegens misstelling in het vorig nummer.) Aanbesteding. Door het Prov. Bestuur van Noord-Holland is aan besteed bestek 201het verlengen der steenglooiingen nabij hot Horntje en voor het Hoornder Nienwlaud, be- hoorende tot de Rijkszeewerken in Noord-Holland. Raming f 7500. Minste inschrjjver J. W. Roelols te Papondrecht voor f 6400. Bestek 203: het maken van eenremmings- werk in de voorhaven der Marine- en schutsluis te Nien- wediep behoorende tot de Rijkszeehaven »Het Nieuwediop." Raming f 2500. Minste inschrijver D. de Vries te Den Helder voor f 2175. Veehandel in Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeiea was zeer gering. De handel ging nogal, zoodat, door den weinigen voor raad, de omzet goed was en over het geheel goede prijzen besteed werden. Buitenlandsche kooplieden deden aan- koopen, ook in dit vee. Het aantal vette koeien was ook gering in verhouding tot de aanvoeren dor jongste weken de handel daa'in was vrijwel in één doen d. w. z. opgewekt met stevige prijzen. Vette kalveren, ook al met goringen aanvoer, waren heel goed gevraagd en werden met hooge prijzen betaald. De aanvoer van stieren was wel zoo groot als de vorige weekde handel ging nogal, doordat ook de vreemde kooplieden kochten. Nuchtere kalveren, met kleinen aanvoer, waren gewild met goede prijzen. De aanvoer van schapen en lammeren was alweer groot de handel in wolvee was beduidend stiller met geringen omzet. De aanvoer van vette varkens was, in verband met de omstandigheden het slechte vervoer, (pette varkens ver voeren brengt risico mee) grootde handel was slapper, en menig opkooper was blij, dat hij den inkoopprijs kon maken. Velen moesten met verlies verkoopen. Dit gold vooral ook voor de opkoopers van Londensche biggen, waarin de handel slapjes was. De aanvoer was 400 melk- en kalfkoeien, 100 stieren 80 vette kalveren, 300 nuchtere kalveren, 5000 schapen en lammeren, 150 vette varkeus, 900 vette biggen, 200 magere varkens, 400 kleine biggen. De prjjzen zijn: Vette koeien, le kwal. 29—31jct., 2o kwal. 25—27 ct., 3e kwal. 21—22 ct., vette kal veren 2736 ct., vette schapen 2427 ct., stieren 24 27 ct., vette varkens 21—22 et., Londensche biggen 1819£ ct. per lj2 kilo. Melk- en kalfkoeien f 140—f 260—f 275, pinken f60 f 80 nuchtere kalveren f 9f 11,50, weideschapen f 19—f 22, magere varkens f 40—f 58, jonge biggen f 1,25f 1,50 per waök. (N. v. d. D). Op de veemarkt te Groningen is proces-verbaal opgemaakttegen verkoopers van koeien die de melk »lieten loopen», terwijl den gevorbaliseerden bevolen werd de koeien terstond te melken. Sommige veehouders laten de koeien met znlke gespan nen uiers naar de markt gaan dat het loopen den dieren zeer moeilijk valt. Zij doen dit om te knnnen wijzen op melkrijkheid en alzoo hooger prijzen te kunnen vragen. Boon's geïllustreerd Magazijn. Verschenen is No. 42 van dit populaire letterkundig tijdschriftdat goede lectnnr brengt onder veler bereik. De lijvige aflevering kost niet meer dan 35 cents. De inbond is als volgt Halfcirkelvormig steekt de Kjedelen zwart nit boven de sneeuwvelden De Galdböpig (Noorwegen) beklommen door S. J. E De vrije Gemeente door S. Nannes Gorter; Het bonwon van een »Skyacraper''; Nog een tak van Nationale Industrie door Frans Netcher; Do geschiedenis van een Kerst-pakket. Het diner dat aan 't verkeerde adres werd bezorgd1; Een keizerlijke banneling door J. G. R. Vos. (Slot)Een Kerstvertelling door Adriaan IlsenVerhalen van de »Gold Star" Stoomboot-Maat schappij door L. T. Meade en Robert Eustace. De heilige Chank. Voor het tooneeiDe getruffeerde kip door Jozef de Vreker Boek- en Tijdschrift. Kgnond-Binnen. G e b o r e u. 10 Nov. Nicolaas, z. v. Willem Koper en Aaltje Peetoom. 15 Johannes Adrianus, z. van Wilhelmus Johannes Apeldoorn en Alida Maria de Wit. 23 Anna, d. van Johannes Houtenbos en Trijntje Orij. Overleden. 28 Nov. Wilhelmina, d. van Petrus Zuurbier en Wilhel- mina Kraakman, 15 j. Uguioiiii aan Zee. Geboren. 2 Nov. Trijntje, d. van Cornelis Blok en Aaltje de Groot. 3 Bertus en Leonardns, zs. v. Egbert Dnrge en Eli sabeth van Dnin. Engel, z. van SimonVisser en Leena Prins. 8 Simon, z. van Dirk van den Berg en Dirkje Dekker. Franciscus Cornelis, z. van Jacobus Anthonins Weber en Dienwertje Rooker. 10 Maria Hendrika, d. van Cornelis Zwart en Petro- nella Bismau. 12 Cornelis, z. van Jan Visser en Aagje Abie. 23 Philippus, z. van Gerrit Zwart en Hillegonda Dekker. 25 Klazina, d. van Simon Groen en Kniertje Zwart. 26 Klaas z. van Arie Wijker en Autje Zwaan. Overleden. 5 Nov. Hendricus Konijn, wednr. Trijntje Genet 77 j. 10 Krjju van den Houten de Lange, gescheiden echtg. van Helena Johanna Blok 80 j. 13 Petrus Johannes Bewier, wednr. van Anna Al berta Sieders 78 j. Wilhelmus, z. van Jan Hopman en Hendrika Ruigewaardwoonplaats Velzen, 7 j. 25 ChriBtiaan, z. van Pieter Dnrge en Margaretha van Duin, wooupl. Wijk aan Zee en Dnin, 21 j. 26 Levenloos kind van Arie Wijker en Antje Zwaan. 27 Klaas, z. van bovengenoemde ouders, 1 dag. Akersloot. Geboren. 11 Nov. Jozef, z. van Th. Olgers en G. Faber. 13 Willem, z. van KI. Groen en A. Brakenhof. 28 Gerarda, d. van KI. Meijne en C. Apeldoorn. Overled en. 9 Nov. Simon Gerardns, z. van P. Kapteijn en M. Pol, 6 weken. 17 Lena Oat, wed. van Joz. Federiks. 63 j. Klaas Olij, echtgeu. van M. Vreeker, 63 j. 26 Immina Maria Jansen, wed. van J. A. Thom- sen, 88 j. 30 Cornelis Leeuw, echtgen. van Jaunetje Dam, 59 j. Druk Henna. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 9