No. 153 Eerste blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 24 DECEMBER. Buitenland. Nederland. Wegens het Kerstfeest zal de courant van VRIJDAG, welke des DONDERDAGSA VONDS wordt uitgegeven niet verschijnen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Binsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 5 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,®6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prp der gewone advertentlën ij Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. DUIT8CHLANO. Nadat eerst de Dnitsche officiense pers getracht heeft zich wat betreft het geheel onge motiveerd in den grond boren van eenige Venezolaansche schepen te dekken door zich te beroepen op Engelands mededaderschap zwijgt zij thansnu de Engelsche bla den daar tegen krachtig protesteerden, liefst geheel over deze barbaarschheden. Het Dnitsche volk is met dit ruwe optreden allerminst ingenomen en die stemming zal zeker niet verbeteren nu men zich in Amerika, dat onlangs bij prins Heinrieh's bezoek zich in Dnitsche sympathiën te buiten ging zeer kras over deze questie uitlaat. In Hessen zijn ten gevolge van den dooi"de rivieren buiten de oevers getreden en hebben groote schade aangericht. De badinrichting te Hersfeld is door den stroom medegevoerd eenige bruggen zijn vernield. Het dorp Kleinbach staat een meter diep onder water vol ijsschollen. Vele wegen zyn overstroomdzoodat het verkeer op tal van plaatsen is gestremd. ENGELAND. Het Eagelsche volk is slecht te spreken over de wijze van oorlogvoeren met Venezuela en speciaal over het feit dat de Regeering in deze met Dnitschland in alles mede gaat. Het vernielen van de Castro's vaartuigen die er niet aan dachten zich tegen de veel en veel sterker gecombineerde eskader te ver dedigen vindt algemeen af keuring als wreed en noode- loos en met het oog op de thans aanhangige arbitrage zeer buitengewoon onhandig. Intusschen Bchijnt niet alleen Engelands bondgenoot maar ook Engeland zelf zich aan dergelijke buitensporigheden schuldig te maken althans uit Caracas wordt geseinddat niettegenstaande de hangende arbitragetoch nog een oorlogsdaad is be dreven. Het Engelsch-Duitsche eskaderdat voor het eiland Margarita lag vond dat de parelvisschers in hun bootjes te dicht naderden. Een Engelsche krniser loste op een dezer scheepjes »de Maria'*, een kanonschot. De »Maria" zonk, de kapitein werd gewond de overige be manning kon zich met veel moeite redden. Den 19 is een aanvang gemaakt met de behandeling van het proces van overste Lynch afgevaardigde van Galway in Ierland voor het parlement. De rechtbank is bij koninklijk besluit ingesteld, en zal feitelijk de taak vervullen van »grand jury'', die het schnldig of niet- schuldig moet uitsprekenterwijl in het eerste geval Lynch naar den gewonen rechter verwezen zal worden. De Engelsche wet op hoogverraad dagteekent van 1342 en legt de doodstraf op aan elk die gemiene zaak maakt met de vijanden des konings in zijn rijk''. Daar een en ander niet direct op Lynchs geval slaatzal men ook de .treason and felony act" van 1848 aanhalen, waarbij ook de doodstraf nog bestaat. FRANKRIJK. Wat eigenlijk niemand ter wereld verwacht had, is den 20 geschied, de geheele familie Humbert, naar wie de politie maanden lang overal ta ver geefs gezocht had, is te Madrid, waar zij reeds sedert 9 Mei bleken te wonen, gevangen genomen. De comrnis- 'saris van politie aldaar (die met deze aanhouding 25,000 francs verdient) had reeds sterk vermoeden dat de be ïaamde oplichters, die, dom genoeg, allen bijeen gebleven waren, in een stille straat een huurhuis bewoonden, en toen hij daarop door een anoniem schrijven aan den Fran- schen gezant te Madrid gericht, nog meerdere zekerheid had gekregen dat de lang gezochten zich daar ter stede bevonden, deed hij het huis in den nacht omsingelen en werden allen gevat. De uitlevering zal binnen enkele dagen plaats hebben. Een telegram uit Madrid meldt nader De leden van de familie Humbert verklaarden dat zq de slachtoffers zijn geworden van een groote laagheid. Bij hun verhoor nitten zij bedreigingen tegen zekere machts hebbers in Frankrijk. De politie nam een bedrag vad 2275 peseta's en juweolen tot een waarde van 10,000 peseta's in beslag. Romain Daurignac verklaarde dat zijn ouders en hij zeer gerust zijn, daar zij hopen dat hun recht zal worden gedaan. Alle leden der familie zijn naar de gevangenis over gebracht. Het hotel is verzegeld. Men verdenkt de Hum berts papieren te hebben doed verdwijnen in de water closet. De familie toefde sedert 9 Mei te Madrid, de politie vermoedde haar tegenwoordigheid daar sedert twee maanden. Voor het ministerie dat door de oppositie-pers bij voortduring bestookt werd als blijkbaar medeplichtig aan de gepleegde oplichteryen en belanghebbend bjj het in vrijheid blijven der Humberts, is deze aanhouding van groote politieke beteekenis. RUSLAND. De Russische telegrafen-agontuur meldt De omstreken van Aadidsjau hebben ontzettend ge loden. Naar een grove raming zijn 2500 menschen omge komen en 16000 huizen verwoest. Ondanks dehalp, door de Regeering gezonden, lijdt de bevolking door honger en koude. De onderaardsche schokken en aardbevingen duren nog voort. VER. STATEN. President Roo3evelts voorstel aan Engeland en Dnitschland om da Vanezuelaansche quaestie aan het oordeel van het Hof van Arbitrage te ontwerpen, is door Engeland beantwoord met een tegenvoorstel, dat Roosevelt zelf als scheidsrechter zou optreden. Roosevelt heeft dit voorstel aangenomen, waarmede ook President de Gastro zieh vereenigen kan. Uit Washington wordt vau den 21 geseind Omtrent den indruk dien het voorstel van Groot-Brit- tannië en Dnitschland, dat President Roosevelt als scheids rechter in de hangende quaestie zal optreden, op den president heeft gemaakt kannen wij op hoog gezag het volgende mededeelen President Rooeevelt is dankbaar gevleid over de hulde aan zijn inzicht en zijn billijkheidsgevoel gebracht en is verhengd over de aanneming van het beginsel van een scheidsrechterlijke uitspraak. Hij meent dat de oplossing van het geschil met vertrouwen zou kannen worden opge dragen aan het Hof van Arbitrage, mochten echter de beide mogendheden ongeneigd zijn geen anderen scheids rechter aan te nemen dan hem, dan acht hij zich ver plicht in het voerstel toe te stemmen. Ontploffing. In eene wasehinrichting te Parijs, is een toestel voor acetyleengas ontploft. De eigenaar, zijn knecht en drie huismoeders, die er aan het wasscben waren, werden zwaar gewond. Vijf andere vrouwen bekwamen minder ernstige kwetsuren. Elf menschen door den bliksem gedood. In Tegal heeft een donder- en stormbui gewoed, zooals slechts zelden voorkomen. Bij de riettuinen der suikerfabriek Doekoewringin werd daardoor een schrikke lijk ongelnk veroorzaakt. Ongoveer twintig mannnen en vrouwen vluebtten voor het zware woder uit de tuinen in een in een nabnrig gardoehuisje, de bliksem sloeg in het huisje dat oogenblikkelijk in lichter laaie stond, ter wijl elf menschen dood en verscheidene andere gewond en kermend nederlagen. («Locomotief") Veeziekte. Professor Koeh, de vermaarde Dnitsche «bacillen- bestrijder", zal waarschijnlijk eerlang weder naar Zuid- Afrika gaan, om zijn hulp te verleenen bij het bestrijden van de veeziekte. De kosten zijner reis, welke voor rekening van de Britsche Regeeering en de «Chartered Company" geschiedt, zullen 10,000 pd. st. bedragen. De toestand van den oud-President Steyn. Na het bezoek van prof. Winkler aan den heer Steyn is door de geneesheeren het volgende bulletin uit gegeven De geneesheeren zijn zeer tevreden over den loop van de ziekte van President Steyn. Slikken en spreken zijn weder normaal de spieren van nek en rug hebben hun beweeglijkheid herkregen, zoodat de President kan opzitten en het hoofd in alle richtingen vrij beweegt. Er bestaat naar de meening der geneesheeren alJe uitzicht dat binnen niet langen tijd ook het loopen weder zal mogelijk zijn daar de spierkracht in de onderste extremiteiten zeer is vooruitgegaan. ATJEH. Aan de »N. Rott. Ct. werd nit Batavia geseind Luitenant Veltman met marechausseeheeft 51 vijanden te Laweung in Pendada gedood. Luit. J. B. van Aken is gesneuveld bij het patronilleeren der passen in Pidië. «Kapitein Schneiders is gewond hij doodde 19 man van Tjoet Tjitjim." De le luitenant der infanterie J. B. van Aken boren in 1875 werd 11 Ang. 1890 benoemd tot 2en luitenant en in 1899 tot len luitenant bevorderd. Kort geleden nog wt*rd hij reeds eenmaal gewond. De tweede genoemde officier is de kapitein der infan terie J. H. L. Schneiders, ridder der Militaire Willems orde, geboren in 1864 en sedert 21 Aug. 1897 reeds in zijn tegenwoordigen rang. De eerstbedoelde operaties zijn blijkbaar in de streek waar onze troepen de volgelingen van den pretendent- Sultan geen rust laten. Hofberichten. Zaterdagmiddag te 2V4 nar, bij het uitrijden van H. M. de Koningin-Moeder en een hofdame, sloeg een der paarden met een zjjner achterpooten over de streng Het steigerende dier was niet te bedwingen. De Koningin- Moeder en de inzittende dame wisten echter nit het woest heen en weer getrokken rijtuig te komen en gingen te voet naar het paleis terng. Ongeveer 20 minuten later, nadat het tuig weer in orde was, reed de Koningin-Moeder opnieuw uit, onder toejuichingen van de saamgestroomde menigte (»A. Hbl.") Professor Zaayer. f Te Lelden is den 22 op 65 jarigen leeftfid onver wacht overleden Dr. F. Zaayer, sinds Januari 1866 hoog leeraar in de ontleedkunde en de gerechtelijke geneeskunde aan de Universitent aldaar. Benoemd tot burgemeester der gemeente Heer- hngowaard de heer P. Wonder Azn. secretaris dier gemeente. Rotor Molhorn—Schagen. Stellagen. Den 21 vergaderde alhier de Vereeni- ging die de motordienst Kolhorn—Schagen exploiteert, tor bespreking van de vraag of de exploitatie zal worden voortgezet of niet. Men besloot met de exploitatie door te gaan en het tekort te dekken zoo mogelijk door uit breiding van het aandeelenkapitaal of anders door het zien te verkrijgen van een renteloos voorschot. Vooral door te zijn begonnen met te weinig kapitaal ontstond" het tekort. Tot commissarissen werden gekozen de heeren J. Merz en C. Visser te Schagen en O. Spaan Hz. te Barsingerhorn. Er waren op de vergadering 17 personen met 46 stemmen. Stellagen. De heer H. Feisser, die bedankt heeft als voorzitter der Vooruitstrevende Kiesvereeniging alhier is van dit besluit teruggekomen en blijft als voorzitter in functie. Schletvereenlglng „de Roos". Schagen. Den 20 vergaderde in het Noordholl. Koffiehuis alhier bovengenoemde vereeniging. Wegens vertrek en bedanken van de heeren de Klerk en A. C. Roggeveen werden 2 nieuwe bestuursleden gekozen nl. de heeren Jb. Koster, tevens tot voorzitter, en O. Dekker. De vereeniging is fioantiëel in 1902 f130 vooruitgegaan. Besloten werd, dat het bestuur in overweging zal nemen in 1903 te Schagen een grooten weds'rijd te houden voor Noordholland boven hol IJ. Hollandsche maatschappij van Landbouw afd. Behagen. Behagen. Den 22 vergaderde alhier bovenge noemde afdeeling. In de plaats van den heer J. Bnis Jz., die voor zijne benoeming bedankte, werd tot bestuurslid gekozen de heer K. Blanboer. Berieht was ontvangen dat do raad der gemeente weer f 50 toestond voor de rammenkeuring in 1903. Aan de Paaschtentoonstellings- Vereeniging zal weer f 10 voor prijzen worden toegestaan. De heer de Gier gaf verslag van de algemeene verga dering en van die van «Holl. Noorderkwartier". Besloten werd eene commissie te benoemen ter voor bereiding van het nemen van eene voederproef met fok- kalveren, bijv. van 1°. kalueren te voeden met Blatchford's kalvermeel en met een ander soort meel2°, kalveren na do melkperiode te voeden met wei en lijnkoekstof en met wei en eene andere voedersoort. Tot leden dier commissie werden benoemd de beeren C. Asjes, K. Blan boer en C. A. J. M. de Gier. Dr. Scheij zal worden gevraagd eene lezing te willen honden over «Kaaslabriek en melkleveraucier"- Op de vergadering waren 9 leden aanwezig. Bint Raarten. In het bestuur van de banne «Eenigenburg" zijn den 22 dezer herkozen de heeren A. Borst als lid van het Dag. Bestuur en K, Kalf als hoofdingeland. Barsingerhorn. Den 19 liep het water over de Kanaalkade in den polder Waard, zoodat alreeds een stuk bouwland was ondergeloopeu. Gelukkig ontdekte men zulksmet planken enz. werd spoedig een dam opgeworpen welke de verdere inlooping keerde. De oorzaak was dat een sluisje wat bij opmaling van het havenwater door de strooming dichtvalt, thans die dienst weigerde en open was blijven staan. Alhier werd den 21 eene tooneelvoorstelling gegeven ten bate van het St. Nicolaasfonds (geschenkuitdeeling aan arme kinderen)welke goed geslaagd kan heeten. Opgevoerd werd »'t Was maar een loods". Te Kolhorn zal den 25ten voordeele van het Schoolfeestfonds worden opgevoerd: «De candidatuur- Van Bommel", en als nastnkje «Baron Partoes". Het in 1854 vastgestelde algemeen reglement van bestuur voor de waterschappen In Noord Holland wordt herzien. Een ontwerp van bet gewijzigde reglement is aan alle bestaren gezonden en zal in de voorjaarsver gadering der Provinciale Staten worden vastgesteld. Hoorn— Bovenkarspel. Het voorloopig comité voor den aanleg van een stoomtramweg van Hoorn over Sehellinkhont, Wjjdenes- Oosterleek, Hem, Venhuizen naar het station Bovenkar- spel-Grootebroek, heeft op een adres om concessie en subsidie van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid de mededeeling ontvangen dat omtrent het bevorderen van de toekenning van een Rijksvoorschot geen toezegging kan worden gedaan, vóórdat door de Provinciale Staten van Noord-Holland steun zou zijn toegestaan, gebleken zon zijn dat het overigens benoodigd kapitaal kon worden bijeengebracht en de exploitatie van de lijn door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij op voor goedkeuring vatbare voorwaarden verzekerd was. Nn inmiddels in de jongstgehouden Statenvergadering een provinciaal renteloos voorschot van f 150.000 is toe gezegd, heeft genoemd comité zich opnieuw tot de Regeering gewend. Te Hoorn is op een der pleinen, «De Roode Steen",

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1