N ederlaiid. Laatste Berichten. Stadsberichten. Ns. 6989 en 8405 f 1500; Nr. 8808 f 1000; No. 16275 f 200; Ns. 3503, 5627, 5883, 9060, 10001 en 17029 f 100. men slepend rond ziet loopen met verwezen blikken vaal gelaat, wankelen gang. Den 15den October zijn 80 menschenwaaronder 20 gezinnen met kinderen, uit vrees voor de ziekte hun dorp uitgevlucht. De genees- heeren begrijpen er niets van en zijn radeloos. ATJUH. Een officieel telegram van Atjeh van den 27 houdt in De derde vrouw en eenige zoon, dus het geheele gezin van den pretendent-sultan van Atjeh, is gevangen genomen. Westgraf tdijk. Den 26 hield de rederijkerskamer »Oefening volmaakt'' alhier, een openbare vergadering, die door een vrij talrijk opgekomen publiek werd bjjge woond. Opgevoerd werd: »Het verloren Document of de twee visscherskinderen", tooneelspel in 4 bedrijven door P. K. de Vries. Als nastukje werd opgevoerd: Het ver lote landhuis aan den grooten weg", blijspel in 1 bedrijf door J. B. Moord 1 Den 29 werd op de spoorbaan der Staatsspoorwegen te Feijenoord, bij Rotterdam, het ljjk gevonden van eene vrouw. Het hoofd was van het lichaam gescheiden en werd op eenigen afstand van het lijk gevonden. In den loop van den ochtend is het lijk herkend als de 30 jarige B. de Gelder wonende aldaar. Schcveningcn. Eene jonge vrouw die den 24 in het huwelijk trad, is des avonds, kort na de bruiloft, spoorloos verdwenen. Door politie en burgers is in het kanaal bij de Haringkade waar zij woonde gedregd maar tot nu toe heeft men geen spoor van de jonge vrouw kannen ontdekken. Van het eiland Urk schrijft men aan het »N. v. d. D." De Eerste Kerstdag en avond, meer Dog dan de overige dagen en nachten, is hier in angst en spanning doorleefd. Zelfs was dien dag in twee van de drie kerken geen enkele maal dienst. In het door den aanwakkerenden storm opeenschuivend ijs zaten bij het eiland een veertigtal botters en blazers welker toestand steeds meer hachelijk werd. Zij waren tijdens een dichten mist drie dagen vóór Kerstmis in het drijfys om Urk geraakt en door den Westenwind steeds dichter naar het eiland gestuwd. Sinds Dinsdag 23 December waren bjj dag en avond en nacht alle op Urk zijnde mannen op den Westhaven- dam aanwezig om de vaartuigen door, ja over het heuvel achtige ijsveld naar den havenmond te trekken doch met weinig gevolg. Menig vaartuig zat onwrikbaar tusschen de dikke ijsbrokken welke hier en daar tot den zeebodem reikten. Lange kabeltouwen ook staal draad braken meermalen aan stukken, waarbij dan een lange rij mannen tegen den steenen dam smakte. Een uitkomst scheen het aanbod van kapitein De Groot, van de postboot Baron Rengers" die Woensdagmiddag de post van Enkhuizen bracht, om kosteloos te beproeven de meest benarde schepen te halen. Alle vaartuigen hadden een noodseineen »sjouw" geheecher. Tegen den avond had ook die boot hulp noodigtoen alle bladen harer schroef stukgeslagen waren. In weerwil van de verleende hulp moest ook de boot den nacht in het onbetrouwbaar ijs doorbrengen eerst op Kerstmorgen kon zij door honderden handen getrokkennaar binnen gehaald worden. Zij zalnu de zee openkomt, waarschijnlijk naar Amsterdam moeten gesleept worden om te dokken. Intusschen werd de wind heviger en begon het water te wassen; het ijs schoof geducht om en tegen de vaar tuigen, waarvan eenige lek werden. In regen en wind en duisternis verkeerden dien avond nog acht schuiten in gevaar, wijl het stijgende water en de meer Westeljjk geworden wind dreigden ze voorbij de haven mee te sleuren. Het spookachtig schijnsel van fakkels, enz. van sehepen en havendam bescheen de mannendie per ijsvletten touwen naar de schepen brachten. Vooral het sterke, lange staaldraad, door kapitein De Groot beschik baar gesteld bewees flinke diensten. De geheele bevolking was op de been en ieder was hulpvaardig. Eerst te middernacht was de laatste botter in behouden haven zonder dat één der bedreigde menschsnlevens te betreuren viel. llarlngcarspel. Dsn 27 dezer vergaderde de Raad dezer gemeente. De heer 0. Groot op 31 dezer als armvoogd aan de beurt van aftreding, werd herkozen. Tot onderwijzeres aan de schooi te Waarland werd benoemd mej. A. M. den Hartog te Alkmaar. Met betrekking tot ern verzoek van een 29 tal ingezetenen om een voet brug te leggen over de ringsloot tusschen de polders Schagerwaard en Slootgaard op de plaats waar vroeger ook een brug was werd besloten aan de besturen van die polders eene bijdrage in de kosten te verzoeken. Uitgeest. Het kinderkoor heeft onder leiding van den muziekonderwijzer den heer Th. J. Rol, een uitvoe ring gegeven in de zaal van 't hotel »de Ooievaar". Opgevoerd werden »Rozade schoone slaapster" operette in 7 tafereelen en >de Varkenshoeder", operette in 2 bedrijven. Het overtalrijke publiek was opgetogen over de goedgeslaagde uitvoering. Herplaatsing wegens misstelling. Tusschen de buffers. Te Groningen had in den nacht van den 24 op het stationsempiacement een ongeluk plaats. De 24-jarige vervolgens ging hij op het naaste venster af en keek in de kamer, Welk een vriendelijk tafreel van huiselijke vrede 1 Moe der en dochter in den hoek bij het krusifiks aan de tafel, samen vlijtig bezigTerwijl de Staudamersche, met de ronde bril op den spitsen neus haar groote schaar door een van die weerschijuzijden stoffen glijden liet, waaruit de bruiloftsboezelaars worden geknipttornde Julie met omgekeerde naald de roode merkletters uit de punt van een linnen doek. Ze schenen er stevig in te zitteD die beide roode merken en het garen scheen niet zoo heel gemakkelijk los te laten. Door de weerspannigheid der draden geraakte de zachte Julie in een boos humeur. Met een uiting van ergernis wierp zij de naald op de tafel en pakte het roode garen met de tanden. Wordt vervolgd. wisselwachter Bouke Ezinga geraakte bij het rangeeren tusschen de buffers bekneld. In bewnsteloozen toestand werd hjj bevrjjd en per brancard naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij inwendig zwaar gekneusd was en vermoedelijk de ruggegraat gebroken bad. De ongelukkige is Donderdagmorgen overleden hij zon juist dien dag in het huwelijk treden. Vergiftiging. Zekere Hoogeveen een alleen wonend persoon te Abenes (Haarlemmermeer) bemerkte dezer dagen thuis komende, dat gedurende zijne afwezigheid iemand in huis was geweest. Geen kwaad vermoedende begon hij te drinken van door hem gereed gemaakte melk waarvan hij na 't gebruik ongesteld werd. Bij nader onderzoek bleek dat op den bodem der kan kopervitriool lagdat eveneens in de boter en 't zout aanwezig was. Hij stelde de politie er mee in kennis die dadelijk vermoedde dat hier vergiftiging in 't spel was. De levensmiddelen zjjn in besiag genomen en aan de justitie ter hand gesteld voor onderzoek. De man zelf wordt in 't ziekenhuis te Leiden verpleegd. De dader van 't gepleegde misdrijf is nog niet gevat. Postboden. Volgens de »N. R. Ct." wordt thans in de regeling der bezoldigingen van de postboden een aanmerkelijke wijziging, gebrachtwaardoor zij financieel in betere conditie zullen komeu. Van den Uangendijk schrijft men aan het N. v/d D.: »Het staat te voorzien dat de Duitscho toltarieven aan onze groentebouwers en handelaars geducht nadeel zullen toebrengen. In de laatste jaren werden jaarlijks 8000 a 10,000 waggons groente voor bet buitenland verzonden en wel voor het grootste gedeelte naar Duitsch- land. Volgens het nieuwe tarief zal daarvoor nu per waggon ongeveer f150 aan invoerrechten moeten betaald worden, »De teelt van witte kool wordt onder deze omstandig heden geheel onmogelijk. Aannemende, dat er 2000 van deze kooien in een waggon worden geladen (en dikwijls is het getal nog geringer)dan wordt door de invoer rechten de prijs van 1 kool met 71/2 cent verhoogd. Roode kool waarvan gemiddeld 5000 in een waggon worden geladen, zal dus 3 cent per stuk duurder moeten worden voor den Dnitschen verbruiker." Verdronken. Te Nleuwc-Pekela zijn den 26 de schilder Beudeker en zijne vrouw verdronken. Iu het hotel Pijbes had de 2de Kerstavond een uitvoe ring plaats van de aldaar bestaande zangvereeniging waar zij als gasten tegenwoordig waren. Na afloop begaven zij zich te ongeveer half een naar huis. De dochteronderwijzeres aldaar sprak met hare ouders afde lamp maar te laten branden daar zij binnen een half nur ook thuis kwam. Men denke zich hare ontsteltenis, toen zijthuiskomendeniemand thuis vond en kort daarna de ljjken van hare ouders in de vaart zag drijven. Men vermoedt, dat het bruggetjewaarover zij moes ten passeeren afgedraaid geweest is en dat zijdoor de duisternis misleid op zoo ongelukkige wijze zijn omgekomen. Op Texel heefttijdens stormachtig weder en holle zee het water iangs de kost een hoogte bereikt van ruim 1.2 meter boven volzee. De zanddijk van den kleinen Slufterwelke reeds door den jongsten storm zwaar gehavend werd is nu doorgebroken. Het werk van vele maanden is daardoor grootendeels te niet gedaan. Rijwielbelasting. Volgens »De Kampioen" heeft in 1901 de rijwiel belasting in ons land in hoofdsom niet minder dan f 170,786,50 opgebracht. Dit bediag werd betaald door 133,213 wielrijders. De provincies en de gemeenten be zwaarden de belastingpapieren van de Ned. wielrijdors met een bedrag van f 110,517,35 aan opcenten, zoodat de totale rijwielbelasting opbrengst over 1901 was f 281,303,85 tegen f 207 654,73 iu 1899. Het aantal belastingbetalende wielrijders in ons land is van 1899 tot 1901 met 41 pet. toegenomen. De stij ging per 1000 inwoners bedraagt 38,1 pet. Dit verschil van 2,9 pet. vloeit, voort nit de omstandigheid, dat ook bet zielenaantal is gestegen. Door wijlen Jonkvrouwe C. J. A. Warin, Ambachts- vrouwe van Wedcrhorat den-Bergzjju o. a. de volgende legaten vermaakt f 6000 2pOt. Grootboek tot verhooging van het predikants-trahtemont der Ned. Herv. Gemeente te Ne- derhorst-den-Beïgt 6000 21/2 pCt. inschrijving Grootboek aan de Ned. Herv. Kerk aldaar f 80,000 2'/j Grootboek aan de sehool voor Christ. Nat. School onderwijs, Voorstraat A 52, aldaar; f 20,000 2'2 Grootboek aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente al daar f 8000 aan idem, waarvan de rente moet wor den aangewend tot aankoop van het hoogst noodige voor armo zieken. Voorts legaten aan enkele personen in die gemeente. Schermeihorn. Tot bestuursleden vair de ver- eeniging »Purmerender Veeverzekering" te Purmerend zijn herbenoemd de heerenC. de Goede Hz., te Pur merend en G. Groot Jz., te Akersloot; en benoemd ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer 0. de Geus, te Alkmaar, en de periodieke aftreding van den heer W. Stolp, te Purmerend, welke laatstgenoemde niet meer voor eene herbenoeming in aan merking wenschte te komen, de heeren K. van Twisk, te Ursem en S. de Heer Az. te Schermer. Schoorl. In bet afgeioopon kwartaal word aan de lagere school te Groet in de rijkspostspaarbank in gelegd f 80,50 en teruggevraagd mets. Gedurende het geheele jaar werd gespaard f 321,63 eu teruggevraagd f 46,34, alzoo meer ingelegd f 275,29. Veehandel In Friesland. Het was te verwachten, dat de aanvoer van melk en kaifkoeien op onze jongste markten niet groot zou zijn. De stoombooten konden nog niet varen en deze brengen geregeld eene groote hoeveelheid van dit vee ter markt. De handel in dit vee was stadig de omzet ging nog al en wat de prijzen betreft, voor de beste soorten vielen deze niet tegen. Er werd nog f 250 a f 270 voor de le kwaliteit betaald, wat men nu juist geene lage prijzen kan noemen. Minde: e soorten waren in verhouding goed- koopor. Vette koeien, met ook niet grooten aanvoer, waren nog al gevraagd, vooral ook omdat buitenlandsche [koop lieden aankoopen deden. Tot nog toe werd door vreem delingen zeer weinig in dit vee gedaan. Stieren voor de slachtbank met behoorlijken handel en vrij vaste prijzen. Vette kalveren waren gewildtoch viel de prijs den opkoopers bij den boer niet mede en menig hnnner on dervond, dat hij te veel betaald had. Nuchtere kalveren werden heel goed betaald, doch ook hier werd door da opkoopers vaak geen winst gemaakt. De boeren zitten met dit vee »hoog in den boom1' en de concurrentie onder de opkoopers maakt, dat menig boer krijgt wat hij vraagt. De groote aanvoeren van wolvee zijn weer voorbij. Dit was mede oorzaak, dat er in dit vee nogal wat omging, al was de pr jjs minder. In melkschapen ging het stadig de handel betrof meest vette. In varkens is na een langen, drukken, handel met hooge prijzen reactie ingetreden. Er is heel wat van den prjjs af. Vette varkens zijn gemiddeld wel 2 cent per pond gedaald de mais is duur, zoodat het mesten te genwoordig niet erg voordeelig gaat. Ook Londensche biggen lager en kleine biggen goedkooper dan wellicht het geheele jaar. De aanvoer was350 melk- en kaifkoeien, 60 stieren, 200 vette koeien, 150 vette kalveren, 400 nuchtere kal veren, 2000 schapen en lammeren, 120 vette varkens, 800 vette biggen, 100 magere varkenB, 500 kleine biggen. De prjjzen zijn Vette koeien, le kwal. 30—32 ct., 2e kwal. 26—28 ct., 3e kwal. 20—24 ct., vette kal veren 2735j ct., vette schapen 23255 ct., stieren 25 27 ct., vette varkens 2022 ct., Londensche biggen 1920J ct. per kild. Melk- en kaifkoeien f 125f 270, pinken f 50f 75, nuchtere kalveren f 7f 11,50, weideschapen f 19 f 22 lammeren f 18f 23, magere varkens f 36—f 49, jonge biggen f 0,90—f 1,35 per week. (N. v. d. D). Warmenhuizen. De viering van den 2en Kerst dag 's avonds, had hier in de Herv. Kerk iets buiten gewoons. Er was een kerstboom opgericht, die door zijn verlichting en versiering een keurig aanzien gaf. Een kinderzangkoor zong eenige toepasselijke liederen, de predikant hield toespraken. Aan de kinderen werden ge schenkjes en versierde mandjes met versnaperingen uit gedeeld Een groote menigte was opgekomen om van een en ander getuige te zijn. Door de kerkvoogdij der Hervormde gemeente alhier werd aan den heer G. E. ter Plegt op diens verzoek op eervolle wijze, na 30-jarigen dienst, ontslag verleend als organist bij die gemeente. Aan den heer H. G. Merkx te Dremmel werd op diens verzoek door den raad dezer gemeente ontslag ver leend als 1ste onderwijzer aan de O. L. School alhier, met ingang van 1 Maart e.k. Belanghebbende vroeg tegen 1 Jan. ontslag met het doel om alsdan niet in dienst te treden. Dit bericht is in contrast met het in de couranten voorkomend bericht uit Dremmel. Boeren voor Homallland. LONDEN, 29 Dec. Het departement van oorlog maakt bekend dat honderd Boeren zijn aangenomen voor den dienst in Somaliland de regeling van deze zaak is aan lord Milner overgelaten. »e toestand ln Marocco. MADRID, 29 Dec. In een interview verklaarde minister-president Silvela dat de gezant van Spanje te Tanger een onderbond heeft gehad met den minister van bui'enlandscba zaken die zijn pessimistisehen indruk niet verheeldemaar opmerkte dat de toestand niet wanhopig is, daar de nederlaag van des Sultans troepen te wijten is aan verrassing. PARIJS, 29 Dec. Een telegram aan de ,»Temps" uit Madrid zegt: Het »corps diplomatique" te TaDger ziet den toestand zeer donker in. Na de beraadslagingen der Spaansche Ministers zijn maatregelen genomen om te Carthagena en te Cadix eenige oorlogsschepen zeilklaar te maken. Aan den bevelhebber van bet tweede legerkorps is bevel gegeven de garnizoenen van Oeuta, Meliila, de Chaferina- eiianden en Albueemas onmiddellijk te versterken. TANGER, 29 Dec. Men zegt dat de Sultan zich in zijn paleis te Fez terugtrekt met al bet beschikbare gesehut en de munitie. Het paleis is sterk gebarricadeerd nit vrees voor een aanval der rebellen op de stad. 371e Staatsloterij. 4e kl., le lijst, 29 December. Nr. 1773 f 25.000; nr. 8043 f 5000; nr. 16557 f 2000; ns. 1946, 6870, 9962 en 13863 1 1000 nr. 6240 f 400; nr. 11158 f 200; ns. 3180, 13676,14322,18398, 19143 en 20502 f 100. 4e klasse 2e lijst,, 30 December. Muziek te Alkmaar. Naar wjj vernemen zal de zoo gunstig bekende Wogtnmmer za: gvereeniging „Jacob kwast", zoo er genoegzame deelneming bestaat, alhier den 22sten Januari eene uitvoering komen geven. Laten wij hopen, dat de inteekenlijsten die in de eerste uagen \an Januari door den bureaulist Meijer aangeboden zullen worden, spoedig genoeg volteekend zijn om dit concert te doen slagen. Kvang. Until. Kerk. Men verzoekt ons mede le deelen, dat de godsdienst oefening in bovengenoemde kerk op Woensdag den 31 Dec. des avonds te 7 uren aanvangt. Mej. A. «F. Jocliim is den 27 te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Fransch, M. O., acte B. Mej, A. SSartogh alhier, is benoemd tot onder wijzeres te Groot-Schermer. De l8te luitenant W. J. J. Hasselhaeh, leeraar aan de Cadettenschool, slaagde den 24 voor het examen Staathuishoudkunde M. O.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2