De Dorpsapostel. No. 3. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 7 JANUARI. Hinderwet. Buitenland. FEUILLETON. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers t 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr|]s der gewone advertenttën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f ra n c'o aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter algemeene kennisdat zij bij hun besluit van 2 Januari 1.1. aan J. DAALDER Mz., koopman aldaar, vergunning hebben verleend tot het opnieuw in werking brengen van eene meer dan vier jaar stil gestane Inrichting tot het branden Tan koffiein de perceelen Breestraat wijk A Nb. 9 10 en 12 kadastraal bekend in sectie A, No. 3512. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 6 Jan. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat in het gemeenteblad van Alkmaar Nr. 151 is opgenomen het besluit van den Raad dezer gemeente van 29 October 1902, waarbij zijn vastgesteld: Verordeningen op de heffing en de Invordering eener belasting voor het ge bruik van plaatsen op de kleine Haas- en de Botermarkt. Welke verordeningenheden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn neder- gelegd en aldaar tegen betaling van 10 cents in afdruk zjjn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 29 Dec. 1902. C. D. DONATH Secretaris. DUITSCHliAND. Koning George van Saksen heett de vergadering van den ministerraad bijgewoond waarin de scheiding van tafel en bed van den kroonprins en diens gemalin ter sprake is gekomen. Het Saksische Hof moet vastbesloten zijn het kind waaraan de gevluchte kroonprinses spoedig bet leven zal schenken tot zich te nemen en het op te voeden ais lid van het Koninklijk Huis. Daar de vrees bestaat dat de Prinses indien zij daartoe gedwongen wordt, een onder geschoven in plaats van haar eigen kind naar Dresden zal zenden vertoeft een Saksische detective te Genève om een poging van dien aard te verijdelen. De gezondheidstoestand van Koning George is wel niet levensgevaarlijk maar geeft toch zorg vooral ook met het oog op de troonsopvolging. De »Nationale Zeitung" meldtdat op de aange kondigde reis van den Kroonprins naar Petersburg in het voorjaar een zeereis in de Middellandsche Zee zal volgen. De kroonprins zal dan Rome en andere hoofd steden bezoeken. Een familielid van wijlen den heer Krnpp die bij Weenen woontheeft aan Keizer Wilhelm en aan alle vrienden van den overledene een zilveren gedenkpenning gezonden, voorstellendo het beeld der Vertwijfeling voort gestuwd naar den Dood. Roman naar het Dnitsch van LUDWIOH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BEGHT te Amsterdam, verkrijgbaar f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 80) 't Was een spektakel, om een doode te wekken. Zelfs Hanspeter moest bemerken, dat er nog een beetje leven in hem was, en dat hij nog ooren had. Bitter lachend liet hij zijn langzamon blik langs het kamervenster glijden. En een laatste aandoening van weemoed verhiel zich in zijn officieele verzegelde apostelziel. »Wat zijn ze toch goed, de luiEn Mandi behoort 'r ook toe Mijn eenige en laatste 1" Zijne oogen zochten den grijs bedekten hemel. »Hoor 's an Vader en zoon En vechten met mekaar as hond en kat Zuchtend liet hij het »drie dubbele kopje" hangen »Zoo hèt ie ze nou gemaaktZóó motten ze nou wezen 1 Die maakt 'n bultenaar nooit anders In de zwelling van den mantel grypend, stapte hij de straat op. Zjjn heete, droga oogen zochten. En toen hij bij het hek van een bnurhnis een knaapje en twee deern tjes zag zitten spelen, scheen hij gevonden te hebben wat hij zocht. Hij ging op de kinderen af, nam nit den zak van den mantel een klein, sierlijk kerkje en bood het op zijn bevende hand den knaap aan. »Kindje?... Wou je speelgoed hebben?... Daar hè'j 'tPak an Jon kon 't nog 'n bietje plezier doen denk 'k Is 't niet Daarbij lachte hij vreemd met zjjn dunne stem. Verschrikt drukten de kinderen zich tegen het hek aan en keken schuw naar Hanspeter op. Zij schenen bang te wezen voor zijn gezicht, voor zijn oogen, voor zijn lach, en waren 't liefst weggeloopen. Maar het speel De laatste Dnitsche troepen hebben den 2 de Chineesche havenstad Shangai ontruimd. HBïGEIjAN». Sir Henry Campbell-Bannerman heeft tot een deputatie van de Liberale Bonden van de Mon trose Burghs een rede gehoudenwaarin hij melding maakte van de moeielijke tijden door hem in het Par lement doorgemaaktmaar waarin hij tevens verklaarde niets te betreuren daar hij de hatelijkheden der tegen standers was vergeten door de trouw en goeden wil van de liberalen in het geheele land. Hij veroordeelde krachtig de onderwijswet en verklaarde niets te willen terugnemen van hetgeen hij vroeger omtrent den Znidafrikaanschen oorlog had gezegd. Hij drong er op aan de binnen- landsche vraagstukken te behandelen in den geest der oude liberale grondbeginselen. Zaer zou de liberale leider een versterking van het arbeiderselement in het Lager huis toejuichen. FRANKRIJK. De uitslag van de Senaatsverkie- zinged is thans bekend. Van da conservatieve Senatoren zijn 7 herkozen verder herkozen21 progressisten en gekozen 4; herkozen 11 republikeinen en gekozen 7; herkozen 22 radicalen en gekozen 12; herkozen 7 radicaal- soeial.8ten. Er moeten 23 herstemmingen plaats hebben. Onder de herkozenen zijn de ministers Combes en Rouvier, niet herkozen werden Fernand Faure en de oud-ministers Rombaud en Hanotaux, 1HAROCCO. De zaken te Marocco schijnen plotseling een voor den sultan gunstige keer te hebben genomen. Den 3 werd te Madrid een telegram ontvangen, mel dende, dat de pretendent in Fez zou zijn binnen ge komen en dat de bevolking van Tanger op de hand van den pretendent is. Den 3 zijn ochter telegrammen ont vangen, die geheel anders luiden. Officieel wordt nu uit Fez gemeld, dat do stam Hyania den opstandeling Bou Mara heeft verlaten en naar haar dorpen is teruggekeerd om den buit op een veilige plaats te brengen. Onverwacht trok zij in de richting van Tazza. De sultan heeft zjjn broeder Koeley Mohamed, die te Meguirez gevangen zat, vrijgelaten en zich met hem ver zoend. Moeley nam zijn intrek in hst paleis van den snltan en is benoemd tot gouverneur van Fez. De stammen in den omtrek der hoofdplaats gaven den snltan de verzekoring van haar trouw en verklaarden het oprukken van Bou Mara tegen te zullen gaan. Hel onmiddellijk gevaar voor een beleg is geweken en de Maroccaansche regeering heeft goede hoop de rebel len te verstaan. VENKZUEIiA. De berichten nit Venezuela spreken elkaar zeer tegen. Volgens eenige berichtgevers is presi dent Castro zoo zeer in het nauw gedreven door de groote macht der opstandelingen, dat zijn positie hachelijk is en zijn gedwongen aftreden wordt tegemoet gezien. De Bank van Venezuela is sedert den 3 gesloten. Een paniek ontstond hierdoor en ongeregeldheden worden vewacht. Uit Caracas wordt den 3 Januari geseind, dat de goed met zijn bont geflikker hield hen vast. En het knaapje strekte, in weerwil van al zijn angst, die zijn wijd broekje deed flodderen, er de handjes naar uit eu nam het aan. Hanspeter greep in zijn mantel. »En jij, meisje," zei hij.,. »kijk 's hier jij krijg 'n zwitsersch huisje 1" Hij gaf maar weg. »En jij kijk, jij krijgt 'n houthakkershntje zoo'n mooiDaar, pak an 'k Heb soms gelogen, 'k heb soms gezeid 't is voor de bnurman z'n kindertjes, ja Daar heb je 't non 1" Hanspeter gaf maar. En kinderen, in hun angst en vreugde hun dank ver getend, liepen weg als kleine dieven, die een diefstal te verbergen hebben. Toen verging Johannes Zdazilek het lachen' en hij stak zijn handen met grijpbeweging naar de kinderen uit, alsof hij lust had hun weer af te nemen, wat hij gegeven had. Zoo stond hij een poos, en toen zonken zijn armen neer. Hij ging naar het naastgelegen huis. Hier zat een ventje op de paal van het hek en doedelde op een wil- genpijp. Kereltje Wou je speelgoed hebben?... Kijk hier, ik schenk je wat Toen Hanspeter don knaap een glinsterend kapelletje aanreikte, merkten de vier kinderen van den buurman er tegenover, dat er bij dèn >Rattenspekje" iets te halen was en kwamen aangedraafd. Het duurde niet lang, of een kring van joelende kin deren, allen de handjes uitstrekkend, verdrong zich om den alles wegschenkenden apostel. De kerkgangers, die opwandelden naar de opstandings viering, bleven op de straat staan en zagen 't lachend aan, hoe Hanspeter met de kleine kostbaarheden van zijn leven aan 't venten ging. »Is 't niet zoo," riep een grgshoofdig wijfje hem lachend toe, »je merkt wel, dat je by de ouwe ezel niks meer uitrichten kunten nou kom je met je liefde bij de kinderen? Gelijk bè'je!" Dnitsche kruiser »Vineta" in Puerto Cabello (de haven weike door de Engelsche zeemacht gebombardeerd werd) het grootste deel van zijne bemanning heeft ontscheept. Onder de bevolking dezer stad kwam een verschrikke lijke paniek. Zjj sloeg barrikaden op in de straten, maakte van de hnizen kleine vestingen. Het werd einde lijk weer kalm, toen de Dnitsche zeelieden verklaarden, dat zij niets anders wilden dan de Venezolaansche sche pen, die in de haven schipbreuk geleden hadden door het bombardement, iu bezit nemen. Het aantal sehepen van Venezuela, dat thans genomen is, bedraagt 40 en de totale som gelds in die schepen gevonden nog geen 75,000 gulden. De Nederlandsche consul wist verlof te verkrijgen, dat de Nederl. mailboot den Nederlandschen minister- resident met zieken aan boord nam. De douaniers zullen Maandag worden afgedankt en de tolkantoren gesloten. ZUID-AFRIKA. Minister Chamberlain, die aan de grenzen van Transvaal door lord Milner en den onder- gouvernenr Lawley werd ontvangen, is den 3 te midder nacht te Pretoria aangekomen. Telegrammen maken mel ding van een geestdriftige ontvangst door de talrijke menigtedie ondanks het late uur, bij het station was verzameld. Een der telegrammen nit Pretoria vermeldde echter, dat de onverzoenlijke Hollandsche bevolking besloten heeft van Chamberlain's bezoek aan deze stad niet de minste notitie te nemen. Aan het feestmaal te Ladysmithden minister Chamberlain aangeboden, sprak deze over de noodzake lijkheid van een maatschappelijke eenheid, die even be langrijk is als de staatkundige eenheid. Hij waarschuwde tegen het invoeren van een boycot in Zuid-Afrika en hoopte, dat de Hollanders even bereidwillig mochten zijn als de Engelschen om te vergeten. Ten slotte verzocht hij geduld te hebben wat betreft de regeling van de verzoeken om schadeloosstelling. Het bericht dat generaal Ben Viljoen het bevel op zich nemen zal, over het voor Somaliland bestemde Boeren-coniingentblijkt onwaar te zijn. De generaal denkt er niet aan. Een wonderpaard is te Tilbury (Engeland) uit de Vereenigde Staten aangebracht. Het is een Clydesdale hengst met manen van 3.65 M. en een staart van 5.78 M. lengte. De haarbundel tussehen de ooren (maantop) zeldzaam langer dan een 20 cM., is bij dit dier precies twee honderd drie-en-veertig cM. lang. Daarenboven zijn do manen dubbel en sleepen aan weerzijden van het dier over den grond. Dat Absalom-wonder wordt te Londen tentoongesteld en zal door de Engelschen, groote lief hebbers van paarden als zij zijn, nog meer bewonderd worden dan door de Yankees. Wat de prijs van dit dier is, wordt niet vermeld, doch men zegt dat het voor den overtocht geassureerd was voor f 100,000. (N.-S.) Het hoogste hotel ter wereld wordt te New- l'ork gebouwd. Het zal twintig verdiepingen hebben. Er bestaan er reeds van achttien. »Wat jij 1" riep Peter, zich hoog boven de kinderen oprichtend, als een berg boven een kleinen heuvel. »Laat me met vree mot de liefde, jij Och ja 1" Hij lachte, ofschoon zijn oogen fonkelden »Soms komt ze wel uit, de liefde met d'r heilig nummer maar altoos voor de anderen weet je De kinderen schreeuwden en bedelden met opgeheven handjes - »toe, Rattenspek. 'k won 'n kerkje »Kat- tenvlek geef m'n hnisje »Kom, mnsschensehrik, geef my 'r een Zwijgend boog Hanspeter zich tot de kinderen neer, greep in zijn mantel, telkens weer, en schonk het eene stuk speelgoed na het ander weg. En toen hy het laatste had weggegeven, bond hij den mantel van zijn henpen los en schadde hem uit. Kleine witte spaantjes, gouden loovertjes, vlokjes boommos en glassplinters vielen op den grond. Hanspeter stond als een blok hout en staarde voor zich naar den grond op het kleine glansgoedje, dat in het stof wegzonk. Ea hij stond reeds alleen, want onder luid gejubel hadden de begiftigde kinderen zich naar alle zijden verstrooid. Onder de kerkgangers kwam een jongen de straat langs, die ook een regenmantel droeg, maar niet in de handen als Hanspeter, doch om de schouders. En de mautel vertoonde een bochel, alsof er iets onder ver borgen was. »Zoo zoo riep een deerntje den knaap toe, »be'je een van de voorzichtigen Denk je dat 't regenen zal »Ja 1" antwoordde Michiel van Standam lachend en trok den mantel dichter om deu gebogen arm. »'t Weer is onvast, weet jeMon kan niet weten, wat 'r vandaag nog komt tegen den avond 1" Toen Hanspeter die stem hoorde, rekte hij zich zoo ver uit, dat zijn pokkei geheel verdween, Als een boom stond hij in het midden der straat, duwde de handen in het laken van de thans ledigen mantel en keek Michiel na, met een gezicht als was, met oogen als vnur. »Jou pas op jij jou lees 'k nog wat voor Weer begonnen de klokken te beieren.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1