No. 5. ®erSte biad. Honderd en vijfde jaargangv 1903. ZONDAG 11 JANUARI. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag, Donderdag- en at erdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 3 maanden voor Alkmaar Jf 0,80franco door het geneele rijk f 1, 3 Nummers t 0,0tt. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Fry» der gewone advertentlën i Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr^anco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 8t ZOONVoordam O 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR bongen ter algemeene kennis, dat de dood graver M. hOK.U t.N zijne batrekking weder zal vervullen. Burgemeester eo Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. 0. D. DONATH, Secretins. Alkmaar, 10 Jan. 1903. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AlkmILi brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar, Nr. 153, is opgenomen bet beslnit van den Rtad dezer gemeente van 29 October 1902, waarbij zijn vastgesteld Verordening en op het heffen en invorderen van een recht onder den naam van marktgeld, voor het gebruik van plaatsen op of aan verschillende markten. Welke verordeningenheden afgekondigd, gedurende drie maanden voor eon ieder ter lezing zijn uedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.12J in afdruk zijn ver krijgbaar gesteld. Burgemeester eu Wathouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 29 Dec. 1902. C. D. DONATH Secretaris. MIJITSCHIjAINIM. Uit Dresden wordt gameid, en nit Génève komt een gelijk luidend bericht, dat men zooveel mogolijk tracht de scheidiug van den kroon prins en kroonprinses van Saksen te bespoedigen men hoopt, dat vóór 25 Januari het proces beëindigd zal zijn. Ook de koning, die volgens de laatste berichten veel vooruit gaat en geregeld voedsel tot zich neemt, moet sterk aandringen op een oplossing van het pijnlijk hof schandaal. ■KMOJEIjALIVU. De feesten van den grooten kronings- dnrbar te Delhi duren, gelijk men weet, nog voort. Den 6 had een zeer eigenaardige plechtigheid plaats, de inlaudsche vorsten óèfüsarden voor den onderkoning. Ongeveer 2000 ruiters, 1500 voetgangers en meer dan 160 menschen op olifanten en kameelen gezeten namen aan den optocht deel. Er waren mannen bij van top tot teen in harnas, vol edelgesteenten, auderen in de kleurige nationale lappsn. Het gouden en zilveren kanon van den Gaekiwar wer den getrokken door witte ossen. Toen de Begum vau Bhopal voor deu onderkoning boog, speelde het orkest het ook in Iudië beroemde »Ta-ra-ra boem-di Bij al de schitterende pracht zou men, naar dit be richt te oordeeleu, zeggen dat er wel wat Barnnm- en Baily-achtigs onderloopt. FJBAAE4.KI JK. Dagelijks vergasten de bladen hunne lezers op mededeelingen van wat aan de beruchte Hun - berts door den rechter van instructie gevraagd zoude zijn en wat daarop het antwoord was. De groote Théièse doet haar reputatie eer aan en houdt volhoewel zij op menige vraag het antwoord schuldig blijft, dat de Craw- fords inderdaad bestaan en te gelegener tijd zullen ver schijnen. Belangrijker is nog haar beweren, dat ook de spoorloos ve.dwanen 100 millioen lrauc9 niet uit haar vruchtbaren duim zijn gezogen en dat ook deze, ge ruststellende gedachte voor de schuldeischerste voorschijn zullen komen. Waarom een en ander zoo lang op zich laat wachten schijnt zelfs deze vindingrijke vrouw den rechter niet te kunnen uitleggen. SFA.HIJJK. Het gaat in Barcelona weder echt Spaansch toe. De werkstaking der karrevoerders, die in den aan vang niet vee) beteekende, neemt onrustbarende afme tingen aan en de houding der stakers verwekt groote zorg. Reuter seint van den 7 De stakers plegen geweld en trachten de staking algemeen te uiaken. De politie beschermt de vrijheid van den arbeid. Daaruit ontstaan botsingen, waarbij met revolvers wordt geschoten. De stakers begieten de berg plaatsen van da noorderspoor wegmaatschappij met petro leum en dreigen de goederen in verschillende stations in brand te zullen steken of te vernielen. Twee Orsini- bommen, volkomen gelijk aan die welke in deu Liceo- öchouwburg werdec geworpen, zijn op een veld bij de stad gevonden. Aan deze vondst wordt groot gewicht ge hecht onder de huidige omstandigheden. De gouverneur hoeft de burgerwacht onder de wapens geroepen. VFHAKKURIjA. President Castro heeft na lang talmen de voorwaarden van Duitschland, Engeland en Italië aan genomen en de geschillen zullen dus door het Hof van Arbitrage worden beslecht. De oischen der drie mogend heden waren dezelfde en luidden Betaling van een deel der verschuldigde vergoeding en het aanbieden van verontschuldiging voor de beleedigingon van de Dnitsche vlag, en voor de ongemotiveerde inhech tenisneming van onderdanen der betrokken mogendheden. Bij Gnatira hebben de troepen van President Castro den opstandelingen een nederlaag toegebracht De »New- York Herald" vertelt, dat de veldslag vier uren heeft geduurd, waarna da opstandelingen in wanorde terug trokken. De rsgoeringstroepea namen Guatiro in bezit. Zestig opstandelingen zijn gedood en een groot aantal gewond. Tachtig werden gev.ngen gemaakt. ZUID-AFlIlKi. Uit Pretoria wordt van deu 8 geseind, dat de vergadering vau Boeren-aaavoerdars Chamberlain ean verzoekschrift heeft overhandigd, waariu zy vragen algemeen amuestie, verlof aau oudstrijders om terug te keereu naar het vaderland, verhoogiug vau het bedrag der aan da Boeren te verstrekken leeningeu eu af schaffing der Znidafrikviusche politie. In zijn antwoord zegt Cli .mberlain, d l het hem aan genamer zou geweest zijn, als in het adrjs niet alleen was gevraagd, maar ook was erkend, wat de Bntsehe regee ring reeds voor de Boeren had geda m. Wat de vraag om amnestie voor de reballen betreft, zegt Chamberlain, dat do bepalingen vau hot verdrag van Vereenigiug loyaal waren aangenomen door de Boerenleiders en deze bepa lingen maakten geen melding van amnestie voor rebellen. Laten de Boeren, zeide hij, eerst vergiffenis schenken aan hun eigen landgenooten, die zich overgaven en de Britten steunden. Da verbannen burgers zullen geen verlof krijgen terug te keeren, indieu zij niet de bepalingen vau het verdrag van Verebniglng wilden aannetaen. Omtrent de B/eren in Europa zon elk geval op zich zelf moeten worden beschouwd. Zij konden hun loyauteit bewijzen door het geld dat naai Europa mee was genomen af te dragen. De annexatie van Vryheid en Utrecht bij Natal kan niet worden ingetrokken, maar Chamberlain wees er op, dat de inwoners onmiddellijk burgerrechten verkregen, gelijk aan die der andeie inwoners van Natal. Wat de taaiquaestia betreft, de regeering zon eerlijk de vredesbepalingen te dezen opzichio uitvoeren en aan het vraagstuk haar aandacht wijden. Da kaffers zullen worden gedwongen hun verplichtingen ia het oog te honden. Obamberlaiu nam de uitnoodiging iu het adres gedaan aan, om eenige districten te bezoeken. Influenza. Da influenza heerscht in Italië hevig. Te Padua zijn 15000 zieken eu digelijks sterven er een twintigtal. ATJEH. De Minister van Koloniën cee rle den 9 ia de Earste Kamer mede, dat de Pretendent-Sultan van Atjeh onder werping heelt aangeboden. Mr. Scliaepinan's ziekte. Naar aan het »Cantrum" en »De Tij 1" uit Rome ge seind wordt, is de toestand van dr. Schaepman, (die aldaar om gezondheidsredenen verblijf houdt), door een hartsaandoening zoodanig verergerd, dat den lijder de laatste sacramenten der stervenden zyu toegediend. Bandieten. Uit Dinxperlo schrijft men d.d. 7 Jaa. aan de Arnh. Ct." Het leok wel alsof er een troep roovers bjj da Haurne huisde, zóó erg ging het daar gisterenavond toe. Rustige kerkgangers werden bij het naar huis gaen aangerand. De landbouwers Lammers en Bmsiak uit de Heurne en Rulsink uit Bredenbroek, werden onverhoeds met knuppels afgeranseld, waai by ze verwond werden. Op Bulsink werd zelfs een schot gelost. De directenr der boterfabriek en diens broeders en twee vrouwelijïe familieleden werden van de fiets gesleurd en in de sloot geworpen. Nabij West-(ürattdyk is den 7 bij stormachtig weder een Kenlsche aak op de Vlotbrug in het Noord- Hollandgch Kanaal gevaren en heeft daar vrij wat schade veroorzaakt. Een sleepboot trok twee aken de eerste aak gelakte het door de brag te komen, doch de achterste werd door den hevigen wind op zijde geslagen en liep op de brug. De schipper van de aak mocht de reis niet ver volgen vóórdat de schade vergoed, of voldoende borg stelling gegeven was. H armenhuizen. Alhier komen vele gevallen van kinkhoest voor reeds zyn enkele kinderen daaraan overleden liykslandbeuwwinterschool. Schagen. Den 7 bezochten de directeur-generaal van landbouw, de heer J. H. Lovink en de inspecteui, de heer P. van Hoek, bovengenoemde school alhier. Een paar lessen werden gevolgd verder school en tuin in oogenechjuw genomen. Bond voor Staatspensionneering. Bovengenoemde bond telde op 1 Jan. 19J3 53 afdeelingen, 4449 leden eu 15 aangesloten vereenigingen. De ontvangsten bedroegen in 1902 f 410,08a, de uitgaven f 353,26, batig saldo, waaronder ook batig saldo, strijd- penning, f 86,03j. Bcnnlngbroek. B.-uoemd als notabel in Ned. herv. kerk alhier, de heer P. Bakker, terwijl de heeren C. Stins en W. Bontekoning als onderling en diaken hebben plaats genomen. Barslngerhorn. De kiesvereeniging Kolbom koos den 8 een bestuur. Voorzitter werd den heer K. Breebaart Dz., vice-voorzitter W. Ondt, secretaris L. W. v. d. Meer, penningmeestor J. A. Kalf. Verdere leden do heeren P. Ploeger, G. Holle en G. Blaauboer. Me moord ie Raamsdonk. De persoon, die verdacht is van den moord te Raamsdonk gepleegd te hebben, is gevankoljjk naar Breda overgebracht. Hij blijft alles ontkennen. Omtrent den moord zelf meldt men aan het »l)agblad van N.-Br.: Het schijnt, dat de vermoorde Konings eer3t een slag met een knuppel op het boold heeft gekregen, eu toen een honderd pas is teruggeloopeu, want honderd pas van de plaats, waar ziju pet is gevonden, en de knuppel, beginnen de bloedsporen. Men veronderstelt, dat de moor denaar na den kuuppelslag Konings heeft achtervolgd met een mes, en daarna gestoken. Al'een de wond in den arm is doodelijk geweest. Ge- woonljjk heeft een steek in den arm zulke ernstige gevolgen niet, maar hier was een slagader doorgesneden, en te rekenen naar den omvang der bloedsporen, moet het bloed met kracat uit de wonde gespoten hebben. De verslagene is daar toen in het gure weer en den neerplasseuden regen op den grond blijven liggen, Hg schijnt nogwel twee uren geleefd te hebben. Aan den toestand waarin het lijk is gevond n, moet worden op gemaakt, dat de verslagene vreeselijke pijnen heeft geleden, alvorens de dood hem uit zijn lijden heeft verlost. In het Westiand worden thans de eerste bakken aangelegd voor broei-aardbeziën. De planten zijn welig gegroeid en zeer kloek, doch men verwacht algemeen, dat er veel bevroren zullen zijn, doordat de strenge vorst gedurende den groei is ingetreden. Da teelt wordt daar door onzeker, alleen door ontleding kan het bewezen worden of de plant bevroren is. Er is voor dezo teelt bnitengewoon veel glas bijgemaakt. Bevorderd tot commies 2e kl. do commies der pos terijen 3e kl. C. M. Brakke en benoemd tot commies der postergen en telegrafie 4e kl. de surnumerair A. J. Kierk beiden alhier. Ms. van Lunnel. In een openbare vergadering der anti-revolutionaire propagaudaelub Groen van Prinsterer", Vrijdag 9 Januari iu het lokaal Diligent ia gehoudenbehandelde ds. van Lummel, vau Delft, het onderwerp: Het Kies recht op Ohristelijken grondslag. De voorzitter de hoer G. Wolzak opeude de verga dering met een kort woord waarin hij het doel der propagaudaelub aanwees en gaf daarna het woord aan den heer van Lummel. Vooraf riep spreker de toegeeflijkheid van de verga dering indat hij hier thans hetzelfde onderwerp zou behandelen als voor enkele wekon in »Plancins" te Am sterdam waar naar luid der berichten bij van alle kanten zooveel klappen had gekregen dat men hem zelfs gelijk had gegeven dat hij onlangs te Bakhuizen eens een ander paardje had van stal gehaald. Waar de propagaudacluba der anti-revolutionaire partjj hare roeping begrypen, mogen ze naar sprekers meeuing ook in de gegeven omstandigheden niet zwijgen over het kiesrecht op christelijken grondslag m. a. w. het huis manskiesrecht. Zij dienen er voor te zorgen dat dat kiesrecht niet worde begraven als ze willen voorstaan do beginselen der party en die beter willen leereu kennen. Steeds is door de anti-revoiutionaire partij den nadrnk gelegd op het kiesrecht. Niemand zal dat kannen ont kennen en reeds in 1878 was de kiesrechtregeling in het program van beginselen opgenomen. Steeds heeft men zich verklaard tegeu een kiesstelsel gebaseerd op den census en waar die thans zoo ongeveer is afgeschaft daar is nu de tjd gekomen voor ean ander. Wat nu wil het zeggen: een kiesrecht, of liever kiesstelsel op christelijken grondslag? Lr zijn er geweest onder de antirevolutionairen en men vindt er nog wel enkelen, die niet te overtuigen zijn, die het een schande vinden, ah men zich met de politiek inliet; die tijd is voorbij. Auderen zijn er, die er om lachen en meenet), dat het Christendom vau Jezus den verlosser niets met politiek te maken heeft, dezulken koenen de beteekenis van het woord Christelijk niet. Het christelyk kiesrecht wil alleen zeggen het kiesrecht gegrond op het evangelie. Niet dat ergens eeD tekst is op te slaan die over het kiesrecht spreei.tmaar een kiesrecht naar de beginselen die iu het woord Gods te vindon zijn niet alleen, maar ook door God in de natuur wordan geopenbaard. Dit was ook het standpunt van Gioen van Prinsterer, die dan ook van oordeel was, dat ook in het staatkundig leven de Waarheid Gods noodig was als een onmisbaar licht. Talrijk zijn de plaatsen in den Bijbel, waar God de grondslagen en beginselen voor het maatschappelijk leven heelt neergelegd, waar gesproken wordt over macht en overheid over koning en vo/sten en de verhouding van het volk daartegenover. Daarom is het Woord van groote beteekenis voor de politiek. Bij het huismanskiesreebt d.i. het kiesrecht aan gezinr

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1