Landbouwvertegenwoordiging. De Dorpsapostel. No. 5 Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG U JANUARI. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pry s der gewone advertentlën s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vlh. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Reeds sedert lang en bij voortduring is de wenseha- lijkheid betoogd van een zuivere en rechtstreeksche ver tegenwoordiging van den landbouwda vorige regearing had een wetsvoorstel daartoe gereed, waarmea echter de tegenwoordige regeering zich niet kon vereenigen. Zij heeft nu zelve een wetsontwerp ingediend. Er bestaat, zooals bekend is, een offieieele vertegen woordiging van den landbouw. Wij hebben het Land- bouwcomité, bestaande uit vertegenwoordigers van land- bouwmaatschappijen en vereenigiugen van moer dan 600 leden en adviseerende deskundigen, door dc regeering aangewezen. Bekend zjjn de bezwaren tegen de samen stelling van dit comité. Er zijn een aantal kleinere maat schappijen of vereenigingen van landbouw, die geen recht hebben aan de samenstelling van het Lrndbonwcomité mee te werken, en er zijn een groot aantal landbouwers, die geen lid zijn van eenige vereeniging en dus op de samenstelling van dat comité niet den minsten invloed hebben. Een vertegenwoordiging van den Naderlandsehen landbouw kan het Landbouwcomité alzoo niet geuoemd worden. Daar komt nog by, dat er ia de maatschappijen en vereenigingen, die vertegenwoordigers zenden naar het Landbouwcomité, niet weinigen zijn, die met den landbouw weinig of niets hebben uit te staan. Voor het lidmaatschap wordt niet gevorderd, dat men landbouwer, veehouder, tuinier of zelfs maar grondbezitter zij. Toe gegeven moet alzoo worden, dat een znivere vertegen woordiging van den landbouw door deze wijze van sa menstelling niet verkregen is. Na is het wel waar, dat de landbouwers door zich bij de groote maatschappijen aan te sluiter;, veel hadden kunnen doen om dezen toestand te verbeterenmaar aan den wenseh naar een algemeene en zuivere verte genwoordiging van den Naderlandsehen landbouw kon deze regeling niet voldoen. Is nn die wensch bij do land bouwers in ons land levendig en algemeen Niemand zal dat kunnen beweren. Wel is de wensch van tijd tot tijd in sommige landbouwvereenigingen en congressen uitgesproken, maar daartegenover staat het opmerkelijke feit, dat het laatste Landbonwcongres, in 1902 te Zie- rikzee gehouden, het nut van een offieieele landbouw - vertegenwoordiging met aanzienlijke meerderheid van stemmen heeft ontkend. Men heeft zich afgevraagd, wat daarvan wel de reden kan zijn De regeering meent, dat deze opzienbarende verklaring van het congses een uitvloeisel was van zijn onvermogen om een goede sa- Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 by de Uitgevers dezer Courant. 82) Met de laatste woorden van het lied klonk de roepstem van den priester van buiten afsamen, drie dreunende sla gen van het zware kruis klonken op de gesloten deur, de eiken vleugels sprongen open, en terwijl in het leege schilderijraam op het hoogaltaar het beeld van den op- gestanen heiland met het witte paaschvaandel oprees, terwijl de priester in wierookwolk en witte stola de kerk intrek, begon op het koor het orgel te spelen, aile klok ken begonnen te luiden, en onder bazuingeschal en paukenslag jubelden de stemmen der zangers »De Heer is opgestaan Ju! Jal Ja! Hij is waarlijk opgestaan 1 Halleluja 1 Halleluja 1" Toen mjjnheer Felicianus het hoogaltaar bereikte en op de treden het kleine kerkje glinsteren zag, ging er een vroolijk gelukkige glimlach over zijn rond rimpelgezicht. Hij bukte, hief het kerbj8 op, knikte vriendelijk over den schouder om naar den uitersten hoek der kerk en zette de kleine, glinsterende offerande der huisjesffikster op het altaar. Dat deed hij op zeer in het oog vallende manier. En toeh merkten slechts enkelen het op. Want al de anderen, zelfs de koster en de ministranten, keken nieuwsgierig en verwonderd naar d9 jongensgalerij op. menstelling van een landbouwvertegenwoordiging to vin den. Daarmee geen raad wetende zou het congres alzoo den wanhopigen raad hebben gegeven, er maar geheel van af te zien. Het is mogelijk, maar niat waarschijn lijk, als het congres althans waarde hechtte aan een betere landbouwvertegenwoordiging. tDie een zaak op hoogen prijs stelt, geelt den moed niet zoo spoedig op, maar bljjft hopen, dat man er ten slotte in zal slageu #e moeilijkhedeu te overwinnen, ook al haeft hij zalf de oplossing nog niet gevonden. Elders is de onderstelling geopperd, dat deze bevreem dende uiting van het congres can soort, van protest is tegen de werkeloosheid der regeering, die met belangrijke maatregelen in het belaug van den land oouw wJ wachten tot tijd en wijle een goed gjregalde 1 rudboawvertegen- woordiging er haar oordeel over geveld zal lubben. Hot congres zou daa eigenlijk tot de regearing hebben willen zeggen houd ons niet op mot die maatregelen voor een betere vertegenwoordiging, maar zorg liever zonder ver der verwijl voor de zaken waaraan wij dringende behoefte hebben. Hot is niet onmogelijk, dat eenige ontstemming van dezen aard op het congres niet zonder invloed is gebleven; maar dat het workelijk hoeft beioeld wat hier wordt ondersteld, is toch niet aan te neman zouder het congres te verdenken van een bijzondere onbeholpenheid om zijn meening duidelijk uit te drukken. Hoe men deze uitspraak moge beschouwen, van belang stelling in de zaak heeft het congres allerminst blijk gegeven; en onbegrijpelijk is dit niet. Do vertegenwoor diging van den landbouw zal de regeering moeten voor lichten en raden en nu is het niet onverklaarbaar, dat velen een uit het kiesrecht van alle landbouwers voort vloeiende vertegenwoordiging niet het meest geschikte lichaam vinden om van voo; lichting en raad te dienen. Men zon uit sommige bepalingen van haar ontwerp haast opmaken, dat de regeering zelve min of meer van die meening is. Er zullen zijn provinciale landbouwraden en een rijks landbouwraad. Tot leden van een provincialen raad zullen verkiesbaar ziju alle mannelijke ingezetenen des rijks die in de provincie wonen den leeftijd van 23 jaren bereikt hebben, niet in hechtenis of in gevangenschap zijn, en het beheer van hun goederen niet bij onherroe pelijk geworden rechterljjk vonnis hebben verloren. D e kiezers zullen dus in hun keus weinig of niet worden beperkt. De vraag is n.l.: door wie zullen de leden van den provincialen landbouwraad worden gekozen? En het antwoord luidt voor de helft door landbouwvereeni gingen van ten minste 25 ledendie mede gedurende Daar boven heerechte een lawaai, alsof de kerk half in een herberg was herschapen een groeiend spektakel, 't welk de bazuinstooten en paukenroffels van het Hal leluja niet geheel overstemmen konden. In den uitersten hoek der kerk had Nannemie, wie de tranen over de wangen rolden, de hand van Liesbeth gegrepen. Voortdurend hingen haar oogen aan het altaar, waarop haar kerkje stond en in den stralenkrans der opstandingskaarsen schitterde. En toen de heer Felicianus de b. plechtigheid had ten einde gebracht en in de sacristie verdween, fluisterde zij: »kom kind, la'en we naar huis gaan 1 Nou is 't zoo vroolijk en goed in m'n zielde lui met hun geklets en met hun gekjjk konden 't heelemaal weer bederven gaan we liever weer naar huis, eer de lui de kerk uitloopen 1" Zij verlieten den bidstoel en de kerk, zonder de in zegening met het wijwater af te wachten. Ontdaan van zijn mantel, kwam de heer Felicianus nit de sacristie, ging de geheele kerk door en sprenkelde zegenend het gewijde water naar alle zijden. Toen hij in den uitersten hoek kwam en de twee onbezette plaat sen zag, glimlachte hij tevreden. Zijn zegenwoorden, tot dat oogenblik slechts gemurmel, werden hoorbaar, en heel bijzonder rijkelijk sprenkelde hjj het wijwater naar de leege bank toe. Nog eer hij de sacristie bereikte, stormden de jongens reeds met groot lawaai langs de houten trap de galerij af. Hnnne opgewondenheid scheen nog toe te nemen, toen zij de leege bidstoeleu van Nannemie zagen. In de smalle gang drongen ze opeeu tot een dicht ronddrin- genden klomp. Maar Michiel vermaande met fl uisterstem »Vort! Naar buiten! Nou maggeu ze geen tijd meer hebben, die twee 1 Nou komt 't 'r op au En toen de lawaaihoop zich zelve buiten de kerkdeur gedrongen had, strekte Michiel in de grjjze schemering de hinden boven het hoofd uit en deelde het wachtwoord nit »jongens Allemaal na.r de herberg Nou mot 'r wat gebeuren 1 Nou weten we 'tNon hebben we 't uitge probeerd 1 En gebeuren mot 'r wat 1" Andere menscheD, die uit, de kerk kwamen, liepen twee jaren bestaan voor de andere helft bij rechtstreek sche keuze door de landbouw-kiezers op den voet van de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. Kiezers zullen zijn alle ingezetenen des Rijks tevens Nederlan ders de vronweu niet uitgesloten die den leeftijd van 23 jaren hebben bereikt en hetzij ten minste één hec tare bouw- of weiland of een halve hectare tuingrond in gebruik hebben en daarvan hun bedrijf maken hetzij eigenaars zijn van een stuk gromls waarvan de belast bare opbrengst als ongebouwd eigendom ten minste f 300 bedraagt en dat bestemd is voor werkeljjk land bouwbedrijf (niet iot lustgrond of jachtterrein)hetzij werkzaam zijn als directeur van een land- tuin- of bosch- bouw-ondernoming als zetboer of boschbaas of in nader aan te wijzen wetenschappelijke betrekkingen ter be vordering van de belangen van den landbouw. De vraag is reeds gesteld waarom niet de verkiezing van alle leden van den provincialen landbouwraad aan de landbouw-kiezers zou kunnen worden toevertronwd. De landbouwvereenigingen die zich ten aanzien van den laudbouw verdienstelijk hebben gemaakt of zullen maken, bestaan niet uitsluitend uit ledon die practisch belang hebben bij den landbouw; zij zouden overigens toch nog een heilzamen invloed kunnen uitoefenen door als Kiesver- eenigingen op te treden en geschikte personen voor het lidmaatschap der provinciale raden aan te bevelen. Vol gens de voorgestelde regeling zullen daarenboven de leden van landbouwvereenigingen dubbel kiesrecht hebben le als lid hunner vereenigir.g 2o als gewoon landbouw- kiezers. Wellicht hecht de minister aan deze theoretische bezwaren geen groote waardewellicht vraagt hij zich eenvoudig af, op welke wijze de beste voorlichtingen omtrent landbouwzaken te verkrijgen zullen zijn, en vindt hij er daarom geen bezwaar in, dubbelen invloed op de verkiezingen toe te kennen aan uitoefenaars van het landbouwbedrijf die van hun bijzondere belangstelling blijk gaven door lid te worden van landbouwvereenigin gen en maatschappijen te meer nu hij aan ieder de ge legenheid daartoe opent door ook kleine vereenigingen toe te laten van teD minste 25 leden die zich voor de verkiezingen weer onderling kunnen verstaan om zoo doende tegen een enkele groote landbouwmaatschappij op te wegen. De rijkslandbouwraad zal simengesteld zijn nit 20 af gevaardigden van de provinciale landbouwraden, door eiken provincialen landbouwraad uit zijn midden te kiezen in verhouding tot het aantal landbouwkiezers in de provincie, doch zóó, dat elke provinciale raad althans één afgevaardigde in den rijkslandbouwraad zal hebben. den jongenstroep na, met nieuwsgierig gevraag, babbelend en lachend. Overal op het kerkhof vormden zich babbel- groepen en nit een dier groepen vernam men het stemmetje van Julie van Standam, schril als een te hoog gestemde herdersfluit. Toen mijnheer Felicianus in zwarte talaar en met het kleine kapje op de grijze haren de sacristie verliet, had hij slechts een enkelen blik op hat korkhof behoeven te slaan, om zeer bezorgd te worden. Maar heden scheen hij geen oogen, geen ooren te hebben. Hg zag en hoorde de spaarzame groeten niet, die hem geboden werden, knikte enkel glimlachend en had opmerkelijken haast, om door den schemeravond thuis te komen. In zijn kamer brandde de lamp reeds en Juffrouw Katrien baast,te zioh, om de tafel voor het opstandings- maal te dekken. Met ietwat schuwe oogen keek zij naar haar geestelijken heer, die sinds vierentwintig aren geen woord met haar gesproken had. Heel zaeht en indringerig klonk haar stem, toen ze zei: »recht goeien aiond, lieve HoogeerwaardeZoo is ie dan nou weer opgestaan, onze lieve door en door goeie heiland 1 Is 't niet waar 1 Alzoo recht veel gelnk op de heilige paaschdagen 1" Mijnheer Felicianus Horadam nam zijn mntsje af, plaatste zich voor de keukenmeid en zei plechtig: »mjjne goeie Katrien achter de H. opstanding mag geen toorn en wrok blijven bestaan Daarom willen wij vrede sluiten en als je je door den dag van gister en heden een weinig laat waarschuwen, dan zal alles vergeten zijn 1 Onze lieve Heer God zjj dank 1heeft ook m ij mijn onpries terlijk gedrag van gister niet kwalijk genomen en heeft 't mij doen gelukken, iets goeds te stichteu 1" Hoogeerwaarde 1 Lieve Hoogeerwaarde..." stotterde Katrien geroerd, greep ée hand des pastoors en wou die kussen. »Laat dat maar!" zei deze, de hand terugtrekkend, »die likkerij, daar hou 'k niet van 1 Vat in je hart een goed voornemen op dat is me liever Zoo En breng me non soep 1 Na die drie vastendagen heb 'k een beetje honger »Varkensworstjes hè'k," berichtte Katrien mot branden»

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5