ALKMAARSCHE COURANT. Hondenbelasting. Rekeningen Sevondera 'IToor werpen. Amsterdamsclie Brieven. Nederland. wegens in 1902 aan (le gemeente ALKMAAR ge dane leveringen worden ingewacht vóór 31 Janu ari 1903, voor zooveel de gasfabriek en de ge meente-reiniging betreft, bij de Directeuren van deze takken van dienstwat de openbare werken aangaat, bij den Gemeente-architect en wat de overige takken van dienst betreft, ter gemeente secretarie. Onderzoek geoefendheid van lotelingen der lichting 1902, die in 1903 moeten worden ingelijfd. n. BURG B RUJYR STAN I). No. 5. Honderd en vijfde Jaargang. 1903. Zondag It Jan. 1003. Derde blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden ieder eigenaar bezitter of honder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplioht is daarvan jaarlijks vóór 31 Jannari ten kan tore van den gemeente ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder teekend biljetkosteloos aan dat kantoor verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bjj de aan gifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onver minderd het rechtom, zoo de aangifte onjuist bevonden wordtherziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 5 Jan. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. De Secretaris van Alkmaar, C._D. DONATH. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Zijne Ex cellentie de Minister van Oorlog heeft goedgevonden alsnog te bepalen, dat lotelingen van de lichting 1903, die ln 1903 Ingelijfd worden, kunnen worden toegelaten tot het onderzoek naar de geoefend heid van lotelingen der lichting 1903, welk onderzoek zal gehouden worden op 13 Januari a.s„ des voor middags ÏO ure ln de Infanterie kazerne ln het fort Hriprlns te Helder. Het eventueel door hen te verwerven getuigschrift kau hun echter geen recht geven op inlijving tot korte oefening maar geeft wèl aanspraak op indeeling bij het korps en plaatsing in het garnizoen hunner kenze. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 6 Jannari 1903. G. RIPPING. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschen 9 en 12 uur Een damesportreteen zilveren armband een porte- monnaie inh. 56 ots., een bruine handschoen een por- tomonnaie, een zwarte bont, een zweep, een rozenkrans in étuieen bruin glacé dameshandsehoen met bont. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 9 Jan. 1903. S. M. S. MODDERMAN Jr. In gernimen tjjd is er in Amsterdam geen tentoon stelling gehoudenwelke zoo algemeen de aandacht heeft getrokken als die waarvoor Arti in de afgeloopen week zijne zalen beschikbaar stelde. Er werden poppen en antiek speelgoed geëxposeerd en zij was ten voordeele van hulpbehoevende blinden op touw gezet door een aantal dames en heeren nit de hoogste kringen trouw geassisteerd door onze schilders en schilderessen. Dit is het voordeel van dergelijke liefdadigheidsonder nemingen 'dat daardoor onze patricische families bewo gen worden tijdelijk hare schatten af te staan waarop anders slechts de vrienden van den huize een blik werpen. Onder geen andere conditie zonden zij voor zoo iets te vinden zijn. Bij zoo'n gelegenheid ziet men eerst eens welke gehechtheid er bestaat bij onze upper ten aan oude mooie dingen die van geslacht tot geslacht gaan en steeds minutieus in orde worden gehouden. Alleen bij hooge uitzondering komt daarvan iets terecht iu onze museavan oude familiestukken wordt slechts onder zeer bijzondere omstandigheden afstand gedaan. De blinden mogen zich meer dan andere ongeluk- kigen te Amsterdam in den steun van de aristocratie verheugen. Onbehuisden en gebrekkigen worden overge laten aan hot Leger des Heils en andere meer burgerljjke liefdadigheidsvereenigingen doch voor de blinden zijn steeds eenige aanzienljjke dames in de weer, die anderen gemakkelijk met zich meesleopen. Ia onze dagen van »cansaal verband* zou men er licht toe komen allerlei diepzinnige hypothesen op te werpen ter verklaring van het verschijnseldoch ik geloof dat men de waarheid meer dient door wat lager bij den grond te blijven. Liefdadigheid dit vergete men niet wordt in den regel niet beoefend ter wille van hen die er van pro- fiteeren doch als oen niting van vriendschap jegenB hen, die zich aan de spits van zulk een beweging stellen. De blinden verkeeren nu eenmaal in het gelukkige geval dat enkele dames van invloedrijke positie zich voor hen interesseeeren en telkens weer met zeer aardigo plannen voor den dag komen om de voor hen bestemde fondsen te versterken. Alles hangt maar af van degenen die het initiatief nemen. Doch om nn nog even op de Poppententoonstelling terng te komon. Ongetwijfeld heeft zij haar succes voor een groot deel te danken aan de prachtige inzendingen en aan de zeer velen, die hunne of hare talenten beschik baar stelden voor middag- en avond-vertooningen. Maar toch komt 't mij voor, dat nog een andere factor hier niet te onderschatten is. In Duitschland is dezer dagen een werk verschenen, getiteld »Zijue Majesteit het Kind" en ik geloof, dat deze vier woorden karakteriseeren een strooming, die tegenwoordig door de maatschappij gaat. Er is een tijd geweest, dat de kinderen zeer achteraf werden gesteld. De moeders vonden 't voornaam, wan neer zy de zorg voor haar kroost aan anderen overlieten in de gezinnen werden zij bij elk bezoek terstond ge- eclipseerd; de oudereu achtten 't beneden zich om zich veel met hen in te laten. Het speelgoed bleef wat 't jaren was geweest, de onde vertelseltjes werden van het eene geslacht op hot andere overgebracht en slechts enkelen van onze beste schrijvers en schrijfsters waren te bewegen iets voor het kind te doen. Daarin is nu een gansche ommekeer gekomen. Het meisje en de knaap worden niet langer tot hun 18e jaar buiten alles gehou den en dan plotseling geplaatst in een kring, dié hun totaal vreemd is integendeel, zij worden van hun jeugd af beschouwd als lid van het gezin en zij tellen terdege mee. In de hoogste kringen is 't nu weer de trots van de moeder en den vader om zieh persoonlijk in te laten met de opvoeding van hunne kleinen, de bij hen sluime rende talenten aan te moedigen, hun gevoel voor schoon heid te verlevendigen, met hun spelen mee te doen, in één woord van hun leven mee te leven. De vertrouwe lijkheid tnsschen ouders en kinderen heeft daardoor ont- zaglijk gewonnen het meisje ziet in haar moeder niet meer een mooie dame met prachtige bkeren, in wier vaarwater men liever niet moet komen. Soms is 't nog wel noodig, dat bij diners de kinderen afzonderlijk het middagmaal gebruiken, doch meer en meer woidt 't regel dat bjj bezoeken de kinderen aan de gasten worden voorgesteld en ook met hen spreken. De kinderliteratuur houdt met die nieuwe strooming gelijken tred. Wie er slag van heeft de jeugd aangenaam bezig te houden kan op de grootste waardeering rekenen, de onders lezen mee en dat geeft hun evenveel voldoening als een nieuw verschenen roman van een onzer eerste auteurs. Onlangs is er een nieuw tijdschrift versehenen voor del jeugd de lijst van medewerkers bevat de beste namen. En de re dacteur van de jengd-afdeeling van een onzer groote bladen is tegelijkertijd medewerker van »De Gids'' en andere bekende tijdschriften Vanwaar die verandering? Waarschijnlijk heeft het kind, hoezeer onbewust, zichzelf die overwinning bezorgd. Zijn optreden, zijn manier van doen is als een remedie tegen al het onoprechte, het conventioneele in onze samen leving. Men mag daartegen te keer gaan, zooveel men wil, maar degeen die zich tegen deze gebruiken verzet moet wèl weten, dat hy dan ook onherroepelijk buiten gesloten wordt. Om een voorbeeld te noemener zjjn enkele vrouwen, die op rijperen leeftijd wat zijn gaan lief hebberen op sociaal gebied en daaraan het recht meenen te ontleenen om over alles op een hoogen toon te spreken, vrouwen, waarover een man als prof. Hector Treub onlangs op zoo krachtige manier zijn verbolgenheid heeft uitgestort. Ontmoet men zulk eeu dame, dan krjjgt men een onaangename gewaarwording. Toch vordert de beleefd heid dat men niet alleen naar haar luistert, maar haar ook op serieuse wijze bescheid geeft. Daarbij eerlijk te blijven is niet mogelijk. Desgeljjks staat 't met ontwik- wikkelde vrouwen van de ware beschaving tegenover onbenullige mannen. Tronwens, men behoeft in dezen eigenlijk niet naar voorbeelden te zoeken. Wie in gezel schappen komt zon niet graag willen, dat men zjjn ge sprekken stenografeerda en hij verplicht was daaronder later zijn handteekening te plaatsen. Men moet in dezen eenvoudig met den stroom meevaren, de atmosfeer is niet te ontwijken. Doch zoo bedorven is men niet, of men voelt zich wel dadig aangedaan, wanneer men komt in gezelschap van het kind, dat ook wel met zijn oer natuur vertoont, maar toch uog niet in de conventioneele leugens is ge- oonfeit. Het kind, dat zich geeft naar waarheid zonder angstvallig de gevolgen van zijn woorden te berekenen, dat zijn sympathieën niet beteugelt en zjjn antipathieën niet zoo vermoffelt. Het kind, wiens verschjjning is als een frissche koelte in een met stinkluchtjes bezwangerde steeg, wiens optreden is als de gear van echte Maartsche viooltjes in een atmosfeer van allerlei reukwater. Het kind, dat verfrischt na de verslapping van zooveel con ventioneels. Wel, nog zelden ben ik zoo afgedwaald. Ik had ook nog willen spreken over de Gouden Koets, maar nu heb ik mjjn tjjd verpraat. Ik heb echter een weinigje hoop, dat |men voor een enkele maal wel eens liever zulk een beschouwing leest dan een beschrijving van dingen, die men toch niet voor zich ziet. De heer Lovink, directenr-generaal van den Land bouw, heeft een bezoek gebracht aan het in December jl. te Hoorn geopende Laboratorium van den zuivel- consulent voor Noordholland, dr. Schejj. Aanwezig waren ook de heeren P. van Hoek, inspecteur van het Lmd- bouw-Onderwjjs, en Groneman, voorzitter der Oommissie van Toezicht. Te Rotterdam is dan 7 op vordering van een Haagsch advocaat, door den deurwaarder Pontjjne, ge assisteerd door de politie, vóór het Turksch Consulaat gearresteerd Muudji Bejj, Oansnlgeneraal van Turkije te 's-Graveuhage en Rotterdam, en gegijzeld wegens sehulden. Deze arrestatie wekte groote consternatie. De Consul is voor den President der Rechtbank, Mr. Van Heukelom gebracht, die geen termen vond om de gijzeling te bestendigen, en onmiddelljjke invrjjheidstelling gelastte. Kloosters ln Limburg. Volgens den Provincialen Almanak van Limburg voor 1903 telt deze provincie 1C8 kloosters, waaronder 5 missiehnizen. Te Wijk aan ®ee is gedurende het gehoele jaar 1902 op de Protestantsche begraafplaats niemand ter aarde besteld. Te Zuid Scharwoude is een afdeeling opgericht van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, aanvankeljjk met 18 leden. Tot hoofdingeland van dan polder Valkoog is herkozen de heer J. Bas, te Valkoog. Mooie Schenkingen. Door mevrouw do wed. P. H. Pouw, geb. Schoone- veldt, onlangs te Amsterdam overleden, is aan de Maat- sehappjj tot Nut van 't Algemeen vermaakt een legaat, groot f 15000 en aan de Vereeniging tot verbetering der kleine kinderen-bewaarplaatsen te Amsterdam de som van f6000, terwijl tot haar eenige erfgename is benoemd de Maatschappij tot opvoeding van Wbezen in het Huisgezin, gevestigd te Zandbergen bjj Amersfoort. Te Broekerhaven (bjj Enkhuizen) is bij het bejaarde echtpaar E. ingebroken en een som van 790 galden ontvreemd. E. had zjjn sehip verkocht en bewaarde de koopsom in huis waarschijnlijk hebben de diaven dat geweten. Rotterdam. Den 7 's morgens moest het Rjjn- schip »Roma", uit Liens, de brugopening door de Konings haven passeei'en. Het schip, dat de brug reeds genaderd was vóórdat de brug was opengedraaid, kwam door de sterke stroom met de reeling in botsing, waardoor de mast afbrak en op het dek neersloeg, De brug, welke reeds los lag, werd rondgeslingerd, en kwam slechts tot stilstand doordat het brugvlak stiet op de afgebroken mast van het Rjjnschip. Er werd gelukkig niemand gekwetst, doch de materieels schade is groot. Benoemd tot hoofd der herhalingsschool te Oud- carspel de heer W. Vis, hoofd der school. Westgraftdijk. Mej. A. G. Keizer alhier, is ijenoemd tot, tijdeljjk onderwjjzeres aan een openbare lagere school le klasse te Amsterdam. Heerhugowaard. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1902 1494 m. en 1351 vr., totaal 2845 personen. Zij vermeerderde door vestiging met 121 m. en 125 vr., tot. 246 en door geboorte met 52 m. en 42 m., tot. 94 en verminderde door vertrek met 127 m. en 101 vr., tot. 228 en door overlijden met 26 m. en 13 vr., tot. 39, zoodat de bevolking op 1 Jan 1903 bedroeg 1514 m. en 1404 vr., totaal 2918 zielen. De bevolking is dus toegenomen met 20 m. en 53 vr., tot. 73 zielen. Er zjjn 26 hnweljjken voltrokken en 4 kinderen levenloos aan gegeven. Warmenhulzcn. De bevolking dezer gemeente vermeerderde in 1902 door geboorte met 60 en door ves tiging met 74 en verminderde door overljjden met 24 en door vertrek met 80 personen. Er werden 2 levenloos aangegeven en er zijn 10 huwelijken voltrokken. Bevol king op 1 Jan. 1903 1604 personen. Heerhugo waard. Geboren, I Dec. Nicolaas, z. van Jan Groot en Trjjntje Qaant. 8 Trjjntje, d. van Jan Goudsblom en Johanna Elisabeth Kuilman. 10 Antje, d. van Cornelia Blokker en Maartje Groot. 22 Arnold, z. van Arnoldus Hubertus Driesen en Trjjntje Wit. 27 Gnurtje, d. van Klaas Kieft en Trjjntje Kleibroek. Overleden. 16 Dec. Levenloos aangegeven kind van Cornelis de Jong en Trjjntje Zwaan. 17 Jacobus, z. van Wjjert Bes en Alida Schouten, 4 m. Warnenhulzen. 131 Dec. Geboren. Johannes, z. van Simon Goudsblom en Marijtje Wes ter. Anna, d. van Jacob Swan Hz. en Grietje Fran ss. Cornelis Pieter', z. van Pieter Frans Pz. en Madeleentje Frans. Maria, d. van Petrus Tesselaar en Neeltje Appelman. Grietje, d. van P. Sevenhujjsen Pz. en Trjjntje Hoogvorst. Johanna Catharina, d. van Nicolaas Stet en Maartje Metselaar. Helena Adriana, d. van G. J. van Dijk en J. B. van Haarlem. Overleden. Theodoor, z. van Ane Veter en Marjjtje de Groot, 8 m. Frederik, z. van Jan Masteling en Trjjntje Zujj- dam, 9 m. Christiaan Scheid, wednr. van Trjjntje van Duin, 66 j. Zuldscharwoude. Getrouwd. 18 Dee. J. Otto en W. Tulling. Geboren. 9 Deo. Frederik Willem, z. van C. W. Böttger en G. J. S. Baert. 22 Anna Catharina, d. van S. Bot en J. Boots. 25 Anna, d. van D. Stammis en J. Kleimeer. Overleden. 9 Dec. Pieter Gerardus Krnisveld, 3 m. 20 Trjjntje Bekker, 62 j. 28 Geertje Kroon, wed. C. de Gens, 36 j. Mensbroek. 1—31 Dec. Geboren. Klazina, d. van Jacob Dekker en Aagje Schufifel. Pet.ronella, d. van Jan Smit en Catharina Wever. Over leden. Jantje Bastiaan, echtgen. van J. B. Masteling, 70 j. Obdan. Ondertroawd 11 en getrouwd 28 Dec.: Willem Langedjjk an Dieuwertje van der Slujjs. Ondertrouwd. 19 Dec. Nicolaas van Duin en Christina Appel. Geboren. 4 Dec. Adrianns, z. van Adrianns de Wijs en Catha rina Geertrnida Lnken. 23 Cornelis Johannes, z. van Jacob Entins en Dieu wertje Maria de Moei. 25 t> Abraham Pieter, z. van Johannes Reijer Moojj- boer en Stjjntje Mosk. 30 Cornelis, z. van Antonius Knjjn en Aaltje Smit. Anna Emerentia Catharina Elisabethd. van Wilhelmus Gerardus Immink en Maria Oatharina Josephina Schade. Overleden. 26 Dec. Maartje Mol, wed. van Sjjbrand de Vries, 73 j. Oude Nledorp. Geboren. 18 Dec. Adriana Alida, d. van Petras Bruin en Maartje Sljjkerman. 30 Johannes, d. van Dirk Busker en Maria Groene- woud. Overleden. 23 Dec. Hark Wonder, echtgen. van E lkje Clerk, 49 j.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 9