Nederland, Bowen heeft den 10 Caracas verlaten op weg naar "Washington waar nn de verdere onderhandelingen ge voerd zullen worden, die waarschijnlijk óók tot opheffing der blokkade zullen leiden. ZUID-AFIIIKA. De Engelsche bladen bevatten be richten uit Pretoria waaruit blijkt, dat na het aanbieden van het adres der Boerenleiders aan Chamberlain, de minister zich met de heeren eenige oogenblikken onder hield, en toen het gesprek bracht op de Transvaalsche gelden die naar Europa zouden gezonden zyn. Schalk Burger zeide, dat hem niets bekend was van het zenden van groote geldsbedragen naar Europa. Hij meent, dat het geld, verkregen voor het opgecommandeerde goud van de mijnen, gebruikt is voor oorlogsuitgaven. Het is mogelijk dat* er nog wat van over is, en hij verklaarde zich bereid, in dat geval in elk opzicht mede te werken om het te vinden. Chamberlain zeide te weten, dat de boeken, waarin de verantwoording dier gelden voorkwam, naar Europa ge- zonden werden en verdwenen zijn. Het is niet bekend aan wie het geld gezonden is. Voordat dit bekend is, is het onmogelijk om de rekening en verantwoording te vragen. Botha zeide, dat hjj reeds stappen had gedaan om het geld te vinden. De »Standard" verneemt uit Johannesburgdat de Boeren een meeting hielden na het vertrek van Chamber lain, waarin besloten werd het beroep op Europa, ten behoeve der weduwen en weezen voort te zetten. Aardbeving. Te Andldjan heeft den 7n Jannari 's morgens te half twaalf opnieuw een aardbeving plaats gehad van groote hevigheid en gaande in verticale richting persoon lijke ongelukken hadden echter ditmaal niet plaats. Bestrijding van tuberculose. Henry Phipps, die honderdduizend dollars schonk voor het Boerenhulpfonds, heeft thans een gift van 1% millioen dollars geschonken voor het oprichten van een hospitaal te Philadelphia, bestemd voor de studie der behandeling en voorkoming van tuberculose. Dat hospitaal zal op denzeltden voet worden ingericht als het Instituut Pasteur te Parijs, maar uitsluitend bestemd wezen voor de tuberculose. De heer Phipps beloofde, dat hij bereid is, zoo noodig, nog meer geld te geven. Alfeh. Den 11 werd het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië De Pretendeut Saltan van Atjeh onderwierp zich on voorwaardelijk en komt Dinsdag 13 dezer te Kotha-Radja. Br. Schaepman. Den 12 ontving »Het Centrum" twee telegrammen uit Rome, meldende dat de toestand van Dr. Schaepman zeer ernstig is, zoodat het einde ieder ©ogenblik te wach ten is. Een later bullitin aan »De Tijd" geseind, meldde, dat dr. Lapponi, de lijfarts van don Paus, eenigo vorbetering, die kan aanhouden, meent waar te nemen. Voor de noodlijdende Javanen. De kunstavond ten voordeele van de noodlijdende Javanen op 23 Dec. jl-in Den Haag in het gebouw gegeven heeft een bedrag van ruim f11400 opgeleverd. De poppententoonstelltng to Amsterdam ten behoeve van hulpbehoevende blinden den 12 gesloten, is een groot succes geweest en werd bezocht door rnim 10000 betalende personen. De opbrengst is nimf5000 Er werden 6000 loten van f 1 verkocht. De opbrengst der vertooningen »Five o'clocktbees'' enz. is nog niet bekend, Het totaal zal niet ver van f 13000 zijn. Amsterdam. Onder veel belangstelling herdacht dr. J. H. Diioner, opper-rabijn der Ned. Isr. gemeente zijn 70en verjaardag. Namens kerkbestuur en kerkeraad werd hem aangeboden een bloemstuk en een fraaie stoel, die in het Rabfiinaat den opper-rabijn tot zetel zal zijn. Velen zonden den jubilaris verder gelokwenschen, telegram men of bloemstukken. de longen, toen hij het kleine, stille huis van vrouw Altenöder bereikte. »Ilsabeth 1" riep hij, vllsabeth 1" Hij vond de hnis- denr gegrendeld. Maar hij gnnde zich den tyd niet eerst te kloppen en te wachten, tot hem geopeDd werd, hij wierp zich met zijn lichaam tegen de deur, zoodat van binnen het grendeloog kletterend op don grond viel. Nannemia en Liesbeth zaten in de keuken bij het vnur en in de pan stoofden de »zure fisolen." Want vronw Altenöder had er vast op gerekend, dat Hanspeter heden nog kwam, en dan moest hij op het opstandingsfeest zijn lievelingsgerecht op de tafel vinden. Toen de huisdeur kraakte, vloog Liesbeth op, niet verschrikt zij scheen enkel te vermoedendaar komt niets goeds en als ter beschutting plaatste zjj zich voor haar moeder. Zij verbleekte eerst vad schrik, toen zij bij het haardvuur den jongen Waldhofer in de keu kendeur verschijnen zag. Zij week met een benauwde kreet achteruit en tastte naar haar moedors arm, alsof zij zelve thans bescherming noodig had. Vrouw Altenöder was rustig blijven zitten. Doch toen zij die twee zoo voor elkander zag staan haar doch tertje, bleek en bevend met oogen vol smart en ver langen, en tegenover Liesbeth den hijgenden inbreker, die aldoor de lippen bewoog en niet spreken kon on daarbij het meisje met een blik verslond, waarin geluk en vreugde en angst en bezorgdheid door elkaar zwom men toen vrouw Altenöder dat zag, hiel zij lang zaam het gelaat op, dat van een vesbazing sprak, ver te boven gaande het vorstand harer grijze hairen. »Ilsab8th 1 Eindelijk bracht hij er dat stamerend nit, Hij strekte de armen uit. Maar Liesbeth trok hare handen terug. »Ilsabeth 1 riep hij »VortOnmiddelijk mot je vort Jij en je moeder Vort, zeg 'k je 1 Vort 1 ik breüg jullie naar de pastorio Mijnheer ue pastoor meent "t goed met ons!... Zoo kom dan toch 1 Vort j Maak vort Hij greep de hand van het meisje. En toen Liesbeth hem met kracht de hand weer ontrukken wou, vloog Op initiatief van het lid der Staten te "Venhuizen, den heer J. Zijp Kz., is aldaar opgericht een »Vereeniging voor Veefokkers". Akersloot. De bevolking dezer gemeente vermeer derde in 1902 door geboorte met 22 m. en 23 vr., tot. 45, door vestiging met 49 m. en 45 vr., tot. 94 en ver minderde door overlijden met 15 m. en 9 vr., tot 24 en door vertrek met 45 m. en 49 vr., tot. 94 personen, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1902 bedroeg 763 m. en 767 vr., tot. 1530 personen. De bevolking is dus toegenomen met 11 m. en 10 vr., tot. 21 personen. Er zijn 10 huwelijken voltrokken. Uitgeest. De bevolking dézer gemeente vermeer derde door geboorte met 48 m. en 33 m., tot. 81 en door vestiging met 98 m. en 121 vr., tot. 219, en ver minderde door overlijden met 17 m. en 23 vr., tot. 40, en door vertrek met 87 m. en 89 vr., tot. 176, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1902 bedroeg 1377 m, en 1352 vr., tot. 2729 personen. De bevolking is dns toegenomen met 42 m. en 42 vr., tot. 84 personen. Er werden 18 huwelijken voltrokken. Wik- en weegloonen. De »St.-Ct. No. 7 bevat o.a. de volgende wet van 31 Dec, jl. Tot afwijking van den regel omtrent plaatselijke be lastingen, gesteld bij artikel 254, eerste lid, der Gemeente wet, ten behoeve van de gemeenten Al kmaar, Edam, Hoorn en Pu r merend, om in het jaar 1903, be houdens Koninklijke goedkeuring, wik- en weegloonen tot. een bedrag van ten hoogste zestig cent per 100 kilogram te kunnen heffen. Uitgeest. De leden van »Nnt en Genoegen" hadden de vorige week 't voorrecht, den beer C. P. F. Bigot voor hen te zien optreden. Het afwisselende programma be vatte aebt nommers, die alle buitengewoon in den smaak vielen. Inzonderheid »De antichambre van Z. Exc.", »'t Diakenhuismannetje" uit de Camera Obscnra on »De matroos Piet Verweert" hadden een uitbundig snccè?. In de zaal van 't hotel »de Ooievaar" werden den 7 en den 8 twee buitengewone voorstellingen ge geven door de bekende humoristen Solser en Hesse met medewerking van mevr. Hesse en mej. Maria Eggers. Den eersten avond was de zaal stampvol en ook den 2en avond flink bezet. De meeste voordrachten vielen zóó in den geeat van 't publiek, dat ze met daverend applaus beloond werden. Wervershoof. Zekere flink gebouwde stevige veearts, komende onlangs van waar de praktijk hem bad geroepen, werd op het eenzame pad den weg versperd door twee dito jonge mannen. Eerstgenoemde steeg van de fiets, vragende v. at er te doen was. Een der beide, niets goeds in den zin hebbenden, wilde namely k wel eens weten hoe laat het was. De veearts met de eene hand den fiets houdonde, stak de andere den vrager toe, met verzoek hem eerst even den handschoen te wil len uittrekken. Dit gebeurd zijnde, trof zeer toevallig die hand het hoofd van den blijkbaar kwalijk gezinde zoodanig, dat beiden ontsteld in een minimum tijd spoor loos verdwenen, nadat bun eerst nog werd toegeroepen, nn weet ge zeker wel hoe laat het zal zijn, niet waar 1 Zuivelbereiding. Een zeer belaugrjjke uitvinding op het gebied der zuivelbereiding is gedaan door de heeren Merka, van Denrsen en Esecher te Dreumel. Zij toch hebben een nieuw soort karn (door ben supa- rator genaamd) uitgevonden, waardoor men binnen 20 minuten van zoete zoowel als van znre melk boteT maakt. Vier jaren zijn zij onafgebroken bezig geweest met proeven, totdat het hen eindelijk gelukt is te slagen. De eerste proef met dezen snparator ie afgelegd op de fabriek van de firma Jurgens, te Osoh, met het gevolg, dat genoemde firma al aanstonds bereid was zich voor de zaak te interesseeren. Besloten werd een naamlooze ven nootschap op te richten, waarvoor het benoodigd kapitaal reeds is geplaatst. In de meeste landen van Europa en in Amerika hoeft men voor deze uitvinding reeds octrooi verkregen, zoodat deze tak van industrie eeno seboone toekomst belooft tegemoet te gaan. (De Zaanstreek). Parnerend. Op de voordracht voor hoofd van school 3, (school voor uitgebreid iager onderwijs), komen het bloed heet naar zijo hooid, alsof het vnnr van den toorn, dat van het urenlange twistgeeprek met zijn vader hem was bijgebleven, nog in hem begon na te werken. «Wat bè'je toch riep hij met zijn heesche stem. »As ik je zeg, da'je vort mot, dadelijk op slag wat ver zet je 'r dan t.cch tegen P" Hij drnkte hare hand zoo vast, dat ze kreunen moest. »En non verzoek ik, dat geschiedt, wa'k zeg Meen je da'k voor niemendal hier heen ben gevlogen as 'n gek Maak voort, zeg 'k je 1 Maak voortEn moeder Kom 1 Flink 'n beetje 't Presseert 1" Hij trok het meieje naar de deur. En Liesbeth scheen eindelijk toch in zijn oogen en in zijn toorn zijn be zorgdheid op te merken, Zij won vragen en bracht het niet verder dan tot eed hakkelend, »wat.., wat...?" »Wat, wat, wat 1" riep hij terng, »as ze wat van plan zjjn, die kwajongens! Tegeu jon en... j Maak vort, zeg ik je Of denk je, da'k je hier in hnis laat en er bij ga staan lachen, as de jongens opmursjeeren in 'n troep en pek en zwavel ansteken voor de huisdeur' asof je moeder d'r huisje 'n voseehol was Afgesproken nebben z'tBoven in de herberg 1 Niet langer dan 'n Onze-vader. en ze kunnen hier wezen 1Maak vort, zeg ik je En haast je wat, moedertje Non motten we vort! 't Presseert!" Dat was toch anders we! een bericht, om van te schrik ken. Zonderling echter. Liesbeth herademde, also! zij iets veel ergeis had gevreesd, 'c Was bijna een gelukdigo glimlach die over haar gelaat gleed maar onderwijl rnkte en trok zij nog steeus, om haar hand vrij te krijgen. Plotseling gaf Roman haar haar zin en liet hare hand uit de zijne vallen. Midden in zijn ziedenden toorn was hij erg bleek geworden en stotterde: »ah zoo?... Wi'je das Diet Niet mot m ij vort Omdat i k 't ben, nie- waar?... Non ja 1... Dan blijf ik hier! Dan mo'k me maar weren en al waren er ook twintig van ben, non kan 't me niks schelen Meer dan doodslaan kunnen ze ma niet Hij zocht met grumesorigon blik, en wou de bijl grijpen, die hij in den hoek der keuken zag staan. Maar Liesbeth, bleek en bevend, greep zijn arm. Jezus voor L. B. Mölman, onderwijzer te ZaandamA. Tns- veld, hoofd eener school te Noordwijk;J. de Lange, onder wijzer te Oosterbeek, gemeente Renknm. Barslngcrhorn. De dijken en wegen, alsook eenig vischwater van den polderWaard en Groet werden de vorige week, voor drie jaren verpacht. De pacht was aanmerkelijk hooger als voor drie jaren, een perceel vischwater steeg met 100 procent, toch bleef het dezelfde pachter. De vereeniging »Denk en Doe", te Kolhorn, tracht het daarheen te leiden, dat de ontworpen nieuwe rijweg in plaats van achter het dorp langs, door het dorp komt, en wel langs de nien we streek. De bewoners dier streek moeten dan hnn bloemtuintjes voor hnnne jjhuizen eraan geven, waartoe men bereid is* In den tooneelwedstrijd te Beverwijk trad heden op de rederijkerskamer »Vondel" van Uitgeest, met 't tooneelspel »De oude Kassier", van R. F lassen, en 't blijspel »'t Bromk'imertje", van W. Mets. De reeks der voorstellingen is hiermede gesloten, de uitslag zal binnen een paar dagen bekend worden gemaakt, en de uitreiking der prijzen zal den 2 Februari plaats hebben. Een buitengewoon concert zal a.s. Zondag te Uitgeest, des avonds te 7 uur plaats hebben in de kerk der Ned. Herv. Gem. Alsdan zal onder leiding van den heer F. J. Rol, door »Zamj en Vriendschap" worden ten geboore gebracht »de Jaargetijden", oratorium van Jos. Haijdn met begeleiding van dnbbel strjjkkwartet, piano en orgel. Solisten zijn mej. J. Weijs, leerares in den zang aan de muziekschool te Leiden, de heer J. R. van Arnhem, nit Alkmaar, tenor, en de heer H. W. Avis, van Wormerveer, bas. Tekstboekjes a 15 et., en toegangs kaarten a 50 ct. zijn dien avond aan 't kerkgebouw te verkrijgen. Schermerhorn. Zondag. 1.1. gaf de Rijderijkers- kamer »Amicitia" alhier hare tweede opvoering van bet blijspel, Bnttinger en Zoon. Dat de opvoering ervan met Kerstmis in de smaak vielbleek uit het groote publiek, dat opgekomen was. Voldaan keerde een ieder huiswaarts. Brand te Haarlem. Den 11 omtreeks haif vier brak in do werkplaats van de Haarlemsche Rijwieischool in de Groote Houtstraat annex het Simplex-automobielen- en rij wielen depot van den heer J. Inpijn, een hevige brand nit, die zich in den beginne ernstig liet aanzien, althans aan de achterzijde, waarin de werkplaats gevestigd is, waarin de brand is ontstaan, vermoedelijk door een gasontploffing. De boek houder kwam op het magazijn om iets te baleD, stak een lncifer aan en de ontploffing volgde. De man brandde zich zoo ernstig aan het gelaat, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Da brandweer wsb binnen een nnr den brand meester, die trouwens het woonhuis en den winkel niet aantastte. De schade echter, ook van het water, is groot. Alles was verzekerd. Schager Kaasmarkt. Men schrijft ons uit Sehagen Van nit Alkmaar meldde men aan de Nieuwe Rot- terdamsche Courant van den 11 bet volgende: »Naar gisteren op de kaasmarkt alhier verluidde, zou de com missie, in 't, levn geroepen met het oog op de nieuwe markt te Sehagen, ten einde aldaar aangevoerde doch niat verkochte kaas op te koopen, waartoe een fonds zou zijn gesticht van f25000, ontbonden zijn en zou de kaas markt te Sehagen voor den tijd van drie jaar worden opgeheven". Dit bericht is in alle aeelen onwaar. Er heeft te Sehagen nooit dergelijke commssie noch zoo'n fonds bestaan en de kaasmarkt wordt evenmin opgeheven. Meermalen ge beurt bet echter wel, dat de vennootschap »Schager kaashandel" verward wordt met de Commissie tot onder zoek van afzet van kaas buiten hooge wik en weegloonen te Sehagen. Deze beide hebben niets met elkander te maken. De vennootschap »Sehager kaashandel" zou buiten eene Schager kaasmarkt toch opgericht zijn en blijft be staan al zou die merkt te gronde gaan. Sehagen. Op zeer plechtige wijze werd den 12 alhier het stoffelijk overchot van willen den heerC. N. Vlaming op het R. O. Kerkhof ter aarde besteld. Een twintigtal rij tuigen, alle bespannen met twee zwarte paarden, volgdeg de lijkkoets. Op verzoek waren geen kransen of bloemen aangeboden. Langs den weg, dien de stoet moest volgen, waren van zeer veel woningen de ramen gesloten. Het dugelyksch bestuur der gemeente en deputaties van on derscheidene Corporaties volgden het lijk van af de woning tot kerk en begraafplaats. Maria riep ze, Wat omklemde ze thans stevig zijn hand. Hij keek haar aan, en vroeg met een afwachtenden blik, alsof de beslissing over zijn leven er van afhing »7.u'je je door mij laten leien Non dadelijk, op slag »'k Doe alles, waje wilt!" *Nou dan 1 Waarom zeg je dat niet dadelijk Noa moet men zich eerst nog beangst maken en tijd ver zuimen! En ^ortmaken, moeder! ganw Gauw 'a bietje 1" Vrouw Altenöder, schudde het hoofd, teiwyi hare oogen nog altoos verbazing uitdrukten en zei »ik ga niet. O, nee 1" Ik blijf I" »Mari 'n Jozef!" viel Roman woedend nit. »'t Meisje heb ik.... en nou begint de ouwa 1 Malle vrouwen, jullie Wat wi'je dan, zeg 1 Twintig jongens, as ze angeschoten zijn en hun streken uithalen, die ratelen as 'n wagen.... dacht je soms, dat die op zij ging, omdat j ij 't ben En nou maak je, da'je vortkomt, hoor 1" »Ja, moeder, ja!' viel Liesbeth in met dofie stem, Roman weet wat ie doetKom, moeder, kom Wat Roman zijt, mot gebeuren 1 Kom, moeder, ik smeek je, godsdnizecdmaal Maar in vrouw Altenöder schenen in dit oogenblik twee zielen te wonen. De eene verbaasde zich en beefde, won hopen sn waagde het niet en de andere ziel was kalm, schndde het hoofd en zei»Ga maar kinde ren 1 En laat mj blyvou 1 Myn Lieveheer, die is weer goed op me Ik heb niks to vreezen. Ik blijf." Het scheen wel dat het vtoeverzicht," dat Hanspeter ontvloeid was, op vronw Altenöder was overstroomd. »Ik blijf," zei ze, »mij kan nou niks meer overkomen." Op eens klonk, schoon ook nog ver verwijderd, ge- sehreeaw en gejoel van den kant der straat. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2