Zeemilitie. De Dorpsapostel. No. 7 Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 16 JANUARI. een ONDERWIJZERES, Buitenland. voor de mannelijke geborene van 1884 op DINSDAG en VRIJDAG van iedere week van 12—2 ure tot 20 JANUARI a.s. FEUILLETON. ALKJHMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Z a]t crdagaTond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers t 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone adverlentiën t Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Aan ds MEISJESSCHOOL te ALKMAAR, (hoofd Mej. J. H. PRUIM), wordt gevraagd bevoegd tot het geven van onderwijs in de vakken en 1c. Zij die onderwijs in den zang kunnen geven genieten de voorkeur. De jaarwedde bedraagt f die na 5, lO, 13 en 30 dienstjaren in de gemeente doorgebracht telkens met f 30 kan klimmen tot een maximum van f 933. Inzending van stokken (adres op zegel) aan het Ge meentebestuur vóór 25 Januari a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar. Gezien de eerste zinsnede van art. 138 der militie- wet 1901. Brengen ter openbare kennis dat lot el in gen voor de Nationale Militie, die voor vol ledige oefeningen bij de militie te land zonden moeten worden ingelijfd, een der hierna te noemen beroepen uitoefenen, en verlangen bij de Zemnil'tie te dienen worden nitgenoodigd zich vóór 1 Februari a.s. ter gemeente-secretarie aan te melden, of te doen opgeven. De hierboven bedoelde beroepen zijn Stuurlieden, stuurmansleerlingen en verdere zeevarenden op koopvaardgschepen van de groote en kleine vaart ■stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van Rjjn- schepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen; stuurlieden en verdere opvarenden van passagiers en aleepbooten, loodsvaartuigen en tonnenleggere diepzee- en Noordzee- kustvisschers Zuiderzeevissehers vissehers op de Zeeuw- sche wateren en op de groote rivieren; mossel- en oester- visschersschuitenvoerders ea veerlieden; vletterlieden machinisten, machinist-leerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken of andere inrichtingen; machinedrijvers; tremmers; smeden; bankwerkers; werktuigmakers; ketel makers; voorslagers soheepsbeschieters scheepstimmerlieden (scheepmakers) brood-, koek- en banketbakkers; koks; koffiehuis- en hotelbedienden ziekenverplegers apothekersbedienden barbiers personeel van 's Rijks Marinewerven Alkmaar den 4en Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING Voorzitter. 0. D. DONATH, Secretaris. Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. U i t g a v e van H. J. W. BECHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 84) Moeder!" riep Liesbeth. »Nee, Ilsabeth, nee Je mot je niet angstig maken troostte Roman. »Die .geschiedenis hebben we dadelijk hier I Hg sprong op Nannemie toe, pakte haar met beide armen beet en hief haar van den grond, alsof de oude vrouw zoo licht was als een kind. »Zoo, mijn schat kom nou Je moeder hè'k 1" En in den stormpas ging het de deur uit. Liesbeth achter Hen beiden aan. Zij greep in de donkere gang een sleutel van den wand en sloot de huisdeur af. Toeu Roman achter zich den sleutel hoorde rammelen, vloog in weerwil der oogenblikkelijke opgewondenheid de vrodüke gedachte door zyn hoofd: »die deugt voor boerin, die! Aan alles denkt ze! Die sluit mgn kasteD nog toe, as 't huis waggelt!'' Zg gingen om de schuur, waarin het barmhartige vaam gelegen had, heen en over de donkere grasvelden een paar honderd schreden. Toen zij aan een hooge vee- heining kwamen, welker hek eerst moest geopend worden zette Roman vronw Altenöder op den grond en zei: »zié zoo, moeder, de andere helft van den weg kn'je loopen!" „„met beide handen in de duisternis grijpend. »Schat? Be je daar Roman »Zeg, hè'k je nou Zeg Zjjne armen omvatten het zwarte ding, dat bevend voor hem stond. Jezus Maria... Roman... wat doe je! En de andere de andere Jezus Maria 1" De volgende persoon wordt verzocht zich ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente aan te melden (afd. Be volking) «fan Uarel Bouthoorn, gekomen uit de gemeente 's-Gravenhage. HITlTgCHKiAlVU. De zitting van den Pruisischen Landdag werd den 13 geopend. De Troonrede wijst op den weinig bevredigenden toe stand der geldmiddelen. De rekening over 1901 sluit met eeu tekort van 37) millioen op de rekening over 1902 is een tekort van 35 millioen te verwachten. De begrooting over 1903 is niet uitsluitend te maken, zonder een leeuing van 72,7 mdlioen Mark aan dit alles zijn da ongunstige tijds omstandigheden de schuld, vooral de mindere opbrengst der spoorwegen, die in 1901 58 millioen en in 1902 43) millioen Mark minder opbrachten dan de raming, terwijl voor 1903 weder een mindere opbrengst van 47^ millioen wordt verwacht. Het tegenwoordig burean van het Huis werd herkozen. VBAMKHIJK. Bij do den 13 gehonden stemming werd Bonrgeois tot president der Frausehe Kamer gekozen. Bij stemming over de vier vice presideDten, zijn ge kozen Etienue met 373 stemmen, Lockroy met 355 stemmen, Qmllain met 238 stemman. Bij herstemming is Janrès gekozen met 209 stemmen tegen 196 stommen op Renault Morlière. Uit Noord-Fraakrjjk komen berichten van stormen en scherpe koude. Te Harre eu Perpignan woedden sneeuw stormen, tiie den geheelen omtrek met een dikke laag sneeuw bedekten. Uit Cherbourg wordt geseind, dat een buitengewoon hevige storm in het Kanaal heeft gewoedeen aantal schepen zijn vergaan en vele opvarenden verdronken. Al ABOCCO. De berichten uit Marocco ontvangen zijn tegenstrgdiger dan ooit. Vo'zens enkele telegrammen is de toestand zeer ernstig, en zouden de inwoners van Fez tegen den Sultan zijn opgestaan. Een gevecht tusschon de troepen van den Sultan en de opstandelingen zal ver moedelijk ten gnnsta van de laatsten uitvallen en de Sul tan zon genoodzaakt zijn geweest te vluchten. Deze ern stige tijdingen zjjn echter weer gevolgd door de meest geruststellende berichten oit Tanger verzonden. Zeker schijnt het echter dat de consuls den Europeanen den raad gegeven hebben Fez te verlaten. De Duitschers alleen hebben daar tot dusver gevolg aan gegeven. VBKTEïSUEIiA. Elf honderd man opstandelingen vielen den 6 Januari Cumand aan dat verdedigd werd door 500 man Regeeriogstroopen. Na een gevecht dat 7 uur geduurd had en dat kon aanschouwd worden door de bemanning van den Engelschen kruiser »Tritune" moesten de opstandelingen terugtrekken, 200 gevangenen' 300 geweren en 29000 patronen in de handen der' Regeeringstroepen latend. »De andere Die ban wat mij betreft zich den neef van Eudsdorf aan den hals hangen de ander jaMaar j ij neem mij En ik wil jon! Zoo maken wij 't uit! Is't niet zoo, ja? Is 't niet, Schat Is 't niet, ja?" Hij wachtte niet op antwoord. Zijn liefdehonger wou zieh verzadigen, en hij knste, waar hy in 't donker met zijn lippen haar raken kon. En Liesbeth klemde zich aan zijn hals, alsof zij diepzee onder hare voeten had en haar Roman de eenige houvast was, de eenige rots. Vrouw Altenöder, die niets anders meer hoorde dan kussen en nog eens kussen, scheen zwak in de knieën te woiden. Zij liet zich op een verhooging der weide neer- zakk'n en begon te schreien. 't Was snikkende vreugde en dronken geluk onder den donkeren gesloten hemel. Overal stemmen, overal in 't rond maar alle ver en onverstaanbaar. En op den straatweg steeds nader komend het gejoel, het gelach, het geschreeuw der jongens, die' uittrokken voor den heksebrand. Daarbij pistoolschoten en het doffe knallen van proppeschielers, alsof 't een haverveldjacht was. Maar een pleizierige, want het gelach en het vroolijk gejoel had den boventoon in 't lawaai bij de joHcrens zoowel als bij de nieuwsgierigen, die zich ver zameld hadden achter den spektakel makenden troep. Het schijnsel van het brandende pik, dat zjj in ijzeren pannen droegen, danste voor den joelend-n hoop uit. Dikke bundels nieuwe sparren sleepten zij mee, heelé jeneverbes-takken, en in groote potten hadden zij alles bgeengebracht, wat kwalijk riekt als het brandt. Met iedere minuut nam het rumoer toe, uit alle hui zen, waar de troep voorbijtrok, kwamen dé lui naar bui ten vlieden, vrouwen in ouderrokken, kinderen in 't hemd en blaffend omzwierden de honden den schreenwenden' hoop. Af en toe begon een boer te schimpen op die dwaze jongens en hun ongemanierdheid. Maar de alzoo scheldende ergernis der enkelen, ging onder in 't gelach en gejoel der anderen, van wie de meesten het met zoo heel gevaarliik schenen te vinden. Zij hadden zelfs gezorgd voor lange stangen, waaraan dikke handels natte lappen gebonden waren om te knnnen blusschen, wanneer soms een Uit Willemstad wordt gemeld: Ondanks de blokkade worde er dagelyks van Cnrayto uit schietvoorraad voor de opstandelingen verzonden. VBHEKSTIGDH STATES'. President Roosevelt heeft opnieuw getoonddat het hem ernst is met zgn voornemen om de blanke en gekleurde bevolking der Vereeuigde Staten gelijkelijk te behandelen niettegen- s'aande de verontwaardiging der blanken. Zoo bad men den president medegedeeld dat hij zijn wil niet in zulk een mate moest doordrijven dat hg negers benoemde in gewichtige openbare betrekkingen in de Noordelijke steden zooals Boston of New-York. Deze steden aldus sprak men, waren zóó anti-neger gestemd, dat de benoeming van een neger zeker een burgeroorlog zou veroorzaken. President Roosevelt heeft op al deze beweringen ge antwoord met de benoeming van William H. Lewis een zeer knappen neger die aan de universiteit van Havard studeerde, tot advocaat-generaal te Boston. De koude in de Ver. Staten is zeer hevig er zgn in het oosten van den staat Missisippi twintig menschen van koude gestorven. 25UIO-AFRIKA. Chamberlain en de voornaamste mijneigenaars zijn tot een overeenstemming gekomen in zakke de fiuancieele regeling in Transvaal. De oorlogs- belasting zal dertig millioen pond sterling bedragen en vorder zal een waarborg worden gegeven voor een impe riale leening eveneens van dertig millioen p. st., die gebruikt zal worden voor prodnetieve openbare werken in Transvaal en de Oranjerivier-kolonie. Eveneens werd overeenstemming verkregea in zake de arbeidsquaestie. In deze bijeenkomst werd door de mijnkapitalisten medegedeeld dat de inlandsche arbeidskrachten in Zuid- Afrika onvoldoende zijn voor den mijnbouwen dat blanke arbeidskrachten niet gewenscht zij a waarom de quirestie van het in voeren van Chineesche arbeidskrachten noodzakelijk in overweging moet worden genomen. Mijnoiigeluk. Een ernstig mijuougelak is te Dmrges gebeurd. Zes mijnwerkers klommen van beneden naar boven toen een vloer losliet en de ladder waar zij op stonden inde put omlaag storttehet zestal verdweeu mede in de diepte maar wonder boven wonder bloef de ladder een tiental meters lager steken en brachten de zes man- men er het leven af; zij zijn echte' allen ernstig gewond. Veelnvoer In Argentinië. Een besluit, mtge aardigd op grond der gezondheids wet, verbiedt den invoer van vee afkomstig uit Rusland, Roemen Servië, Zuid-Afrika, Madagascar, Dnitschland, Frankiijk, Oostenrijk, België, Australië, Brazilië, Chili, Paraguay, Denemarken, Spanje, Aederland, Italië, Marokko, Malta, Portegal, Montenegro en velschillende Noordamerikaansche Staten. Mevr. Humbert. Mevrouw Thé èse Humbert heeft tot dusver bg hare verhooren voor den rechter-commissaria heel veel vonk van het »heksenvanrtje" ergens heenvloog, waar die niet behoorde. Het griezelen, dat ze in de berk en onder de brandrede van den Standamerknecht hadden gevoeld, was reeds lang nit hun huid verdwenen. In plaats daarvan werkte de gentiaan in hunne hoofden, en ieder wou meedoen aan de »vroolijke jacht 1" In wanklinkend boor hieven zij, toen zij den hof van vrouw Altenöder bereikten, het heksenversje der kinderen aan »Twee maal twee maakt zes, zes, zes, En zooveel maakt 't by de heks, heks, heks En terwijl het eene gedeelte zong en joelde, ging het andere, aangevoerd door Michiel, met woesten ijver aan het werk. Het brandende pik nit de pannen werd in een halven kring om de gesloten huisdeur en langs den mnur onder de vensters gegoten en boven het loopende vnur ledigden zij de gevulde kuipen eu wierpen het andere er bij. Jeneverbes, drek, kienspanen, hars en zwavel, dat alles walmde voor deur en vensters dooreen en veroorzaakte een dampzoo sterkdat de kinderen hoestend weg vlucht en en de honden ophielden met blaffen en met de staart tusscben de pooten wegliepen. Dat gejoel en gezang met geroep en gelach, het blau wige schijnsel van de brandende zwavel, de roode glans van het lekkende pekvnar," in fantantische misvorming alles omhehtend, de dwarrelende rook, de door elkaar springende gestalten en de gezichten der yverigen, die het vuur onderhielden dat leverde een tooneel, niet a sof hier een duivel moest worden uitgebannen maar alsof »de vleeschelijke" een schaar zijner zwart en rood gespikkelde kinderen had uitgezonden, om een vooroefe ning te houden voor den Walpurgisnacht. Naar alle zijden dampte de wegtrekkende walm over weg en weide heen, al verder wierp het toenemende pik- vuur zijn flakkerend schijnsel den donkeren nacht in en al lnider krijschte het koor, waarin zich met elke minuut nieuwe stemmen mengden

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1