Nederland. gepraat, maar op elke vraag omtrent de Crawfords en de erfenis geantwoord«Daarover zal ik spreken als ik voor de jury verschijn." Intnssehen dniken allerlei verhalen op over de wijze waarop zij «zaken deed". De «Figaro" vertelt het volgende en staat voor de waarheid in. Zij had eens 500,000 francs noodig en wendde zich tot den heer X. Om dezen vertrouwen in te boezemen, zeide zij hem dat Pierpont Morgan, de groot trustman, mee in de combinatie was. «Kom Maandag buiten bij ons lunchen Pierpont Morgan komt ook gij kont dan met hem spreken. Vergeet vooral niet de chèque mee te bren gen.'' X. begon vertrouwen te krijgen en spoorde des Maandags naar buiten. Op het perron ziet h(j mevr. Humbert in de verte, die met haar zakdoek iemand groet, die in den trein zit, welke juist naar Pa ijs vertrekt. «Hoe jammer mijnbeer X. Daar spoort Pier pont Mor gan juist naar Parijs terug; een dringend telegram is voor hem gekomen. X. is ontstemd, maar laat zich meetronen. «Men kan immers de zaak tot later uitstellen." In het buitenverblijf wijst men hem een kamer aan, om zicü wat op te fris- schen, «juist de kamer waar Pierpont Morman pas van daan is gegaan". En zie, op den schoorsteen ligt een open telegram een dépêche aan P. M., die hem ijlings naar Parijs terugroept. Hij is er dan toch geweest 1 X. wantrouwt niet m er en als hij afscheid neemt, heeft mevr. Théiè3e de chèque van 500,000 francs. tie Steenkolennood blijft nijpen in de Vereenigde Staten. Te New-York heb ben de stoombooten bij gebrek aan brandstof vertra gingen van elf uren gehad, vele fabrieken elders zijn gesloten, koude en sneeuw verergeren den toestand der werklieden. Te Areola in Illinois heeft de bevolking, predikanten, magistraatspersonen en politie aan het hoofd, zich van een daar stilhoudenden trein met steenkool, die men weigerde te verkoopen, met gewold meester ge maakt. Al wat er in de stad op wielen bestond werd in gebruik genomen om de kolen te vervoeren, die be hoorlijk afgewogen en in rekeniug gebracht werden, ten einde de rechthebbenden schadeloos te stellen. Op verscheidene andere plaatsen in 't westen is het evenzoo toegegaan en de Spoorweg-Maatschappijen voor zien nu hare steenkooltreinen van gewapend geleide. De pretendent sultan van Atjeh. De correspondent der »N, R. Ct." te Batavia seinde den 13 De pretendent-sultan van Atjeh is met majoor Van der Maaten en luitenant Veltman per trein van Pakan Pedir te Sigli aangekomen. Andere hoofden onderwierpen zich ook. ATJEH. De correspondent van do »N. R. Ct" te Batavia seint: «Kapitein De Roever Kröber is in Atjeh gedood door een omgehouwen boom, die op hem viel." Hofberichten. Prins Hendrik moet, tengevolge van zware ver koudheid, zijn kamer houden. Ook H. M. de Koningin- Moeder was eenige dagen lichtelijk ongesteld. Dr. Schaepman. «Het Centrum" ontving het volgende telegram uit Rome, gisteravond te 6 uur «De beterschap houdt aan. Evenwel is het gevaar voor een hrrnieuwden aanval van hartaandoening nog niet verdwenen." Blijkens de laatste telegrammen is de toestand van Dr. Schaepman mindor ongunstig, en schjjnt eenige be terschap in te treden. Generale Boeren Hulpfonds. Ontvangsten tot 12 Jannari 1903. Totaal f 821.022.37. Door Holland bijgedragen f 680.187.75. Door den heer Brebner is reeds een bedrag van 96 810/18/10 naar Zuid-Alrika geremitteerd. Hierin is Dist begrepen de bijdrage van den beer Phipps, jgroot 20.000. die door een afzonderlijke commissie wordt geadministrateerd. «Tweemaal twee maakt zes zes zes, «Zooveel maakt het bij de heks I" Meuscben, die uit den donkeren nacht kwamen aan vliegen begonnen reeds moe te zingen, nog eer zij de braudplaats bereikten. Men schreeuwde de bezorgden, die verschrikt kwamen aanloopen omdat zij dachten dat er ergens brand was uitgebroken lachend te gemoet »'t Is niks 1 't Is niksl Niks as dat de huisjesflikster weggczwaveld wordt 1" Dat riepen de alzoo gerustgestel- den weer anderen toedie achter hen aankwamen evenals de wegtrekkende zwaveldamp naar alle richtingen walmde liep het wachtwoord langs alle wegen »'t is niks niks het brandt niet 1 Ze maken alleen pretde jongens en de hnisjeEflikster rooken ze 'u bietje weg 1" Plotseling werd het luid rumoer, dat tot ver naar ou der den donkeren straatweg verlevendigdeoverstemd door hot stille gekrijscb eener vrouwenstem en bet moord geschreeuw eener andera: «Jezus, Maria, de duivel!' Maar het bijgeJoovig angs'geschreeuw werd weer gevolgd door luid gelach. Een dozijn malen herhaalde zich den ganschen straatweg langs die afwisseling van schrik en gelach. Telkens weer schreeuwden de deerns op, als ze dat zonderlinge monsterachtige ding uit de duisternis zagen te voorschijn galoppeeren en gichelden als h t voorbij was en onder den reuzenkop een kromme rng en hardloopende beenen liet zien. Hijgend jaagde het spookachtige monster naar de vnur- hel toe en toen het in zijn razenden loop de dicht met menschen bezette plek voor het in walm gehulde huisje van vronw Altenöder bereikteontstond er een geweldig gedrangde zangers van het hoksenlied geraak ten nit de opgewekte maateen vergreep zich zelfs aan den tekst en jodelde heel verstandig: «tweemaal twee maakt vier, vier, vier 1" en lachend schreeuwden een twiDtig stemmen dooroen «daar, kijk's Mari n Jozep 1 Kijk daar's menschen Wat komt daaran I" Bij den eersten aanblik wist niemand, wat het was. 't Zag er bijna nit als een preekstoel die levend geworden was en deel nam aan een wedloop. Maar toen het waDge- Transvaalsche legatie. Dr. Leyds en de leden der voormalige Transvaal- sche legatie hebben Brussel definitief verlaten. Dr. Leyds gaat te Utrecht wonen. Den 13 viel te Ierseke een treffend ongeluk voor- De stoomboot «Neeltje", te Ierseke tbnis behoorende en dienstbaar bij de oestercnltnnr, was aan het korren, toen de kapitein P. van Liere overboord sloejr. Hij dreef tegen een rad van de stoomboot en werd daardoor doodge slagen. Des middags werd zjjn lijk te Ierseke aangebracht. Amsterdam. Ter bespreking van het loonsge- schil dat tnsschen het Blauwhoedenveem en zijne werk lieden is gerezen, werden den 13 door de transport-ar beiders eene vergadering gehonden, die door omstreeks 2000 personen werd bezocht. Na langdurige bespreking werd een motie aangenomen, verklarende, dat, hoofdza kelijk over het Blauwhoeden veem, de boycot zal worden uitgesproken, indien niet wordt toegestemd in de eischen van de arbeidersgroepen. Dan zal voor dat veem Don derdag de werkstaking worden afgekondigd. Ongeveer 200 wetkstakende veem- en dokarbeiders deden den 14 eene wandeling door de stad en op de Prins-Henddrikkade werd een tram bemoeilijkt. Bereden en onbereden politie dreef de menigte met de sabel uit een. Bij het uitgaan der Beurs wareD er weder een aantal werkstakers, blijkbaar met het doel een directeur van het veem te bemoeielijken. Deze echter kon in een rij tuig ongemoeid gaan waarbeen hij wilde, dank zjj de aanwezige politie. Het totaal bedrag der schulden in de gemeente Amsterdam bedroeg op 1 Januari 1903 de som van van f 118.651.800. In 1902 heeft de stad f 3.118.400 afgelost. Spoorwegongeluk. Een treurig ongelnk had den 13 des avonds plaats te Esschen. Door het veikeeid staan van een wissel liep de goederentrein in een oi gebroken terrein, waar rails gelegd moesten worden. De bagagewagen, waarin de hoofdconducteur Veihoogt zat, werd ineengedrukt. De man werd zoo ernstig verwond, dat bij na een uur lijdens stierf. Verhoogt woonde te Amsterdamhij laat drie kinderen achter. Amsterdam. Een dertienjarig meisje, Maria Prins, is, toen zjj bare verkleumde handen wilde warmen te dicht bij de gloeiende kachel gekomen. Opeens vatte hare klceren vlam en hoewel door de huisgenooten dade lijk de vlammen gedoold werdenhad bet arme kind zeer ernstige brandwonden bekomen en werd in droevigen toestand naaf het gasthuis vervoerd. Enkhuizen. Met de draadlooze telegraphie tns schen hier en Stavoren gaat het nog niet naar wenscb. Da gemeenschap is verbroken. Van den beginne af heeft men alhier te kampen gehad met moeilijkhedendie plaatselijke omstandigheden in den weg legden o.a. schijnt een rij hooge boomen op het o^e komen der elec- triscbe golven storend te werken misschien zullen deze boomen eerlang gerooid worden. Thans is ook het toestel niet geheel in orde voor het herstellen is de overkomst van een deskundige uit Duitschland noodzadelpk. Sint Pancras. Door het bestuur van den polder Geestmerambacht (Ooster.dijk en Molengeersen) werd den 14 alhier overgegaan tot het aanbesteden van werken in verband met de verbetering van den Oosterdijk be zuiden bet dorp Broek op Langendijk alwaar eeu zijtak van hot Holl. spoor is gelegd. De raming was f 630. Ingecchreven werd door P. Tromp f 1750 C. Modder f 1744, C. Verweel f 1175, allen te St. Pancras, G. Blom, Schoorl, f 1093, D. de Boer Az. f 750, P. Gootjes f750, D. de Jong f 679 D. D. Kossen f 649 allen te Broek op Langendijk. Gegund aan D. D. Kossen. Barsingerhorn. De kiesveteeniging «Kolhorn" opent hare werkzaamheden met een onderzoek naar de personen welke kiezer kunnen zijn en nog niet op de kiezerslijst voorkomen om daarna die maatregelen te nemen welke noodig zijn, om ze op de kiezerslijst ge plaatst t-o krijgen. Het getal kiezers, kan naar de meening van het bestnur, nog belangrijk worden uitgebreid. Den 18 zullen de hoeren gebrs. Wilson van Hoorn te Kolhorn eene voordrachten-avond houden. Voor- drocht meer in den lichtgloed van het brandende pik kwam, loste het dooreengescbreeuw zich op in luidklinkend gelach, want allen herkenden thans den gebochelden apostel, die op zijn «driedubbel kopje" den lompen boere- stoel van juffer Katrien droeg, met de eeu meter hooge, grillig gedraaide leuning naar boven, en benedon langs zijn borst twee van de armdikke stoelpooten, die Hans peter met zjjn renzenbanden omklemd hield. «Kijk 's an, 't praat-maar-tongentje hèt 'n paradakje meegebracht." blonk een stem boven het gelach uit, «dat 'm geen vonkje op z'n hersenbastje vallen zon Anders mocht ie is verbranden 1" «Ja zeker," vulde een tweede aan, «de verliefde chris tenheid hèt stroo in de k.ip 1 Dut vat licht vnnr Het eene spotwoord baarde het andere en zoo kwam met de litanie van al zijn bijnamen, onder gejoel en ge lach, een ware plasregen van plagerij op Hanspeter neer, die er als versteend instond. Slechts zijne oogen schenen te leven. Uit de schaduw, die de stoelzitting over zijn gelaat wierp, straalde een blik, ontsteld, vertoornd als de blik van een dier, welks gemoed op eens door brand in verwarring wordt gebracht. Een onder allen, die dezen blik zag, riep lachend «pas op, menschen, zoo dadelijk begint ie te preeken, hij maakt al zijn heilige oogen klaar 1" Maar niet alleen Hanspeters leden ook zijn lippen schenen versteend. Hij staarde met zijn onzekeren blik enkel de menschen voortdurend aan, in de lekkende pek- vlammeu, die reeds half aan 't uitgaan waren en in den rosachtigen damp, die aldoor dunner werd en uan de kleine hut reeds de nok en bet deurkozijn zien liet. «Jongens! Jeneverbes hier 1 En takken!" hoorde men Michiel schreeuwen. »'t Rooken vermindert!" Een paar jongens vlogen naar de dichtstbijzijnde sparren heg en scheurden de takken er uit. «Die honen 't geducht lang uit!" klonk het lachend uit het gedrang, «of ze hebben dichtgestopts neuzea 1 »'n Tooverspreuk hebben ze," schreeuwde Michiel, »'n tooverspreuk tegen vnur en rook 1 Maar d r uit motten ze, d'r uit 1 Wachtik maak een gaatje in de huis drachten zullen door muzieknummers van een alhier be staand gezelschap worden afgewisseld. West graf» dijk. Den 13 hield ds. Vis, doops gezind pred bant te Beemster, alhier een lezing over staatspenBioneering. Na afloop der voordracht werd er een afdeeling van den Bond voor staatspensioneering op gericht met aanvankelijk 33 leden. De vergadering was drnk bezocht. Rijp- De heer P. Nes alhier, is benoemd tot kaas maker aan de fabriek «de Vlijt" te Beemster. Graft. Hoewel de vaccinatie en de doodschonw voor Graft en Noordeind blijft opgedragen aan den heer ds. van der Vliet te De Rijp, beeft het gemeentebestuur alhier den armvoogden in overweging gegeven om voor de armenpraktijk in 1903 aan te wijzen den heer Alberti, arts te De Rijp. Boudini de boelenkoning. Het «Hari delsblad" meldt het volgende Te Amsterdam aan het anders nogal rustige politie posthuis op den hoek van de Halvemaansteeg en Rem- brandtplein was het den 13 's middags zeer drnk. Met toestemming van het hoofd van de politie zon daar Hondini de boeienkoning zich laten insluiten in een der wel onderwetsche maar solide arrestantenhokken en uitbreken. Natuurlijk groote belangstelling bij de politieambtenaren, van wie hoog en laag aanwezig was. Houdini kwam op den bestemden tijd eD na aan den heer mr. E. W. van Raalte, waarnemend hoofdcommissaris vau politie, te zijn voorgesteld, werd de boeienkoning ingesloten. Dit ge schiedde nadat Hondini zich geheel had ontkleed, dus niet in het bezit van sleutels kon zijn. Door den heer O. Batelt en door eenige liefhebbers, van wie een zelfs voor de plechtigheid uit Haarlem was gekomen, werd Houdini aan de beenen en met de armen op den rng gekrnisd geboeid met verschillende boeien, toen in de cel gebracht en het slot door den heer Van Raalte gesloten. Eenige minuten daarna vertoonde zich Hondini geheel los nit zijn boeien in de wachtkamer waar hij een com plimentje kreeg van eenige hoogere politieambtenaren. Op verzoek van mr. Van Raalte opende Hondini nog eens van bniten een van de sloten der cel in enkele seconden. De slnitboom en de knippen buiten op de deur waren niet aangebracht, maar Hondini heeft beloofd deze week zich nogmaals te doen insluiten en dan alles van bniten op de deuren te zullen verwijderen zonder iets te breken. De betrokken autoriteiten gaven herhaaldelijk hun ver wondering te kennen over zijn manier van werken en een van hen sprak den wensch nit, dat niet alle arres tanten zoo handig zullen zijn. Legaten. Wijlen Mej. E. M. van der Lek de Clercq, onlangs te Zierikzee overleden, heeft de volgende legaten vermaakt Aan de algemeen e armen f 2000 aan het Hervormd Diaconie-Armengestieht f 1000; aan de Soepkokerij f 500 aan de moderne Zondagsschool f 800 aan do Wijkver pleging f 1000 aan de Spijs-uitdeeliug f 300 (allen te Zierikzee) ;aan de Ziekenverpleging te Middelburg f 1000; aan de Inrichting voor Doofstommen ie Amsterdam f 2000 aaa het Weeshuis te Zierikzee f 1000aan het Ziekenhuis te Noordgouwe f 3u00 aan de inrichting te Veldzicht f2000; aan het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort, f2000; aan het Diaconessenhnis te Haarlem f2000; aan bet Blinden-I*stitnnt te Amsterdam f 2000 aan do algemeene armen te Noordgouwe f 1000 aan de Vereenïging tot Weezenverpleging in het gezin le Am sterdam f ldOO aan de Prins Alexander Stichting te Bennekom f 000 aan de Martha-Stichting te Alphen a/d Rijn f 1000 aan het Burgerziekenhnis te Amster dam f 2000 en aaD het Hopitaf Wallon, te Leiden f iOOO. Door mevr. de wed. T. H. PouwSchooneveld, onlangs te Amsterdam overleden, van wier milde schen kingen melding werd gemaakt, is nog vermaakt aan het Badbnis voor Minvermogenden te Zandvoort f 10.000 en aan Artis f 15.000. denr, zoodat rook 'r beter in kan Een hoop dennetakken werd op de kwijnende pik- vlammen geworpen, terwijl het jodelende koor opnieuw begon «Tweemaal twee maakt zes, zes, zes. Zooveel maakt het bij de heks, heks, heks 1" En terwijl nit de nieuw gevormde rook de gloeiende denoenaalden knapperendopspattend wegvlogen, begon Staudamer Michiel met ean lange stang tegen de huis deur op te loopen, totdat de planken er van kraakten. Toen werd de steenen Peter Johannes Zdazilek levend. Als 8tiergebrul brak zij ia stem uit zijn keel. «Waoht," riep hij. «jon lees 'k wat voor 1" Hij vloog naar het vuur toe en zwaaide den centenaarzwaren boerestoel van jnffer Katrien. «Luister, jij 1Zèlig zijn de arme van geistde stoel vloog door de lucht... «want hun ner is 't himmelriek En met verpletterden schedel, zonder eenig geluid te geven stortte de knecht van Standam in de gloeiende dennetakken. Die het dichtstbij stonden waren stijf en sprakeloos, slechts een enkele angstkreet klonk op. Maar hij werd overstemd door het gelach der anderen, die verder afston den, en niet wisten, wat er geschied was. Zij zagen niets door het gedwarrel van den rook, hoorden enkel de hijgende stem: Zèlig zijn de zachtmoedigen en het gillend gelach van een meisje«luister nou! Rattcnspekje preektHeilige bemin mekaar, verlos ons 1" De stoel viel neer, en een jongeu, die dennetakken ia bet vnur geworpen had, tuimelde over den grond een vei loste. Onderdrukt geschreeuw, een verwarde vlucht begon, maar nog altoos vernam men gelach. Hanspeter zwaaide den stool en preekte mat zijn ver anderde stem: «zèlig zijn de treurenden..." Een paar der moedigsten sprongen naar hem toe en klemden zich vast aan zijn lichaam, aan zjjn armen, Maar zooals een beer de honden doet, schudde hij ze van zich af en hijgde Zeiig, die naar gerechtigheid hongeren en dorsten de stoel zonk neer, «ze zullen verzèdigd worden!" Met verbrijzelden schouder tuimelde een jongen op den grond en schreeuwde van pijn. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2