Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. 371e Staatsloterij. 5e kl., 11e lijst, 28 Januari. Ns. 827, 3100, 7918 en 18969 f 1000ns. 3041, 5559, 6248, 10149, 12850, 15881 en 18352 f 400; ns. 7813, 9879, S13825, 13934, 17705 en 19874 f 200 ns. 954, 1420, 7128, 12511, 14396, 16458, 19365 en 20819 f 100. BUlTSCHIiAlVD. Uit Dresden wordt gemeld, dat het bijzondere gerechtshof, dat ingesteld werd om de ge schillen tusschen den kroonprins en zijne echtgenoote te beslechten, den 28 zijn eerste zitting hield natuurlijk zal de behandeling met gesloten denren plaats vinden. Het Weener blad »Zeit." zegt uit goeden bron te kunnen mededeelen, dat men aan bet Hof er van afge zien heeft langer te trachten de gevluchte prinses tot terugkeer over te halen alleen zou haar verboden wor den in het Koninkrijk te vertoeven en hare kinderen te zien. De kroonprins, die door dit hofschandaal zeer veel aan prestige verloren heeft, zon afstand van den troon doen, ten behoeve van zijn oudsten zoon, den tienjarigen prins Georg, die tot zijne meerderjarigheid onder het re gentschap zou zijn van zijn oom prins Johan Georg. De kroonprins zou zich reeds tot een en ander bereid verklaard hebben. EWGEIiAIIïD. Den 27 is een groot deel van het in het noorden van Londen gelegen krankzinnigengesticht Golney Hatch afgebrand. De brand, die vermoedelijk door een gebrek aan het verwarmingstoestel is ontstaan, brak des morgens te half zes uit en deels door den he- vigen storm, deels door de omstandigheid, dat het hos pitaal niet dan over heuvelachtig en zeer moeielijk be rijdbaar terrein te bereiken was, grepen de vlammen ZÓ9 snel om zich heen, dat zeer vele slachtoffers onder de arme verpleegden te betreuren zijn. Het juiste aantal van hen, die hun dood in de vlammen vonden, is nog on bekend meer dan 50 lijken zijn reeds gevonden. De houding van het personeel wordt zeer geroemd, vooral de verpleegsters betoonden ware doodsverachting in hare pogingen om de patiënten, van wie zeer vele totaal on handelbaar waren door verbijstering, angst en ook door nieuwsgierigheid, buiten gevaar te brengen en te honden. In de afdeeling, waar de brand uitbrak, werden niet minder dan 600 vrouwen verpleegd. Koning Edward gaf den 27 een groot diner ter eere van de verjaring van den Duitschen keizer. Alle leden der vorstelijke familie en de Duitsche gezant ei de eerste minister Balfour waren aanwezig. De Koning bracht een dronk uit op den Keizer. De gezant ant woordde en stelde een dronk in op den Koning. Het doodvonnis van kolonel Lynch is veranderd in levenslangen dwangarbeid. FBANKRIJK. Het kabinet Combes, dat tot voor korten tijd zoo onomstootelijk vast scheen te staan en door iederen aanval sterker scheen te worden, heeft plotseling een geduchten stoot gekregen. Den 26 kwam de begrooting van Eere-dienst ter tafel, en Combes hield een warme rede ter bestrijding van het amendement Breton tot schrapping dier post. Combes zeide o.a. »Een volk, dat gedurende een lange reeks van eeuwen is opgoleid in godsdienstige denkbeelden, kan die niet in één dag, door een stemming in de volksvertegenwoor diging, vervangen door andere. Gij kunt niet met één pennestreek veertien eeuwen wegvegenen voordat gij het beproeft, moogt gij wel e?ns bedenken waardoor gij die zult vervangen. De regeering is van meening, dat het Concordaat moet worden behouden, omdat zij het voortbestaan van godsdienstige denkbeelden nog noodig acht. Ik kan mij niet voorstellen, dat onze maatschappij volstaan kan met eenvoudige zedelijke begrippen, die in de scholen slechts oppervlakkig worden geleerd. De denk beelden, die de Kerk verkondigt, beschouwen wij als noodzakelijk. Ik zou ook wenschen, dat de vrije gedachte, gegrond op het verstand, de menschen kon leiden maar de tijd daarvoor is nog niet gekomen." Het amendement werd ten Blotte verworpen met 328 tegen 201 stemmen, doch en hierin zit het critieke bijna de geheele linkerzijde stemde tegen het minis terie en de meerderheid verplaatste zich dus nagenoeg geheel naar rechts. Hadden de nationalisten tegen de Regeering gestemd, dan ware dat ministerie gevallen. De geavanceerde pers uit zich zeer scherp over Com- «Omdat hij in zijn jeugd niet goed geleid is. Hij werd door de heele wereld verwend en bedorven, hij was de lieveling van zijn ouders, hij mocht alles doen en deed ook alles. Toen zijn dwaasheden gevaarlijk begonnen te worden, was 't te laat. Bernhard is vijftien jaar en de jongen is nog in toom te houden, en ik zé.1 hem in toom houden, als 't noodig is." «Ja, hij zal 't bij jou wel moeten boeten, dat hij de zoon van Joachim is," zeide Fernstein ronduit. «Beken 't maar, Bernhard, dat ge nooit van je broer hebt ge houden." Dit verwijt scheen gegrond, want een diepe rimpel vertoonde zich tusschen de oogen van den baron, toen hij antwoordde «Wij verschilden al te veel van karakter om elkaar ooit te kunnen begrgpen. Joachim wild, on gestadig, zonder eenig gevoel van plicht, steeds van het een naar het ander uiterste overslaande ik het tegen deel van dit alles. Zelfs toen wij nog jonge jongens waren, lachte hij mij uit, en later, toen ik mijn vader overhaalde om e;nstige maatregelen tegen hem te nemen, haatte hij mij met een innigen haat. Misschien was ik hard, maar de manier, waarop hy zich van ons losrukte en alles wat ons dierbaar en heilig was met voeten trad, stuitte mij geweldig tegen de borst, 't is een ge vaarlijke erfenis, de zoon van zulk een vader te zyn, en Bernhard is nu de toekomstige majoraatsheer van Gun- tersberg. Ik acht mij verantwoordelijk, dat hij óok niet voor ons verloran gaat. De dood heeft hier een beslissend woord gesproken nog juist bij tijds 1" Dit klonk inderdaad hard en onverzoenlijk, en het gelaat van Bernhard van Hohenfels drukte kalme be daardheid uit. Hij had voor den zoon van den overleden broeder, die nu zijn erfgenaam zou worden, geen greintje liefde of zelfs welwillend gevoel over. Als hjj den knaap thans in zijn hoede nam, was 't alleen uit plichtsbesef een offer, dat hij den naam en de toekomst van zjjn geslacht moest brengen. »Dat kan niet op die manier voortgaan, Karei 1 Gij meet je daarmee bemoeien en ons rust bezorgen, we bes' redevoering. Zoo schr jjft de Preseense in de »Anrora". »De meerderheid is nu ingelichtzjj vertrouwt den Minister-president niet meer de vervulling toe der toe- kemst-gedachten, die haar in staat hebben gesteld zoo 1 ang met hem saam te werken. Maar men spant de paarden niet uit, terwijl de wagen in de voorde staat." VEMFÏiUEIjA. Beuter seint van den 27 uit Londen, dat de mogendheden hebben aangenomen dertig procent van de douanerechten van la Gnayra en Peurto Cabello als voldoenden waarborg. Met het oog op de vrees van Engeland en Amerika voor een verlenging der blokkade, is de schikking in details wat bespoedigd. Intusschen zal de blokkade geleidelijk worden opgeheven. Geen ver der verontrustend incident wordt verwaeht. Volgens berichten uit Washington afkomstig, zou de beschieting van het fort San Garlos, niet aan de Duit- schers, doch aan den commandant van bet fort te wijten zijn. Trein ongeluk ln Amerika. Den 27 is de express van Baltimore naar Ohio op de laatste wagens van den locaaltrein geloopen te Grace- land in Newyersey. Van de reizigers in de locaaltrein werden 24 personen gedood en 75 gekwetst. Door den schok ontstond brand in den locaaltrein, waardoor ver schillende personen verbrandden. Uitbarsting. De vulkaan Soufrière, op St. Vincent is dezer dagen in hevige werking geweest, Den ganschen tijd door hoorde men knallen en gerommel, terwijl vijf uitbarstingen zijn waargenomen. De schrik onder de bevolking was natuurlijk zeer groot. Op het oogenblik van de werking waren het hoofd van politie en een dokter op den berg. Zij konden gelukkig zonder letsel ontkomen. De wolken stoom, modder en andere vulkanische uit werpselen stegen twee mijlen hoog. De asch- en lava-val was zeer zwaar. Een sterke zwavellucht werd over het geheele eiland waargenomen. Hongersnood. De berichten over den hongersnood in de noorde lijke deelen van Zweden zjjn aangrijpender nog dan de hongersberichten uit Bretagne; de cijfers zijn daar om dit aan te toonen. In Boven-Tornea lijden 75 percent der bewoners volslagen gebrek aan levensmiddelen. Om zich te voeden zoeken zij wortels, koken bladeren en slachten zelfs huisdieren; de steifte onder de kinderen is natuurljjk het grootst, daar de slecht gevoede kleinen in het geheel niet bestand zijn tegen de strenge koude, die er heerscht. Alle scholen zijn gesloten. Men is ijverig bezig hulp te brengen, maar de ellende is groot en de taak zeer omvangrijk. De Fransche Hamer. PARIJS, 28 Jan. In den loop der discussie over de spoorwegovereenkomsten in de Kamer vroeg de socialist Cadenas of de minister van openbare werken zijn program ging verraden, evenals de minister-president deed bij de begrooting van eeredienst. Deze uiting lokte levendige beweging uit. De minister van openbare werken iweigerde op de vraag in dezen vorm te antwoorden. De geheele Kamer applaudisseerde. Cadenas liep hierop de ministerbank toe en bedreigde den minister. De motie die het incident veroorzaakte, werd ingetrokken. De vergadering werd opgeheven. PARIJS, 28 Jan. De radicaal-socialistische groep heden middag vergaderendebetreurde de verklaringen van Oombes bij de behandeling der begrooting van eeredienst, maar besloot den minister-president te blyven steunen uit hooger politiek belang. Harokko. TANGER, 28 Jan. Moeley Arafa, oom van den sultan, is Tanger binnengetrokken met duizend man. De toe stand blijft kalm. TANGER, 28 Jan. De Banque de Paris et des Pays- Bas teekende met de vertegenwoordigers van den sultan een contract voor een leening van 7,500,000 frs. tegen beleven anders nog een ongeluk met dien wildebras 1 Een prettige logé, dien je vriend ons daar op het dak heeft gestuurd De jongen houdt maar vol dat hij weg wil en dreigt met alle mogelijke ondeugendheden, als men hem zijn zin niet geeft." 'tWas juffrouw Pernstein, de zuster van den eigenaar van Ottendorf, die voor haar broeder staande een lang relaas met deze woorden besloot. Zij scheen hem echter niets nieuws te vertellen, want hij zag er wel boos, maar niets verwonderd uit., toen hij antwoordde: »Nu, zoo'n vaart zal 't wel niet loopen 'tis toch al erg genoeg. Als ik geweten had, met wian en wat Hohenfels ons opscheept, zon ik hartelijk daarvoor be dankt hebben. Nu heb ik 't eens beloofd en moet mjjn belofte houden." Juffrouw Fernstein, een gezette dame van een goede VPertig, die sedert haar broer eenige jaren weduwnaar was, de huishouding voor hem bestuurde, was 'thiermee in geenen deele eens. j. Hij brengt heel Ottendorf in opstand," ging zij kla gende voort. «Geen van de dienstboden wil iets met hem uit te staan hebben En ge weet misschien nog niet eens, wat hij van morgen heeft aangevangen, terwijl gij op het veld waart? Toen heeft hij den vos uit den stal gehaald, hem den toom om den hals geslagen, en toen er bovenop zonder zadel 1 Het dier is dit na tuurlijk niet gewend en werd wild en steigerde en sloeg achteruit. In doodsangst stond ik hier aan het venster en ginds voor den stal stonden al de knechts. Wij dach ten stellig, dat er een ongeluk zou gebeuren, maar nu hadt ge dien jongen eens moeten zien 1 Hij heeft hel arme beest mishandeld, zoolang totdat 't hem gehoor zaamde, maar 't beefde en sidderde aan al zijn leden." «Ja, hg is een rechte durfal 1" stemde Fernstein toe, blijkbaar verschrikt door de roekeloosheid van zijn logé. »Had ik Koen maar niet bij den opperhoutvester achter gelaten, maar ik heb Bernhard eerst een paar dagen later verwacht. De secretaris heeft dag en nacht met hem doorgereisd, om hem hoe eerder hoe liever kwijt te raken; hij schijnt op de reis heel wat met bem uitgestaan te een rente van zes procent. Als waarborg dienen de douanerechten. De leening kan te allen tijde worden ingelost, twee jaren na de afsluiting. Daar het woord van den sultan feiteljjk de eenige waarborg is voor de leening, ziet men er een diploma- tieken zet in, met het doel den Franschen invloed te versterken. Moeley Arafa, hier aangekomen, zal waarschijnlijk naar Ajquot Najroot aan de Algerijnsche grens vertrekken om de geschillen tusschen de stammen te beëindigen, daar deze den Franschen aanleiding tot tusschenkomst zonden kunnen geven. Alle varkens van 50 100 kilogram worden opge kocht, geslacht, schoongemaakt en in kisten naar Enge land gezonden. Hofberichten. Prins Hendrik is den 28 naar Mecklenburg ver trokken, ter viering van den verjaardag van zijne moeder Z.K. H. stelt zich voor daarna nog eenige dagen in Mecklenburg te vertoeven. Uitvaartdienst dr. Schaepman. Uit Rome seinde men den 27 aan «Het, Centrum" »Te 10 uur werd een plechtige Uitvaartdienst opge dragen door mgr. A. de Waal, met assistentie van de Hollandscho geestelijken. Tegenwoordig waren o.a. de hooiden van Gampa Santo." Op UrU zijn sedert het uitbreken der mazelen (thans eene maand geleden) reeds 35 sterfgevallen voor gekomen. De vorige week werd er de doodsklok eiken dag 2 3 maal geluid. De school blijft ook deze week gesloten. Te Zulddorpe (Zeeuwsch Vlaanderen) is eene export slachterij gevestigd voor het verzenden van varkens voor de Londensche markt. Oudkarspel. Gereputeerde Staten der provincie Nooid-Holland, hebben hun goedkeuring aan de begroo ting der gemeente Oudkarspel voor het dienstjaar 1903, onthouden en het gemeentebestuur overeenkomstig art. 211 der Gem. wet gemachtigd, tot op de helft der aangevraagde sommen uitgaven te doen. Daar het aantal schoolgaande kinderen op 15 Ja- nnari 1903 in de gemeente Oudkarspel boven de 200 was gestegen, heelt de Raad besloten over te gaan tot benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte. Terkooping moderne schilderijen. De heeren O. F. Roos Co. zullen op Dinsdag 3 Februari a.s. in »de Brakke Grond" te Amsterdam, eene belangrijke verkooping hoaden van moderne schilderijen nit de nalatenschappen van wijlen mevrouw de wed. P. G. W. van den Pijl te Zwolle, van den heer J. J. C. Vinkenstein te Maastricht, en van een bekend kunst liefhebber te Amsterdam. De prachtig uitgevoerde geïl lustreerde catalogus wordt door de heeren Roos tegen eene vergoeding van f 1.op aanvrage toegezonden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. 5e klasse 12e lijst, 29 Jan. Nr. 17042 f 25000Ns. 1393, 11173, 12303, 12897, 14098, 14477, 170(8, 17758, 18747, 20515 en 20972 1000 Nr. 19804 f 400Ns. 1670, 4264, 8252, 17590 en 19189 f 200 Ns. 2596, 2680, 4049, 5293, 5960, 8143, 9 173, 11420, 11767, 12292, 13944, 17839 en 19930 f 100. hebben. Nn zal onze jongen toch wel ganw kijk, daar komt net het rijtuig aan I" Bij trad aan het venster, 't Was inderdaad Koen, die eenige dagen bg de zonen van den opperhoutvester, zijn vroegere speelkameraads, had doorgebracht en nu weer thuis kwam. Hij sprong het rijtuig nit en vloog de kamer binnen, gaf zijn tante een zoen en snelde toen op zijn vader toe. «Daar ben ik weer terug, papa 1 Is Bernhard Hohen fels al gekomen Ik heb mij al dien tijd op hem verheugd." «Ja, hij is er," zeide Bernstein droogjes. «Maar wjj hebben heel wat met hem te stellen. Vraag 't maar aan tante, ze is er niet over uitgepraat." «Hij is een monster f' riep deze en kwam aanstonds met een geheel zondenregister van den jongen gast voor den dag, die naar hare verzekering gedurende de enkele dagen, welke hij op Ottendorf was geweest, daar alles al in rep en roer had gebracht. «Pas toch op met hem, Koen", besloot zij, «en maak hem toch niet boos met je gewonen spotlust." Koon lachte hartelijk over deze beschrijving om den blijkbaren angst van zijn tante. «Zon ik met hem op passen Dat ontbrak er nog aan 1 Wel, hoe eer hoe liever wil ik dat monster eens bekijken. Waar zit hij eigenlijk «Wij hebben de groote logeerkamer voor hem in orde gebracht en ais hg buiten geen battekwaad uitvoert, zit bij daar te mokken. Hij wil volstrekt weer weg." «Dan ga ik er heen en zal mij met dien Noorweegschen beer gaan meten," riep Koen overmoedig. «Als ge mg niet terugziet, dan beeft hij mjj met hnid en haar ver slonden en weet ge waar ge aan toe zijt, tante." Dit zeggende, liep bij heen. De logeerkamer lag aan den anderen kant van het huis. Men maakte cenigen omslag voor den neef van baron van Hohenfels en bad de mooiste en grootste logeerkamer voor hem ingeruimd, die op den tnin uitzag. De nieuwe gast scheen deze voorkomendheid echter niet te waar- deeren. Toen de zoon des hnizes de denr opendelag Bernhard Hohenfels languit op de sofa de beenen op de geborduurde zijleuning strak naar de heldere zomersehe lucht kijkende die door het wijd openstaande venster te zien was. Hij nam niet de minste notitie van den bin nen tredende hoewel hij hem hoorde komen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2