Onze tanden. No. 13. Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 30 JANUARI. PARIJSCHE BRIEVEN. Nederland. Hun waarde, beteekenis en onderbonding. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en h a]t erdagaTond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©j franco door het sele rijk f 1, 3 Nummers t O,O©. Afzonderlijke nummers 8 cts. Telefoonnummer 3. I ll.WT. Prijs der gewone advertentlën Per regel f 9,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. ii. Parjjs, 26 Januari 1903. Voor de visschers van Bretanje Dit is de roep, die wij sedert een veertien dagen van alle kanten hooren, het is een beroep op onze porte monnaie, maar wie offert niet gaarne, hetzij veel of weinig, wanneer daar zooveel leed geleden wordt. Veertigduizend mannen, die op de fransche kusten leven van de vangst der sardines, zijn buiten werk, en hier geldt het geene werkstaking, het is niet een strijd tusschen patroon en arbeider, die maakt dat er gebrek wordt geleden, neen, die fransche vis«cbers zouden niet liever verlangen dan hun moeilijk bedrijf uit te oefenen, zij zijn het niet, die het werk staken, maar helaas, de visch werd schaars en verhuisde naar andere kusten. Dit is vooral het geval met de sardines, en ieder die wel eens in Parijs geweest is, kan zich een denk beeld vormen, wat dat een slag is voor de visschers en voor de nijverheid, welke met de vangst samengaat. Mil lioenen blikjes worden elk jaar over de geheele wereld verspreid, de visscher verdient met de vangst ongeveer vijfhonderd franken per jaarzijne vrouw en groote dochters verdienen ook eenige honderden franken in de fabrieken, waar die kleine viscbjes in blikken en kisten verpakt worden, maar nu er gebrek aan visch kwam geraakten niet alleen de mannen buiten werk, maar eveneens de vrouwen en kinderen, de loonen, welke ver diend werden, waren opeens zoo gering, dat weldra een beroep moest worden gedaan op de hulp van alle land- genooten, want een geheel volk leed broodsgebrek. Allo bladen openden inschrijvingen voor de noodlijdenden de Tweede Kamer opende een crediet van een half millioen franken, het dagblad »Le Francais" ontving meer dan 50 duizend franken, bet Credit Lyonnais bijna 400 dui zend, men deelt dikwijls meer dan 40 duizend kilogram men brood per dag nit geheele wagenladingen met kleeren en levensmiddelen worden aan de werkeloozen gezonden men vergeet ook het lekkers niet, een enkele fabrikant zond alleen reeds 60 kilogrammen confituren de schouwburgen maken matirées en soirées gereed ten voordaele der visschers, kortom, nog zelden zag men zoo algemeen een geestdrift. De russische keizer zond 25 duizend frankeneen anonym, die reeds 40 duizend gal «oor de ongelnbkigen van het eiland Martinique, gaf voor de visschers 20 duizend, de vooretelling in het the ater Antoine met eene tombola bracht meer dan 10 duizend franken op, een der fraaiste nummers van die tombola was eene schilderij van den gawezen minister president, den heer Waldeok-Roussean, die ondauks zijne drukke bezigheden, toch nog tijd vindt, zeer verdienste lijke aquarellen te schilderen. Hopen wij, dat al die hulp in staat blijke, ditmaal den nood te verzachten en de visch weder op de kasten terngkeere, of zoo niet, men middelen zal vinden, de sardines verder te zoeken. Het zou toch voor ons allen ook niet aaDgenaam zijn zoo op eens geene sardines meer te eten, het is hier zoo de ge wone .hors d' oeuvre" bjj alle maaltjjden. Bovendien (Slot.) Een mondtinctuur moet onschadelijk zijn voor tanden en weeke deelen in den mond, moet snel werken en moet zoo mogelijk daarbij frisch en aangenaam van reuk en smaak zijn. Doch door den leek wordt alleen nadruk gelegd op den laatsten, doch den minsten eisch, n.l. of reuk en smaak gunstig zijn en daarnaar wordt het mondwater beoordeeld. Laat ik dan dezen raad gevsnmen wachte zich voor geheimmiddelen en ge- bruike geen middelen voor den mond of de naam van den fabrikant moet bekend zijn en wel als bevoegd per soon, die op de hoogte kan zijn van de tegenwoordige eischen der bygiène in de mondholte. Veel worden ook tandpoeders en pasta's aangewend. Raadzaam is het echter, om niet te veel te hechten aan poeders, want er zijn er in den handel, die alleen het wit maken der tanden beoogen en door dit schoon klinkende woord vele koopers lokken, doch zeer schadelijk moeten werken op 't émail der tanden. Een poeder dient niet om de tanden schoon te maken doch om de tas den glad en schoon te houden. Men gebruike steeds een tandpoeder dat is samengesteld door een deskundige en geen kwakzalverijen. Een tandpoeder moet stoffen bevatten die voor tanden en tandvleesch voordeelig werken. Bij abnormale gevallen in den mond zal het alleen no dig kunnen worden, dat door den tandarts een bepaald poeder worde voorgeschreven. Tandpasta's verdienen meest afkeuring, omdat ze zelden uit neu trale zeep zijn bereid en omdat ze eene verslappende werking op het tandvleesch uitoefenen. Ook las ik dezer dagen een geval van loodvergiftiging, ontetaan door 't geregeld gebruik van tandpasta s uit blikken doozen de doozen waren zeker met een of andere loodverbin- ding gesoldeerd. Men gebruike dus liever een doelmatig tandpoeder, 't Verdient afkeuring, om bij't gebruik van heeft men de visschers hard noodis?, want zij vormen de beste matrozen van handels- en oorlogsbodems. Behalve voor de visschers had men in de afgeloopen week voor niets anders aandacht dan voor eenige groote redevoeringen in de Tweede Kamer. Zulk eene rede die van den leider der Socialisten den heer Janrès hoort men niet alle dagen. Het is een prachtig pleidooi voor den algemeenen vrede voor den wenseh naar de Vereenigde Staten van Europa, voor de algemeene ge lijktijdige ontwapening der groote rijken, die zoo vreeselijk gebukt gaan onder den last van den gewapenden vrede. Wij zijn helaas n >g wel niet zoo ver, maar toch is bet een gelukkig teeken, dat in eene fransche volksver tegenwoordiging een talenvol redenaar de stelling kan verdedigen van algemeene broederschap. Janrès doet zeer goed uitkomen, dat het de groote fransche revolutie ge weest is, die den vrede wilde, die geloofde dat de oorlog, tegen de vreemde indringers oudernamen, de laatste oorlog zon zijn, en zoo die weusch gevolgd wordt door juist het tegenovergestelde van hetgeen de revolutiemannen gewild hadden, dan kwam dit vooral omdat men in dien tijd nog niet op eens krachtig en verstandig genoeg was. Thans, na meer dan eene eeuw later, en nadat de vrede reeds twee en dertig jaren geduurd heeft, een feit éémg in de geschiedenis der laatste eenwen, nn mag men toch wel eindelijk openlijk den wenseh uitspreken, dat men niet langer denke aan wraak over de vroeger geledene verliezen, maar die trachte te herstellen door vrede, ver draagzaamheid en vriendschap der volken tegenover elkandor. Over Parjjsch nieuws zelf hebben wij thans weinig ge sproken, in hoofdzaak omdat er niet veel belangrijk nieuws is. De couranten denken er misschien anders over, maar wat vertellen onze confrères Politiek, de visschers, Madame Humbert, en een verbazend aantal misdrjjven. Hoe het mogelijk is dat ernstige bladen er behagen in vinden ons dag in dag uit te onthalen op het relaas van de hooge feiten van .Apachen," .Stalen Harten" en der- gelijken onzin, het gaat ons verstand te boven. Sedert eene bende van joDge bandieten, die zeker eerst veel in Cooper en Gnsta/e Aimard gelezen hadden, zichzeiven den titel van .Apachen" gaven, werd ban voorbeeld gevolgd door andere benden, en wanneer men leest hoe die jonge schelmen elkander te Ijjf gaan met messen en revolvers, zon men waarljjk niet denken te Parijs te wonen Maar wij zonden lust hebben eens aan de parijsche pers duidelijk te maken, dat wij die verhalen meer dan moede zjjn al die booze feiten van jonge bandieten van 18 h 20 jaar, die met minstens zes of tien tegelijk den rustigen burger aanballen vinden wij allerakeligst; dat ophemelen van jonge mannen die leven van ontucht, die gewapend zijn, maar nooit stand honden tegen een half dozijn flinke agenten, dat is toeh niet eene eervolle taak voor dagblad schrijvers. Hopen wij dat men ons verlosse van al die Oenden met indiaansehe titels, en tegelijk van hunne ge schiedschrijvers. J. M. T. Landbouw lu Zuid Atrlka. Wjj "ernemnn, dat na raadgeving en goedkeuring van de heeren Schalk Borger, Fischer, WolmaraDS en Botha, de Koninklijke goedkeuring is aangevraagd van de statuten eener vereeniging, genaamd.Vereeniging tot herstel van het Landbouwbedrijf in Zuid-Afrika." Genoemde vereeniging stelt zich ten doel de Hollandsch Afrikaansehe bevolking in Zuid-Afrika in staat te stellen haar landbouw bedrijf weder aan te vangen en voort te zetteL (Handelsblad) Te Culeakborg was eene dame bezig handschoenen met naphtha te reinigen. Door het wrjjven en door het openstaan van het fleschje hadden zich dampen gevormd, welke zich langzamerhand mededeelden aan een thee lichtje, dat op tafel stond, waardoor het fleschje naphtha in vlam geraakte, alsmede de handschoen, welke zij aan getrokken had. De dame kreeg ernstige brandwonden aan handen, armen en hoofd, Ben ongeluk. Te Nienw-Beerta (Gr,) speelde dezer dagen het tienjarig zoontje van den landbouwer M. Starke met zijn bok in de schaar. H(j bond het dier aan de schaaf bank en ging aan het knutselen. De groote bok trok de schaafbank onderst boven, bet kind geraakte daaronder en was onmiddellijk dood. Bar singer horn. Vanwege de vrijzinnig-democra tische bond werd aan alle leden der nieuw opgerichte kiesvereeniging te Kól horn, een brochure uitgereikt, getiteld.Waarom algemeen kiesrecht". De bestuurs leden ontvingen bovendien nog de geschriftjes.Even redige vertegenwoordiging" en »De Eerste Kamer". De kiesvereeniging, welke in zake onderdomverzeke- ring de beginselen van de bond van Staatspensionneering aanvaardde, meent hierin het bewijs te zien, dat de vrjj- zinnig-democraten met die bond kannen medegaan. Haringcarspel. Den 27 dezer vergaderde de raad dezer gemeente. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd besloten voor gemeenterekening een brag te doen maken over de ring- sloot tusschen de polders Schagerwaard en Slootgonw. De raad ging daartoe over, nn van de besturen dier polders eene bjjdtaga in de kosten waB toegezgd. Tot onderwjjzer fe Kerkbuurt werd benoemd de heer H. Visser te Anna Paulowna met 6 stemmen tegen een op den heer M. Ejjsker. Behalve deze candidaten die reap. no. 1 en 2 geplaatst waren, kwam op de voordracht voor als no. 8 C. van Twuiver te Nianwe Niedorp. Wyders werd besloten tot den bouw van eene woning voor den veldwachter en daarvoor aan te koopen een stukje bouwterrein van den voorzitter in den Voorpolder. De aan besteding zal wordon gehouden onder de ambachtslieden in de gemeente. Oudcarspel. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 Dec. 1901 uit 832 m. en 814 vr., totaal 1646 personen. Zjj vermeerderde in 1902 door geboorte tandpoeder den borstel nat te maken en zoo in de tand poederdoos te brengen, want hierdoor wordt het tand poeder klonterig en vochtig en gaat misschien daardoor in bederf over of vormt schimmels die voor de mond holte schadelijk kunnen worden, 't Is daarom gewenscht om een poreeleinen of glazen tandpoederdoos te ge bruiken en de tandpoeder hieruit met een rein en droog voorwerp op den nat gemaakien borstel te scheppen. Soms kan men 't vernemen, dat zelfs meerdere familie leden in een en dezelfde doos hun tandborstel brengen; dat dit natuurlijk zeer af te keuren is, behoeft zeker wel geen betoog. Zoo ook hebbe een ieder zijn eigen tand borstel en late dien niet, zooals mij dikwijls wordt verteld, eiken dag bij het gezin de ronde doen. Onderwerpt men den mond aan een rationeel onder- boud en neemt men alle mogelijke voorzorgsmaatregelen in acht, dan zal het desalniettemin nuttig, soms zelfs noodig zijn om van tijd tot tijd een tandarts te raad plegen. Dit is noodig omdat, mochten er zich abnor maliteiten voordoen, er dadelijk werk kan gemaakt worden, om deze in haar begin tegen te gaan. Vele menschen b v. hebben last van tandsteenafzetting aan tanden en kiezen, Door flink te borstelen kan men veel voorkomen, doch bet hangt hier voornamelijk af, niet alleen van de wijze waarop de mond wordt onder houden, maar voornamelijk van de boedanigheid van het speeksel, want daaruit wordt het tandsteen afgezet. Indien het noodig is, moet men dus regelmatig het tand steen laten verwijderen, voordat het oorzaak wordt van tandvleeschziekten en retractie van den tandvleesch- rand, waardoor de tanden los gaan staan en ten slotte uitvallen. Daarbij komt dan nog dat tandsteen een zeer onaangenamen reuk van zich geeft, die ontstaat door spijsresten bacteriën enz,, die zich aan het tandsteen gaarne hechten en welke laatste een zeer geschikten oedingsbodem daarop vinden. Minstens 2 maal per jaar late men zich den mond inspeeteeren Tandsteen moet dan, zoo noodig, worden verwijderd, verkleuringen die t begin van een defect aanduiden worden weggi- slepen en kleine holten worden opgevuld en alle be werkingen die vroeger in den mond zijn gemaakt, wor den nagezien en zoo noodig bijgewerkt. Indien men deze zoo gemakkelijk te volbrengen voor schriften nauwkeurig opvolgt, dan kan veel gedaan worden ter verbetering der volksgezondheid, ja ten bate van het geheele menschdom en er kunnen dan groote uitgaven voor langdurige tandheelkundige behandelingen worden bespaard. Want al worden door ons kunstge bitten vervaardigd, die masticatie en spijsvertering ver beteren zullen, en al worden door ons gebitten van goud en ander metaal gemaakt, waarop het oog van den geoefenden goudsmid met welgevallen rusten zal, toch kan 't niet genoeg worden gezegd, dat onze eigen tan den minstens tienmaal meer waarde hebben dan kunst tanden. En wanneer men zelf iets vei staat van de waarde van een kies of tand, dan kan men de zorg voor deze gewichtige organen onmogelijk verzaken. Reinheid in den mond kan dan ook niet genoeg wor den voor oogen gehouden, want vele microben van kwaadaardigen aard worden in den mond soms aange troffen. Zelfs in goed gereinigde monden van gezonde menschen komen ziektevormende bacteriën van allerlei soort voor, die in een gunstige vochtigheid en tempe ratuur zooals de mondholte aanbiedt, goed gedijen en maar op een geschikte gelegenheid wachten om hare werkzaamheid aan te vangen. Men kan zich dan ook voorstellen hoe dit is in een mondholte, waar vele holle tanden, gevuld met rottingsproducten, tandsteen en ont stoken tandvleesch aanwezig zijn. Wat groote sommen worden niet uitgegeven om aan de zee, in boschstreken of in t gebergte frissche en gezonde lucht in te ademen, ja zelfs melk steriliseert men, om toch alle mogelijke ziektekiemen te dooden en dit is voorzeker alles loffelijk te noemen en zeer aan te raden, doch onbegrijpelijk is het dan, dat schadelijke bacteriën in den mond door bijna eeu ieder in grooten getale worden gekweekt En bleven nu deze bacteriën in de mondholte dan was het niet zoo gevaarlijker zijn echter gevallen bekend dat microorganismen van uit den mond door-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5