Buitenland. Nederland. willen vragen is er in die gemeentebedrijven ook maar een zweem van socialisme Immers neen 't gaat als bij elk ander bedrjjf, de rentetrekkers, dat zijn bijv. bij de gemeentebedrijven te Amsterdam, degenen die aandeelen hebben in de leeningen der stad steken de voordee- len er van in den zak. Jnist waar die bedrijven in zooveel andere zaken komen en geregeld worden door staat of,gemeente, doodt men het particulier initiatief, waarbij, evenals bij de door dat initiatief ingestelde uit stekende organisatie tot redding van drenkelingen aan de Engelsche kustde belanghebbenden de zaken zelf behartigen. Ten slotte zegt spreker dat ontwikkeling de eerste voorwaarde is voor den nieuwen toestand. Op het oogenblib, dat het volk verstandig is geworden, zal aanbreken de anarchiezal komen een geheel nieuw tijdperk in de beschaving en daarom zal iederdie gezond verstand heeft, moeten medewerken tot den bloei der maatschappij, door allereerst een einde te maken aan de periode van slavernij. Dat wil, zoo eindigt hij ongeveer, de anarchie, die het volk vrij en gelukkig wil makendie wildat men komttot socialiseering van den grond en voort- brengingsmiddelen waarbij ieder de plaats kan vinden die hij wil innemen en werken zal,'geleid door eigen denkvermogenwaarbjj geen verhouding zal zijn als van baas tot knecht. Het anarchisme is volgens sprekor het stroven naar harmonie in de maatschappij. Dat is een ideaaldoch dat men min ot meer nabij kan komen vooral door de productieve associatie in praktijk te brengen. Wie werkelijk door den arbeid gelukkig wil worden worde anarchist, sluit zich bij ons aan, zei spr. Kies of gij wilt leven onder voogdij, bij de gratie van anderen of als zelfstandige menschen. Debat. Aan het debat werd deelgenomen door den heer dr. H. B. van Gelder die van meening was dat al moge het waar zjju dat het kleinbedrijf toeneemt zooals in den landbouwdaartegenover staatdat die kleine boeren toch geen bezitters zjjn van den grond, doch dat deze eigenlijk behoort aan het grootkapitaal aan de hypotheekbanken die de rente er van trekken Verder heeft de hoer Luitjes bet doen voorkomen alsof in de sociaal-democratie de arbeid zoo bljjft bestaan als thans en alleen de toestand in stoflage zal verschillen. Willen de sociaal-democraten dan blijven stilstaan als de arbeid alleen niet meer zoo ellendig is Eigenaardig dat William Morris als sociaal-democraat in verwijderde toe komst gelooft aan een verdere ontwikkelingdie met centralisatie ook niets gemeen heeft. De sociaal-demo crateu erkennen dat achter de soeiaal-democratie mis schien ligt de anarchie. Het verschil loopt echter over de vraaghoe komen we tot dien ver verwijderden gelukstaat. Luitjes zegteerst de menschen verstandig maken, wij zeggen maak de toestanden beter, elke ver betering zal ons dien heilstaat nader brengen. Niet ons beperken tot de propaganda van individu tot individu maar de massa incompetente menschen door betore toe standen bruikbaar maken. Daarom de strijd voor hooger loon en korter arbeidsdagopdat men meer tjjd zal hebben om zich te ontwikkelen maatregelen tot verbe tering van toestanden, om het kapitaal des te beter te knnnen aantasten. Omtrent het particulier initiatief merkt hij op dat dit niet de goede vorm isdaar men dan afhankelijk bljjft van het privaatbezit. Dat in gemeente- of staatsbedrijven geen zweem socia lisme zitis natuurlijk daar gemeente en staat kapi talistisch zijn. Meerdere invloed van den arbeider op deze lichamen zal ze op meer socialistischen grondslag brengen. De groote grief is het vertegenwoordigend stelsel. Geen sociaal-democraat zal beweren dat dit stelsel door alle eeuwen zal blijven bestaan maar we hebben dat stelsel thans noodig om te bestrijden niet in de eerste plaats den Vorst of welk andere waardigheidsbekleeder diens piaats inneemt, maar den nog sterkeren vjjand bet ka pitaal dat in staat en gemeente machtig isin het parlementeen geducht wapen bezit dat de arbeiders moeten veroveren. De middelen om tot den heilstaat te komen achten de sociaal-democraten dan ook vak-actie de politieke actie en do coöperatie, terwijl de anarchisten alleen willen de coöperatie, door hen genoemd de productieve associaties. De sociaal-democratie werkt naar spreker meent meer piactisch, de anarchie verliest zich in nevelen. De tweede debater was de heer SSulsteen anti revolutionair die op zeer onbeholpen wijze voor zijn ge loof getuigde, en wiens woorden de heer Luitjes dan ook niet als ernstig bestreed, hem aanradende op een anderen keer beter beslagen ten ijs te komen. De heer Luitjes, den heer van Gelder beantwoor dende, constateerde tot zijn genoegen, dat de grondbe ginselen der anarchie niet waren aangevallen, niet waren bestreden. Toegegeven is dat het vertegenwoordigend stelsel niet iets is voor altjjd daarmede is reeds pen vrij groote bres geschoten in de sociaal-democratie. Anarchisme is, zoo zei de debater, ongeveer ook het ideaal der sociaal-demoeraten, de praclïsche strijd is een soort tusschenvorm en nu kan men het over de oogen- blikkelijke middelen het niet eens zijn, maar die worden toch bepaald door de wijze, waarop men zich het ideaal vormt. Wat de associaties aangaat, dat zijn geen coö peraties als de sociaal-demoeraten die vormen. De asso ciaties dienen in do eerste plaats om de menschen door den vrijen arbeid hooger op te voeren, terwijl de con sumptieve coöperatie een stelsel is met dienstpersoneel, knechten en bazen dus, terwijl de winst voor een groot deel bestemd is voor de propaganda. Het klein grondbezit is geen reëel bezit. Toegegeven, maar dat bewijst nog niet, dat de concentratie van het bedrjjf de tegenwoordige toestand is. Dat het kleinbedrijf het grootbedrijf eenmaal zal verdringen gelooft men niet, doch het geloof kan spreker niet geven, alleen kan hij wijzen op feiten zooals hij heeft gedaan. Bij het streven om hooger loon en korter arbeidsduur, treedt, meent hij, het anarchistisch principe op den voorgrond; het individu wil men daardoor sterker makenmen is dan zuiver anarchist. De schaduwkant van dezen economischen strijd der sociaal democraten is, dat de sociaal democratie zioh in deze eisehen verdrinkt. "Spreker beweert verder, dat bij de sociaal-demoeraten, de strijd om het vertegenwoordigend lichaam op den voor grond treedt. Dat door de anarchisten op politiek ter rein niet kan worden samengewerkt, heeft hij duidelijk doen uitkomen. Nog een bezwaar noemt hij thans, name lijk dat de sociaal-democratische vertegenwoordigers ter- wille der oppertuniteit afwijken van hun beginselen. Als bewijzen noemt hij Schaper, Bebel, Millerand, en verwijst hij naar de brochnre over de Belgische kamerleden. Het anarchisme blijft echter op de bres om het ware socialisme te propageeren. Ten slotte constateert hij, dat men het dezen avond in de hoofdzaken eens is gebleken te zijn daarom gelooft bij dat men in vele opzichten kan samengaan en dat men daardoor ook van elkander kan leeren. De heer van Gelder antwoordt hierop nog, dat de sociaal-democratie wil werken voor de geheele massa en niet voor een bepaalde groep, zooals de anarchie. Hij meent, dat indien de mas=a georganiseerd is, de vertegen woordigers beter znllen zijn, doordat ze zich dan sterker gevoelen, en ontkent, dat de sociaal-democraten zich blind staren op verhoogiDg van loon en verkorten arbeidstijd; afschaffing van privaatbezit wordt steeds als einddoel hoog gehouden. De heer Luitjes noemt dit alles mooie woorden. De praktijk leert het anders, wat die kamerleden betreft. Schaper beriep zich op de minderheid eener vereeniging die een motie van afkeuring aannam. De S. D. A. P. is zooals door de diamantbewerkers is gezegd, uitsluitend een politieke party Hij herhaalt wat hij aan't slot zijner rede zeide en laat daarna de keuze aan de aanwezigen. Met een enkel woord sluit fle voorzitter de drukbezochte vergadering, die geduurd had tot ruim half twaalf, een collecte aanbevelend voor een geestverwant, die door ziekte niet in zijn onderhoud kan voorzien. Mode-Akademile. De Industrie-Organisateur voor Nederlandde heer Er. W. A. Lohmann, direotenr der Europ. Mode- Akademie, zal ook hier ter plaatse cursussen openen, om hiermede gelegenheid te geven voor eene oplei ding in het costnnmvak naar de nieuwste vindingen; zooais het systeem Coloratur, Reform etc., onder mede werking van mevr. Barones Nedweksky en mej. «L Brouwer. "Wij wenschen deze inrichting, even groot sneces als zij te Amsterdam, den Haag etc. mocht on dervinden en verwijzen verder naar de desbetreffende annonces, in dit nummer voorkomende. Benoeming. Onze stadgenoote Mej. J. Brouwer, Verdron- kenoord, werd benoemd tot directrice van de Europeesche Mede-Academie alhier. Alkmaarsche Tooneelvereenlglng. "Woensdagavond 1.1. waren we uitgenoodigd om in Harmonie de opvoering bij te wonen van »De oude Kassier", tooneelspel in 4 bedrijven door Kossier Fanssen. Hoewel we dit stuk meermalen zagen, moeten we op recht bekennen, dat dezen dillettanten alle eer toekomt voor de keurige opvoering van dit ernstig en voor too neelspel zeker vrij moeielijk stuk. De partij van den ouden kassier zagen we nimmer beter en de nevenrollen waren mede in goede handen. Aan 't tooneel was bij zonder veel zorg besteed en de grimeering liet mede weinig te wenschen over. "t Geheel was dan ook, niet alleen om den inhoud, maar zeker om het spel van 't meerendeel der leden zoo pakkend, dat velen er door werden meegevoerd en een niet te weerhouden traan, vooral in het vierde bedrijf, getuigde hoe men volkomen was geslaagd in de vertol king van inhoud en moraal, die de heer Kossier Faassen in zijne enkele, maar dan ook zeer pathetieke stukken heeft gelegd. Een ademlooze stilte, afgebroken door 't misplaatst gelach van enkelen, die zeker op ernstige oogenblikken zichzelf niet zijn, was voor de spelers, zoo goed als de toeschouwers een bewijs, dat men met deze opvoering zijn doel bereikte, n.l. de beoefening van 't tooneelspel, gepaard aan oprecht genot voor hen, die zulks weten op prijs te stellen. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond. Doopsgezinde Gemeente. Men verzoekt ons mede te deelen dat Zondag, den 8 de dienst in bovengenoemde Kerk 's morgens niet zal worden vervuld maar dat er 's avonds ten B nar godsdienstoefening zal worden gehouden. DUITSCHLAND. Een der kinderen van het onge lukkige Saksische prinsenechtpaar is vrij ernstig ziek en volgens de telegrammen, zou prinses Lonise op het ver nemen dezer tijding van Mentoue naar Genève gespoord zijn in welke laatste plaats zij het antwoord zon af wachten op een telegrafisch door haar gedaan verzoek om bij het ziekbed van haar kind te worden toegelaten. Van andere zijde wordt evenwel gemompeld, dat men te Dresden de aard van de ongesteldheid opzettelijk ernstiger zonde hebben voorgesteld dan mot de waarheid overeen komt om de prinses weder naar Dresden te lokken. ENGELAND. Terwjjl de Regeering onafgebroken doende is, om de verstandhouding met Duitschland goed te doen blijven, toont het gansehe Engelsche volk zich dag aan dag meer verbitterd om de pemeetschapelijke actie tegen Venezuela en scherper en scherper wordt de toon der artikelen die de houding der Regeering om strijd afkeuren. De »Daily Telegraph" is een der weinige bladen, die de zaak trachten goed te praten. »Het samengaan van Engeland en Duitschland heeft niet vooraf in de bedoeling gelegen", zegt het blad. »Maar had Engeland blijven aandringen op afzonderlijk optreden, dan was Duitschland ongetwijfeld in zijn recht geweesta's het onaf hankelijk van Engeland eveneens dwaagmaatregelen tegen Venezuela had ondernomen. Welk een verwarring twee afzonderlijke blokkade3 zouden hebben doen ontstaan, kan men zich gemakkelijs voor stellen. En het is daarom geheel ondenkbaar, dat Enge land, nadat het, met voorkennis en toestemming van de Vereenigde Staten een overeet)komst had aangegaan tot samenwerking met Duitschland, zich thans door het ge schreeuw in de pers, aan deze of aan gene zijde van den Ailantischen Oceaan, genoodzaakt zou zien zijn verplich tingen niet na te komen". Uit goede bron wordt verzekerd, dat de Kaapsehe premier Sprigg na zijn onderhoud met Chamberlain te Kimberley, het ministerie te Kaapstad meedeelde, dat politieke gevangenen voor amnestie zullen worden aan bevolen, dat de ljjst van door den krijgsraad veroordeelde gevangenen zal worden herzien en alleen zij die aan mis drijven tegen het gemeene recht schuldig zjjn, gevangen znllen blijven.] HAKOCCO. Het bericht van des Sultans glorierijke overwinning wordt zoo gestadig bevestigddat men, met hoeveel wantrouwen ook dergelijke telegrammen vaak en terecht zijn bejegend, inderdaad moet gelooven, dat de pretendent een zeer gevoelige nederlaag heeft geleden. De nadere bijzonderheden omtrent den slag zijn de volgende Den 29 had het treffen van beide legers plaats. De troepen van den eerste, onder bevel van den Marokkaan- schen minister van oorlog, El Minebhi, trokken dien oohtend te vier uur over de Seboebrng en sloten zich bij de voorhoede onder Omar El Ynsi aan do bewapening bestond uit acht Maxim mitrailleuses en 4 Kruppkanon- nen. Te zeven uur begon de aanval en te gelijk wierpen zich de mannen van den Remoeareinstam, omgekocht door den sultan, aan de achterzijde op het kamp van Boe Hamara. In weerwil van het verraad boven de op standelingen krachtigen tegenstand en de slachting was grootgedurende drie uur vocht men verwoed voort, doch even na tien uur moest het opstandelingenieger den strijd opgeven en vluchtte, met achterlating van zijn heelen voorraad, in de richting van Tazza. De aanvoerder der Marobkaansche troepen is daarna op deze plaats aangerukt om zoo mogelijk dec Pretendent don laatsten slag toe te brengen en de ontrouwe stam men te tuchtigen. VEREENIGDE STATEN. De enderhandelingen v an Bowen tosschen Venezuela ea de verbonden Mogend heden beloven voorshands weinig resultaat. Gelijk wjj reeds melden, verzette eerst alleen Frankrijk, later ook andere rijken, (waaronder thans ook Mexice) zich tegen den eisch van Duitscbland, Engeland en Italië om zich een zeker voorrechi by de b taling der vorderingen te bedingen. De verbonden Mogendheden overwogen de zaak en beden den 3 Bowen aan, dat twee derden van de 30 pCt. der douanerechten van La Guayara en Puerto Ca- bello aan haar drieëen zullen worden toegewezen, en dat het overschietende één derden zal worden gegeven aan de overige mogendheden, die eisehen op Venezuela heb ben, totdat hare vorderingen znllen zijn afbetaald. Bowen weigerde beslist hierop in te gaan en gebruik makende van de vijandige stemming, die thans zoowel in de Ver. Staten als in Engeland tegen Duitschland heerscht, wees bij er o.a. op, dat aanneming van dit voorstel Engeland en Duitschland voor 6 jaar aan elkaar zon binden. Bowen weuscht ook dit punt der begun stiging aan het Haagsehe Hof te onderwerpen. Particuliere telegrammen uit Washington en New York melden dat de Regeering en het publiek in de Unie Bowens weigering volkomen goedkeuren. De verbittering tegen Duitschland neemt toe. Men ontkent dat een blokkade, een bombardement en het dooden van onschuldige bur gers, een schuldvordering van concnrreerend preferent knnnen maken. Schipbreuk. Het Noorweegsche stoomschip »Avona", van Nieuw- Orleans naar Aarhuis, is bij Thora Minde gestrand en de bemanning, van 24 koppen, is verdronken, terwjjl men bezig was met reddingspogingen. In den schouwburg van Paruia is tijdens de ver- t eonitg zonder reden eene paniek ontstaan; 200 per- s onen werden gekwetst, waarender verscheidene doodeljjk. Uitvaart dr. Schaepman. In de kleine kapel van het R. K. Seminarium te Rijsenberg had den 3 een plechtige uitvaartdienst plaats voor wijlen dr. H. J. A. M. Sehaepman. Onder de aanwezigen werden o. m. opgemerkt de leden van de Eerste Kamer Prinsen en Bevers, en de leden der Tweede Kamer Kolkman, Van der Kun, Pasetoors, Reekers en Van Wijck. De Katholieke Ministers en de zaakgelastigden van den Heiligen Stoel waren verhinderd tegenwoordig te zjjn. Aljeh en Djanibl. Blijkens nit Indië ontvangen telegrapisehe bericht en zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de St.-Ot. van 6 Januari 1903, no. 4 bjj de krijgs verrichtingen a. In Atjeh en Onderhoorigheden gesneuveld defuseli r J. Pypenseel overleden de kapitein der infanterie W. J. de Roever Kröbergewond de lste-luitenants der infanterie A. Geertsema Beckeringh en W. F. Dinger, de onder-lnitenant E. Heyder, de sergeanton Th. Fischer en A. A. van Dalen en de infanterist G. L. Krjjnen. b. In Djambi, zwaar gewond de onder-luitenant P. H. Bollen en licht gewond de le luitenant der infanterie A. Ch. L. Phafl. Gezondheidstoestand van de presidenten krnger en Steyn. De ond-Ptesident Steyn, die nu ongeveer drie maanden bij Montrenx vertoeftis volgens de berichten zoover hersteld, dat hij een wandeling van 3 kilometer heeft kunnen doen zonder anderen stenn dan een wandelstok. Ook omtrent President Krnger's toestand luiden de berichton weer iets gunstiger. De seheepstimmerknecht Eelke en de schippersknecht Sytze, te Teenwouden (Fr,), gingen met een schouw uit zeilen. Op de Lantjes sloeg de schouw om en beiden geraakten te water. Eelke wist, na zijn bovenkleeien uit gedaan te hebben, zwimmende den wal te bereiken. Hjj snelde naar huis, maar onderweg viel hij afgemat neder. Toch stond hij weer op, bereikte de ouderlijke woning en deelde mede, dat zijn kameraad Sytze in de Lantjes dreef. Terstond snelden eenige personen daarheen, maar von den den ongelukkige «iet meer. Eerst den volgenden morgen werd diens lijk uit de Lantjes opgehaald. De vervoerbare ontsmettingsoven van Rijkswege geplaatst te Enkhuiien, is overgebracht naar Zaandam. Deze oven is gesteld onder toezicht van den inspecteur, krachtens de gezondheidswet in Noord-Holland en Utrecht belast met het toezicht op de handhaving der wettelijke bepalingen, betreffende besmettelijke ziekten.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2