Nederland. Ongevallenwet 1901. Raad van Beroep. öen lijfje en rok, kan men ook een lijfrok dragen. Voor volwassenen komt kier nog een borstdrager bij, Deze moet vooral op maat gemaakt worden, wii zij aan haar doel beantwoorden: »het op de plaats houden van de vrouwelijke borst, zonder deze te knellen." Mej. Wils, Zilverstraat, neemt op zich borstdragers op maat te le veren. Ook zijn daar en bij Mej. Schrieken, Payglop, verschillende gemaakte ondergoederen te verkrjjgen. M«j. Schrieke en de Dames Kaan in de Langestraat verkoopen verschillende soorten reformstof d. i. poreuse stof per el, zjj hebben van eenige soorten stukken in voorraad. Mej. Wils, de Dames Dorbeck en Mej. Hunneman, Laat, ver koopen die stoffen op staal. Wanneer men gemaakte modellen koopt, is het goed te zien, of zij voorzien zijn van het stempel der veree- niging. De V. v. V. v. V. heeft op haar laatste jaarver gadering besloten, dat er één keuringscommissie zal zijn voor heel Nederland, bestaande uit een dokter(es), naai sters en eenige leden van het Hoofdbestuur. Alleen die goederen krijgen het stempel, die aan de gestelde eisehen voldoen. Het hoofddoel der onderkleeding moet zijn »Het li chaam zoo gelijkmatig mogelijk te bedekken met lichte stof, die de bewegingen niet belemmert en die nergens knelt of drukt. De bovendleeding moet geheel in overeenstemming met de onderkleeding het lichaam dekken zonder het te be zwaren. Zij mag niet enkel aaa de schouders hangen, geen drukking geven op borst of taille en nergens knel len. De romp mag glad omsloten worden tot waar de ware ribben eindigen daaronder moet vrijheid van be weging zijn bjj uit- en inademen. Hooge halsboorden met stijf gaas gevoerd zijn zeer af te keuren men kan die vervangen door kant of lint, liefst door kant, omdat die poreus is. Wil men de hooge boorden toch behouden, voer ze dan met soepele stof. Sleeprokken zijn ongezond; daar echter de meeste vrouwen een reformkleed zonder sleep leelijk vinden en sommige dames een sleep moeten dragen bij officieele gelegenheden, zal het nog wel eenigen tijd duren, eer zij geheel wordt afgeschaft. Om de sleep duurzaam te kun nen ontberen, zal men nog eerst aan den hoogen rok moeten gewennen. De bovenkleeding, door iedereen gezien en dus bjj de minste verandering elkeen in het oog vallend, verschaft aan de voorstandsters der verbeterde kleeding de meeste zorgen. Waar steeds betere modellen te vinden voor een lichaam, dat toch slechte een enkelen natuurvorm heeft Hoe de smaken te voldoen van zoovelen, die steeds hun keren naar nieuwe indrukken, gewoon zijn slechts dan een kleed mooi te vinden, als het den indruk geeft van een menech met een ingeperst middel 1 Hoe al die oogen te bevredigen, die gewoon zijn aan den x vorm Onze beste hoop is in dezen gegrond op de kunde en vindingrijkheid onzer naaisters. Vooral om deze in de gelegeuheid te stellen, wat meer van reformkleeding te zien en te hooren, heeft de Aldeeling Alkmaar moeite gedaan, hier een cursus te doen houden in het vervaar digen van verbeterde vronwenkleeding. Deze cursus werd geleid door Mevrouw de Wed. Dr. de Feyfer te Utrecht, een vrouw, die niet alleen veel over reformkleeding ge- lezen en gedacht heelt, maar haar kennis ook in prak- tjjk brengt. Met kalmte en opgewektheid hielp zij onvermoeid allen voort. Zeer zeker zal deze cursus vruenten dragen voor alle deelneemsters en bij haar in prettige herinnering bljjven. 4 leeken en 5 naaisters namen aan den cursus deel en wel Mej. Wils, Zilverstraat, Mej. Wils, Payglop 6, Mej. Wolvak, Oudegracht, Mej. Harteveld, Clarissen- buurt, en Mej. T. Ploeger, Omval bij Alkmaar. Vaak wordt beweerd, dat de verbeterde kleeding duur der is dan de gewone; dit is onjuist. Tricotstof is niet duur. Als eerste bedekking een borstrok, die de moeder desnoods zelf op bouten pennen kan breien, daarover een hemd en een opgeknoopt broekje van goedkoop on gebleekt katoen, dat dun en poreus moet zijn en de moeder met een schrale beurs is klaar, als ze de lijfrok ook zelf haakt of breit. Indien men dit echter verkiest, kan men de verbeterde kleeding ook kostbaar maken en dit moge een troost zijn voor naaisters en magazijnhouders, die vreezen, dat heer van Guntersberg op één lijn met je knechts, en ik geloof, dat gij je niet eens daarover zult schamen." Deze woorden en de minachtende toon, waarop zij ge sproken werden, lieten niet na indruk te maken. Bernhard hief driftig het hoofd op. »Wat Koen kan, kan ïkookl" »Bewjjs 't dan 1 De gelegenheid daartoe zult ge hebben, 't Zal langzamerhand wel bljjken, voor welke betrekking gjj geschikt zijt, want wat ge tot hiertoe op Raansdal hebt uitgevoerd, dat is niet vee! meer dan leegloopen, wat men zich op zijn best ééns mag veroorloven, 't Zal je zeker niet gemakkelijk vallen je aan de strenge tncht te Rotenbach te onderwerpen, ge hebt die tot dusver nauwe lijks anders dan bjj name gekend, maar mij ontbreekt de tijd om je opvoeding te leiden en ik moet die dus aan andere handen toevertrouwen. Deze uiteenzetting geschiedde op een toon, die alle mogelijkheid van eenige tegenspraak scheen bniten te sluiten. Bernhard luisterde met een soort van ongoloovige verbazing toe. Hjj had eigenlijk geen flauw begrip van het leven in een opvoedingsgesticht, maar het een en ander daarvan door Koen gehoord, en begreep er nu toch zóó veel van, dat hem de onbeperkte vrijheid zou ontnomen worden, waarin bij opgegroeid was, en dat bij learen moest te gehoorzamen en zich voor den wil van een ander te buigen. Dit was voldoende om zijn bloed aan het koken te brengen. »Wilt ge mij in een school opsluiten barstte hij toornig uit. »Zou ik niet meer mogen jagen en varen Zou ik dag op dag tusschen vier muren moeten zitten, over de boeken gebogen, evenals Koen »Gij zult je voegen en schikken naar wat rk over je besloten heb," was bet kalme antwoord. >NooitNooit 1" riep de knaap verwoed op den grond stampend. »Ik wil nietHoor, oom Bernhard ik wil niet 1 Gij tiranniseert iedereen Dat weet ik van mijn vader 1 Gij wondt hem ook onder den duim houden, maar bjj rukte zich los en keerde u den rug toe en dat doe ik ook. Hjj heelt u gehaat, u allen heeft hij gehaat zoowel als het land, waar hi] geboren was, en hij had groot gelijk." de reformkleeding hun schade zal doen. Men kan de on derkleeding versieren met borduursels, kant en lint. De bovenkleeding borduren naar teekening van eigen vinding. Men kan zoo een reformkleed maken tot een kunststuk van groote waarde, uitmuntende door zeldzaamheid en pracht van stof en teekening en voor hen, die zich daarop in het bijzonder willen toeleggen, opent dit een arbeids veld met rjjke beloften. De afd. Alkmaar is bezig een doos te vullen met mo dellen. Elk lid heeft het recht, die doos aan te vragen en 3 dagen te behouden om modellen na te knippen. Het lidmaatschap kost f 1.of f 2.50. Leden van f 2.50 ontvangen een maandblad met min stens een knippatroon van onder- of bovenkleeding. Dit blad is tevens bet orgaan der vereeniging. Voor Alkmaar en omstreken kan men zich als lid aangeven bjj Mevrouw A. AukesTimmers, Secretaresse der Afdeeling, die eiken Maandagmiddag van 2—3 uur bereid isalle mogelijke inlichtingen over verbeterde vronwenkleeding te geven, en waar de bovengenoemde doos schriftelijk is aan te vragen. A. Énkhulzcn. De Vereeniging tot afvoer van groenten, enz. alhier heeft besloten, met het oog op het heffeu van invoerrechten door Duitschland van laad- en tuinbouwproducten, een adres aan onze Regeering te richten, waarin de belangen der land- en tuinbouwers io de aandacht der Regeering worden aanbevolen. Ook in deze streek worden die belangen door de hoog invoer rechten bedreigd: in het vorige jaar zijn van de aardap pelen, die te Enkhuizen ter markt werden aangevoerd, 25,000 H.L. ongeveer naar Dnitschlacd, uitgevoerd, Den 25 Februari a.s. zal te Sint Pankras de jaarlijkBcbe algemeene vergadering gehouden worden door de Landbouw- en Handelsvereniging »Langedijk en Omstreken." De volgende voorstellen zullen o.a. in behandeling komen Van de afdeeling Zuidscharwoude en St.-Pankras »De vereeniging wende zich tot het bestuur van den polder Geestmer-Ambacht om de ratten verdelging voor zijn reke ning te neo en." Van de afdeeling Noordscharwoude tDe Vereeniging vergaderde met de kooplieden om te komen tot contante betaling met korting." Van de afdeeling "Warmenhuizen »Het onderzoek naar de oorzaak van de ziekte in de kool, door middel van proefvelden, worde, met het oog op de geringe resultaten en de hooge kosten, gestaakt." Het praeadvies vau het Hoofdbestuur op laatstgenoemd voorstel lnidt ongunstig, wijl het op verschillende gronden voortzetting vau de proeven noodzakelijk acht. Twee jongens waren den 3 te Scheventngen op de treeplank van een stoomtram der H. IJ. S. Mge klauterd. Toen de tram reeds met eene vrij groote snel heid reed, sprong een hnnner er af en geraakte onder den trein. Deerlijk verminkt werd hij opgenomen en overleed korten tjjd later in het Ziekenhuis. Schipbreak. Het vermoeden dat het door den stoomtrawler »Jndith", kapitein Hendrik Drijver, overstoomde vaartuig de ijzeren logger »Triton" is van Hoogerwerff Co. te Vlaardingen, wordt bevestigd. Te Huisduinen zijn aange spoeld jonen en ander houten, gemerkt met het nummer van de »Triton." Bij deze ramp zijn omgekomen schipper P. van Keulen, nog twee gehuwde en zes ongehuwde Vlaardingers en drie gehuwde mannen uit Pernis. Het vaartuig verliet verlSden Woensdag te 3 unr IJmuiden, terwijl hèt ongeluk dien avond ten 9 uur plaats had ter hoogte van de Haaks gronden. De schuld der aanvaring berust, naar men meldt, bij de logger, naar het oordeel van het personeel van den stoomtrawler »Judith". Tot lid van het Bestuur der Derg- en Kerkmeer te Oudkarspel is benoemd de heer K. Blom Dz. te Sint Maarten. Oude Alledorp. Overleden. Aagje Leek echtgen. van Pieter van Leijen, eerder wed. van Fredrik Moejjes, 67 j. Zuidscharwoude. Geboren. 9 Jan. Jan, z. van J. Weel en M. Groen. 10 Elisabeth, d. van J. Kliffen on A. Jonker. 13 Wilhelmus Hilarins, z. van J. M. J. Engetiugh en M. R. G. Bierman. 20 Seraphina, d. van P. Schaap en C. Hes. Jongen, houdt nu op, nu is 't genoeg 1" viel zijn oom hem dreigend in de rede, terwijl hij van zijn stoel op stond. Bernhard lachte luid en hoonend. »Wilt ge mij soms een pak slaag geven, als lk mij niet dadelijk onderwerp P Probeer 't eens 1 Kom mij niet te n&!" riep hij, buiten zichzelf van drift. Raak mij niet aan 1 Als ge de hand tegen mij durft opheffen, dan. »Wat dan?" vroeg Hohenfels op hem toegaande; maar met een pijlsnelle beweging ontweek Bernhard hem en sprong op het kozijn van het openstaande venster. »Dan spring ik naar beneden 1 En ik zal't doen ook Het vertrek, waarin beiden zich bevonden, lag op de eerste verdieping en een sprong van deze hoogte op het steenen voorplein zou ieder met den dood of verpletterde ledematen moeten bekoopen. En men kon 't den knaap aanzien, dat 't hem ernst was met zjjn bedreiging. Hij stond daar met gebalde vuisten, met een woeste en vast beraden uitdrukking op het gelaat Het aangezicht van baron van Hohenfels bleef onwrik baar. Strak hield bij de oogen op zijn nesf gevestigd, toen hij ijskond zeide»Spring dan maar!" Dit scheen Bernhard toch niet verwacht te hebben. Onthutst zag hij zijn oom aan, die op denzelfden toon voortging: »Denkt ge mij soms te verschrikken met zoo'n heldenstuk Als ge armen en beenen daar ginds op de steenen wilt ver pletteren en in het vervolg kienpel en verminkt door het leven wilt gaan, dan ga je gangl Ik verhinder je niet." Bernhard keek naar beneden naar het voorplein. Waar schijnlijk begreep bij nu ook, dat hjj 'ter niet heelshuids zon afbrengen, en daaraan had hij zeker niet gedacht, toen hij op het punt stond den sprong naar beneden te wagen. Wordt vervolgd. 23 Jan. Pieter Cornells, z. van P. Veen en M. van der Steen. 25 Dieuwra Anna, d. van K. Bnur en M. Sijm. 27 Marie, d. van J. Pluister en M. Ems. Maria Emerentiana, d. van J. Brain en C. Schrijver. 28 Trijntje d. v. M. Borst en en A. Berkhonwer. O verleden. 12 Jan. Susanna Kist, 47 j. Akersloot. Ondertrouwd 2 Jan. en getrouwd 15 Jan. Willem Slooten, wednr. van Neeltje Ploeger en Anna Slooten. Geboren. 20 Jan. Maartje, d. van Evert Koster en Geertje Gelder. 21 Johanna, d. van Willem Bruinenberg en Maar tje Kortekaas. 24 Jansjed. van Paulus Kerssens en Petronella Metzelaar. 25 Jacob, z. van Oornelis Betjes en Marijtje Lee ring. 28 Johannes Jacobus, z. v. Jacob Kerssens en Anna Sprenkeling. Overleden. 13 Jan. Jan Besse, echtgen. van Maartje de Boer, 56 j. 23 Aagje Schut, 29 j. Kguond aan Zee. Ondertrouwd. 19 Glijn Krab en Cornelia Schol. Getrouwd. 10 Jan. Andries Sloot en Maartje Zwart. 17 Arie Wijker en Petronella Visser. Gerrit Blok en Jacoba Glas. Albert Glas en Grietje Prins. Ge boren. 1 Jan. Trijntje, d. van Albert Glas en Klasina Zwart. Jan, z. van Jan Visser en Antje Zwart. 5 Reijer, z. van Kos Zwart en Gnurtje Visser. 10 Marie, d. van Andries Visser en Kniertje de Jong. 11 Maria, d. van Gerrit Broek en Maartje Zwart. 13 Neeltje, d. van Hnibert Stam en Aagje Blok. Neeltje, d. van Klaas Zwart en Neeltje Stam. 22 Leendert, z. van Willem Zwart en Antje Prins. 23 Jantje, d. van Engel Groen en Maartje Zwart. 27 Gerritje, d. van Jacob Wijker en Neeltje Zwart. Overleden. 3 Jan. Jacob, z. van Jacob Wijker en Geertje de Groot, 5 dagen. OltkilVALLKIVWUT. Beroepswet. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, (gelet op art. 5 al. 3 van het Kon. Besluit dd. 8 Decem ber 1902 S. 212)brengt ter algemeene kennis dat de van de werkgevers terug ontvangen formulierenen de ingekomen uittreksels uit die formulieren bedoeld bij art. 2 en 4 van genoemd Kon. Besluit, gesorteerd naar de letters waarmede de namen der werkgevers aanvangen, gedurende de maand Februari ter Secretarie voor ieder ter inzage liggen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 31 Januari 1903. - G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR Gelet op art. 12 van het kon. besluit d.d. 8 Decem ber 1902 (Staatsblad No. 212) tot uitvoering van art. 16 der Beroepswet Brengt ter algemeene kennis: 10. dat formulieren tot het bekomen van kaarten als werkgevers of als werklieden welke kaarten de bevoegdheid geven andere werkgevers of andere werklieden te machtigen om mede te werken tot het opmaken van voordrachten voor benoeming der leden en plaatsvervangende leden werkgevers en werk lieden van den Raad van Beroep, gevestigd te Haarlem, en ingesteld om in eersten aanleg te oordeelen over beroe pen ingesteld naar aanleiding van beslissingen vau het bestuur der Rijksverzekeringsbankvan den 15 Ja nuari a.s. af op mondelinge aanvrage, gedaan door of namens den werkgever of werkman kosteloos verkr(]gbaar zijn ter gemeente secretarie; 2°. dat degenen die een kaart als werkgever of als werkman verlangen verplicht zijn die formulieren be hoorlijk ingevuld en onderteekend in te leveren ten stad- hnizeniet vóór den 30 Januari en niet later dan den 6 Februari a.s.; 3°. dat slechts kaarten kunnen worden afgegeven indien de werkgever of de werkman is mannelijk inge zetene des Rijks tevens Nederlander die 1. vóór 1 Jannari 1.1. den leeftijd van 25 jaren had bereikt 2 gedurende het laatste kalenderjaar (dus van 1 Ja nuari tot en met 31 December 1902) bij voortduring werkgever of werkman is geweestde laatste in dienst van ten ho ogste twee ondernemingen. (Voor sommige bedrijven geldt een gedeelte van een jaar voor kalenderjaar.) 3. zijne woonplaats heeft binnen het ressort van den Raad van Beroep 4°. dat ingevolge art. 2 der Ongevallenwet 1901, onder werkgever wordt verstaan ieder, die anderen in dienst heeft voor de uitoefening van een verzekeringplichtig bedrijf en onder werkman ieder, die in dienst van den werkgever van een verzekeringplichtig bedrijf, in dat bedrijt tegen loon werkzaam is, onder welke laatsten ook vallen volontairs, leerlingen enz., die wegens hunne onvoltooide opleiding nog geen loon ontvangen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 31 Jan. 1903. G. RIPPING. Drukkery v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6