Runenschrift. No 19. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 13 FEBRUARI. Buitenland. Nederland. FEUILLETON. H e r 111 ina. 8) ALKJIAARSCHE COURANT. Deze Gourant wordt Blnsdag-, Bonderdag- en X a|t erdagavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers t O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pryg der gewone advcrtentlën t Per'regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. Telefoonnummer 3. BELQIE. Rubino, de man, die onlangs een revolver schot loste op een der volgrijtuigen van dat, waarin de koning gezeten was, is den 10 door het gerechtshof te Brussel tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. BCITSCHIiAWD. Het bijzonder gerechtshof te Dresden heeft 11 dezer de echtscheiding van het vorste lijk paar uitgesproken en zulks op grond van echtbreuk door de Kroonprinses gepleegd. De prinses bevindt zich thans, gelijk wij reeds melden, in een sanatorium, tot herstel harer geschokte zennwen. De berichten omtrent haar toestand luiden niet zeer gunstig. Na het ontvangen van het telegram uit Dresden, waarbij het haar niet toegestaan werd haar zieken zoontje op te zoeken, barstte prinses Louise in hevig snikken nit en verklaarde niet langer in te kunnen staan voor haar persoon. Aan Giron seinde zij »Ik ben wanhoopig. Ik ga naar het Flora-sanatorium". Giron schijnt Brussel weder verlaten te hebben ten einde te Gonève met zijn rechtsgeleerden raadsman over leg te plegen. FRANIHUIJK. De Humbert-zaak heeft der regee- ring bigkbaar de oogeu geopend over het gevaar, dat bij het voortdurend toenemen aan het aantal levensverzeke ringen, de kleine burgerij loopt bij gebreke van voldoende conti öle op de maatschappijen, die zich met dat bedrijf belasten. Er is thans een wetsontwerp tot betere regeling dezer materie. Vereischt wordt voortaan voor eike maatschappij van levensverzekering inschrijving in een register, waai bij moet blijken, dat aan de algemeene voorwaarden voor een goeden technischen grondslag is voldaan. Het beheer moet geschieden naar wetenschappelijke gegevens met reservefondsen wiskundige reserve en belegging op be paalde wijzen. Toezicht zal worden uitgeoefend vanwege het departement van koophandel door een corps van controleurs en een commissie van advies. VUB. STATES'. Het schijnt, dat Engeland in de Venezuela-quaestie niet meer geheel samen gaat met Duitschland en Italië. Het is, volgens de telegrammen bereid de blokkade op te heffen, eu de quaestie der pre ferentie aan het oordeel van het Haagsche Hof te onder werpen, indien Venezuela eerst 5500 pond betaalt. Verder stelt Engeland voor, dat het Haagsche Hof een schema zal opmaken voor de vordeeling der 30 pCt. van de douane-inkomsten van La Guayra en Puerto Cabello onder de Venezolaansehe schuldeischers. Aan een Britsch Venezolaansche commissie zal de zorg hiervoor worden opgedragen, wanneer President Loubet of Koning Alfonsas de regeling niet willen aanvaarden. Mocht Venezuela niet op den bepaalden tijd de over eengekomen betalingen doen, dan zal België belast worden met het geheele beheer van de douane-inkomsten dier beide plaatsen. Dit Engelsche voorstel is door B>wen aauva ird en ver moedelijk zullen de beide andere mogendheden nu dit voorbeeld vaD huu Britschen bondgenoot wel moeten volgen. Uit Curasao wordt van den 10 geseind »Naar aanleiding van de aanwezigheid van de «Rastau- rador" ter reede van Oura^io heeft de Venezolaansohe consul aldaar inbeslagneming en onmiddellijke terug zending van dit vairtuig gevorderd, op grond dat krach tens het volkenrecht een buitgemaakt vaartuig van de Venezolaansehe vloot op Ouraijio niet kan binnenkomen. De consul protesteerde er ook tegen, dat Duitschland Curaijao als basis voor zijn toevoer van oorlogebehoeften gebruikt". Een Laffan-bericht uit New-York maakt melding van een bezoek van President Lonbet van Amerika. De voornaamste lieden der Fransche kolonie in New Orleans zonden de mededeeling ontvangen hebben dat President Lonbet den 15en Juli 1904 aan boord van een Fraiisch oorlogsschip in New-Orleans zou komen. Dit schip zal de Mississippi opvaren, zoover als mogelijk is. Dan zal de president aan wal gaan en per spoor reizen naar ban Louis, om een kijkje te nemen op de tentoonstelling. President Roosevelt zou hem vergezellen van New-Orleans tot San Lonis. ©vcrstroomlng. In Schotland zijn de rivieren Clyde en Cart buiten hare oevers getreden en uitgestrekte landen zijn overstroomd. Vele huizen en fabrieken in den omtrek van Glasgow zijn ondergeloopen en in verscheidene zijn de werklieden door het water ingesloten. Ook een kolenmijn is over stroomd er waren gelukkig geen arbeiders in. De schade door deze overstrooming veroorzaakt, wordt op f 600 000 geschat. Er zijn eenige menschen bij deze ramp omgekomen, velen werden met moeite gered van de daken of uit bovenvensters. Ongeveer 6000 arbeiders zijn door de overstrooming zonder werk. «eueraal I»e Bruyn. f Lnit.-Generaal H. C. P. de Bruyn, de leger-com- mandnnt in Indië, is plotseling overleden. Generaal De Bruyn was in zijn tegenwoordige, hooge positie van commandant van het leger en Chaf van het Departement van Oorlog, sedert Oct. 1900- Hij bereikte den leeftijd van 56 jaar. Hij droeg het officierskruis van 30-jarigen dienst, was ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, ridder van den Nederlandschen Leenw, ridder le klasse der Pruisische Kroonorde en droeg voorts het eereblijk voor eervolle vermelding en dat voor buitengewone krijgsbe drijven in Atjeh. Verkiezing Tweede Hamer. De heer mr. 0. Lucasse (a.-r.) die wegens zjjne be noeming als kantonrechter te Goes, aftreden mo'st alB lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Middel burg, is als zoodanig herkozen met 3703 stemmen. Zijn tegen-candidaat, de heer J. A. Bergmeyer (soc.-dem.) van Dordrecht verkreeg 1185 stemmen. Als candidaten in het district Almeloo zijn ge steld de heer mr. P. J. M. Aalberse, te Leiden (R.-K.); mr, C. B. Bavink ten Cate, te Almeloo, (lib.) en J. F, Tij hof, (S. D. A. P.) Oen Haag. Den II op eet oogenblik, dat de Koningin met den Prins zou uitrijden, voor den gebrni- kelijken rijtoer, begaf zich een goed gekleed man nit het publiek naar het Koninklijk paleis. De politie, mennende dat de man, die een vrij dikken brief in de hand had, in het paleis moest wezen, liet hem gaan, maar bet bleek, dat hij met een zeer beleolden groet op het rijtuig toe trad eii aan de Koningin den brief overhandigde. H. M. nam dien aan. De man werd door de politie verzocht mede te gaan naar hef commissariaat tot het geven van inlichtingen. Hij weigerde hardnekkig den dienstdoenden inspecteur in te lichten omtrent den inbond van den aan H. M. over handigden brief. Later is gebleken, dat de man Bruigom heet, te Deltt woont en bekend is om zijn vele adressen aan verschil lende autoriteiten. BE 8TAB1VH Amsterdam. Namens den Centralen Bond van Gemeente-Werklieden is een manifest verspreid waarin o.a. gezegd wordt «Da aangekondigde werkstaking gaat niet door," We trokken ons ultimatum in. Waarom Omdat we niet konden, niet mochten en niet dorsten te aauvaarden de verantwoordelijkheid voor de woll.cht verschrikkelijke gevolgen, welke de handhaving van dat ultimatum hebben zoo. Waar er naar onze innige over tuiging op goeden grond gehoopt mocht worden, dat na intrekking van dat ultimatum onze belangen met den meesten spoed door dén Raad zonden worden behartigd of althans zouden worden besproken. Pertinent had onze burgemeester verklaard, dat het ultimatum aan elke vredige oplossing der zaak beslist in den weg stond. Hierbij werd de even pertinente toezegging ons gedaan, dat, wanneer in plaats van geëischt, gevraagd zou worden, onze verzoeken met de meeste weiwillenheid zonden wor den ontvangen. Mochten wij toen een onverzoenlijke houding aan nemen En dat enkel om wat voor ons op dit oogenblik niet auders was dan een quaestie van vorm wat dusver ultimatum heette, nu om te zetten in een verzoek We weten het welop zichzelf is dit een zaak van veel meer en veel ernstiger befceekenis dan een quaestie van vorm. H. W1RNB B. Vertaling van De beide vrienden hadden dit tooneeltje opgemerkt. Koen kon zjjn lachen nauwelijks weerhouden, terwijl Philip halfluid vroeg«Hebt ge al op die twee gelet? Ze zijn pas te Bergen aan boord gekomen. Ik trachtte die jonge vrouw straks even aan te spreken, maar haar man maakte daaraan terstond een eind door mjj pantomi misch te beduiden, dat zij geen Duitsch verstonden. Hij liet mij niet eens naderbijkomen en bracht zijn vrouw toen ijlings ginds in verzekerde bewaring. Een akelige vont 1" Koen bekeek het paar met een onderzoekenden blik. »Zoudt ge denken dat ze man en vrouw zijn »Zeker. Wat anders? Maar zij behandelt hem in het oog loopend vgaodig, en hij bewaakt haar letterlijk. «Hoe kunt gij je daarover zoo opwinden?" zeide de jonge zeeman lachend. »Ik dacht, dat er na die bewuste ondervinding geen vrouwen meer voor je bestonden Röder werd éen oogenblik verlegen, maar beheersehte zich spoedig en antwoordde zoetsappig: Alles wat ljjdt trekt mij aan, omdat ikzelf heb geleden. Die jonge vrouw is zeker een slachtoffer van de omstandigheden. God weet, hoe ze aan dien man is gekomen «Misschien zooals je vroegere verloofde aan jou! her nam Koen spottend. «Maar het heele drama, dat ge daar samenflanst, is verbeelding. Ten eerste zijn ze niet ge trouwd, want stil, daar komen ze aanl" De dame was inderdaad opgestaan en begaf zich juist naar de plek, waar beiden stonden, terwij! de heer haar als haar schaduw volgde. Zy leunde over de balustrade, keek naar de bergen en scbeea iets van haar geleider te verlangen, wat deze haar niet kon geven, want hij haalde met een nitdrnkking van leedwezen de schouders op. Na nam Koen zonder te aarzelen zijn vriend dienB verrekgker uit de hand, reikte dezen haar met een beleefde buigrng toe en zeide in vloeiend Noorweegsen«Hier, juffrouw 1 'tls een scherpe kijker. Mag ik dien aanbieden? De jonge dame zag verrast op, toen de Daitsche marine officier haar in de taal van haar eigen land aansprak; zij nam echter den kijker aan en richtte uien terstond op een zeker punt, terwijl haar geleider vroeg: W it zoekt ge toch eigenijk daar in de verte juffrouw Inga?" «Ik wil z;en of de fjordboot er ligt." Natuurlijk ligt ze daar. 'tls het station voor de rei zigers, die naar Raansdal willen. Maar daarmee heboen wij niets te maken, wij varen door naar Dronibeim." Juffrouw Inga zag hem aan met iets spottends in haar blik, toen zij antwoordde: «Ik hoop dat 't u te Drontheim goed zal bevallen, mijnheer Hansen.' En daarop wendde zjj zich tot den jongen zeeman en gaf hem den verre kijker terug. «Dank n wel, mijnbeer! Ge spreekt Noorweegsch dan zijt ge al meer hier in ons land geweest «Neen, juffrouw! Ik heb plan hier een vriend op te zoeken, maar zie Noorwegen voor den eersten keer." Inga wendde zich thans tot Röder met de vraag: «En u mijnheer? Komt ge ook voor de eerste maal hier?" Philip had tot dusver toegeluisterd, doch geen enkel woord verstaan. Nu het woord rechtstreeks tot hem werd gericht, geraakte hij in verlegenheid en keek hulpbehoe vend naar Koen, die zich dan ook haastte om te vertellen, dat zjjn reismakker geen Noorweegsch verstond. «Dat's jammer voor hem," zeide de jonge dame vrien delijk. «Zeg hem dat maar 1" En Koen wendde zich met een schalken lach tot zijn vriend en zeide in hst Dnitsch: »'t Spijt juffrouw Inga vreeseljjk dat gij geen Noorweegsch verstaat. Ze zon graag wat met je praten, want ze vindt je erg interessant. Gij schijnt een diepen indruk op haar gemaakt te hebben 1" Philip kreeg een kleur van blijdschap, Hij vermoedde niet, dat de tolk zich eenige vrijheden veroorloofde en boog uiterst verheugd en gelukkig. De lange heer Hansen luisterde intnssehen met blijkbaar misnoegen naar het gesprek, waarvan hij alleen het Noorweegsch verstond, en was recht tevreden, toen de jonge zeeman eindeljjk met een buiging afscheid nam. «Ik groet u, juffrouw. Ik moet op mijn bagage letten, want ik stijg hier uit en ga naar Raansdal." Die naam wekte Inga's belangstelling zij wierp den spreker een wonderlijk vragenden blik toe. Daarop boog ze echter het hoofd met een vluehtigen groet en keerde naar haar plaats terug, waarheen Hansen haar ijlings volgde. »Nn spreekt ge zelfs Noorweeg-ch!" zeide Röder op jaloerschen toon. «Dat heb ik natuurlijk van Bernhard geleerd. Hij nam mij dadelijk in de Leer om zelf weer zijn eigen taal te kunnen spreken. Wij hebben dit dikwijls gedaan en die oefening komt mjj nu te pas Maar daar worht mijn bagage al boven gebracht. Nu zijn wc gauw waar we wezen moeten." De stoomboot, die slechts bij de groote stations aan legde, had een signaal land waai ts gestuurd en vermin derde nu haar vaart om de sloep op te wachten, die van daar naderde. Koen wierp een droevigen blik naar den auderen kant. »'t Is eigenlijk jammer, dat ik nu net weg moet. De vaart begon juist interessant te worden door die kennismaking «Ze heet Inga! Een mooie naam!" riep Philip, de oogea dwepend opslaande. «En ze is niet getrouwd!" hernam Koen. «De baan is dus vrij en ga hebt nog de geheele reis tot Drontheim vóór je om dien bewusten iud uk te versterken, want je verzaken van het gansche vrouwelijk geslacht schijnt toch uitzonderingen toe te laten Röder schudde somber berustend het hoofd. «Dat 's weer mijn onde noodlot! Ik kan mij niet eens door

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1