Laatste Berichten. Stadsberichten. Het was een machtsvraag. Maar om wat daarmede in verband staat, noch om die vraag zelf, was het ons te doen. Ons was het enkel te doen om penige werkelijke en tastbare verbeteringen in onze maatschappelijke positie. Zóóveel loon meer zóóveel werktijd minder. Daar ging het om. Niet om principieele quaesties. Eéne stelling het is zoo hebben we moeten prijsgeven. De vaststelling van een datum door ons, waarop ant woord zou moeten gegeven worden, die stelling hebben wij moeten prijsgeven. Dit offer hebben we gebracht, om Amsterdam de ramp eener zóo ernstige staking, als het nog nimmer mee maakte, te besparen. Onze actie is niet vermoordzij is slechts een nieuwe phase ingetreden De Koetsiersstaking. De koetsierswerkstaking is geëindigd. In eene den 11 gehouden vergadering werd besloten het werk te her vatten, ook zonder dat de patroons ten volle hadden toegestemd in de gestelde eischen. Wel echter hadden de koetBiers de toezegging verkregen, dat zooveel mogelijk aan hnnne bezwaren zou worden tegemoetgekomen. Reeds in den middag was het gewone rijtuigverkeer als van ouds hervat. Kantoorpersoneel van Vecmen. la eene, zeer druk bezochte vergadering van admi nistratief personeel van te Amsterdam gevestigde veemen, is opgericht eene vereeniging, die het doel heeft, bij voor komende werkstaking, geproclameerd door een federatie van kautoorbediendenvereenigingen, zich nimmer solidair te verklaren. Ter vergadering traden bijna alle aanwezigen als leden toe. De werkstaking te Zaandam duurt nog voort. Eene den 9 gehouden samenspreking tusschen den Heer Westermann en een comité uit de stakers heeft tot geen uitkomst geleid. De Heer W. is niet bereid de gestelde eischen in te willigen. Thans hebben ook de werklieden aan de ijzergieterij het werk neergelegd. Te Hnschede is eene werkstaking uitgebroken aan de fabriek van de firma Roosendaal Co. Daar door de Directeuren geweigerd is toe te geven aan de eischen der arbeiders om hoogere loonen is de fabriek stopgezet. miliciens. Van de opgeroepen miliciens der lichtingen 1900 en 1901 is de opkomst vrij algemeen. Slechts een betrekke- lijk g0ring aantal is-achtergebleven, en eenige dier achter blijvers zijn nog later opgekomen. Van de wederom opgeroepen verlofgangers van 1902 kwamen slechts zeer enkelen niet op. Te Groningen zijn de miliciens van de lichtingen 1900, 1901 en 1902 opgeroepen tot eene vergadering door de aldaar gevestigde afdeeling van den »Bond van Miliciens en oud-Miliciens. De Heer D. Donia, uit Zuid- hom, besprak als voorzitter van het spoorpersoneel breed voerig de jongste staking. Hij spoorde de miliciens aan tot aaneensluitinghij ver trouwde, dat zij zouden weten wat zij doen moesten en gaf hun den raad, hunne soldij te storten in de weerstands- kas der stakers. Achtereenvolgens werden de volgende moties aange nomen »De groote openbare protestmeeting, uitgeschreven door do afdeeling Groningen van den »Bond van Miliciens en ond-Miliciuns, kennis genomen hebbende van het verbod der militaire autoriteiten, dat geen militairen in werke- lijken dienst deze meeting mogen bezoeken, spreekt haro diepe alkenring hierover uit en protesieert hiertegen ten sterkste." «De groote openbare protestmeeting, gehoord de be sprekingen over de oproeping der lichtingen 1900, 1901 en 1902, van oordeel, dat bet niet noodzakelijk is om de betrokkenen zoo plotseling uit hun werkkring te rukken, om de belangen der werkgevers te verdedigen tegenover niets in hun schild voerende weerlooze arbeiders, die het durven wagen op te komen voor hunne rechten, protes- haar doen verstaan en gij zijt er niet meer om mij nit de verlegenheid te helpen »Probeer 't eens pantomimisch, desnoods lukt dit ook. Maar daar is de boot, ik moet weg. Vaarwel, Philip Misschien ontmoeten wjj elkander nog wel eens onderwog. Ik doe met Bernhard een uitstap naar het noorden en dat is je plan toch ook. Goede reis!'' Hij schudde zijn ouden schoolmakker de hand en begaf zich naar de scheepstrap, die juist werd neergelaten. De stoomboot hield stil en de boot legde aan om de passagiers, die hier uitstegen, op te nemen. Dicht bij de trap stond Inga met haar plaid over den arm en een reis- taschje in de hand, en naast haar Btond Hansen. Weltevre den Keek hij foe, hoe de bagage werd uitgeladenmaar op eens richtte hij zich op en riep een matroos toe, die een grooten koffer expedieerde: Haiti Dat's een vergissing! Die koffer blijft hier, die moet immers naar Drontheim I" Hij wilde op den man toegaan, maar nu trok een kleine hand hem stevig bij het pand van zijn jas terug. »Alles is in orde. Ik heb 't al bij de afvaart besteld." «Maar maar dat's toch uw koffer, juffrouw Inga 1" Juist 1 Ik stjjg ook bier uit. Ik ga naar Raansdal." «Raansdal?" herhaalde Hansen, hiervan blijkbaar niets begrijpende. Met open mond staarde hij zijn reisgezellin aan, die bedaard voortging: »Ja, naar mijn oom, dominee Lriksen. Mijn ouders weten er alles van, ik heb hen uit Bergen geschreven, 't Spijt mij doch ge moet maar alleen naar Drontheim doorgaan." Da koffer was intussohen gelukkig beneden gekomen. Koen, die al op de trap stond, bleef verrast staan, maar was vlugger van begrip dan mijnheer Hansen. Schielijk liep hij de treden af om plaats te maken, en bood do jonge dame, die hem jjlings volgde, de hand om in te stijgen. Zij sprong in de sloep, zette zich op de bank en zag zeer tevreden rond. Hansen stond nog altijd als versteend van schrik. Eerst toon hjj zag dat de touwen werden losgemaakt, herkreeg hjj spraak en beweging. Hij snelde naar de trap en riep op wanhopigen toon: »Maar, juffrouw Ingal In 's he mels naam, juffrouw Inga (Wordt vervolgd.) teert ten sterkste tegen deze oproeping en spoort alle miliciens en oud-miliciens aan, zich in den Bond van bovengenoemden naam te organiseeren om daardoor in den vervolge dergelijke oproepingen te voorkomen." De Marine schepelingen en de Stakingen. »Het Volk" ontving de volgende aangenomen motie: »De vergaderingen van mindere marine-schepelingen, georganiseerd in hunDe respectievelijke vakvereenigingen, vergaderd op Zaterdag- 7 en Zondagavond, 8 Februari in café »De Hoop" De Rnyterkade; «gehoord de besprekingen van die avonden; «in aanmerking nemende, dat zij zich beschouwen als arbeiderskinderen en hunne bonden, als zelf strijdende voor lotsverbetering, een deel uitmaken der Nederlandsche arbeidersbeweging »beslnit: »zich solidair te verklaren met de arbeiders, en daar mede bij een eventueel gewelddadig optreden terdege rekening te houden." Aan de gepensioneerde machinisten van spoorwegen in Nederland is de volgende oproeping gericht: Kameraden! Het land is in beroering en onrust. De spoorwegsta king heeft reeds duizenden guldens verlies aan de kleine burgerij en den werkmansstand berokkend. Door de socialistische woelingen kan er eerstdaags nog meer ellende door zulk een staking veroorzaakt worden. Wij roepen n allen op. Met vastgelegde wissels en een bewaakten weg kunnen nog velen van u het handel hanteeren en de treinen langs de vroeger door n bereden wegen bedienen. Geeft uwe namen op aan een der ondergeteekenden. Als de jonge machinisten bang zjjn voor die rooie bont, die op 't oogenblik onzen goeden, ouden dierbaren spoor wagen wil bemachtigen, wij hebben nog op meer dan 65-jarigen leeftijd moed genoeg om die kwajongensbalda digheden tegen te gaan. Uwe kameraden, H. J. VAN DEN HEUVEL, Utrecht. oud-werkmeester S.S. J. HOES, Utrecht. oud machinist S.S. J. OTTER, Utrecht. oud-machinist H. S. M. Starnmeer. De verpachting van bet grasgewas van genoemd Waterschap voor het jaar 1903 bracht op f 2198 tegen f 2234 voor het jaar 1902. Oterleek. De heer ds. F. J. Folpmers zal den 22 zijne afscheidsrede honden, niet des namiddags maar des voormiddags om half 10. De rekening der te Oudkarspel gevestigde ver- eei iging »Hulp in Nood" sloot met een voordeelig saldo van t 1451,44. Tot leden van bestuur dezer vereeniging werden her kozen de heeren J. van Exter, Jb. Blokker en K. Bakker. Te Haarlem hebben de meeste veehouders uit den omtrek in eene vergadering besloten den prijs der melk per liter vrij bjj de opkoopers aan hnis geleverd te be palen op 6 cent gedurende het zomer- en op 7 cent ge durende het winter-balfjaar, wegens de hoogere prijzen van melkvee veevoeder, boter, kaas en landpacht. Tevens werd in eene vergadering met melkopkoopers, algemeece instemming betuigd met de wenschelijkheid eener contróle van staatswege op de ten verkoop aangeboden melk. Waarschijnljjk zal de prijsverhooging met 1 April ingaan. Klieren bij het gewicht. Op de eierenmarkt te Leeuwarden zijn den 6, bij wijze van proef, de eieren verkocht bij net gewicht.» De gemiddelde prijs was f 0,75 per K.G. en f 0,80 de snees (20 stuks). Van deze nieuwe wijze van verkoop, welke blijkbaar veel instemming vond, werd een druk gebruik gemaakt. De proef zal op do volgende marktda gen worden voortgezet. De gemeente:aad van Koedijk heeft op voorstel van den raad der gemeente St. Pankras, besloten de aan die gemeente nit te keeren onderwijs-subsidie van f 650 te verhoogen tot f 900. Uit Koedijk bezoeken thans ruim 60 kinderen de open bare school te St. Pankras. Moord en zelfaiooord. Te Hedikhuizen, bij Heusden, heeft zekere G. v. d. G., een meisje B. v. H. genaamd, met een geweer dood geschoten en daarna zichzelven. Een liefdesgeschiedenis wordt als oorzaak genoemd. Aan het «Utr. Dbl." meldt men daarover de volgende bijzonderheden «Zondagmiddag keerde Maaike van Homert, een 18-jarig meisje, vergezeld door haro moeder en haren oom, uit Vlijmen huiswaarts, alwaar zij de Herv. kerk hadden be zocht. Halfweg, te Haarsteeg gekomen, werd zij opge wacht door zekeren Van de Grint, eveneens nit deze ge meente, die, naderbij komende, zijn geladen geweer op haar aanlegde. De oom zag het, greep den loop en ont rukte bom het geweer, waarna de stoet zich huiswaarts begaf, vergezeld van v. d. G,. die met het meisje ver keering had, en zei, dat hij blijde was, dat hem het ge weer was ontnomen. Hij was nu kalm en had berouw van zijn voornemen. Al pratende kwamen ze nabij het huis, toen de moeder zeide «Geef hem nu het geweer maar terug, en laat niemand ooit vernemen wat 'gebeurd is". Dat geschiedde en op hetzelfde oogenblik richtte G. zijn tweeloops geweer op het hroofd van zijn meisje en bracht haar een maar al te goed gemikt schot toe. Zij viel doo- deljjk gewond, en zond hij haar nog een tweede schot na." De dader heeft daarna zichzelf met het geweer zoodanig gewond, dat hij nog denzelfden dag is overleden. Ken ongeluk. Onder de milicien-verlofgangers, die te 's-Graven- hage aankwamen, was er een die by het station van ver trek bij het in den trein stappen met een der beenen bekneld was geraakt tusschen de treeplank en het plankier van het perron. Aan het station te 's Hage werd de jonge man binnen gebraeht in de wachtkamer, waar bleek dat het lichaamsdeel vrij ernstig gekneusd was. Per raderbaar werd hij op last van den dienutdoenden officier naar het Militair Hospitaal vervoerd. De raad der gemeente Helmond heeft met alge- meeno stemmen ontslagen den gemeente-ontvanger en secretaris. Behalve de f 9500 door den ontvanger voor rekening van de gemeente opgenomen bij de Boerenleenbank te Eirdhoven moet in de gemeentekas nog een tekort ontdekt zijn van ruim f 7000. In verstandsverbijstering. Een moeder te Hengelo, weduwe, lijdende aan ver standsverbijstering, sloot haar nog kleine kindaren op in een kamer, waar een lamp stond te walmen. Een harer bnren vermoedde onraad, sloeg een rnit stak en bracht de reeds bedwelmde Kinderen naar buiten, waar ze, door spoedig ingeroepen geneeskundige hnlp, weder bijkwamen. De moeder is onder bewaking gesteld en zal in een ge sticht worden opgenomen. Ben brutaal stukje. Te Zegge (N.-B.) wist des morgens een landlooper de woning van den herbergier Jongeneelen, midden in het dorp, binnen te sluipen en aldaar op het kamertje te komen, waar de kinderen en de dienstmeid sliepen. Oogenblikkelijk ging hjj alles doorsnuffelen. Terwijl hij daarmede bezig was, bemerkte hij, dat op een der bedsteden een kind met aandacht zijne hande lingen naging. Terstond dreigde hij het kind te zullen wurgeD, indien het durfde roepen. De meid, die in de nabijheid was en op het kamertje hoorde praten dacht dat het kind riep^en ging eens zien. Ving verschool de deugniet zich achter een beddeurtje en het kind durfde uit angst niets zeggen. Daarop vertrok het meisje en even daarna ook de indringer. Toen begon het kind zoo hard zij kon te schreeuwen en nu ontdekte men wat gebeurd was. De meid, zonder om te zien snelde hem achterop en had hem spoedig te pakken. Zij liet niet los, totdat politie kwam opdagen die den indringer inrekende, die nog in het bezit was van het door hem gestoiene. (N. v. d. D.) Mishandeling. Te Zoelen, bij Trel, hebben eenige opgeschoten jongens den Rus Ghr. Chodaschewitz, die aldaar voor- stellingen gaf met zijn beer, zeer ernstig mishandeld. Hem werden drie vingers zoo goed als afgesneden en nog verscheidene sneden over het hoofd toegebracht, waar onder zelfs één van 18 centimeter, en twee van 9 cen timeter lengte. De toestand van den mishandelde is ernstig. Stompetorcn. Van de op 11 dezer alhier gehou den verkiezing van Hoofd-ingelanden van den polder Schermeer is de uitslag aldus Her kozen als Hoofdingeland de periodiek aftredende heeren D. Glijnis met 196, N. Klerk met 193 en Jb. Kos ter met 186 stemmen. Nog werden uitgebracht op G. Groot Jz. 4 stemmen en op P. Vader P. Dz. en op W. Hartog ieder 1 stem. Uitgebracht 202 geldige stemmen. Voor de vacature J. Kos uitgebracht 198 geldige stem men Gekozen P. Vader P. Dz. met 112 stemmen. Ver der verkregen W. Schermerhorn Dz. 30, W. Schermerhorn Ez. 22, Jb. Houtkooper Wz. 26, W. de Geus Jbz. 5 G. de Jongh 3 stemmen. Vacature O. de Geus uitgebracht 199 geldige stemmen, G. de Jongh 93, W. Schermerhorn Dz. 53, P. Vader P. Dz. 21, W. Schermerhorn Ez. 2, J. Houtkooper Wz. 16, K. Govers 2, J. Bleeker 6, W. de Geus Jbz. 3 en C. de Boer 3 stemmen. De herstemming tusschen G. de Jongh en W. Schermerhorn Dz. zaj plaats hebben op 25 Februari 1903. Spijkerboor. Den 11 Febr. werd alhier feest gevierd. De onlangs benoemde burgemeester van Wormer en Jisp, de heer J. Wildschut gaf aan de kinderen uit de gemeente Jisp, die de scholen te Oost Graftdijk en de Beemster bezoeken, een feest. De kinderen te Jisp en Wjjde Wormer hadden eenige dagon geleden feest gehad. Hijp. De coöperatieve spaar- en voorschotbank tot welker oprichting het vorige jaar werd besloten, is heden tot stand gekomen. Tot voorzitter werd benoemd de heer W. J. ten Dam Ham tot secretaris penningmeester de heer W. J. van Vloodorp, Verder werden* tot leden van het bestuur nog gekozen de heeren E Hoedemaker en K. Humer. ISarsingerliorn. Den 10 werd van wege het Nut te Kolhorn, een Volksvoordrachten |avond gehouden voordrachten werden afgewisseld door vertooning van lichtbeelden, terwijl het fanfarecorps «de Eendracht" eenige muzieknummers ten gehoore bracht. Aan onver- moigenden werden bons voor chocolade uitgereikt. De op komst was ruim en bewees hoezeer dergelijke avondjes op prijs worden gesteld. De cöoperatieve Winkelvereeniging te K o 1 h o r n heeft haar beslag gekregen, een 20 tal leden sloten zich aan. Bestaande winkeliers zuilen nu een bond vormen, om door gezamelijke groote eerste hands inkoopen te kunnen conenreeren. Venezolaansche qaaestle. WASHINGTON, 11 Febr. Italië zag af van zjjn eisch om een bevoorrechte betaling te genieten van 60,000 dollars. Het zal genoegen nemen 27,500 dollars. Bowen bood Duitschland een som aan grooter dan 27,500 dollars, op voorwaarde dat Duitschland zijn eisch van 34,000 dollars terugneemt. Italië en Engeland stemden er in toe dat Duitschland een grooter bedrag vooruit zal ontvangen dan zij. Engeland willigde Bowen's verzoek in, dat de Venezo laansche oorlogschepen door de Britten genomen, tijdens de blokkade, teruggeven zuilen worden aan Venezuela. Duitschland antwoordde nog niet op een soortgelijk verzoek. Hemonstrantsch tóercf. Oeneente. Man verzoekt ons mede te deelen dat Zondag, den 15 de dienst in bovengenoemde kerk zal vervuld wor den door den heer dr. A. Bruining, Hoogleeraar te Am sterdam. Hvang. Luth. Gemeente. Zondag 15 Februari zal in bovengenoemde kerk de dienst niet worden vervuld. Opera. De heer de Lange heeft de toegangsprijzen voor de den 18 op te voeren opera «Paljas", gevolgd door Caval - leria Rusticana, gewijzigd, zooals nit eene in dit nummer voorkomende advertentie blijkt. Men wordt thans in de gelegenheid gesteld voor het luttele bedrag van f 1.25 iets schoons te genieten, waarvan ongetwijfeld zeer velen zullen profiteered

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2