Hinderwet. Markt- en Beursberichten. BURGEBLIJKE STAND. Benoeming. Mejuffrouw A.. J. «foehimalhier, is benoemd tot leerares in de Fransche taal en letterkunde aan de Middelbare Meisjesschool te Dordrecht. Sfederlandsche Protestantenbond. In de vergadering, gehouden op Maandag, den 9 Februari, trad als spreker op Ds. ttllhorst, van Haarlem. Onder de vele afbeeldingen van den Christus, zoo begon spr., behoort ook die van een jonkman in Grieksch gewaad, met een lier in de hand. Zeer symboliek wordt daardoor de gedachte ge wekt aan Orpheusdie door zijne muziek zelfs dieren onderwierp. Jamachtig groot is de invloed van de muziek. Denken we slechts aan Saul en David, aan Bach te Dresden, enz. Evenwel, tweeledig is de invloed der muziekzij kweekt zoowel deugd als zonde. Zij wekt den geest van hem, die door zorg en kommer gevangen wordt gehouden. Want in elk mensch sluimert een Gods kind. Jammer, dat de omgeving niet zelden een tjjd yan dorheid en platheid teweeg brengt, een tijd die noodzake lijk plaats moet maken voor een tijd, die weer den lust om te leven wakker roept. Ten allen tijde stonden er profeten op en zoo ook weer nu, die zich geroepen ge voelen, om de kwaal van onzen tijd aan te tasten, zooals b.v. Alfred Tennyson en Richard Wagner. De eerste koos daartoe de Arthnr-romans, de laatste die van de Graal. De taal van den eerste vulde de muziek van den laatste aan en omgekeerd. De macht der zonde en de macht der deugd, worden in T's zangen en in W's Parsifal op 't schoonst in beeld gebracht. Met Koning Arthur, die om zich een kring van ridders, die der »Ronde tafel," had verzameld en die een gelofte van rein en heilig leven hadden afgelegd keerde de rost in 't rijk terug. Drie Koninginnen waren ter bescherming van Arthur aan wezig. Doch daar komt Ginevra als gemalin des konings aan 't hof en met haar treedt de zonde binnen. Lancelot, door kaar verleid, geeft zich ook aan de zonde over en waar één gebod wordt overtredendaar worden licht alle geschonden. De zonde breidt zich u t en met die uitbreiding verzwakt het rijk en nadert weldra zijn onder- gang. Lancelot vlucht en Ginevra begeeft zich in een klooster. Daar komt ze tot inkeer, doch ook haar klinken als zoo menigeen de woorden in de oorente laat. Doch was haar smart groot, niet minder groot was die van Arthur. Biddend neemt hij voor altijd afscheid van haar. Aan 't strand strijdt hjj zijn laatsten strijd. De hem vergezellende ridder krijgt de opdracht zjjn zwaard in de zee te werpen. Het zwaard schoot vonken, een arm richtte zich in de zee op, zwaaide driemaal met het zwaard en verdween. Daar verscheen een zwarte boot. Drie Koninginnen, gekroond met kronen, voerden Arthur weg. En het symbool in deze zangen Het ontwaken na de zonde: dat vreesalijke te laat! en de drie Koninginnen geloof, hoop en liefde Maar is de macht der zonde groot, niet minder is dit de macht der deugd. De Parsifal van Wagner stelt dit op sehoone wijze voor. In heerlijke tonen heeft deze machtige toondichter ons de sehoone sage van de Graal vertolkt. Den oorsprong van de Graalsage hebben we in Spanje te zoeken. Daar op den Montsalvage werd deze heilige schaal of beker in een fantastische tempel door een geestelijke ridderorde bewaard evenals de speer, waarmede de Romeinscha soldaat den Christus stak. Parsifaleen jeugdig held, vroeg wees geworden en onbekend met de gebruiken der ridders van de Graal, komt aan het hof, waar hij zeer de aandacht trekt. Ook hem wil Koendri, de verpersoonlijkte zonde, in hare strikken lokken, doch bijtijds ziet Parsifal het gevaar in. Hr) vliedt uit hare nabijheid en de speer, hem achterna geworpen om hem te dooden of te wonden, blijft boven hem zweven. Hij keert terug in 't paleis en zweert als Koning Parsifal trouw aan het Goede. Ziedaar 't symbool der menscheljjke deugd, aan de kracht waaraan wij nim mer mogen twijfelen. Dat is de heerlijkheid van den godsdienst en met het voorbeeld van Jezus voor oogen moeten en kunnen we vaststaan en zullen niet bezwijken. Evenals het Parsifal ging, die bij een eerste bezoek in het paleis alles onverschillig aanzag, zoo gaat 't ook ons, die in een christelijke maatschappij opgevoed, van liever lede gaan begrjjpen, wat 't zeggen wilzalig zijn de barmhartigen, de reinen van hart, de vredestichters. In t begin heeft ons die zedeleer niet geroerd, doch in 't latere, werkelijke leven begrijpen we datzalig, zalig en zijn dan als Koning Parsifal sterk en machtig door de Deugd. Bond voor Staatspcnsionneerlng'. De Afd. Alkmaar hield den 11, des avonds, in Harmon ie eene openbare vergadering ter bespreking van 't onderwerp Waarom Staatspensioen. De Voorzitter, heette de niet talrijk opgekomenen wel kom het doel der bijeenkomst was bekend evenals de spreker, van wisn hij 't onnoodig vond hem aan de ver gadering voor te stellen. Bjj velen was bij reeds een goede bekende, bij anderen, daaraan twijfelde hij niet zou hij 't dezen avond wor den en daarom wilde hij liefst direct 't woord geven aan Bs. P. A. V 1 s. De spr. wilde zich toch even aan de aanwezigen voor- stellen en daarbij herhalen dat hij predikant is. Dit vind ik nuttig zegt hjjomdat onze Bond wil staan baiten de politiek en is een zaak van recht en liefde waarbij zich dus persoonlijke opvattingen niet op den voor grond stellen. Ze staat buiten en boven de politiek en beoogt slechts recht en liefde en daartoe gevoelen wij ons verplicht bij te dragen zooveel in ons vermogen is. De vraag waarom wij staatspensionneering wenschen zal ik ook naar het verlangen van 't Bestuur om kort te zijn alleen bespreken naar aanleiding der vier volgende vragen a. Wat onze Bond wil. b. Waarom hij dat wil. c. Hoe hij meent dat mogelijk is. en d. Welke middelen hij er toe wil aanwenden. Dit enkele voorbeelden o.a. uit'het raadsverslag door een lid uit Smallingerland (in Friesland), uit Arnhem, nit Noordbrabant en zelfs uit een voorbeeld in 't Groene Weekblad te den Helder, omtrent den held Jan Hooger- werf, die 37 menschenlevens redde, en nu nog onderstand behoeft, toont spr. aan, dat 't lot van vele ouden van dagen niet alleen vaak treurig, maar zooals uit 't laatste voorbeeld blijkt, zelfs hard en onbillijk is. Hierin te voor- zien of tenminste trachten te voorzien, dit kunnen en zullen reeds velen weten, is de bedoeling van den Bond. Wel wordt, zooals spr. aantoont, reeds hulp verleend door diaconiën, burgerlijk armbestuur en vele liefdadige in richtingen maar tevens bewijst spr., dat deze vaak niet bij machte zijn te doen, wat ze zonden willen terwijl dat genot van verzorging voor den bevoorrechte nog vaak met ongewenschte beperking van vrijheid gepaard gaat. De kinderen zijn ook niet altijd in staat iets af te zonde ren voor hulpbehoevende ouders en daarbij komt ten slotte, dat de inrichting van onze Maatschappij wel eenig recht geeft, om aanspraak te maken op een eenigszins onbe- zorgden ouden dag. Hierin zullen we, zegt spr., 't zeker allen wel eens zijn en nu wil onze Bond dat de Staat hier tasschenbeide treedt en is 't niet de zaak, de plicht van den Staat Waarvoor zorgt de staat al niet?.. Voor de bescher ming van onze rechten, vrijheden en bezittingen, en dus meenen wij ook, dat de Staat voor deze behoeftigen en ouden van dagen moet tusschen beide treden. Dit wil onze Bond, omdat het de eenige weg is. Men zal vragen of er dan geen andere weg is, b.v. door verzekering, desnoods verplichte verzekering. Met dit laatste is spr. het niet eens, omdat het daartoe vereischte, meestal van 't bepaald noodige moet worden onthouden. Rege lingen dienaangaande in verschillende landen b.v. Duitsch- land en Belgie genomen, staven zijne bewering, omdat men daar reeds op 16-jarigen leeftijd verplicht wordt tot voort durende bijdrage, waarvan men eerst geniet in zeldzame gevallen, n.l. op 70-jarigen leeftijd. In andere landen, b.v. Denemarken en zelfs in Nieuw-Zeeland is de toe stand reeds iets beter ingezien, wijl men daar niet vooraf betaalt en geniet op öOjarigen leeftijd. Maar vraagt spr., hoe staat 't nu in ons land In '91 reeds werd in de Troonrede over de weaschelijkheid gereptmaar daar bleef 't dan ook bij. Van het recht om zulks in herin nering te brengen, werd door den heer Heldt in '95 gebruik gemaakt en een motie ingediend. Er werd toen een Commissie benoemd, die 4 jaar later met een rap port voor den dag kwam maar met zeer pauvere re- soltaten. De motie was wel goed en voldoende, maar ten slotte werd gezegd »'t is voor den Staat niet raadzaam hierin te voorzien" enz. Anderen echter hadden een gunstiger meening en spr. kon zijn gehoor aanraden voor zoover zij dit nog niet deden, eens kennis te nemen van wat Min. Abr. Knijper reeds in '93 daarover in een brochure heeft gegeven, dit was z.i. even als meer wat hij gaf, aangenaam om te lezen. Ook de Lib. Uuie had in 99 een commissie benoemd waarvan een brochure was uitgekomen, die in hoofd zaak besloot met de bewering dat er een subsidie noodig is, niet door den staat te verkrijgen en waartoe das ver plichte verzekering wel hoofdzaak zal zijn. Nog was aan de Regeering een adres ingediend van 700 predikanten, diakenen, enz., waarvan spr. het resultaat niet kon mede- deelen en vele andere wellicht vruchtelooze pogingen. Het beste en alleszins lezenswaardige noemde spr. de in 99 verschenen brochure van de h.h. Wieringa en Bosch- wijk, die hier en daar zeker heeft ingeslagen en gevolgd werd door 't levend woord van Hesselink en Perio" (welken laatste wjj ook 't genoegen hadden hier over dit onderwerp te hooren). Een en ander gaf aanleiding, dat op den 9 Sept. 1900 de Bond werd gesticht, die beoogt het tot stand komen van een wet, waarbij aan alle Nederlanders van verschillenden rang en stand recht op pensioen wordt verleend, zonder voorafgaande premiebe taling. Over de beide volgende vragen meent- spr. nog korter te moeten zijn en die komen dan ook in hoofdzaak hierop neer: Hoe komen we, bij aanneming van Staatspensioen, aan 't geld? Welke nieuwe belastingen zouden moeten wor den ingevoerd; dit meent hij beter aan den Min. van Finan ciën te kunnen overlaten. Enkele waren reeds vroeger genoemd en als de pensioenbelasting, die 46 millioen zou eischen, er moest zijn, zonden ook de bronnen wel ge vonden worden. Om nog iets te herinneren zouden b.v. de succssierechten van 4°/0 die nu Vi1^ millioen gaven tot 20 °/0 opgevoerd kunnen worden. Ten slotte zegt spr. nog deze vraagHoe wil de Bond trachten zijn doel te bevorderen En dan is 't antwoord 1. Door steeds te bljjven aankloppen. 2. Ook door te influenceeren bij de verkiezing wel staat de Bond buiten de politiek, maar dat sluit niet nit, dat de Afdeelingen, waar zij dit nuttig en noodig achten, het kunnen en mogen doen. 3. Door de openbare meening te bewerken in onzen geest, niet alleen door 't mondeling maar ook door 't gedrukt of geschreven woord en daartoe mocht spr. in 't bijzonder aanbevelen 't maandblad dat tegen 50 cents aan ieder lid wordt toegezonden. Niet overal is dit alleen voldoende voor de contributieop sommige plaatsen is dit gesteld op 75 ct. en zooals hier te Alk- i maar op 60 cents. Er bestaat echter, buiten verplichting tot de ontvangst van dit maandblad, ook nog gelegenheid om zich tegen minder contributie aan te sluiten b.v. als buitengewoon of gezelschapslid een en ander bepaald naar plaatselijke regeling. Ten slotte meent spr. voor den Bond gegronde hoop te hebben voor de toekomst als hij b.v. herinnert, dat die den 9 Sept. 1900 werd opgericht met, zooals men beweerde, 1100 aanhangers, in 1901 waren er reeds 25 afdeelingen en 2000 leden en thans, volgens de laatste opgaven 55 afdeelingen met 5000 leden; behalve nog velen, die hun zedelijken steun verleenen, die gerust ook op 5000 geschat on dus te zamen reeds een 10000-tal vor men. Mocht iemand spr. toevoegen, wat wel eens meer gezegd waB»'t kan zoo nog lang duren 1" dan zou hij weer herinneren aan wetten, die op dezelfde wijze hun beslag toch kregen, zooalsde anti-dienstvervangingsbond, de leerplicht enz. Hierin ligt geen grond om niet te propageeren. Hoe meer moeite, hoe grooter de overwin ning en mocht u door 't gesprokene of wat ge van den Bond hebt gelezen dien zijn toegedaan, lever het bewijs, dat ge dien wilt steunen door u daarbij aan te sluiten. Na de beantwoording van een paar gevraagde ophel deringen, werd de vergadering door den Voorzitter ge sloten met een woord van aanbeveling en dankzegging aan den geachten spreker. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoe digste ter Secretarie dezer gemeente aan te melden (afdeeling Bevolking) MARIA EVERS, geb. te Alkmaar 10 Juli 1874, gekomen uit's Gravenhage. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwetter algemeene kennis dat zij bij besluit van heden aan H. VAN DER WAL voorwaardelijk vergunning hebben verleend tot uitbreiding zijner bestaande bakkerijdoor het vervangen van den daarin geplaatsten gasmotor van drie, door een van vier paardekracht in het ptrceel Schapensteeg, wijk B No. 11, kadastraal bekend in Sectie A No. 415. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 12 Febr. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. GETROUWD. 12 Febr. Jan de Vries en Jacoba Oatharina Hulst. Jacob Lou we en Marijtje Duinmeijer. Reijer Lodder en Alida Rosetta Dikkeboom. GEBOREN. 11 Febr. Johannes Jacobusz. van Cornelis Tesselaar en Gunrtje Speur. Albertina Romkje, d. van Albert de Jong en Dirkje van der Vegt. OVERLEDEN. 11 Febr. Wilhelmina Jacoba, d. van Theodorus IJpelaan en Neeltje Vreeker, 2 j. en ruim 2 m. A oordschar wonde. Geboren. 5 Jan. Christina Jacoba, d. van Mattheus Jacobus Rij- ker en Geertruida Engeringh, 17 Cornells, z. van Arie Rus en Maartje Goed. Overleden. 26 Jan. Dirk Beers, 23 j., wonende te Heerhugowaard. Bergen. Getro uwd. 7 Jan. Wilhelmus van Groen, wednr. van Catharina Smakman, te Lisse, en Aaltje Meijring, wed. van Pieter Hugtenburg, alhier. 14 Johannes Henneman, alhier, en Kaatje Kooge. te Uitgeest. Geboren. 7 Jan. Muus, z. van Willem Blokker en Grietje de Leeuw. O verleden. 2 Jan. Arie Schouten, 62 j. 17 Klaas de Geus. 69 j. 19 Geertje van der Peet, wed. van Jan Houtenbos, 78 j. Harlngcarspel. Ondertrouwd 2 en getrouwd 14 Jan. Jan Stroet en Jantje Bommer, beiden alhier. Geboren. 7 Jan. Johanna Margaretha, d. van Willem Beets en Elisabeth Dobber. 14 Anna, d. van Pieter Boekei en Anna Gieling. 19 Jan, z. van Dirk Dekker en Trijntje Ursem. 21 Aagje, d. van Jacob Stoop en Jannetje Tin. 22 Klaas, z. van Klaas Hopman en Trjjntje Visser. 23 Pieter, z. van Petrus Bruin en Antje Roozendaal. 25 Pieter, z. van Pieter Dekker en Antje Ruig. 27 Agatha, d. van Andries Dekker en Elizabeth Leek. 28 Nicolaas, z. van Pieter Smit en Agatha Mans banden. Overleden. 7 Jan. Grietje Stoop, 13 j. I 13 Nicolaas Hof, 19 j. 23 Dieuwertje Francis, wed. van Pieter Berkhouwer, 78 j. Barslngerhoru. 131 Jan. Ondertrouwd. Jan Zeehuizen en Sara van der Wonde. Geboren. Aagtje, d. van Pieter van der Klooster en Maartje Bakker. Floris, z. van Floris Korver en Aaltje Beers. Aris, z. van Jan Wiedijk en Antje Kei. Lena, d. van Simon Wardenaar en Hendrina Kaashoek. Cor nelis, z. van Dirk Landman en Elisabeth Nieuwenburg. Overleden. Maartje Groen, wed. van Lonwris Hoogland, 63 j., overl. te Amsterdam. Gunrtje Fraai, echtgen. van Arie Stins, 52 j. Abraham Kossen, 18 j. Maartje Roos, echtgen. van Pieter Kater, 26 j. Simon Vis, 24 j Amsterdam 11 Febr. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesche Borgers f 2.10 a 2.30, dito Franeker f 0. a 0.dito Blauwe f 2.50 a 2.90, Zeeuwsche Spui- sche Jammen f 2.60 a 3.dito Poters f 1.25 a 1.35, Flakkeesche f 2.20 a 2.40dito Blauwe f 2.60 a 3.Geld. Blauwe f 2.15 a 2.40, dito Bonte f 0.a 0.Pr. Hamburgers f 3.25 a 3.30, Fr. D. jammen f 2.10 a 2.40, alles per HL. Amsterdam,Hl Febr. Ter veemarkt waren aanvoeren prijzen als volgt126 vette kalveren le qual. f 1.05 a 0.—, 2e qual.„f 0.95, 3e qual. f 0.85 per Kg., 68 nuchtere kalveren f 9 a 13, 0 schaap f a lam meren f 0 a 462 vette varkens f 0.38 a 0.42 per P., Rijnkanters f 0.43 Overzeesche 43 ct. per K.G. Haarlem 11 Febr. Kaas. Aangev. en verk. 13 stapels, zamen 1357 stuks, weg. 2730 Kg. Hoogste prijs f 24, a f 26.-. Per Telegraaf. Hoorn, 12 Febr. Kleine kaas f 28.50, commissie f 26.50, Middelbare f 23,Aangevoerd 31 stapels, wegende 16258 Kg. Schagen, 12 Jan. Aangevoerd 9 paarden f 60 a f 300, 1 stieren f 125 a f 8 geldekoeien i 120 a 180, 43 vette koeien f 180 a f 280, 20 kalfkoeien f 1,50 a f 225, 0 vaarzen f a ,45 nuchtere kalveren f 8 a f 22, 20 magere schapen f 20 a 26.280 overhouders f 15,a 24,50, vette schapen f a 14 magere varkens f 12.a 14.57 vette varkens f 0.42 a 44 ct. p. K.G., 30 biggen f 7,a 11.300 K.G. boter 70 a 75 ct., 2500 kipeieren f 3,50 a f 4,50, eenden dito f 0, Schagen, 11 Febr. Kaas. Aangevoerd 16 stapels, 23,50 a f26,—. Gewogen 7365 Kgr.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3