Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. VOLKSBANK te Potsdam of in den omtrek dier stad en 3 in het dis trict Kassei. Voorts behooren aan den Keizerhet Residenz-schloss* te Hanover het vStadt-sehlossc te Stettin de paleizen te Wiesbaden Straatsburg Schwedt a/d Oder, Breslau, Celle, Charlottenbnrg bij Berlijn, Predenwalder a/d Cder, Homburg v. d. Höbe Koningsbergen, Königswuster- hauaen Osnabiück Oli- a, Koblenz, Urville, de Hoch- königsburg, Stolzenfels a/d Rijn, het juchtslot Rominten, het kasteel Schönhausenhet jachtslot Giünewald, het jachtslot in de Goerdede burcht Hohenzollern het jachtslot Hubertusstock, het kasteel te Cadinen Jflgern- hof, bij Diisseldorf, Georgsgarten, de burcht Sonneck a/d Rijn, het jachtslot Springe, het kasteel te Beurath, te Brühl, te Erdmannsdorf, hot jachtslot Leszlingen en ein delijk het paleis te Posen. Ken modegek. In Londen zijn in den laatsten tijd verschillende vreemde mode-proeven genomen op 't gebied van heeren- kleeding b.v. zag men een fluweelen gekleede jas, een blauwe rok en andere zonderlingheden. Deze »uitvindin- gen" zijn gedaan door den jongeD markies van Anglesy, die in heel Londen, van Piccadilly tot Hampton Court, den bijnaam heeft van »the very last dandy". In 't Duitsch zou men zeggen »Uebergigerl", bij ons mode gek". Deze merkwaardige jonge man moet de grootst bestaande verzameling bezitten van dasspelden, hemds en manchottenknoopjes, ringen, horlogekettingen en arm banden. Toen bij onlangs op de jacht ging, gaf hij den directeur van het hotel, waar hij overnachtte, sieraden ter waarde van 70,000 te bewaren. Bovendien heeft de markies de volmaakste verzameling van dassen, linnen goed laarzenbovenkleeren en hoeden. Daar hij niets anders te doen heeft, bemoeit hij zich in de laatste twee jaren alleen met het bedenken van nieuwe modes. In zijn paleis in West-End heeft hij daarom een atelier in gericht waar de twee beste kleermakers van Londen werken bij geeft hnn een kolosaal inkomen, omdat ze voor niemand anders mogen arbeiden. Zoo heeft hy ook een eigen schoenmaker en linnengoedmaker in dienst. Als hij iets nieuws wil bekend maken, laat hij een aan tal van zijn vrienden naar zijn smaak(?) kleeden en zoo uitgaan. (Handelsblad.) Oudkarspel. Bij de op 11 dezer, van de afd. Ondkarspel van het Departement der Mij. tot Nut van het Algemeen gehouden zang- en toonetlwedstrgd, was de uitslag als volgtZangwedstrijd, le prijs niet toege kend, 2e prijs kwartet voor gemengd koor te Broek op Langedijk met 34 pnnten 3a prijs kwartet voor vrouwen koor te Broek op Langendijk met 30 punten 3e prijs kwartet voor gemengd koor te Zuidscharwoude met 30 pnnten. Tooneelwedstryd le prijs, niet toegekend2e prijs tooueelgezelscbap te Zuidscharwoude en Broek op Langedijk met 32 punten. Schermer karn. In het NutsdepartemeDt alhier zal Dinsdag 17 Febr. a.s. als spreker optreden de heer A. A. Beekman, oud-officier der genie, thans woonachtig te 's Gravenhage. Het onderwerp zijner voordracht zal zijn De bodemgesteldheid, waterkeuringen enz. in Hol- landsch Noorderkwartier, in verband met de geschiedenis, met name zoover betreft den omtrek dezer streek. Alge meen bekend zijn de werken van dezen schrijver over de eigenaardigheden van den Nederlandschen bodem. Zoo iemand, dan zal de heer Beekman daarover veel nieuws en belangwekkends kunnen mededeelen, wat het Nuts- departement doet hopen, dat velen deze voordracht zullen komen hooren, die kosteloos voor ieder toegankelijk is. Bernhard haalde minachtend de schouders op. »Dankje welDie gaat een slakkengang en legt overal aan. Ik had je graag met mijn »Freya" gehaald. Gisteren en eergisteren heeft ze prettig op zee gezwalkt, maar bij deze windstilte komt men mot een zeiljacht niet vooruit. Ginds staat mijn rijtuig dus." »Ik moet mij wel aan je leiding overlaten," zeide Koen, min of meer teleurgesteld. »Maar je wilt je aanstaande nicht toch zeker begroeten en ik zon ook wel »Waarom viel Bernhard bier ongeduldig in. »Dat's vroeg genoeg te Raansdal. Ze is toch al lang genoeg op de boot, eu die vaart aanstonds af. Komaan, wij rijden over de bergen, dan zijn we binnen een paar nnr thuis." Hij trok hem mee naar het rijtuig, dat dichtbij stond te wachten, liet Koen's bagage opladen, nam daarop den jongen de teugels uit de hand, verzocht zijn vriend in te stygen en zette zich naast hem. In vollen draf ging 't voorwaarts en weldra lagen het strand en de huizen achter hen. De rit ging rechtstreeks de bergen in. Het lichte open rijtuig, dat slechts twee personen kon bevatten, vloog over den weg, en het kleine grijze paardje met zij a varige manen en verstandige oogen draafde zoo lnstig voort, alsof hij 't enkel voor pleizier deed. De beide jongelieden letten evenwel niet veel op den weg en het landschap dit weerzien had hen eerBt recht doen beseffen, hoezeer zij aan elkander gehecht waren. On afscheidelijk van hun kindsheid af, hadden zij samen ge speeld en geleerd, waren tegely k zeecadetten geworden en als jonge marine-officieren op het zelfde schip ge plaatst. Eerst het vorige jaar, toen Bernhard zijn ontslag had genomen, waren zij gescheiden. En zoo viel er das niet weinig te vragen en mede te deelen, en Koen ver telde met zijne gewone opgewektheid wat hy al op Ot- tendorf beleefd had, waar hy nn acht dagen lang was geweest. »Papa was natuurlijk erg boos," zeide hij. Hy re kende er op, dat ik mjjn heele verlof evenals altjjd bij hem zon doorbrengen, maar ik had jon beloofd om hier te komen." »En ik had je ook aan die belofte gehoudenviel Bernhard in. »Gaat alles goed op Ottendorf?" »Meer dan goed, daar er een remplaijant in 't zicht is voor den gedeserteerden zoon en troonopvolger. Papa heeft zich wel in het onvermijdelijke geschikt, maar ik had toch soms gewetensknagingec, als ik merkte hoe de gedachte hem hinderde, dat het onde familiegoed eens onder bestnur van vreemden zon bomen. Maar na ver toont zich gelukkig een oeconomische schoonzoon aan In weerwil van het zeer ongunstige weder, dat nog verscheidene thuishield, werd de uitvoering, door het symphoniegezefechap »Polyphoma" alhier, op 8Febr.j.l. gegeven, door een talrijke schare bezocht, die met blijk bare waardeering de uitvoeiing der schillende nummers van het programma volgde. Het ontbrak trouwens niet aan afwisseling. De svmphonienummers werden afgewis seld door zang van het gemengd koor, dat welwillend medewerkte, door voordrachten en komische scènes, zoo dat er wel 17 nummers op het program stonden. Doch krachtig toonde het pnbliek zijn ingenomenheid met het ten gehoore gebrachte, wat èn symphonic- èn zanggezels- schap ten prikkel strekke om voort te gaan met zich te oefenen in de nooit volprezen kunst der tonen. Oudkarspel. In deze gemeente is eene landbonw- vereeniging opgericht. Aanvankelijk traden 17 leden toe, Veehandel In Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was niet groot; de handel daarin was tamelijk. Er waren Brabanders, die kochten en voor de beste soorten goede prijzen be steedden, doch over het geheel was de handel niet bepaald ving, zooals in verband met den geringen aanvoer werd verwacht. Vette koeien, met behoorlijken aanvoer, waren eerst nogal gewild, maar tijdens de markt trad eene reactie in, die lagere prijzen meebracht. In stieren voor de slachtbank was meer handel dan de laatste weken, maar de meerdere handel werkte niet mede tot flink verhoogde prijzen. Vette kalvereu, met goede vraag, werden behoorlijk dnnr betaald. Nuchtere kalveren gingen behoorlijk vlug van de hand de prijzen waren over het geheel stevig. De handel in schapen en lammeren, waarvan de aan voer niet groot was, kon behoorlijk druk heetende omzet was flink, en de prijzen zeer stevig. Toch viel de winst van menigen opkooper niet medeer was vaak bij den boer tegen te hoogen prijs ingekocht. De aanvoer was klein. De handel in vette varkens was stadig de aanvoer was trouwens in verhouding met het aantal vette biggen niet groot. De aanvoer van de laatste was zeer groot, meer dan 1000 stnks. t In Londendsche biggen ging het matig. De aanvoer was400 melk- en kalfkoeien, 250 vette koeien, 100 stieren, 250 vette kalveren, 900 nuchtere kalveren, 800 schapen en lammeren, 120 vette varkens, 1000 vette biggeD, 300 magere varkens, 500 kleine biggen. De prijzen zijn: Vette koeien, le kwal. 27 30 ct., 2e kwal. 2325 ct., 3e kwal. 18— 21ct., vette kalveren 25 36 ct., vette schapen 2326 ct., stieren 2226 et vette varkens 1921j ct., Londmsche biggen 1819 j ct. Melk- en kalfkoeien f140f260, pinkeD f55f72; nuchtere kalveren f7f 12, weideschapen f 16f21, magere varkens f 40f 60, kleine biggen f 1,10f 1,40 per week. (N. v. d. D.) Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet werden weer vele contracten voor den verbouw van suikerbieten afgesloten met verschillende fabrikanten. Den 15 herdenkt den heer P. Peereboom zijn 25-jarig jnbilenm, als brievengaarder te Wieringerwaard. In dit tijdperk ontwikkelde de postdienst zich in die gemeente zoodanigdat het ambt, aanvankelijk een bij zaakje, thans alle tijd in beslag neemt, niettegenstaande nog meerdere boden werden aangesteld. Ueerhagnnaard. Uit de 12 sollicitanten naar de betrekking van hoofd der school, no. 4, te Veenhuizen zijn op de rangvoordracht geplaatst de heeren1. W. Molenaar, hoofd der school te Eierland op Texel, 2. K. van 'tVeen, hoofd der sehool te Cocksdorp op Texel en 3. B. de Vries onderwijzer te Zuidscharwoude. Stompetoren. Aurora" waagde het den 12 voor de kunstlievende leden Ghetto van Herm. Heijermans op te den huiselijken horizon. Sinds een half jaar is er een volontair van goede familie, een knappe jongen, die zich bij ons in het landbonwvak wil bekwamen om later zelf een landgoed te koopen. Maar dat zal er wel bij in schieten. Met volle zeilen stevent hij nameljjk op mijn zusje Katie toe, die hem, naar ik geloof, ook wel mag lijden. Papa vindt hem een landhnishondkundig genie en bazuint zijn lof op allerlei wijzen nit, natuurlijk met de noodige steken onder water op mij. Kortom, die zaak is goed op gang. Ik verwacht schielijk de communicatie van het engagement en heb het jonge paar nu al plechtig mijn zegen gegeven." »Dat zou waarlijk de beste oplossing zijn," zeide Bern hard. 't Is te hopen dat Katie al is 't maar alleen voor jon pleizier ja zegt, want daarmee zou ook de oude twist met je vader voor goed een eind nemen. Hij is nu eens met hart en ziel aan zijn Ottendorf gehecht, en op die manier blijft 't in de familie." »En gij zijt ook zoo geëngageerd," hernam Koen na een korte aarzeling. »Ik heb je al schriftelijk gelukge- wenscht, nu kan ik 't mondeling herhalen Dank je I" was het kalme antwoord. »Ge zult Hildnr nu ook ieeren kennen. Ze was nog een kind, toen ik in dertijd van hier ging, nauwelijks veertien jaar, maar wy waren bijna dagelijks bij elkander, daar haar vader ons samen los gaf. Die tijding verraste je dat las ik tns- schen de regels van je brief." »'t Heeft ons allen verrast. Niemand had gedacht, dat gij je zoo schielijk zondt engageeren. Ge waart nit den dienst gegaan, omdat ge dien als een dwang, als een kluister beschouwdet en vrij, geheel vrij wildet zijn en na verloop van nauwelijks éen jaar verbindt gij je voor je geheeie leven 1" Bernhard fronste het voorhoofd, maar antwoordde met volle overtuiging »Dat begrjjpt gjj niet, Koen. Hier, in onze eenzaam- beid, heeft men behoefte aan een vrouw, aan een gezin. Zomers gaat 't nog, dan heb ik de jacht en mijn zee daar ginds, maar 's winters duurt de dag bij ons niet langer dan een paar uren. Dan worden wij door de sneenw letterlijk ingesloten, en de stormen mtj het noor den, die nit de yszee op ons afkomen, woeden soms weken achtereen aan onze knsten, zoodat men zich zells niet op de fjord kan wagen. Die eindeloos lahge winteravonden, als men alleen is in zoo'n leeg hnis, geheel alleen met zijn gedachten Hjj zweeg plotseling en liet er toen schielgk op volgen: »Ik heb dit ééns nitgehonden, maar op den dnnr gaat 't niet." Wordt vervolgd. voeren, een stont atnk, de vereeniging heeft haar uiterste best gedaan deze tragedie zoo goed mogelijk te vertolken en hare moeite is wel beloond, want ieder onbevooroor deeld beoordeelaar moet erkennen, dat de uitslag boven verwachting was. De rollen werd goed gezegd, de hande ling was niet overdreven, aan costnmeering en grimeering was zeer veel zorg besteed, voor dit laatste komt den heer v. d. Meulen nit Alkmaar lof toe. Deze vereeniging heeft met recht aanspraak op den dank van het flink opgekomen pnbliek. Zitting van 13 Februari 1903. F. Z., Heiloo, W. K., 's-Gravenhage, C. v. B., Rijp, H- H., Arnhem, D. v. A., P. A., H. de V., J. K., Alkmaar, dronkenschap, de le f 1.50 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 3e f3 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 2.50 boete of 2 dagen hecht,, de 6e f 1 boete of 1 dag hecht., de 7e f3 50 boete of 2 dagen hecht., de 8e 3 dagen hecht. A. B., Alkmaar, overtreding Boterwet, f 2 boete of 2 dagen hecht. J. G. Lz., O. S. Jz., J. Z. Ez., J. Z. Ez., Egmond aan Zee, konijnendelven, de le en 3e ieder 2 maal f2 boete of 2 maal 1 dag hecht., de 2e f3 en f 2 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 4e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. H. J. de G., M. T. J. B., M. de B., B K., Alkmaar, S. S., Heiloo, P. B., Oudorp, C. S., H. S., Broek op Langendijk, overtreding Politie-verordening, de le, 2e en 6o ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e, 4e en 5e ieder f0.50 boete of 1 dag hecht., de 7e f2 boete of 2 dagen hecht., de 8e f 3 boete of 3 dagen hecht K. Y. Tz., Egmond aan Zee, straatschenderij, f 2 boete of 1 dag hecht. P. G-. Lz., J. G. Lz., L. v. D. Jz., M. G. Lz., A. S. Hz., G. P. W., J. G. Pz., P. G. Pz., H. G. Pz., Egmond aan Zee, O. W. Kz., C. N. Mz., Wijk aan Zee, J. v. d. B., Bergen, loopen over verboden grond, de le, 9e en 12e ieder f3 boete of 8 dagen hecht., de 2e en 8e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 3e en 4e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 5e f2 boete of 2 dagen hecht., de 6e fl boete of 2 dagen hecht., de 7e f4.50 boete of ,3 dagen hecht., de 10e f 2.50 boete of 2 dagen hecht., de He f 1.50 boete of2 dagen hecht. G. H., Koedijk, W. T. Jz., Egmond Binnen, K. G. Jz., C. Z. Ez., W. P Jz., G. Z. Kz., 0. D. Gz., E. P. Jz., P. G. Lz., J. G. Lz., Egmond aan Zee, jachtwet overtreding, de le f2 en f4 boete of 1 en 2 dagen hecht., de 2e 2 maal f 6 boete of 2 maal 6 dagen hecht., de 3e, 4e, 7e en 8e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 6e en 10e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 9e f 3 boete of 3 dagen hecht. Bergerhout. ALKMAAR. Maandag jl. des namiddags ten 2'/2 hield de »Ooö- peratieve Vereeniging V olksbank" Spaar- en Voor schotbank", in de kleine Zaal van Harmonie haar alge- meene vergadering. Na de opening der vergadering door den voorz. de heer K. Cz. de Boer, leest de Directeur de heer Koster de notulen der vorige algemeene vergadering, welke na dankzeggging voor de goede redactie worden goedgekenrd. Hierna leest de Directeur het jaarverslag, na lezing waarvan de Balans en Winst- en verliesrekening over 1902 ter tafel komt. Aan een en ander ontleenen wij het volgende Aan het einde van het eerste boekjaar was belegd aan spaargeld het respectable bedrag van f 94448.445. Door niet minder dan 440 personen is crediet aange vraagd, waarvan aan 372 voorschotten zijn verstrekt. Geroyeerd zijn weder 26, zoodat de vereeniging nit. Dec. 11. 346 leden telde, wier gezamenlijke schuld op dien datum bedroeg f 199988.915 en nun tegoed, het op de aandeelen gestortte i 17094.50. De effecten, waarin het waarborgkapitaal is belegd en waarmede een Rek. Cour. is aangegaan met de Ned. Back, hadden door stijging der koersen een meerwaarde verkregen van f 57.82. Gereserveerd kon worden en als zoodanig kwam als reserve op de balans de som van f 1387.32. Er is een saldo winst gemaakt van f 1868.63, waar van de verdeeling door het bestuur wordt voorgesteld als volgt Reserve 40 pOt. f 747.45 Tantièmes 15 pOt. f 280.27 Afschrijving opr. kosten f 206.79 Dividend 3 pCt. f 634.12 Met algemeene stemmen wordt dit voorstel van winst- veideeling aangenomen en de Balans en Winst- en Ver liesrekening goedgekeurd. Hierna is aan de orde de verkiezing van een commis saris, wegens periodieke aftreding van den heer K. Cz. de Boer. Met algemeene stemmen wordt de voorzitter als commissaris herkozen. De heer de Boer verklaart zich gaarne bereid het commissariaat weder te aanvaarden. Met zeer veel ge noegen, zegt spr., heb ik met mijne mede-commissarissen en den directeur gedurende het eerste boekjaar gewerkt. Het groote vertrouwen, dat onze jeugdige instelling bij het publiek geniet, getuige de f 100.000 ongeveer, die ons reeds als spaargelden zijn toevertrouwd het wikken en wegen van het Bestuur onderling voor het verleenen van voorschotten, waardoor wij de vereeniging voor ern stige verliezen hopen te vrijwaren en daarmede in ver band haar gezonde en bloeiende toestand, de uitstekende leiding van den Directeur en de accnratesse in zijne ad ministratie, waarvan het bestuur zich in iedere maand vergadering heeft overtuigd, mijn warme belangstelling voor deze zoo nattige inrichting en uitstekend werkende Volksbank, zijn redenen te over, mij over bet opnieuw in mij gestalde vertrouwen te verheugen. Met een woord van dank aan de opgekomen leden voor hunne betoonde belangstelling, aan zijn mede-be- stnnrsleden voor hnnne aangename samenwerking, den Directeur, voor zyn practiBch en goed administratief be leid, sloot hij de vergadering, nadat wederzijds ook de Directeur het bestuur dank had gezegd voor zijne pret tige en stenuende medewerking en voor alles wat het heeft gedaan voor den bloei der Vereeniging, met hoog te honden het coöperatieve vaandel.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6