No. 21 Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 18 FEBRUARI. XlTationale Militie. Oproeping van verlofgangers. Heroepswet. Amsterdamsclie Brieven. Buitenland» ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Bins da g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O»SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewonefadvertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbendendat bjj Konink lijk besluit van 24 Januari 1908 Na. 13 is bepaald, dat de verlofgangers behoorende tot de na te noemen lich tingen en korpsen op de daarbij vetmelde tijdstippen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zullen worden geroepen, n.l. HOSPITAAL SOLDATEN, lilchtlng 1897. Ie compagnie van 2 Maart tot en met 21 Maart 2e 23 Maart 11 April 8e «14 April 4 Mei lilchtlng 1898. Ie compagnie van 4 Mei tot en met 30 Mei 2e 3e 2 29 Jnni Juni 29 25 Jnni, Jnli. De verlofgangers die van de regimenten Hnzaren bij de Treinatdeellngen der regimenten Veldartillerie zijn overgeplaatst, van de lichting 1899 le Regiment Veldartillerie 1/3 van 2 Maart tot en met 21 Mairt 1/3 van 23 Maart 9 April en 1/3 van 14 April 2 Mei 2e en 3e Regiment Veldartillerie t 1/3 van 16 Maart tot en met 4 April 1/3 van 14 April 1/3 van 4 Mei 2 Mei en 23 Mei. Bij de opkomst onder de wapenen zullen de miliciens moeten zijn voorzien van de voorwerpen van kleedingen uitrustingdoor hen bjj hun vertrek met groot verlof medegenomen zoomede van hun zakboekje. De verlofgangers zullen later nominatief worden opge roepen wanneer tevens zal worden bekend gemaakt de plaatsen waar zij zich zullen behoor' n aan te melden. Alkmaar De Burgemeester van Alkmaar, 16 Febr. 1903. G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAit Gelet op art. 14 al. 2 van het K. B. d.d. 8 Decem ber 1902 (Staatsblad No. 212); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de inge- mans leverde formulieren voorwerkkaarten,gesorteeid naar letter en nnmmer, van gevers beden af tot 30 April a.s. ter gemeente-secretarie voor ieder ter inzage liggen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 16 Februari 1903. G. RIPPING. V. 't Zijn vreemde dagen, die wij beleven. Door onze straten, waar anders het militair vertoon tot de uitzonderingen behoort, ziet men thaDS zoo nu en dan troepen marcheerenvoorafgegaan door een paar trommelende tamboers en aangegaapt door een menigte, uit wier blik duidelijk valt op te maken, det zij eigenlijk niet goed weet hoe zij het heeft. Aan de maréchaussees zjjn wij nu al zoo gewoon geraakt, dat wij er nauwelijks meer naar kijken, daar is 't nieuwtje al heel gauw van af geweest, wat zeker hiervan bet gevolg is, dat onze bereden politie reeds de fijnste puntjes van onze nieuws gierigheid op dit gebied heeft afgestompt. Des te grooter is daarentegen de belangstelling voor de Loepen vóór bet Koninklpk Paleiswanneer zij gecommandeerd wor den geschiedt dat ten aanschouwe van een groote menigte, waaronder jongens, die straks een standje zullen hebben in ontvangst te nemen vanwege bun lang weg blijven, de meerdeiheid vormen. Al onze kazernes zijn meer dan vol. Het gebouw «Velox" is geheel voor de militairen ingericht, ook op de "Wielerbaan zijn er ondergebracht. Aan den buitenkant liggen verscheidene oorlogsbodems, ieder bewapend met zooveel en zooveel kanonnen. In de koopmansstad spre ken de militairen plotseling een krachtig woordje mee. Waarvoor dit alles is Zou er dan werkelijk kans bestaan, dat 't opnieuw tot staking zal komen En wil de overheid dan zorgen, dat zij, die werken willen, ongemolesteerd aan den arbeid kunnen gaan Misschien beschikken de autoriteiten over betere bron nen dan wij, jonrnalisten. Wat ons ter oore komt is dat de liefhebberij om den boel er bij neer te smijten, sterk aan het afnemen is. Men ziet wel in, dat vooral bij de spoorweg-staking inderdaad het gezag een tijdlang verplaatst is geweest, maar ook is er zoo'n vaag bewust- zjjn dat hetgeen door overrompeling geschiedde zich niet zal herhalen, nu er zooveel tijd is voorbijgegaan, waarin de werkgevers zich op den strjjd hebben kannen voor bereiden. Onmiskenbaar is er door die wetenschap bij de werklieden een gevoel van gemelijkheid gewektieder een beweert dat zij een tijdlang heer en meester zijn geweest, maar er is er onder beu geen een, die een dub beltje meer heeft thuis gebracht. Ik geloof zeker, dat er onder de gemeente-werklieden velen zijn, die 't erg bejammeren, dat er tijdens de paniek, welke na de staking der spoorweg-ambtenaren heersebte, maar niet flink is toegetast. Zij wachten nu af wat de Raad zal doen om hun loon te verhoogen en worden hunne wenechen niet geheel vervuld.... dan zullen zij in vredesnaam maar met dat mindere genoegen moeten nemen: wat vóór een paar weken mogelijk was wordt nu vrij algemeen als onbereikbaar beschouwd. Hun is niet uit 't hoofd te praten, dat het juiste moment onbenut is gebleven. Vanmiddag had ik twee gesprekken, die mij nogal interessant voorkwamen Het eene was met een tram conducteur; hij verklaarde mij, dat er in de burgerij zoo'n buitengewone geest van verzet tegen de actie der werklieden was gevaren. Op de trams werd men de ge volgen daarvan gewaar door de veel kleinere opbrengst der fooien. Er waren menschen zoo beweerde hij die nog Dooit van een conducteur een 2£ cent-stuk had den willen terug-ontvangen en van het oogenblik, dat er sprake was geweest van staking op de tram, met een zeker boos genoegen dit geldstukje aanvaardden en bet in bet zakje van hun jas lieten gljjden. Op die manier werd straf geoefend. Mijn conducteur, do beweerde heelema-il buiten de beweging te staan en eenvoudig zou nadoen wat zijn collega's hem voordeden, was daarover zeer weinig eesticht. Hij vond zelfs, dat je daardoor in een stemming kwam, die je er eerder toe brengen zou om met groote opgewektheid naar de leiders te luisteren. Zoo heeft ieder zijn eigen standpunt. Het tweede gesprek was met een milicien, die onder de wapenen was geroepen. Hij vertelde mij allerlei grap pige staaltjes over de buitengewone verwarring, die in de kazerne beerschte. Kort na bun aankoont had een offi cier hen toegesproken. Hij had erop gewezen, dat de drei gende staking aan de Regeering den onaangenamen plicht bad opgelegd om menschen uit bun rustig werk te halen. Men mocht echter bopen, dat men spoedig weer de kazerne zouden kunnen verlaten. Werden evenwol de diensten der militairen ingeroepen, dan moest men toonen waarvoor men stond. Er waren zoo zei ie deze officier strooibiljetten verspreid, waarin vermaand werd om bjj het commando «vuren'' over de hootden he n te schieten, maar wie dat deed moest maar weten, dat hij zich aan een zeer strenge bestraffing bloot stelde. De militairen moesten na laten zien, dat het vaderland onder alle omstandgheden op hen kon rekenen en dat de strenge discipline onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de gegeven bevelen vorderde. Op mijn vraag, of er onder veel van de opgekomenen wat was te bespeuren van een geest van verzat en van een voornemen van dienstweigering werd mij geantwoord, dat er maar zeer weinigen zouden zijn, die daarvoor genoeg durf hebben. Er werd wel eens wat gemopperd, maar op stuk van zaken zonden wel alle soldaten doen wat men hun als bun plicht gelastte. De menscaen bui ten de kazerne zoo eindigde mfin zegsman maken allerlei dwaze voorstellingen, mtar ik verzeker u, dat men in het gelid staat, men wel een toontje lager spreekt. Bovendien wordt er zoo op ons eergevoel gewerkt, dat men ook daarom in het nur van gevaar niet zal weigeren te handelen. De Hemel geve, at confl eten uitblijven, maar komen zydan zullen allen doen wat hun bevolen wordt. Zoo leven wij nu voort, gewapend tot de tanden, ons afvragen le of er dau werkelijk iets zon gebeuren. Tevre denheid bloeit slecht in zulk een atmosteerhoe lang zal dat nog moeten duren? De staking van het spoorweg' personeel heeft voor Amsterdam wel een zeer vervelende nasleep. gaan maken van het onderworp. De Raad voelde zich echter in dit bijzondere geval zoo sterk, omdat hij wist de groote meerderheid van de burgerjj achter zich te hebben. En wat zeggen mijn lezers wel van bet besluit van den Amsterdamsehen gemeenteraad om voorloopig nog maar niet over te gaan tot den aanleg van Rijnwater-leiding Zij, die deze brieven geregeld volgen, zullen bagrjjpen dat wij ons van harte over dit besluit verhengen. Men moet den menschen niet iets te drinken geven, waartegen zij een zeker vooroordeel hebben, want d tn gaan zij er allerlei bij smaakjes aan proeven, die in werkelijkheid niet bestaan. En op het Rjjnwater had men tegen dat feit bestond en dan heeft men eigenlek zich niet eens meer de moeite te geven om te onderzoeken, of znlk een afkeer gemotiveerd is of niet. De directeur vau de Water leiding had nie mee rekening moeten houden, hij had niet zoo ver miet lat n komen. Nu staat hij voor een echec, dat dobbel pijnlijk is tegenover zijn grooten ijver 't Is voor hem wel om tureluurs te worden. Eerst staat de Raad gelden toe voor aankoop van gronden voor de waterleiding te Amerongen daar wordt reeds met de voorbereideude werkzaamheden een aanvang ge maaktvervolgens komt de Gezondheidscommissie met zeer groote meerderheid hare goedk uring hechten aan het door den Directeur zoo warm verdedigde plan en wanneer dan e ndelrjk de kroon zal gezet worden op al den arbeid.,., laat de Raad zijn Wethouder, zijnDiiec tear en zijn Gezondhe dscimuiissie in den steek om mee te gaan met een advocaat, die plotseling wat studie is BEI. RIB. Niettegenstaande de heftige oppositie der linkerzjjde is het aan de Regeering gelokt haar zin door te drijven. In de zitting van den nacht van Zaterdag op Zondag nam de Kamer met 85 tegen 27 stemmen artikel 3 aan van het ontwerp ter verhooging der invoerrechten op alcohol enz. Dit artikel betreft de afschaffing van de rechten op koffie. Artikel 4 vaststellende het deel der gemeenten van de ophrengss der nieuwe rechten op alco hol en aan de staat overlatende de opbrengst der rechten op gebrande koffie werd goedgekeurd. Vervolgens werden de artikelen 5 tot 11 bij een stemming van rechter- tegen linkerzijde goedgekeurd. Het geheele ontwerp werd daarna met 83 tegen 24 stemmen en één onthouding aangenomen. De zitting werd des morgens te 7 uur 45 opgeheven, OUITSCHIiASfU. De Duitsche bladen bevatten thans den volledigen tekst van het door Venezuela ge- teekende protocol. Venezuela erkent de rechtvaardigheid der Daitsche eischen eu verbiudt zich tot een voorafgaande betaling van 1,718,815 bolivares. Van deze som zal 137,500 bolivares in gereed geld betaald worden, de rest in vijf op deu 15 van Maart, April, Mei, Juni. Juli en Augustus vervallende wissels. Do betaling dezer wissels wordt ge waarborgd door de douane ontvangsten in la Guayra en Puerto-Cabello. Tot regeling der overige Duitsche eischen is een com missie benoemd, bestaande uit één Duitscher en één Vene zolaan, welke het bedrag der vorderingen zal vaststellen. Kunnen deze beiden het niet met elkander eens worden dan zal de president der Vereenigde Staten een voorzitter benoemen. Tot waarborg van deze en gelijksoortige vor deringen van andere mogendheden zal Venezuela vanaf den 1 Maart 30 pCt. der douane-inkomsten van Fuerto- Cabello en la Guayra deponeeren bij den vertegenwoor diger van de Engelsche Bank te Caracas. De geschilpunten over het recht der drie blokkeerende mogendheden op een afzonderlijke inwilliging banner eischen zullen voor het Haagsche Arbitragehof behan- delü worden. De in beslag genomen schepen zullen teruggegeven worden. FRANKRIJK. Cornély, een bekend journalist, vooral uit da dagen der Dreyfus zaak, heeft in een der bladen een artikel geschreven, over de aanstaande ont hullingen, die Jamés in die geruchtmakende zaak in het vooruitzicht gesteld heeft. Hierin vertelt bij dat de voorzitter van den krijgs raad van Rennes, overste Jonanst, nadat het «schuldig" was uitgesproken doir de meerderheid dor rechters, dezen vroeg hoe zij tot zulk een besluit konden komen, daar er toch geen enkel bswjjs van schuld geleverd was. Een der rechters, oen kapitein, antwoordde: «Wij hebben documenten gezien, welke gij niet keDt." Overste Jon anst merkte toen op dat er dan onregelmatigheden in het proces moesten zijn voorgekomen. Da rechters wilden daarna overstemmen, wat de voorzitter weigerde. Een dezer documenten is het bordereau van den Duit- schen Keizer, met het vervalschte randschrift. Te Parijs heeft den 15 een renzeumeeting plaats gehad ten gunste van de verdrukte Armeniërs en Mace- doniërs. Da afgevaardigde d'Estonrnelles de Constant, Denys Cochin, Jaurès en De Pressensé vormden het bureauvele collega's wareu onder de hoorders en de geheele Jong-Turksche partij was vertegenwoordigd. In de redevoeringeu werd veel afgegeven op de Turksche regeering, oude grieven werden opgehaald, nieuwe in het licht gesteld en ten slotte werd een motie aangenomen, waaiin der Fransche regeering word verzocht met kracht te bewerken de naleving van het Birlijnsche Verdrag en het memorandum van 12 Mei 1895. ZUIU-AFBIHA. Te Graaf-Reinet heeft Chamber lain, bij zijn bezoek aldaar, opnieuw kunnen ervaren dat vrede en vriendechap tusschen B>er en Brit niet met enkele redevoeringen zijn tot stand te brengen en te bezegelen. De «Standard" ontving den 14 omtrent Chamberlains komst bericht dat de Afrikaanders zich hielden buiten alle toebereidselen voor ziju ontvangstzij woonden geen der meetings bij en maakten geen deal uit van de commissies, en weigerden zelfs vergunning om water te gebruiken om de botanische tuinen mode te versieren. De schemering tusschen de Afrikaanders en de EDgel- schen hier is volkomen, seint de correspondent verder. Er zijn geen maatschappelijke betrekkingen tnsschen hen, de Bond is almacntig hij zet aan tot boycotten of tot uit de hoogte behaudelen der Engelsehon. Chamberlain was niet erg ingenomen met zijn ontvangst en deelde aan de Afrikaander deputatie mede, dat da Afrikaanders zich hielden alsof zij zijn besluiten niet

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1