Gallio's. No. 23 fierste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 22 FEBRUARI. Buitenland. Nederland. UkMAUtSCIII COURANT. Deze Courant wordt Dlos da g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O, WO 5 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr|js der gewone|advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.] Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vlh. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Wie van Gallio-naturen'' spreekt, denkt aan mensohen die zich de dingen niet aantrekken, aan hen, die onaan doenlijk onverschillig zijndie zeggendat zij »een breede rug" hebben aan hen die allerlei langs zich heen laten glijden aan de menschen van 't »het kan mij niet schelen." Heelemaal juist, zooals het meermalen gaat met dergelijke gezegden, is die vergelijking met den persoon van Gallio niet. Wie toch was deze Hij was in den aanvang onzer jaartelling stadhouder. Toen men hem wilde betrekken in godsdiensttwisten, weigerde hij en volkomen terecht daarin als rechter op te treden. Hiermee had hij niets te maken. Zalke dingen trok hjj zich niet aan en hierin oordeelde hij alleszins juistdoch hij dwaalde zeertoen hij zich evenmin wenschte te bemoeien met de mishandeling waaraan de aanklager van den persoon in kwestie bloot gesteld werd. Spreekt men van een Gallio, dan moesten daarmee zij worden aangoduid, die nu eens terecht, dan ten onrechte zich om dit of dat niet bekommeren. Doch genoeg te r toelichting van deze spreekwijze, welke waard is er een oogenblik de aandacht aan te schenken. In de menschenwereld staat men vaak tegenover ui tersten. Aan den eenen kant stooten ons af de zelf- zuchtigen en zelfgenoegzamen, wier i k de spil is waarom alles draait, de godheid voor wie ieder knielen moet, do znlken, die, opgaande in zich zeiven en het eigene, niets voelen voor wat er geschiedt om hen hean op het groote wereldtooneel, noch zelfs voor wat er voorvalt in eigen omgeving. Zichzelven zijn ze genoeg. Aan de andare zijde echter worden wij aangetrokken door de zoodanigen, wier lust en leven het is zich te geven, anderen te dienen, aan anderer belangen zich te wijden. Tegenover de war men de geestdiiftigen staan de killen de iauwen de onverschilligen. Hiér hen, die in alles deelen en belang stellen, die meeleven het leven van hun tijd, hun volk, hun maatschappij. Zij gaan in anderer lot in en willen verstaan al wat er wordt gewerkt, nagejaagd, geworsteld en geleden. Vragen van allerlei aard vervullen hun hoofd en hart. Zjj lezen couranten, tijdscbritteD, boeken en be zoeken gedreven door belangstelling vergaderin gen. In den goeden zin des woords willen zij wereld - burgers zijn, al laten zij vóór en boven alles zich ge legen liggen aan den kleinen kring waartoe zij behooren. Daér degenen, die niet uit het eigene uitgaan. Zij voelen schier niets voor wat er gebeurt om hen heen. Hon huishoudelijke bemoeiingen, hun eigen zaken en arbeid nemen hen geheel in beslag. Wat te zeggen? O 't zijn ook »bleine zielen", die alles zich aantrek ken, het geringste, het onbeduidendste, het niet noemens waardige. Zij struikelen over iederen stroohalm. 't Klein ste in woord of daad trekken zij zich aan, tob ben en beangstigen zich er over. Zij vergeten, dat er wijsheid in gelegen is zich sommige dingen niet aan te trekkon en de menschen maar te laten praten desnoods maar te laten kwaadspreken en intusschen kalm zijn weg te blijven bewandelen. Er is wijsheid in verscholen bjjwijlen hoorende doof en ziende blind te wezen. Wie over alles zich 't hoofd breekt", kwelt zich noodeloos Men moet wat langs zich heen knnnen laten glijden. Maar daartegenover wee hen, wier lauwheid en on verschilligheid zich openbaren, waar warmte, geestdrift meedenken en meegevoelen, dus meeleven, plicht waren en verwacht mochten worden. Wij zijn schakels van één keten, leden van één groot gezin; we zij a gemeenschap s wezens. Ieder leve zjjn eigen levenmaar tegelijk dat des anderen. Onverschilligheid en onaandoenlijkheid voor wat er voorvalt buiten het eigene is 0. a. kind van on kunde want kennis wekt belangstelling gelijk deze op hare beurt de eerste doet wassen, van een traagheid welke schuwt het denken en het zich varplaatsen in der menschen lot en in andere toestanden, van een moe' deloosheid, welke zeggen doet: »da dingeD moeten maar hnn loop volgen", »wat er aan te veranderen?" »men kan toch niet tegen den stroom in", van gemis aan ernst die verbiedt te gevoelen, welke hooge belangen op 't spel staan, vaak, van een harteloote zelfzucht, welke zeg gen doet, »als i k 't maar goed heb, wat raakt 't mij dan verder?" Ach, bij hoevelen vindt man gem gehoor als men spreken wil over ernstige vraagpuntenb.v. om trent onderwijs, opvoeding, maatschappelijke verhoudingen en misstanden Men lacht u nit, men laat u redeneeren, en doet u verstaan, dat men het vervelend vindt Bij alles wat wij doen of nalaten, moesten wij leeren vragen of het goed zon wezen, als ook aodaren het deden of na lieten Zou het goed wazen als allen, die gaven hebben om te denken en te oordeelen, zich onttrokken aan de openbare zaak? Wie mag onaandoenlijk wezen, waar het geldt eigen, anderer welzijn en dat van volk en maat schappij van heden en toekomst Op aller medewerking is gerekend 1 Wij moeten zoo wij een eigen overtuiging verover den getuigen duidelijk, ondubbelzinnig. Geen goed woord gaat verloren 't Wekt tot overdenkenhet opent oogen, schudt ge wetens wakker, doet zielen ontgloeien. Wij moeten mee werken, steunen door geld, door kennis, door ervaring, door persoonlijke inspanning. ,Wjj moeten durven bestrij den, openbaren, protesteeren, ontmaskeren en zoo opko men voor de eischeu van recht, gerechtigheid en men- schêljjkheid. Van wat wij zeggen of doen, hangt mee de toekomst af. Leef boven aw tijd, kom desnoods achteraan, wees uw tijd vooruit, maar niemand leve naast zjjn tijd Geen levend-dooden mogen we zijn. We mogen noch in ons zeiven, noch in anderen den geest nitblusschen en het hart doen verdorren. Er zijn er zelfs, wien het niet schelen kan wat er van hen wordt. Wat deert het hen, of zij bezig zijn te dalen hoe het staat met hun karak ter, welke invloed er van hen uitgaat? 't Raakt hen niet wat er over hen komt. Lief of leed, zonneschijn of storm verrassing of slagen van het lot,zij blij ven dezelfde onaandoeulijkon. Zij komen niet uit hun plooi, 't Is hen eenerlei wat er geschiedt om hen heen. Zij bekommeren en verblijden zich niet, en weenen niet, waar het anderen betreft. Zjj stellen niet belang in wat anderen verheugt of ontroert. Daar zijn zelfs ouders, die niet deelen in hunner kinderen spelin der hunnen vreugde en verdriet. Wat zjj leeren, wat zij lezen, met wie zij omgaan Zjj weten het niet. Arme quders en kinderen 1 Ge wordt als vreemden tegenover elkaar 1 Dat wjj hen doen ontwaken. Dat wij trotseeren den doodenden inyloed dier lanwen en zielloos-doodm. Dat wij ons blijven verkwikken aan de warmanen met geest- bezielden, dat bun leven ons leere te leven en mee te leven I Onze dagen met al wat daar woelt en gist zijn zoo hoogst beteekenisvol. Een nieuwe maatschappij is bezig te worden. Dat wjj letten op de teekenen der tijden I Een nieuw geslacht groeit naast ons op. Ga er bezie lende en leidende kracht van ons nit 1 Dat wij do onzen vormen en toerusten met een helder hoofd, met een warm gemoed, met een geest van willen en durven en kunnen Niets menschelijks bljjve ons vreemd J. E. T. A. BfiKidlfi. In de Kamerzitting van den 18 heeft de Minister van Laudbonw op een aan hem gerichte vraag, verklaard, dat de overeenkomst tusschen da Belgisehoen Nederlandsche Rageeringen betreffende den doorvoer van vee in den grensstreek niet vatbaar zijn, ten minste voor het oogenblik voor wjjziging, DUITSCHIiASlD. De Keizerlijke Gezondheidscom missie heeft een rapport uitgegeven, waarin zeer uitvoerig behandeld wordt de strijd in Duitschland tegen de long tering gevoerd. De volgende cijfers zjjn er aan ontleend. Ia 1899 telde men in het land '226,000 teringlijders, die hoegenaamd niet in staat waren eemg werk te ver richten. Van 1892 tot 1900 stierven 1,066,722 lieden aan tuberculose, d i. 118,525 per jaar. De grootste ver woestingen werden aangericht tnsschen de leeftijdgrenzen van 15 tot 60 jaar; op 1000 sterfgevallen kwamen 561 voor rekening van tuberculose. In 19 '2 had men in Duitsch land 57 openbare sanatoria en 16 groote particuliere gestichten, met te zamen 7000 bedden en waar jaarlijks ongeveer 30,000 menschen verpleegd worden; 10 sanatoria zijn bijna voltooid en met den bouw van 23 andere is aangevangen. Over de verkregen resultaten geeft het rapport de vol gende cijfers. Op 100 zielen konden ongeveer 68 ver pleegden de sanatoria verlaten, voldoende hersteld o n hun gewone werkzaamheden te kunnen hervatten, 7 om ander werk te verrichten, om van tijd tot tijd werk te doen, terwijl slechts 11 geheel ongeschikt bleven. Bij een zelfde percentage konden 87 als genezen of iü hoofdzaak ge nezen worden beschouwd, 8 bleven stationnair, 3 ver ergerden. Deze cijfers ziin ongetwijfeld zeer gunstig. KWGBLAHID. De Koning en Koningin brachten dezer dagen een bezoek aan de stad Woolwich, waar s Rijks Arsenalen gevestigd, om de nieuwe gebouwen van een militair hospitaal in te wijden. Helaas ging deze feestelijke plechtigheid met een ongeluk gepaard. Toen een salvo afgevuurd werd om de aankomst van den Koning te kennen te geven, had er een ontplof fing plaats. Een werkman' werd gedood, vier anderen onder wie een kapitein der artillerie zwaar gewond. Minister Brodrick deelde in het Lagerhuis mede, dat da tegenwoordige sterkte van de troepenmacht in Znid-Afrika 38,000 man bedraagt. Dit garnizoen zal teruggebracht worden tot ongeveer 30,000 man. Da correspondent van de »Maoch, Guardnan" te Kaapstad zendt een zeer pessimistische telegram over de resultaten van Chamber'aio's reis door Znid-Afrika. De correspondent maldt, dat Chamberlains pogingen om een deel van de oorlogskosten terug te krjjgen, nog niet geëindigd zijn. Ia Natal eu Transvaal verwacht men, dat de Natalsche ingezetenen zich niet znllen neerleggen bij het besluit der Eugelsche Regeering om enkele eischen tot schadevergoeding niet te voldoen. Chamberlain blijft nog tot 25 Februari te Kaapstad en zal eiken dag deputatie^ ontvangen. ITAIilfi. De receptiën, ter gelegenheid van den 25ste jaardag van 's Pausen kroning zijö begonnen. De Pans kwam in uitstekende gezindheid in de R-'gia-zaal, glim lachende en al de aanwezigen, die hem hartelijk toe juichten, zjjn zegen scheukende. nACBBOfVIfi. De toestand in Macedonië is zeer onrustbarend. Door Rusland en Oorstenrijk met instem ming der andere groote mogendheden worden pogingen aangewend bij de Porte, om in Macedonië hervormingen tot stand te brengen, waardoor verbetering in den toe stand kan worden verkregen. De telegrammen die verschillende bladen uit Moskon, S fir, en Weenen ontvangen, meiden, dat de volksstem ming in Bulgarije zeer opgewonden is. De geheele afloop hangt van Tarkije's zplfbeheersching en medewerking af; staat Macedonië, ondanks de invoering der hervormingen toch op, dan zullen de mogendheden onzjjdig bljjven. Of Turkije's zelf-beheersching, zoo groot zal zijn als door de mogendheden gehoopt wordt is te betwijfelen, een groot aantal Turksche troepen is geconcentreerd aan do Bulgaarsche grenzen. MABOCCO. Zeer verwardo en tegenstrijdige berich ten komen weer uit Marocco. Er schijnt iu bet. begin van deze week een groot ge vecht geleverd te zijn in de bunrt van Fez. De corres pondent van de »Morning Leader" zegt, dat na den slag het veld bezaaid was met meer dan 3000 lijken. De pretendent wist zijn posities te behouden. Andere correspondenten schrijven weer, dat de regee- ringstroepen een groot aantal gevangenen binnen de maren van Fez brachten en overwinnaars bleven. Spoorwegongelukken. Uit de Yereenigde Staten verneemt men weer van een tweetal spoorwegongelukken het eerste op de lijn Dela wareLakawanna West waar een scbooltrein door een anderen trein werd aangereden, negen kinderen werden gedood en vijftien ernstig gekwetst. Ook de machinist is levensgevaarlijk gewond. Het tweede ongeluk gebeurde op den Grand Trnnkspoorweg, waai een sneltrein van een hoogte storttedertig reizigers bekwamen letsel, doch geen doodelijk. Sneeuwstorm. New-York heeft geleden onder een zeer zwaren sneeuwstozm. De sneeuw begon te vallen in den nacht van Dinsdag op Woensdag, en Woensdagmiddag lag zij reeds 10 inches dik. Meer dan 5000 man zijn bezig de straten schoon te vegen, terwijl de kosten van daze op ruiming reeds zeer hoog loopen. Het treinverkeer was den geheleen morgen gestremd, terwijl op verschillende plaatsen de telegraafljjnen gebroken zijn. Het is in New- York versehrikkeljjk kond. We Bond van Orde. Aan het Spoorwegpersoneel in Nederland is den 19 het volgende schrjjvea verzonden, dat zoo ruim mogeljjk zal worden verspreid »De »Bond van Crde van personeel, werkzaam bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij", streeft evenals de vereenigingen, die zich hebban aangesloten bij de federatie naar de bevordering der zede- ljjke en stoffelijke belangen van bovenge noemd personeel, doch wenscht dit doel te bereiken langs ordelijken weg. »Waar aan de eene zijde staat de Spoorweg-Maat- schappjj als werkgeefster, die van haar personeel vraagt trouwe medewerking, ten allen tijde en onder alle omstan digheden, staan aan de andere zijde de werknemers, tot eenen Bond vereenigd, die zich verbinden to' tronwe nakomiDg van de op zich genomen plichten, d ich daar voor ook verlangen handhaving hunner rechten. >Da Bond beschikt over de middelen die hem instaat stellen deze rechten te waarborgen.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1