Ingezonden stukken. Stadsberichten. burgTkrlijKE STAINI). Veiling van vaste goederen, Markt- en Beursberichten. »Het personeel, dat met ons genoegen neemt met een eerljjke oplossing van geschillen langs den weg van orde, moet zich onmiddellijk aanslniten aan dezen Bmd. «Wjj hebben noodig krachtige mannen, die niet schroo- men om, wanneer zij het doel van den Bond met volle overtuiging kunnen onderschrjjven, krachtig mede te werken om hem tot bloei te brengen.Die mannen moeten ook, wanneer het noodig is, bewijzen geven, dat zij het ernstig meenen met hunne plichten. Geen laffe vrees, maar heilige moed eener eeriijke overtuiging moet gesteld wor den tegenover hen, die geweld willen. «Namens het Voorloopig Hoofdbestuur van den »Bond van Orde" H. M. P. van Emmerik, voorzitter. Vorkink, secretaris. De heer J. Oudegeest, voorzitter der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwogpersoneel, heeft een manifest rondge zonden, getiteld »een woord tot het publiek," Hij geeft daarin als zijne meening te kenneD, dat de meerderheid van het spoorwegpersoneel onlangs den arbeid vrijwillig en zonder ecnige pressie neerlegde. Een feit is het, schrijft hij, dat wij zelfs al onzen in vloed hebben moeten aanwenden om eene algemeene werkstaking over het geheele land te voorkomen zoo sterk was de aandrang. Dat onze leden begrepen hebben, dat alleen hunne hoofdbesturen in staat zijn den alge- meenen toestand te overzien», en dat zij tot nog toe een zoo groote zelfbeheersching getoond hebben, is alleen te danken aan het organisatiebegrip en aan de discipline, die zij zich-zelven. vrijwillig hebben opgelegd, in het be lang hunner organisatie. Verder beweert hij, dat men niets dan de orde wil. Alleen als men wetten wil maken om de organisatie den levensadem zoo goed als uit te blazen, dan zal men zich daartegen verzetten. De meeldragers te Amsterdam zijn voornemens Maandag e.b. het werk te staken, wanneer Zaterdag de verhooning van loon met 50 pet. niet wordt ingewilligd. Te Zaandam is den 18 andermaal eene samen komst gehouden tusschen den heer Westerman n en een comité uit de stakende werklieden, Eene overeenkomst werd ook thans niet verkregen. Dit stnitto af op de ver klaring van den heer W., dat hij 17 arbeiders, naar ge lang er werk zou komen, weder in dienst zou nemen, doch 7 8 werklieden niet weder wilde toelaten. De werklieden besloten op deze voorwaarden de staking vol te honden. Door het plaatselijk arbeiderssecretariaat te Zaandam is nu een manifest verspreid waarin de neringdoenden worden aangeraden aan den heer Westermann niet meer te leveren dan voor zijn gezin noodig is. Doen zij het toch, dan zullen de arbeiders weten te handeleD. Algemeene werkstaking V Zooals bekend is, was don 20 te Amsterdam in het gebouw van den A. N. D. B. in de Plantage Fransche Laan door het bestuur der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel samengeroepen een vergadering van hoofd besturen der Nederlandsche vakbonden met hun landelijke vertegenwoordiging benevens de twee groote groepen uit de arbeiderswereld, te weten de Vrije Socialisten en de Soc. Dem. Arbeiderspartij, in welke vergadering besproken zou worden wat den georganiseerden arbeiders in Neder land te doen staat wanneer de Begeering overgaat tot het maken eener wet waarbij aan het personeel der spoorwegen het recht van staken wordt ontnomen of dit recht op eenige wijze wordt verkort. Aan de oproeping der Ver. van Spoor- en Tramweg personeel was algemeen gehoor gegeven de groote ver gaderzaal vulde zich met afgevaardigden der verschillende organisaties en vereenigingeu, vertegenwoordigende 90,000 georganiseerde arbeiders. De vergadering werd gepresideerd door den heer F. H. Pet ter, voorzitter der Ned Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, Onder de aanwezigen waren o.a. de leden der Tweede Kamer mr. P. J. Troelstra en Helsdingen, terwpl verder de meest bekende fignren uit de arbeiders beweging werden opgemerkt. Na zeer uitvoerige besprekingen nam de vergadering met algemeene stemmen op twee onthoudingen na de volgende motie aan »De vergadering, enz. »gehoord de verklaring der Vereenigingen van het Spoorwegpersoneel, dat zjj ter wering van een wet die de vrijheid van staken aanrandt den arbeid znllen neerleg gen en van de Federatie van Transportarbeiders en andere vakvereenigingen dat ook zij in dat geval tot een werkstaking zullen overgaan «besluit »een Comité van verweer te benoemen, dat een krach tige agitatie zal voeren ter handhaving van de vrijheid van den arbeider »en roept het gansche Nederlandsche proletariaat op, zich in deze met de georganiseerde arbeiders solidair te verklaren." Besloten werd verder dat het in de motie genoemde Comité van Verweer zal worden samengesteld uit twee vertegenwoordigers van het Spoorwegpersoneel, twee ver tegenwoordigers van de Federatie van transport te water en verder één vertegenwoordiger van het Nationaal Ar beidssecretariaat, één van de Vrije Socialisten en één van de Soc.-Dem. Arbeiderspartij. Zoodra de spoorwegarbeiders den tijd daartoe gekomen achten zal dit Comité de noodige maatregelen nemen om een werkstaking over de verschillende vakken nit te schrijven. (Handelsblad,) Haringcarspel. Tot agent van politie 4e klasse te 's Gravenhuge is benoemd de heer A. Schouten, alhier. Barslngcrliorn. Den 19 werd in een te K o 1- horn gehouden Algem. Vergadering van aandeelhouders der Naaml. Vennootschap motordienst KolhornSchagen besloten de dienst voort te zettenmet uitgifte van f 1200. Preferente aandeelen a f 10, waarvan al voor f 1000 werd toegezegd. Heer-Hngovraard. De beer W. Molenaar te Eierland op Texel is den 20 met algemeene stemmen door den Gemeenteraad als hoofd der school te Veen- huizen benoemd. Brand. Te Bergen-op Zoom is den 19 eene hevige brand uitgebroken in het koffiehuis-Lint, op de Groote Markt. Wegens den sterken wind vreesde men, dat eene geheele rij huizen, benevens de belendende Hervormde kerk, zonden aangetast worden, maar dank zij het krachtige optreden der brandweer was men na vier nur den brand meester. De waterschade aan de belendende perceelen is groot. Verzekering dekt de schade, behalve van den inventaris. Ken droevig ongeluk. Nabij Heerewaarden geraakte het achtjarige doch tertje van schipper T. in brand, terwijl de vader naar de kerk was. De moeder snelde toe om de vlammen te blas- schen, door het kind onder water te dompelen, doch kreeg daarbij zelf zulke hevige brandwonden, dat zij het kind moest loslaten en zien verdrinken. De ijlings ontboden geneesheer verbond hare wonden, welke tot op het been waren doorgedrongen. Het lijkje van het verdronken kind is nog niet gevonden. misdaad f Sedert kort moet de justitie te den Haag zich bezig houden met een onderzoek in verband met den kort op elkander gevolgden dood van twee dames, zusters, vroeger te Botterdam woonachtig, later te 's-Gravenhage geves tigd. Zij zonden tot eenigen erfgenaam harer nalatenschap van f 80,000 gemaakt hebben een te 's-Gravenhage wonend, niet tot haar familie behoorend magnetiseur. Een nicht der overledenen vestigde de aandacht der justitie op het vrij plotseling overlijden der zusters. Vermoedelijk zullen voor eene nader onderzoek, de lijken worden opgegraven. Bedevaart. Door het Nederlandsch Comité tot regeling van bedevaarten zal van 26 April tot i3Mei 1903 eene bede vaart worden georganiseerd naar Bome, Padua en Assisi. Het verblijf te Bome zal acht dagen dnren. Diefstal van een schilder^. Te den Haag werd nit den verhuiswagen, waarin vervoerd was de inboedel van den Russischen gezantschaps secretaris vermist een kostbare schilderij ter waarde van 10,000 mark. Gelukkig is de schilderij teruggevonden, en het mocht tevens der Haagscbe politie gelukken de daders van den diefstal, twee bekenden van de justitie aan te honden. Zij zijn in voorloopige hechtenis gesteld. Het doek bevond zich reeds in de tweede hand. De eerste kooper, een eenvoudig man, geen waarde van schilderijen kennende, kocht het van de dieven voor den luttelen prijs vanf 5. Den Haag. Dr. Bredins, die destijds voor f 100,000 eigenaar werd van Rembrandts Sanl en David, welk doek hij in bruikleen aan het Manritshnis te Den Haag ai- stond, ontving nu dezer dagen van een schatrijk Ameri kaan een bod van ongeveer f 600,000, voor die schilderij. De heer Bredins heeft echter, naar Het Vad. meldt, deze aanbieding afgeslagen. Dr. G. C. Nijhoff, hoogleeraar in verloskunde en gynaecologie aan de universiteit te Groningen, heeft zich de vorige week bij het naaien eener wonds van een patiënte in de hand geprikt. Eenigen tjjd daarna zwol de hand op, en was eene operatie noodzakelijk. Sinds dien verergerde de toestanddoch naar luid de laatste berichten is bjj thans een weinig vooruitgaande. Scliermerhorn. Door deelhebbers van het vee fonds «Ursem, SchermerhornAvenhornOterloek en omliggende gemeenten", werd in het 3e kwartaal 1903/1903 eene contributie betaald van 45 ct. per stuks vee. Ver zekerd was op dat tijdstip 963 stuks vee. Jasmijnen en nog wat. Het stuk van den heer Cock beeft uiting gegeven aan wat in d.e gemoederen van Alkmaars burgers omging. Inderdaad sommige uitroeiingen zijn onverklaarbaar. Kom van hot station af naar de stad. Ge zaagt links over do brug een mooien singel, met hoog en laag hout begroeid. In den zomer werd het oog geboeid door een boschje jasmijnen ongekend schoon. Wat ziet ge nu, bij de Nachtegaal staande? Een uriroir, half verscholen achter een wankleurig aanplakbord, de lage, vuilgrijze gevel van bet hoekhuis Molenbuurt—Zevenhuizen, het bovendeel en, dichterbjj komende, het geheel van de lage, petiterige huisjes der Molenbuurt. Hoe komt onze regeering tot zulke onbesuisde dadenwie verblindt haar P Znllen wij dat alles nu maar suf droomend aan zien of onze stem verheffen, gelijk de heer Cock In aansluiting van het verzoek van den heer Cock vragen ook wij, belangstellende burgers,, in Alkmaars schoon «Waarom de jasmijnen weggenomen en den singel ont bloot t M., N. en O. Het beruchte slootje. In de discussie, gehouden ter Raadsvergadering naar aanleiding van het leggen van eene tramlijn langs den Kennemerstraatweg, heeft eene nitdrnkking van den heer Bosman onze belangstelling getrokken. «Het slootje zal er wel den langsten tijd geweest zijn." Misschien staat deze profetie in verband met hetgeen wij hebben ver nomen omtrent de a.s. komst van den Hoofdinspecteur der Volksgezondheid, wiens aandacht op deze sloot is gevestigd geworden. De toestand is ook onhoudbaar. De stank is af en toe verschrikkelijk en was heel erg in de dagen van don dooi. Toen de jongens gaten in het ijs sloegen, steeg een afschuwelijke reuk op, wat door on derscheidene wandelaars is opgemerkt. Het kan ook niet anders. Dagelijks wordt er door een der aanliggende bewoners onrein water in geworpen het slootje is ge heel vervuildeen dikke laag rottend slijk en bladeren bedekt den bodem, laatst was het water langs den straat weg en in den noordoosthoek goorgrijs. (Het water is op dit oogenblik weer even gestegen en bedekt thans weer eenigsziDs de ongerechtigheden.) Aan den achter kant lijkt bet nog schappelijk, doch het is niet meer dan ljjken, omdat wij nog maar Febr. schrijven. Het voor jaar en de zomer zullen ook daar weer het onooglijke aan het licht brengen. Maar wij leven in goede hoop. De uitlating van den heer Bosman, de a.s. komst van den Hoofdinspecteur, de overweging, dat voor eenige maanden naar aanleiding van een adres de zaak in handen van B. en W. is gesteld, die zeer zeker al tot eene conclusie, in dezen te nemen, zijn gekomen, dat alles geelt den burger moed. Het zal dan toch eindelijk wel in orde komen. P. Telefoon. Dat men hier ter stede steeds meer en meer het groote gemak inziet, welke de aansluiting bij het tele foonnet verschaftbewijzen wel het groot aantal nieuwe deelnemers. Zoo zijn thans weer aangesloten de hoeren G. M. J. Bakker, Verdronkenoord, R. H. F. C. Be- rentzen, Honttil, A. M. Oonijn, Arts, Laat, ConijD, Apo theek, Mient, Gemeente-reiniging, Acoijustoren, id. id. voorbij de Kalkovens, Hotel de Burg, Dr. J. C. Overduin, R. G. O. Schroder, Arts, Oudegracht, Firma G. Swerver, Stoombootd. AlkmaarRotterdam, L. S. van Thijn, Ver dronkenoord en Dr. J. W. Wicherink, Langestr. Voor de eventueele nummers verwijzen wjj naar de in dit nommer voorkomende advertentie. UciMoii*trantscli Geref. Gemeente. Men verzoekt ons mede te deelen dat de heer ds. A. C. de Regt, wegens ongesteldheid verhinderd is op te treden en dat de godsdienstoefening zal worden geleid door den emiritus predikant, den heer ds. J. W. P. Feith, alhier. Groote Kerk. In plaats van ds. Pool zal des morgens 10 uren optreden ds. Vinke. VERBETERING. In het raadsverslag van Woensdag 18 Febr,, zie het nummer van 20 dezer, staat in de discussie over punt 11, dat de heer Kraakman zou hebben gezegd dat de tram voor eiken »t r a m" 4 maal den weg zou moeten afleggen. Men leze hiervoor »t ram": «trein". Dezelfde verbetering dient aangebracht te worden waar de heer Bosman later zegt, dat tweemaal voor eiken «tra m" moet worden gereden. ONDERTROUWD. 19 Febr. Gerard van Zanten en Maria Johanna Duink. 20 Pieter Blokker, alhier, en Cornelia But'er, te Koedijk. GEBOREN. 19 Febr. Pieter en Oornelis, zs. van Arie Oudes en Aaltje van Dijk. 20 Geertruida Maria, d. vao Pieter Bijpost en Ari- aantje Schuurman. 21 Remmert Simon Pieter, z. van Martinus Breg- man en Marjjtje Honter. gehouden door Notaris M. GOUVERNE, op Vrijdag 20 Februari 1903, van perceelen te Alkmaar: A. Huis met tuin aan den Kennemersingel, wijk E 16, groot 120 cent. Strijkgeld J. G. Corino f 1245, B. Winkelhuis aan het Fnidsen wjjk O 31, groot 68 cent. Strijkg. Joh. v. d. Molen Wz. 630, C. Woonhuizen aan de eerste Kanaalstraat op Oostwijk bij het Zeglis, wijknummers 8 groot 83 cent. Strijkg. 0. Meijer 1065, 10 80 J. v. d. Molen 1070, 12 76 «0. Meijer 1055, 14 73 «O. van Stam 1055,— 16 70 «O. Mejjer 1055, D. Het bouwterrein aan de Metiusgracht en de nieuwe straat tusschen die gracht en Varnebroek, de nummers 1 groot 134 cent. Strijkg. J. G. Corino f 616,40 2 5» 123 J. Huiberts 578,10 3 121 J. G. Oorino 592,90 4 119 O. van Stam 583,10 5 118 dezelfde 566,40 6 135 dezelfde 769,50 7 144 Cs. Bol 633,60 8 S> 146 J. G. Corino 657, 9 151 O. van Stam 679,50 10 148 J. Dorregeest 666,— 11 141 Cs. Bol 634,50 12 T> 126 dezelfde 598,50 13 T> 78 J. Balder 374,40 14 77 C. van Stam 373,45 Combinatiën en ei: ndtoewijzin g zullen plaats hebben op Vrijdag 27 Februari 1903, 's avonds 6 uur, in het Noord- Ho 11. Koffiehuis van den heer Hazes. Alkmaar, 20 Febr. Kleine kaas f 29.50, commissie f 26,Middelbare f 27.Aangevoerd 85 stapels, we gende 40068 Kgr. Alkmaab, 2ü Febr. Aangev. 1370 mudden. Tarwe f 6, a 6.45, rogge f 5,50 a 0,— gerst (chev.) f 5.30 a 5.40, haver f 3.05 a 3.60, paardeboonen f 5.20 a 6.60, bruine id. f 9 a 12.50, citroen id. f a witte id. f 13.50 a rood mosterdzaad f 16.a blauwmz. f 12,50 a karweizaad f erwten groene f 15.25 a 16, grauwe f 17,a j]20,—vale id. f 7.50 a 14.—, dui- venboonen f 7.50 a 0. Alkmaar, 21 Febr. Aangevoerd 9 paarden f 110 a 250, 4 koeien en ossen f 200 a 230, 161 nuchtere kalveren f 8 a 20, 0 ezel f a 110 magere schapen f 14 a 24 63 a ri varkens f 14.a 18.264 biggen f 8 f 11.50, 3 bokken en geiten f 3 a 6, 0 bokjes f 0. a 0.—, boter, s middags 12 uren), f 0.70 a f 0.75, aangevoerd 2740 P., Grasboter f 0.a 0.—, kipeieren f 0.75 en 1.per 25. Amsterdam ,j 20 Febr. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesehe Borgers f 2.— a 2.30, dito Franeker f 0.— a o.dito Blauwe f 2.40 a 2.60, Zeeuwsche Spni- sche Jammen f 2.50 a 2.90, dito Bonte f 2.90 a 3.50, Flakkeesche f 0.a 0.dito Blauwe f 2.50 a 3.10 Geld. Blauwe f 2.20 a 2.50, dito Bonte f 0.a 0.Pr. Hamburgers f 3.30 a 3.50, Fr. D. jammen f 2.— a 2X5, Westlandsche Zand f 4.a 4.75, alles per HL., nienwe Malta 8 a 8J ct. per Kg. Delft, 19 Febr. Boter. Per '/4 vat f 54,— a 65.— per Kg. f 1,35 a 1.62. Aangevoerd 54 achtste en 24 zestiende vaten, wegende samen 1320 Kg. Meppel, 19 Febr. Boter, per vat le soort f 26. a 2e soort f 25.a 3e soort f 24.a per 1.5 Kg. f 2.a. 2.20. Aangevoerd 3000 Kg.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2