Runenschrift. No 23. Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. Zondag 22 Febr. 1903. Nederland. FEUILLETON. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken, H e r m i u a. ALKflAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van E. KALVERBOER aldaar, om vergunning tot het op richten van een brood- en besctnittbafrkerij, in een te bouwen perceel van Teijlingenstraat, sectie C, No. 289, en dat op Woensdag 4 Maart 1903 's voor middags te elf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 18 Febr. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. In adres aan de Tweede Kamer Somt het hoofdbestuur van de Vereenig ing voor Vrou wenkiesrecht er t gen op, dat in het wets-ontwerp tot wjjziging van eenige artikelen der gemeentewet wordt voorgesteld de vrouw voor de betrekking van ambtenaar van den Burgerlijken Stand, gemeente-ontvanger en ge meente-secretaris voor goed uit te sluiten door het woord •mannelijk" te plaatsen in de artikelen, die op de benoem baarheid tot bedoelde ambten betrekking b bben. Het bestuur verzoekt de Tweede Kamer aan deze uit sluiting geene goedkeuring te verleeneu en zoo het aan twijfel onderhevig mocht wezen, dat vrouwen thans voor dezo betrekkingen benoembaar zijn, dezen twijfel voor goed weg te nemen. Te Bordrecht is den 17 's avonds, het aakschip Avontuur'', bevaren door schipper A. de Bit dat ge sleept werd door do stoomboot »Kerkerak'', in aanraking gekomen met het remming werk van de spoorbrug, ten gevolge waarvan het vaartuig een gat in de boeg kreeg en onmiddellijk zonk. De schipper, benevens zijne vrouw, eene zuster, de knecht en vijf kinderen werden, door middel van eene roeiboot, gered, doch het zesde kind, 8 weken oud, viel uit de arjnen der mosder en verdronk. Onmiddellijk zijn alle pogingen in het werk gesteld om het lijkje te zoeken. Aan de Leidschevaart, onder lllllegoin, zijo vjjf in aanbouw zijnde arbeiderswoningen ingestort. Gelukkig is niemand gekwetst geworden. Statlonsbouw te Haarlem. Met de werken voor den nienwen stationsboaw te Haarlom zal op 1 April worden aangevangen. (N. R. Ot Nabij Woerden is den 17 een spoorwegongeluk voorkomen door de oplettendheid van den machinist van een trein nit Amsterdam, die gezien had, dat op dio plek aan de rails een stuk van ongeveer één meter ontbrak. Hij deelde dit aan eenige personen mede, doch er was geen tijd meer voor seinen of maatregelen, zoodat er geen ander middel overschoot dan den naderenden trein nit Den Haag te waarschuwen door in grooten getale met opgeheven handen en levendige gebaren de aandacht te trekken. Dit gelukte de machinist van den Haagsehen trein zag het en begreep, dat er iets bijzonders moest zijn, zoodat bij terstond door krachtig remmen den trein deed stilhouden. Eene ontsporing werd alzoo gelukkig voor komen. Stompetoren. In de vergadering van de Afdee- ling Schermeer der Hollandsehe Maatschappij van Land- DS&üWw». K. WElRIfiH. V ERTALING VAN 12) Het lichte verwijt, dat in dit gezegde lag opgesloten, ontging Inga bljjkbaar. »Nu, dat zal een ideaal huweljjk worden!'' merkte zij aan, »maar een mensch moet toch voor zijn pleizier trouweD, vind ik anders badank ik daarvoor 1 Weet ge wel, dat je verloving groot opzien heeft gewekt te Drontheim Onze geheele kring van kennissen kent je als onze logée, maar wij dachten allen' dat gij eens een deftige domineesvrouw zoudt worden, evenals je moeder is geweest. En nu is je aanstaande een Duitseh baron en majoraatsbeer en wie weet wat al meer I" Ge schijnt alles precies te weten 1" zeide Hildnr. »En ik heb je toch niets van al die bijzonderheden geschreven." •Neen, nit Raansdal hoordeu wij natuurlijk niets! Oom deelde ons eenvoudig je verloving met Bernhard Hohen- fels mede en gij schreef even laconisch: »Een vriend uit mijn jeugd, een jong Duitscher, die hier opgegroeid en nn na een lange afwezigheid teruggekeerd is" meer niet?'Geen tittel of jota, dat die bewuste Bernhard dn eigen neef en toekomstige erfgenaam van den minis'er Hohenfels is, van wien alle couranten tegenwoordig vol zijn! Maar wjj hebben 't toch gehoord 1 En nn begraaft je aanstaande zich hier te Raansdal, terwijl he-u ginds in zijn eigen land een heele heerlijkheid wacht 1 Men zegt wel, dat hij met zijn oom wat overhoop ligt, maar als iemand zóo'n positie bekleedt •Moet men hem het hof maken, bedoelt ge?" vielHil- bonw gehouden den 18 dezer, heeft zich, naar aanleiding der ingekomen circulaire »Veauitvoer naar Zuid-Atrika" eene commissie gevormd. Daar men meende dat het ledental der Afdeeling te gering was om eenig resultaat te verkrijgen, zal de commissie beproeven door het aan bieden van inteekenlijsten aan de ingezetenen van den polder Schermer meer en algemaener deelneming op te wokken voor het doel in bovengenoemde circulaire uit eengezet, en zullen dus weldra aan de ingezetenen van den polder deze lijsten worden aangeboden. Als afgevaar digde naar de Algemeene vergadering der Maatschappij, werd benoemd de heer J. Rolflf en als diens plaatsver vanger de heer K. Spaan. Tot afgevaardigde naar de vergadering van Hollands Noorderkwartier is benoemd de heer K. Sehoone, als plaatsvervanger de heer J. Klerk. De rekening der afdeeling overgelegd door den Pen ningmeester werd goedgekeurd, De ontvangsten hebben bedragen f 172 01 i/2, de uitgaven f 147 701/2 Sijbekarspel. Door Mejuffrouw M. Vrolijk, sedert Augustus 1899j»udorwijzeres aan de school te Benning- broek, is tegen 1 Mei a.s. uit die betrekking eervol ont slag aangevraagd. Woensdag 1.1. kwam de automobiel van Mr. O. P. Donker op den Zwaagdjjk tusschen Wognum en Hoorn in botsing met een boom, waardoor zij te water geraakte. De eigenaar sprong or af en kwam met eene lichte kneu zing vrij, doch zjjn vehikel werd met veel moeite en ge havend op het droge gebracht. Algemeen Belang. Schagen. Op algemeen verlangen zal de uitvoe ring van 15 Februari nogmaals gegeven worden den 24, tegen een zeer verlaagd entrée. In plaats van mej. T. Asjes, die in hare bruidsdagen moaielijk nog eens kan op'reden, zal mej. T. G. Louët Teisser, zangeres te Am sterdam, hare solo's en een paar eigen liederen ten beste geven. Paaschtentoonstelllng. Het programma voor de Paascateutoonstelling op 1 April is verschenen in een feestelijk gewaad ter eere var. het tienjarig bestaan der vereeniging voor het houden dier tentoonstellingen te Schagen. Aan extra prijzen van particuliere zijde werd een bedrag van f 263 aangeboden en 1 zilveren medalje. Uit het reserve-fonds der ver eeniging zelve werd f 100 genomen ter verhooging van de eerste prijzen in de onderscheidene rubrieken. Westgraftdijk. Het verbouwen van het kerk gebouw der Ned. herv. gemeente alhier, is thans geheel afgeloopen. Zoowel in- als uitwendig maakt het geheel nu een aangenamen indruk. Den 1 Maart e.k. zal de kerk worden ingewijd. »Jjp- De beer T. Visser alhier heeft een motor boot in de vaart gebrachtvarende tusschen Rjjp en Amsterdam. f Veehandel In Friesland. De] aanvoer van melk- en kalfkoaien was op do jongste markten weer grooter, doch eene flinke hoeve el heid was nog niet ter markt. Over het geheel ging de handol behoorlijk, druk was hij niet, doch de omzet was goed. Er waren buitenlandsche kooplieden, waaronder eenige Fransche die da beste kwa liteit kochten. Toch was de prijs eer lager dan hooger en vooral de mindere soorten, waarvan in verhouding de aanvoer groot wa3, waren aardig lager in prijs. Stieren voor de slachtbank waren nog al aangevoerd de kwaliteit was over het geheel niet puik en dit was oorzaak van lagere prijzen. Vette koeien, met grooter aanvoer, waren vrjjwel in één doen. De tijd van den zeer drukken handel en zéér hooge prijzen schijnt voorbij te zijn, althans menig slager dar hier op bitsen toon in. »B9rnhard denkt er gelukkig anders overl Hij heeft zich geheel onafhankelijk weten te maken en zijn erfelijk recht op het familiegoed vervalt bovendien met ons huwelijk. De majoraatsheer van Gun tersberg mag slechts iemand van zjjn eigen rang en stand tot vronw hebben en ik ben maar een eenvoudige domi neesdochter dót is 't wat de minister hem niet vergeef' Inga zag veibaasd op bij deze mededeeling. Hoeveel moest die Bern bard Hohenlels van zijn verlooide houden, als hij zjjn geheele majoraat aan hóar ten offar bracht 1 De jonge dame vond dit vreeBelijk romantisch en interessant. Is hij dótrom dus in onmin met zijn oom?" vroeg zij. •Zijn ze wezenlijk zóo boos op elkaar?" Dat weet ik niet," was het onverschillig antwoord. Bernhard spreekt maar heel zelden en met grooten tegen zin van zijn familierelaties, en ik dring er niet op aan om meer daarvan te weten. De aangelegenheden van Guntersberg heeft hij mijn vader en mij uitvoerig meege deeld, omdat dit ons huwelijk betrof, maar verder weet ik niets meer dan alle andeie menschen." Nu klonken er voetstappen buiten. Bernhard Hohenfels en Koen Fernstein passeerden het venster, groetten, en traden vervolgens de kamer binnen. Zij werden dien dag dan ook verwacht. Do bewoners van de pastorie wisten dat Bernhard, van zijn zeiltocht met het jacht terngkee- rende, zijn vriend opwachten en met dezen te Raansdal komen zou. Al hadden de verloofden elkaar in vijf dagen met gezieD, begroetten zij elkander alsof ze eerst den vongeo avond afschoid hadden genomen. Hildur stond op en faling Berubard tegen, die haar op het voorhoofd kuste en daarop aan Koen voorstelde. Zij stak dezen kalm en vriendelijk de hand toe. lutnsscben was Be nhard op Inga toegetreden: •Juf frouw Lundgten, niet waar?'' vroeg hij. »Mag ik u als myu aanslaande niebt begroeten? Met groote nieuwsgierigheid staarde Inga den man aan, dio b«ar na alles, wat zij van hem had gehoord, een soort van romanheld toescheen. Eigenlijk zag hij er niet als zoo danig uit, ja, om de waarheid te zeggen, beviel hij haar niets. Het stugge, aanmatigende in zijn voorkomen, dat heeft den vleescbprys met één of een haiven stuiver per J kilo verlaagd. Vette balveren waren wol zoo goed gevraagd met eenigs- zins vastere prijzen. Nuchtere kalveren met goeden handel, waren eer lager dan hooger in prijs; de Engelsche markt viel in de laatste dagen tegen. De aanvoer van schapen en lammeren was niet groot! de handel was behoorlijk vlug. Prijzen iets hooger. Vette varkens waren flink aangevoerd ook veel vette biggen. De handel ging nog al in deze soorten -biggen voor expert waren niet zoo goed gevraagd. De aanvoer was: 1000 melk- en kalfkoeien, 100 stie ren, 250 vette koeien, 100 pinken, 150 vette kalveren, 800 nuchtere kalveren, 900 schapen, 150 vette varkens, 700 vette biggen, 150 magere varkens, 350 kleine biggen. Do prijzen zijn: Vette koeien, le kwal. 27i29j ct., 2e kwal. 2326 ct., 3e kwal. 20—22 ct., vette kal veren 25—36 ct., vette schapen '2326 ct., vette varkens 1921ct., Londansche biggen 1819 J ot. per kilo. Melk- en kalfkoeien f120f 250, pinkeu f45f75; nuchtere kalveren f 8f 11,50, weideschapen f 17f21, magere varkens f 48—f 64, kleine biggen f 1,15fl,40 per week. (N. v. d. D.) Stlercnkeurfngen In Aoordholland. Door de Provinciale Commissie tot bevordering van de Veefokkerij in Noordholland zullen evenals vorige jaren voor de toekenning van onderhoudsbijdragen aan Fokstieren, keuringen gehouden worden. De voorkeurin- gen, op een 24-tal plaatsen, 16, 17, 18, 19 en 20 Maart. De centrale keuringen 25 Maart voor 't gedeelte bezui den het Noordzeekanaal, te Amsterdam 27 Maart voor 't noordeljjk gedeelte te Alkmaar. Beschikbaar gesteld worden 5 premiën van f 150, 9 premiën van f 125, en 9 premiën van f 100, voor twee jarige of oudere stieren en 10 premiën yan f 100, en 15 premiën van f 75 voor éénjarige stieren. Voor de 3 boste stieren, afkomstig van koeien, inge schreven in een dor registers van Fokvereenigingen, zijn drie premiën, van f 50 ieder, beschikbaar. Aan de toekenning der premiën zjjn de volgende voor waarden verbonden le. de stieren moeten in één der stamboeken inge schreven zijn of op den dag der keuring ter inschrjjving aangeboden worden 2e. de stieren moeten bij inspuiting met tuberculine niet in die mate reageeren, dat zij verdacht worden te lijden aan tuberculose. (De stieren, welke verleden jaar zijn goedgekeurd, worden hiervan vrjjgesteld) 3e. tegen een maximum dekgeld van twee gulden per koe moeten de stieren in de provincie Noordholland beschikbaar blijven tot- en deelnemen aan do beuringen, welke gehouden worden in 't voorjaar van 1904. Slieren van twee jaar en ouder op het tijdstip der keuring mogen in Augustus verkocht worden, maar dan wordt de premie verminderd en gesteld op de belft van het bedrag 4e. deklijsten worden den eigenaar van geprimeerde stieren gratis verstrektdeze moeten bijgehouden en vóór 1904 bij den secretaris R. Visser Lz. te Berkhout, ingeleverd worden 5e. de commissie behoudt zich het recht voor, om indien noodig, geprimeerde stieren te verplaatsendit zal geschieden indien in eenig deel der provincio te weinig goede stieren zijn. De Provinciale Commissie tot bevordering der Veefokkerij in Noordholland, Jh. Mr. P. VAN FOREEST, Voorzitter. R. VISSER Lz., Secretaris. zich ondanks zijn beleefde begroeting niet liet verlooche nen, schrikte haar af. De jonge marineofficier was toch veel knapper en had veel aangenamer manieren. Niette min behandelde zij dezen zeer koel en uit de hoogte, toen hij de kennismaking van den vorigen dag hernieuwde. Eerst toen hij zich verontschuldigde en verzekerde, dat hij erg geschrikt was, toen hij naar de boot, teruggaande zijn reisgezellin niet meer aantrof, liet deze genade voor recht gelden. Het verschil tusschen de twee meisjes trof den jongen zeeman onwillekeurig. Hildur was ontegen- sprekeljjk de mooiste, maar stil en terugpetrokkenzij was stijf in den omgang, men kon merken, dat zij weinig in aanraking kwam met vreemden. Haar doodeenvoudige kleeding verried, dat zij gewoon was steeds zelve de han den uit de mouw te steken. Haar kleeding was prak tisch, maar volstrekt niet elegant. Ze had toch geweten, dat haar aanstaande dien dag komen en zijn vriend mee brengen zou, maar ze was in haar gewone huisjapon en liet zich door het bijzijn van den jongen luitenant in haar werk niet storen, hoewel Bernhard met blijkbaar mis hagen daarnaar keek. Inga, die over allerlei dingen praatte, vertelde jnist van Christiania, waar zjj eenige jaren op kostschool was geweest, toen dominee Eriksen binnentrad. Hij was een man op leeftijd met reeds vergrijsde haren, zeer eenvoudig in zijn uiterlijk. Hij begroette zjjn aanstaanden schoon zoon, heette diens gast vriendelijk welkom en mengde zich vervolgens in het gesprek, dat nu een andere richting nam. De predikant informeerde naar de reizen van den jongen zeeman en ook naar de toestanden bij de Duitsche marine, waarin hij werkelijk belang scheen te stellen. Koen stond hem bereidwillig te woord, maar ontdekte met verbazing, dat noch vader noch dochter iets daarvan afwisten en de jonge Hohenfels was toch verscheidene jaren in zeedienst geweestI Bernhard nam ook nu bijna geen deel aan het gesprek; hij had zich bij zyn verloofde aan het venster gevoegd en keek verstrooid naar buiten, terwijl hij haar in korte woorden vertelde, dat hij den vorigen raiddag zijn vriend met het rijtuig terstond naar Edsviken gebracht had. Tevens schoof hij, als om plaats te maken, de mand met het linnen, dat Hildnr verstelde, op zijde, zoodat zij 't niet meer kon bereiken. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5