Nog eeas de landbouwraden, No. 24. Berate blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 25 FEBRUARI. Buitenland. Stadsberichten. ALKMAARSCHEC KAAIT. Deze Coarant wordt Ulnsdi g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeten. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O, SO j franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. I*r|Js der gewone Jadvertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.] Brieten franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Aau het slot van het artikel «Landbouwvertegenwoor- diging'' van II Januari 1.1. spraken wij ons g voelen uit, dat het aan uiteenloopende meeningen wel niet zou ontbreken, voordat het ontwerp der regeering, waarin die vertegenwoordiging wordt geregeld, wet zou zijn ge worden. Die verwachting is maar al te veel bewaarheid. Een merkwaardig verschijnsel daarbij is het, dat juist zij, die tot nog toe door dadeu toonden in de ontwikke ling en den bloei van den landbouw het meeste belang te stellen, met de plannen der regeering het minst inge nomen bleken te zijn. Wij hebben er toen reeds aan her innerd, dat het laatste landbouwcongres, van 1902, met groote meerderheid van stemmen het nut van eeu offiei- eele landbouwvertegenwoordiging heeft ontkeud. Nu heeft het bestaande Landbonwcomité bijna eenstemmig slechts één lid was van een andere meening het regeerings- voorstel onaannemelijk verklaard. Ongunstiger oordeel was nauwelijks denkbaar. Als men toch naar mannen zoekt, die in ons land gerekend kannen worden, kennis te hebben van het landbouwvak, bij den bloei van den landbouw belang hebben en in dien bloei belang stellen, dan zal men za vinden in het Landbonw comité. De reden van het ongunstig oordeel is niet ver te zoeken. De provinciale landbouwraden en de rijksland- bonwraad znllen adviseerende lichamen zijn. Door tus- schenkomst altijd van den rijkslandbonwraad zal de re geering ze raadplogen. By deze vertegenwoordiging zal zij haar licht zoeken. Zij zal dus dienst doen als een ver gadering van deskundigen; maar een vertegenwoordiging van landbouwers, gekozen door allen die ten minste één hectare bonw- of weiland of een halve hectare tuingrond in gubruik hebben, kan moeilijk beschouwd worden als een vergadering van deskundigen. Dat de regeering zelve er ook zoo over denkt, blij kt wel uit haar voorstel om slechts de helft der leden van de provinciale landbouw raden, uit wier afgevaardigen de rjjkslandbouwraad zal worden samengesteld, door deze landbouw-kiezers te doen kiezen en de andere helft door landoouwvereenigingen te doen aanwijzen. Het blijkt daarenboven uit haar voorstel om onder de landbouw-kiezers ook op te nemen niet alleen de grondbezitters van eenige beteekenis, directeuren van land- tnin- of boschbouwondernemingen, zetboeren en boschbazen, maar ook hen die werkzaam zjju in door de regeering zelve aan te wijzen wetenschappelijke betrek kingen ter bevordering van de belangen van den landbouw. Duidelijker nog blijkt het nit de bepaling, dat de regee ring voor de samenstelling van den rijkslandbonwraad, behalve de 20 leden, door de provinciale landbouwraden af te vaardigen, zelve nog ten hoogste vijf leden zal kunnen aanwijzen, wanneer zij oordeelt, dat anders niet alle onderdeelen van het landbouwbedrijf in de rijksland bonwraad vertegenwoordigd zouden zijn, en dat zij daar enboven in de aideelingen van dien raad nog andere, door haar aan te wijzen personen tijdelijk zitting zal kunnen geven, al naar gelang het onderworp, dat in be handeling zal komen, dit geraden zal maken. Het is niet anders, de regeering heeft blijkbaar de landbouwraden te gelijk willen maken tot een vertegen woordiging van belangen en een raad van deskundigen. Dat zal inderdaad niet gaan; zjj zal een keuze moeten doen tuBsehen het een en het ander. Het Landbonwcomité heeft met een belangrijke meerderheid zich verklaaid tegen een bijzondere vertegenwoordiging van de landbouwers als afzonderlijken stand in de maatschappij. Van de 47 leden van het Comité, die aan de stemming deelnamen, onthielden zich vjjf van het uitbrengen van een bepaald gevoelen door in blanco te stemmen; maar de overige 42 verklaarden zich allen op één na voor de oprichting van een lichaam, dat door de regeering zal kunnen wor den geraadpleegd in alle zaken die den landbouw betreffen. Deze uitspraak van het Landbouw comité komt dus ge heel overeen met die van het laatste landbouwcongres, dat er aan een bijzondere vertegenwoordiging van den landbouw geen behoefte bestaat. De meening komt ook ons gegrond voor, dat een ver tegenwoordiging van onze landbouwers, zoo men die in het leven willen roepen, ruimer bevoegdheden zou moeten hebben dan de regeering aan haar landbouwraden wil verleenen. Znlk een vertegenwoordiging zou voorstellen van de regeering moeten kunnen verwerpen. Kaar goed keuring zon noodig zijn voor de maatregelen die de re geering zon willen voorstellen. Dankt men aan een ver tegenwoordiging van allen die bij den landbouw belang hebben, dan zonden, zooils sommigen reeds hebben ver langd, ook de boerenarbeiders kiezers moeten zijn,, Wan neer het er echter niet om te doen is, goede verhoudingen te bevorderen tusschen de hoofden of bestuurders der landbouw-bedrijven en hun werklieden, goede dienstcon- tracten tusschen boeren en boeren arbeiders, maar de regeering te dienen van goede adviezen omtrent alle zaken, die met den landbouw in verband staan, dan wordt de zaak anders; dan is zeker de vrees niet ongegrond, dat de vele duizenden, wier belangstelling in hun eigen be drijf tot nog toe niet groot genoeg was om zich bij een landbonw-maatschappij aan te sluiten, zich bij de uitoefe ning van het huu te verleenen kiesrecht, zoo ze er al gebruik vau maakten, door andere beweegredenen zouden laten leiden dan door belangstelling in den landbouw. Het regeeringsontwerp neemt het landbouwbedrijf in den ruimsten zin, zoodat daaronder ook, zooals wel van zelf spreekt, de tuinbouw begrepen is. Tot nog toe wer den de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en sommige speciale vereenigingeu voor de teelt van bepaalde gewassen als een bijzondere vertegenwoordiging van deze onderdeelen van den landbouw beschouwd, die voor de haar toevertrouwde belangen bij plaatselijke en provinciale bestaren en ook bij 's lands regeering kon opkomen. Het hoofdbestuur der genoemde maatschappij vreest en zeker niet ten onrechte dat bij de voorgestelde regeling dit onderdeel van den landbouw in de verdrukking zou komen eu geen voldoende gelegenheid zou hebben om zich te doen hooreu. Het verzoekt daarom in een adres aan de regeering, de tuinbouw niet in de wet op te nemen en, mocht dit ai noodig zijn, daaraan een afzonderlijke officiëole vertegenwoordiging te geven. Er is wel alle reden om aan te nemen, dat do kansen voor het regeeringsontwerp in zijn tegen woordigen vorm niet' gunstig staan. WSJTTSCUIjABïD. Keizer Wilhelm heeft aan den commandant van bet Duitsche eskader in de Venezo- laansche wateren zijn dank betuigd voor diens optreden tijdens de jongste verwikkelingen. »Met voldoening, dus seinde de Keizer, heb ik uit uwe rapporten de overtuiging gekregen, dat gij, de comman danten en de equipage der Duitsche schepen indeVene- zolaansche wateren tijdens de blokkade uwe taak goed hebt volbracht onder vaak mojilijke omstandigheden. Met blydschap grijp ik de gelegenheid aan om thans u en allen, die onder u stonden, dank te zeggen voor de bewezen diensten. Ik verzoek van den inhoud van dit telegram mededeeling te doen aan allen, die onder uwe bevelen staan." De waardeering die uit 's Keizer's telegram spreekt zal zeker niet algemeen gedeeld worden, ea tot het laatst toe blijft Duitschland's houding in d> Venezolaandsche quaestie niet zeer waardig en is die mogendheid niet zeer bescheiden in hare eischen. Uit Washington wordt toch van den 23 geseind Da Duitsche gezant, baron Speck von Sternborg, ver zocht aan Bowen de onmiddelljjke betaling van 5500 pond sterling, in bet protoeal bepaald. Bowen weigerde dit en deelde aan baron Von Sternborg mede, dat dit bedrag aan den Duitschen vertegenwoordiger te Caracas zal worden betaald dertig dagen na 13 Februari, zooals in het protocol is vastgesteld. De toestanden in het Duitsche leger laten veel te wenschen over. Herhaaldelijk zijn reeds ergerlijke feiten ontdekt van mishandelingen der reernren. Na weer zijn vier onderofficieren wegens het herhaaldelijk mishandelen van recruten door den krijgsraad te München tot een gevangenisstraf vau 12 tot 40 dagen veroordeeld. Schandelijk goedkoop zijn deze onderofficieren er afge komen in vergelijking met twee van hunne slachtoffers. Deze ongelnkkigen waren zoo gesard en gekweld, dat zij radeloos werden en de vlucht namen. Zo zijn nu wogens desertie in vredestijd veroordeeld tot 18 macuden ves tingstraf MACEOOWIIi). De »Morning Leader'1 verneemt uit Sofia, dat er in Macedonië zooveel wapenen en ammunie- tie is binnengesmokkeld, dat de opstand spoedig kan aanvangen. Het hervormingsplan wordt als zeer onvol doende beschonwd. Het raakt enkel financiëele quaesties, maar overigens laat het alles bij het oude. Rusland heeft slechts vredelievende bedoelingen de Russische regeering zond aan de dagbladpers een geheime ciiculaiie, waarin aan de bladen verboden wordt de Turksche regeering of den Sultan aan te vallen. Sneeuwstorm. Te Newfoundland heeft een sneeuwstorm gewoed zooals nog Dooit is voorgekomen. Twee treinen met hon derden passagiers waren ingesneeuwd in het binnenland. Men vreesde dat zij den hongerdood zouden sterven, maar gelukkig heeit men de ingesneeuwde trein nog bijtijds kunnen bereiken. De storm is zoo hevig als men zich niet kan herinneren, dat er ooit eeu gewoed heeft hij hield verscheidene dagen aan. Brand. Het hotel Clifton te Cedar-Rapid in Iowa is afge brand. Van de 120 gasten zijn er twintig in dn vlammen omgekomen en veertig bekwamen ernstige brandwonden. Debat-vergadering Vau Oversteeg en iur. iUcndels. In een openbare vergadering der anti-revolutionaire propagandaclub «Groen van Prinsterer", gehouden in bet lokaal «Harmonie", op Maandag 23 Februari, werd het reeds lang te voren aangekondigd debat gehouden tnsscheu bovengenoemde hoeren als vervolg op de ver gadering der S.-D. A. P. van 22 Dec., waarin mr. Men- dels sprak over het socialisme en op de in dit blad ge voerde polemiek tusschen de heeren Van Oversteeg en dr. van Gelder. Na opening door den voorzitter, den heer Wolzak, die op het bijzondere] karakter der vergadering wees en voor het slagen de medewerking inriep van het over- talrjjk publiek de Harmonie was eivol werd het woord verleend aan den heer Van Oversteeg. Herinnerende aan de aanleiding tot deze vergadering zei spreker, dat hjj in den beginne niet veel had lust gevoeld om, toen hem in December was gevraagd met den heer Mendels te komen debateereu, aan dat verzoek te voldoen, Veel heil ziet hij in die debitten nooit, 't gaat daarin juist tegenovergesteld als bij een roman. Daar krijgen ze mekandor aan 't eind altyd, bij een debat nooit. Ook dezen avond zal het hier zoo gaan. De eene partij zoowel als de andere zal zeggen wat heeft hij hem geraakt. Toch trad spreker hier nog wel met eenige animo op, en daartoe werkte wel eenigszins mede het verslag van de vergadering in December in de Alkmaarsche Cou rant", waarvoor hij meende den verslaggever zijn compli ment te maken. Wat spreker aanleiding geeft het socialisme te be strijden is dit, dat hij er van overtuigd is, dat het socialisme, hoe goed ook bedoeld, een stelsel is lijnrecht in stiijd met het Christendom. Vaak heeft men gezegd dat socialisme en godsdienst veieenigbaar zijn; daarop wil spr thans niet zoo diep ingaan, doch toch met een enkel woord aantoonen, dat die twee precies tegenover elkaar staan. Het Christendom is niet los te maken van den oorsprong van den mensch is, niet met te belijden zon der dat het de gansche levensbeschouwing opèischt. Daarom zal hij steeds met alle krachten hem door God geschon ken, 't Christendom blijven stellen tegenover hel socialisme Hij laat in 't midden en gelooft gaarne, dat menig belijder van bet socialisme overt ui is, dat alleen dat de maatschappij kan redden, maar stelt daartegenover even stellig zijne meening, dat het langs dien weg onmo gelijk is. Wat men dezen avond te verwachten heelt, is al toe gezegd in de «Alkm. Coarant". Men heef' spr. er van beschuldigd, dat hij het citaat van Van Kol gansch verkeerd beeft gebruikt. Mr. Mendels heelt dat toen in eigenaard gen vorm n tgedrnkt en met een der kerkvaderen nitgeioepen »Ik geloof het, omdat het zoo onzinnig is". Op 't programma vindt men in aansluiting daarmede, dat spr. het zal hebben over onzinnigheden van het socialisme en zoo is ook het opschrift boven de door hem te behandelen citaten, 47 in getal, uit het werk van den heer van Kol, die aan het publiek zijn medegedeeld. Eer hij tot de korte bespreking daarvan overgaat, corrigeert spr. even Dr. van Gelder die het voorstelt alsof deze den spreker had uitgenoodigd, om te spreken over de onzinnigheden van het social sue. Dat is niet juist spr. heeft zelf dat ODderwerp aangegeven en niet zooals Dr. van Gelder aan hetr daarna schreef, dat hij zou spreken over de dwaasheden van het socialisme. Dit noemt hij wat onattent. Komeude tot de zaak bespreekt de inleider de vier eerste door hem genoemde citaten. Waar beweerd wordtdat Christendom en Socialisme vereenigbaar zijn zijn deze citaten het bewijs voor h«t tegendeel, en tevens het vierde luidende wij geioovt-n aan de toeneonnde ontwikkeling der menschbe d wij gelooven aan den vooruitgang enz. wel in staat is om aan te toonen dat het praatje dat het socialisme op wetenschappelijke gronden rust, niet de minste waarde heeft. En waar men ons, zegt spr., zon toevoegen gij gelooft en ik weet, daar zon ik antwoorden, gij geloott dat ge 't weetmaar ik weet wat ik geloof. Tegenover het geloof van het wetenschappelijk verhaal der schepping stelt spreker het zijne van het: lu den beginne schiep God hemel en aarde. Voor wat van Kol gelooft is het wetenschappelijk bewijs er evenmin als voor dat van den spreker en bij

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1