bTr~gTrITiTkëT sta¥r Nederland. Markt- en Beursberichten. De heer van Oversteeg repliceert thans. Ik heb er aardig van langs gehad, zegt hij, maar hiermede aan 't geen staat in de sprenken wil spreker als laatst komendehet beweerde onderzoeken. Beginnende met de inleiding meent hij dat dit alles die vergelijking met Karei IIniet noodig was. Hijspreker heeft ook niet gezegd, wat het hem gekost heeft dezen avond hitr te debatteeren dat is ook zijn gewoonte niet. Wat de afkondiging van den staat van beleg betreft, hij heeft zich niet gestoord aan het bnlletin van »betVolk". Was het waar, dan zon het verraad zijn van de lands drukkerij en dan was dat geen eerlijk spel. De klacht over de citaten die spr. gegeven heeft daar kan hij niets aan doeD 't is een gevolg van de correspondentie met dr. van Gelder, er was op gerekend, dat ik citaten zou geven. Als ik er 2 gegeven had zon men gezegd hebben, dat is veel te weinig; daarom heeft, spr. er 47 gegevenofschoon hij het heel goed tot 94 had kunnen brengen, maar hij meende te moeten rekenen met een menschwaardig bestaan en 47 in een nnr is al heel wat. Te veel zegt mr. Mendels, maar waarom dan niet daarover geschreven en gezegd, laten we alleen die en die nemen, 't Was mij goed geweest. Die beschul diging komt dos niet nit. Spreker is boertig geweest maar dat is de schuld van Van Kolal jaren is dat boek oud. Spr. heeft herhaaldelijk citaten er nit aan de orde gesteld, hij bad gedacht, dat men un toch eens aan Van Kol zon hebben gezegdmaak cr toch niet znlke zotte praatjes over. Alle verwijten komen in dezen op het hoofd van Van Kol. Verschillende opvatting is er over 't Christendom, en de heer Mendels verwijst mij naar ds. van der Heijden maar als man aan Christendom denkt, denkt men niet aan dat eigenaardige modernisme van dezen predikant. Hjj aanvaardt het program der Chr. Kerk niet. De geest der belijdenis, nu ja, daar maakt hij wat van. Evenmin als hjj, behooren Roassingh en Lieftink in de Chr. kerk thnis. Er is hier spraakverwarring en daar is de zaak te ernstig voor. De Christelijke partijen zijn het eens over de schepping, het huwelijk en het gezag, zij erkennen dat God de bron is van alle gezag en hebben niets gemeen met hen die dat gezag loochenen. Met Van der Heyden gaat spr. niet debatteeren over het Christendom hij beantwoordt niet aan de belijdenis, en bij zon het hem openlijk dur ven zeggen Gij bedriegt uw gemeente. De tegenspraak. Van Kol weet niet wat Christendom is en daarom moest ik er maar niet over spreken, maar heb ik dan geen recht aan te toonen, dat Van Kol niet weet wat hij wil. Als er gelachen is bij het citaat over 't huweljjk is dat van Kol's schuld. Wat de aarts vaders betreft, is niet Abraham gestraft voor zijn voor- nitloopen op het vervnllen van Gods gelofte De op vatting van het huwelijk is veranderd, zegt de heer Mendels, maar daarover heeft spr. het niet gehad, alleen over den oorsprong. Hij heeft niet beweerd, zooals mr. Mendels zei, dat het nog zoo is. Mr. Mendels heeft er zich met een aardigheid afgemaakt en verder er naast geredeneerd. Op al de citaten gaat de heer Mendels niet in, daar voor heeft hij geen tjjd, neen, dat had spr. ook niet. Opmerkelijk ecnter, dat de debater 20 minuten aan zijn inleiding besteedt. Het bewuste citaat besprekende, zegt de heer M. dat van K o 1 er op wijst dat men niet plotseling kon over gaan tot communisme, maar dat staat in dat cilaat niet. Het loopt over den mensch, over het begeeren. 't Socia lisme wil vorandering, 't Christendom ook, maar nu wjjte men de Chr. regeering 't niet, dat ze in twee jaar tijd niet klaar heeft, wat volgens socialisten nog jat en zal laten wachten. Maar dat laat spr. allemaal kond, daar loopt de kwestie niet over, 'tis de vraag wat Van Kol in dat citaat voorspelt en of spr. dat citaat nit het verband heeft gerukt, daarover spreekt de heer M, geen woord. De toestand is ellendig zegt M., dat zegt Patrimonium ook, wij ook willen de arbeiders helpen, maar 't verschil zit hem in do middelen. Of de socialistische middelen de juiste zjjn daarover loopt de strijd. In de zaal roept men: „Ja, ja!" waarop de heer Over steeg antwoordt: „Dank n, men is het dus met me eens, dat daarover de strijd loopt 1" Aangaande 't citaat over de leiders heeft de heer Mendels ook weer een aardigheidje. Spreker zal hensch niet solliciteeren hjj zal niet meer dan met zijn zwakke krachten trachten de keten der arbeiders even op te lichten, tot meer acht hij zich nog niet geroepen. Waar hjj de citaten over de leiders heeft gegeven heeft hij vooral willen aantoonen, dat de schrijver zich geen reken schap geeft van 't geen hij schrijft. Leidersgoed of slechtmoeten gevolgd worden dat is toch wat gek en zooals mr. Mendeis zegt is't ook niet; ze kannen in de S. D. A. P. ook niet op eens op zij gezel worden. Van Kol heeft naar spr. meent, met het socialisme gespot, dat zegt hij te eerder dan Bergmeijer, een partijge noot van den heer Mendels ook heeft gezegd, van Kol is zoo lang in de Oost geweest, die weet het zoo goed niet_ Begeeren is zonde, ja, maar begeeren is wenschen wat in strijd is met ons recht. Dat dat begeeren slecht is zegt bij ook tegen de machthebbersdie hier mogelijk ook wel zijn. Spr, treedt niet alleen voor arbeiders op, hij loopt niet met de strooppot. Ten slotte zegt hij, heeft de heer Mendels gezegd, dat ik de socialistische vrijheid hemeltergende tyrannic heb genoemd maar dat zegt van Kol van de vrijheid van 1789, nn zeg ik, wees dus ook voorzichtig met de vrjjheid van het socialisme. Stoffelijk moeten we zooveel mogeljjk gelijk zijn. Zoo veel mogelijk wat boteekent dat. Veel beter dan nu dat willen ook wij die volharden by hst ideaaler is alleen verschil over het middel. Spreker houdt vol hij twijfelt niet aan de goede bedoeling der socialisten, maar als het stelsel goed wasdan dienen geen meneehen als van Kol daarover te schrijven en geen mr. Mendels hem te verdedigen. Nogmaals bestijgt de heer Mendels het spreekge stoelte en wijst er op, dat de heer van Oversteeg in zijn repliek nog krasser is geweest dan in zijn rede. De uitvai voor verraders aan de landsdrukkerij heeft niets met den staat van beleg te maken. Maar al ware het zoo, zoo iemand is dan nog geen eerloozo als bij bij conflict van plichten den heiligsten plicht kiest om ouders of broeders te waarschuwen voor 't gevaar. De hoofdzaak dat 't christendom verschillend wordt uitgelegd is niet aangetast, tot den persoonlijken aanval tegen ds. van der Heyden had de spr. niet het recht van der Heyden staat daarvoor te hoog. Nog wijst hij op de verwarring van christelijke kerk met christendom bij den heer van Oversteeg. Er zijn er, die het christendom graag van de kerk zonden redden. Het debat over den oorsprong van het huwelijk was meende bijniet op de hoogte van het onderwerp zelve. De opvatting van het huwelijk bij de aartsvaders is in het oude testament niet veroordeeld. Terwijl spreker hierover door redeneert en ook den toestand der vrouw tegenwoordig bespreektwordt hij aan den tijd herinnerd, 't Was twaalf nnr geworden en de zaal moest wordt ontruimd. De heer Mendeis ziet ouder protest van 't woord afin de vergadering wordt men wat rumoerig de heer van Oversteeg wil nog even het woord nemen als het weer stil is doch liet publiek gnnt bet hem niet, »'t is twaalf uur" roept men. Best, zegt de heer van Oversteeg, «ik ga ook liever Daar huis". Zonder dat de vergadering gesloten wordt gaat men daarna uiteen. Gedeeltelijk gecorrigeerd. Fancy-Fair. Onder verwijzing naar eene in dit blad voorko mende advertentie, waar men de bijzonderheden kan vin den, deelen we mede, dat de Christelijke Knapenver- eeniging «Timotkeus" in het gebouw »Waakt en Bidt" eene Fancj-Fair deukt te organiseeren, op Donderdag 26 a.s. Onderscheiding. Da heer G. Stahl, Obeikelner in hotel «Toelast" van den heer A. de Vries, alhier, verwierf op de Rot- terdamsche Menu-tentoonstelling, welke van 2227 Febr. in het gebouw van den werkenden stand aldaar wordt gehouden, eene eervolle vermelding. Promotie. Onze vroegere stadgenoot de Kapitein der Infanterie O. I. L., C. G. Zaadnoordijk, thans met verlof hier te lande, werd bevorderd tot Majoor. Stedelijk Museum. Op de bovenzaal zijn ter bezichtiging gelegd onge veer 100 etsen van Allard van Everdingen, geboren te Alkmaar 1621, overleden te Amsterdam 1675, en een twintigtal (vroeger niet alhier tentoongestelde) van den heer H. D. Krnseman van EJten, geboren te Alkmaar in 1829, thans woonachtig te Parijs. GEBOREN. 21 Febr. Jan Philip, z. van Jan Philip Muller en Fem- migje van Dooren. 22 Anna Catharina d. van Pieter Zijdewind en Alida Catharina Heijde. 23 Jan z. van Wilhelmus Zeek en Maartje Veld- boer. OVERLEDEN. 21 Febr. Alida Maria d. van Hendricus Josephns Feld- berg en Reinelda Innocentia Maria Dekker. Niesje, d. van wijlen Pieter Kuiper en Trijntje Booij 19 j. Neeltje de Munnik, wed. Jan Koeman, 75 j. en 5 m. 24 Jan Bolland, 73 j. Oterlcek. Uit de rekening van de Spaarbank te Oterleek over 1902 blij kt het volgende: In 301 malen werd f 13943.10 ingelegd; in 82"keeren f 13699.14 te ruggenomen. Aan rente werd f 1457.74 bijgeschreven. Ultimo Dec. 1902 bedroeg het credit f 56239 80 het debet f 49743.54, het batig saldo f 6496.26. Er waren 278 boekjes iu omloop. Ds. F. J. Folpmers beeft afscheid van zijne gemeente te Otorleok genomen met eene rede naar aanleiding van Genesis 31 vers 49b. Van heinde en verre kwamen be langstellenden den scheidenden leeraar en vriend nog eens de hand drukkeD. Aycurgus te Schagen. Den 22 gaf de gymnastiek- en schermvereeniging Lycnrgus alhier eene uitvoering voor hare kunstlievende leden en genoodigden. De zaal van de sociëteit Cétès was flink bezet en het programma werd hoogst verdien stelijk uitgevoerd. Vooral de groepen verdienen een bij zonder pluimpje en niet minder de laatste nummers, 2 tableau's naar basrelief's op het standbeeld van Van der Weiff te Leiden: de eed aan Willem I en een aitval der oelegerden. De goede gewoonte om het bondslied «Vrank, vrij, vroom, vroed 1" ach'er op het programma af te drukken, had voor de vereeniging ook nu weer dit succes, dat er al heel gauw een prettige geest onder de vele aanwezigen ontstond en bleef. Bergen. Den 20 Februari gaf de vereeniging »Nnt en Genoegen" alhier haren leden een gezelligen avond. Het tooneelgezelschap van Stoel en Spree uit Amster dam trad voor het voetlicht met het blijspel «De Milli- oenen Oom" en tot slot «De werkstaking" van Rosier Faassen. Tei wijl de Vereeniging Nut en Genoegen 's winters zorgt voor het genoegen harer leden, poogt ze op andore tjjden het eerste deel van haar naam waar te maken. Zoo heeft ze verleden jaar een flinke tentoonstelling georganiseerd van wat door ingezetenen onzer gemeente in vrijen tijd vervaardigd was. Dat er meer inzenders konden geweest zijn, is waar, maar daar kon de vereeniging de schuld niet van dragen. Toch was er al veel, waar door de winteravonden bij velen zeker aangenaam en nattig waren besteed. Ook nn weder is bekend gemaakt, dat de vereeniging dezen zomer een tentoonstelling wil honden. Mochten ook zij, die op minder nuttige wijze hnn avonden doorbrengen, zich opgewekt gevoelen om de gelegenheid aan te grijpen en te laten zien, dat zij de goede bedoelingen van het bestuur van N. en G. be grijpen. Arbeidersbeweging. Het, den 21 door «Het Volk" verspreide bericht dat den 23 de staat van beleg zon worden afgekondigd voor de drie grootste steden des lands is onmiddellijk tegengesproken. Op verzoek van het Vaderland noemde de Minister van Oorlog het «een gerucht dat van allen grond ontbloot is." Ook de berichten omtrent bnitenlandsche inmenging naar aanleiding van de gebeurtenissen der laatste weken, schijnen nit de lucht gegrepen te zijn. De «National Zeitnng" meldt dienaangaande «Van verschillende zijden wordt het bericht verspreid als zon in Nederlandsche regeeringskringen groote op schudding zijn verwekt door een in krasse termen ge stelde nota van de Duitsche Regeering aan de Neder landsche.. In die nota zon geprotesteerd zijn tegen de Nederlandsche, dat deze bp de werkstaking te Amsterdam het internationale spoorwegverkeer gedurende een etmaal liet stremmen. Wij vernemen van welingelichte zijde dat dit bericht geheel verzonnen is." Uit den Haag wordt bericht: Het moet een feit zijn, dat alle maatregelen zijn voor bereid om, indien de omstandigheden mochten meebren gen van regeeringswege krachtig op te treden, dadelijk of in den kortst mogelijken tijd gereed te zijn met de uitvaardiging van alle noodige wettelijke instruction en bevelen. Den 22 vergaderden te Amsterdam de afgevaardigden van de afdeelingen van de Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel en de Federatie van spoorwegorgani saties met hare hoofdbesturen, hoofdzakelijk om eenige geschilpunten, welke ten opzichte der statnten nog be stonden uit den weg te ruimen en verder die maatregelen te nemen welke strekken zouden om eene nieuwe organisa tie definitief te vestigen. De heer Petter sprak eerst een openingswoord en gaf daarna de leiding der vergadering aan den heer Onde- geest. Ook deze hieid een toespiaak. Hij eindigde met te verklaren, dat hij hoopte en verlangde dat eerlang niet een nieuwe oproep tot het neerleggen van den ar beid noodig gemaakt zon worden dat men der organisatie rast zon laten, dat de pers haar «ophitsingen'' zou staken en met de organisatie meewerken tot handhaving van rnst en vrede. Zoolang echter nog niet bekend is welke houding de Regeermg wil aannemen tegen georganiseerde arbeiders zal z. i. de vrede een gewapende vrede moeten zjju. Als zetel der nieuwe organisatie werd vervolgens Am sterdam aangewezen, en tevens werd besloten dat voort aan het hoofdbestuur der organisatie zou zijn saamgesteld nit hit dageiyksch bestuur en vier groepen, elk bestaande uit vijf laden, nl. afgevaardigden van lo. het stations- personeel, 2o. het machine-, locomotiei-en loods-personeel, 3o, het bewakingspersoneel en 4o. het personeel der Centraio werkplaatsen. Vervolgens werü aan de orde gesteld het salariëeren van eenige hoo-dbestnnrsleden van de spoordirecties. Wegens het vergevorderde nnr kon de beraadslaging over deze quaestie niet ton einde gebracht worden en werd de besiisstng in deze bepaald op de volgende ver gadering, welke den 15den Maart a.s. te Utrecht zal worden gebonden. Ten slotte werd aangenomen bij acclamatie een motie- Amersfoort, waardoor met klem bij het hoofdbestuur er op aangedrongen wordt dat dit spoeaig een loonregeling ontwerpe en bespreke. De uienwe organisatie zal ongeveer 12000 georgani- seeide spoorwegarbeideis omvatten. Te Utrecht is Zondag een meeting gehouden vanwege den anti-soo.-dem. Bond van Ned. Spoorwegpersoneel «Recht en Plicht' om te piotesteeren legen de eedbreuk der spoorwegarbeiders. Medegedeeld werd, dat de direc ties der [staatsspoorwegen en die der H, IJ. 8. Maat schappij hadden bericht de Bondsorganisatie te willen eikennon, enz. Aan H. M. de Koningin werd gezonden een telegram betuigende nulue en belovende de beste krachten te geven om de rnst aan de spoorwegen te herstellen. Alkmaar, 23 Febr. Aangevoerd 6 koeien en ossen f 175 a 240,—, 77 vette kalveren f 45 a 130, per P. 90 a 110 ct,, 100 nuchtere kalveren f 8.a 20, 2 magere schapen t 16 a 20.0 lammeren f 0, 175 vette varkens, per P 40 a 43 et., 33 magere varkens f 16 a 17.0 paarden f Amsterdam 23 Febr. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesche Borgers f 2.— a 2.30, dito Franeker f 0.— a 0.— dito Bianwe f 2.40 a 2.60, Zeeuwsche Spm- sche Jammen f 2.50 a 2.90, dito Bonte f 2.90 a 3.50, FlakkeeBche f 0.a 0.dito Bianwe 1 2.50 a 3 10 Geld. Blauwe f 2.20 a 2.50, dito Bonte f 0.— a 0.—Pr. Hamburgets f 3.30 a 3.50, Fr. D. jammen f 2.— a 2.^5, Weetlandsche Zand f 4.a 4.75, alles per HL., nienwe Malta 8 a 8i ct. per Kg. Amsterdam, 23 Febr. Ter veemarkt waren aangevoerd 290 vette runderen, le^ qnal. 62 a 65 c., 2e qnal;t0it 58 c., 3e qualiteit 54 c., vette ossen t 0.a f q(per K.G., 130 melk- en kalfkoeien f 120 a 240,1 gragkalv- f a vette kalveren, 111 nuchtere kalveren t a 0 schapen t a lammeren f a 520 vette varkens 38 a 40 ct., Rjjnkanters 42 ct. Oyerzeesche 41 ct. er K.G. Leiden, 21 Febr. Boter per '/j le qnal. f58.—a 62.2e qnal. f 52. - a 56.— Aangevoerd 146.8 en 33.16 deelen, tezamen 3250 stukken. Haarlem 23 Febr. HL. roode tarwe f 0.a 0.—180 Hl. witte tarwe f 6.65 a 6.75, HL. gerst 0.— a 0.15 Hl. groene erwten f 8,25 a 175 HL. Rogge f 5.a f 5.25, 295 HL. haver f 3.50 a 3.80, HL Mais f 0.—, 20 Hl. jdnivenboonen f 7.—, HL. brnineboonen f 0.a 0.56 HL. paardenbooneu f 3 50 a 6.20. Haarlem 23 Febr. Aangevoerd 43 kg. boter f 1.40 a 1.50, 42 biggen verk. 35, f 7.50 a 10, 9 schrammen, verk. 8, f 16.a 23.— per stuk. Schiedam '23 Febr. Ruwe Spiritus f 67/8, Stemming vast, Makelaars f 8,Beurscommissie i 7.25, Jenevar f 12.Spoeli ng f 1.50, Amst. proef f Londen, 20 Febr. (Bericht van Oetzes Gerritsen)? Er 3 is geen verbetering in de botermarkt. Handel zeer stil. KaasCanadeesche 63.0 a 64.0, n. Z. 62.0 a 63.0, Goudsche 38.0 a 50.0, Edammer 48.0 a 56.0. Londen, 23 Febr. Ter veemarkt zijn aangevoerd 1300 rnuderen 3.6 a 5.0, 9000 schapen tn lammeren 3/8 a 6/2, 10 kalveren 0.0 a 0.0, 30 varkens 0.0 a 0.0.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3