Runenschrift. 1 Honderd en vijfde jaargang, Woensdag 25 Febr. 1903. Beroepswet Nederland. FEUILLETON. NO 24. Tweede blad. 11 e r ui i li ei. 1897 7.207 395 72.961 1898 7 825 971 70.121 1899 8.258 455 85.974 1900 8.382.280 62.233 De in België vervaardigde kaassoorten hebben weinig of geen handelswaarde en dienen slechts tot eigen gebruik. De BURGEMEESTER van ALKMAAR Gelet op art. 14 al. 2 van het K. B. d.d. 8 Decem ber 1902 (Staatsblad No. 212); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de inge- mans leverde formulieren voorwerkkaarten,gesorteeid gevers naar letter en nummer, van heden af tot 30 April a.s. ter gemeente-secretarie voor ieder ter inzage liggen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 26 Februari 1903. G. RIPPING. W eerstandskaa. Den 20 had te Spanbroek een vergadering plaats, belegd door de commissie voor de weerstandskas voor de Schager kaasmarkt. De heer Ondenhoven opende de vergadering en sprak een inleidend woord over de weer standskas in verband met de Schager kaasmarkt. De aanwezigen, hoewel niet talrijk, bleken veel voor de zaak te voelen. Vooral de heer Van Balen Blanken sprak een krachtig woord tot steun van deze zaak. Bij de sluiting der vergadering, die zich kenmerkte door een zeer ge animeerd debat, wekte de heer Oudenhoven allen op elk in zijn kring te doen wat mogelijk is om te komen tot het beoogde doel, de verlaging van de te hooge wik- en weegloonen in de vier steden. Zuld-Afrfkaanscbe Voorschot kan. In samenwerking met de »Nederlandsch Zuid-Af- rikaansche Vereeniging'' en na overleg met de Oommissie van het »Schoolfonds" is opgericht eene Vereeniging »Zuid-Afrikaansche Voorschotkas"welke Vereeniging haar zetel zal hebben te Amsterdam. Het bestuur der Vereeniging is samengesteld als volgt K. F. van den Berg, lid van het Hoofdbestuur der »Ned. Z.-Afrik. Vereeniging". Directeur van de »Ned. Bank- en Orediet-Vereeniging voor Znid-Afrika" en van de Pretoria Hypotheek-Maatschappij" te Amsterdam. J. Drost, Civiel Ingenieur, Wethouder van Rotterdam, te Rotterdam. E. Heldring, Directeur der »Koninkljjke Ned. Stoom boot-Maatschappij'', te Amsterdam. W. Hovy, Industriëel, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, lid van het Comité voor het School fonds, te Amsterdam. Mr. W. A. Mees, Kassier, lid van den Gemeenteraad, te Rotterdam. Mr. N. G. Pierson, oud President van de Nederland- sche Bank, oud-Minister van Financiën, te 's Gravenhage. Mr. R. van Rees, Bankier, te Amsterdam. Mr. G. Vissering, Advocaat en Directeur van de Am- sterdamsche Bank, te Amsterdam, terwjjl als Secretaris van het Bestuur zal optreden Dr. N. Mansvelt, oud-Superintendent van Onderwijs der Z. A. Republiek, te Utrecht. De Voorschotkas beoogt het doel omschreven in art. 2 der Statuten, luidende »De Vereeniging stelt zich ten doel bijstand te ver schaffen ter voorziening in de behoeften, ontstaan ten gevolge van en na den oorlog, in de jaren 1899 1902 in Zuid-Afrika gevoerd. Zij tracht haar doel te bereiken door het verleenen van voorschotten, het geven van in lichtingen en adviezen en verder het verrichten van de werkzaamheden, weike kunnen voortvloeien uit het ver kregen van middelen bedoeld bij art. 10, 3® (d. z. schen kingen enz. voor een bepaald doel)". EI. WHRNkli. V ESTALING VAN 13) »Heeft Harald Thorvik nog altijd niets van zich laten hooren?" dus viel hij op eens zichzelf in de rede. »A1 voor drie maanden heb ik hem mjju verloving meege deeld, maar geen antwoord gekregen, en weet volstrekt niet waar hij op het oogenblik zit." »Harald's moeder heeft eergisteren een brief van hem gehad," zeide de predikant. »Hij is nog te Hamburg, maar komt waarschijnlijk eerstdaags te Raansdal met het jacht van den DuitscheD prins, waarop hij als stuurman dient." »'t Verwondert mij, dat bij op een Dnitsch schip wil varen 1 Hjj kan wel wat Duitsch spreken en 't ook ver staan, maar met den kapitein en de bemanning zal die stijfkop 't moeilijk kunnen vinden." »De condities zullen wel schitterend zijn," onderstelde de predikant. »Maar hij heeft zich ook slechts tot het najaar verbonden. De prins wenschte dit jaar voor zijn uitstapje een Noorweegschen stuurman, die in onze wateren goed thuis is, en toen is Thorvik hem aanbevolen. In elk geval komt hij dus gauw met den »Zeearend." Koen, die belangstellend had toegeluisterd, keek ver rast op. >Den »Zeearend?" herhaalde hij. »Bedoelt ge soms prins Alfred Sassenbnrg? Zijn jacht werd te Hamburg juist zeil klaar gemaakt, toen ik heenging. Een prachtig vaartuig I" »Ja, het vorige jaar was 't ook hier," zeide Bernhard. »Kent ge den prins?" Voor zooverre hare middelen dit toelaten, zal de Voor schotkas in de eerste plaats dit doel trachten te verwe zenlijken a. door voorschotten te verleenen tot, instandhouding van het onderwijs in de Nederlandsche taal in Zuid- Afrika en tot terugkeer der uitgeweken voormalige be woners der gewezen Zuid Afrikaansche Republieken, die hier de arbeidsmarkt hebben overstroomd b. door te bevorderen het uitzenden van andere per sonen als predikanten, artsen, verplegers en verpleegsters rechtsgeleerden, ingenieurs, industrieelen, kantoorbedien den, landbouwers, handwerkslieden, dienstboden enz., aan wier werkzaamheden een werkelijke behoefte in de voor malige Republieken zal bestaan c. door ten slotte, voor zooverre hare krachten dit toelaten, al datgene te ondernemen, wat kan strekken tot steun van bewoners en uitgeweken bewoners der voor malige republieken, en tot behartiging der belangen, welke onze landgenooten in Zuid-Afrika alsnog hebben of zullen hebben. De Vereeniging stelt op den voorgrond, dat zij vóór alles wil vermijden al wat zweemt naar verzet of prik kel tot verzet tegen het thans in Zuid-Afrika gevestigd gezag. Zij wil zich strikt bepalen tot die handelingen, welke door ieder volk welk het ook zyj, op vreemd ge bied mogen worden verricht tot stenn van zijn eigen belangen, van de belangen van leden van den stam in den vreemde vertoevende, en van de belangen van an dere personen wier welvaart het ter harte gaat. De Voorschotkas hoopt hare middelen voornameljjk te vinden door het uitgeven van schuldbrievenzij zal echter ook gaarne giften in den vorm van contributiën of anderszins aanvaarden, en zal ook gaarne optreden als tusschenpersoon tot het besteden van aan haar ge geven gelden of goederen voor een nader aan te wijzen bepaald doel. De Voorschotkas zal werken in overleg met de Ne derlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging en het sedert 1895 bestaande Schoolfonds, en zal ook zooveel mogelijk samenwerking zoeken met andere nog arbeidende Comité's of Vereenigingen, zoodat door haar optreden geen ver snippering, doch integendeel vereeniging van krachten en concentratie in optreden zal verkregen worden. Het kantoor der Vereeniging wordt voorloopig geves tigd te Amsterdam Damrak No. 9597 en zal, behou dens onvoorziene omstandigheden, op alle werkdagen ge opend zijn van 9 nar v.m. tot 4 nur n.m., terwijl de Secretaris persoonlijk te spreken zal zijn van 101/2ll'/j nur v.m, en van 121/2 uur n.m. Nadere inlichtingen worden gaarne ten kantore der Vereeniging verschaft. Amsterdam, Februari 1903. Franache schapen voer de Boeren. De Parjjsche correspondent van het Handelsblad meldt Gedurende het laatste verblijf van generaal De la Rey te Parijs, heeft eene edelmoedige Pransche dame, mevrouw Arnaud—Guichard, alhier, een som gelds aangeboden, om daarvoor schapen te zenden aan de Boeren. Een Fransch Boeren-Oomité heeft daarna voor ditzelfde doel een som gelds gegeven. De hiervoor gekochte schapen en rammen zijn geleverd door den heer E. Delacour, landbouwer en veefokker te Gouzangres (S. O.). Verder heeft de heer Thirouin-Sorreau te Cherville eenige rammen van Rambouillel aangeboden aan de Boeren. Dit aantal schapen en rammen is 7 Februari verzonden van Havre naar Kaapstad. »Neen, maar ik heb thnis veel van hem gehoord, daar hij onlangs op Guntersberg had gelogeerd, waar mijn vader hem leerde kennen." »Prins Sassenberg bezit een groot jachtdistrict tnsschen de Raansdaler bergen," vertelde dominee Eriksen. »Hjj brengt daar geregeld eenige weken door en kruist dan met zijn vZeearend" in onze wateren. Hjj is een welbe kende gast bij ons," Koen scheen een opmerking te willen uiten, maar onder drukte deze en legon over iets anders. Hjj wendde zich tot Inga met de vraag, of zjj Edsviken, de woonplaats van zijn vriend, kende? »Neen", was het antwoord. »Ik heb 't alleen van bui ten gezien, want voor twee jaar, toen ik hier was, leefde de vorige eigenaar nogmaar oom zegt, dat 't een oude Noorweegsche boerderij met een historisch verleden is." »Ja, viel de predikant in, »zoo!ang ik dominee ben, heb ik allerlei beseheiden en aanteekeningen over Raans- dal verzameld. Een deel daarvan is nog uit den ouden tijd afkomstig, maar al zeer vroeg wordt van Edsviken als van een heerlijkheid melding gemaakt. Later kwam 't in handen van een boerenfamilie, die 't tot voor korten tijd heeft behouden. De laatste eigenaar stierf kinderloos, en 't trof toevallig, dat de hoerderij juist te koop stondj toen Bernhard terngkwam. In mijn kamer hangt een onde schilderij van ons dorp, die ik bij toeval op het spoor ben gekomen. Als 't u interesseert, luitenant, zal ik u die eens laten zien. Ga maar even met mij meel" Koen en Inga, die dit stnk ook nog niet bende, volg den hem. In de deur wendde bet meisje zich echter even met een schalken blik om. Zij meende, dat het jmge paar dit oogenblik van alleen zijn zon besteden om elkaar een zoen te geven of iets dergelijks, wat zij blpbaar in de tegenwoordigheid van andeten niet deden. Maar er gebeurde niets. Hildnr stond op en wilde weer een stnk linnengoed nit de mand nemen maar Bernard belette haar dit. »Laat dat toch 1" zeide hij ongeduldig. >Als Koen er bij is, behoeft gij niet juist dat werk te doen." Zij zag hem verwonderd aan. Da heer FDelaconr, zoon van den veefokker, die de schapen leverde, is eveneens vertrokken om de zending te begeleiden en de dieren te vorzorgen. De Boeren znllen zeer zeker verblijd zijn met deze gift, die uitsluitend Franech is. Het is te hopen en niet onwaar schijnlijk, dat deze eerste zending door andere gevolgd zal worden. Kaas naar België. De Hollandsche kaassoorten vooral de Edammer- en de Gondscbe blijven in B lgie zeer gezocht. Van daar dat de invoer aldaar van onze kaas, ondanks het hooge invoerrecht, nog steeds toeneemt. In vroegere jaren zond Duitschland nog al wat kaas doch tegenwoordig komt bjjna al de ingevoerde, ruim 85 percent, nit ons land. De overige bomt nit Frankrijk en Zwitserland, en deze dient nog hoofdzakelijk om weer uitgevoerd te worden, voornamelijk naar ons land. En kele groote Fransehe en Zwitsersche koopliedeu in baas, n.l. zenden hunne kaas over Belgie naar ons land. Wij laten hier een overzicht volgen van den in- en nitvoer van kaas gedurende de laatste zeven jaren, in kilogrammen Invoer. Uitvoer. 1896 6.580.010 71 952 1901 8 950.564 64 051 1902 9 078.653 67 894 De invoer ïb dns in 7 jaren tjjds met bjjna 3 millioen kilogram vermeerderd, terwjjl de nitvoer (meeste vreemde soorten) eer neiging heeft om te verminderen dan te ver meerderen. De handel in schapen en lammeren met Bel gie neemt ook van jaar op jaar toe. In 1899 zond ons land naar België 58.700 schapen en 32 432 lammerenin 1900 daalde dit, wegens ziekte, tot 50.414 schapen en 30.175 lammeren in 1901, toen de ziekte geweken was en België zijne gren zen weer geheel opende voor den invoer van schapen en lammeren, bedroeg de invoer meer dan 90.000 stnks en in 1902 bedroeg de geheele invoer van schapen 112.991 stuks en van lammeren 66.691 stuks. De grootste helft daarvan kwam uit ons land. en de andere voornamelijk uit Duitschland. (N. v. d. D.) Voor de betrekking van Hoofd der School te Talk oog en Sint Maarten zjjn de heeren A. Akkerman, te Sint Maarten, J. Miedema, Alfen, J. Posthnma, Enk huizen, K. van 't Veer, Ooksdorp, B. de Vries, Zuid- scharwoude, en G. W. Zweer, Nijmegen, nitgenoodigd op 3 Maart eene proefles ie geven. Wleringerwaard. De afd. alhier der Holl. Mij. v. Landbouw heeft ingevolge het v-orstel van den heer Loopuit besloten f 10 beschikbaar te stellen voor den kosteloozen nitvoer van vee naar Zuid-Afrika. fVoor hetzelfde doel zal de afd, een lijst met 2 rubrieken doen circuleeren, de eene voor geldeljjke bijdragen, de andere voor het cadean doen van jonge, liefst donker gekleurde kalveren. Diamanten diefstal. Bij de politie te Amsterdam is door de Russisohe politie kennis gegeven dat vermoedelijk naar Amsterdam zjjn afgezonden diamanten en goud, afkomstig van dief stal van een kroon van een beeld uit een kerk te St. Waarom niet? Ik doe 't immers ook altijd als gjj er bjj zijt." »Dan zjjn wij alleen. Als er gasten zijn, is 't een an der geval. Denkt ge, dat je nichtje Inga iets van dien aard doet, als haar ouders bezoek hebben »lnga heeft rjjke ouders en is een erg verwend kind, dat zich in het geheel niet met zulke dingen bezighoudt. Ik heb het naaiwerk hier aan huis altijd voor mjjn reke ning genomen, en bij ons is dat noodig." »In mijn hnis zult ge dat niet behoeven te doen," zeide Bernard. »In elk geval verzoek ik 't te laten, als Koen er bij is. Hildnr, dat verzoek ik je vriendeljjk hoort ge 1 Hjj moet niet denken, dat ge niet zoudt weten hoe 't behoort." »Dat weet ik ook niet I" antwoordde Hildnr bedaard. »Geeft gjj dan zooveel om zijn oordeel Dit was niet als verwjjt bedoeld, maar Bernard nam 't toch als zoodanig op en hernam met verkropte wrevel »Ik meen jou en allen bewezen te hebben, dat ik zelf standig kan en dnrf denken en handelen maar Koen's opinie is mij wezenlijk niet onverschillig. Bij ons ergert men zich nu eens over dergelijke zaken, en ze behoeven _'t daar op Guntersberg niet. te weten, dat mijn aanstaande in haars vaders huis het kapotte linnen herstelt." Hildnr was meer verbaasd dan beleedigd door deze torechtwjjzing de eerste, die zy van dien aard ontving eu waarvan zij zich ook geen verklaring wist te geven. Bernard kvvam toch al langer dan een jaar bjj haar vader aan huis en had haar altijd met dergelijk werk bezig gezien, ook na hunne verloving, zonder zich daarover te ergeren. Nu scheen hij dit op eens als een soort van schanae te beschouwen, en voor de eerste maal gebruikte hjj de uitdrukking vbjj ons. Anders meende hjj hiermee Raansdal nu meende hjj Guntersberg. Een onbestemd, maar pijnlijk gevoel welde in de borst van bet meisje op, maar ze had geen tjjd daarover na te denken, wijl haar vader reeds met de beide anderen terngkwam, en deze zorgden wel, dat het gesprek niet kwjjnde. Ditmaal nam Bernhard ook levendig deel daaraan en Hildnr Bpande zich althans in om 't ook te doen, hoewel

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5