Honderd en vijfde jaargang 1903. ZONDAG 1 MAART. Laatste Berichten. Nede^and. NO. 26, eerste blad. ALkMAA E Deze Courant wordt Bins da g-, Donderdag- in laterdagavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgke nummers 3 ets. Prjjs der gcwonejadvertentiën i Per regel f ©,13. Groot» letters naar plaatsruimte.^ Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Telefoonnummer 3. DUITSCK UANB. De Kroonprins heeft zijne studiën te Bonn geëindigd. Ia antwoord op een aanspraak van den rector Magnificus, bedankte de Kroonprins de professoren voor het genoten onderwijs en de studenten voor de van hen ondervonden kameraadschap. De Kroonprins en zijn broeder Eitel zullen een reis maken naar het Oosten. Den 1 Maart vertrekken zij. ENGEUANO. Het amendement tegen de militaire plannen der regeering werd den 26 met 261 tegen 145 stemmen verworpen. Sir Henry Campbell Bannermm heelt als leider der oppositie het woord gevoerd tegen da legerplanuen van minister Brodricb. Ook bij was er tegen van Engeland een militaire natie te maken, welker bestaan van haar militaire macht afhangt. Engeland moet beschouwd wor den als een rijk, waarvan de verschillende deelen nauw verbonden zijn door belangen van den handel, en die vriendschappelijke betrekkingen met de vreemde naties onderhonden. Ter verdediging der regeeringsplannen voerde ook de eerste minister Balfour het woord. Hij verklaarde aan het slot van zijn rede, dat als het parlement het leger wil georganiseerd hebben op een volgens de Re peering onvol doende wijze, het dan ook maar een andere regeering moet zoeken. ontvanger der belastingen te Charleston zal goedkeuren, en met uitbundig gejuich werd de naam van president Roosevelt begroet, zoo vaak die genoemd werd. FRAIKRIJK, Het zeer breedvoerig verslag over de aanvragen der geestelijke orden om toelating, waar over de Fransche Kamer te beslissen heeft, is ingediend en er blijkt uit dat de'commissie adviseert op enkele uitzonderingen na alle af te wijzen. De hospitalen van geestelijke orden mogen blijven, tot de Staat die kunnen vervangen. Voorloopig is er te voorzien in de kosten voor 't onder wijs, door 't sluiten van de scholen der orden nood zakelijk geworden. De minister Combes heeft dienaan gaande der Begrootingscommissie mededeelingen gedaan. De 16 mannenkloosters hebben 1512 gestichten en 145,000 leerlingen. Er zullen 336 scholen moeten gebouwd worden; voor 719 klassen het noodige verschaft worden; 1519 nieuwe meesiers benoemd worden. Dit alles wordt geschat op 12 millioen, ongerekend de uitgaven voor hel personeel. Voor 583,000 meisjes zullen er 10,000 scholen moeten gebouwd worden, geschat op 40 millioen fr. ITAUIE. Volgens de »Temps" zijn den 26 alle audiënties van den Paus op aanraden der geneesheeren afgezegd. De toestand van den Paus is niet verontrustend, maar een hardnekkige hoest, die al eenigen tijd aanhoudt, boe zemt eenige bezorgdheid in. MACEBONIE. De hervormingsplannen, die door Rusland en Oostenrjjfe noodzakelijk worden geacat om verbetering in den toestand der Christenen in de Vilaylets, Sa oniki, Kossowo en Monastir zijn niet alleen door den Sultan goedgekeurd, maar door Z. M. is bevolen, de her vormingen ook in te voeren in de Christelijke vilaylets, Adrianopel. Scutari en Janina. Deze groote bereidwilligheid van den Sultan doet echter denken, dat er iets achter schuilt, en de vrees voor een uitbarsting op het Balkan-schiereiland is niet verminderd. De »Morning Leader" ontvangt uit Sofia het bericht, dat alle Bulgaarsche reservisten aangeschreven zjjn, zich gereed te honden voor onmiddellijke opkomst onder de wapenen. VENEKUEIiA. Bowen en de Nederlandscbe gezant hebben het protocol opgemaakt voor de regeling van de Nederlandsche vorderingen op Venezuela, met uitzonde ring van de bepaling tot aanwijzing van den naam van den Souverein, die den scheidsrechter benoemen zal in geval van gemis aan overeenstemming bij de commis sieleden. Engeland, Duitschland en Italië hebben nog niet geant woord op het denkbeeld der mogendheden dat de Czaar de arbiters benoemen zal uit de leden van het Haagsche Hof van Arbitrage. VEREENIGBE STATEN. Te New-York is in hechtenis genomen een jongmensch van zeventien jaren Frat 901s Hiitzel, onder verdenking te behooren tot de bende anarchisten die zich verbonden heeft de vorsten te vermooiden. Er worden nu buitengewone maatregelen genomen om Pres.dent Roosevelt te bewaken, gedurende zijn bezoek aan New-York. Gemeld wordt, dat Hirtzel blufte op zijn betrekkingen met anarchisten en verklaard had namens zijn club naar Frankrijk te gaan. De politie gelooft, dat het plan bestond president Lonbet en andere Europeesche heerschers te vermoorden. De vorige week is te New-York een vergadering ge houden van vertegenwoordigers der 100.000 zwarte kie zers aldaar. Daar werden moties aangenomen tegen het onthouden van het kiesrecht aan de negers in de Zuide lpe Staten der Unie, bepaaldelijk tegen de rechtsgel digheid der nieuwe grondwet van Virginië, waarin zulk een bepaling voorkomt. Met nadruk werd verlangd dat de Senaat de benoeming van den neger dr. Crum tot De Macedonische <(uaestle. PETERSBURG, 27 Febr. Om een spoedige en volko men doorvoering der voorgestelde hervormingsmaatregelen te verzekeron voor de vilayets Silonika, Kossowo en Monastir is den consulaireu vertegenwoordigers der mo gendheden in deze drie provinciën bevolen zorgvuldig te waken over een nauwgezette nakoming der voorschriften, over welke de mogendheden met de Porte tot overeen stemming waren gekomen. Gevecht In Turkije. PARIJS, 27 Febr. De »Temps" verneemt uit Konstan- tinopel dat er te Ezbichta een gevecht heeft plaats gehad tusseben geregelde troepen en Christenen. Er vielen van beide zijden 30 dooden en evenveel gewonden. De Turken staken bij hun terugtocht de huizen der Christenen iu brand. He gezondheidstoestand van den Paus. ROME, 27 Febr. De gezondheidstoestand van Paus is uitstekend. Heden ontving do Paus het geheele corps diplomatique. Hij antwoordde met flinke stem op de toespraken tot hem gericht. Onlusten In China. PEKING, 27 Febr. Vijfhonderd man keizerlijke troepen werden den lOen Febr. in den Yangning-pas in hinder laag overvallen, allen warden gedood. Groote voorraden wapenen, welke bestemd waren voor het belegerings- garnizoen van Ohiyuen, werden door den vijand be machtigd. Aardbeving in Indlë. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint dat een ernstige aardbeving is voorgekomen in de Preanger Regentschappen. De Papandajan is in werking. Tweede Kamer. In de zitting van den 26 is na langdurig debat besloten dat de behandeling der interpellatiën van de heeren Mees en Troelstra eerst Dinsdag 3 Maart gelijk tijdig met de behandeling van de wetsontwerpen zal plaats hebben. De Regeering stond in deze tegenover de oppositie van alle voornilstrevendon, van welke schakee ring ook, gelijk bleek uit de stemming, waarbij de rech terzijde als één man vóór, de linker- als één m tegen stemde. Arbeidersbeweging. Het Comité van Verweer is bezig met de voor bereiding van een uitgebreide agitatie tegen de drie in gediende wetsontwerpen, waarvoor in verschillende plaat sen reeds sub comités zijn geopend. Te 's-Gravenhage had den 25 de Militaire Overheid strenge maatregelen genomen om te beletten, dat mili tairen zonden tegenwoordig zijn bij de vergadering, waarin geprotesteerd zou worden tegen het oproepen der lich tingen. Eene vergadering, waarin het Kamerlid Van der Zwaag voor militairen het woord zou voeren, kon niet doorgaan, omdat alle militairen, die daarheen wilden gaan, daarin verhinderd werden door andere militairen, behoorende tot een detachement, dat in opdracht had hun den toe gang tot het gebonw te beletten. Voor de vergadering in de Hoogduitsche Schouwburg zaal, waarin ook de heer Van der Zwaag zo optreden waren dezelfde maatregelen getomtn. De geheele Korte Houtstraat, waarin de Hoogduitsche Schouwburgzaal ge legen is, was door militaireu bewaakt en de toegangs wegen tot die straat waren dit eveneens. Patrouilles van verschillende wapenen doorkruisten tevens de straat en den omtrek. Ook de politie was aan wezig, bepaaldelijk om te beletten, dat een militair, die de opmerkzaamheid der militaire waeht op de hoeken van de straat had verschalkt, het lokaal zou binnengaan De vergadering in den Hoogduitschen Schouwburg was heel drnk bezocht. Het Kamerlid van der Zwaag sprak het eerst. Hij zeide ten slotte aan de soldaten geen raad te zullen geven, omdat hij niet wilde aanraden tot zaken, waartoe hij zelf wellicht niet den moed zon hebben. Aan de sol daten riep spreker toe: denkt over de bestaande toe standen goed na 1 (Luid appUus) De tweede spreker, de heer Blauw, protesteerde tegen den maatregel der autoriteiten, waai door de militairen de ver gadering niet konden bijwonen, en critiseerde verder het kazerneleven, de dicipline en in verband daarmede het militair strafstelsel. Spreker wekte op tot vorming eener afdeeling in Den Haag van den Bond van miliciens ond-miliciens. De heer Ter Laan, het Kamerlid, besprak de drie in gediende wetsontwerpen. Hij gaf ten slotte als zijne meening te kennen, dat we nu in optima forma de dwangwet hebben. Hij weet niet wat het comité van verweer zal doen en al wist hij 't, hij zon 't niet zeggen. Maar comité zal op deze ingediende wet antwoorden. Daarom was spreker hier gekomen om allen aan te sporen gereed te zijn, wanneer het comité den steun van allen noodig heeft. Ten slotte werd een motie aangenomen van afkeuring over de ingediende wetsontwerpen en tegen het militarisme. De groote meeting in Den Haag tegen »de muil- korfwet der Regeering" welk tegen hedenavond door het plaatselijk comité van verweer was aangekondigd, maar wegens niet beschikbaarstelling van zalen niet door gaat, zal un plaats hebban a.s. Maandagavond. Den 26 werd, naar men aan de »N.-Ct. mededeelt, op eenige plaatsen te 's-Gravenhage een manifest van oprnienden aard aangeplakt, dat de namen van J. H. Schaper, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, en van een oud-sergeant als ondertekening droeg. De aangeplakte exemplaren werden door de politie onleesbaar gemaakt. De Regeering heeft, naar gemeld wordt, aan de Nederlandsche Automobiolenclub de beschikking gevraagd over zoovéél mogelijk tuftufs, ten e nde, als het spoor wegverkeer stil mocht staan, de Kamerleden per anto naar Den Haag te kannen brengen. Gemeld wordt, dat in een vetgadering vanbetspoor- w gperspneel van de Zeeuwsehe lijn men zich 07er het algemeen tegen een staking verklaarde. In de werkstaking aan de fabriek van den heer C. J. Westermann te Zaandam is een kleine veran dering gekomen. De Zaandamscae werklieden blijven niet meer nacht en dag in de fabriek, 's Avonds verlaten zij die, wel onder grooten toeloop van volk, maar evenzeer onder sterk politietqezicht. Tot dusverre kan dit rustig en zonder hinder geschieden. Het spoorwegpersoneel te Uitgeest heeft eenparig besloten uit den bond te treden. Beroepeu bij de Ned. borv. gemeente te Doekum de heer d# H. F. W. Briedé te Kol i o r n. - Den 27 is de turfschipper B. uit Hoogeveen, met eene lading turf op weg naar Uitgeest, op den hoek van de Stierp in de Uitgeestermeer, door den storm tegen enne stilliggende aak aangevaren, tengevolge waarvan zijn schip gezonken is. De opvarenden zijn gered. Purmerend. He' maken van een nienw zuiver- huis, fitterij-magtzijn en ketelhuis voor de gemeente gasfabriek enz. is door Burgemeester en Wethouders ge gund aan den laagsten inschrijver O. de Vries, alhier, voor de som van f 12398. De hoogste inschrijvingssom was f 15886. - Ki.jp. Onlangs was door de Oommissie tot wering van schoolverzuim alhier een vooistel bij den Raad ingediend, waarbij haar de vrije beschikking werd gelaten over de jaarlijkeche toelage van f 50. Bij niet inwilliging van dat verzoek verzocht de Commissie haar ontslag. In de onlangs gehouden raadsvergadering kwam de Oommissie op haar aanvrage om ontslag terug, nadat er vooraf een bespreking met burg. en weth. had plaats gehad. De Voorzitter der Commissie vroeg en verkreeg zijn oDtslag. Schagen. In hare vergadering van 25 Febr. benoemde de öameszangvereeniging Enphonia mej. T. Asjes tot eerelid der vereeniging en bood zij haar bij gelegenheid van haar huwelijk een sloffeljjk blijk van waardeering aan. Weerstandskas. Van onderscheidene zijden ondervindt de Oommissie voor de weerstandskas voor de Scbager kaasmarkt al heel wat blijken van belangstelling. Van 3 kaasfabrieken ontving zij reeds toezegging van een bijdrage tot een gezamenlijk bedrag van t 325. De Sehager met-kaasprodnoenten tee kenden voor f 30d, terwijl van particuliere zijde bedragen van f 25, f 15 en 10 worden opgegeven. Den 25 waren de loten van de Scbager Paasehten- toonstelling aan het hoofd-depot geheel uitverkocht. In den avond van den 26 bracht de knecht van den heer P. R. alhier een paar, naar hij meende, nitgedoofde turven in een stal achter de^womug. De tnrven waren echter niet geheel gedoold, begonnen glimmen en staken andere tnrven aan, zoodat de stal vol rook geraakte, met het ongelukkig gevolg, dat een paard on een bok in den stal aanwez g, door verstikking omkwamen. Heel weinig had het gescheeld of üe stal was bovendien in brand geraakt. Nicoiaas Beets is zeer ernstig ongesteld. Zijn toestand wordt zngwekkend geacht. Do Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen ln de Provincie Noordholland hondt 2 M art a.s., hare vergadering te Amsterdam. Examen Hulp akte. In Noord-Hohand zal het schriftelijk gedeelte van het examen vooi de balpakte worden afgenomen te Am sterdam op 1 Apul e.k. Het mondeling gedeelte begint op 14 April. Edam. Tot hoofdingeland van het waterschap De Parmer is gekozen de heer J. Molenaar, te Monniken dam (Pui mei). Amsterdam. Den 27 werd aan de echtgenoo'en van de m licieas der licütingen 1900 en 1901 van het 5e, 6a en 7e rog. inf., alhier in garnizoen, ieder f 16 gezonden voor 2 weken toelage. Deze bedragen worden gegeven door eenige vermogende Amsterdamsche inge zetenen. (N. v. d. D.)

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1