No. 28 derate blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 6 MAART. Nationale Militie. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. ALRMAARSCHE CIH It VM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmau f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnnmwii'T 3. Prys der gewone Jadvertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ge last, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, hier wonende verlofgangers, om zich ter bijwoning der herhalïngs-oefenlngen, 's namiddags vóór 4 ure, bij hun korps te vervoegen als volgt Hospitaalsoldaten, lichting 1897, garnizoen Amster dam: 23 Maart 1903. WIJNAND ROLIE. 3e RggimeryL.: Veld-artillerie, lichting 1899, garnizoen Breda: 14 April 1903, JAN POVER, CORNELIS HEN DRIK SEINEN. De opgeroepenen hebben recht op vij transport naar hnn korps en daggeld, dat ter gemeente secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar De Burgemeester van Alkmaar, 5 Maart 1903. G. RIPPING. DUITSClIIiAND. In den Pruisischen Landdag heeft de afgevaardigde Hackenberg dezer dagen eene interpel latie gehouden over het optreden van bisschop Korum te Trier ten opzichte van de Hoogere meisjesschool in zijne diocese. De bisschop heeft namelijk van den kansel doen verkondigen, dat Katholieke ouders die hun kinderen naar genoemde school zenden, een zware zonde begaan, waarvoor zjj geen absolutie kunnen krijgen. De heer Hackenberg wees er op, dat volgens de ver klaring door Centrums-afgevaardigden afgelegd, de Katho lieke kerk nergens ter wereld zoo goed is als in Duitseh land. Dat is een onvergankelijke roem voor Dmtschlaud onder de regeering dor Hohenzollcrn moet ieder mensch op zijn eigen manier zalig kunnen worden. Maar dat beginsel wordt geschonden door optreden, zooals dat van bisschop Korum tegen andersdenkenden. En daarom dringt interpellant er bij de regeering op aan, dat zjj maatregelen zal nemen, waardoor zulk een optreden van de zijde der clericale macht onmogelijk wordt gemaakt. De minister- president, graaf von Bülow, beantwoordde den interpellant. Hij betreurde de wyze waarop de bisschop den confessioneelen vrede in gevaar had gebracht en dat te meer, omdat de bisschop bij de regeering geen enkelen stap had gedaan in zake de sehooltoestanden in Trier. Gerechtvaardigde en billijks bezwaren heeft de regeering steeds pogen te verhelpen, omdat zij van meening is, dat in een land met gemengde bevolking, als Dnitsch- land, slechts daardoor samenleven en samenwerken mo gelijk is. De regeering verwacht daarom dat de bisschop op zijn oordeel zal terugkomen en mogelyke bezwaren rechtstreeks ter kennis van den betrokken minister zal brengen. De minister heeft den Pruisischen gezant bij den pauselijken stoel aangewezen, om de aandacht der Cnrie op deze zaak te vestigen. De minister hoopt, dat de Carie er voor zorgen zal, dat deze betreurenswaardige qnaestie, zonder verder de betrekkingen tnsschen Kerk en Staat te storen, zal worden opgelost. MAGMIAAD. Nu de bekende kolonel Lynch wegens wegens landverraad veroordeeld is en das geen zitting kan nemen in het parlementheeft de afgevaardige Bartley voorgestel 1 geene nieuwe verkiezing uit te schrij ven voor het district Galway, dat den kolonel koos, hoewel wetende, dat hij in de gelederen der Boeren ge diend had. De advocaat generaal Finlay, bestreed dit denkbeeld. De wet van 1870 bepaalde uitdrukkelijk, dat iemand, die gestraft is wegens hoogverraad, geen zitting kan hebben in het Parlement, voordat zijn straftijd ten einde is. Lynch is dus geen lid van het Parlement, en in Galway moet een nieuwe verkiezing plaats hebben. De eerste-minister, Balfour, zeide dat de regeering, na de zaak zorgvuldig onderzocht te hebben, meende op grond der constitutie en van de gewoonte, te moeten adviseeren tot het uitschrijven eener nieuwe verkiezing. De minister zou deze wijze om een district het kiesrecht te ontnemen een gevaarlijk precedent achten geschillen tnsschen het Huis en de kiezers waren nooit geëindigd met een over winning van het Huis. En hij meende dat het niet op den weg lag van het Huis het beginsel ingang te doen vinden, dat de verkiezing van een lid, die aan de meer- de-Oaid onaangenaam was, de aanleiding moest worden om het district dat hem koos het kiesrecht te ontnemen. Lord Cecil verklaarde zich tegen het denkbeeld van den miuister-peesident. Hjj veroordeelde hetdat een district iemand kon afvaardigen, die de wapens had opgevat tegen den wettigen souverein hoe kon zoó iemand den gevorderden eed van trouw aan dien souverein afle gen De Regeering, die voorstelde in Galway wel een ver kiezing uit te schrijven, werd met overgroote meerder heid door het Huis in het geljjk gesteld. !TAblE> Uit Rome wordt van den 3en Maart ge seind: Ter herdenking van het vijf-en-twintig jubilee van dan Paus had hedenmorgen in de Basiliek van het Vaticaan een plechtige dienst plaats. Ondanks den hevi- gen regen was do menigte zoo aanzienlijk, dat reeds te halfelf de deuren der Basiliek moest worden gesloten. De Pans kwam binnen onder geestdriftige toejuichingen. De Pans nam op de sedia gestatoria plaats en zegende de menigtein het middenschip werd gedefileerd, Kardinaal Langenienx droeg de mis op. De tribunes der diplomaten waren overvol. De mis was te halfeen geëindigd. De Pans zette het Te Denm in, gaf zijn zegen en keerde te kwart over eenen te midden van toejaichingeu naar zijn ver trekken terog. De Pans zag er goed uit en bleef langen tijd staan. Hjj toonde zich bij hot binnenkomen in het vertrek zeer verheugd over de indrukwekkende manifestatie. De Paus. ROME, 4 Maart. De Paus geniet een goede gezondheid, maar de geneesheer schreef volstrekte rnst voor en daarom zal hjj niemand ontvangen voor de volgende week. Marokko. TANGER, 4 Maart. De minister van oorlog El Menebhi verwoestte de tenten van de stammen van Senatjaen verbrandde de stad Ain Mediana slechts veertig menschen wisten te ontkomen, alle aanhangers van den pretendent verzochten den Sultan genade. De Wetsontwerpen. Den 3 en deu 4 ve gaderden de verschillende af- deelingen der Tweede Kamer over de Stakingswetten. Da indruk, tot dusver van de ontvangst der drie wets ontwerpen verkregen, zou aides zijn samen te vatten, dat, ondanks het verzet der zoo goed als aangesloten minderheid, de meerderheid, als het niet anders kan, ten slotte de voorgestelde maatregeVo onveranderd zon be krachtigen. De minderheid zon de spoorweg enquête vol doende achten om orde en rust te herstellen en voortaan te verzekeren. Uit overweging daarvan zon zjj zich bijna eenparig verzetten tegen een verbod van staken in den zin als de Regeering heeft voorgesteld. Eehter zou de noodzakelijkheid eener regeling van de postenorders, met het oog op de vrijheid van arbeid, door «erreweg het grootste gedeelte der minderheid aanvaard worden. Sehier algemeen meende men in de afdeelingen dat de Regeering door de tot dusver genomen maatregelen den dank van alle weigezin den verdiende. (Handelsblad.) Daar het afdeelingsonderzoek over de stakingswetten in de afdeelingen der Tweede Kamer nog niet is afge loopenzal de aangekondigde openbare zitting niet doorgaan. Arbeidersbeweging. In den Haag werden den 2 twee drnk bezochte ver gaderingen gebonden als protest tegen de wetsontwerpen der Regeeiing. Ook in vele andere plaatsen in ons land worden vergaderingen belegd en moties van afkeuring aangenomen tegen de Regeerings-voorstel en. Het Comi'é van Verweer, roept de plaatselijke comité's op, den Zondag 8 Maart a. s. te willen maken tot een algemeenen protestdag van het Nederlandscbe proletariaat tegen den moordaanslag op de vrjjheid van de arbeiders organisatie en op het recht van staken, neergelegd in de door de Regeering voorgestelde tnchthniswet. In de volgende plaatsen wenseht het comité groote meetings te hebben gebonden, waarvoor niet alleen in die plaatsen, maar ook in don omtrek, propaganda moet worden gemaakt Leeuwarden, Sneek. Heerenveen, Groningen, Winscho ten, Assen, Meppel, Zwolle, Kampen, Hengeloo, Enschede, Almeloo, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Zntfen, Winters wijk, Utrecht, Amersfoort, Hilversum, Amsterdam, Zaan dam, Haarlem, Den Helder, Enkhnizen, Leiden, Den Haag, Gouda, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Vlis 8ingen, Maastricht, Tilbnrg, en zoo mogelijk te Roozen- daal, Venloo, 's-Hertogenbosoh, Boxtel, Roermond. Deze meetings moeten belegd en georganiseerd worden door de plaatselij kb Comité's van Verweer, of door plaatse lijke vereenigingen. De kosten zijn desnoods voor het Centraal Comité van Verweer. Sprekers behoeven niet te worden aangevraagd. Zjj zullen door het Centraal Comité worden gezonden. In den loop dezer dagen, ontvangen de plaatselijke comité's er mededeeling van, wie komt. Eén algemeen manifest voor al deze meetings zal worden vervaardigd. Een gelijkluidende motie zal worden rondgezonden. Het «Comité tot verdediging" te 's-Gravenhage, gevormd uit verschillende Christelijke werklieden-orga nisaties, heeft den 3 eene vergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was door voor- en tegenstanders. De drie ingediende Regeeringsontwerpen maakten een pnnt uit van ernstige bespreking en langdurige beraad slaging, waarnit bleek, dat zij niet de onverdeelde sym pathie van de meerderheid der vergadering mochten weg dragen. Besloten werd zich schriftelijk tot de Regeering te wenden met het verzoek 't daarheen te willen leiden, dat beide partpen, zoowel werkgever als werknemer, zooveel mogelijk znllen worden tegemoet gekomen opdat de gemoederen zullen bedaren en de zoo hoog noodige rast weder spoedig in ons vaderland moge terngkeeren. De vergadering, belegd door de afd. Amsterdam van dea Anti-Soc. Dem. B md van Ned Spoorw.p. »Reeht en Plicht", op 2 Maart 1903, gehoord de besprekingen aangaande het wetsontwerp, betrekking hebbende op het staken van het spoorwegpersoneel, beslnit aan een even- tneeje uit te breken staking g e e deel te nemen. De hoofdconducteur, C. van Dorsten, van de H. S. M. te 's-Gravenhage en de hoofdcondncteur E. Nibbelke, van de S. 8. te Amsterdam, hebben namens het Hoofdcomitó tot organisatie van den spoorwegdienst bij staking het volgende manifest aan vrouwen ge richt »Aan onze vrouwen, «Velen uwer zijn zoo wijs om haar man af te houden van het staken. Anderen zijn nog verstandiger en be moedigen hnn man om tegen alle oproer in dienst ijverig te velde te trekken. »Maar eanigen uwer zijn door zóóveel mooie beloften gepaaid, dat zij bun man niet bewegen om toch niet door een tweede staking hnn huishouden ongelukkig te maken. Wij kennen er zelfs, die hun man tot staken aansporen. «Moeders, wees toch voorzichtig. Het gaat hier hard tegen hard. De werkman wil de Directie er onder hebben en haar de wetten stellen. Maar de Dir ctie wil baas blijven in haar eigen kuis en ont doet zich van alles wat haar daarin beletselen wil stellen." »Men heeft u beloofd, dit gjj van een staking beter zult worden. Tien tegen één, dat als nw man zich bij de stakers aansluit, dat hij dan binnen 24 nar broodeloos is. En dan? Nu hebt ge wel niet rijk nw brood, maar ge lijdt toch geen honger Spoort dus met ons nw mannen aan om geen dienst te weigeren, nooitnooit nooit 1 Steekt hen een riem onder 't hart dat zij niet bang zijn voor de dreigementen dar stakers. Wij hebben een meer dan voldoende macht, die ons voor alles beschermt. Neemt desnoods hnlp bij u in hnis. De Maatschappij zal u de kosten vergoeden. 't Is wel treurig dat gij niet gerust kant leven en dit moet doormaken om nw brood te behouden, maar helaas, de verleiders van den werkman hebben het tot dit uiterste gedreven. Hond moed nog eenige uren en wij ademen weer in een vrij land.1' Te Zaandam is de staking aan de machinefabriek van den heer C. J. Westermann, op een voor beide par tijen bevredigende wijze opgelost. Stom. Bij de jongste stormen is in den Anna Jacoba- polder (Zesland) veel schade aangericht. Door het plot seling opstuwen van het water ziju 53 schapen en 61 lammeren verdronken. De herder zelf werd naar de «Midd. Ct." meldt door twee arbeiders met veel moeite op het droge geholpen. Op het Zijpe heeft schipper L. Faasse van St. Phi- lipsland, zijn tjalkschip aan de golven moeten prijsgeven; hij is met zijne mede-opvarenden in eene boot te Brni- nisse aangekomen. Het vaartuig ligt nu zwaar lek op de schorren. Ook schipper A. de Bruin, van Ter Nenzen. heeft zijn schip met zand, en de Groninger schipper E. Smit zijne tjalk m-t aardappelbloem moeten verlatenzij hebben met, moeite hnn leven en dat hnnner gezinnen kannen redden. De beide vaartuigen waren verzekerd. Moordaanslag. Te Meerland, gemeente Midwoldeis de oude vervener H. H. L. onverwachts door zijne stiefdochter aangevallen met een grooten by 1, waarmede zij hem vier slagen op en aan het hoofd toebracht, tengevolge waarvan hjj bewusteloos neerviel. Zijne wonden werden door een arts behandeld, die verklaarde dat er kans is op behoud van zijn leven. Het meisje is onder politietoezicht gesteld. Men be twijfelt of zjj als toerekenbaar te beschouwen is. Van de 134 Noordhollandsche gemeenten zjjn er slechts 21 die geen schuld hebben met uitzondering van Zgpe, allen gemeenten met, minder dan 3000 zielen. In den toestand van Prof. Heets komt weinig ver andering. De krachten blijven steeds afnemen, de geest blijft zeer helder. Hoedyk. Op de voordracht ter vervulling van de betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier, zijn geplaatst de beeren P. den Hartog te Alkmaar, P. J. Teeiing te Zgpe, en H. W. Warnaar te Warmenhnizen. »UP- Op de voordracht ter benoeming van hoofd der school alhier zijn geplaatst: 1. E. Veldhoen, onderw. te Zaandam 2, L. de Brnjjn, onderw. te Zaandam en 3. A. van Ter Tooien, onderw. te Purmerend. Bijp. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere scuool alhier is benoemdmej. M. Messchaeit te West-Graftdijk.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1