Openbare Verkooping BOELHUIS Apenbare Verkooping Openbare Verkooping Zomerstalen. OPROEPING Tg. spruit Sz. Bekendmaking. Dwerg-Teckel. Advertentièn. Ter overname aangeboden: te Alkmaar, LIMMEN en CASTRICUM, Stads-Ziekenhuis* GEHUWD PAAÜ, Gezusters KAAN Avondkantoor. ACHÏTECT, kantoor, GEESTERWEG E15. Langestraat ES 77Alkmaar. maarsche arbeiders, of ze de Nederlandsche arbeiders zullen steunen in hetgeen ze zullen doen tegen deze muilkorf- wet; niet met woorden, doch met daden. De organisatie moet trachten een leger te vormen, om te strjjden tegen de bestaande wanverhoudingen en evenals in het gewone leger men zijn leven moet veil hebben, zoo moet bet ook zijn iD het leger der organisatie. Met dergelijke soldaten zijn wjj bewust van onze macht. De regeering wil ons schrik aanjagen door militair machtsvertoon, maar, vraagt spreker, behoeven wij daarvoor vrees te hebben De woordenGanseh het raderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil, zijn ook op de arbeiders van toepassing als de arbeid stil slaat, beteekent alle machtsvertoon niets; dat zag men bjj de staking der transportarbeiders. Uit deze staking haalt spr. enkele voorbeelden aan, waaruit blijkt, dat als de arbeiders ge organiseerd zijn en elkaar begrijpen, als ze samenwerken, veel kunnen uitvoeren. Als de arbeiders elkaar begrijpen, dan staan ze sterk tegenover de regeerende klasse, dan ka.n men de regeering dwingen de wet in te trekken, eenvoudig, omdat de uit voering onmogelijk zal zijn, als alle arbeiders in de ge vangenis zonden moeten komen. Wij. zegt spreker worden vaak uitgescholden voor revo lutionairen, doch wjj prediken de revolutie, het geweld niet. Wij roepen den arbeiders toe: swecst kalm, maar kernachtig." In Amsterdam is alles kalm en gelaten, maar men voelt, dat er wat aanstaande is, men leest op het gelaat van iederen arbeider het vaste besluit, om, als de wet er komt, te zeggen: »wij doen het niet!' Zoo hoopt hij, dat het overal zal zijn. Mocht de wet worden ingevoerd, laat n dat ook geen schrik aanjagen, doch laten wij de organisatie versterken, en er alles voor wagen, al moesten we, als velen vóór ons, ook in de gevangenis komen. Dan zal het ook des te beter uitkomen, waar- het omgaat, dan zal men de twee klassen van uitzuigers en uitgezogenen meer scherp tegenover elkaar zien. Thans staan daar nog tnsschen in de Christelijke arbeiders, die de regeering willen steunen. Wanneer ze ware Christenen waren, dan zouden zij begrijpen, dat ook op hun de plicht rust om op te komen, om evenals hun Voorganger met den geesel allen nit het huis zijns Vaders ranselde, die er niet in behoorden, ook alles te verdrijven nit de maat schappij, wat niet deugt.. Die geesel worde de organisatie der arbeiders. Daarom wekt hij de Christelijke arbeiders op zich niet te laten opwarmen. In Amsterdam staan de rniten vol met manifesten der Chr. arbeiders, dat betreuren wij. De tijd zal niet ver meer zijn, dat die Chr. arbeiders het verwijt zullen voelen, dat ze handlangersdiensten hebben verricht voor het kapitalisme, tegen ons. De Christelijke arbeiders hebben immers ook het recht van staking erkend. Tot zoo'n staking wordt niet plompverloren besloten, doch eerst, nadat- alle verzoeken en onderhandelingen, omtrent loonsverhooging enz. hebben gefaald. Dan alleen maakt de arbeider gebruik van zijn stakingsrecht, dat men hem thans wil ontnemen door een wet, die zelfs ge vangenisstraf stelt op het spreken over een werkstaking, waardoor de toestand van den arbeider nog erger zal worden, dan in Rusland, waar men met de knoet regeert. Dien inbreuk op onze vrijheid mogen wij niet dolden en spr. hoopt, dat de arbeiders bezield zullen zjjn met den geest die ook onze vooronders bezielde, toen zij streden voor andere dingen. Met een enkel woord schetst spreker den toestand van den arbeid tegenover dien van den patroon. Die schrille contrasten kan ieder begrijpen, en ieder die dit hoort en weet, zal moeten erkennen: zoo kan en mag bet niet blijven. De Alkmaarsche arbeiders in het bijzonder, wekt spr. daarom tot aaneensluiting op, terwijl bij er op wijst, boe een vader, die voor zijn huisgezin, voor zijn kinderen mot alles doet, wat mogelijk is, om de levensvoorwaarden te verboteren, geen recht heeft op de dankbaarheid van zpn kinderen, die kinderen niet wezenlijk lief heeft. Organisatie dns, maar geen verdeeldheid, al wat arbeidt moet als een man staan tegenover den patroonmen dient niet te vragen van welk geloof, van welke klenr men is dat vragen ook de patroons niet, als 't er op aankomt op te treden tegen de arbeiders, ofschoon ze anders als concurrenten eikaars grootste vjjanden zijn. Geen regeeriDg, geen Pater WijerB moet ons kannen verdoelen. Pater Wijers, die met een vrijkaart de sporen langs reist, om te zorgen voor arbeiders, die niet zullen s'aken, vcor onderkruipers 1 Laat ons dat ook niet bang maken, wat de couranten ook schrijven, het aantal onder kruipers is niet groot genoeg, de organisatie van het spoorwegpersoneel is uitstekend. Die berichten worden verspreid om u wat wijs te maken, daar de kapitalisten in angst zitten, omdat zij gevoelen, dat ze op onrecht- vaardigen bodem staan. Ten slotte doet spreker een beroep op de vrouwen der arbeiders, om in deze dagen hunne mannen niet af te houden van de beweging, ook de vrouw leve mee. voor de arbeidersbeweging is dat van *t grootste belang. Voorbeelden haalt spr. aan, waaruit blijkt, dat soms de vrouw nog eerder en beter voor baar recht als arbeidster opkomt. Opdat zij de kinderen kan opvoeden in de rich ting, waarin wij leven, moet ook zij hooren, hoe men den arbeider behandelt, moet ook zij hooren,dat er een minister Koyper is, die ons al onze macht wil ontnemen. Alkmaarsche arbeiders, zoo besluit spreker, kalm, een drachtig de strijd aanvaard, uw best gedaan, om indien het noodig is, dat getracht moet worden, over alle macht te beschikken, dat mogelijk to maken, dan zullen deze wetsontwerpen des te eerder gaan naar de mesthoop, waarvan het papier afkomstig is, waarop ze zijn gedrukt! (applans Na een kwartier pauze deelt de Voorzitter mede, dat de heer Mendels de vergadering heeft teleurgesteld. Lven- wel is hij er van overtuigd, dat men dat den heer M. niet kwalijk zal mogen nemen, daar de meeste leiders der beweging geen oogenblik zeker zijn van hun tijd. De heer VanErkel zal echter nog met een kort woord beslniten. In zijn slotwoord wijst spreker, ook naar aanleiding van het niet venchijcen van den heer Mer.dels, op het vele, dat thans van de leiders wordt gevergd. Hun nacht rust offeren zij er voor opdoch zij doen d it alken, omdat ze dat bnn plicht achten. Maar daarom ook hopen zy, dat ook do arbeiders hun plicht zullen doen. De patroons viroordeelen het «ereenigingsleven der arbeiders, daartegen moeten dezen zich in verweer stellen eD, al is spr. niet voor het verplichte lidmaatschap, gaan de patroons zoo voort, dan kan het eenig antwoord slechts zijn, dat men alleen met georganiseerden wil wer ken. Lang genoeg zijn de georganiseerde arbeiders op straat gegooid, langgenoeg hebben de spoorwegdirecties hen getart. Dat mag men niet dragen. Het spoor loopt bij de gratie der arbeiders, minister Kuyper is geen machinist, een directeur-generaal, geen conducteur. Als machinist zou Kuyper ons brengen, waar we niet moeten zijn, evenals hij dit thans doet met zijn wetsontwerpen. Daar tegen roept bij nogmaals alle arbeiders optorn moedig te blijven meevechten, en geeft als zjjno meening, dat degenen, die het geweld uitlokken, de moordenaars zijn, de bezittenden, de regeeringsklasse, die zich togen eer de arbeiders stelt. Als je geen moord op het oog hebt, zegt bij, roep je geen gewapende macht bij elkaar. Is het U Christenen niet geleerd Wie door hot zwaard leeft, zal door het zwaard vergaan Welnu, die straf zult ge moeten vreezen tracht men het zwaard tegen ons te gebruiken, dan zullen ook wij eenmaal trachten over die wapens te beschikken om revanche te nemen. De arbeiders spoort hij echter in deze critieke oogen- blikken tot. kalmte aan, opdat men in de toekomst der regeering zal kunnen verwijten, dat zij het zwaard heeft getrokken, terwijl hij eindigt met de woorden Leve de vakorganisatie, de basis der toekomst 1 Debat had niet plaats. Bij monde van den heer Uitenbosch werd namens de Alkmaarsche Bestnnrdersbond nn de volgende motie voor gesteld en roet op 3 na algemeene stemmen aangenomen verklaardDe Groote Openbare Vergadering gehouden op Donderdag 5 Maart in het lokaal Harmonie, en uit geschreven door 12 Alkmaarsche arbeiders-organisaties, gehoord de uiteenzetting omtrent, de voorgestelde wets ontwerpen, van oordeel dat die wetsontwerpen der regee ring, een slag in het, aangezicht zijn ran de geheele Ned Vakbeweging, verklaart geen poging ongebruikt te zulhro laten, de wetsontwerpen te doen vallen, roept alle arbei ders 'op zich in deze dagen krachtig aaneen te sluiten, ten einde der regeerende klasse te toonen, dat zij bij he* plegen van haar schanddaad de gansche bewuste arbei dersklasse tegenover zich vindt. De vergadering werd daarop door den voorzitter gesloten, met de mededeeling, dat Zondag a.s. een tweede meeting gehouden zal worden in hetzelfde lokaal, waarin de heeren Van Kuykhof en Jongens van Amsterdam als sprekers zullen optreden, en dat er aan de denr een collecte zou 1 worden gehouden, deels voor de buisgezinnen der opge roepen miliciens, deels voor het comité van verweer. Doop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Februari 1903. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Mrt. 1903 9291 mannen en 9792 vrouwen, te zamen 19083 personen. Geboren werden: 21 jongens en 16 meisjes,samen 37 kinderen, dat is 23.3 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 2 kinderen. In deze maand overleden 6 mannen en 18 vrouwen, samen 24 personen, dat is 15.1 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven over leden geene. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 15.1 was, bedroeg voor Rotterdam 21.6, VGravenhage 17.2, Amsterdam 14.5, Utrecht 19.7, Groningen 21.8, Antwerpen 14.9, Parijs 19 6 Londen 17.9, Weenen 21.0, München 21.6, Ham burg' 18 5 Keulen 20.4, Bern onbek., Christiania 18.7, Moskou 24.8, Brussel 16.7, Berlijn 16.8, Petersburg 26.3, Dublin 27.0 en Edinburg 18.3. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bekomen aanschrijving, bet ver voer van nuchtere kalveren voortaan niet meer met samengebonden pooten mag geschieden, en brengt voorts in herinnering, Art. 455 sub. 3 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: »Met geldboete van ten hoogste vijftien gulden wordt gestraft: Hij, die dieren vervoert op eene noodeioos pijnlijke of kwellende wijze." Alkmaar Be Commissaris van Politie voornoemd I 6 Maart 1903. S. M. S. MODDERMAN Jr. te ALkllAAR, in het Café van den heer A. PEPER KAMP, bij opbod Woensdag 11 Maart, 1993, bij afslag Woensdag 18 Maart 1903, telkens des avonds 7 uur, ten overstaan van P. J. C. VAN TOORNENBURGH Notaris te Alkmaar van: Vier nieuwgebouwde BlR«EBWO»5i- 5f UI'«Kï® met Krven en Tuinen, elk groot ongeveer 110 centiaren en verhuurd vooi f 2,25 per week, alsmede: Twee perceelcn B0I1WTKBBK11Ï elk groot ongeveer 110 centiaren (breed pl.m. 5 Meter). Alles aan elkander gelegen te Alkmaar aan de Wognnmsche buurt. Eigendom van den beer C. SMIT te Alkmaar en te aanvaarden bij de betaling. Breeder bij biljetten omschreven. uithoofde van gevorderden leeftijd een flink beklante en ruime winst afwerpende zaak in te KOEDIJK, op Dinsdag 17 Maart 1903» des morgens 9 uur, op de boerenplaats van den heer C. BARSINGERHORN, van: 14 stnks puike Koeien, waaronder 12 Koeien, die gekalfd hebben of op kalven staan, 2 Vaarzen-Koeien en eenige Knikalveren, oen Jachtwagen op veeren, een Kar op veeren, een driewielde Kar met raam en hekken, een groote stnit koemest, en verder Boeren- en Bouwgereed schappen en een nieuwe Modderbak. Alles om contant geld! Mr. A. P. H. DE LANGE Notaris. Op de plaats is geen gelegenheid tot stalling. te ALKH AAR, op Maandag 1« Maart 1903 bij opbod, en op Maandag 23 Maart 1903 bij afslag en combinatiën, telkens des voormiddags 10 uur, in de »Post- hoorn", aan den Dijk, van den heer DE JONG, ten over staan van den te Alkmaar gevestigden Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, van: Eene HTISMASSWOAIA® met Schuur, Erf, Tuin Boomgaard en uitmuntend W-eiland, aan den Oostdijk, in de Schermeer, gemeente Zuid- en Noord- Schermer, te zamen groot 11.05.80 H.A. Te aanvaarden Kersttijd 1903. ISMIDDBIS UIT DE HATSD TE KDOP. Nadere inlichtingen te verkrijgen ten kantore van den bovengenoemden Notaris aan de Breedstraat te Alkmaar. op Maandag 27 April 1903 bij opbod, en op Maan dag 1 Bel 1903, bij afslag en combinatiën, telkens des morgens elf nnr in »de Vergulde Valk" van den heer IJ. OLDENBURG, ten overstaan van den te Alk maar gevestigden notaris Mr. A. P. H. DE LANGE van. Een boerenplaats, tuin, schuur en uitmuntend wel en hooiland te samen groot 21 Hectaren 87 aren 19 centiaren. Te veilen in diverse perceelen. Behoorende tot de nalatenschap van Mejuffrouw de Weduwe C. POTT, geboren Heldf.r. Het weiland is ver huurd tot Kersttijd 1903, het huis tot Mei 1904 De kooper geniet de geheele huur van Kersttijd 19u^ tot Kersttjjd 1903. Betaling der koopsom 15 Juni ïyuö. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van den voor noemden notaris aan de Breedstraat te Alkmaar. T E K O O P een zeer kleine Teckel, wicht 3£ Ko., kleur zwart met bruin. Kamer zindelijk. Jb. BRANDS, Honttil 54, Alkmaar. REGENTEN van bet STADS-ZIEKENHUIS te Alkmaar roepen op een zonder kinderen, tot het verrichten van portlcrs- ea andere diensten, en wel tegen een salaris van f-SOW, in het jaar, benevens vrije woningvoedingvuur licht genees en heelkundige hulp. Indiensttreding 1 April 1903. Brieven bij den oodergeteekende m te zenden voor 18 Maart 1903. M. PREI JE R Secretaris. Ondergeteekenden berichten de ontvangst eener mime keuze nieuwe Een JONGMi NSCH, bekend mot kantoorwerk zaamheden en boekhouden, zoekt ean Brieven liefst mot opgave van avonduren en salaris onder letter S. aan bet bureau dezer Courant. en voorts aile mogeljjke huishoudelijke artikelen, op een der beste standen te HOORN. Een deel der koopsom kan op het perceel gevestigd blijven. rnioimatiën te bekomen bij H. WOLZAK Gz., Oadegracht 177, Alkmaar. van alle bonders van groote Jacktakten in de pro vincie Noord-Holland ter bijwoning eener Vergadering op Dinsdag IO Maart 1903, des ramiddags 2 uur in het Zuid-Hollandscb Koffiehuis te 's Gravenbage waarin het Hoofdbestuur der Koninklijke Aederïand- sche Jachtvereeniging „BilMSfcOD" wenseht te bespreken: A. mogelijke wijzigingen in de Jachtwet in ver band met een wet tot regeling der wildschade. B. de oprichting van een Biederlandschen Jagersbond. F W. C. H. VAN TUIJLL VAN SEROOSKERKEN, Voorzitter. Dr. A. J. J. KLOPPEhT, Waarn. Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6